DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit mimei; bestaat uit 2 bladen. No. 25. Honderd en elfden jaargang. 1900. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ZATERDAG 30 JANUARI. Uit den Raad. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. - GEMENGD NIEU VVS?" Rijkspostspaarbank De Brlelrche ooievaar. Een lastig paard. ALKMAARSCHE COURANT De eerste vergadering in 1909 van onzen gemeente raad onderscheidde zich door niets bijzonders en van de behandeling der agenda in de openbare zitting is weinig terechtgekomen ziedaar de twee overwegende indrukken van de laatste raadsvergadering. Wordt in andere steden de eerste bijeenkomst van den Raad ir. een nieuw jaar geopend met een Nieuwjaarstoespraoiv van den voorzitter, al of niet beantwoord door bet oud ste lid, geschiedde dit dit jaar meer nog dan anders, de voorzitter van den Alkmaarschen raad beeft zich hiervan onthouden en daaraan kan men hem geen on gelijk geven. Iets nieuws zon hij niet kunnen zeggen en dat hij do beste wenschen voor Alkmaar in het al gemeen en den Raad in het bijzonder heeft, spreekt evenzeer vanzelf als dat hij hoopt, dat dit jaar voor het koninklijk Huis een gezegend jaar moge zijn. Wat de tweede indruk betreft, vestigen wij de aan dacht op de woorden „openbare zitting," omdat wij Jê overtuiging hebben dat er in de geheime zttting heel \>at gesproken is oveT de agenda. Daar is al dadel ijk het punt de benoeming van een leeraar in oude talen en oude geschiedenis aan het gymnasium. Veel zullen wij hierover niet zeggen, maar een paar opmerkingen moeten ons vrit de pen. Wanneer men, zonder de stuk- ken gezien te hebben, de bijlage van B. en W. las, dan was het zeer duidelijk, dat door hen, die de voordracht opmaakten, verre de voorkeur werd gegeven aan de first voorgedragene. De Raad heeft zich daaraan niet gestoord, maar no. 2 tijdelijk benoemd. Daartoe heeft hij volkomen het recht. Maar toen eenige maanden geleden een onderwijzer, die op no. 1 stond, niet weid benoemd, gevoelde een der leden zich gedrongen mede te deelen, waarom hij was gepasseerd, omdat dit hij een sollicitatie in een andere plaats een geheel ver keerden indruk kon wekken. Zie, hier gold het ook een no. 1, welke gepasseerd werd. Ook deze no. 1 zou el dors kunnen solliciteeren, ook daar zou dus door deze niet-benoeming een verkeerde indruk gewekt kunnen worden. Maar nu was er niemand die de reden van dr niet-benoeming in het openbaar uitsprak misschien '•mdat het „maar" hooger en geen lager onderwi. s gold? Wanneer ons vermoeden juist is, dat er bij sommige leden principiëele bezwaren bestonden tegen een be noeming van een leerares aan het gymnasium, dan zouden we het heter hebben gevonden als dit met een enkel woord was gezegd, omdat daardoor misverstand zou kunnen worden voorkomen. Meer zullen wij van deze zaak maar niet zeggen, was er in de openbare zit ting over gesproken, dan zou er zeker heel wat meer ever te schrijven vallen. Een debat over de taak van een commissie van bij stand werd gecoupeerd door den voorzitter, maar Lij de herziening van de verordening, regelende den werk kring van de commissie van bijstand voor de publieke werken, zal dit onderwerp nog wel eens weer ter spro ke komen. Wat de heer Uitenbosch, die het meenings- verschil met het nieuwste lid der commissie, de heer Pot, blijkbaar ernstig opneemt, getuige zijn gezegde, dat hij. als deze gelijk had, het lidmaatschap niet meer zou kunnen vervullen, heeft betoogd, leek ons even zeer juist als hetgeen de heer Pot in antwoord hierop verklaarde. In theorie staan de heide heeren dan ook dicht bij elkaar, maar in de praktijk, zoo schijnt het ons toe, komen de theoretiseerende heer Uitenbosch en dc practische heer Pot met elkaar in botsing en dan zal de eerste wel moeten wijken. Beiden zijn zij van meening, dat een commissie van bijstand niet is louter een commissie van controle, maar ook wel degelijk een commissie van advies; doch de heer Pot is van oordeel, dat de bespreking zich strikt moet bepalen tot de za ken, die aan de orde zijn, terwijl de heer Uitenbosch de discussie zou willen uitstrekken tot onderwerpen, die met deze zaken in verband gebracht kunnen wor den. Zonder discussie werd besloten tot verhooging der subsidie ten behoeve van de ambachtsschool van 3000 tot 1200. Dit was het laatste besluit dat noodig is geweest voor de uitvoering van het geniale plan des heeren de Groot, dat voor het Alkmaarsche vakonderwijs van zeer grooten invloed is geweest en dat in den Raad nooit die waardeering heeft gevon den, welke het verdient. Wij hebben er destijds uitvoe rig over geschreven, en kunnen dus thans volstaan met te vermelden dat door een reeks vernuft ig-samen gestelde transacties zonder groote kosten Alkmaar in het bezit gekomen is van een handelsavondcursus en een avondschool voor handwerkslieden, terwijl de leer vakken aan de ambachtsschool werden uitgebreid met metselen, kleermaken, schoenmaken, behangen en stof- feeren. Wij hebben eens geïnformeerd naar het aan tal nieuwe leerlingen der nieuwe cursussen. Het on derwijs in de vakken metselen en kleedermaken op de ambachtsschool (welke 31 December j. 1. 160 leerlin gen telde, waarvan 62 voor het timmeren, 18 voor het meubelmaken, 52 voor het mach. baukw. en smeden, 19 voor schilderen) werd gevolgd door 4 en 5 leerlin gen, de avondcursus voor behangers en stoffeerders door^ 8, die voor schoenmaken door 13, die voor gezel len in het kleedermaken ook door 8. De avondschool voor Handwerkslieden met 2-jarigen cursus telt 118 leerlingen, de burgeravondschool met 2-jarigen cursus 111 en tenslotte de handelsavondcursus 30. Neemt men in aanmerking, dat er nog maar één leerjaar is, dan rnag men de deelneming aan de nieuwe cursussen alles zins bevredigend noemen. De vergadering nam een ontijdig einde, zoo ontijdig, dat de heer Van Buijsen, die een blijkbaar zeer gewioh- iig punt ter sprake wilde brengen, niet meer aan het woord kwam en de gebruikelijke rondvraag achterwege bleef. De voorzitter kwam n.l. met het onverwachte voor stel om de vergadering te schorsen tot acht uur, het geen een der heeren deed verklaren dat hij daarin geen lust had, terwijl enkele andere mededeelden, dat zij niet zouden kunnen komen, zoodat de voorzitter van zijn voornemen moest afzien en in verband hiermede haastig de vergadering sloot. Waar over het adres nopens de watervoorziening aan den Omval, den Sehermerweg en het Jaagpad, niets te zeggen valt nu een onderzoek zt,l worden inge steld, zouden wc dit overzicht kunnen eindigen, ware het niet dat een paar ingekomen stukken ons aanlei ding geven daarop nog even terug te komen. Allereerst zij lan de aandacht gevestigd op een twee tal adressen welke verband houden met het voorstel van den heer van den Bosch, om den Nieuwlanderein- gel tegenover do Emmastraat en de Zilverstraat met oen rijbrug te overbruggen, welke een bedrag van 18000 niet zal mogen overschrijden. In het eene adres wordt betoogt dat de Heiloërbrug teneenenmale onvoldoende is voor 't verkeer langs den wegnaarHaar- Icm, dat het verkeer over deze brug niet zal worden ontlast door een rijbrug op de plaats van de Hneppel- brug, dat daar geen rijtuigverkeer is te verwachten, dat het onbllijk is te noemen, voor enkele half uien per dag (bij het aanvangen en eindigen der lessen ■der Huishoudschool dat het personenverkeer van eenige beteekenis genoemd kan worden over deze brug) ten uitgave te doen van 18 a 20 duizend gulden, waar om adressanten den Raad beleefd maar met den mees- ten aandrang verzoeken het voorstel-vandenBosch niet aan te nemen. In het andere adres wordt gewezen op het groote belang onzer gemeente bij een goede en veilige ver binding der Rijkswegen, op de noodzakelijkheid van behoorlijke voorziening, redelijke verbreeding resp. verlegging van de Heiloërbrug, wnartoe in beginsel reeds het vorige jaar bij acclamatie door den Raad i' besloten, en tenslotte wordt niet alleen verzocht het voorstel van den Bosch niet aan te nemen, maar aan de bestaande Heiloërbrug die veranderingen en verh oringen aan te brengen, noodzakelijk voor een af doende vergemakkelijking en bevestiging van het ver keer daar ter plaatse. Uit het laatste adres spreekt al heel weinig eerbied voor den Raad. Immers zou men in ernst denken, dat een college, hetwelk eerbied verdient, na pas terugge komen te zijn op een genomen besluit, nu weer op daf nieuwe besluit zou terugkomen? Wij kunnen dan ook niet begrijpen, hoe zoovele personen bereid zijn gevon den, onder zulk een adres hun handteekening te zetten. R. en W. stelden den Raad voor te besluiten, om het combineeren van post- en telegraafkantoor mogelijk te maken, tot het stichten van een gebouw, waarin de kantoren van de hypotheken, het kadaster en registia- tie zullen worden gevestigd voor 51830, en dat ann het rijk te verhuren voor den tijd van 30 jaar voor eon huursom van 2754, zijnde berekend naar 4 van de kosten van aankoop van don grond en van 5.8 van de stiehtingskosten. Tn verhand met dit voorstel heeft de Kamer van Koophandel een adres ingezonden, waarin ons aller eerst de volgende zinsnede trof: Hoewel wij mogen veronderstellen, dat omtrent deze gewichtige anngelegenheid door uw vergadering geen besluit zou worden genomen, voordat onze Kamer over de daarbij betrokken handelsbelangen ware gehoord, meenen wij ter bespoediging" enz. Dat is heel netjes gezegd. Het is toch bekend dat bet advies van de Kamer van Koophandel hoogst zel den wordt ingewonnen door of vanwege onzen raad en wij hebben er dan ook wel eens op aangedrongen dit wèl te doen. Ook nu weer zou de Kamer naar alle waarschijnlijkheid gepasseerd zijn, als zij haar stem niet ongevraagd had verheven. Het is te hopen dat deze activiteit ten gevolge zal hebben, dat ook nrtaan in een dergelijke aangelegenheid het advies m de Kamer zal worden ingewonnen. Met den ir.-- houd van het adres kunnen wij overigens niet meegaan. '~>m te doen zien, wat de Kamer beoogt, ontleenen we eau het adres het volgende: „Bij drukke markten vooral moeten de kooplieden en handelaars elk oogenblik gelegenheid hebben per tele gram of telefoon te correspondeeren, orders te bohan delen, inlichtingen in te winnen en (lan op de markt of onmiddelijk bij de markt te blijven. Zelfs de niet zoo groote afstand van de Waag neat het postkantoor achten wij daarvoor nog veel te ver. De Maandagsche veemarkt, die nog in zijn opkomst is en verband houdt met andere o. a. de Londenseh veemarkt, kan die gelegenheid niet missen, evenmin als de kaasmarkt. Bij aankomst van telegrammen kan men somtijds d( geheele markt zien veranderen. Ten bewijze van de door ons betoogde behoefte moge die nen, dat overal waar handelsverkeer op bepaalde uren geconcentreerd wordt een telegraafkantoor is geves tigd of moest worden ingericht, zooals op de Amster- dnmsche Beurs. Hoewel wij de vergrooting en betere inrichting van het postkantoor evenzeer noodig oordeelen en het zeer ■venscheiijk zouden achten voor het verkeer, indien het bovengenoemde voorstel wat de pesterij betreft werd aangenomen en uitgevoerd, hebben wij de eer U. E. A. om de genoemde redenen iu overweging te geven het bedoelde voorstel niet aan te nemen, tenzij daarin zoo danige wijzigingen konden worden aangebracht, lat het telegraaf- en telefoonkantoor niet anders ver plaatst worde dan naar een gebouw op of aan het Waagplein." V at de afstand betreft, we kunnen niet aannemen, dat doze een overwegend bezwaar zou vormen, indien het telegraafkantoor werd ingericht in het tegenwoor dige postkantoor. In Leeuwarden, waar de veemarkt toch van zeer groote beteekenis is, is de afstand heel wat grooter, in Groningen eveneens. Juist de combinatie van beide kante ren, welke wij iet mogelijk achtten, lijkt ons bijzonder wenscheli k, v aar de stand van het postkantoor bepaald, geluk.^g i-. te noemen. En wanneer in de toekomst de verbin dingsweg tusschen Waagplein en Ged Nieuwestoot nog eens verruimd wordt, gelooven we, dat het tele graafkantoor uitermate gunstig is gelegen en dat de gemeente zich daarvoor wel een financieel offer mag getroosten door voor het Rijk te bouwen op zulke bil lijke voorwaarden, als thans door B. en W. wordt voor gesteld. Men meldt ons: In verband met de inwerkingtreding, op 1 Februari 1909, van de Wet van 13 Juli 1907 (Staatsblad n> 193) tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek betrekkelijk huur van dienst lieden en werklieden, wordt ter kennis van belangheb benden gebracht, dat aan de kantoren der Posterijen inlichtingen kunnen worden verkregen omtrent deu inleg van het zoogenaamde staangeld, bedoeld bij art 1638 S. van het Arbeidscontract, dat de Rijkspostspaar bank aanwijst als de instelling, bij welke het niet uit betaalde loon-bedrag moet worden ingelegd, en om vrent hetgeen uan dien inleg, alsmede aan de terugbe taling daarvan voor werkgevers en arbeiders verbonden is. De Algemeene Maatregel van Bestuur, vastgesteld hij Kon. besluit van 21 Maart 1908 (Staatsblad no. 88) strekkende tot uitvoering van voornoemd wetsartikel verzekert dat, na beëindiging der dienstbetrekking, niet over het paml van den arbeider beschikt kan wor den dan na gerechtelijk vonnis of met zijne schrifte lijke toestemming. Op gelijke wijze kan ook de arbei der over het ten zijnen name ingelegde beschikken. Nederlandsche Tulnbouwraad. Donderdag werd te Utrecht een algemeene vergade ring gehouden van bovengenoemden raad, de heer H. J. Lovink, directeur-generaal van den landbouw sprak het openingswoord uit en gaf een beknopt overzicht van den algemeenen toestand van den tuinbouw in het afgeloopen jaar. Daarna deelde de secretaris mede, dat 44 vereeni- gingen zijn verii-gen woord igd, uitbrengende 119 stem men. Hierna werd het jaarverslag voorgelezen, dat ge drukt en op ruime schaal zal worden verspreid. Het ontwerp-huishoudelijk reglement en het regle ment van orde voor de algemeene vergadering werden vonder discussie goedgekeurd. Besloten werd, dat over 1908 de halve contributie zal worden betaald. Op voorstel van G. baron de Graney werd het voor- lrcpig cent raai-bestuur definitief benoemd. In plaats van den heer P. A. Ottulander te Boskoop, die met het oog op zijn gezondheid heeft bedankt, werd tot lid van litt centraal-bestuur gekozen de heer P. M. Koster te skoop, zitting nemend voor de groep boomkweekerij. Vervolgens kwam aan de orde een bespreking van de ontwerp-statuten tot het onderling dragen van het be-1 (Lijfs-risieo en van het ontwerp-reglement in zake eene onderlinge ongevallenverzekering in den tuinbouw. Op verzoek van deu voorzitter gaf mr. P. H 0. L. de Kt uyff, directeur van de Centrale Werkgevers Risico- bank te Amsterdam, een algemeene toelichting. TTierna deelde de voorzitter mede, dat reeds voor- 'oopig door eenige werkgevers was opgegeven, dat zij hun werklieden, die gezamenlijk meer dan een milli oen gulden ann jaarloon ontvangen, in de onderling* wenschen te doen opnemen. I hans komt 't ingediende ontwerp aan de orde. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen „De algemeene vergadering van den Nederlandschen I uinbouwraad, gehouden te Utrecht 28 Januari 1909. machtigt het Centraal Bestuur: a. de noodige stappen te doen tot het oprichten van een vereeniging uit den Nederlandschen Tuinbouw raad tot het onderling dragen van het Bedrijfs-Risico; b. een bodrijfsongevallenregeling in het leven te roepen, bedoeld in art. 2 sub A van de ontwerp-statv- ten." \a rondvraag werd de vergadering gesloten. Uit Berden. Als directeur van Bergens Fanfare is opgetreden de heer Ot-to, ex-directeur van hot stedelijk muziekcorps te Alkmaar. Alvorens de dirigeerstok aan den heer Otto werd iverhandigd bracht de president van het korps woor den van hulde en dank aan den aft-redenden directeu', den heer W. J. Crofeld van Alkmaar voor den ijver, waarmede hij steeds het directeurschap van Bergens fanfare heeft waargenomen en voor hetgeen hij in het bdang van het korps heeft verricht. Hij bracht in rinnering het indertijd genomen besluit om van di reeteur te veranderen om reden dat de hr. Crefeld des zr mers, wanneer nog al uitvoeringen worden gegeven, wegens beroepsbezigheden veelal verhinderd is het dl acteurschap waar te nemen. Het ontslag geschiedd dan ook op de meest eervolle wijze. Uit Ursem. Namens een Dames-Comité hebben s«n aantal jonge dames in de verschillende wijken dezer gemeente gel den ingezameld, welke eerlang naar H. M. de Konin gin zullen worden opgezonden met verzoek het opgo zonden bedrag voor een liefdadig doel te willen aan wenden. De tachtigjarige F. E. alhier gleed a^steren op het ijs uit, met het ongelukkig gevolg, dat zijn dijbeen ontwrichtte. De heer Dr. v. d. Kleij te Ursem verleen de de eerste geneeskundige hulp. Uit Harenkarspel. Op uitnoodiging van het comité te Alkmaar heeft zich ook te Ilarenkarspel eene commissie gevormd voor liet verzamelen van gelden voor het huldeblijk uau H M. de Koningin. Die commissie bestaat uit de dam. s C. J. SwanPlanteijdt, K. SlotFrans en M. Pronk- Mul. Uit Sehagen De commissie voor de Zuiveltentoonstelling, die al hier voor een paar jaar met zooveel succes is gehou don, was nog altijd niet ontbonden, omdat ze nog gein bestemming had gegeven aan het batig saldo dier ten toonstelling, groot ongeveer 50. Nu heeft ze echter niet algemeene stemmen besloten het batig saldo af.tr dragen aan de vereeniging Algemeen Belang alhier, vier bestuur voornemens is aan de algemeene verga dering van die vereeniging voor te stellen dit jaar ter bevordering van de Schager kaasmarkt eenige premies uit et loven voor hen, die dezen zomer de grootste hoe veelheid kaas op die markt zullen hebben aangevoerd Eveneens werd na dit besluit met algemeene stemmen het voorstel aangenomen om tot ontbinding der oom missie over te gaan. Den 29sten werd op de ijsbaan Wilhelmina een wed strijd in het schoonrijden gehouden voor paren beneden 2(> jaar. Negen paren namen aan dezen wedstrijd deel Er werd door de jongelui heel mooi gereden. De ver guld zilveren medailles werden gewonnen door de jon- ge.juffr. L. Smit en den jongenheer G. Koning, beider, van Sehagen, de zilveren medailles door Tida de Veer met E. v. d. Horst, Sehagen en de bronzen medailles U' or G Jonker, Barsingerhorn met Jn. Stammes t Sehagen. Wegens de groote deelname worden voor Zondag a.s. behalve een zilveren lauwerkrans, een verguld zilveTen, een zilveren en een bronzen medaille uitgeloofd voor den wedstrijd oin het kampioenschap in het hardrijden op de ijsbaan Wilhelmina. Den 29sten vergaderde in „De Beurs" alhier de afd. Sehagen van het „Witte Kruis." Ingekomen was een afschrift van de statuten van de vereeniging Jot be strijding der tuberculose in N.-Holland. De rekening en verantwoording over 1908, nagezien en in orde be vonden door de heeren G. Beers en C. Roggeveen, wees eene ontvangst aan van 639, eene uitgaaf van 473.09, batig saldo 165.91. De begrooting voor 1909 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 1340.91. De rekening van „Armenzorg," nagezien en in orde bevonden door de heeren De Gier en Bahnsen, wees eene ontvangst aan van 406.85, eene uitgaaf van 262.69s, batig saldo 143.655. Uit het jaarverslag van het „Witte Kruis" over 1908 bleek, dat de afdeeling 309 leden telt met 3 eere-leden. 51 maal was er ijs verstrekt, 2 maal had een ontsmetting plaats gehad en 101 maal wa9 er materiaal gebruikt. Zuster Wilhelm werd aangewezen toezicht te houden op het materiaal. De regenbak zal vol water water gezet, om te zien of ze dicht is. Op de gebruikelijke wijze sloot de voorzitter, de heer f Visser Az. de door 12 personen bezochte vergade ring. Ult'St. Pancras. Vrijdagmiddag werd het eel's te ijsfeestje gehouden door de pas opgerichte ijsclub te St. Pancras, afdee ling van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier. De wedstrijd werd gehouden, your kinderen van 8 tot 12-jarigen leeftijd en bestond hierin: om het vaatje op een sleedje het spoedigst naar het einde van de baan te brengen. Overwinnaars waren P. Dooves, P. Schuit en D. Gerritsen. Door een aantal nieuwsgierigen werd de wedstrijd bijgewoond. Bij doorgaande vorst zal Zaterdagmiddag een wed strijd worden gehouden voor kinderen van 12 tot 16 jaar. Een te Brielle opgevangen ooievaar is in het na jaar nist naar het warme land kunnen vertrekken. Da familie Lzngeveld verzorgt hem goed. Hjj wordt hoofdzakdjjk met visch in het leven getouden. Ieta anders weigert hij. En toen zijn spijs eens moeilijk w*s te bekomen, bleef hij koppig een paar dagen zonder eten. Hij resideert in een stal, waar hij zich heel gemakkelijk tuvschen de paarden beweegt. Toch is het met deze koude een harde tijd voor hem, want op andere wijzer, b.v. onder een zeil of zoo, wil hjj z cb niet laten verwarmen. Nog een paar booze weken, en het ergste zal voor hem geleden zijn. Nog onder den indruk van het enkele dagen gele den ongi-luk op de Z mier vaart te Haarlem, waarbjj een meelrijderK. Jansen van Haarlemmermeer, het Wen ve loer, kreeg de knecht van den molenaar Middelkoop te Vijfhuizen Donderdag met hetzelfde paard weör een ongeluk. Met een geladen wagen graan over Hoofddorp rijdende, schrikte het paard en kwam met den geladen wagen op het ijs in de kruis vaart te Hoofddorp. De voerman wist «irh intijds te redden, waarna paard, wagen en lading met vereende krachten op den wal werden gebracht. Alles geschiedde

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1