DAGBLAD ALKMAAR EN OMSTREKEN. m m HP M 'M "wUF' MZM No. 36 Honderd en elfden jaargang. 1909. l)3ze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en i"e€Gtdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden v'3'v Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, wonderlijke nummers 3 Cents. V R IJ D A G Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 12 FEBRUARI. BINNENLAND. li S H Hf li Bi Hj éh m te-" H H* 1 Telefoonnummer 3. Eerste Kamer. Eerste Kamerverkiezing. Tweede Kamerverkiezingen. Huldeblijk aan H M. de KonI rgln. 1 COURANT. Ken modern woord. Een veelzeggend woord. Maar een gevaarlijk woord. Wat wordt er al niet met dit woord geschermd. En koe weinig scherp is de grens, waar de tact ophoudt en de lafheid, de slapheid, de laat-maar-wnaien-politiek, de Leugen zelfs begint. Wat heeft dit nuancewoord dan ook een halfslachtigheid, een gemis aan flinkheid op zijn geweten. Hoe licht heeft hij, die strikt recht vaardig maar gestreng is alle kans om voor tactloos Ie wórden uitgemaakt, als men met zijn optreden geen succes heeft. Er heerseht op dit gebied zelfs zooveel begripsver warring, dat een bevel, gegeven als een bevel, langza merhand als een blijk van gemis aan tact wordt be schouwd. En hier denke men nu niet aan zuiver socir ide verhoudingen. Waar hier vroeger te hard en te ruw vaak bevolen is, kou de reactie niet uitblijven, die uu bijna elk bevel in deze verhouding afkeurt. Doch ook in andere verhoudingen zooals die van ouders tot kinderen, van hoofdambtenaren tot ondergeschikte ambtenaren, van meerderen bij het leger tot minderen Uigint het begrip bevelen, gelasten, voorschrijven, iets hatelijks te krijgen, begint men het er voor te houden, aat gehoorzamen zonder meer een verouderd begrip is, stammend uit een tijd toen er nog gehecht werd aan het gezagsbegrip. In de verhouding van ouders tot kinderen ondervinden wij op dit gebied den invloed van een beweging die, o. i. niet altijd in het belang van het kind, het kind ostentatief vooropstelt en van het gebieden en verbieden van kinderen zoo weinig mogelijk weten wil. En op staatkundig gebied, in de openbare administraties, krijgen wij den invloed der op zichzelf gewenschte democratiseering der maat schappij, welke hier de wonderlijkste gevolgen heeft. Iedereen kent staaltjes. Iedereen weet hoe de ambte naar X een ondergeschikten Y, die voor zijn werk niet deugt, niet soms terdege tot de orde durft roepen, om dat hij bapg is voor interpellaties of berispingen van weer hoogere ambtenaren, die politiek in moedlijkhe- den zouden kunnen komen. Iedereen weet, dat niet weinigen geduld worden, die veel te weinig werk leve ren en veel te veel hun eigen zin doen, maar die men niet kan ontslaan of straffen, omdat men bang is voor „complicaties Bekend is het verhaal van een ambtenaar bij een tak van dienst, die niets uitvoerde dan schulden ma ken en een ongeregeld leven ledden, die door verschil lende hoofdambtenaren telkens weer gecaramboleerd werd naar een ander en die toch niet ontslagen werd, omdat men zijn relaties kende tot een invloedrijk pu bliek persoon. Heeft het publiek zich te beklagen over ongewenscht optreden van een beambte bij de superieu ren, dan helpen klachten niet veel, omdat zij bij voor keur met taet omgaan met hun ondergeschikten. Dit zijn alle zaken, waarvan ieder de staaltjes kent, zaken, die niet zelden ter sprake komen waar men- schen elkaar ontmoeten. En waar men zich toch maar kalm bij neerlegt uit tactgevoel, omdat de een of andere politieke slimmerd het wel in zijn hoofd zou kunnen halen om te zeggen: „Die handhaaft het ge zag. Hij is dus ondemocratisch." Waarlijk wij doen te veel aan tact. Dat befaam de woord, vol zelfbeheer8ching, vol zachtzinnigheid, vol medelijden en christelijk erbarmen, dat begrip dat op hoogste beschaving en verfijning duidt, wordt te genwoordig wat veel gebruikt als manteltje voor slap heid, gemis aan durf en karakter. Trouwens - geen die op dit punt slechter voorbeeld geven dan de staat, dan de wetgever zelf. Als die voor een moeilijke beslissing staat en niet weet waaraan zich te houden, wentelt hij fluks de moeilijkheid van zich af en draagt de beslissing, welke hij zelf niet aan durfde, aan ambtenaren op. AAN DE DAMMERS Wjj moeten ditmaal onze rubriek openen met een praatje over onze vorige rubriek. In de eerste plaats over probleem no. 12 van den heer S. Homan. Sommigen vonden dit probleem schijnbaar niet erg mooi. Maar dat komt. doordat zij zich hebben laten misleiden door de schijnoplossing en de ware oplossing, die absolute winst brengt, over het hoofd hebben gezien. En zij, die inderdaad de goede oplossing gevonden hebben, zullen met ons moeten er kennen, dat juist dit probleem van den heer 8. Ho- man eén der beste is, van al die, welke wij van hem ge zien hebben. Daarom in de eerste plaats ons compli ment aan dén auteur voor zijn mooi probleem. Wat tooh is de ware oplossing? Wel wit speelt 3731, 3426, (zwart moet 23:34, anders verliest hij), 43—38, 41—36, 31—27, 36:18, (zw. 13:22), 44—39, 49:18 en wint precies op den zet af, want schijf 9 loopt vast tegen schijf 48. De schijfoplossing is 37—31, 3429, 43—38, 4439, 49:27, maar deze brengt geen winst, wel remise. Van slechts weinigen mochten wij de goede oplos sing ontvangen, n.1. van de heeren: Gerling, G. van .Vie.uwkuijk, J. Houtkooper, allen te Alkmaar; H. Lin deboom te Oudorp en H. E. Lantinga te Haarlem. Ons vraagstuk was zeer interessant: na den lOen zet van zwart had wit kunnen winnen als volgt Wit: 28—22. 26:17. 33—29, 30—24, 35—30, 4-1:35, 49:20, 32:5!! Zwart: 17:28, 11:22, 24:33, 20:40, 25:34, 33:44, 15:24. Zeer tot onze verwondering hebben wij ook van dit vraagstuk weinig goede oplossingen ontvangen. We ontvingen ze van de heeren: A. Bruijn, D. Gerling, J. Houtkooper, G. v. Nieuwkuijk, 0. Slotboom, allen te Alkmaar; S. Ilomai., Oudorp, A. van Nienes, Noord- Scharwoude en P. Zwakman Dz., Bergen. Allen zullen moeten erkennen, dat deze „partie Twee mooie voorbeelden daarvan hebben wij in re cente gevallen. Het optreden tegen het sneeuwbalgooien wordt ge heel overgelaten aan den tact van de lagere politie ambtenaren. Wat wil de (gemeentelijke) wetgever hier? Dat er niet met sneeuwballen gegooid wordt, schijnt het, als men de politieverordeningen leest. Doch dat kan men toch niet bedoelen. Waarom zouden jon gens elkaar eens niet met sneeuw mogen gooien? De wetgever bedeelt dal dan toch eigenlijk ook niet. Ilij wil alleen dat .sneeuwballengooien verbieden, dar het karakter van straatschenderij heeft tegenover voorbij gangers. Maar in den regel zegt hij dat niet. In den regel verbiedt hij maar raak, het aan den tact van den politieagent overlatend om te bepalen wanneer het ge- wenscht is op te treden. Is het wonder, dat die zich op zijn beurt van de zaak even weinig aantrekt als zijn geachte meester, de wet gever, en geïnteresseerd een anderen kant uitkijkt wanneer er gesneeuwbald wordt. Dat is z ij n tact. Ilij weet wel, dat hij de geheele bepaling niet kan doen naleven en doet dus niets. En toch, hoe gemakkelijk zou men hier een georden de toestand kannen krijgen. Een straf tegen werkelij ke straatschenderij en het sneeuwballen bedreigen. De agenten dienovereenkomstig instrueeren. Een paar jongens laten oppakken en beboeten. De straffen pu- blicoorcn. En de zaak is ..tot aller tevredenheid" gere geld! Doch neen. de wetgever moet zich op de ruimte lióuclen. Hij wil als in de motorwet bij voorkeur geen houvast geven en alles laten aankomen op de on dergeschikte nolitiebeambten. Die moeten dan maar uitmaken of iemand rijdt op zoodanige wijze of met Zoodanige snelheid, „dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar ge bracht, Geen practisch man kan meenen, dat een der gelijke bepaling van een uit zijn aard niet zeer ont wikkeld en beschaafd politieman eenigen houvast geeft, Maar toch schrijft men haar maar voor dan behoeft men zélf geen beslissing te nemen, en schuift de verantwoordelijkheid geheel op een onder geschikten beambte, wiens tact het hem dan naar moet doen. Waarlijk, -ets minder aanbidding van „tact," wat meer flinkheid en durf zou onze maatschappij geen kwaad doen. De heer Yan Beijma, betoogende, dat slechts van indijking van de Lauwerszee afdoende verbetering van de waterloozing voor Friesland, Groningen en het noordelijk Drente is te verwachten, verheugde er zich over, dat de minister eene nauwgezette bestudeering van dit belangrijke vraagstuk heeft toegezegd. Spreker kwam voorts op tegen 's ministers ongun stig oordeel over de vrouw als ambtenaar. Do heer Breebaart, voorstander van geheele droog legging van de Zuiderzee, bepleitte toch een spoedig totstandkomen van het kleine indijksplan. De heer Huffman- bepleitte bespoediging van de be- v aarbaarmaking der Maas, hetgeen, ook in verhand met den kolenafvoer, niet enkel een Limburgsch, maar een nationaal belang is. Tevens drong hij aan op spoe- digv concessieverleening voor eene tramverbinding VenlooHelmond. De heer Ilovy besprak ook het Zuiderzeevraagstuk, en bepleitte voorts bruikbaarmaking van de haven te Vlissingen en opheffing van Zeeuwsch-Vlaanderen uit zijne afzondering door bevordering van het totstandko men van het trampian der IJzendijksche Stoomtram- maatschappij, waardoor veertien plaatsen met Ter- Bourquin" zeer interessant was, vooral bovenstaande ontleding na den lOen zet. Goede oplossingen van probleem no. 11 ontvingen wij nog van de heeren J. W. Teerink, Alkmaar en W. D. Marees, Beverwijk. De stand aangegeven op onderstaand diagram is voorgekomen in eene partij tusschen de heeren I. Weiss en Ardouin. Zwart 3, 6, 8, 9, 12 ,13, 15. 16. 18, 19, 21, 23, 24, 25. Wit 27, 28, 32, 33. 34, 35, 36, 38, 40, 42, 43, 45, 48, 50. Weiss speelde in deze partij met de zwarte stukken en had een aardig valletje klaar gezet, waar menigeen in zou geloopen zijn. Deze stand is zeer merkwaardig en wij verzoeken de liefhebbers wol er de noodige aandacht aan te schen ken. Wit kan in dezen stand een schijf winnen, maar en dat is juist fijn doorzien van den heer Weiss neemt wit die schijf winst, dan verliest hij de partij en wel als volgt Wit: 27—22, 34—30, 40:7, 33:24, 35:24, 7:18, 38:29. Zeer mooi Neuzen in verbinding komen. üe heer Scholten drong met den heer Van Beijma aan op indijking van de Lauwerszee en met den heer Welt op dubbelspoor op de lijn GroningenMeppel. Spreker klaagde ook over verschillende andere mis standen in het spoorwegverkeer in de noordelijke pro vinciën. Di lieer I Ta velaar bestreed het pleidooi van den heer an Beyma voor behoud en uitbreiding van liet vrou welijk personeel bij de posterijen en telegraphie. De heer Van Nierop bestreed 's Ministers denkbeeld, dat de posterijen een staatsbedrijf is. liet is een pu blieke dienst, en posterijen behoort dan ook te worden ingericht naar de eischen van het publiek belang. Spreker waarschuwde er vooral tegen om voor Staatsbedrijven afzonderlijke begrootingen te maken. De minister van waterstaat, de heer Ilegout, betoog de, dat in zake hel vraagstuk der indijking van de Lauwerzee, thans door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Leeuwarden, een nieuw plan en een nieuwe raming worden gemaakt. Wat de lcostenverdeeling van dit werk aangaat, oordeelde de minister, dat het Rijk niet de geheele risico van het werk op zich kan nemen, maar dat de Regeering het wel in hooge mate zal kunnen steunen. De minister beschouwde ook de bevaarbaarinaking van de Maas niet als een Limburgsch, maar als een groot nationaal belang. Hij oordeelde, dat men door instelling van een Nedcrl a ndsoh-Belgische commissie op den go-den weg is gegaan. D' minister verzekerde, dat de regeering bereid is meer voor de Vlissingsche haven te doen, indien de maatschappij „De Schelde" maar de bezwarende bepa lingen wil prijsgeven. Dat de regeering thans niets doet, is niet hare schuld. Het ligt in de bedoeling der regeering de verbete ring van de haventoestanden te Temeuzen zoo spoedig mogelijk te bevorderen, naar een plan, dat op 610.000 is geraamd. De minister verklaarde aan Gedeputeerde Staten van Limburg te hebben aanbevolen concessie te verlee- nen aan eene Duitsehe maatschappij, die een electri- sche tramlijn wil aanleggen MaastrichtGulpen Vaals. De aanleg van dubbel-spoor tusschen Roermond en Sittard moet voorafgaan aan den aanleg van dubbel spoor in de noordelijke provinciën, bijvoorbeeld op het traject GroningenMeppel, waar het vervoer geringer is. De minister handhaafde zijn oordeel betreffende vrouwelijke ambtenaren en in zake het beheer en de in richting van het bedrijf der posterijen en telegraphie. Hoofdstuk Waterstaat is aangenomen. Goedgekeurd wordt het wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot voor den aanleg en exploi tatie van een spoorweg DrachtenGroningen en tot onteigening voor den aanleg van een scheepsvaartka- naal ter verbinding van de Zuid-Willemsvaart en de Mark onderling en met de Amor. STAATS BEGROOT ING 1909 Aan de orde is Hoofdstuk Landbouw, Nijverheid en Handel. De heer Welt dringt aan op een Landbouwhooge- school. In de tweede plaats betoogt spr. de noodzakelijkheid om cte vogels beter te beschermen en meerdere catego rieën onder de beschermde vogels op te nemen. De heer Laan betoogt het nut van continuïteit en regeeringsbeleid ooiv bij het Departement van Land bouw enz., en zegt den Minister dank dat hij wil op heffen de ongelijkheid van tarief voor landbouwproef stations. Spr. geeft den minister in overweging bij zijne her- Spr. wijst nogmaals op de hooge administratiekosten der Rijksverzekeringsbank. Zwart: 18:27, 25:34, 24291! 19:30, 812, 13:33, 27:47 of 49! W ij willen behalve ons probleem ook nu weer een vraagstuk geven en wel den volgenden slagzet, onlangs voorgekomen in een gespeelde partij. Wit won in on- derstaanden stand op fraaie wijze. Hoe? J'a, dat vra gen wij onzen lezers en wij zien weer met plezier hun ne oplossingen tegemoet. Zwart: 1, 5, 6. 8, 10, 11, 13, 14, 16, 18, 19, 20, 21, 23, 24, 26. Wit 22, 25, 28, 30. 32, 33, 35, 36, 38, 39, 40, 42, 43, 45, 47,. 49. Slagzetten in de opening. K a a t s i n-g z e t (vervolg). Nadat wij do grondgedachte van dezen zet in onze vo rige rubriek hebben behandeld willen wij nu eerst een voorbeeld geven uit een gespeelde partij. De volgend' stand kwam voor in een simultaanse ance. Zwart 1, 3, 1, 6, 8, 9, 11 tot 16, 18 tot 21, 23 tot 25. Wit 27, 28, 31 tot 33, 35 tot 46, 48, 49. it speelde 2722, en 31:22. Zwart liep door ziening der Ongevallenwet daaraan aandacht te schen ken. Hij roept den minister toe: localiseer en decon- traliseer bij uwe herziening, ,'tls een moeilijke maar een dankbare taak. De heer Sterk behandelt hetzelfde onderwerp en be toogt, dat wil de minister verbetering aanbrengen hij zich de medewerking moet verzekeren van belangheb benden een meer zelfstandige organisatie moet maken van hen die met de uitvoering der wet belast zijn en meer verband brengen tusschen de drie takken van ar- beidsverzekering. Inzake de ouderdomsverzekering verklaart spr. zich tegen dwang, hij ziet slechts heil in het gemakkelijk maken der verzekering, niet in aan vullende armenzorg. Voor de invaliditeitsverzekering wil spreker zooveel mogelijk aansluiting bij de plaatselijke ziekenfondsen. Ten slotte betoogt spr,, dat de premies zoo hoog ge steld moeten worden, dat alle verlies voor den Staat is uitgesloten. Spr. hoopt dat de Minister op de gegeven wenken letten zal. Hedenmorgen 11 uur voortzetting. Tot lid van de Eerste Hamer, vacature-Regout, is gekozen de V-er jhr. mr. Van der Maessen de Sombreff te Maastricht. De liberale kiesvereeniging te Nieuwendam heeft als eandidaat voor de a.s. verkiezing van een lid der 'F weede Kamer (district Zaandam) voorloopig gekozen den heer Mr. IT. J. 0. van Tienen te Zaandam, lid van Ged. Staten van Noord-Holland. De liberale kiesvereeniging „Eendracht" te Haren (Gr.) kiesdistrict Hoogezand, heeft voor de Tweede Kamer eandidaat gesteld mr. P. Rink, oud-minister. Door de Vrijzinnige Kiesvereeniging' te De Lemmer werd voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen eandi daat gesteld de heer F. W. N. Hugenholtz (soc.-demo craat.) Doordc a f deeling Rotterdam III der S. D. A. P. is voor de Tweede Kamer eandidaat gesteld dr. J. v. d. Brink. Te Hilversum tracht een aantal dames een comité te vormen voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin. Het ligt in de bedoeling, 'n collecte te houden en de opbrengst af te dragen aan de Hilversumsche Veree- niging tot bestrijding der Tuberculose. De commissie te Hindeloopen heeft besloten, nog geen gelden in te zamelen voor een geschenk aan de Koningin, vooral ook met het oog op den slechten tijd des jaars, maar als de Koningin moeder is geworden. Haar, met Haar toestemming, een Hindelooper voor werp aan te bieden. Naar de Ass. Ct. verneemt, worden er nog pogin gen in het werk gesteld om de commissies voor het aanbieden van huldeblijken aan IT. M. de Koningin in dc drie noordelijke nrovincies in zooverre te organisee- ren, dat het overschot van hare cadeaux zal worden be stemd voor dc stichting van kinderherstellings- en va- c-antiekoloniehuizen in deze provincies. Naar de correspondent te Londen van het Hbld. meldt, wil het comité, dat zich uit de te Londten wo nende Nederlanders gevormd heeft om een huldeblijk aan de Koningin aan te bieden, trachten een fonds te vormen, waaruit men zich het blijvend recht zal ver werven op een bed in een goed hospitaal aan een der Engelsehe zeeplaatsen, ter beschikking van een Neder lander te Londen, die in de termen valt om door eeni gen tijd verblijf aan zee, zijn geknakte gezondheid te herstellen. Bestaat dit fonds eenmaal, dan zal het comité pogen dit onder beheer te stellen van het be stuur van het Koning-Willemfonds, hopende dat dit oestuur_die taak op zich zal willen nemen. 18, achter scliij; 22 en wit won 2 schijven door 3934, 18:27. 3430, 25:34, 40:18, 13:22. 28:26. Wat ingewikkelder is deze slagzet in de volgende opening. Wit 1. 33- -28, 2. 39—33, 3. 33—29, 4. 31—271) o. 3833, 6. 4338. Zwart 1. 18—23, 2. 12—18, 3. 20—25, 4 17—21 5. 7—12, 6. 1—7? Wit speelt nu 27--22, 18:27; 29:18, 12:23A; 34—30, 2:>:34; 40:18, 13:22; 28:26, en wint ook nog schijf 27. Als probleem geven wij heden iets van den heer W. •I. A. Matla, Haarlem. Ook hierin is een scliijnoplos- suig, die wel tot remise, maar niet tot winst voeri. Men zij dus op zijn hoede! Probleem nc. 13 van den heer W. J. A. Matla. Haar- lem. Mm Zwart 1. 7, 9, 10, 12, 13, 15, 18, 21, 22, 23, 27, 35 36 Wit 24, 25 31, 34, 37, 40, 42, 44, 46, 48, 49. (Iplossingeu voor Woensdag 17 Februari, bureau van dit blad, motto Damrubriek. Speelt wit in deze opening als 4e zet 4439, dan wint zwart een selujf door 2127, 32:21- 16-27 31:22, 18:27, 29:18^ 13:44, 50:39.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1