STADSNIEUWS. Uit Bergen. Uit Heerhugowaard. Bestelgoed. Een buitenkansje. Een griezelige vondst. Onder glas bedolven. Gekochte winste. Gepakt Kindermoord. Een drama aan de kust. Ingestort. Een nieuwe oplichterstruc. Het arbeidscontract te Enschedé. Van Broek op Langendijk. Vergiftigingszaak. Uit Stompetoren. Openbare Vermakelijkheden. V arkensfokvereeniglng. Lutilf Berichten Als vaststaande kan thans gemeld worden, dat de stoomtramlgn van Bergen naar Bergen aan Zee dezen zomer zal geopend worden. De H. IJ. S. M. hoopt reeds met de Pinksterdagen de nieuwe tram naar zee te kurnen laten rijden, doeh definitief wordt de lijn tegen 15 Juni geopend. Alhier heeft zich op initiatief van den Burgemeester een dames-comité gevormd voor een geschenk aan H. M. de Koningin, onder leiding van mevrouw Post- Peters. Een 6-jarig knaapje heeft geheel alleen van Leipzig via Vlissingen de reis naar Londen gemaakt. Het ventje had aan zijn jas een kaort, vermeldende het adres waar de knaap te Londen „besteld" moest wor den en hg is dan ook, dank zg de hulp van mederei zigers op zijn bestemming gearriveerd. In 1908 had de familie Oosterhof, uit Achtkarspelen, het ongeluk met paard en wagen in het Kolonelsdiep te vallen, waarbg da vrouw haar gouden oorijzer ver loor. Dat oorijzer is thans door een arbeider gevonden in baggeraard uit het Kolonelsdiep. De man bracht het aan de familie terug en ontving f 25 belooning. Twee jongelieden, die een fietstochtje maakten, von den tusschen Otterloo en Hoenderloo op een paaltje aan den weg een halsdoekje met een briefje, waarop iemand geschreven had dat hij zich in de nabijheid wilde ophangen. Na in het bosch gegaan te zijn vonden zij werkelgk na eenig zoeken een man aan een boom hangen. Toen zij den ongelukkige losgesneden hadden, bleek hij reeds dood te zgn. Toen gistermorgen eenige werklieden van de firma Wed. G. Dorens Zoon te Amsterdam bezig waren met het afladen van glas, viel de geheele voorraad plotseling om, met het gevolg, dat twee arbeiders en een meesterknecht onder de scherven bedolven werden. Een los werkman werd aan armen, beenen en handen zoodanig gewond, dat hij per brancard naar zgn woning vervoerd moest worden, de beide anderen liepen letsel aan het hoofd op. Hoe zeer de clericalen zich dezen zomer zullen in spannen om bg de verkiezingen een Kamermeerder heid te halen, moge blijken uit de volgende, aan als antirevolutionnairen beleend staande personen toege zonden Zwartsluis, Pebr. 1909. L. S. Het Bestuur der Antirevolutionnaire Kiesvereeni ging „Nederland en Oranje" te Zwartsluis verzoekt U dringend even na te gaan of uw bedrijfsbelasting 19071908 te Zwar sluis is betaald en zoo niet, wees dan zoo goed dit biljet vóór den lOen Februari even te zenden aan den heer H. J. Kroeze, voorzitter der kiesvereeniging. Liefst vóór den lOen, doch uiterlijk den 14en Februari. Dat kan den op die manier Namens de Kiesvereeniging, Het Bestuur, heeren centen kosten, een kiezerskweek zegt „Het Volk." Gisteravond is zwaar geboeid te Tiel binnengebracht G. H., de stroopsr, die in den nacht van Zondag op Maandag den Rijksveldwachter Kamp te Dreumel zoo ernstig verwondde dat levensgevaar niet buitengesloten is. Het blgkt, dat de dader Maandag in Nijmegen gebleven is en den avond van dien dag te Weurt op den tram is gestapt, waar hij een kaartje naar Wamel kocht. Te Druten echter is hij uitgestapt en vandaar binnendoor naar Dreumel geloopen. Daar heeft hij zich bij zijn zwager in den stal onder het hooi ver stopt. Bij het doorzoeken van den zolder, waarbg men met gaffels in het hooi stak, werd G. in het been gewond. Daarna kwam hij voor den dag. Hij is «ngehuwd en ongeveer 40 jaar oud. Di veldwachter Kamp is heden overgebracht naar het St. Andreaïgesticht. Zgn toestand is redelijk. Dinsdag is in verhoor genomen de dienstbode H. in disnst bg den veehouder H., in de Sloterdgker- meer wegens kindermoord. De schuldige heeft bekend en het lijkje is op last der justitie naar Amsterdam overgebracht. Een treurig ongeluk had Vrijdagmiddag omstreeks half vijf plaats nabij den oever op Wieringen. De in da nabijheid van datdorp varende vissehersvaartuigen, door den plotseling met hevige kracht losbarstenden storm overvallen, trachtten de haven binnen te komen, wat enkelen gelukte. Ook schipper Dirk Takes Kz. zette met zija aak koers naar de haven. De ontzettend hevige wind stak zoo plotseling op, dat reven onmo gelijk was, terwijl de plaats waar het vaartuig zich bevond, in schipperstermen „op lagerwal", het geheel bergen van het zeil eveneens onmogelijk maakte. De gevolgen waren echter vreeseljjk, want een rukwind deed het vaartuig zoodanig overhellen, dat het van achteren vol water liep. Het achterste gedeelte zonk dadelijk weg. Schipper Takes en zijn knecht Jan Berjs Jacz. hielden zich nog eenigen tgd aan de boegspriet vast en dreven zoo met het steeds dieper zinkende vaartuig voorbij den oever, ongeveer 150 M. van den wal. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld met een vlet en een groot vaartuig de schip breukelingen ter hulp te snellenmet lange lijnen stond men klaar om, mooht het vaartuig wat dichterbij komen, die te kunnen toewerpen. Alles was te ver- geefsch. De woedende zee sloeg beide personen van het vaartuig, beiden vonden hun graf in de golven. Takes, e.n flink zeeman, laat een weduwe met 3 nog jeugdige kinderen achter; Bags was nog onge huwd. Van de omgekomenen is nog niets ontdekt, hoewel men Zondag overal in den omtrek heeft ge dregd het vaartuig werd Zaterdag gevonden met ge broken masthet is in de haven van den Oever geborgen. Gistermorgen had bij de rioleeringswerken aan On- derlangs te Arnhem, waar een groot afvoerriool naar den Rijn gebouwd wordt, een ongeluk plaats. Van een gereed geko nen gedeelte van de gemetselde over welving van het riool werd gistermorgen de houten ondersteuning weggenomen. Plotseling stortte het ge welf in en vier werklieden werden door de steenen bedolven. Drie werden zonder ernstig letsel te voor schijn gehaald, de vierde bleek zijn voet te hebben gebroken. Bg de directrice van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes in de Witte de Withstraat te Rotterdam ver voegde zich een als heer gekleed persoon, met het verzoek om adressen van leeraressen in verschillende talen, die in staat zouden zgn zijn 14-jarig dochtertje privaatles te geven. De bezoeker noteerde de hem opgegeven namen en adressen nauwkeurig. Dan vol genden dag vervoegde zich bg de opgegeven dames een man met het verzoek om geld voor een liefdadig doel, terwijl hg steeds beweerde gestuurd te zgn door een der andere dames. Gisternamiddag vervoegde zich bg de firma Nico Terkuile Zonen te Enschedé vgf arbeiders om het co ïtract te teekenen en den arbeid te hervatten. Hun is door de firma aangezegd hedenochtend terug te komen. Woensdagavond vergaderde in het Café Marktzicht de arbeidersvereniging „Plicht en Recht." Ongeveer 30 personen waren aanwezig. Na opening der verga dering en 't lezen der notulen werd behandeld het schrgven der Commissie voor een volksstemming be treffende vergunningen. Met groote meerderheid van stemmen besloot de vereeniging hare medewerking te zullen verleenen. Als afgevaardigde werd gekozen de heer N. Goudsblom. Ter toelichting van het „arbeids contract" zal een spreker worden uitgenoodigd. Een openbare vergadering zal bg den heer Kist te Zuid- scharwoude gehouden worden. Den spreker zullen alle inlichtingen, bedoeld contract betreffende, gevraagd kunnen worden. Het bestuur zal informeeren, of het niet mogelijk is, dat de z.g.n. Spoorarbeiders onder de huidige on- gerallenwet gebracht worden, b.v. onder de rubriek haven en transportarbeiders. Daartoe zal s. o mogelijk door tusschenkomst van den Inspecteur van arbeid, den Heer Smit te Haar lem, een schrgven aan de Regeering worden gericht. Ds vergiftigingszaak in 't Oosteind van Sippemeer houdt nog vele gemoederen bez g. Thans moet een soort akte in de kleederen van E., den verdachte, zijn gevonden, zooals schijnt, afkomstig van zgn schoonzuster, waarin deze haar zuster, vrouw van E., tot erfgename benoemt. Natuurlijk heeft E. deze acte geschreven en geteekend. Indien zgn misdadig plan ware gelukt, zou hg op den wgze in 't bezit hebben trachten te komen van de eigendommen zijner schoonzuster. Een uitvaart. In een klein onoogelgk huisje, in een zijstraatje van den O. Z. Achterburgwal, bij de Nieuwmarkt te Amsterdam, was geruimen tijd een logement gevestigd. Dit „hotel" was steeds een ergernis voor de buren, omdat alles daarbinnen zeer onzindelijk was. Er kwamen wel logeergasten, maar toch niet veel meer in den laataten tijd. 't Was dan ook zoo stil soms in het huis, dat mee niets anders dan ratten en muizen hoordeD. Da houder van het logement is dan ook verhuisd, in de hoop elders in de stsd betere zaken te maken met eer slaapstee. Maandagochtend vertrok de „hotelhouder", na zijn verwaarloosden inventaris op een kar geladen te hebben. Behalve een hoop viezen romm»l liet de man nog wat aahter in het hui», n.I. een Igk. Een der laatste log eergat ten, een verloopen schoenmaker, wsa Zaterdag in h»t hotel overleden. Er werd toen aan gifte van gedaan bij de politie. Wgl echter het lijk gisterochtend niet gehaald was, droeg de logement houder het naar de keuken en legde het daar op den grond neer, te midden van voddes en allerlei vuil. De overleden schoenmaker heeft daar zoo gelegen to« gisterochtend. Toen verscheen de Igkkosts van de Gemeente voor de deur. Bij den jnarlijksehen kolf- en biljartwedstrijd, ge houden oi) 9 dezer door de leden van de Sociëteit Eensgezindheid" werd behaald voor kolven de 1ste prijs door A. Frankenhout, 2e pr. door D. de Jong, 3e pr. door P. Vader P. Dz., 4e pr. door G. Sta pel, 5de pr. door J. Kramer, 6e pr. door C. Klinkha mer allen alhier en de 7e pr. door H. Kramer te Oter- leek. Voor het biljarten behaalde J. Kramer te Stompe toren den eersten, II. Kramer te Oterleek den tweeden en D. Vader te Stompetoren den derden prijs. Troostprijzen voor biljarten: le prijs P. Olij K. Dz. te Alkmaar, 2e pr .H. Kokkes te Stompetoren en 3e pr. C. Water te Heilo. Geschenk aan H. M. de Koningin. Uit goede bron wordt ons medegedeeld, dat tusschen verschillende comité's in N. Holland thans nage noeg volledig aansluiting is tot stand gekomen. In eene ter zake te Haarlem gehouden vergadering waar bijna alle comité's waren vertegenwoordigd, werd tot oprichting van één provinciaal comité besloten met mevrouw van TienhovenHacke als Eerepresidente. Hierdoor wordt versnippering voorkomen, terwijl het verder in de bedoeling ligt, de ingekomen gelden ge deeltelijk te besteden voor een passend geschenk en het overblijvend bedrag aan II. M. aan te bieden, om daar aan eene liefdadige bestemming te geven. dit voorstel aangenomen. Aan den Raad zal worden bericht, dat geen gebruik behoeft te worden gemaakt van de toezegging, een eventueel tekort te dekken tot een bedrag van 100, aan de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, fiat het toegestane subsidie van 250 niet noodig is. Nadat de voorzitter nog eens had herinnerd aan de aangename samenwerking tusschen de verschillende dames en heeren onderling en de heer S. de Lange een wpord van hulde had gebracht aan den voorzitter, waarmede de aanwezigen door applaus warme instem ming betuigden, werd deze slotbijeenkomst gesloten. Agenda. DONDERDAG: Repetitie „Bilderdijk," Harmonie. Doopsgezinde Kring, 8 uur, Central. Kegelclub „Alles om," 8 uur, Diligentia. Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond ö1/, uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaasheid 8 uur, oefeningsavond, gem. gymnastieklokaal. Gem. Koot „Nieuw Leven" 7^2 uur, Unie. Vrouwenclub, vergadering, 8 uur, „Voorwaarts", VRIJDAG: Repetitie „Trouw moet blijken," 8 uur, Diligentia. Sociëteit B. v. O. Onderofficiers, 87» uur, Diligen tia". Kunstbeschouwing „Kunst zij ons doel," Arti èt Amicitiae, 15 en 710, Unie. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Alkm. Strijkorkest, 81/a uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 77-37, uur. MznneDkoor „Orpheus" 8 uur. Cenlral. ZATERDAG. Mannenkoor „Excelsior", geen repetitie. DONDERDAG. 17e Oushoorn-Ooneert, 8 uur, „Harmonie". ZATERDAG: Gymn. ver. „Turnlust," uitvoering, 8 uur, Harmonie. „Trouw moet blijken," uitvoering, 8 uur, Diligentia. ZONDAG Gecomb uitvoerirj „N;"ow Leven", „Orpheus" en „Zang en Vriendschap". 8 uur. Harmonie. Postduiven-ver. „Da Zwaluw", leden-tentcon«t»llirg. Unie. portef. Orpheus. Het mannenkoor „Orpheus" heeft zich ook weer weer eens laten hooren. Gisteravond n.m. gaf het een concert in de Harmoniezaal. 't Spreekt bijna van zelf, dat deze uitvoering begon met do koor nummers „O, sacrum convivium" van Philip Loots en „Nimmer Nacht" van N. H. Andriessen. waar mede de vereeniging verleden jaar een prijs behaalde in een zangwedstrijd te Haarlem. En na het hooren dezer nummers, gisteravond, kan het geen verwondering baren, dat het koor op ge noemden wedstrijd zoo'n goed figuur heeft gemaakt. Beide stukken werden ook nu met zeer veel zorg gezongen. Indrukwekkend was het koortje van Loots, vol warmte en goed gevoeld „Nimmer Nacht". „Les martyrs aux Arène" van de Rillé, „Sur les remparts" van Saintis ftwee zeer geliefde, steeds gaarne gezon gen stukken), „De Zee" van A. M. de Jong en „Naar Zee", het pittige werkje van Roeske volgden. In al deze koren was wederom op te merken met hoe groote nanwgezetheid en kennis van zaken er op de repetitie's gewerkt wordt. Klankgehalte, zui vere, duidelijke uitspraak, zijn er o. m- de bewijzen van. De Fransche stukken werden met Franschen tekst gezongen, in het tekstboek was echter de hol- landsche vertaling er bijgevoegd. 'n Groote attractie was het optreden van het Kinderkoor, dat op dezen avond zich liet hooren in de cantate „In den zomer uit", van Richard Hol. Bewonderenswaardig is het dat de componist dit werk als opus 100 uitgevende, zulke frissche van alle gezochtheid vrije muziek wist te schrijven. 't Moet echter gezegd worden, dat hem 'n tekst van Ant. L. de Rop ten dienste stond, die vol afwisseling niet alleen maar ook mooi van taal is. Dezelfde goede kwaliteiten, die het mannenkoor heeft, vindt men ook in dit kinderkoor. Niet te ver wonderen daarom, dat het succes zeer groot was, wat in de eerste plaats verkregen is door de taaie vol harding van den heer Lindeboom, directeur van beide vereenigingen. Het publiek was trouwens den geheelen avond dankbaar gestemd en daarvan profiteerde ook de heeren die eenige solo's voor bas en bariton, waar van één met viool en klavier begeleiding en het humoristische kwartet „O Pepita (dit kwartet werd gebisseerd) zeer verdienstelijk ten beste gaven. Volksconcert. A.s. Zondag zal door de zangvereenigingen „Nieuw Leven", „Orpheus' en het kinderkoor „Zang en Vriendschap", directeur de heer H. Lindeboom, een concert worden gegeven in de „Harmonie". De toe gangsprijs is bepaald op 15 cent de persoon. Wij hopen, dat deze poging om voor geringen toe gangsprijs goede muziek te hooren, met een volle zaal zal beloond worden. Baldadige Inbrekers. In verband met ons bericht van gisteren betreffmd-* eenige baldadigheden, gepleegd in de tijdelijk onbe woonde villa van den heer Trippelvitz, Driebergen, kunnen we mededeelen, dat de gemeenteveldwachters er in geslaagd zijn een paar jongens van 10 jaar aan te houden, die reeds bekend hebben, dat door hen de baldadigheden zijn gepleegd. De vakwedstrijd. Gisteravond is in het Spa ai-bankgebouw de laatste vergadering gehouden van de commissie van den wed strijd van mannelijke en vrouwelijke handwerkslieden in Alkmaar en omstreken, met een daaraan verbonden tentoonstelling van de vervaardigde voorwerpen. Nadat de voorzitter, de heer G. Looman, deze ver gadering had geopend, werden tot het nazien der re- :ening en verantwoording met de daarbij behoorende bescheiden van den penningmeester, den heer E. C. H. Chr. Bruins aangewezen de heeren N. Landman en P. N. Leguit. Bij monde van den laatstgenoemde werd na onder zoek het financiëele beheer in orde bevonden, zoodat hij voorstelde den penningmeester te- dechargeeren, aartoe besloten werd. De ingomsten hebben bedragen 1539,52, de uit gaven 1450,54, zoodat er een saldo is van 88,98. Hierbij dient nog gevoegd te worden 25 ets. rente over 909, zoodat het eind-saldo bedraagt ƒ89,23. N aniens liet geheele bestuur werd voorgesteld dit bedrag te besteden op een wijze, welke ligt in de lijn van het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, en dus ook in de richting van het doel dat de wedstrijd beoogde, n.I. te verdeelen tusschen de Volksbiblotheek, de Toynbee-club en de Openbare Leeszaal en Boekerij. Bij acclamatie weïd De Noord-Hollandsche Varkensfokvereeniging ver gaderde hedenmorgen in café „Central," onder voor zitterschap vau den heer M. Sikkes te Assendelft. De vergadering werd bijgewoond door 22 leden, ver tegenwoordigende alle (10) afdeelingen. De voorzitter opende de vergadering, waarna de secretaris, de heer Joh. Spaander, de notulen voorlas, die onder applaus werden goedgekeurd. Naar aanleiding van den inhoud der notulen omtrent het verkrijgen van subsidie van den Slagershond, deel de de heer Avis van Midwoud mede dat een bespre king met een der leden van dien bond heeft plaats ge had en dat vermoed mag worden dat die subsidie aan de vereeniging zal .vorden verleend. Medegedeeld werd dat Spierdijk zich heeft aange sloten als af deeling van den bond, de afdeelingen Koe gras en Beemster daarentegen hebben zich van den Bond afgescheiden; dat de Staat de subsidie van 1000 heeft toegekend voor den dienst van 1908. Ter vervanging van den heer G. Prins werd de heer N. Dekker te Spierdijk als lid van het Hoofdbestuur gekozen. Aan het verslag over 1908, daarna uitgebracht door den heer Spaander, ontleenen wij het volgende: Het jaar 1908 kon voor de fokkers geen voordeelig jaar worden genoemd, de duurte van het voeder en het nog al veel vuldig voorkomen van vlek- en bontziekten werkten daartoe mee, met het voor den bond schade lijke gevolg ilat er in hem weinig belangstelling werd getoond. De statuten van alle afdeelingen zijn koninklijk goed gekeurd. De gehouden vergaderingen toonden dat de varkens- fokkerij meer en meer als een noemenswaardig onder deel van het boerenbedrijf wordt erkend. De Staatssubsidie van 500 werd, dank zij de be moeiingen van de heeren C. Nobel te Schagen en Jb. Avis te Midwoud, tot 1000 verhoogd. De staat der gehouden fokdieren toonde aan dat het aantal was 974 tegen 943 in 1907. De Bond kreeg 500 extra subsidie onder bepaling dat 175 zou worden afgedragen aan de afdeelïng Spierdijk, die bij aanname daarvan, de Statuten van den Boud moest erkennen en haar eigene statuten koninklijk lattn goedkeuren. Het verslag hield verder in het rapport van de in spectie, gehouden door den administrateur bij alle af deelingen. Uit dit rapport blijkt dat in de meeste ge vallen de algemeene indruk gunstig was. aan de af- deeling Berkhout werd een compliment gebracht èn voor de behartiging van de belangen van den Bond èn wat de kwaliteit der door haar gehouden varkens betreft. Het aantal leden bedroeg 242 tegen 299 in 1907. Dit verschil is te wijten aan de terugtrekking van de af- deeling Koegras en Beemster, in verband het aantal leden dier afdeelingen kan een vooruitgang worden ge constateerd. Het verslag werd onder applaus aangenomen. Bij monde van den heer V. Kaij Dz. te Hauwert werd rapport uitgebracht omtrent de rekening 1908. Na het aanbrengen van eenige kleine wijzigingen werd deze- vastgesteld in ontvangsten tot een bedrag van 1075.89, in uitgaven van 1027.39, batig saldo van 48.50. Naar aanleiding van eenige besprekingen omtrent het salaris van den administrateur werd besloten dit te laten zooals het was. De begrotoing van 1909 werd daarna aan de OTde gesteld. De heer Avis zei dat het wenschelijk is een klein bedrag, b. v. f 50, op de begroeting te plaatsen in ont vang als subsidie van den Slagershond, daar er bij een batig slot de mogelijkheid niet is uitgesloten dat de Slagershond zal zeggen: de bond heeft de subsidie niet noodig. De heer Nobel zei dat de afdeelingen in hunne ver slagen moeten toonen dat er gewerkt wordt, ten bate van den boerenstand, en vraagt of de varkensfokveree niging eeg subsidie aan den Slagershond wil vragen of een afwachtende houding aan wil nemen, terwijl hij in overweging geeft dat de afdeelingen ieder jaar een be grooting indienen, dan wordt het maken van oen be- grooting door het TI. B. veel gemakkelijker. De afdeeling Spierdijk vraagt inlichtingen in ver band met de begrooting omtrent de op de agenda voorkomende besprekingen in zake het nemen van mestproeven en de subsidie aan de tentoonstelling, waarna de verdere behandeling van de begrooting tot na die besprekingen wordt uitgesteld. De heer G. Duijn bespreekt de subsidieregeling, niet als lid of afgevaardigde, maar op verzoek, het idee van de behartiging van de varkensfokvereeniging. Proefondervindelijk is genoegzaam bewezen dat de practijk inzake de subsidieering van de afdeelingen niet voldoet. Spreker meent het belang dezer zaak, beoogende de oontributio aan de afdeelingen te moeten splitsen in 4 categorieën, n.I. a. zeugen, die gecontroleerd worden van leden; b. id. van niet-leden; c. id. van niet-leden die gecontroleerd worden; d. id. van niet-leden die gedekt worden door bee- ren van de afdeelingen. Een zeer langdurige discussie omtrent het al of niet uitvoerbare, het billijke ontspon zich daarover. Alhoe wel men de goede bedoelingen van den inleider erkent, •aakt men bij de discussies tot een geheel ander punt, en wel in hoofdzaak naar aanleiding van het door den heer Avis geuitte idee betreffende progressieve subsi dieering. Dit idee wordt nader erkend door den heer N. Best van Berkhout, strekkende om iedere afdeelng een vast bedrag als subsidie te geven en daarboven een bedrag voor ieder gecontroleerd varken. De heer C. Nobel wilde dit nog verder uitstrekken door ook de subsidie te regelen naar het aantal leden, dan zal iedere afdeeling zooveel te meer het ledental trachten te verhoogen. De heer Duijn wil bij de subsidieering naar gelang dei- varkens deze doen afhangen van de gecontroleerde en niet-gecontroleerde varkens. De aard der progressie en de strekking der controle vormen een zeer langdurig en weinig belangrijk dispuut. De heer Avis zou aanraden dat de afgevaardigden eerst een afdeelingsvergadering hielden en na het ver nemen harer meening andermaal een algemeene verga dering te houden de verantwoordelijkheid der afge vaardigden is te groot. Bij gebleken stemming blijkt dat aan iedere afdee ling een vast bedrag zal worden toegekend. Wat betreft do subsidieering naar het aantal var kens geeft de heer Nobel nog eenige inlichtingen ter voorkoming van niet met de waarheid strijdende opga ven. Het verleenen van subsidie in verband met het aan tal dieren, wordt ook daarna met algemeene stemmen aangenomen. TV heer Nobel wijzigt zijn zooevengenoemd voorstel wat betreft de subsidie naar het 'aantal leden in die mate te wijzigen dat de subsidie gewijzigd wordt in dien zin dat het bedrag der contributie de leden een basis zij voor de subsidie. Do heer Best wijst op de bezwaren daaraan verbon den, daar ongelijkheid en daardoor onbillijkheid in 't leven wordt geroepen, en verklaart zich tegen het wil lekeurig verhoogen der contributie door de afdeelingen. De heer Nobel repliceert daarop. De heer Avis wijst er nog eens op dat de leden, hoe meer zij tinantieel opofferen als lid, hoemeer subsidie dc afdeeling zal krijgen. De voorzitter zou evenals de heer v. Slooten het derde gedeelte der subsidie zien vervallen, waarna be sloten wordt de voorstellen van de heeren Nobel en Best in stemming te brengen. Bij gehouden stemming blijkt dat de stemmen staakten omtrent do ideeën de contributie te heffen naar het aantal leden of naar het bedrag dat de afdee lingen als contributie heffen, zoodat het nemen van de beslissing tot een volgende vergadering is uitgesteld. De heer W. C. Duin van Spierdijk geeft een verkla ring van zijn uitgebrachte stem, waaruit blijkt de noodzakelijkheid dat iedere afdeeling zijn eigen hee ren heeft, De vergadering duurt voort. VERKIEZING EERSTE KAMER. Door de Provinciale Staten van Limburg is gekozen tot lid der Eerste Kamer (vacature Minister Regout), de l\eer jhr. mr. van der Maesen de Sombreff met 38 van de 41 stemmen. HERDENKING. AMSTERDAM, 11 Februari. Het comité tot herdenking van den lOOsten geboor tedag van Dr. J. P. Heije, gevormd door veertien van le grootste vereenigingen op letterkundig, muzikaal, geneeskundig en onderwijsgebied in ons lund, geeft op oen eersten Maart a. s. in het concertgebouw te Am sterdam een feestavond. Een kinderkoor onder leiding eau den heer Den Hertog, bestaande uit ruim 500 kin deren en liet Gemengd a-Capella-koor, Crescendo, di recteur de heer W. Hespe, zullen liederen zingen uit sluitend van Heije. Als solisten zullen hun medewer king verleenen Mevr. A. Lomun te Amsterdam en de heer G. Zalsman te Haarlem, terwijl een herdenkings rede zal worden uitgesproken door Ds. L. O. Schuilei- tot Peursum te Amsterdam. Dergelijke Heije-avonden ziju op 1 Maart en ook na die datum, in verschillende plaatsen o.a. in Rotterdam, Leiden, Nieuwe Niedorp,

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2