DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 29. Honderd en elfden jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DONDERDAG 4 FEBRUARI. KADASTER. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Eerste Kamer. Geschenk aan H. M. deKonlngin. Z. K- H. Prins Hendrik. Het Maasvraagstuk. Drankbestrijding. Liberale Unie. Royaal. Tweede Kamerverkiezingen. Dellente. Een vondst. Aangedreven. Ijstoestand. Inbraak. Een verzoek afgewezen. Nieuwe loting te Schiedam. De Spoorwegstaking in 1903. ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR, brengen ter algemeene kennis dat in het ge meenteblad van Alkmaar Nos. 286, 288 en 289, zijn op genomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 27 JANUARI 1909 en 25 NOVEMBER 1908 -.vaarbij zijn vastgesteld: lo. Eene verordening, regelende den werkkring van de commissie van bijstand in het beheer van den gemeente-reinigingsdienst 2o. Verordeningen, regelende de heffing en invor dering van schoolgeld voor het onderwijs op de Avondschool voor handwerkslieden te Alkmaar; 3o. Verordeningen, regelende de heffing en invor dering van schoolgeld voor het onderwijs op den Han- delsavondcursus voor handels- en kantoorbedienden te Alkmaar. Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd, en aldaar tegen betaling van 0.<i71/2 per stuk in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 3 Februari 1909. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MA.AR brengt ter algemeene kennis, dat ter gemeente-secre tarie, gedurende 30 dagen na heden, ter inzage is ne Jergelegd, eene opgave van uitkomsten, bedoeld in de artt. 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid der wet, bij deze afkondiging geschiedt. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 3 Febr. 1909. ALKMAAR, 4 Febr. Over het nieuwe boek, waarvan Keizer Wilhelm het onderwerp is, is de Duitsehe pers slecht te spreken. De schrijver van het boek, dat nog moet verschijnen, de heer Stein, verdedigt den Keizer met groote warm te. Blijkbaar wilde hij diens advocaat zijn, maar hij heeft dit allerminst handig gedaan. Hij betoogde o. a. dat het bekende telegram aan president Kruger na den inval van Jameson, welk telegram den keizer zoo buitengewoon kwalijk genomen is, niet het werk des keizers was maar van het ministerie van buitenland- sche zaken. De bladen hechten geen geloof aan deze verdediging. Het Berliner Tageblatt, er aan herinnerend, dat Adolf Stein behalve hoofdredacteur van de „Deut sche," ook vertegenwoordiger is van een Duitsch-Rus- sische te Riga verschijnend blad, zegt „dat het boek meer Russisch dan Duitseh aandoet en beticht den schrijver van onwaarheden. De Berliner Neueste Nach- richten beschuldigt hem van de grofste geschiedkundi ge vervalschingen. Het blad heeft van een destijds dienstdoend diplomaat mededeelingen ontvangen, die het authentiek noemt. Het telegram is niet op bui- tenlandsche zaken geweest, maar opgesteld in de rijks kanselarij op eigen initiatief van den keizer, die op recht verheugd was over het afslaan van Jameson's in val. De toenmalige koloniale directeur Kayser stelde het telegram op, von Marschall verzachtte slechts den inhoud wat. Tets dergelijks heeft de zeer bevoegde correspondent van het Journal des Débats aan zijn blad geseind. Kayser toonde hem het handschrift van het telegram op den dag dat het verzonden werd. Hiermede, aldus zegt het Tageblatt, zou het Duitsch- nutionale werk van den reclamezuchtigen Moskouer kunnen hebben afgedaan, als er zich niets iets eigen aardigs had voorgedaan. Twee organen, die tot den Rijkskanselier en zijn omgeving in goede betrekking staan, de Kèlnisehe Zeitung en de Frankfurter Zei- tung noemden de valsche voorstelling juist. Beide bladen vernamen uit Berlijn, dat het Krugertelegram inderdaad niet op initiatief van den Keizer ontstaan is, maar een regeeringsdaad ge weest is, die prins Hohenlohe en vrijheer v. Marsehall hebben goedgekeurd en bevorderd. De ijver, waarmede do omgeving van den heer v. Biilow de lezing van Stein verdedigt, is, zooals gezegd, vreemd, en onwille keurig herinnert men zich, dat v. Marsehall op de korte lijst der personen staat, die als candidaten voor den post van Rijkskanselier worden benoemd. Prins Biilow zelf, daaraan valt niet te twijfelen, heeft hier mede niets te maken, maar zekere personen in zijn na- hijheid schijnen het voordeelig te vinden een hun on- welkomen eandidaat bijtijds in miscrediet te brengen. Men zegt tot de openbare meening in binnen- en bui tenland dat de heer v. Marschall de ware schrijver van het befaamde telegram is en ontstemt den keizer ten opzicht© van dezen diplomaat. Een kleine schaakzet, die voor menigeen onverwacht kwamLiefhebbers van woordspelingen zouden kunnen zeggen: men heeft den heer v. Marsehall een steen (Stein) op den weg gelegd." Zoover de geschiedenis van het Krugertelegram. Ter verdere karakteriseering van het boek diene de volgende aanhaling uit het boek: „Ware hij niet geboren als koninklijke hoogheid prins Wilhelm, maar had hij zijn loopbaan begonnen als de kadet Schultze, dan zou hij met onfeilbare ze kerheid geëindigd zijn als Excellentie von Schultze en het waarschijnlijk zelfs tot generaal-veldmaarsehalk gebracht hebben." „De openbare meeuing is, zegt de Morgenpost, na den Novemberstorm langzamerhand weer gekalmeerd. Als de regeering nu niet spoedig deze „steen" des aan stoots wegneemt, als hij niet onmiddellijk verklaart dat hij met dat huiten alle perken gaande byzantijn- sche historische geklodder en den schrijver daarvan niet tedoen wil hebben, zal het lawaai opnieuw begin nen." De lieer Vau Nierop bestreed bij de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting bij voorbaat het voornemen der regeering om de staatsbedrijven af tv scheiden van de algemeene staatsbegrooting. Spreker was voor maatregelen tot blijvende versterking van de middelen, mits geen protectie, en verdedigde het denk beeld van uitbreiding van het plaatselijke belasting gebied, waarvan hij wel degelijk versterking van mid delen verwachtte. Aan den Amsterdamschen Gemeenteraad gaf spre ker in overweging zelf eens een voorstel tot steunver- leening aan noodlijdende gemeenten op te maken en aan de regeering in te dienen. De heer Franssen betoogde, dat van dit kabinet niot gezegd kan worden, dat het in onvoorzichtigheid is geboren. De Minister van Binnenl. Zaken constateert, dat de toon waarin van gedachten gewisseld werd der Regee ring aangenaam was. Er is alle reden om kort te zijn voor de Regeering na hetgeen zij in de Tweede Ka mer heeft gezegd en na uiteenzetting van haar stand punt in de stukken waarin alles is gezegd wat er te zeggen viel. De leden van het Kabinet die als Kamerleden hun stem uitbrachten tegen de Oorlogsbegrooting deden daarmede niet anders dan hun plicht, zonder politieke bijoogmerken. Het gewenschte en geoorloofde van het samengaan der rechterzijde wordt door den minister uiteengezet. De tijd van het isolement is voorbij en samengaan mogelijk geworden met duidelijke handhaving der an- ti-rev. beginselen. De rechterzijde huldigt noch volks- noch staatssou- vereiniteit, maar erkent alleen de van God afgelegde rechtsbeginselen. Er zal gestreefd worden naar toe pass. der rechtsbeginselen op christelijken grondslag en aan een qualificatie zal de Regeering zich niet storen. Het is het streven der Regeering verbetering te brengen in het lot van ouden van dagen niet alleen door ouderdom-s maar ook door invaliditeitsverzeke ring. Voor de ambtenaren bestaat geen pensioenfonds, wel voor hunne weduwen en weezen. Een wetenschappelijke balans voor het ambtenaars fonds is dus onbestaanbaar. De bijdragen voor pensi oen van de ambtenaren worden in de kas van het Rijk gestort en daaruit worden de pensioenen betaald; een verkeerde methode, maar die nu eenmaal bestaat. De redevoeringen van de heeren Van Leeuwen en V an Nierop zijn uitstekend geschikt om de zaak warm te houden. De minister geeft toe, dat in de eerste plaats getracht moet worden verruiming van het be lastinggebied der gemeenten te krijgen. Een wetsvoor stel daartoe is in verren staat van voorbereiding en kan weldra tegemoet worden gezien. De mogelijkheid bestaat, dat het aangekondigde wetsontwerp door de Staten-Generaal vlug behandeld wordt, maar ook het omgekeerde is mogelijk. Duurt het lang, dan zal er naar moeten worden omgezien Am sterdam of andere in nood verkeerende steden tijdelijk te helpen, voor zoover 's lands financiën dit toelaten. De stijging der uitgaven is volstrekt niet te wijten aan de hoogere kosten der defensie. Naar zuinigheid ook op defensiegebied wordt gestreefd. Er werd tot dusver wel zuinigheid gepredikt, maar zij werd niet toegepast. Leger en vloot afschaffen, gelijk de socia listen willen, zal men toch wel niet verlangen. De minister van Financiën zegt in de stukken gul weg alles gegeven te hebben wat hij omtrent 's lands financiën te zeggen had. Hij heeft niets bewaard voor de openbare beraadslaging. De Minister is dankbaar voor de welwillende opmerkingen welke gemaakt zijn. Ilij geeft het toe dat de financiëele toestand zorg- eischend, maar niet zorgwekkend is. De minister wijst er op dat hij van zijn optreden af de middelen minder heeft zien vloeien. Naar zuinigheid wordt gestreefd, maar wanneer die niet uitgaat van de Regeering dan komt er niets van, want de Kamer zelf bestaat uit verschillende elementen en waar de een bezuinigen wil, wil de ander juist niet. De minister heeft den drank-aceijns niet onafschei delijk vastgekoppeld aan verlaging van den suiker-ac cijns. Brengt de verhooging van drank-aceijns niet het benoodigde op om tot verlaging van suikeraccijns te kunnen overgaan dan zal naar andere middelen moeten worden omgezien. Over de bedrijven wil de minister thans niet discussieeren. Een desbetreffende wetsontwerp heeft reeds 's ministers departement ver laten. De minister wenscht eene afzonderlijke be- grooting. Over de protectie laat de minister zich niet uit. Als het tarief er is zal men kunnen beoordeelen of en hoe veel protectie er inzit. Als er gif in de protectie zit hoopt de minister het toe te dienen in een vorm dat het Nederlandsche volk er niet onpasselijk van wordt. De minister vau Waterstaat begint met een woord van hulde aan de nagedachtenis vau zijn voorganger, minister Bevers, den talentvollen, beminden man, zoo plotseling aan zijn werkkring ontrukt, wiens nagedach tenis bij deze Kamer in hooge eere zal blijven. Thans tot het debat komende, zegt de Minister, dat het hem niet mogelijk is geweest, zich geheel op de hoogte te stellen der commercieele boekhouding der bedrijven. De Minister zou het geen gezonde politiek achten, wanneer hij een stelsel van boekhouding ging bestrijden, wat bij zelf met succes een kwart eeuw heeft toegepast. Na replieken van den heer Laan, wordt de vergade ring verdaagd tot heden 11 uur. liet geschenk der dames uit de Baronie van Breda aan 11. M. de Koningin zal bestaan in een baby-speld; hel grootste gedeelte der bijeen te brengen gelden zal voor een liefdadig doel worden bestemd. De Prins der Nederlanden is gisterenochtend in de residentie teruggekeerd. De „L. K." meldt, dat minister Regout, bij de au diëntie te Maastricht verleend aan de K. v. K. en F. mededeelde, dat bij zijne beëdiging als minister door II. M. de Koningin, een der eerste uitingen van H. Al. was de uitdrukking van Haar vreugdevol vertrouwen, dat door dezen minister het zoo belangrijke Maas- vraagstuk met kracht zal worden ter hand genomen. liet hoofdbestuur van de Nederlandsche Onderwij zers Propaganda Club voor drankbestrijding heeft be1 sloten een adres te richten aan de Tweede Kamer, met het verzoek, niet in te gaan op het voorstel der regee ring tot verhooging van den accijns op het gedistil leerd. Men meldt uit Den Haag: Voor de vergadering der Nieuwe Vrijzinnige Kies- vereeniging ,,'s-Gravenhage" a.s. Maandag 8 Februari, des avonds 8 uur te houden, is aan de orde gesteld de bespreking van den beschrijvingsbrief van de op 27 Februari a.s. te houden algemeene vergadering van de Liberale Unie, houdende het voorstel tot vaststel ling van een program van actie voor de a.s. Juni-ver- kiezingen. Het hoofdbestuur van 's-Gravenhage stelt voor aan de twee punten algemeen kiesrecht en ouderdomsver- zekering toe te voegen: lo. Hervorming van het defen siewezen in de richting van het volksleger: 2o. krach tige handhaving en bescherming van het beginsel der neutrale openbare school. In de gemeente Smallingerland wierp een bemiddel de weduwe in een vlaag van waanzin een hoopje bank papier in een brandende kachel. Er verbrandde voor een waarde van ruim 2000. Als eandidaat der liberalen in het kiesdistrict Hoo- gezand komt zeer ernstig in aanmerking mr. P. Rink, oud-minister van Binnenlandsche Zaken. Door de vooruitstrevend-lieberale kiesvereeniging Rotterdam in district V is met algemeene stemmen mr. E. E. van Raalte, oud-minister van justitie en oud- Kamerlid voor genoemd district, tot voorloopigen ean didaat voor de Tweede Kamer uitgeroepen. De afdeeling Rotterdam van het Alg. Neder- landsch Werklieden Verbond heeft in het district Rot terdam V eandidaat gesteld den heer mr. S. J. L. van Aalten Jr., vrijz.-democraat. De liberale kiesvereeniging te Brielle heeft den heer A. Roodhuyzen eandidaat gesteld. GEMENGD NIEUWS. Een ongeluk. Twee broeders te Asch gingen des nachts met een geweer stroopen. Ongelukkig bleef het geweer achter een haag vastzitten. Onverwachts ging het schot af, hetwelk een der gebroeders in de lies trof. De getroffene werd vervoerd naar het ziekenhuis te Culemborg. Zijn toestand is niét buiten gevaar, zoo dat hij niet door de politie, welke terstond een onder zoek instelde, verhoord mocht worden. Op een land onder Engwirden (Fr.) zijn gisteren twee kieviten gezien, welke in noordelijke richting weg vlogen. Bij het doen van herstellingen is te Stolwijk bij den landbouwer B. V., ongeveer 25 c.M. beneden den kel dervloer gevonden een kannetje, inhoudende 74 zilve ren muntstukken, n.l. één met het jaartal 1652 en de beeltenis van Filips IV, drie drieguldenstukken van 1793, 65 guldens met verschillende jaartallen (vau 17011793) en enkele kleinere stukken. Het kannetje werd bij het opgraven geheel verbrijzeld. Aan het strand te Koog op Texel zijn aangedreven eenige kisten, waarin flesschen met ether en bussen met andere vloeistof. De merken zijn als volgt: E S 8132 Wladiwostok. Hamburg. Ausfuhrgut. Vorsicht. W P CR Wladiwostok. 5365. Liquids. onveranderd vast, met weinig wakken, doch is in een paar dagen sterk gedund. De post voorUrkzougisteren •lagen sterk gedund. De post voor Urk zou gisteren met de vischschuit geschieden, EnkhuizenUrk. Over tocht naar het Kampereiland geregeld met pont over het Ganzediep door sleuven. De vaart op de Zuiderzee is van E'nkliuizen uit in alle richtingen heropend, zoowel voor zeil- als stoom schepen. Het Arbeidscontract. In de fabriek „Bothof" der firma Nico ter Kuile «fc Zonen t( Knseliode hebben Dinsdag 4 arbeiders Let werk hervat. Twee dezer hadden de vorige week het contract reeds geteekend; doch verschenen eerst gis termorgen, twee anderen teekenden. Een der personen die gisteren werkte, kwam heden niet terug, hij woont wat ver af en was eenigszins bevreesd voor de gevol gen van het niet meedoen. Bij het gaan naar en het komen van de fabriek werd niemand lastig gevallen. Aan de tricotagefabriek der firma Reinier Muller aan den Oosterweg te Groningen hebben 160 van de 200 arbeidsters het werk neergelegd uit ontevredenheid over liet nieuwe arbeidsreglement. Het mannelijk per soneel staakt niet. De inbreker, die Vrijdagnacht op den Ouden Sche- veningschen Weg in het bezit van een pak lijfgoede ren door een alleen surveilleerenden politie-agent werd aangehouden, bleek na onderzoek de vermoedelijke in breker te zijn van de eenigszins geïsoleerd liggende villa De Vierkleur aan het Frankenplein, waar de dief door het indrukken van een ruit was binnengeko men. De eigenaar, die met zijn familie naar Italië op reis is, had op de tafel, voor de hand liggende, een briefje achtergelaten, met 2 rijksdaalders er bij. Op het briefje werden de eventueele inbrekers met dit geld tevreden gesteld en verzocht verder den boel intact te laten en niet te beschadigen. De geldstukken waren bij onderzoek verdwenen en op de achterzijde van het briefje stond geschreven een bedankje voor de goede behandeling. Desniettemin heeft de inbreker zich niet aan de raadgeving gehouden en de linnenkast leegge haald, terwijl ook een antiek zilveren voorwerp bij zijn aanhouding in zijn bezit werd bevonden. Vermoede lijk was hij reeds in den vooravond of den vorigen dag in de villa geweest en had hij zich toen tevreden ge steld met de twee rijksdaalders en daarvan vertering gemaakt, want bij de fouilleering werd ruim de helft van dat bedrag nog in zijn bezit gevonden. Hij is daar na teruggekomen, om de linnenkast leeg te halen, met welke goederen liij door den politieagent werd aange houden. Deze wist den man in bedwang te houden door hem zijn geladen revolver voor te houden. (N. Ot.) Een Hollandsehe familie uit een Geldersche ge meente had aangeboden een kind aan te nemen, dat door de ramp in Zuid-Italië ouderloos was geworden. De Italiaansche regeering wenscht echter van deze en dergelijke aanbiedingen geen gebruik te maken. Landverhuizers. In 1908 vertrokken uit Friesland 108 hoofden van gezinnen en 179 alleen wonende personen; het waren 204 mannen en 83 vrouwen. Naar Noord-Amerika vertrokken 163 van hen, naar Duitschland 101, de" overigen gingen naar andere landen, 37 van hen wa ren ambachtslieden, 7 landbouwers, 62 boerenarbeiders, 17 landbouwknechten en meiden, 113 hadden andere beroepen en 51 waren zonder beroep. Voor 230 hunner was verbetering van bestaan de reden van vertrek. Vergezeld werden zij van 84 vrouwen, 266 kinderen *u 9 andere familieleden. („L. Ct.") De gisteren te Schiedam gehouden nieuwe loting is zeer ordelijk en kalm afgeloopen. De persoon, door wiens onoplettendheid de in October gehouden loting gedeeltelijk vernietigd werd, en wien toen no. 18 was toegewezen, trok thans zelf een dienstplichtig nr. (68). Een daverend hoera klonk door de zaal. Enkele jongelieden, die in October een dienstplich tig nummer hadden getrokken, kwamen er nu met een vermoedelijk vrij nummer uit en omgekeerd, doch over algemeen bleef 't vrijwel hetzelfde: zoo trok de per- sc-on, die in October no. 1 trok, thans no. 2, no. 5 werd thans no. 4, no. 312 werd thans no. 310, no. 230 bleef no. 230, enz. Te Nijverdal zouden debatteeren de heeren Ooster- baan van Doesburg en Oudegeest over de spoorwegsta king van 1903. De heer Wijnkoop trad in de plaats van den heer Oudegeest, die ziek was, als spreker op. De heer Oosterbaan nam ongeveer de volgende stellingen als uitgangspunt lo. dat de misleidende voorspiegelingen in 1903 niet ten doel hadden verbetering der arbeidersposities, maar een solidariteitsquaestie; 2o. dat ze waren een pogen om het gezag omver te werpen 3o. dat de leiders alleen verantwoordelijk zijn te stellen voor al het berokkende leed;

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1