STADSNIEUWS. Lange dijk en Omstreken." Uit Heer-Hugowaard. Uit Schagen, Uit Schoort Uit Winkel. De vermiste visschers. De „Havelaar" ia te Kampen binnengevallen met de Elburger visschers, die met het ijs waren afge dreven. Een Nieuwe Akademle van Beeldende Kunsten. Moordaanslag. Openbare leeszaal. Ijsbond „Holland's Noorderkwartier". Een legaat. Gered Ijs. Nos. 5100, 5900, 61C6, 8152 en 16654 elk f 1000. No. 4412, 8088, 9681, 10161, 14681, 16411 en 18142 elk f 400. No. 5857, 8682, 12988 en 20257 elk f 200. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Vergadering van typografen. Nationale wedstrijden voor amateurs. De Qulnt. Vereeniging van Huurders. de 76-jarige grootmoeder van den jongen werd door dan kogel in den reekterbovenarm getroffen. Haar kleinzoon wiat niet dat het wapen geladen was. Woensdag werd in het lokaal van den heer D. Stam te Noordscliarwoude, een vergadering gehouden van het Hoofdbestuur der Tuinbouw- en Handelsvereeni- ging „Langedijk en Omstreken." Deze bijeenkomst was in hoofdzaak belegd, tot het in elkaar zetten van de algemeene vergadering, waar voor nu de beschrijvingsbrief werd opgemaakt en prae- advies werd uitgebracht op de verschillende voorstel len der afdeelingen. De algemeene vergadering werd vastgesteld op Woensdag 24 Febr. te Schoorldam. Daarna was 's middags half twee door de vereeniging ..Landbouwbelang" te Noordscharwoude een gecombi neerde bijeenkomst belegd van verschillende besturen van de tuinbouwvereenigingen, benevens het bestuur van de vereeniging „de Koophandel" aan de Langedijk. Tegenwoordig waren de besturen van de verenigin gen „Landbouwbelang" te Noordscharwoude, het Hoofdbestuur van de Tuinbouw- en Handelsvereni ging „Langedijk eu Omstreken", „Nieuwleven" te Heer-Hugowaard, „De Eendracht" te Oudkarspel en bet bestuur van de vereeniging de „Koophandel" aan de Langedijk, terwijl de vereeniging „Groentencul- tuur" van Broek op Langedijk afwezig was. Do vergadering werd geleid door de voorzitter van de vereeniging „Landbouwbelang", den heer G. Barten. Deze vereeniging stelde aan de gecombineerde be sturen voor dat het 1/4 van de contante betaling der onderhandsch verkochte producten niet meer zou vloei- f-n in de kassen der vereenigingen, maar in de zakken der tuinbouwers, zoodat dan niet meer 1 maar een korting bij ontvangst der gelden van */4 zou worden geheven. En dan dit. voorstel voor een tijdvak van eenige ja ren vast te stellen, waarbij dnn zou worden bepaald, dat de kantoren, opgericht door Koophandel en Groen- tcncultuur, zouden worden opgeheven. De meeste besturen verklaarden zich als bestuur te gen de aanneming van bet voorstel en ook de vertegen woordigers van Koophandel verklaarden dat zij zooda nig voorstel niet in een ledenvergadering wenschten te brengen. Na vele discussiën kwam er een bemiddelingsvoor stel om alsnog de strijd om het V, te bezweren. Dit luidde aldus, dat van de 1 der contante betaling voortaan zou ten goede komen 40/100 aan de kooplie den 33/100 aan de betaalmeesters en 25/100 aan de vereenigingen, waarbij ook de bepaling wordt gemaakt dat dan ook de betaalknntoren van Koophandel en Groentencultuur zouden worden opgeheven. Dit voorstel vond na eenige besprekingen meer al gemeen steun, er werd dan ook ten slotte aangenomen, alle besturen verbonden zich het in hunne ledenverga deringen te brengen en het daar te verdedigen. Het voor dit besluit bindend stellen van aanneming voor een zeker anntal jaren vond geen steun en werd er dan ook niet aan toegevoegd. Van dit besluit zal door Koophandel aan Groenten- cultuur worden kennis gegeven, opdat die vereeniging het ook in eene ledenvergadering zal kunnen behande len. Ten spoedigste zal van de in' de verschillende veree nigingen genomen besluiten, aan denalgemeenensecre taris van de Tuinbouw en Handelsvereeniging „Lange dijk en Omstreken" worden kennis gegeven. Na nog eenige algemeene besprekingen werd de bij eenkomst door den voorzitter gesloten, met de hoop dat door deze bijeenkomst de strijd over het zoude worden ten einde gebracht. Woensdag werd in „De Hengstman" alhier een ge wone voorjaarsvergadering van „Het Witte Kruis" ge Isutden. Bp afwezigheid van den heer Sieffers door ongesteldheid, fungeerde de heer P. Scholteu als voor zitter. Deze betreurde bij de opening der vergadering de geringe opkomst. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten over 1908 hadden bedragen 633.92, de uitgaven 572.96°, zoö- (4a t er een batig saldo is van 60.95°. Door de commis sie nagezien en in orde bevonden, werd de rekening- onder. dankzegging goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer Je. de Geus, stippen we aan, dat het ledental vrij wel gelijk bleef en thans 340 bedraagt, dat 105 maal verplegingsmateriaal is ver strekt, dat allerlei nieuw materiaal is aangeschaft. Met veel lof werd gewag gemaakt van de verpleging van een tiphuspatiënt, waarvoor een woord van dank lot-komt aan de zuster, die daar dienst deed en Da Seholte. Het verslag eindigde met de beste wenschen voor 1909. Bij de verkiezing van bestuursleden werd met algemeene stemmen herkozen de heer G. Sieffers als voorzitter, terwijl werden gekozen de heeren A. Wonder Pz., burgemeester en B. ,T. Kanis, predikant te Oude-Niedorp. De afdeeling besloot tegen een contributie van I 2.50 lid te worden van de op te richten afdeeling voor Kinderherstellingsoorden en Vacantiekolonies. Door den heer Scholten werd aanbevolen een paar stoelen met zonnekap aan te schaffen, waarna de ver gadering onder dankzegging werd gesloten. Heden morgen 29 Jan. ia door een der treinen na- bjj de Nea alhier, een man op leeftjjd overreden. De ongelukkige was oogenblikkelijk dood. Zjjn ljjk ia vervoerd naar het Station. Tot heden weet men den naam van den doode nog niet. Den 28iten werd de heer W. Tieasen, onderwijzer aan de O. L. S. alhier, ala zoodanig benoemd te Zaandam. Op de laatat gehouden vergadering van deelhebbers in het Veefonds alhier werd geconstateerd, dat de entvangaten in 1908 hadden beloopen f 2234,02 en de uitgaven f 2046,24, zoodat het batig saldo f 188,78 bedroeg. Van de 07 deelhebbers waren 16 op deze vergadering aanwezig. Het aantal verwaarborgde runderen bedroeg op 1 Januari 1.1. 60S, dat der afgemaakte runderen ge durende 1908 16, waarvoor uitbetaald werd f 1834 en ontvangen f 618,28. Tot commissarissen werden benoemd A. Dal en berg Cz., P. Breed Jz., A. v. Lienen Sr. en S. Hoog vorst. Gistermorgen bg bet naar zijn werk gaan, zou de timmermansknecht H. Fijnheer de voorstoot overste ken, doch toen hij zijn eene voet op het ijs zette, Éeed hjj uit, viel en brak zijn linkerarm. Dokter elchior verleende de eerote hulp. Naar gemeld wordt voert het Bijk met de gemeente Amsterdam onderhandelingen over den bouw van een nieuwe Rijks-Akademie van Beeldende Kunsten," Gisternacht is te Kamp onder Milwolde een moord aanslag gepleegd op Marten Knapper21 jaar oud dienstknecht te Winschoten. Te Oostereinde werden minstens 4 schoten op den man gelost, waarvan het tweede op den rechter schouder trof. De getroffene heeft den dader herkend en meent, evenals een ander, gehoord te hebben dat de moeder van den verdachte dezen tot schieten aanmoedigde. Da commissie ter voorbereiding van een openbare boekerij en leeszaal te Haarlem vraagt bijdragen van duizend tot vijfduizend gulden aan gegoede ingezete nen om aan de gemeente een som van omstreeks een halve tonjte kunnen aanbieden, den koopprijs van het on langs door de gemeente aangekochte kapitale buis in de Kruisstraat no. 45, onder voorwaarde dat de ge meente dit huis inricht voor openbare boekerij en leeszaal en het onderhoudt. Eenige belangrijke bijdra gen zijn reeds geschonken. Ai'd. Don Up. Richting OostzaanIlpendnm ijs g-ood. Borden geplaatst, wakken afgezet. Aid. Bobeldijk. Banen geopend. Wakken afgezet. Prachtig ijs. Afd. Kwadijk. Richting PurmerendEdam. Mooi ijs, tamelijk sterk. Afd. Oudendijk. Baan OudendijkScharwoude: ge- cpend; baan OudendijkOosthuizen: geopend; baan in Oudendijk: niet vertrouwd; baan OudendijkAven- horn: niet vertrouwd; baan OudendijkBeets: niet vertrouwd. Afd. Twisk. Richting Oostwoud: vrij goed, prach tig ijs; richting Abbekerk :vrij goed; richting Opper does: vrij goed; gemeente Twisk slecht, niet vertrouw baar. Afd. BarsingerhornHaringhuizen. Nog niet ge heel vertrouwd, geen wakken, maar bij de bruggen voorzichtig. IJs mooi. Afd. Kolliorn. Toegangskanen voor 't publiek nog niet goed vertrouwbaar. Afd. Schagen. Richting KolhornBarsingerhorn en richting Zijpe: goed, berijdbaar ijs, maar voorzichtig doendoor de scherpe zon neemt het ijs bijna evenveel af overdag, als er des nachts bijkomt. Afd. Benningbroek. Richting Abbekerk en Wognunr. goed ijs. bij sommige bruggen overloopen; richting Oostwoud ook mooi ijs. doch voorzichtigheid in acht nemen. Afd. Avenhorn. Banen geopend. Richting Hoorn goed ijs; richting Berkhout: goed ijs; richting Scher- merhorn-ITrsemOudendijkonbetrouwbaar. Afd. Berkhout. T.Tselub geopend, wakken afgezet. Bij den ijsbond „Hollands Noorderkwartier" hebben zich bereids 14 ijsvereenigingen bezuiden het Noordzee- kanaal aangeslotenzij vormen de districten Haarlem, Zuiderdistrict en Amstelland. Meerdere aansluitingen worden verwacht. Met den Sticht schen Ijsbond )S. IJ. B.( en de Zuii- hollandsche TJsvereeniging (Z. IJ. V.) is een overeen komst getroffen, waarbij de bondskaarlen van IJ. H N. en S. IJ. B. en Z. IJ. V. over en weer geldig ver klaard worden. Dit is van groot belang voor het Z. van N.-H., voor zoover het aangesloten is bij IJ. H. N. In den loop van dit jaar zal een ijskuart vanwege IJ. II. N. uitgegeven worden van het Zuidelijk deel ven Noord-Holland. De ijsbond „Hollands Noorderkwartier" heeft aan in t bestuur van de Naardensche IJsclub te Naarden voorgesteld, in overweging te nemen de vorming van oen district „Gooiland" van IJ. H. N. en hiermede in verband aan dit. bestuur gevraagd, de voorbereidende werkzaamheden op zich te willen nemen door het hou den van een gecombineerde vergadering van ijsclub- besturen uit Gooiland. Gestrend. Een stoomschip is gestrand, 2-000 meter bezuiden 'allantsoog. Do kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te .Tisp ontving een legaat groot 10.000, van wijlen mej. Ar- zoni, dezer dagen aldaar gestorven. De Gebr. Van Doom te Elburg zijn Woensdag, toen zij ter spieringvangst zich op de Zuiderzee bevonden, in een wak gereden. De een hield met veel moeite het hoofd boven water; de ander wist een stuk ijs te berei ken, en bleef daarop drijven. Op hun hulpgeroep kwam de visscher Van 't Goor opdagen; het gelukte hem de Gebr. v. D. van een an ders wissen dood te redden. De b*nen van Edam naar Hoorn, Volendam en Pur merend zijn thans goed en vertrouwd. De trekvaarten tusschen Amsterdam eu Haarlem worden druk beredende betrokken ijsclubs *gu gis teren actief opgetreden. De postboot Minister Kraus kon gisteren weger s mist en ijs niet van Terschelling vertrekken. Ds post voor Vlieland van den vraten wal werd via Texel ver zonden. Ds scheepvaart op hst Alkmaardermeer is voor Uitgeest gestremd. Da atoomboot „De Gunst" kon Woensdag niet meer uitvaren. De baan van Zaandam naar Oostzaan is thans geopend. In de oostzgder Gouw zjjn twee sloppen, die afgezet zjjn. Richting Wesizain en Wormerveer nog niet vertrouwd. Dienst Alkmaar Packet tusschen Zaandam en Alkmaar wordt nog onderhouden, echter met vertraging. Da baan van Edam naar Volendam is goed en sterk. Door het vele jjs in het Grool Noordhollaudsch kanaal, hebben de stoombooten van Gabr. Zur Miihlen van 't Nieuwediep naar Amsterdam den dienst moeten staken. Een Friesche goederenboot van Amsterdam komende, trachtte zich tevergeefs een weg door het ijs te banen. De boot bracht het niet verder dan tot Koogerpolder en keordo daarna naar Amsterdam terug. Uit de S. D. A. P. De Trihune-groep zal nog voor het a.s. buitengewone congres der S. D. A. P. een bjjeenkomst houden ter bespreking van de door deze groep aan te nem: n houding bjj een eventueel ten nadeele van haar uit vallend votum van de partij. Tevens wordt besproken, welke houding aangenomen zal worden tegenover den op dit congres te stellen eisch van opheffing der Tri bune of het brengen van dit blad der Marxisten onder contiJe der partij. STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 8e ljjat. Trekking van heden. No. 5888 f 2000. Zitting van Dinsdag 26 Jan. Vervolg.) Overtreding arbeidswet. Klaas K., broodbakker te Zuid-Scharwoude, heeft in December voor het kantongerecht te Alkmaar te recht gestaan, omdat hij een 15-jarige jongen in de nachten van 19 en 21 December arbeid in de bakkerij heeft laten verrichten. Beklaagde was vrijgesproken bij vonnis van het kantongerecht. Het O. M. was ech ter van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Beklaagde beweert den jongen te hebben laten wer ken, omdat het in verband met de kermis noodzake lijk was voor zijn zaak. Bekl. was daardoor evenwel in botsing gekomen met de arbeidswet. Gerrit Koeman, bakkersknecht te Zuid-Seharwoude deelt mede, dat hij inderdaad op bovengemelde data 's nachts in de bakkerij van beklaagde heeft geholpen De officier van justitie eischt, met vernietiging van Iet vonnis van den kantonrechter ter zake overtreding van de arbeidswet, 2 maal gepleegd, 2 maal 2 boete c-f 2 maal 2 dagen hechtenis. Vernieling. Nieolaas de Gr., koopman te Hoorn was gedag vaard, omdatMiij den 13en December aldaar een pont ruiten verbrijzeld heeft Cornelia Duivis, de eerste getuige in deze zaak, zag beklaagde dien middag met Willem Kramer loopen ui in een leegstaand buis drie ruiten inslaan met zijn vuist. Willem Kramer deelt mede dat hij den 13en Decern her inderdaad 's middags 'met bekl. wandelde. Beklaag de was onder den invloed van sterken drank en bleef even achter. Plotseling hoorde Kramer toen gerinkel van glas en zag dat drie ruiten waren ingeslagen. Andries Jacob Woestenburg, die dicht bij het leeg staand perceel woont, zegt dien middag om ongeveer half vier glas hebben hooren rinkelen; toen hij ging kijken, zag hij de kapotte ruiten. Beklaagde herinnert zich niet do ruiten te hebben ingeslagen, wel weet hij. dat hij oen snee in de mouw van zijn jas had. Wegens deze vernieling werd 1 weken vevangeni straf tegen hem geëiseht. Mishandeling. Pieter M., landbouwer te Opperdoes, stond terecht, omdat hij op verschillende dagen zijn vader en moeder heeft mishandeld. Beiden waren als getuige gedag vaard. Beklaagde's vader, Klaas Meurs, deelt mede, dat hij over 't algemeen niet veel pleiziev beleeft aan zijn inwonenden zoon. Den 20en December b. v. werd hij, toen liij bij een buurvrouw was, ook weer door zijn dochter gehaald omdat beklaagde volgens haar beweren zoo „stout." was. Toen hij binnenkwam, sloeg beklaag de hem met een tang. Den dag daarna werd hij weer door hem met een stok geslagen. De moeder kwam tussehenbeiden en ook haar ranselde bekl., zoodat haar pink werd verwond. De dienstbode van het echtpaar Meurs, Klazina Trompetter was getuige van den strijd tussclien Pieter Meurs, zijn vader en moeder. Zij zag, dat Piet met een stok sloeg. Beklaagde bekent geslagen te hebben, maar zegt „zoo op van zenuwen" te zijn geweest, dat hij zich cr niet veel meer van weet te herinneren. De officier acht het wettig en overtuigend bewijs in deze zaak bewezen en eischt wegens mishandeling 2 maal gepleegd 3 weken gevangenisstraf. Binnengedrongen. Pieter B., Cornelis M. en Jilgert van der E. te Uit geest waren in den nacht van 26 op 27 December 1908 op het erf van Jacob de Geus aldaar wederrechtelijk binnengedrongen. Hermanus Twaalfhoveii, nachtwaker in de gemeente Uitgeest zag de drie beklaagden op het erf van de Geus gaan door de poort. Daarna hoorde hij eenden schreeuwen en bemerkte, dat één der drie personen van het erf afging. Doordat hij hoorde, dat deze persoon op klompen liep, bemerkte hij dat het Pieter B. was. Later in den nacht kwam get. Pieter nog eens tegen in onderhield hem over zijn daad. Beklaagden bekennen op het erf te zijn geweest, maar zeggen daar zij onder den invloed van ster ken drank verkeerden, niet te weten, hoe zij op het erf zijn gekomen. Jacob de Geus verklaart, dat zijn erf afgesloten is niet een sloot en een hek met twee zijvleugels. Het heb. Leeft hjj 's avonds om 10 uur op slot gedaan. Er waren eenden in zijn sloot, die sedert dien nacht verdwenen zijn. Wegens wederrechtelijk binnendringen werd door den officier van justitie 1 maand gevangenisstraf ge eischt tegen ieder der beklaagden. In een openbare vergadering van de afdeeling Alle rnaar van den Algem. Nederl. Typografenbond, die gisteravond op de bovenzaal van het gebouw „Voor waarts" werd gehouden, hield de heer D. J. Tork van Haarlem een propagandarede, waarin hij sprak over vakorganisatie in verband met het landelijk loontarief. Met een enkel woord herinnerde spreker er eerst aan, hoe niet alleen in Allernaar, doch overal in den lande een zekere lauwheid lieerscht in de vakorganisa tie, waarom het noodig is nu en dan de vakgenooten eens op te wekken om mede te werken tot verbetering der vaktoestanden en zicli aan te sluiten. Hij hoopte, dat hij door zijn woord daartoe iets zou kunnen bijbrengen. In verband met een corresponden tie uit Alkmaar in het Grafisch Weekblad van 't vo rig jaar, bracht spr. voorts in herinnering, dat tenge volge van de laatste loonactie hier ter stede, waarbij werd gevraagd een minimum loon van 12 voor °/10 der werkkrachten, voor 2/10 van 16 tot 19 et. per uur, voor nog 2/10 10 tot 15 ct. en voor liet overige Vin daar beneden, door de patroons werd toegestaan een mini mumloon van 12 voor 3/10, voor nog 3/10 een loon van 9 tot 10.20 en de overigen daarbeneden; voorts ui' betaling van de Christelijke feestdagen. Dit laatste was eigenlijk liet eenige punt van overwinning. Die toezegging werd door de afdeeling niet geaccepteerd, en ofschoon spr. niet tril treden in een beoordeeling van de redenen daartoe, gelooft hij niet, dat het goed was, dat niet te aanvaarden; men moet dikwijls wat schipperen, om eindelijk te komen, waar men wezen uii. In dit verhand wees spr. op de actie die in Haar lem was gevoerd en deed daaromtrent verschillende mededeelingen; o. m. toonde spr. aan het groote voor deel van 't aanleggen van loonlijsten. Men was in TIaarlem ook nog wel niet, waar men wezen wilde, maar men had toch dit resultaat, dat men had verkre gen een loon voor 7/ln van 20 ct. per uur bij een werk dag van 10 uren, 3 vrije dagen en uitbetaling voor de Christelijke feestdagen. Nu weet spreker wel, dat een loon van 12 nog geen vetpot is, maar waar bij de laatste opgaaf het gemid deld loon hier nog maar 10.85 is, daar is verbetering hier zeker wel noodig. Daarom moet men den moed niet opgeven, vooral ter wille van hen, die met de laag ste loonen naar huis gaan. Men kan gerust zeggen, dat het loon te Alkmaar tamelijk slecht is, uitgezonderd bij een tweetal firma's. Daartegenover stellende de loonen te Haarlem, kon spr. deze gunstig noemen, op een uitzondering na n.l. bij de naamlooze vennootschap „Spaarnestad." Uit dit alles reeds trok spr. de conolusie, dat er in Alkmaar nog al een en ander te doen valt, ook in zake. bepalingen omtrent het aantal leerlingen en den werk tijd, maar vooral waar het de loonen betreft. Daarom was liet noodig uog een enkel woord te zeg gen over het door het Hoofdbestuur vastgestelde loon- t( rief, dat naar het Duitsche systeem gevormd, een al gemeen minimumloon noemt van 10 met eene ver hooging van eenige percenten voor de verschillende grootere plaatsen. Volgens dat tarief, zou in Alkmaar liet minimumloon moeten bedragen 12. Dat dat mo gelijk is, is hier reeds gebleken. Daarop moet de actie zijn gericht en tevens op verkorting van den arbeids duur, die van 10 tot 11 bedraagt en volgens het loon tarief van het Hoofdbestuur 91/2 uur dient te zijn. Het groote voordeel van zoo'n tarief is, dat het een systeem is en de groote ongelijkheid die er thans be staat zou wegnemen. Er is een nadeel aan verbonden n.l. dat de bekwaam- iieidseisch zal maken, dat enkelen niet tot het hoogste loon zullen komen, die eisch zal mogelijk worden opge voerd, maar dat is niet te ontgaan. Dat nadeel moet men dan accepteeren ter wille van het algemeen. Wil men echte.i tot een loonsysteem komen, dan is aaneensluiting noodig, dan moet men zich vereenigen in den eenigen bond, die iets doet, n.l. den Algemeenen Nederlandsehen Typografenbond. Daartoe wekte spr. krachtig op, ook met het oog op de invoering van de wet op het arbeidscontract, terwijl hij aan de liand dei' statuten aantoonde, dat niemand, van welke richting ook, gegronde bezwaren kan maken tegen de program punten en de strijdmiddelen van den Bond. Daar niemand van de gelegenheid, om met den spre ker van gedachten te wisselen, wenschte gebruik te maken, werd de vergadering, die vrij goed bezocht kon heeten, met een woord van dank door den voorzitter gesloten. Met spanning werd gistermiddag in het volle club gebouw van de Quint de uitslag verbeid. De jury scheen heel wat te berekenen te hebben. Eindelijk was men klaar en kon de hr. Jb. Lutterot, voorz. van de Alkmaarsehe IJsclub, overgaan tot het uitreiken der prijzen. Het deed hem leed, zeide hij, dat hjj dit moest doen. Immers de vorige voorzitter, de heer J. Oock, die steeds de belangen der club zoo kranig be hartigde, heeft moeten bedanken wegens drukke bezig heden, welke hij als secretaris van Hollands Noorder kwartier heeft. Veel heeft de ijsclub aan den heei Gock te danken en daarom stelde spreker voor een „le ve de heer Oock" in te stellen, waaraan met geestdrift werd vlodaan. Toen de stilte weer was ingetreden, vervolgde de lieer Lutterot zijn toespraak. Hij herinnerde er aan, dat hier in Alkmaar nog nimmer een kampioenschap is verreden en biacht in verband hiermede een woord van hartelijken dank aan den Nederlandsehen Schaat st nrijdersbond voor het gunstig besluit, om hier dezen wedstrijd te doen houden. Ook het bestuur der IJs club de Quint zeide spreker dank voor de fraaie banen welke zoo welwillend werden afgestaan. Lang zou spreker deze bijeenkomst uiet rekken, de tijd drong, omdat enkelen moesten vertrekken. Hij deelde daar om den volgenden uitslag medelo. van den wedstrijd voor dames: le pr. mejuffr. Th. Siemens uit Gronin gen, met 8.90 p., die dus haar kampioenschap van Ne derland gehandhaafd heeft en winnares is van de gToo- te gouden medaille, uitgeloofd door den Nederland sehen Schaatsenrijdersbond; 2e pr. mejuffr. T. Blaauw- boer, Wieringerwaard, met 8.68 p., verguld zilveren medaille, Alkmaarsehe IJsclub; 3e prijs mevrouw T. KaanKaan, Anna Paulowna, met 7.98 p., zilveren medaille, Alkmaarsehe IJsclub. 2o. Van den wedstrijd voor paren: le prijs meguffr. T. Blanuwboer en de heer O. R. Blaauwboer, Wierin gerwaard met 8.46 p., verguld zilveren medaille; 2e pr. mejuffr. N. A. P. Hooijkaas en de heer JJ. Lauteti- bach, Rotterdam, met 8.03 p., groote zilveren medaille; 3c pr. mejuffr. M. Kaan, Alkmaar en de heer Jb. Kaan Wieringerwaard met 7.95 p., zilveren medaille. Telkenmale wanneer de namen der prijswinnenden werden opgeroepen, weerklonk er een daverend ap plaus. Per tram gingen na afloop der prijsuitdeelingen de besturen der beide ijsclubs en de jury naar het hotel de Nachtegaal, waar gezamenlijk gedineerd werd en waar, naar men ons verzekerde, een gezelligen toon heerschte. Het avondfeest is het welgeslaagde einde van een welgeslaagden dag geweest. Er waren heel wat rijderes sen en rijders op de baan, die met een lange, dichte rij van Chineesche ballons was afgezet. De meeste rijden den waren ook voorzien van lampions, die grillige lichtlijnen teekenden boven en in de pasgeveegde vlak te. Soms was de mist haast ondoordringbaar en dan leken de lampions van nabij nog omfloerst, en kon men ze op kleinen afstand al niet meer zien. Maar als de nevel was opgetrokken, bood de baan in den helde ren ma ana vond een opwekkend schouwspel, dan zag men duidelijk hier en daar een angstig zich bewegen I dwarrellichtje, maar ook in zuiver rhytmisch bewegen voortglijdende lichten, en dat was aardig om te zien. Werkelijk, het had iets tooverachtigs, dat de deelne mers prettig deed stemmen, en dat honderden op den walkant lokte. Het was op en om de ijsbaan dan ook steeds druk en de vreugde steeg ten top, toen de mu zikanten huil ook-al-verlichten tempel verlieten en met hun instrumenten een ommegang over de baan deden, gevolgd door het meerendeel der aanwezigen. Toen was het, alsof een luid-la waaiende licht-gevlekte reuzen slang zich boven het terrein van de ijsbaan voortkron- kelde in vreemde wendingen. Omstreeks elf uur werd die slang bezworen en keerde men huiswaarts met de herinnering aan een aangenamen avond. Dooi de ijsvereeniging „de Quint" is, ijs en wedci dienende, een wedstrijd in 't hardrijden tege* a.s. Zon dag uitgeschreven. Alle Nederlandsche amateurs zullen aan dezen wedstrijd, die op een baan vail pl. in. 700 M. zal wor den gehouden, mogen deelnemen tegen een inleggeld van 1. Drie prijzen zijn er uitgeloofd, bestaande in en verguld zilveren, een zilveren en een bronzen me daille. 's Avonds zal er van 710 uur lampionfeest worden g' houden. Gisteravond vergaderde in het „Wapen van Munster" de vereeniging van woninghuurders. Na lering der notulen werd het bouwplan besproken. Besloten werd het land groot ruim 10.000 M2 aan te koopen, drie der ter vergadering aanwezige leden werden door de vergadering benoemd om het financieele der zaak te regelen. Bjj de bespreking van het reglement, dat werd vaat- gesteld, maakte de voorritter de opmerking, dat er vooral front tegenover de administrateurs diende ge maakt te worden, herinneiende aan het geval in Gouda, der 62 woninghuurders, wees hg er op dat dit geval voor het grootste deel der huurders nadeelig was af- geloopen, omdat velen hunner na het ontvangen van het deurwaarders exploit, de verhoogde huur maar hadden betaald, terwjjl de woniDgen van hen die ondanks dat toch weigerachtig waren gebleven, sullen worden opgeslagen als zjj die woningen verlaten. Besloten werd voortaan zooveel mogelgk direkt van de eigenaars te huren. Ieder lid kan wanneer hg iets in verband met de saak staande wenschte te weten

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2