STADSNIEUWS. BUITENLAND Een onderscheiding. Ontvlucht Brand. Een bres. Gevallen. Kwakzalverij. Treurig ongeluk. Gestrand. Inbraak In la Bourse. Het Arbeidscontract te Enschedé. Uit Oudorp. Slachtoffers van het Ijs. Mercurlus. Op heeterdaad betrapt. Uit Schagen Een 20jarfg feest. Trekking van hoden. Nors. 1320, 10088, 14508, 18198, 19232, elk f 1000; nos. 1670, 4382 7050, 10849, 10971, 11025, 12091, 13743, 14409, 19344. 19500, 20064 elk f 100. In Diligentia. Mariken van Nieumeghen. Dienst Enkhulzen—Stavoren. Gemengde Mededeellngen. Laatste Berichten. I weeüe ligtent voor het Witte Kruis, ten zeerste bij de aanwezigen aan. waarna de bijeenkomst om 10 uur werd gesloten. De heer H. J. de Groot, inspecteur van het mid delbaar onderwijs te 's-Gr&venhage, is benoemd tot ridder 2e klasse in de Kroonorde van Pruisen. Drie jougensVrijdagavond uit het gesticht de Kruisberg bg Doetinchem ontvlucht, hebben Zater dagmorgen halfvijf te Zutphen ingebroken bij den winkelier Meyeraan den Emmerikschen weg, een diefstal gepleegd. Twee hunner zijn dadelijk gepakt en hebben bekend. De derde is Zaterdagnamiddag aangehouden door de politie te Apeldoorn. Zondagnacht is totaal afgebrand het van ouds be kende hotel De Keizerskroon naast het Koninklgk Paleis te Apeldoorn. Er is niets gered. De bewoners hadden nauwelijks tijds te ontkomen. Het hotel da teerde uit de achttiende eeuw en herbergde vaak gas ten van het Paleis. Gebouw en inboedel waren ver zekerd. Het hotel zal in het voorjaar worden herbouwd. Iu den dijk langs het Noordzeekanaal tusschen de spoorbrug en de pont te Velsen is gisternacht een bres gevallen van ongeveer 25 meter lengte. De daar geplaatste lichtpaal staat in het water. Vermoedelijk heeft daar een wachtend stoomschip liggen maleD. Bij een hardrijderij op schaatsen te Tyoja (Fr.), ge houden, is do hardrijder B. v d. Zee, van Leeuwarden, in volle vaart tegen een der juffers aangereden, waar mee de baan was afgebakend. Van der Zee werd met gebreken ribben opgenomen, per slede naar Ak- krum vervoerd en van daar per spoortrein naar Leeu warden. Zjjn toestand is zeer zorgwekkend. Het bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzalverij heeft een adres gezonden aan den Raad der gemeente Rotterdam, waarin gewezen wordt op het bedrukt zijn der tramkaartjes met een reclame voor abdijsiroop en waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de Raad zoo mogelijk maatregelen zal treffen teneinde te doen ophouden dat een openbaar middel van vervoer in de gemeente daartoe gebruikt wordt. Dank zij den hsvigen noordwesterstorm, die Za terdagnacht woedde, is de Zuiderzee voor Hoorn weer geheel vrg van ijs gekomen. Het Noordzeekanaal is van IJmuiden af gezien, vrij van ijs. Ook bij de Velserpor.t is het kanaal vrij. Door den krachtigen wind is al het ijs uit zee bij Eakhuizen weggedreven; zoo ver het oog reikt is da zee ruim. De haven-, sein- en geleidevuren zijn wederom te Eakhuizen ontstoken. Te Hengelo is Zaterdagavond de voerman van dan heer Polak uit Almelo onder zijn eigen vrachtwagen geraakt, waar hij naast liep, doordat de leidsels om zijn been geraakten. Hij werd dood opgenomen. Een treurig ongeval had to Z'gwaard {Jaata. De landbouwer V., in het Voorhoehje aldaar, glefd bij het kappen van wilgsboomen uit, en kwam zóó te vallen, dat hij bewusteloos werd opgenomen. Hij is aan de gevolgen van dien val bezweken. Te Noordwjjk aan Zee is de kotter Maassluis 94, genaamd Johanna, schipper H. Rengers, gestrand. D, drie opvarenden hadden tot half vier in den morgen gevischt en om half zes brak bjj het ophalen van de kor de helmstok. Daarna werd het vaartuig door de hooge zeeön naar het strand geslagen. De drie mannen werden door den reddingsdienst per wagen van hot schip gehaald en opgenomen bij den heer J. van Kan. Het vaartuig is vermoedelijk vsrloreD. Zaterdag werd in een buitengewone zitting der Am8terdamsche rechtbank, re- en dupliek gehouden in bovengenoemde strafzaak. De verdedigers van Tennis SeppsD, v. d. Heyden en v. Ling, betwisten de door 't O. M. aangevoerde bewijsmiddelen en vroegen vrijspraak. Beklaagden verklaarden onschuldig te zijn aan het hun ten laste gelegde, alleen Jongejan bekende vol mondig. De uitspraak werd bepaald op 13 Februsri a s. In de Zaterdagavond gebouden vergadering van de arbeiders der firma Nico Ter Kuile on Zonen met de besturen der arbeidersorganisaties „Eendracht" en „Unitas", werden twee voorstellen besproken, t, w. van „Unitas" om het fabrtekscontract te teekenen, en daarna het werk op te zeggen met 14 dagen on van „Da Eendracht" om het contract niet te teekenen, zoodat met 1 Februari a.s. de arbeiders geacht worden niet meer in dienst der firma te zjjo. Laatstgenoemd voorstel is aangenomen met 186 stemmen. Voor het voorstel van Unitas werden 149 stemmen uitgebracht, 18 stemmen warau blanco. Ar beiders beneden 16 jaar mochten niet meestemmen. In de vergadering van den Raad dezer gemeente, welke Zaterdag werd gehouden, waren tegenwoordig alle leden met uitzondering van den heer H. Bruyn, wethouder. Voorzitter ws.s de burgomee&ter, de heer G. Bos Wz. Bjj de opening der eerste vergadering in dit jaar, heet de voorzitter de heeren welkom, en hoopt dat met eendrachtige samenwerking de in 1909 te nemen besluiten zullen strekken tot bloei der gemeente en tot welvaart der ingezetenen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en zonder op- of aanmerkingen onveranderd vastgesteld. Hierna geschiedt mededeeling der ingekomen stuk ken, als het Provinciaalblad van N.H. No. 108 van 1908, waaruit bljjkt dat de heeren H. Bruyn en G. Twee kinderen van den molenaar A. Rijkenberg te Nes, zijn Zaterdag door het ijs gezakt en verdronken. De jasriijksche bondsvergadering van den Nationalen Bond van Handels- en kantoorbedienden „Mercurius", zal 28 Maart te Rotterdam worden gehouden. In de Claes de Vriesseiaan te Rotterdam ontdekte gisternacht twee agenten onraad in een in aanbouw zjjnd pand. Bij huiszoeking vonden zjj een inbreker op de trap en een tweede in een kast verscholen. Admiraal tot zetters voor 's Rijks directe belastingen zijn herbenoemd het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij de gemeente-rekening over 1907 zonder eenige opmerking is goedgekeurdeen gelijk besluit van hetzelfde college, houdende goedkeuring der gemeente- begrooting voor 1909en het procesverbaal der op 2 dezer gehouden verificatie van de. boeken en kas des Gemeenteontvangers over den dienst van 1908, waaruit blh'kt. dat op dien dag in kas was f 590,40. Vervolgens komt aan de orde het verzoek van het Burgerlijk Armbestuur om een buitengewoon subsidie uit de gemeentekas voor 1908, tot een bedrag van f 565. Het armbestuur legt daartoe over eene voor- loopige rekening, met de noodige bescheiden over dat dienstjaar, waaruit blijkt dat die rekening vermoedelijk zal sluiten met een nadeelig saldo van f 563.351/2. B. en W. ondersteunen dat verzoek in hun geleider d schrijven. Uit die rekening blijkt toch, dat de reke ning dier instelling over 1907 is gesloten met een nadeelif saldo van f 485 62, welk nadeelig slot iu 1908 is verhoogd door meerdere bedeeling in geld van f 228.441/2, door de groote uitgaven aan geneeskundige hulp en medicijnen ad f 403.25 en de kosten van ver pleging in gestichten ad f 253.50. Ware het subsidie uit de gemeentekas voor 1908 niet van f 1400 op f 1600 gebracht, dan zou het nadeelig saldo nog f 200 hooger zijn geworden. B. en W. adviseeren uit dien hoofde, het buiten gewoon subsidie te verleenen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Niets meet te behandelen zijnde, sluit de voorzitter, n* gehouden rondvraag, de vergadering. Den 31sten vergaderde alhier de afd. Schagen e.o. van den Bond van Nederl. Onderwijzers. Tot be stuursleden werden herkozen de heeren M. Visser, voorzitter, A. Koning, le secretaris, W. Tiessen, 2de s'-cretaris-penningme^ster. De heer Visser werd ook aangewezen als reiscorrespondent. De rekening en verautwoording vsn den penningmeester wees eene ontvangst aan van f 89.51s, eene uitgaaf van f 85.10, batig saldo f 4.415. Het aantal leden der afdeeling is thans 21, Zondag werd in „Cétes" alhier, eene vergadering gehouden van 11 afdeelingen van den Bond van Staatïpersioneering, ter bespreking van de aan te nemen houding bij de a.s. verkievingen. Uit de 11 afdeelingen werden 11 afgevaardigden gekozen, die weer 5 personen aanwezen welke de candidaten zullen bezoeken, teneinde op de hoogte te komen van hunne gevoelens ten opzichte der staatspensioneering. D* candidatuur van voorstanders zal zooveel mogelijk bevorderd worden. De heeren Wentholt en Ds. Ec- gelkens voerden v. n. 1. het woord op deze vergadering. Van Texel. Zaterdagavond werd in het hotel „Texel" eene goed bezochte vergadering gehouden, waarin als sprekers optraden de heeren Burdet van Overveen en Jac. P. Thijsse van Bloemendaal. Na een inleidend woord aan den heer Wagemaker, voorzitter van de vereeni ging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, verkreeg de heer Thijsse het woord, die in eene boeien de- en zeer leerzame voordracht veel wetenswaardigs meedeelde uit het leven der vogels, en het wenschelijke in het licht stelde van het beschermen van nuttige vo gels, het plaatsen van nestkastjes, enz. Door een groot aantal lichtbeelden, waarvan ver scheidene naar kiekjes, op Texel genomen, werd het ge not voor de toehoorders niet weinig verhoogd. liet was een genotvolle avond voor 'de aanwezigen, en een succes voor den spreker en voor de vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, die verscheidene nieuwe leden verworven heeft. Na eene propaganda-voordraclit van den heer Jac. I'. Thijsse te Bloemendaal, opgeluisterd met lichtbeel den, is alhier eene afdeeling van den geheel-onthou- dersbond opgericht met aanvankelijk 15 leden. In eene volgende bijeenkomst zal een reglement wor den vastgesteld en een bestuur gekozen worden. zij de goede declamatie van den schoenmaker resp. de klerk, zeer in den smaak en deden de zaal dikwerf bulderen van het lachen. Na afloop bedankte de voorzitter voor de geschon ken aandacht en spoorde onder het aanhalen van eeni ge voorbeelden, waaruit het groote nut van de geheel onthouding bleek, tot toetreding tot den bond aan, waarna nog een paar tableaux werden vertoond, voor stellende de werking van het koorn tot brood bereid, en die wanneer er drank uit gebrouwd wordt. Zaterdagavond werd in het gebouw „Voorwaarts" door de afdeeling Alkmaar van den Internationalen Sigarenmakers en Tabaksbewerkersbond het 20-jarig bestaan herdacht. Na opening door den voorzitter, werd er een uitge breid programma uitgevoerd. Zeer in den smaak viel liet tooneelstukje „De gemeenteraadszitting van Waul- dani dat heel verdienstelijk werd gespeeld. VoorU waren er voordrachten, zangnummers en ook werden door een heer en dame eenige nummers van piano en viool ten beste gegeven. Ren bal dat tot 6 uur in den morgen duurde, sloot dozen geanimeerden avond. van van STAATSLOTERIJ. 5s klasse, 9e lijst. De Geheel-Onthouders-Tooneelclub Limmen en Om streken, gaf gisteravond in bovengenoemd lokaal een propaganda-avond met de opvoering van „Op woeste golven,'' tooneelspel van J. C. Schuitmaker. De heer J. Jongejans opende als voorzitter der club de vergadering. Hij sprak zijn groote blijdschap uit over de buitengewone opkomst, daarin ziende een be wijs, dat in Alkmaar veel voor de geheelonthouding wordt gevoeld. Hij hoopte dat ook deze uitvoering het hare mocht bijdragen ter vermeerdering van de syrn- patie voor het streven van den Bond. „Op woeste golven" toonde ten duidelijkste aan dat slechts 2 borrels ongeluk en wroeging kunnen brengen aan lien die niet gewoon zijn aan het gebruik van al cohol. Hiddo en IJpke, een gelukkig echtpaar met een kind hadden liet arm. De schuit Eben Haëzer, waarmee hij zijn brood moest verdienen was oud en niet meer ver trouwbaar. De schipper kreeg geen „vrachies" meer, gebrek en kommer stonden voor de deur. Redding scheen evenwel nabijde kastelein had wat te varen. De schipper trok er op uit, doch te vergeefs; h'j kreeg geen werk doch wel een paar borrels. In zijn opgewondenheid besluit hij ergens anders te gaan wo nen. Zijn vrouw en kind neemt hij mee in zijn schuit, die hij, om het geld van de verzekeringsmaatschappij te krijgen, willens en wetens laat aanvaren tegen een andere boot. De schuit zinkt. De schipper en zijn vrouw worden gered, doch hun kind verdrinkt. Niet alleen de smart der moeder, maar ook de smart van Tliddo zijn onbeschrijfelijk. Ten einde raad wil hij de hand aan zich zelf slaan, doch gevoelt ten laat ste den moed in zich ontwaken tot zijn vrouw weder te keeren, vergeving te vragen en beterschap te beloven. IJpke in 't eerst daartoe niet bereid, wordt door den hulpvaardigen dominé tot andere gedachten ge bracht, zeggende „door je daden heb ik mijn kind ver loren doch jou wedergekregen." De dominé geeft hét hereende paar opnieuw den ze gen, opdat zij in hun volgend leven genoegzame krach' mogen hebben om den strijd te voleinden tegen de woeste golven op den vaak zoo felbewogen levenszee. De vertolking van dit stuk was zeer goed, vooral de rollen van Iliddo. IJpke en Grietje waren in goede- handen. Dominé Karsten voldeed ons in het laatste bedrijf veel beter dan in de voorgaande. Hoe vol ernst het stuk ook was, dikwijls werden de lachspieren opge wekt door een paar meer komische rollen. De club heeft eer van haar werk gehad, zij heeft op verdienstelijke wijze een aangenamen en leerrijken avond verschaft aan de talrijk aanwezigen. De na de pauze gevolgde voordrachten „999 uit de Staatsloterij" en „een schrijver in angst" vielen, dank „Princelyk wil ic my tot da conate keeren" „Rsyn conate sal elc met recht minnen" „Eere geschiet hen allen, die conate orboren," Met deze drie aanhalingen uit het deuncken Emmeken zou het verslag van de opvoering Zaterdagavond kunnen beginnen en eindigen. In de eerste regel toch ia uitgedrukt het wél volbiachte voornemen van de Rjtterdamsche Onderwijzers-too- neelvereeniging, in de tweede ligt de erkenning van het feit, dat een opvoering van „Mariken van Nieu meghen'1 niet alleen geschiedkundige beteekenis heeft doch ook geheel op zich zelf beschouwd ala tooneel- vertooning indrukwekkend is, terwgl in de laatate aanhaling een eerbiedige hulde is opgesloten voor de heerlijke kunstuiting, waarop wij Zaterdagavond werden vergast. Maar het is de gewoonte over zulke interessante voorstellingen, die hier in Alkmaar zoo zeldzaam zijn, meer te geven. Van don inhoud en de beteekenis van dit middel- eeuwache Faust drama behoeven wij niets te zeggen, nu dr. Vor dor hake de vriendelijkheid heeft gehad daarover een belangrijk artikel voor dit blad te schrijven. Ons rest ter bespreking enkel de aanklee ding en het spel. Wat de eerste betreft, het mag een groot waagstuk heoten, zulk een stuk, waarbij in tegenstelling met onze moderne „spelen van dit's sn van dat's", waarin zelfs de plaatsing van voetenbank jes nauwkeurig is aangegeven! elke aanwijzing ontbreekt, ten tooneele te brengen. De groote moeie- lijkhoid laat zich het best aantoonen door een voor beeld. Wanneer men in den tekst leest dat Christus „sont synen H. Engel tot haer daer sy lach en sliep, die haer die ringhen afdede", dan denkt men slechts, dat de vertelder deze woorden zal mededeelen, doch vermoedt geen oogenblik dat de daarin vervatte han deling gedramatiseerd zal wordeD, zooals het R. O. T. heeft gedaan. En juist in een dergelijke dramati seering ligt zulk een groote kracht. Bij de aankleeding van het tooneel heeft men niet het naïeve laten overheers eken, dat eenige jaren ge leden zoo op den voo grond kwam bij de opvoering van de Ermoreit en de Lanceloet door hetzelfde ge zelschap, maar heeft men meer werk van de omge ving gemaakt, zorgend evenwel, dat die omgeving uiterst sober bleef en door artistieke hand werd aan gebracht, zoodat vele tooneel en in hun aantrekkelijken eenvoud levendige staaltjes geleken van de oud-Hol- landsche schilderkunst, weergevend het oud-Holland- sche volksleven. AU zoodanig zouden we bijv. noemen het tooneel van Mariken en haar Moeije, Meer kleurenpracht werd tentoongespreid ia de kleeding, van Emmeku welke hare fraaie costumes uitstekend weet dragen van de personen in het wagenspel, dat verrassend schoon van kleur en licht was, en van den Paus. Eéa tooneel!je zouden we gaarne iets levendiger hebben gezien, van kleur èn spel, n.l. dat in de herberg te Antwerpen. Evenzeer als de aankleedirg valt het uiterst be schaafde spél zonder voorbehoud te roemen, de mooie, kleurige en klankrijke taal kwam volkomen tot haar recht en over de gedeelten, waarin plat- en viesheden den indruk zouden kunnen bederven, werd in Fransch tempo luchtigjes heen gegleden. De vertolking was van dien aard, dat zij, die de woorden niet konden verslaan, meestal hunne beteekenis konden gevoelen en begrijpen. Zoo heeft de O. T. het moeielijke waagstuk glansrijk volbraekt, en wanneer wij geen namen noe men van spelers en speelsters, dan is dat, omdat wij het geheele programma zouden kunnen afschrijven. Deze dames en heeren hebben zich zelf gesteld in dienst van de kunst en van de liefdadigheid tevens. Zij veredelen zichzelf en anderen en daarnevens hel pen zij leed verzachten. Zij zijn een prachtig voor beeld, voor hen, die gelooven in het liefhebberij-tooneel, die den louterenden invloed daarvan erkennen, en zoo gaarne zouden zien, dat die invloed zich meer op ons volksleven deed gelden. Zij zullen ongetwijfeld op den ingeslagen weg voortgaan, en wij hopen hen daarop hier nog eens weer te ontmoeten, in het ver trouwen. dat zulk een ontmoeting voor ons onverdeeld genot oplevert. Het tentooneele brengen van Msrieken is een daad van groote beteekenis geweeBt voor de vrienden van onze middeleeuwsche letterkunde en ongetwijfeld is door haar de iangstoilicig van vele jongeren voor de oude letterkundige voortbrengselen opgewekt en ver levendigd. Het wil ons dan cok voorkomen, dat er aanleiding bestaat, deze opvoering niet enkel in den vorm van een paar foto's te vereeuwigen, maar een beter en vollediger beeld van haar te bjwaren. De stem is met de tegenwoordige middelen nog niet voldoende vast te leggen, maar voor de aankleeding, voor het gebaar, vnor de actie kan een film uitstekende diensten bewijzen en wij meenon de R. O. T. geen beter bewijs van wa&rdeering te kunnen schenken, dan door haar iD overweging te geven een kinematografriche opname van de opvoering te laten nemer, niet voor reclame, mazr ten bate van de kunst. Er zal een tijd komen, ork in or s land, dat de kinematograaf een der beste hulpmiddelen wordt bij het onderwijs van welk een groote waarde zal dan een film zijn, weergevende een opvoering, dio zoo zeldz&am is als deze van het R. O. T. Ten slotte vermelden we gaarne, djJ de costumes ,-fkomstig waren van Henri Schippers Co. te Rot terdam en dat het decoratief is ontworpen en uitge rust door den heer W. van Breemen, lid van de R. O. T. Ook past een woord van dank a»n de afdeeling Alkmaar van den Bond van Nod. Onder wijze! s, die het initiatief nam on wie wij ook goed ficancieël succes toewensehen. een Een verbetering. Daar de toevoeging „niet gegund" aan het bericht over de aanb&steding van de verbouwing van het perceel - an den heer Valk tot voor den heer Dorre geest minder aangename gevolgtrekkingen zou kunnen leiden, verbeteren wij dit met dien verstande, dat de gunning ia aangehouden in verband met vermiude- ring van werkzaamheden. Naar wij vernemen zal de dienst Enkhuizen Stavoren morgen, Dinsdag, in haar geheel worden hervat. Agenda. MAANDAG: Gem. zangver. „Alemaria," repetitie, 8 uur. Teekengenootschap „Kunst zij ons doel," teeken avond 7 uur, Nieuwe Doelen. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 81/, uur. Physica, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Tumlustoefeningsavond, 91/» uur. Kegelclub Alcm. Victrix, 8 uur, Diligentia. Danscursus, Siebeling, 6'/2 uur, gr. zaal Diligentia. Mannenkoor „Excelsior," partij 1 hes-repetitie, 8V2 uur, Diligentia. DINSDAG: Repetitie „Bilderdijk" Harmonie. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" defeningsavond mannen-afdeeling 8'/4 uur; jengens-afdeeling 71/» uur. Muziekgezelschap „Ons Genoegen," repetitie, 8l/a uur, bovenzaal Diligentia. Kegelclub Zou er kans zijn? 81/, uur, Diligentia. Orpheus," 8 uur, café Hazes. Repetitie Zouaven-hroederschap. Diligentia. WOENSDAG. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/, uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsmvond jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Gymn.-ver. „Tumlust," oefeningsavond, 91/, uur. Schaak- en Damclub V. V. V., 8 uur, café Scher- inerhorn, van 89 uur, theorie in schaak- en damspel. Vergadering 9 uur. Zangschool „Zanglust," 59 uur. öhrist. school. Repetitie Zouaven-broederschap, Diligentia. Lezing Dr. van Royen, 71/a uur, groote zaal, do Unie. „Ontwikkeling zij ons doel," lezing de heer J. Klootsema, 8 uur, gebouw „Voorwaarts. Lezing Theunissen. 7 uur, „Het Gulden Vlies". DONDERDAG: Kegelclub „Alles om," 8 uur, Diligentia. Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond 91/, uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid, 8 uur, gymn. lokaal. Schietoefening. Danscursus Groen, 8 uur, Harmonie. Gem. Koor Nieuw Leven, 8 uur, Unie. Ons Genoegen, vergadering, café Diligentia. Mannenkoor „Excelsior," part-repetitie, 2 tenor, 81/., uur, Diligentia. VRIJDAG: Allan. Symphonieorkest, repetitie," 8 uur. Unie. Mannenkoor „Orpheus," 8 uur. Central. Afd. Alkmaar Kon. Ned. Bond van Oud-onderoffi cieren, 8 uur, Diligentia. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café IJevendag. Alkm. Strijkorkest, 81/, uur. Ver. „Aurora," repetitie 8 uur, Diligentia. Repetitie Zouaven-broederschap, Diligentia. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 71/«8V4 uur. In Engeland zou de heer Victor Grayson, Engelsche socialist. Vrijdagmiddag op het congres van de Arbeiderspartij te Portsmouth een rede moeten hou den. Volgens de Daily Mail is hem dat belet door een Engelsch schrijver met name Ered. T. Jane en een oud-officier, die Grayson vóór de koffie uitnoodigden in hun tuf een ritje te maken, hem toen ver weg mee voerden, op allerlei manieren gewilde vertraging kre gen en hem eerst na afloop van het congres te Ports mouth terugbrachten. Tn Portugal heeft een minister geduelleerd, en wel Venceslao Lima, de minister van buitenlandsclie zaken, met José d'Azevedo Castello Branco, den hoofd redacteur van de Diario Popular, het partijblad der Regeneradores, waarin de minister was beleedigd. Het wapen was de degen. José d'Azevedo Castello Branc werd lichtelijk aan den arm gekwetst, en aan de eer was voldaan, maar de vrede werd niet gesloten. Voor een Vereenigd Zuid-A frik a kan men op de nationale conventie maar geen uitweg vin den uit de moeilijkheid van de keuze van een hoofd stad. De heer De Wet is naar de Oranjerivierkolonie ge gaan. Tn Amerika heeft het Huis van afgevaardigden dc vermeerdering der oorlogsbegrooting met, 500.000 dollars voor proefnemingen op het gebied dér lucht scheepvaart, goedgekeurd. Aardbeving. I e Messina heeft alweer een aardschok plaats gehad, die opnieuw eenige muren deed omvallen, en eenige ontsteltenis veroorzaakte. In den nacht werden nog eenige schokken waargenomen. Een telegram uit Madrid aan de Parijsche Patrie meldt, dat ondanks de tegenspraak toch een nardhe- ving en een vloedgolf belangrijke schade toebrachten aan den spoorwegdijk en de haven van Barcelona. Ongeveer 300 personen zouden zijn omgekomen. Haaien en a a r d b e v- in g e n. Aan de Zuid-Italiaansche kust worden den laatsten tijd vele haaien gevangen, in welker magen beenen, urmen, hoofden en andere lichaamsdeelen van men sehen, die vermoedelijk door den vloedgolf zijn mede genomen, worden gevonden. Een blinde misdadiger. I11 Breslau heeft een blinde verpleegde van het arm bestuur zijn stiefgrootvader met een bijl doodgeslagen, omdat deze hem had bedrogen. HET ARBEIDSCONTRACT. ENSCHEDE, 1 Februari. Aan de fabriek van de tii 111a Aieo ter Kuile en Zonen hebben alle arbeiders op 2 na geweigerd het Arbeidscon tract te teekeneu. Het uitbetalen van het loon van de vorig'e week had zonder ongeregeldheden plaats. Politie-autoriteiten waren op het terrein aanwezig, de politiemacht is ver sterkt, ongeregeldheden vielen niet voor. RUSSISCHE POLITIE-CHEF GEARRE8TEERD. St. PETERSBURG, 31 Jan. Lopuchin, de voor malige chef van het politie-departement van het ministerie van Binnenlandsche Zaken is gearresteerd) in verband met de onthullingen te Parijs, St. PETERSBURG, 1 Feb.fj Gistermorgen heeft huiszoeking plaats gehad in de woning van den voor- maligen directeur van het departement van politie Lopuchin, welke tot resultaat had, dat deze in hech tenis werd genomen en cellulair werd opgesloten. Men beweert, dat ook 'de vroegere adjunct van den minister van binnenlandsche zaken, prins Oeroesaof en het lid der eerste Doema prins Dolgoroeki gear resteerd zijn.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2