DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 26. 1909. MAANDAG 1 FEBRUARI. Hinderwet. Stedelijk Museum. TE KOOP bij inschrijving BINNENLAND. Honderd en elfden jaargang. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Oproeping tot den werkelijken dienst van zeemilicien-verlofgangers. VERORDENINGEN OP HET HEFFEN EN INVORDEREN VAN WIK- EN WEEG- LOONEN. eene Partij oud metaal Huldeblijk aan H. M de Koningin. Tweede Kamer. Tweede Kamerverkiezingen. Ontslag. ALIMAARSG COURANT. 1 I""II II I II I ■■[■■II— De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden: dat bij K. B. van 9 JANUARI 1.1. No. 28, is bepaald, dat de zeemilicien-verlof gangers der lichting 1907 - - met uitzondering van hen, die krachtens de 2e zinsne de van art. 99 of de 3e zinsnede van art. 114 der Militiewet 1901 daarvoor nog niet in aanmerking komen en diegenen van vorige lich tingen, voor wie krachtens een der genoemde artike len 1909 als derde dienst jaar moet worden beschouwd, in dit jaar zullen worden opgeroepen tot opkomst in werkelijken dienst, ten einde gedurende den tijd van vijf weken te worden geoefend. De opkomst van deze miliciens niet medegerekeud zij, die voor de kustwacht zijn opgeleid, zal dit jaar plaats hebben in twee groepen, welke nieuwe regeling samenhangt met het in dit jaar eveneens in werking tredend stelsel van opkomst in twee gedeelten van de zeemilieiens die voor eerste oefening in dienst moeten komen. De zeemiliciens, die tot de eerste groep voor de herha lingsoefeningen behooren, zullen vermoedelijk moeten opkomen op DINSDAG 23 MAART, en die van de tweede groep op DINSDAG 27 APRIL a. s. Nadere rnededeeling hieromtrent zal te zijner tijd geschieden. Voor de zeemilicien-kustwaehters zullen evenals vorige jaren, de herhalingsoefeningen aanvangen in 't laatst van JÜLI of in 't begin van AUGUSTUS, op een nader te bepalen datum. De zeemilicien-stokers, bestemd voor den torpedo- dienst, zullen allen worden ingediend bij de eerste groep. Voor de indeeling der miliciens der andere qualiteiten stelt de Minister van Marine zich echter voor zooveel mogelijk te rade te gaan met de wenschen van de belanghebbenden zeiven. In verband met het bovenstaande wordt aan belang hebbenden nog bekend gemaakt: a. aan de voor oproeping in dit jaar in de termen vallende zeemilicien-verlofgangers, die tot de bepaal delijk voor den torpedodienst aangewezen zeemilicien- stokers behooren, dat zij bestemd zijn om omstreeks 23 MAART a. s. op te komen voor herhalingsoefeningen? waartoe zij bij openbare kennisgeving nader zullen wor den opgeroepen; b. aan de verlofgangers, die andere qualiteiten bij de zeemilitie bekleeden dan de onder a genoemde en niet tot de kustwachters behooren: lo. dat zij bestemd zijn om of omstreeks 23 MAART, of omstreeks 27 APRIL a. s. voor herhalingsoefenin gen op te komen; 2o. dat, indien zij voor een van de onder lo genoem de data van opkomst voorkeur mochten hebben, zij dit bij ongezegeld verzoekschrift vóór 10 Februari a. s. aan den Minister van Marine behooren kenbaar te maken, onder opgave van de redenen hunner voor keur 3o. dat met het door belanghebbenden te kennen gegeven verlangen zooveel mogelijk zal worden reke ning gehouden; k>. dat hun bij openbare kennisgeving nader be richt zal geworden, op welken datum hunne opkomst voor herhalingsoefeningen is bepaald; c. aan de verlofgangers, die behooren tot de zeemi licien-kustwachters, dat zij op een nader te bepalen da tum in het laatst van JULI of in het begin van AU GUSTUS a. s. voor herhalingsoefeningen zullen wor den opgeroepen. De Burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. Alkmaar, 30 Jan. 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meente ALKMAAR, brengen ter algemeene kennis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, No. 287, is opgeno men het besluit van den Raad dier gemeente van 14 OCTOBER 1.1., waarbij zijn vastgesteld: Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing zijn nederge- legd ter gemeente-secretarie en tegen betaling van f 0.07'/2 in afdruk aldaar zijn verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATIT, Secretaris. Alkmaar, 30 Jan. 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie zijn gelegd de aan hen ingediende verzoeken met bijlagen van lo. de firma P KLUITMAN aldaar, om vergunning tot het uitbreiden harer drukkerij, door het bijplaatsen van een boekdrukpers in het perceel Kennemerstraat- weg E 55a 2o. S. W. B. ARNTZ, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een benzinebewaarplaats in het perceel Achterwezel D No. 22. Bezwaren tegen deze uitbreiding en oprichting kun nen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente mondeling op Vrijdag 12 Februari e.k.,'s voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedu rende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoe ker en hjj, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 29 Jan. 1909. DONATH, Secretarir. Familinkaarten k f 1, geldig voor het jaar 1909 voor den houder en onder geleide, zijner huisgenooten en logo's, kunnen aangevraagd worden ter secretarie der gemeente. (koper, lood, zink, gesmeed en gegoten pzer.) De voorwaarden liggen dage'ijks ter lezing ten kantore der gemeente-werken van 9 - 12 en ll/2—4 uur. De biljetten moeten ingeleverd zjin bij den Directeur der gemeente-werken vóór of op Donderdag 4 Februari a.s. des nam. 2 uur. ALKMAAR, 1 Februari. De Belgische bladen bevatten af en toe berichten over bestrijding van hanengevechten. Zoo schreef de Brusselsche „Patriote" dezer dagen„De gendarme rie van het kolenbekken van Charleroi heeft bevel ge kregen, streng tegen de liefhebbers van hanengevech ten op te treden. Alle brigades waren derhalve den laatsten Zondag in de weer." De „Dernière Heure' bevatte een dergelijk bericht uit Tournai, waarin o. a. deze zin voorkwam „Daar deze bai-baarsche spelen bij onze Fransehe buren geduld worden, trekken onze lief hebbers van hanengevechten eenvoudig de grenzen over om in de naburige dorpen van hun lievelingssport te genieten." Men zou, dergelijke berichten lezende, gelooven, dat de Belgische overheid krachtig optreedt tegen de wree- de hanengevechten. Niets moet minder waar zijn. De overheid staat vrij machteloos tegenover dit misbruik. Paragraaf 561 van de Belgische Code péual van den 8.sten Juni 1867 bedreigt dierenkwellen met een geld straf van 5 a 10 gulden of 1 a 5 dagen hechtenis. Bij herhaling kan volgens paragraaf 562 naast een geld straf nog een hechtenis van hoogstens 9 dagen wor den geëischt. De toeschouwers gelden dus niet als medeschuldigen en de gendarmes kunnen slechts pro cesverbaal opmaken tegen degenen, die de hanenge vechten organiseeren. Tn den regel zijn dit herber giers, dio eigenaars zijn van de korven, waarin de ha nen op elkaar worden losgelaten.^ Zij inaken goede za ken, want het aantal liefhebbers is zeer groot en bij zonder dorstig. Tn den regel zorgen de herbergiers voor stroomannen, die zich tegenover de gendarmes uitge ven voor de eigenaars der hanen, korven en. her bergen, en die daarvoor een schadeloosstelling ont vangen van 15 a 25 francs per dag. Sommige van die stroomannen brengen weken of maanden in de gevan genis door en een correspondent deelt zelfs mede, dat een van hen eeiiige jaren geleden 740 dagen tegoed had. Soms vreezen de herbergiers onaangenaamheden c r wordt bij deze spelen verschrikkelijk gewed dus in verband hiermede ontstaat er dikwijls groote ruzie en dan waarschuwen zij zelf anoniem de politie. Twee agenten wonen het hanengevecht dan bij, dikwijls niet minder belangstelling toonend dan de andere bezoe kers als er tenminste niet juist een aanschrijving is gekomen van de overheid, dat er op de gevechten streng gelet moet worden. Nabij Luik, te Waremme, woonde tot voor korten tijd een hartstochtelijk liefheb ber van hanengevechten, die rechter was. Hij ont brak zelden op zoo'n voorstelling, maar dat verhinder de hem niet, zijn plicht te doen en achterna de orga nisators te vonnissen. Er gaat geen Zondag voorbij of er worden in vele Belgische gemeenten hanengevechten gehouden. In het Noorden en in het Zuiden, in het Oosten en in het Westen kent men het bloedige spel van de hanen, die, voordat ze sterven, elkaar vreeselijk toetakelen. Bij veelbelovende" gevechten worden de liefhebbers maan denlang te voren uitgenoodigd. In den laatsten tijd wordt er evenwel op aangedron gen, om aan dit wanbedrijf een einde te maken, maar zoolang er geen afzonderlijke wet hiervoor van kracht wordt, behoeven de Belgen nog niet naar het Noorden van Frankrijk te gaan om daar hun wreed genot te smaken. Na de bekendmaking van den wensch van H. M. do Koningin om een gedeelte der gelden, voor de aan te bieden geschenken bijeengebracht, to bestemmen ten bate van liefdadige instellingen, worden door de mees te plaatselijke en provinciale comité's ook giften voor (uit doel ingezameld. De beide vereeniging-en „Arbeid Adelt" en „Tesselschade" meenen daarom af te moeten zien van hun voornemen om gelden bijeen te brengen voor ten liefdadig doelzij vreezen onder deze om standigheden slechts versnippering en verdeeldheid te veroorzaken, nu immers de taak, die zij op zich hadden willen nemen, reeds op andere wijze wordt vervuld. Te 's-Qravenhage is Zaterdagavond een bijeen komst gehouden van afgevaardigden van een groot aantal kunst-, vak- en andere vereeiiigingen, ten einde overleg te plegen omtrent een viering der te verwach ten blijde gebeurtenis. Voorzitter was de heer J. G. Kruis. De heer A. v. d. Horst uit Amsterdam zette uiteen de door hem beraamde plannen om een algemeene na tionale feestviering tot stand te brengen door samen werking van vereenigingen en eorporatiën uit alle deelen des lands. L)e voorzitter der Kon. Nat. Zangschool, de heer Schwencke bepleitte een, niet op zoo groote schaal ge dacht plan, hetwelk zich zou bepalen tot een uiting van feestvreugde door de inwoners der residentie op den tienden dag na verwezenlijking der door allen ge koesterde hoop. Met op één na algemeene stemmen verklaarden de aanwezigen zich ten slotte voor het kleinere feestplan, waaraan de heer Van 't Kruys zijn muzikale medewer king toezegde. Z. K. H. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het beschermheerschap aanvaard van de Nederlandsche vereeniging voor Luchtvaart. De Tweede Kamer zal tegen Dinsdag 16 Februari worden bijeengeroepen. Volgens eene rnededeeling in „Land en Volk" is in een gecombineerde bestuursvergadering van de vrijr. dem. kiesvereeniging en de afd. van het Alg. Ned. Werkliedenverbond te Rotterdam als veorloopige can- didaat voor Rotterdam V genoemd mr. S. J. L, van Aalten aldaar. Binnenkort zal tot een definitieve candidaatstelling worden overgegaan. Voor de eventueel te vervullen vacature, ontstaan door het zich niet meer bescbikbaar stellen van jhr, mr. A. F. O. van Sasae van Ysselt als lid der Tweede Kamer voor het district 's-Hertogenbosch zal ernstig in aanmerking komen mr. J. A. Swane, advocaat- procureur te 's-Hertogenbosch. De anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Wildervank, heeft tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Assen gesteld den heer H. Bos Kzn., lid van de Prov. Staten voor Rot terdam. Bij Koninklijk Besluit is eervol ontslag verleend aan jhr. mr. P. van Foreest, te Heiloo, als voorzitter der commissie, bedoeld in art. 11 vsn het reglement voor de RijksUndbouwproefstations. GEMENGD NIEUWS. Uit Llmmen In het lokaal van den heer J. Winder hield de heer Dr. Tj. Hoekstra van Heilo Vrijdagavond daartoe uitgenoodigd door de afdeeling I.immen van de N. II. vereeuiging „Het Witte Kruis" een lezing over „Tuberculose." De voorzitter dier vereeniging, de heer S. G. L. F. Baron van Fridagh, heette den spreker en de talrijke aanwezigen welkom en hoopte dat den spreker de noo- dige aandacht zou worden geschonken, opdat de lezing over dit zoo belangrijke onderwerp, vruchten moge afdragen ten bate van den hygiënischen toestand in de gemeente Limmen en daarbuiten. Het zal, zoo begon de heer Hoekstra zijn rede, velen opgevallen zijn dat de medici de tuberculose in open bare vergaderingen zoo dikwerf bespreken of haar in brochures zooveel behandelen. Dit is toe te schrijven aan 't zoo veelvuldig voorkomen dezer ziekte en aan 't feit, dat de medewerking van het publiek zoo hoog noodig is om haar uit te roeien, minstens te beperken. Wij zien organisaties verrijzen op iederen tak van nij verheid en industrie, ook op het gebied van tuberculo sebestrijding is organisatie, is samenwerking van me dici en publiek zoo hoog noodig. De Tuberculose is een der grootste kankers van het Nederlandsche volk, naast den alcohol wel de grootste, terwijl het spreekwoord, „het zijn niet slechts de slecht ste vruchten waaraan de rupsen knagen" op haar van toepassing is, daar flinke gezonde mensehen, nog in de volle kracht huns levens, door haar worden aange vallen en ten grave gesleept. Spreker hoopte een beschrijving te geven van haar oorzaak, en wat men kan doen om haar zooveel moge lijk te beperken. De smetstof bij tuberculose bestaat uit bacteriën, die zich zeer gemakkelijk overplanten. Deze bacteriën behooren tot de familie van de schimmels en zijn slechts 4 a S00 maal vergroot, voor het bloote oog zichtbaar. Die bacterieën komen voor in verschillen de producten van het menschelijk lichaam, zooals in het sputum, in etter, ook in de beenderen, terwijl ze eveneens en nogal dikwijls worden aangetroffen in koe melk. Vestigt de bacil zich met de overplanting in de long- strook, dan kan daardoor ontstaan de longtuberculose, geschiedt dit in de. huid dan kan de lupus ontstaan, in de beenderen beenderenontsteking en verettering, lïetgeen in de wandeling dikwijls de fistel genoemd wordt. Waar de longtuberculose zich doet kennen door hoesten en opgeven, de huidtuberculose door misvorming van liet gelaat, de beentuberculose door de verettering, kan men haar bij goede behandeling wel genezen, in dien zij zich nog niet tc veel en to sterk in het lichaam heeft voortgeplant. De verspreiding der tuberculose is geheel anders dan bij andere besmettelijke ziekten, het is volstrekt niet zeker dat wanneer er in een huisgezin een lijder aan tuberculose is, ook de anderen die ziekte zullen krijgen, welke vrees bij cholera, typhus, dipheritus e. a. wel bestaat. Het is opvallend dat de bacil zich 't liefst en 't gemakkelijkst overplant bij menschen met een smullen tengel-en borstkas, waarin zwakke longen zijn, vestigt de bacil zich op een sterke long, dan sterft zij door het weerstandsvermogen van die long. De maatschappelijke omstandigheden, waarin de menschen leven hebben een grooten invloed op den aard der tuberculose. liet is een bekend feit, dat de tuberculose veel meer bij armen voorkomt dan bij gegoeden; slecht licht in dewoningen, gebrek aan frissche lucht, schrale voe ding bij te veel werk, alcoholgebruik, brengen de licha men in een toestand, welke den strijd tegen den tuber- oel bacil niet kan voeren. Licht vooral si een groote vereischte voor gezond zijn. Een Italiaansch spreekwoord zegt ten rechte „waar geen licht komt, komt de dokter." Waar licht is kan men zien of er stof is. Voorts moet stof niet door droge doeken worden verwijderd, want dan is 't slechts c-en verplaatsing daarvan, maar met natte. Ook moes ten er geen kleeden e. a. op de vloeren liggen, maar deze moesten bedekt worden met linoleums, waarvan men do stof steeds gemakkelijk kan verwijderen. Zuivere lucht moet er in iedere woning zijn, al is zij nog zoo klein. Het is geenszins voldoende een luci fersdoosje onder het raam te zetten, maar minstens moet het raam 1/., M. in de hoogte worden gesehoven. Dc atmosfeer in kleine kamers of in bedden is veelal onhoudbaar. Het slapen in de arbeiderswoningen laat veel te wenschen over, waar men nog een zoogenaamd" 1 ronkkamer heeft, moest men dit onding veranderen iu een slaapkamer, waarin eenvoudige ledikanten. De voeding doet in vele gevallen ook veel kwaad, proefondervindelijk weet spreker, dat de arbeiders, die veel werk moeten verrichten, hun maag vullen met een groote schotel met aardappelen en weinig vet, veel beter, niets duurder, zou het gebruik van erwten en boonen zijn. Het gebruik van alcohol, in welke mate ook gebruikt, ontneemt het lichaam het weerstandsvermogen tegen de tuberculose, het veelvuldig gebruik in die mate, dat do dronkaard veel neiging heeft tuberculeus *te worden, terwijl het bijna zeker is dat de kinderen van hem, van nature zwak en zeer licht vatbaar zijn voor de ge vaarlijke bacil. Bij kinderen kan men de tuberkelbacil verwijderen, hetwelk hieruit blijkt, dat kinderen wanneer zij wat meer op leeftijd komen, geen last meer van de klieren hebben. Bij lijkopeningen aan de verschillende universiteiten is gebleken dat in 9 van de 10 gevallen de mensch in meer of mindere mate tuberculeus is, vandaar dat is aan te nemen, dat het van den stand van ons lichaam afhangt of de bacil zich zal voortplanten of niet, ter wijl dit van zelf inhoudt het feit dat de zwakke licha men eerder vatbaar zijn voor de nederzetting en voort planting van den bacil dan de sterkere. Door de hiervoren genoemde raadgevingen in acht te nemen, zullen de menschen sterker worden, zal de tuberculose verminderen. Zijn er in het lichaam ineens te veel bacillen geko men, dan kan ook het sterkste lichaam voor den strijd moeten bezwijken. Is dit het geval dan openbaart zich dit bij longtuber culose in hoesten en opgeven. Met nadruk wijst spreker er op dat het altijd zeer gevaarlijk is te hoesten met het gezicht naar iemand gekeerd en geen hand voor den mond te houden. Ook moet men het sputum niet in den zakdoek doen, het sputum droogt dan op, de daarin aanwezige bacillen verspreiden zich, doch hij raadt de sputumflacons voor het gebruik aan. De reinheid van de huid, vooral van de handen, is een uitstekend middel om de huidtuberculose te voor komen. Het dagelijksch wasschen van rug en borst ia noodzakelijk, de huid trekt zich daardoor samen en be schermt meer het lichaam tegen de koude. De verspreiding van de tuberculose, door het ge bruik van melk, kan tegengegaan worden door het ge noegzaam koken van de melk, terwijl het gebruik van den alcohol ook moet verminderd. Dit laatste zegt hij niet in zijn qualiteit, omdat hij geheelonthouder is, doch doordat deze bewering erkend wordt door groote geleerden, die zelf gaarne een goed glaasje drinken. Om den strijd met succes te kunnen volvoeren is veel geld noodig; de Staat en ieder weldenkend inge zetene moeten de pogingen van 't Provinciale Comité (er bestrijding van de tuberculose steunen door hun financiëelen steun. Het bouwen van betere arbeiderswoningen, het heb ben van sanatoria, het houden van cursussen in de ver pleging- van lijders, het oprichten van consultatiebu- rcaux, van welke werking hij een duidelijk voorbeel-t gaf, moet bevorderd worden, waar en hoe men dit dan ook kan. Spreker noemde ten slotte eenige voorbeelden waar uil blijkt hoe kostbaar de verpleging, wil zij resultaten hebben, is, spoorde aan lid te worden van het door hem genoemde comité en hoopte dat ieder in eigen kring de door hem gegeven wenken voor zoover hij kan zal in acht nemen, opdat hij dan daarmee niet alleen een goed werk doet voor de lijders, maar ook in het algemeen voor de menschheid. De later door den heer v. d. Capelle vertoonde licht beelden, die zeer duidelijk waren, gaven een goed beeld van den enormen omvang van de tuberculose, maar te- vans een prachtig overzicht van dat wat er gedaan wordt ter verzachting van het lijden, ter bekamping van de zoo gevreesde ziekte. De heer baron van Fridagh dankte daarna spreker voor zijn rede, het publiek voor de geschonken aan dacht en spoorde eveneens een ieder aan den strijd tegen de tuberculose te volvoeren, en beval dc collecte die binnenkort zal worden gehouden voor een

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1