DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. No. 31. jaargang. 1909. ZATERDAG 6 FEBRUARI. De salto mortale. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek-, en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. voorstanders van een (zeer lichte) beperking van de hevigen storm, gaat een gedeelte van het gesprokene persoonlijke vrijheid der studenten in de eerste 3tudie- verloren.) jaren, althans van het scheppen van de gelegenheid De minister vervolgende zet nader de noodzakelijk om in dien tijd meer leiding te krijgen. Er zijn vele heid uiteen, om Rijksbijdrage te geven voor den bouw deskundigen, die den overgang van school naar school I van particuliere gestichten gemakkelijker willen maken, door in de hoogste klasse Hierna geeft de minister eenige inlichtingen omtrent Binnenkort over hoe langen tijd zal zeker het langverwachte groote onderwijsrapport verschijnen en dan zullen de debatten over de geleidelijke voortschrij ding van het onderwijs beginnen. In afwachting is er op dit gebied stilte. In afwachting vermijdt men ook te discussieeren over een onderwerp, dat tegenwoordig in verscheiden landen buiten Nederland aan de orde is en dat merkwaardigerwijze voor Nederland in veel gevallen nog gewichtiger is dan voor het buiten land. Het betreft de overgang van de middelbare ook gymnasiale lessen naar het academische onder wijs, die in Nederland in veel opzichten nog krasser is dan in het buitenland. Yelen in het buitenland is die overgang daar te sterk, te plotseling. En als wij daar al hooren klagen, hoe moeten wij dan wel denken over de kwestie in Nederland, waar zij vaak in nog veel scherper mate aan het licht komt. Onlangs lazen wij in een buitenlandsch blad, dat die plotselinge sprong de nalatenschap is van een te veel Lij vooropgezette beginsels bekend geslacht, dat zich te weinig met de werkelijkheid afgaf Men had eenmaal de groote voordeelen van vrije studie, eigen ontwikke ling en zelfstandige levensinrichting onderkend. Men had begrepen, dat wie deze ontwikkeling niet heeft doorgemaakt, niet zelden weinig kans had later in het dagelijksche leven te komen als karakter, als zelfstan dig denkend en oordeelend mensch. En dus was men er op uit de „Strom der Welt" te leveren, waarin zich volgens het dichterwoord alleen een karakter kan vor men. En rijdend nu op het aldus gemaakte stokpaard je besliste men, dat de jonge jongen, die tot nu toe aan het -gymnasium of op de burgerschool heeft geloopen aan de leiband van ouders en leeraars op voorzichtig afgebakende paadjes van wat in huis en op school mocht en moest, na afloop van dit gedeelte van zijn ontwikkeling plotseling in de Strom der Welt zou wor den gemeten. Sterker overgang als deze is inderdaad nauwelijks denkbaar. Op zichzelf is de verandering van ondergeschikt lid van een huisgezin tot zelfstandig kamerbewoner enorm. Had men zich tot nu toe te voegen naar dc regels van den huize, naar de bevelen van pa en ma, ineens is men vrij, kan men zijn leven inrichten zooals men wil en heeft men van niemand meer bevelen te ontvangen. Bekeek men de wereld tot nu toe door endrer oogen, nu ineens moet men vertrouwen op de weinig geoefende eigen kijkers. Werd men tot nu toe binnen de perken van een kalm, gezond, geregeld le ventje gehouden door de geregelde levensgewoonten van zijn omgeving, door de aanraking met de andere leden van het gezin, door een beperkte beschikking over geld, door bekendheid in de plaats zijner inwo ning, nu ineens vallen al die beperkingen en beschut scis weg. Men komt bovendien in een omgeving waar kalme ingetogenheid contrabande is, waar uit den aard der zaak het groot-doen bijna verplichtend is, waar men op elk gebied, zoowel van maatschappelijk gedrag als van denken en gevoelen plotseling gedwon gen wordt tot grootdoen. Daarbij komt dan nog in veel gevallen de ellende van den groentijd, die alle oude ideeën van wat past en hoort aan het wankelen brengt, het paradoxale ont wikkelt en nog eens extra zielsschokken komt brengen bij de toch al zoo talrijke schokken, door den plotse- lingen krassen overgang in het leven geroepen. En alsof dit alles nog niet genoeg is, ontbreekt nu plotseling wat een machtige factor zou kunnen zijn om houvast te geven: het geregelde, als taak te vol brengen werk. Het lijkt wel of het er den wetgever om te doen is geweest de kans op een geleidelijken over gang zoo gering mogelijk te maken. Want hij zet den aldus uit zijn milieu gerukten jongenman plotseling voor een geducht moeielijke kwestie: een methode te vinden voor eigen studie. Indien er niets in het leven veranderde dan dit alleen, zou deze overgang al veel te kras zijn. Want men denke daarover niet gering. Ieder een, die dezen tijd doorgemaakt heeft, herinnere zich d( moeielijkheden. En weinigen zullen er zijn, die niet erkennen, dat ware deze overgang geleidelijker geweest, had men hun tusschen de schoolstudie en de vrije stu die een tusschenstadium gegeven, waarin de jongelui vrij konden studeeren onder voortdurend toezicht en met de mogelijkheid altijd raad te krijgen, zij heel v/at verder zouden zijn gekomen, heel wat meer gepro fiteerd hebben van de uitstekende gelegenheid tot studie en ontwikkeling, welke de academie ten slotte aan hen biedt, die deze methode hebben verkregen. Nu zijn er ongetwijfeld velen, die ten slotte de moeie lijkheden, welke deze plotselinge sprong in de ontwik keling biedt, overwinnen en er met meer of minder succes doorheen komen. En ook de moeielijkheden van dien plotselingen val in de „Strom der Welt" komen dc meesten hoe dan ook te boven. Doch dit be trekkelijk succes leert wèl, dat de mensch, de Hollan der speciaal, een taai individu is, welke ook door de grootste moeielijkheden zonder al te veel kleerscheu ren kan heenkomen. Het leert echter niet dat de me thode, welke al deze plotselinge overgangen in enkele weinige maanden voor allen voorschrijft, goed is. Die methode was zeer zeker niet goed, toen onze uni versiteiten kleiner waren en toen het verkeer de kleine universiteitssteden nog niet zoo dicht bij de poorten van gevaarlijke groote steden had gebracht. Zij is hec nu nog minder, nu de gevaren van den overgang voor de jongelui, die gaan studeeren, nog zooveel talrijker zijn geworden. Hoe nu aan deze bezwaren tegemoet te komen? Er worden verschillende methoden voorgesteld. Er zijn van het gymnasium in beperkte mate vrije studie in te voeren en door de onbeperkte vrije studie aan de uni versiteit althans voor het eerste jaar wat meer aan banden te leggen. Het is doelloos nu een oplossing voor te stellen, nu binnen niet al te langen tijd het bovenbedoelde rapport zal komen, dat zeker ook aan deze materie zijn aan dacht zal wijden. Maar wel gelooven wij, dat er alle aanleiding is om de hier aangegeven moeielijkheden goed onder de oogen te zien, opdat er althans een al- gemeene vaststaande diagnose van de kwaal zal zijn wanneer de commissie een voorstel van therapie doet. Eerste Kamer. De heer Van den Biesen gaf in zake Kinderwetge ving tegenover den lieer Van der Feltz in het alge meen aan verpleging in liefdadigheidsgestichten de voorkeur boven gezinsverpleging. De heer Kist bestreed op verschillende gronden het handhaven door den minister van den fatalen termijn voor ontslagnemen van rechterlijke ambtenaren. Ten eerste staat niet vast, dat de tot ontslag gedwongenen zullen profiteeren van de gunstiger pensioenbepalin- gen; en ten tweede dwingt men rechterlijke ambtena ren, die nog volkomen geschikt zijn voor hunne taak. tot aftreden. De heer Van der Does de Willebois bepleitte ander maal de opneming van de politie commissarissen in het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren. Spre ker drong aan op behoud van het notariaat te Erp, als zijnde eene behoefte voor die streek. De heer Sickenga drong aan op vereenvoudiging van de echtscheidingsprocedure en op maatregelen tegen verkeerdheden bij de makelaardij en zaakwaarneming De heer Verheijen bestreed in hare algemeenheid de bewering van den heer Van der Feltz, dat voor voog dijkinderen aan gezinsverpleging de voorkeur moet worden gegeven boven verpleging in liefdadigheidsge stichten. De heer Scholten bestreed het verleenen van rijks- steun voor den bouw van particuliere gestichten voor regeerings-kinderen. De heer Van Weideren Rengers bepleitte eveneens de opneming van politiecommissarissen in het burger lijk pensioenfonds. De heer Pelinck wenschte inkorting van den ter mijn, waarop definitieve echtscheiding kan worden ver kregen. De heer Van Asch van Wijck bepleitte verbetering van de echtscheidingsprocedure en verdedigde het bor deelenverbod. De heer Van den Biesen was tegen het vergemakke lijken van de echtscheiding. De minister van Justitie verheugt zich over den wel willenden toon bij dit debat, welke slechts bevorderlijk kan zijn aan 's lands belang. De verschillende behandelde onderwerpen volgende, komt spr. het eerst tot het huwelijksrecht. Hij beschouwt het huwelijk niet als een contract tusschen man cn vrouw, maar een sociale instelling, den grondslag van gezin en familie. Als vanzelf komt de Minister nu tot het onderzoek naar het vaderschap Hij heeft lang geaarzeld, alvorens zijn gedragslijn vast te stellen. De aandachtige bestudeering van het ontwerp heeft de Minister tot de overtuiging geleid, dat het goed was, nu alleen de alimentatie-actie en niet de erkenning voor het onechte kind was opgeno men, het ontwerp te handhaven. Thans de makelaardij in onroerende goederen. Bij misbruiken kan de makelaardij geschorst worden. Bij wijziging van het Wetb. van Koophandel zal aan deze zaak aandacht geschonken worden. Het verbod van bordeelen acht de Minister noodig. Het plegen van ontucht uit winstbejag moet zoowel voor meerder- als minderjarigen verboden worden. De invoering der Militaire Strafwetboeken raakt 3 departementen, Justitie, Oorlog en Marine, en het is de vraag of de minister van Oorlog ad interim bereid zal zijn deze zaak te behandelen. Nu de kinderwetten. Dat zij velen tot zegen zijn, maar ook een bedenkelijke keerzijde hebben is ons ge bleken. De vraag of het kind in een gesticht of in een gezin verpleegd moet worden, behoort te worden overgelaten aan hen die die voogdij op zich nemen. De Begeering betoont bij de keuze de meest mogelijke inschikkelijk heid. Den bijstand van procureurs bij de verzoekschriften aan de Rechtbanken, wil de minister niet verplichtend stellen. De bepaling van het aantal rechters hangt af van de werkzaamheden. Aangenaam was het der Regeering, dat haar denk beeld, om de comm. v. Politie in het burgerlijk pensi oenfonds op te nemen, instemming vond. Die opne ming is niet meer dan billijk. Het overleg met den minister heeft te dien aanzien reeds tot gunstig resultaat geleid. De minister verde digt nader het geven van Rijkssubsidie voor den bouw van particuliere gestichten voor opvoeding van regee- ringskinderen. Zijn er geen voldoende particuliere gestichten dan loopt de verpleging van Regeeringskin- deren spoedig spaak. Zijn de Rijksopvoedingsgestich ten voltooid, dan is er plaats voor 612 kinderen, ter wijl er in 1921, als het maximum aantal Regeerings- kinderen 1625 bereikt is, er plaats tekort zal zijn. (Door het inwaaien van een ruit, tengevolge van den een aantal overtredingen van de Veiligheidswet te Al melo en betoogt hij, dat de fabrikanten, die zich daar aan niet schuldig maakten, zich de klacht van het Openbaar Ministerie over het groot aantal overtredin gen, niet aan te trekken. De minister onderbreekt hier zijn rede en zal die Maandag 2 uur voortzetten. De Christelijk Hlstorlschen. Te Utrecht heeft een vergadering plaats gehad van de besturen der Chr.-Hist. kiesverenigingen in het district Amersfoort, onder leiding van jhr. mr. I. W. II. Rutgers van Rozenburg, van Baarn. Besloten werd dat iedere kiesvereeniging twee leden zal benoemen in het districtsbestuur en een plaats vervangend lid, zoodat het districts-bestuur voor het district Amersfoort zal bestaan uit 8 leden en 4 plaats vervangers. Medegedeeld werd dat 19 Februari a.s. het Natio naal Comité te Amsterdam zal vergaderen en dat door het hoofdbestuur van het district Amersfoort de aandacht gevestigd wordt op de hetren J. W. Verloop te Zeist, mr. Van Voorst Vader te Amersfoort en jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Baarn. Het tegenwoordig hoofdbestuur zal op de vergade ring te Amsterdam aftreden. Monument R. van Hasselt In den prijskamp voor een grafmonument voor nu wijlen den heer R. van Hasselt is met algemeene temmen de voorkeur gegeven aan het ontwerp van den beeldhouwer Louis Vreugde te Haarlem en aan dezen de uitvoering opgedragen. De Jacob van Heemskerck. Het pantserschip Jacob van Heemskerck is gisteren te Nieuwediep uit West-Indië aangekomen. Uit de S. D A. P. Voor het buitengewoon congres op 13 en 14 Febru- ri zijn door de afdeelingen IVI Amsterdam de vol gende voorstellen ingediend: 1. Het congres draagt het P. B. op vcor het eerst volgend congres een zoodanige redactie van art. 20 der statuten te ontwerpen, dat a. het recht van critiek en op verkondiging van meeningsverschillen onverkort blijve gehandhaafd, doch b. de uitgave van periodieken, zoowel door leden individueel als door federaties en afdeelingen, op zoo danige wijze worde geregeld, dat aan de eischen der partijorganisatie in voldoende mate wordt voldaan. 2. Het congres vertrouwt, dat de bestaande bijzon dere orga'nen zich van af heden reeds naar den geest van punt 1 zullen gedragen. In De Tribune leest men de volgende besliste ver klaring „Wat er ook gebeuren moge vóór en na Deventer: De oprichters van De Tribune en zij, die ons blad bij voortduring daadwerkelijk hebben gesteund, hebben besloten, dat ons weekblad blijft bestaan en daarmede de eenige mogelijkheid om het Marxisme vrijelijk tot uiting te brengen in Holland. Wij weten niet of er zijn, die zich misschien illusies maken omtrent een eventueel verdwijnen van ons blad Wij kunnen al leen verklaren, laat men bij al wat men doet of nalaat, goed in het oog houden: „De Tribune blijft" Uit Schermerhorn Met ingang van 16 Febr. is aan het postkantoor al hier tot hulpbode aangesteld de heer D. Laan, thans als zoodanig werkzaam in lossen dienst. Uit Wierlngerwaard. Aan den heer P. Peereboom is op zijn verzoek tegen Juli a. s. eervol ontslag verleend als brievengaarder alhier. Het conflict te Enschede. Bij voortduring van het conflict tusschen de firma Nico ter Kuile Zonen en hare arbeiders treedt de lockout aan al de fabrieken van loden der Fabrikan- tenvereeniging in op 2 en 3 April. De volgende week uordt 3 en de daaropvolgende week 4 dagen gestopt. Geheele stopzetting achtte de betrokken firma niet noodzakelijk. Brand. Donderdagavond is afgebrand de woning van den heer J. Prumper te Onderdijk. Niets is verzekerd. Treurig! Jacob Koper, die Donderdagavond zijn broer Corne lls op het perron te Haarlem met een mes een steek in de borst toebracht, bevindt zich nog in hechtenis. De broers, Zandvoortsche visscherlui, waren naar IJmuiden geweest om geldzaken af te wikkelen en kregen onderweg ruzie over de vermissing van geld uit een portemonnaie. Beiden verkeerden eenigszins onder den invloed van sterken drank. Castro. De Vossische Ztg. meldt, "dat Castro nog cm den anderen dag in de kliniek van prof. Israël te Berlijn zal komen, om zich door hem te laten onder zoeken. UEMENOD NIEUWS, Storm in de Eerste Kamer. Tijdens de vergadering der Eerste Kamer werd om streeks drie uur gistermiddag een groote stagnatie veroorzaakt, doordien tengevolge van den hevigen storm een der bovenruiten werd" ingedrukt en de groo te glasscherven naar het midden der Kamer werden geslingerd. Verscheidene leden verlieten verschrikt hun plaat sen, en de minister van justitie, die aan het woord was, moest zijn rede afbreken. Op de verslaggevers plaatsen woeien de papieren door den ontstanen tocht weg. De heer Laan werd door een der scherven licht aan het hoofd verwond. Protestbeweging. Woensdagavond hebben te Amsterdam 24 vnkorga risaties vergaderd, welke vergadering was uitgeschre ven door het Plaatselijk Arbeidssecretariaat. Ook de A. B. B. was vertegenwoordigd. In de vergadering is in beginsel besloten zoo sterk mogelijk te protesteeren tegen de houding van het burgercomité inzake dc kwestie aan de Kostverlorenvaart. Deze protestbewe ging zal binnenkort worden ingezet met een openbare vergadering in het Paleis van Volksvlijt, Op initiatief van de Ililversumsche Winkeliersver- eeniging wordt te Hilversum een vereeniging opge richt teneinde te geraken tot de stichting van een han delsschool $aar ter plaatse. Aan het dag. bestuur der gemeente is een verzoek gericht om medewerking. Diefstal Rechercheurs hebben te Rotterdam aangehouden een boerenzoon en een boerenknecht, beiden te Den Bom mel woonachtig. Zij zijn naar het Huis van Bewaring gebracht en worden verdacht de daders te zijn van den eenige weken geleden te Melissant gepleegden diefstal van ongeveer 9000. Ten huize van een bloedverwant te Rotterdam is eenig bankpapier, waaronder een bankbiljet van 100, dat bizonder kenbaar is, In be slag genomen. Ook heeft de justitie te Den Bommel een huiszoeking gedaan. Aardappeldiefstallen In het groot. Donderdagavond heeft de politie te Amsterdam be slag gelegd op een groote partij aardappelen, welke c ntvreemd is uit een pakhuis op de Brouwersgracht aldaar en welke de dieven hadden opgeslagen in het perceel Karthuizerdwarsstraat 6. Als verdacht van dezen diefstal werden nog in den lcop van den avond aangehouden vier losse werklieden aan de aardappelmarkt, die voor den commissaris van politie werden geleid. Antirevolutionaire !v iesvereenlglngen. Op eene Woensdag te Leeuwarden gehouden verga dering van het Prov. Comité van antirev. kiesvereeni gingen in Friesland verklaarde men zich naar in De Standaard wordt medegedeeld unaniem voor eeu program van actie zooals in dat blad is aangegeven, en voornamelijk- voor huismanskiesrecht en verplicht.? verzekering. Eenparig werd de houding der christelijh-histori schen in Friesland bij de laatste verkiezingen scherp veroordeeld. Men oordeelde, dat verdere toegeeflijk heid misplaatst zou zijn en dat nu behalve Sneek ook Dokkum door een antirevolutionair moest worden ver tegenwoordigd, waarop de stemverhouding aanspraak gaf. Het eerste zeehospitum In Zeeland. Gistermiddag werd het eerste zeehospitium in Zee land, gelegen in de gemeente Oostkapelle bij Domburg, geopend. Den 15en Februari zal dit nieuwgebouwde hospitium genaamd „Zonneveld," voor patiënten opengesteld worden. In deze inrichting kunnen ongeveer 16 kin deren worden opgenomen. Het gebouw, dat aan alle eischen, welke uit een hy giënisch oogpunt gesteld kunnen worden, voldoet, wordt beschut door den bosehrand die zich langs di Noordwestkust van het eiland Walcheren uitstrekt. Het ligt op korten afstand in de duinen, ongeveer 500 meter van de zee verwijderd. In het zeehospitium worden opgenomen jongens en meisjes van 3—12 jaar, lijdende aan rachitis, scropliu- lose, praetuberculose en chirurgische tuberculose. Pa tiëntjes met open longtuberculose worden niet opgeno men. Vergiftiging? Te Winschoten werd gistermorgen zekere A. J. El- zinga, van Sappemeer, gevankelijk binnengebracht en in het huis van bewaring opgesloten. Hij wordt be schuldigd van vergiftiging van twee kinderen, om daardoor een erfenis voor zich te verkrijgen. Een der kinderen overleed, het andere is ongesteld geweest doch herstelde. Kindermoord In een sloot aan den Plantageweg te Rotterdam werd gisteravond gevonden een kinderlijkje van het vrouwe lijk geslacht, gewikkeld in een krant, welk kind, vol gens medische verklaring, vermoedelijk drie dagen ge leefd heeft. Inbraak Hartsuyker. De politie van het bureau Jonas Daniël Meijerplein te Amsterdam heeft twee jonge mannen aangehouden, tegen wie ernstige vermoedens waren gerezen, dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan den diefstal met braak, bij den goudsmid Hartsuyker op Rapenburg ge pleegd. Beiden zijn gistermorgen voor den officier van justitie geleid.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1