STADSNIEUWS. BUITENLAN D. Gemeentelijke exploitatie. Een ijsviet. „Inval" In een speelhuis. Voor de werkloozen. Historisch. Honioeopathle. 't Nut. Schaken. Paardenstamboek. Een jubileum. T ulnbouwongevallenverzekerlng. Agenda. Openbare Vermakelijkheden. Gemengde Mededeellngen. 4n. zij willens en weten9 <le spoorwegarbeiders heb ben misleid, en 5o. zij niet vormden een arbeiderspartij, maar een heerenpartij, en trachtte de juistheid dezer stelliu- gen door citaten uit socialistische bladen en verschil lende andere stukken aan te toonen. De heer Wijnkoop, die, evenals de heer Oosterbaan, ook een uur kon spreken, be gon met, volgens de Zw. 't„ de harteloosheid te constateeren, die sprak uit de woorden van den vorigen spreker en beschuldigde hem van bedriegelijke voorstellingen. Hij zette in een breed betóog uiteen, welke de socialistische denkbeel den waren, zonder zich uitsluitend bij de spoorwegsta king of een weerlegging der beweringen van den heer Oosterbaan te bepalen. Tlij erkende dat het wel dege lijk het idee was geweest om het schip van staat te en teren en te trachten de macht in handen te krijgen. De heer Oosterbaan diende natuurlijk weer van ant woord en ook de heer Wijnkoop werd gelijke tijdruim te voor repliek toegestaan, totdat ten slotte om half een de vergadering door den heer Oosterbaan werd ge sloten. Na deze sluiting las de voorzitter der vergadering een telegram voor aan dr. A. Kuyper, bevattende me- dedeeling dezer bijeenkomst terwijl te kennen werd ge geven, dat, naar de meening van 't bestuur, waarmee een groot deel der vergadering zich vereenigde, de heer Oosterbaan glansrijk uit den debatstrijd was te voor schijn getreden. De uitnoodiging werd er bij gevoegd om ook zelf hier eens op te treden. („Zw. Ct.") De gemeenteraad van Velzcn heeft gisteren aange nomen het voorstel van B. en W. om over te gaan tot eigen exploitatie van de gasfabriek en om een leening uit te schrijven van (500.000. Later zal den Raad een voorstel bereiken van B. en W.. betreffende de waterleiding. Uit St Pancras. Gisteravond werd in het lokaal van den heer P. Greeuw een openbare vergadering gehouden, waar als spreker optrad de heer <T. G. Ilazeloop, Rijkstuinbouw- loeraar te Alkmaar, met het onderworp: „Hoe kan onze Groenten- en Vruchtenhandel op het buitenland beter worden geregeld?" De vergadering werd geleid door den voorzitter der afdeeling St. Pancras, den heer A. Nobel. Het cenige hartelijke woorden van wolkom werd dc bijeenkomst geopend, en wel in de eerste plaats door de bemoedigende opkomst, daar 88 personen door hunne opkomst belangstelling toonden in het te be handelen onderwerp. De voorzitter hoopte dat de lezing voor de vergade ring belangrijk en leerzaam zou wezen, waarna het woord werd gegeven aan den spreker. In breede trekken evenals op de bijeenkomst te Zuidscharwoude werd de ontwikkeling van de Groen ten- en Vruchtenteelt uit elkaar gezet, waarbij duide lijk werd aangeduid dat de handelsaangelegenheid in het binnenland door het groeien van het organisatie leven de laatste 10 jaren alhier al zeer goed was gere geld, doch de spreker deed daarop ook duidelijk uit komen dat dit in het buitenland met den handel in onze producten nog in geenen deele het geval was. Wanneer do producten van de tuinbouwers over onze grenzen gaan, wisten zij tot heden nog niet wat daar dan mede gebeurde. Hierna werd door den spreker uiteengezet, dat ook de buitenlandsohe handel zeer goed was te verbeteren, door als vereeniging zelf de producten in het buiten land te verkoopen, waardoor de groep tusschenpersonen bepaald werd verminderd en de voordeelen daaraan verbonden ten goede zouden komen aan de telers der producten. De spreker werd door de aanwezigen van het begir: tot het einde met de grootste aandacht gevolgd. Na eenige pauze, werd de gelegenheid gegeven met den spreker van gedachten te wisselen of vragen te stellen, waarvan door eenige personen werd gebruik gemaakt. Een en ander werd door den spreker beant woord, waarbij wat niet goed was begrepen nog eens duidelijk werd uitgelegd en enkele verkeerde opvat tingen werden weerlegd. De bijeengekomenen waren algemeen over de lezing ten volle voldaan. Velen heb ben hierdoor een beteren kijk op den buitenlandschen handelstoestand gekregen en al zijn het nu alle direct geen voorstanders vau zelfhandelend in het buiten land op te treden, velen zijn voor deze algemeene ver- eenigingszaak gewonnen. Bij sluiting kon de voorzitter dan ook gerust zeg gen dat hoewel misschien niet voor allen, deze lezing toch voor vele opgekomenen leerzaam was geweest. De voorzitter sprak dan ook als zijn volle overtui ging uit, dat hetgeen nu aan de orde was gesteld, na verloop van tijd ten goede zou komen aan de tuinbou wers in het algemeen. Hierna viel de hamer tot sluiting der bijeenkomst. Men meldt uit Elburg Naar aanleiding van de gebeurtenis, welke de ge moederen in onze gemeente de laatste dagen heeft be zig gehouden, heeft zich de wensehelijkheid geopen baard nok hier voorzien te zijn van de hulpmiddelen, welke in een visschersplaats slechts noode gemist kunnen worden, daar bij het uitoefenen van het vis schersbedrijf eiken dag menschenlevens op het spel kunnen staan. Om hiertoe te geraken heeft zich alhier een com missie gevormd welke zich, door het inroepen der pu blieke liefdadigheid, voorstelt een ijsviet aan te koo- pen en van de overige in te komen gelden de visschers schadeloos te stellen voor hun thans verloren netten. Met meer vertrouwen zullen de visschers zich alsdan in zee begeven in de vaste overtuiging dat, waar noo- dig, hun van uit Elburg redding kan worden gebracht. De aanschaffing van zulk een ijsviet gaat echter met groote onkosten gepaard, terwijl ook de netten een groot kapitaal vertegenwoordigen. Tijdens het ongeval toch stonden voor circa 5 9 6 duizend gulden netten in zee, welke slechts gedeeltelijk terug zijn gevonden. De commissie, bestaande uit de heeren L. Mazel, Burgemeester; Ds. L. ,T. van Rhijn, Predikant; S. P. Gualthérie van Weezei, Arts; J. Top, Wethouder, en •T. Wijnne. Directeur van de Stoomboot Elburg-Am- sterdam, doet daarom een beroep op de zoo bekende liefdadigheid harer landgenooten en zal zeer zeker alle giften, 't zij groot of klein, in dank ontvangen. Gisternacht is er een hevig spektakel geweest in het bekende speelhuis aan 't Singel bij de Munt te Am sterdam. Een aantal individuen wist, gebruik maken de van de tijdelijke afwezigheid van den portier, bin nen te dringen en trachtte op allerlei manieren verwar ring te brengen. De eigenaar-verhuurder van het pand werd door den inmiddels teruggekomen portier erbij gehaald, daar de huurders nogal erg geïntimideerd wa ren. Hij kreeg een paar flinke klappen, 't geen de her rie niet minder maakte. Zelfs werden messen door de indringers voor den dag gehaald. Met de messen ver schoon ook de politie, die eenige processen-verbaal op maakte. Deze indringers is het, volgens den eigenaar, er om te doen om afgekocht te worden. Anders zullen ze hun visites herhalen. En 't schijnt, dat hun optreden wel „succes" heeft. De bewoners zijn namelijk van plan te verhuizen. Kolschaatsen-baan. In de zaal van den Dierentuin in den Haag is een rolschaatsenhaan geopend. Volgens de laatste opgave van den penningmeester der commissie voor de werkloozen te Amsterdam is aan giften ingekomen 2298.9;?, makend te zamen met de vorige opgaven een totaal van 12l.384.98l/2. Een oud vrouwtje in een der achterbuurten van Amsterdam hoorde met hardnekkig ongeloof de ver halen aan, die er liepen omtrent de blijde verwachting, waarin H. M. de Koningin verkeert. Dezer dagen, toevallig een krant in de handen krij gend. riep ze in verrukking uit: „Ja, nu moet ik toch •wel gelooven, dat er een koningskind op komst is. 't Staat hier zwart op wit. De min. van Binnenlandsche Zaken is aan 't Hof ontboden." Nieuws uit Hoorn. Aanbestedir g. Door den architect J. Reijendam werd gisteren aan besteed het amoveeren en weder opbouwen van perceel 47 aan den Koepoortsweg. Ingekomen 12 biljetten. J. Schellinkhout, 4046. P. Smit 3785. J. van Petten en Zn. 3585. J. van den Berg 3574. P. Krab 3550. Firma Marles 3396. K. Keetman f 3383. P. Lugtig 3348. C. Broertjes 3343. H. van Doorn 3285. O. Nauta 3177. J. Bakker 2991. De gunning is aangehouden. Te water. Hedennamiddag tegen vier uur geraakten bij de Nieuwpoortslaan twee kinderen in de Zandersloot. De heer Bakker, in aansprekerscostumn, voorbijgaande, mocht het genoegen smaken de beide kleinen op het droge te brengen. Gisteravond hield dr. J. I. A. B. van Roijen, ge neesheer-directeur van hot homoeopatisch ziekenhuis te Utrecht een lezing in de Unie over de homoeopathie. Voor de pauze behandelde spreker: „de grondbegin selen der homoeopathie" en begon met de dwaze ver halen te weerleggen, die over deze wijze van genezen de ronde doen. Daarna schetste spr. het leven van den eersten homoeopaat, dr. Haneman, die in 1755 in Saksen geboren werd in Leipzig en Weenen in de me dicijnen studeerde en zich later als dokter te Des sau vestigde. Langzamerhand begon de geneeskunst hem evenwel tegen te staan, hij legde zijn practijk neer en ging verder in de scheikunde studeeren, ter wijl hij door vertaalwerk in zijn onderhoud voorzag, Door op zekeren dag, gezond zijnde, kina in te nemen, waardoor hij koorts kreeg, kwam Haneman tot de ont dekking, dat men bij gezonde menschen ziekten kan opwekken door middelen, waarmede de ziekten wor den bestreden. Spreker lichtte aan de hand van eeni ge voorbeelden toe, b. v. bij cholera en dysenterie dat men ter genezing eener ziekte in bepaalde gevallen een geneesmiddel kan gebruiken, dat bij een gezond menscli dezelfde ziekte zou veroorzaken. Spr. noemde vervolgens verschillende gevolgen van de grondbeginselen der homoeopathie. Een eerste eisch is natuurlijk, dat men nauwkeurig bekend is met het te behandelen ziektegeval, d. w. z., dat men niet slechts op de naamdiagnose moet afgaan, doch zich zoo nauwkeurig mogelijk het geheele ziektebeeld met al zijn objectieve en subjectieve symptomen voor het oog moet kunnen halen. Een tweede eisch is, dat men volkomen op de hoogte is van de medicamenten, een systematisch onderzoek op den gezonden mensch is hierbij aan te bevelen. Spr. keurt het af een zieke meer dan één geneesmiddel te gelijk toe te dienen en bewijst aan de hand van eenige gevallen uit zijn eigen praktijk, dat de homoeopathie zelfs in de ernstigste gevallen genezing aanbrengt. Na de pauze werd „de ontwikkeling en de uitbrei ding der homoeopathie in Nederland" behandeld. I.ang heeft het geduurd voordat de homoeopathie veld won hier te lande, daarna ging zij evenwel met reuzenschre den voorwaarts. Een zeer klein aantal doktoren, n.l. een in Overschie en een tweetal in Groningen pasten dede homoeopathische geneeswijze toe. Ook sprekers vader vestigde zich als homoeopaat. Een vereeniging (ot bevordering der homoeopathie werd in 1886 ge sticht en langzamerhand sloten zich hierbij meerdere geneesheeren aan. In 1898 werd een nieuwe vereeni ging gesticht, welke in 1902 koninklijk werd goedge1 keurd en die een verzoekschrift bij de regeering indien de tot verkrijging eener homoeopathische pharmacopae, daar bijna alle geneesmiddelen uit het buitenland, voornamelijk uit Leipzig komen. In 1904 werd een commissie benoemd voor een supplement op de Ne- derlandsche pharmacopae. Deze commissie is bijna met haar werk gereed, de tijd zal dus aanbreken, dat de homoeopatische geneesmiddelen hier te lande bereid zullen worden en onder staatscontrole staan. In den Haag heeft een ondernemend apotheker reeds een fabriek laten bouwen, waar homoeopatische genees middelen bereid zullen worden. Het ideaal der vereeni- gingen: een homoeopatisch ziekenhuis te stichten ston den eerst ook bezwaren in den weg. In Mei 1907 even wel werden een paar zalen van het diaconessenzieken- huis te Utrecht in gebruik genomen. Reeds het eerste jaar werden hier goede vruchten afgeworpen. Men hoopt evenwel niet ver af te zijn van een eigen zieken huis. Spr. eindigt zijn lezing met de aanwezigen aan te sporen lid of begunstiger van de vereeniging te worden, teneinde de homoeopathie zooveel mogelijk te steunen. Van de gelegenheid om den spreker vragen te stel len, werd geen gebruik gemaakt. Een nieuw orgel gebouwd. Het nieuwe orgel in de R. K. kerk te Ileer-Hugo- waard, geleverd door den orgelfabrikant B. Pels al hier, is een sieraad voor de kerk. Bij de inwijding werd het bespeeld door den beken- den-blinden-heer Pavoordt uit Gouda, die dit met veel gevoel deed, zoodat toen vooral uitkwam dat de heer Pels een flink stuk werk heeft geleverd, waarvan men mag verwachten dat het in alle opzichten zal voldoen. Morgenavond treedt hier voor het departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de socië teitszaal der Harmonie als spreekster op mevrouw Jac. Flothuis van Dommelen. De spreekster is hier onbe kend. Als voordraagster kan zij bogen op hoogstwaar- d< erende beoordeelingen van kunst-kritici-van-naam, als Johan de Meester en J. II. Rössing, terwijl de Leeuwarder Crt. dus een zeer degelijk, betrouwbaar blad liet volgende verslag schreef over vrijwel de zelfde lezing, als mevr. Flothuis hier morgenavond gaat houden: „Uit den aard der zaak is het niet mogelijk, in een kort bestek terug te geven, wat deze begaafde spreek ster te hooren gaf. Het onderwerp is zoo rijk en de il lustraties waren zoo vele, dat, al volgden we de ge heele voordracht op den voet, we nog slechts flauw den indruk zouden weergeven, dien ze op de hoorders maakte. Met de voorbeelden, die zij aanhaalde, met de heer lijke fragmenten, die zij voordroeg, bewees spreekster, flat zij niet alleen weet, wat men doen moet om goed tr lezen en voor te dragen, maar dat zij zelve die kunst verstaat. Daarbij wordt zij door haar mooi tim bre van stem en de gemakkelijke, niet overdreven be wegelijkheid van haar gelaat, krachtig geholpen. Bij een groote analytische kracht, die haar het onderwerp sterk doet gevoelen en bij een verwonderlijk goed ge heugen heeft mevrouw Flothuis zooveel wat haar tot kunstenares van het woord maakt. Haar hoogst be schaafde, zuivere uitspraak we denken aan de heer lijk-gemakkelijke r, bij haar zoo welluidend, terwijl die bij anderen dikwijls zoo hard en gekunsteld is past, zoo goed bij den eenvoud van haar voordracht, terwijl d< voortreffelijke nuanceering der dictie haar publiek dwingt om de verschillende aandoeningen van de in nigste teederheid tot de meest forsche kracht mee te gevoelen. Kleine, onbeduidende zwakheden (het laten vallen der laatste syllaben, waarvan zij zich zelf reeds beschuldigde en dat we niet bij de voordrachten, wèl bij haar exposé opmerkten; een flauw vermoeden van een cadans in dat exposé; een auw-klank, die ons, we kunnen ons vergissen, niet geheel zuiver scheen) ver melden we alleen om daardoor van het groote talent dezer begaafde vrouw met meer vrijmoedigheid te kun nen getuigen. -Het was een groot genot haar te hoo ren. Onder de diepste stilte, meermalen afgebroken door een krachtig applaus, werd haar woord gevolgd. De voorzitter was zeker de tolk van allen, toen hij daar voor de spreekster hartelijk bedankte. Een daverend handgeklap stemde met hem in. Het applaus was misschien nog krachtiger, toen de heer A. J. Brouwer van Leeuwarden, die als gast het laatste deel der vergadering bijwoonde, daaraan nog een woord van hulde aan mevrouw Flothuis toevoegde, wier groote gaven hij verklaarde niet alleen uit haar ernstige vóórstudie, het lang vóór-overdenken, maar bovenal uit haar diep gevoelen. Daardoor behoudt de natuur, die bij de kunstenaars van het woord dikwijls zoek geraakt, bij haar den boventoon. Daardoor is haar kunst zoo treffend en ontroerend." Zondagmiddag a.s., ten half twee, zullen de twee Schaak- en Dumvereenigingen Aris de Heer te Beem- ster en V. V. V. alhier wederom elkander meten in liet locaal van den heer N. Schermerhorn aan het Waagplein alhier. In dezen wedstrijd zullen van beide clubs opkomen die loden, die in de vorige wedstrijden niet hebben gespeeld, vandaar dat ook deze strijd evenals zijne voorgangers belangrijk beloofd te worden. Op Vrijdag 12 Maart, zal een vergadering van de afdeeling Noord-Holland, van de vereeniging „het Nederlandsch Paarden-Stamboek", worden gehouden des middags 12 ure, in het Hotel „de Toelast", alhier. Het bestuur maakt bekend, dat de keuringen voor de toekenning der Rijks- en Provinciale bijdragen en subsidiën voor hengsten zullen plaats hebbente Sehagen op Dinsdag 16 Maart e.k., des v.m. half twaalf, te Beverwijk op Woensdag 17 Maart e.k., des v.m. elf ure, en te Hoofddorp op Donderdag 18 Maart e.k., des v.m. tien ure. Voor deze keuringen zijn uit het Provinciaal sub sidie beschikbaar voor hengsten geboren in 1906 of vroeger, zeven subsidiën van f 250.— 2 voor het Noorden-, 2 voor het Midden- en 3 voor het Zuider- deel voor hengaten geboren in 1907, drie aan- houdingspremiën van f 150.—. Voorts, behoudens nadere goedkeuring, uit het Rijks subsidie, voor hengaten van 3, 4, 5 en 6 jaar oud warmbloed), vier premiën van f 400 elk: 1 voor het Noorden-, 1 voor het Midden- en 2 voor het Zuider- deel en 4 kleine premiën van f 100.voor hengsten van 7 jaar en ouder, verdeeling als voren. De eige naar van den met eene premie van f 400.— bekroon den hengst is verplicht minstens een getal van 50 merriën per jaar bij den hengst toe te laten. Voor Texel is beschikbaar een piemie van f250.— voor Terschelling een van f 350.— voor Wieringen een van f 200.—, De naar premiën of subsidiën mededingende heng sten moeten in het Nederlandsch Paarden-Stamboek zijn ingeschreven, of op de Keuring daarvoor zijn opgenomen of goedgekeurd. Vóór de premiekeuringen wordt gelegenheid gegeven tot opname van hengsten in het stamboek. Hengsten, geboren in 1906 er 1907, bekroond in 1908, moeten op de hierboven genoemde Keuringen opnieuw worden voorgebracht. (Zie al. 2 van art. 8 van het Reglement). Houders van fokpaarden worden er aan herinnerd, dat da 3-jsrige en oudere merriën, met welke zij naar eene aanhoudingspremie willen mededingen, in het N. P. Stamboek moeten zijn ingeschreven, of op den dag der Keuiing daarvoor zijn goedgekeurd. Daarbij moeten zg door een door de Rijkscommissie goedge- keurden en in het N. P. S. ingeschreven hengst zg'n of worden gedekt. Indien eene geprimeerde merrie haar veulen ver werpt, is de eigenaar verplicht hiervan onmiddellijk den Secretaris eene door oen geëxsmiaeerden veearts opgemaakte en geteakende verklaring toe te zenden. De premiëi aan 3-jirige en oudere merriën worden niet uitbetaald, dan na overlegging van eene door een gsëxamineerden veearts opgemaakte en geteekende verklaring, waaruit bljjkt dat de merrie niet lijdende is aan cornage. In de kosten van elk dezer laatste verklaringen wordt door het Bestuur f 2.50 per paard bijgedragen. Het bestuur behoudt zich de bevoegdheid voor, de standplaats van de bekroonde hengsten aan te wijten en herinnert belanghebbenden, dat de uit de provin ciale gelden gesubsidieerde hengsten tot den 15 Augus tus van het keuringsjaar' en de met eene Rijkspremie bekroonde hengsten gedurende den eersten dektijd na de toekenning binnen de provincie ter beschikking moeten zijn gesteld. (Art. 18 K. B. van 14 Aug. 1901 Stbl. No. 204). Aangifte moet geschieden 14 dagen vóór de hier- voren genoemde Keuringsdsgen, bij den Secretaris te Alkmaar, uitsluitend op formuliereu, die op aanvrage franco worden toegezonlen. Aangifte per rief of briefkaart, zoomede die nk 2 Maart inkomen, kunnen nist worden aangenomen. Volgorde der keuringen: a. Stamboek-keuring; b. Premiekeuring 3-jarige en oudere hengstenc. Pre miekeuring 2-jarige hengsten. Men schrijft ons Den len Maart a.s. hoopt de heer J. Wold, adjunct directeur asn de Strafgevangenis alhier, den dag te herdenken, waarop hg vóór 25 jaren in dienst trad bg het gevangeniswezen. Den len Maart 1884 werd hij aangesteld als bewaarder 2e klasse in de cellulaire gevangenis te Rotterdam; in 1896 tot bewaarder le klasse te B-eda en reeds een jaar later w-rd hij be vorderd tot hoofdbewaarder. In 1899 volgde zijne be noeming tot cipier aar het Huis van Bewaring te Zterikzee en werd hij in dezelfle betrekking overge- plaitst in 1903 naar Groningen. Dm len Mei 1907 werd hn bevorderd tot adjucct-directeur aan de straf gevangenis alhier. In al deze betrekkingen heeft de heer Wold zich steeds ouderscheiden door nauwgezette plichtsbetrach ting en door een minzamen en gepasten omgang met meerderen en minderen. Aan zijn ijver, plichtsvervul ling en bekwaamheden heeft hij zijn achtereenvolgen de bevorderingen te danken gehad. In Groningen was hij tevens bestuurslid van het Genootschap tot zede lijke verbetering van gevangenen. Zjjn arbeid voor deze vereeniging werd op zeer hoogen prijs gesteld, om zijn krachtig ijveren voor het welzijn der gevan genen na hun ontslag. Moge 1 Maart a.s. voor den jubilaris een aangenamen en vriendelijken gedenkdag zijn De heer P. Theunissen te Amsterdam hield gister avond in het Café 't Gulden Vlies een lezing over bovenstaand onderwerp voor de in geringe getale op gekomen leden van de Tuinbouwvereoniging „Alge meen Belang" en van die van de Bloembollencultuur. Wat de inhoud dezer lezing betreft mogen we ver wijzen naar ons nummer van den 23sten Januari, waarin een uitvoerig verslag voorkomt van dezelfde lezing den 2Isten door den heer Theunissen te St. Pancras gehouden. Den 25sten dezer zal te Utrecht door den Centralen Tuinbuuwraad de ongevallenverzekering definitief haar beslag krijgenwaarna de leden van de bierbovenge- noemde vereeniging zullen bijeenkomen teneinde over de al of niet-toetreding te besluiten. DONDERDAG: Kegelclub „Alles om," 8 uur, Diligentia. Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond 91/, uur. Scliietver. „Alkmaar," afd, Volksweerbaasheid 81/ uur, verg. café Kennrmerland, Ritsevoort. Danscursus Groen, verlengavond 8 uur, Harmonie. Gem. Koor Nieuw Leven, 8 uur, Unie. Ons Genoegen, vergadering, café Diligentia. Mannenkoor „Excelsior," part-repetitie, 2 tenor, &V2 uur, Diligentia. VRIJDAG: Alkm. Symphonieorkest, repetitie, 8 uur, Unie. Mannenkoor „Orpheus," 8 uur, Central. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Laevendag. Alkm. Strijkorkest, 81/, uur. Ver. „Aurora," repetitie 8 uur, Diligentia. Repetitie Zouaven-broederschap, Diligentia. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling Tl—8V4 uur. Alkm. Bestuurdersbond, ledenverg. 8 uur. Voor waarts. Mi.i. tot Nut van 't Algemeen, 8 uur. Harmonie. ZATERDAG: Metselaarsbond, vergadering, 7 uur, Voorwaarts. Mannenkoor Excelsior 8Vj uur, Diligentia. ZONDAG: Z. O. D. Kegelclub, 6 uur, café Suisse. Ned. Sigarenmakers en Tabaksbew. Bond, Huish. verg., 11 uur, Voorwaarts. Gem. zangver. „Door onthouding Vereenigd," 21/» uur, repetitie, „Graanhandel." ZATERDAG: Gym.-ver. de Halter, openb. uitv. 8 uur, Harmonie. In Engeland heeft een commissie een onderzoek ingesteld naar de daden van Russische revolutionnai- ren in het rijk. De commissie vond het een onbe grijpelijk schandaal, dat zulke misdadige vreemdelingen in Engeland met verlof van de regeeriDg een asvl vinden. Zij verzocht de regeering daarom ernstige stappen te doen, opdat Groot-BrittaDje bevrijd worde van den naam, dat het 't laatste toevluchtsoord is voor misdadigers, die op het vaste lane) nergens worden geduld. In Duitschlandis, volgens het „Berl. Tagebl." een officiëele uitlating over het Krugertelegram te wachten. Ds tot nog toe gegeven lezingen moeten alle van de waarheid afwijken. Het blad doende alsof het geheel ingewijd is verklaart, dat het initiatief niet is uitgegaan van het ministerie van buitenlandsche zaken, ook niet van de rijkskanselarij, maar van den Keizer, en een ontwerp, dat van den Keizer af komsiig was, is op het ministerie van buiten landsche zsken geweest. Vrijheer v. Marschall en de directeur van koloniën Kayser hebben dit ontwerp een weinig gewijzigd. In de Oostenrijkache Kamer heeft het eens weer gespookt. Ds Tsjechen wilden de onmiddellijke behandeling van een wetsontwerp, betreffende het gebruik van talen in Bohemen tegengaan. Zjj maak ten eenige uren zonder ophouden een heidensch lawaai en bedienden zich daarbij van ratels, harmonica's, cornets 9 pistons en fluitjes, waardoor elke beraad slaging onmogelijk werd gemaakt. De voorzitter hief toen de vergadering maar op. In Marokko veroorzaakt de officiëele bevestiging van een op sultan Moelai Hafld gepleegden moordaan slag, in de kringen der Europeanen en die der in boorlingen groote verbazing. De daad werd gepleegd door een dweper en is de eerste van dien aard in de geschiedenis van Marokkozg wordt beschouwd als een bewijs voor den toestand van anarchie, welke nog in het land heerscht. Men voelt het, dat ware de aanslag gelukt, het land aan een omwenteling, ten prooi zou zijn gevallen. In Perzië blijft het nog altijd onrustig. Te Teheran worden strenge maatregelen genomen, om het uitbreken van onlusten te voorkomen. De straten worden dag en nacht afgepatrouilleerd en Ko zakken bewaken al de stadspoorten. De soldaten hebben bevel, om bij het eerste teeken van onlusten te vuren. Ia Ispahan heeft het hoofd der Backtiaren, op het bericht dat er drie regimenten op die stad afrukken, laat gegeven, om op de zwakke punten barricades op te werpen. De bewoners hebben den raad gekregen om voor zes maanden voorraden in te slaan. De doodstraf in Frankrijk. Te Aix le Provence zijn Dinsdag ongeveer 4000 menschen voor de gevangenis samengeschoold, om tegen de gratie van twee ter dood veroordeelde moor denaars te protesteeren. Een gedeelte van de menigte trachtte de gevangenis binnen te dringenom de moordenaars te lynchen. De politie en de troepen moesten de menschen terugdrijven. Brand in het Koninklijk paleis. Gistermiddag even voor twaalf uur is er brand uit gebroken in het koninklijk paleis te Berlijn. Tien brandtreinen met veertig wagens trokken er onmid dellijk op af, terwijl een compagnie soldaten met schoffds, spaden en bijlen eveneens spoedig ter plaatse was. Da brand was uitgebroken in een meiden kamertje, dat geheel uitbrandde en gelegen was naast de historische Brunswjjker kamer, die schade leed. Men was het vuur spoedig meester. Da Keizer, die in het slot toefde, werd gewaar schuwd, maar hij bleef kalm in zijn vertrekken.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2