DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 35 Honderd en elfden jaargang 1909. DONDERDAG 11 FEBRUARI. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters r?aar plaatsruimte. Boeven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HF RMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. ALKMAAR, 11 Februari. Wamieer men de berichten uit Rusland leest, dan zou men den indruk krijgen, dat de Russische ambte narenstand er slecht voorstaat. Wel te verstaan, de stand van de slechte ambtenaren, want ook in Rusland zijn er nog wel eerlijke. In den laats ten tijd schijnt er evenwel op een verschrikkelijke wijze gestolen en be drogen te zijn. Er is als het ware een stelselmatige rooftocht ontdekt. Men heeft de draden in handen, maar het is verbazend moeielijk ze te ontwarren in Rusland stuit zulk een onderzoek op allerlei belemme- lingen. De zaak-Lopoesjin levert al mooi materiaal, en de zaak-Azof zal het ook doen, als men dezen man maar eenmaal in handen heeft. Toch is het voorbarig om nu alweer te spreken over een nieuwen koers. Er is al zoo dikwijls een nieuwe koers aangekondigd en zoo vaak bleef de zaak zooals ze wasMen heeft zijn vertrouwen gebaseerd op den minister-president Stolypin, die op het oogeublik we derom de groote man is, die de slechte ambtenaren aan den dijk zal zetten en ze vervangen zal door bekwame cn betrouwbare menschen, mannen, van onkreukbare eerlijkheid, die tot heden, onder de talrijke bureaucra tische roofdieren slecht beloond werden. Maar wat kan één niet bij uitstek krachtig man? In den allerlaatsten tijd zijn er bovendien verschillen de benoemingen gedaan, die dergelijke hoopvolle ver wachtingen beschaamd maken. Het is zooals Ignotius in de N. Ct. zegt, de oude koers wordt voortgezet. De veranderingen welke in den laatsten tijd in de hoogere administratieve betrekkingen plaats hebben gehad, wijzen op onbeholpen pogingen om passende mensehen te vinden, menschen welke door de bureau cratie, waarin men hen zoekt, niet geleverd kunnen worden. En, aangezien dit gezoek op goed geluk en door de naamlooze hofeamarilla geschiedt, brengt dit den toestand nog meer in de war. De nieuwe minister van Binnenl. Z. Koerloff is een bekend reactionair. De zooeven benoemde minister van Handel en Land bouw, Timiriazef, is indertijd uit het kabinet Witte getreden wegens zijn liberale zienswijze; sedert hij lid van den Rijksraad is, schijnt hij echter zijn weg van Damascus te hebben gevonden en op dien weg heeft hij zijn portefeuille teruggevonden. De minister van Ver- keer, Sjaufuss, staat op sprong van heen te gaan en wordt door zijn voormaligen voorganger, Nemiesjaief cpgevolgd; men wacht alleen op den uitslag van een onderzoek terzake van een leverantie van steenkolen, waarin de generaal Sjaufuss zijn eigen commissionair schijnt geweest te zijn. In de diplomatie is men niet gelukkiger geweest. Naar Rome gaat de generaal-adjudant prins Delgoroe- ki, wiens rondborstige, aan ruwheid grenzende aard niet de lenigheid bezit, waarmede de tegenwoordige betrekkingen tusschen Rusland en Italië geleid moeten worden. De voor Weenen bestemde heer Giers, oud-ge zant te Brussel, mist daarentegen de standvastigheid, waarmede onder de gegeven omstandigheden de Russi sche belangen aan den Ballplatz behartigd behooren te worden. Geen van beiden zijn candidaten van den heer Iwolski, maar zijn hem door de hofeamarilla opgedrongen. Naar Brussel gaat de heer Hartwig, naar Madrid de heer Backmétief beiden van de be kende certificaten uit Teheran en Tokio voorzien. Men roeit met de riemen die men heeft; armoe is geen schande maar toch een groot ongeluk. Ze kan echter tot schande worden, wanneer men haar door zijn eigen toedoen heeft voorbereid en uitgelokt en wanneer men niets ondernemen wil om in den toestand van armoede een wel te bereiken verbetering te bren gen. Eerste Kamer. De beraadslaging wordt voortgezet. De heer Van Wassenaer van Rosande is verheugd over het optreden van dezen minister van Marine* al betreurt hij het, dat er bij wisseling van ministeriën geen continuiteit bij de departementen van Oorlog en Marine is. De minister van Marine dankt voor de hem door den vongen spr. gebrachte hulde. Gaarne erkent hij de wenschelijkheid der continui teit, maar in de politiek zijn zooveel klippen, dat de Minister vreest, dat het er voorloopig niet toe komen zal. Een groote aanwist is gekregen voor de verdediging in de draadlooze telegrafie. Daardoor heeft een com mandant de vloot steeds in de hand. De neutraliteits- handhaving is daardoor veel gemakkelijker geworden. Versterking der Wester Schelde moet, naar 's minis ters oordeel, zoo spoedig mogelijk geschieden in het belang eener krachtige handhaving der neutraliteit. De commissie voor de samenwerking van land- en zeemacht is unaniem tot de conclusie gekomen, dat de kustverdediging moet geschieden met torpedo- en pantsermaterieel. Na replieken van de heeren Staal en Van Wasse naer van Rosande en dupliek van den minister van Marine wordt de Marincbegrooting zonder stemming aangenomen. Aan de orde is Hoofdstuk VIIB (Financiën). De heer Van der Does de Willebois dringt ook bij deze begrooting aan op opneming van de commissaris sen van politie in het Rjjkspensioenfonds. De heer Hovy wederspreekt. de bewering, dat de Maatschappij De Schelde te Vlissingen gedreigd zou hebben haar bedrijf te staken wanneer haar niet een strook gronds door het Rijk werd afgestaan in erf pacht. De heer Laan steunt het betoog van den heer Hovy en vraagt of de onderhandelingen niet tot een goed einde gebracht kunnen worden. Hij geeft de 3chuld der vertraging niet aan het departement van Financi ën. De minister van Financiën verklaart zich bereid met zijn ambtgenooten van Justitie en Binnenlandsche Za- en in overleg te treden omtrent het opnemen in het Rijkspensioenfonds van de commissarissen van poli tie. De minister draagt der Maatschappij „De Schelde" een goed hart toe, maar de liefde kan niet van een kant komen. Een voorstel van den minister, om het zoogenaamde eiland in erfpacht te geven aan de Maatschappij, is door die Maatschappij geweigerd, om dat zij het stuk grond in eigendom wilde hebben. Na repliek van de heeren Van der Does de Wille bois en Hovy, zegt de heer Van Weideren Bengers, dat de minister zich z. i. wel wat te veel laat influen- ceeren door de vrees, dat ook andere ambtenaren bij hem zullen aankloppen om in het Rijkspensioenfonds opgenomen te worden. De minister herhaalt, dat er van onwil bij hem geen sprake is, maar de vrees blijft bij hem bestaan, dat eene categorie van ambtenaren zal bevoordeeld wor den, terwijl men een andore links laat liggen. De begrooting wordt hierna zonder stemming goed gekeurd. Eveneens de goedlc. eener overeenkomst met de gem. Nijmegen betreffende den afstand van het gebruiks recht op de kazerne in de Burchtstraat aldaar; en de bepalingen omtrent teruggaaf van geslachtaccijns be taald voor vee dat afgekeurd op of slechts voorwaarde lijk goedgekeurd wordt. Aan de orde is de Vestingbegrooting en de Oorlogs- liegrooting voor 1909. De heer Staal wil de beste wenschen voor het her stel van den afwezigen minister van Oorlog. Zegt om trent de eischen der mobilisatie en de hoogere bevel voering niet van inzicht veranderd te zijn; bestrijdt de plaatsing van het 2e regiment huzaren in het Westen van Brabant, acht de plaatsing van een compagnie vesting-artillerie te Terneuzen nuttig noch noodig en dringt aan op spoedige afwerking der stelling van Am sterdam. De heer Van den Biesen pleit voor behoud van het garnizoen te Geertruidenberg. De heer Yan Voorst tot Voorst acht het een geluk kig verschijnsel, dat er een verrassende overeenkomst is tusschen 's ministers plannen en de conclusie van het rapport der R.-K. kiesvereenigingen, waarin 3 ka piteins zaten, oudl-eerlingen van de Iloogere krijgs school. De minister mag daaruit afleiden, dat hij met zijn plannen op den goeden weg is en hij steun vindt bij de Roomsch-Katholieken. De minister heeft een goede daad gedaan door in zijn Mem. v. Antw. onbewimpeld het leger in bescher ming te nemen tegen verdachtmaking. Het leger kan hem daarvoor niet genoeg dankbaar zijn. De heer Van Löben Seis betreurt het dat de minis ter van Oorlog door ziekte verhinderd is hier aanwe zig te zijn en uit de beste wenschen voor diens herstel. Slechts een paar punten zal spr. nu behandelen. In de eerste plaats brengt spr. hulde aan de topografische inrichting. In de tweede plaats een woord over de militaire ad ministratie die schrikkelijk is. Spr. juicht het toe dat de minister daarin verandering wil brengen. Ook het voorgevallene met de brandkast van de administratie van het 3e regiment huzaren wijst er op dat de zaken nog niet in orde zijn. De heer Laan wenscht over de voeding der militai ren te spreken, doch zal dit uitstellen tot de minister van Oorlog hersteld weer hier zal zijn. De minis+er van Marine (minister van Oorlog ad interim) sluit zich aan bij de wenschen voor het her stel van zijn ambtgenoot geuit en apprecieert het dat men van hem geen antwoord wacht op hetgeen heden hier is aangevoerd. De opmerkingen zal hij zijn ambt genoot overbrengen die ongetwijfeld met belangstelling daarvan kennis zal nemen. Slechts een paar punten. Voor zoover de minister kan nagaan, bestaat er niet veel kans dat Geertruidenberg het infanterie-garni- zoen zal behouden. Omtrent den diefstal van bank biljetten uit de brandkast van het 3e regt. huzaren is een speciaal onderzoek ingesteld, waaruit gebleken is, ciat voorzitter en commissarissen van den Raad van Administratie hun plicht hebben gedaan. Machtiging wordt gevraagd om de verdwenen 2050 terug te betalen. De heer Stork wil die wel verleenen maar de ver dwijning blijft hem een raadsel. Uit een brandkast van goede constructie kan zoo maar geen 2000 weggeno men worden. De Minister antwoordt, dat er geen andere weg over is dan terugbetaling door het Rijk, waar bij niemand schuld is geconstateerd. De Oorlogs- en Vestingbegrooting worden goedge keurd. Aan de orde is het wetsontwerp tot verhooging van het Vllle Hoofdstuk der Staatsbegrooting 1908. (Herziening der Soldijen). De heer Van Löben Seis klaagt over de overhaaste behandeling van dit ontwerp, waarvoor tijd voor nauw keurige beschouwing heeft ontbroken. De vrees is ge wekt, dat thans onderofficieren 2e klasse niet zullen mogen trouwen. Spr. hoopt dat die vrees ongegrond zal zijn. Ook enkele andere categoriën van onderofficieren hadden, naar spr.'s oordeel, voor soldijverhooging in aanmerking moeten komen, o.a. de adjunct-pikeurs bij de bereden wapens en de magazijnmeesters en conduc teurs der artillerie. De heer Staal acht de bedenkingen tegen dit ont werp niet ontzenuwd door 's ministers antwoord. Ge- v acht moest worden met de soldijregeling tot het ca- pitulantenstelsel geregeld is. De soldijregeling toch moet aansluiten bij het capitulantenstelsel. De heer Van Voorst tot Voorst betuigt instemming met het ontwerp, dat is voorgesteld na deskundigen gehoord te hebben en dat let op 's lands financiën. De minister van Oorlog ad interim deelt mede, dat een lid der commissie voor het capitulantenstelsel heeft medegewerkt aan het wetsontwerp tot verhoo ging der soldijen, waaruit kan blijken dat uitstel niet noodig werd geacht. Zonder stemming werd het ontwerp goedgekeurd, evenals dat tot wederopbouw van het hospitaal bij de legerplaats van Milligen. Aan de orde is Hoofdstuk Waterstaat. De heer Michiels van Kessenich dringt aan op aan leg van meerdere tramlijnen in Limburg. Er ligt slechts 800 meter tram over Limburgsch grondgebied. Ook vraagt spr. Regeeringshulp voor den aanleg van een brug bij Posterholt. De heer Welt pleit voor aanleg van dubbel spoor op het traject Meppe.lGroningen in het belang van vei ligheid en goederenvervoer. Voorts klaagt spreker ever belangrijke vertraging der treinen op de lijn Gro ningenRoodeschoolDelfzijl. Nog klaagt spreker over de slechte inrichting der 3e klasse rijtuigen, die in het Noorden gebruikt worden. Morgen 11 uur voortzetting. Hulde aan H M. de KonI (gin. De Java-Bode maakt melding van de voorbereiding tot de oprichting van een damescomité te Batavia on der voorzitterschap van mevr. van Rees-Pruijs vf der Hoeven. Tweede Kamerverkiezing. De heer mr. J. H. Thiel is door de Afd. Haarlem van den Vrijzinnig-Democratische Bond aangezocht zich beschikbaar te stellen voor een candidatuur voor dc Tweede Kamer. GEMENGD NIEUWS. Uit Harerkarspel. De Raad dezer gemeente hield hedenmogen 10 uur een openbare vergadering waarin alle leden tegenwoordig waren. Voorzitter de heer J. Swan, secretaris de heer J. Dam. Na opening der vergadering worden de notu len voorgelezen en na het bespreken van een kleine bemerking van den heer Burger, goedgekeurd. De heer Bakker legt daarna den zuiveringseed en den ambtseed af, waarna hij door den raad wordt gelukgewenscht. met zijn benoeming hoopende, dat hij langen tijd in het belang der gemeente als lid van den raad mag werkzaam zijn, Ingekomen zijn De goedgekeurde suppletoire begrooting 1908 in zake onderwijs. Een schrijven van den onderwijzer Koppedraaijer, dat hij zijn benoeming aanneemt. Een schrijven van den heer Spaansmeldende dat hij zijn benoeming tot armvoogd heeft aangenomen. Een schrijven van de firma Burger Co., waarin zij bedankt voor de haar opgedragen levering ten be hoeve der gemeente. De huur van het postkantoor wordt daarna aan de orde gesteld. B. en W. stellen voor de woning te verhuren op de oude voorwaarden voor 4 jaren tegen f 1,50 per week. De heer Slot vraagt of er rekening is gehouden met het salaris van den telefonist wat betreft vuur en licht. De VoorzitterNeen, het salaris is zoo, zonder meer. De heer Slot vraagtIs dit voldoende en hoog ge noeg in verband met andere gemeenten? De heer Burger vraagt of de gemeente geen ver plichting heeft om voor ameublement te zorgen; de huur is te laag, maar moet Smit daarvoor zorgen, dan verandert dit veel, daar anders bij hoogere huur de gemeente daarvoor moest zorgen. De heer Burger zegt, laten zij f 1,50 per week vragen en Smit opdragen voor ameublement te zorgen. De heer Slot meent, dat, naar eigen woorden van Smit, hij bereid is de huur aan te nemen tegen de zelfde voorwaarden en zegt dat het beter is voor de ingezetenen het telegraafkantoor daar te behouden. De heer Burger zegt, dat de vroedvrouw benoemd is te Ameland, zoodat de gemeente direct gesteld kan worden voor het feit een vroedvrouw te benoemen en dan willen wij haar 't liefst in de kom der ge meente zien gevestigd en hij verzoekt B. en W. bij eventueel vertrek van de tegenwoordige titularisse daarmee rekening te houden. De Voorzitter belooft dit, waarna het voorstel be treffende den verhuur, zonder stemming wordt aan genomen. Eenige besprekingen volgen omtrent het opnemen van de voorwaarden van vuur en licht in het huur contract. De heer Burger doet een desbetreffend voorstel, wat met 2 tegen 5 stemmen wordt verworpen. Tegen stemden de heeren Burger en Bakker. De Voorzitter zegt dat het vorige besluit in zake de verandering van den leeftijdsgrens bij de gemeente naren in slechte aarde is gevallen, en dat bij het ilaatsen van wat meer banken de kinderen nog be- loorlijk een plaats kunnen vinden, waardoor B. en W. voorstellen dit besluit in te trekken en de banken te plaatsen. Het voorstel van B. en VV wordt aangenomen, terwijl de heer Burger aan B. en W. zijn tevreden heid betuigt met de door B. en W. aangenomen houding. Na eenige bespreking wordt besloten de 6 nieuwe banken te laten maken door den aannemer van de vorige banken. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van een armvoogd, ter vervanging van den heer Groot. De Voorzitter zegt, dat het aan B. en W. onmo gelijk is geweest een voordracht op te maken, daar de door hen aangezochte personen allen verklaard hebben een eventuëele benoeming niet aan te nemen. Benoemd is de heer J. Burger, die de benoeming aanneemt. Het ingekomen verzoek van het spoorwegcomité te Noord Scharwoude om zich uit te spreken om trent het plan Station-Dorp Noord Scharwoude. De heer Burger verklaart er steeds voor te zijn geweest, in verschil met den Noorder Stoomtram toen hij er vóór was, was de aanleg van N. S. T. nog niet zoo verzekerd als thans hij ook kent de opinie der gemeentenaren, daarmee rekening hou dende, zal hij als lid van den raad het plan Noord Scharwoude niet kunnen steunen. De heer Zut zegt, de geheele gemeente kan deel nemen aan het plan Noord Scharwoude, niet aan het plan Warmenhuizen of N. S. T. De heer Burger zou gaarne zien, dat de polder Schagerwaard zich meer voor het plan N. S. interesseerde. De heer Bijpost: ook de polder Noord Scharwoude heeft niet dan onder voorwaarde belangstelling be tuigd en ook Oudüarspel heeft zich er nog niet voor of tegen verklaard. De heer Burger zegt, dat wanneer belanghebbenden geen belangstelling betoonen, dan behoeft deze ge meente den steun niet te verleenen. De heer Slot zou de meening van de ingezetenen willen inwinnenin den Omtrek zijner woning is men er voor, in andere gedeelten weet hij niet. De heer Zut geeft inlichtingen, die hij vrij officieel vernomen heeft waaruit blijkt, dat de markt naar Noordscharwoude moet verplaatst worden, daar een lijn achter de westzijde der dorpen onmogelijk blijkt te zijn. De heer Burger stelt voor, met het oog op de vage gegevens het verzcek voor kennisgeving aan te nemen en het nader te bespreken, wanneer een meer definitieve bepaling gegeven is. Conform dit voorstel wordt besloten. De staat van het doen van betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven wordt goedgekeurd zonder eenige bespreking. De Voorzitter zegt dat verleden jaar besloten is om het raadhuis te beankeren en vraagt of dit nu kan gebeuren, wat zonder besprekingen wordt be vestigd. Naar aanleiding van een door den heer Weel gedane vraag, wie dit werk nu moet doen, besloot men het werk, geraamd op pl.m. f 200, aan te besteden. De heeren Zut en Weel gaven eenige inlichtingen omtrent de zandbakken en de bediening daarvan, terwijl de heer Bakker den Voorzitter er opmerkzaam opmaakte, dat in sommige gedeelten de schuitjes door de ingezetenen op den openbaren weg worden gehaald wat zeer gevaarlijk is voor het rijtuigverkeer. De voorzitter zegt van deze mededeelingen nota te zullen nemen. Bij de sluiting deelt de voorzitter mede, dat hij 7 Maart als Burgemeester moet aftreden en dat hij verzocht beeft, niet meer voor een benoeming in aanmerking te komen. Hij is thans 75 jaar en voor de gemeente en voor hem zelf acht hij het beter, dat het bestuur in jongere krachten overgaat waarna hij de verga dering voor gesloten verklaart. Staking, te Groningen. In een conferentie tusschen de directie en de com missie uit het stakend personeel der tricotagefabriek Reinier Muller zijn de bestaande geschillen opgelost. De staking is geëindigd en het werk wordt Maandag hervat. Een fortuintje. Een bruidegom te 's-Gravenhage, die reeds in de trouwkamer was om zich in den echt te doen ver binden, ontving daar de verrassende mededeeling, dat op zijn aandeel in de Staatsloterij de prijs van f 100,000 was gevallen. Uit Schagen. De rede van den heer Netscher en het opvoeren van „Te Laat" door „Animpa" hebben de afdeeling Schagen op den propaganda-avond en den daarna bijna 100 nieuwe leden aangebracht. Den 9den Februari 1909 zal de afdeeling spoedig vergeten. Welk een aanwinst 1 dag niet

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1