BÏNN Wn l a N ia STA DSN! E U W S. BUITENLAND. Telegrafisch Weerbericht Uit Llmmen. Uit Sint Pancras, Diefstal van een bankbiljet. De bedrieger bedrogen. aan-31gUl Beneficiant. Nationale Schaakwedstrijd. Bond van oud-onderofficieren. Commiezen-titulair en klerken der posterijen 'en telegrafie. rDe Qulnt. Pfuimveetentoonstelling. Openbare Vermakelijkheden. Oemengde Mededeelingen. Het drama der legatie. Laatste Berichten er zich ©en nieuw feit voorgedaan: het verwerpen van de vernieuwing der Kneppelbrug, waardoor een van velo zijden ongewenscht geachte toestand werd besten digd, hetgeen men in Juni niet kon weten en waarop men niet gerekend had. En wat eerbied voor de raadsbesluiten betreft.... och, laten we daar maar liever over zwijgen. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat de heeren Van den Bosch, Van Buijsen, Zaadnoordijk evenals in Juni voorstemden, dat da heer Wanna nu overging tot de tegenstemmers en dat de nieuwe leden Pot en Govers ziich bij de voorstemmers voegden. Met zeer groot leedwezen vermelden we, dat de Raad in de verordeningen betreffende den dienst der ge meente-begraafplaats heeft laten staan de bepaling in het Ontwerp, waarbij wordt vastgesteld dat voor het mógen plaatsen en hebben van een gedenkteeken op een graf aangegeven bedragen verschuldigd zijn. In het raadsoverzicht van 4 Januari hebben wij het vertronwen uitgesproken, dat dit artikel uit hot ont werp zou worden gelicht. Dit vertrouwen is misplaatst gebleken en lat spijt ons, voor den Raad èn voor de gemeente. Wij blijven het ten zeerste betreuren dat in Alkmaar voor oen struik, door de kinderen op 't graf van hun vader geplant 1.50, voor een eenvoudig gedenktee ken op een kosteloos graf i moet worden betaald. Hoe hei mogelijk is, dat er geen onkel raadslid be zwaar heeft gemaakt tegen zulk een schandelijke be paling is ons een raadsel. We zouden het ten zeerste toejuichen indien Gedeputeerde Staten konden beslui ten de verordening op grond van deze belasting op rouwbetoon niet goed te keuren. Het i.s te hopen dat men in den Raad beter heeft begrepen dan wij, wat er zal gebeuren in verband met do motie, welke de heer Uitenbosch bij de rondvraag voorstelde. Er is het een en ander over de motie ge zegd, er is de we.nsoh uitgesproken, dat B. en W. in lichtingen zouden inwinnen, er is gevraagd of de heer Uitenbosch de motie, schriftelijk wou indienefi. Op den wensch van één raadslid om inlichtingen in te winnen, behoeven B. en W. niet in te gaan. En zoo ze het des ondanks zouden willen doen zal het hun moeielijk vallen uit te maken, waarnaar zij moe ten vragen. De motie zegt daaromtrent niets, de mon delinge toelichting van den heer Uitenbosch nog min der. Bekijken wij beiden nader. De heer Uitenbosch zei do zeer voorzichtig te willen zijn. Hij wikte zijn woorden zorgvuldig zou 't in zulk een geval niet beter wezen dat een schv.ftelijke verklaring wordt voorgele zen, opdat men precies wete wat men zegt en wat men gezegd heeft? De heer Uitenbosch verklaarde dan, <lat er in den lnatston tijd een minder prettige verhou ding s e h ij n t te bestaan aan het gymnasium tus- schen rector t*i leeraren. Indien dit werkelijk waar is, dan moest de Raad trachten daarin verandering te brengen. Mem ziet in zi/n toelichting sprak de heer Uiten bosch zich zeer vaag uit, Nu lijkt het ons yi het; alge meen alles behalve voorzichtig, dat een raadslid zoozeer op. den schijn afgaat, als de heer Uitenbosch zeide te doen. „Zeide te doen'' in de motie wordt van schijn niet gesproken, immers zij luidt: „Do raad, van oordeel, dat het belang van een goe den gang van het onderwijs aan het gymnasium te dezer stede in hooge mate medebrengt de wenschelijk- heid, dat er een goede verstandhouding bestaat tus- schen rector en leeraren onderling, spreekt met het oog op de onlangs door den raad gedane benoeming van den heer dr Boaz tot leeraar, het verlangen uit, dat een goede verstandhouding blijve bestendigd en gaat over tot de orde van den dag." De heer Uitenbosch wilde den Raad het verlangen laten uitspreken dal een goede verstandhouding aan het gymnasium blijve bestendigd. Zulk een uitspraak heeft geen doel als die goede verstandhouding niet is verbroken, ergo, als de heer Uitenbosch van het laatste niet stellig overtuigd was, zou hij zijn motie niet heb ben voorgesteld. Waarom wilde hij den Raad een ver langen (hetgeen in dit verband nog iets anders is dan een wensch) laten uitspreken?" Met het oog op de on langs door den Raad gedane benoeming van den heer dr. Boaz tot leeraar." Door deze benoeming is zoo geeft de motie ons te lezen de verhouding tusschen r e e t or en 1 e e r a- r e n minder prettig geworden. Dat nu heeft de heer I itenbosch te bewijzen, of hij erkenne, dat hij zich ver gist heeft. Dit gebiedt de ridderlijkheid, en welke van die twee wegen hij ook kieze, in elk geval zal de keuze hem tot ©ere strekken Wat er ook met de motie moge gebeuren (intrekking of behandeling) in het o p e n baar volge een uitspraak, hetzij van den Raad, hetzij van den heer Uitenbosch. Want in het stadium waarin de zaak, vooral tengevolge van 's heeren Uiten bosch optreden, thans verkeert, is het dringend nood zakelijk een juist licht te doen vallen op de verhoudin gen die aan het, gymnasium bestaan. Nu toch hebben allerlei praatjes voor velen meer dan een schijn van waarheid gekregen en daarbij staat niet alleen de goe de naam van de instelling op het spel, maar is ook, en niet in de laatste plaats, die van rector en leeraren gemoeid. Klaarheid is thans in hocge mate gewenscht en die niet spoedig te geven, zou, op zijn zachtst uitgedrukt, ongeoorloofd zijn. Over de in de motie ter sprake gebrachte benoeming en allies wat, daarbij heeft plaats gegrepen, zullen we in afwachting van een na- .jere verklaring in den Raad, zwijgen. OEMEN OD NIEU W S Utt Schagen. Bij doorgaand vriezend weer wordt de Wilhelmina- baan alhier den 14den 's middags om 1 uur geopend. Om 2 uur zal een wedstrijd in schoonrijden worden ge houden voor dames, die nog geen persoonlijken eersten prijs hebben gewonnen, om verguld zilveren, zilveren en bronzen medaille. Na afloop van dezen wedstrijd wordt eenzelfde voor bieren gehouden. Maandag om 1 uur zal de wedstrijd om het kampioenschap V rllolm i n a-h a an worden verre den om een zilveren lauwerkrans, een zilveren en een bronzen medaille. oensdag zal een groot avondfeest worden gehouden. Ieder deelnemer is verplicht dan te rijden met een verlichten lampion. Vanwege het be stuur der Wilhehnina-baan zullen perliehte luchtbal lons worden opgelaten. Het uit dames samengestelde comité, dat namens onze afdeeling van „Het Witte Kruis" in de vorige week langs de huizen der ingezetenen eene inzameling hield, teneinde eene 2e ligtent. voor tuberculoselijders aan te schaffen, kan met dankbaarheid en voldoening op die taak terugzien, aangezjien een bedrag van 101.75 bijeenkwam. Door dit mooie resultaat kan niet albren een 2e lig tent worden aangemaakt ad pL m. 70, maar ook lin nengoed voor patiënten worder» aangeschaft, waaraan eveneens behoefte bestaat. r(jdagavond werd door de kiesvereenigLng „Bur gerplicht te St l'ancras, in het lokaal van den heer Jn. K u ij s een algèmeene ledenvergadering gehouden. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer P. Mooij. Door den secretaris, den heer 0. Kloosterboer, wer den de hofulen gelezen van 10 Febr. 1908 en algemeen goedgekeurd. Tot bestuursleden werden met groote meerderheid herkozen de heeren O. Kloosterboer en D. Gerritsen. Er werd besloten de kiezerslijst na re gaan en zij die recht hebben darfr op voor te komen en er niet op staan, er op te doen plaatsen. In het reglement werd opgenomen de bepaling, dat er bij candidaatstelling een groslijst zal worden opge maakt en dat op die groslijst uitsluitend zullen worden geplaatst leden van Burgerplicht. Na de rondvraag, niets opleverende, werd do verga dering door den voorzitter gesloten. Do beruchte David Vet is Donderdag op aanwijzing van een Duitscher, die mededeelde dat hij door een troepje kwartjesvinders in den trein van Arnhem naar Utrecht voor 1000 maik bestolen zou zijn te Utrecht, gearresteerd en voorloopig in verzekerde bewaring ge steld. Een ander lid der bende, zekere Jan van der Schaaf, met wien do Vetten geregeld samenwerkten, is !s avonds laat. verdacht van medeplichtigheid, te Am sterdam gearresteerd. De Duitscher blijft er bij, dat hij bestolen werd. De kwartjesvinders verklaren na tuurlijk, dat zij de 1000 mark door spelen wonnen. Volle coupé; negen van de tien plaatsen bezet. Om nog erger te verhoeden zet één der negen zijn valies onder bijval der medeinzittenden op de eenige ledige plaats tegenover hom, vóór 't raampje. Een heer op de treeplank„Is er nog plaats hier?" De vernuftige heer van 't valies: „Nee meneer. Al les bezet." „Ja maar, ik moet toch méé! En die plaats dan?" „O daar hoeft 'n meneer gezeten, die even is uitge stapt. „Belegt." De medepassagiers glunderen en knipoogen. En de conducteur fluit af. Mèt springt de heer van de treeplank naar binnen, grijpt 't valies, gooit het de coupé uit, en gaat voldaan op de vrijgekomen tiende plaats zitten. Hevig alarm van den vemuftigen heer. „Meneer, waarom gooit u dat valies eruit? Hei, ho! Conducteur! Conducteur'!?? De trein zet zich in beweging. Meneer waarom doet u dat, hè?" „Wel, ik wou dien meneer die zich blijkbaar verlaat heeft, niet zonder zijn bagage laten." De medepassagiers glunderen en knipoogen weer. En meer. Op één na. (Hbld.) Ij8 Het ijs, dat nog steeds in de Zuiderzee ronddreef is door don oostenwind naar de Hollandsehe kust ge dreven en heeft zich daar, tengevolge van de laatste vorst vastgezet. Diensvolgens wordt het scheepvaart verkeer op de Zuiderzee reeds weer belommerd. Twee „Hiuize"-booten met een lichter van dezelfde maat schappij op sleeptouw, en de Zwolsehe passagiers- en goederenboot zijn gisternacht nog binnengekomen, doch de stoomboot „Heemstra", die op Harlingen vaart, en de oude Lemmerboot, zijn gisterochtend niet uitgevaren. Door de plots, ling ingevallen strenge vorst zijn oen aantal in de Zuiderzee nabij Enkhuizen voor anker liggende vaartuigen in het ijs vastgeraakt, welke ten gevolge den krachtigen oostenwind het van den ijs gang hard te verantwoorden hebben. Van verschillen de tjalken werd de noodvlag geheschen, waarna door een sleepboot en visschersvaartuigen hulp werd ver leend om die vaartuigen in de haven te brengen. Met sommige, die mede door den lagen waterstand aan den grond raakten, is dit echter onmogelijk. De veerdienst EnkhuizenStavoren is weer ge heel gestaakt. De eerste boot die gisteren de reis van Enkhuizen naar Stavoren nog trachtte te doen, is spoedig naar Enkhuizen teruggekeerd. Zondag wordt op de baan der ijs vereeniging Gro ningen het kampioenschap der provincie Groningen verreden. Langs de Zuidkust van Texel hebben zich opnieuw uitgestrekte ijsvelden gevormd, die de visscherij be lemmeren. Lór, der schuiten, van den risscher G. P. Plaatsman, geraakte zoodanig in het ijs bekneld, dat de bemanning, op lijfsbehoud bedacht, besloot het vaar tuig te verlaten, om te trachten, te voet den wal te be reiken. Na ren moeilijken en gevaarvollen tocht, die ongeveer uur duurde, kwamen ze eindelijk behouden Noord-Hollendfche Boerenbond. De Provinciale Vereeniging „de Noord-IIollandsche Boerenbond" vergaderde hedenmiddag in 't café Pe perkamp. De voorzitter, de heer N. Dekker, van Spierdijk, opende de vergadering. Hij begon met er aan te herinneren dat voor 121/2 jaar de Provinciale Noord-IIollandsche Boerenbond werd opgericht, waarvan het devies was „één voor al len, en allen voor één." Dankbaar was spreker, en de andere leden zouden het zeker niet minder zijn, voor al hetgeen in dien tijd tot stand gebracht is. Dankbaar moet men ook gestemd zijn jegens de thans niet meel in leven zijnde leden. De Boerenbond, zoo ging spreker verder, in Christe- 1 ijken zin geboren en opgevoed, heeft getoond wat men kan bereiken. Geen lid had hij de oprichting kunnen denken dat het succes zoo groot zou zijn. Voor velen, voor spreker in 't bijzonder, is de Boe renbond een ommekeer in 't leven geweest Door den Boerenbond toch is het vereenigingslevcn zeer bevor derd, slapende talenten onder de boeren zijn wakker geworden en daarvan heeft de boerenstand profijt ge had. In het bijzonder bracht spreker hulde aan den heer v. Benthem met zijn grooten moed, zijn werkkracht, zijn energie Die igensehappen had do vereeniging noodig in één pers.-on en nooit had de keuze beter kunnen zijn. Het gedichtje van de Genestet: „Daar zijn in 't le ven van die vriendelijke dagen" enz., achtte spreker in verband met dit jubilé voor den Bond van toepassing. Heeft de Hemel geen voldoening geschonken voor hetgeen men verricht heeft? Toont deze dag ns niet dat wij recht van bestaan hebben en spoort hij ons niet aan om op d©n ingesla gen weg voort te gaan? Vergeten wij thans niet alle moeilijkheden, die aan de oprichting verbonden waren? Is t niet waar, dat wij heden worden aangespoord den bond te brengen in hooger stadium door aller een drachtige samenwerking? Deze dag geeft ons dankbaarheid door herinnering, geeft ons hoop daardoor op de toekomst. Wij moeten alles doen om den Bond te doen groeien en bloeien. (Daverend applaus.) De secretaris las een brief voor van den heer v. d. Eisen, secretaris van den Ned. Boerenbond, waarin de- zo zijn spijt uitte over zijn afwezigheid en tevens de beste wenschen uitsprak voor den verderen bloei. Ook de Zuid Hollandsehe Bond had dezelfde wen schen schriftelijk aangeboden. De secretaris, de heer Van Benthem. gaf daarna een overzicht van het werken van den Bond, waarop wij in een volgend nummer terugkomen. IIij oogste hiermede den dank der vergadering. Vervolgens werd «ren feestlied gezongen, waarvan de hoer Van Ommen do dichter was. Do voorzitter zegde den dichter dank en hoopte dat deze nog lange jaren in het belang van den Bond zal werkzaam zijn, waarmede de vergadering met applaus instemde. Na afloop der vergadering zal er een gemeenschap pelijke feestmaaltijd worden gehouden. Tot beneficiant van het Lieve Vrouwc-n of Albada- leen te Poppingawier (Fr.) is benoemd A. M. Ypma, te Alkmaar. De vereeniging Alcmaria tot bevordering van het vreemdelingenverkeer alhier heeft voor bovengenoem- den wedstrijd uitgeschreven door de Schaak- en Dam- vereeniging V. V. V. V. een groot zilveren medaille ter beschikking gesteld, uit te reiken aan den speler van het mooist gespeelde spel. Gisteren hield de Afd. Alkmaar van den Koninklij ken Nederlandsehen Bond van Oud-Onderofficieren haar gewone jaarvergadering in Diligenlia. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het le dental op 1 Januari 1908 bedroeg 15 gewone leden, 2 aspirant-leden (militairen in werkelijken dienst) en 7 donateurs. Gedurende 1908 waren 5 nieuwe leden bijgekomen, terwijl geen verandering kwam in de sterkte van de andere categorieën. Uit het verslag van den penningmeester ontleenen we, dat was ontvangen 137.14, uitgegeven 119.57®, zoodat een batig saldo van 17.565 in kas overbleef. Do rekening en verantwoording nagegaan door de Heeren O. Dekker en G. Kaptein, werd in orde bevon den en de penning meester ontving bij monde van eerstgenoemde een woord van dank voor het zuinig en accuraat beheer. Na afloop der officieele verslagen dankte de voor zitter, do hoer Oostenveld, allen die dirce of indirect tot den hloej van <1° afdeeling hadden k medegewerkt, zoomede voor de trouwe opkomst, nij meende hierin het bewijs te zien dat het den leden ernst is, en zij met toewijding de afdeeling steunen, hierdoor zal de afdee ling in 't bijzonder en de Bond in 't algemeen bloeien. Nri het sluiten der bijeenkomst bleef men als ge woon nog eenige oogenblikken gezellig bijeen. Morgen wordt in café Central alhier door commie zen-titulair en klerken der posterijen en telegrafie een vergadering belegd, ter bespreking van de door minis ter Bevers ingediende suppletoire Begrooting. In ver band met de groote opkomst in de vele andere plaat sen. waar reeds dergelijke vergaderingen werden ge houden, wordt ook voor deze bijeenkom®/ ruime be langstelling verwacht. De Quint is er vlug bij geweest. Heden heeft zij hare banen geopend. Ts elders het ijs nog niet sterk genoeg, de Quint-leden konden vanmiddag reeds profi- teeren van het genot, dat schaatsenrijden biedt. En zij hebben dat gedaan in grooten getalo. Het ijs is prachtig en het was in den warmen zonneschijn heer lijk rijden. Tegen morgenmiddag is een wedstrijd in het hardrij den op de lange baan om medailles uitgeschreven. Blijft het weer zooals het thans is het weerbe richt ten spijt dan zal het publiek zeker wel zeer talrijk zijn. Als er dan ook maar voldoende rijders zijn! Den 12den, 13den en 14den Maart a.s. zal er van wege de Plu imveevereeni ging „Aves" een tentoonstel ling worden gehouden in de Harmonie alhier. Wij mochten van die tentoonstelling een program ma ontvangen, waaraan wij het volgende ontleenen Do jury bestaat uit de heeren G. Muijs, Amersfoort; Th. M. Ru ijs. Alkmaar; N. Wafelbakker, Baam; P. Sluis, Amsterdam en Joh. 0. W. Smits te Utrecht. De inzendingen worden verdeeld in Hoenders, Too rnen Hoenders, Duiven, Post- en Vliegduiven, Show Homers, Pauwen, Zang en Sieraadvogels, Watervo gels, Konijnen terwijl verschillende voorwerpen der Pluimveeteelt betreffende kunnen worden ingezonden. Niet minder dan 81 eereprijzen zijn er volgens den catalogus uitgeloofd. Voor verdere inlichtingen, deze tentoonstelling be treffende, wende men zich tot den heer M. L. C. Pool, Secretaris. Agenda, ZATERDAG. Mannenkoor „Excelsior", geen repetitie. ZONDAG: O. Z. O. D. Kegelclub, 6 uur, café Suisse. Gem. zangver. „Door onthouding Vereenigd, repe titie voor mannen, 11 uur, „Graanhandel." Alkm&4.rsch Gem koor, repetitie 111/2 uur, C«*nlr»l Mannenzangkoor, verg. 10V2 uur, Harmonie. MAANDAG: Danseursus „Siebeling," Oroote Zaal, Diligentia. Teekengenootschap „Kunst zij om doel," teeken avond 7 uur, Nieuwe Doelen. Kogelclub „Alcmaria Victrix," 8 uur, Diligentia. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 81/4 uur. Physics, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Turnlustoefeningsavond, 91/. uur. DINSDAG: Repetitie „Trouw moet blijken, 8 uur, Diligentia. Kegelelub „Zou er kans zijn," 8VS uur, Diligentia. Repetitie Muziekgezelschap „Ons Genoegen," 8 uur, Diligentia. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond: mannen-afdeeling 8'/t uur; jungens-afdeeling 71/, uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Chr. School Doelenstraat. WOENSDAG: Schietvel-. „Weerbaarheid," schietoef., 8 uur, nieu we Doelen. Symphonieorkest, repetitie, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/, uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, 81/, uur. Schaak- en Damclub V. V. V., S uur, café Scher- n:erhorn. Zangschool „Zanglust," 6—8 uur, Christ, school. DONDERDAG: Kegelclub „Alles om," 8 uur, Diligentia. Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond 91/, uur. Schietvel1. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid 8 uur, oefeningsavond, gem. gymnastieklokaal. Gem. Koot „Nieuw Leven" 71/2 uur, Unie. ZATERDAG: Gymn. ver. „Turnlust," uitvoering, 8 uur, Harmonie. „Trouw moet blijken," uitvoering, 8 uur, Diligentia. ZONDAG Gecomb. uitvoering „Nieuw Leven", .Orpheus" en „Zang en Vriendschap", 8 uur. Harmonie. Postduiven-ver. „De Zwaluw", leden-tentoonstelling, Unie. Selakip „Friso", winterjounenocht, oanfeDg 8 ilre, café „de Korenbeurs." DINSDAG: Rederijkerskamer Bilderdijk, 40 jarig bestaan her denking, 7Vj uur, Harmonie, Koning Fduard en zijn gemalin hebben Ber lijn gisternamiddag weer verlaten. Het afscheid was hartelijk; de vorsten kusten elkan der herhaaldelijk en de Koning kuste de Keizerin op de wang en de hand. Van alle kanten hoort men dat het bezoek uitste kend geslaagd is en de besprekingen tusschen Britscho en Duitsche staatslieden wordt als in hooge mate be vredigend beschouwd. In Engeland heeft de leider der regeeringspar- tijd gezegd dat de regeering reeds vele maanden gele den de Kamers wilde ontbinden. Zij was vastbesloten het recht van veto van het Hoogerhuis afgeschaft te krijgen. In Denemarken te Kopenhagen heeft men de redding uit de bestorming van de Zweden op 11 Fe bruari 1859 gevierd. Sommige bladen vertellen nog eens de rol die de Hollanders hebben gespeeld. Een zegt: Vele gedachten gaan er in deze naar de sympa thieke nakomelingen van onze helpers in Nederland, en Nederlands jonge Koningin zal heden zeker vele bewijzen ontvangen, dat de dankbaarheid daarvoor nog in Denemarken leeft." Beckert-, de voortvluchtige ambtenaar der Duitsche legatie te Santiago is in hechtenis genomen. Hij is 35 tot 40 jaren oud Na in Wurtemberg een landbouw school bezocht tc hebben, verhuisde hij naar Chili waar hij verschillende bedrijven ter hand nam zonder succes. Zijn laatste bedrijf het kassiersschap bij de electri- eiteitsmaatschappij te Santiago gaf hij op omdat de (ingang met geld hem te zenuwachtig maakte. Hij kwam toen in 1904 aan de Duitsche kanselarij he laas om na eeni gen tijd opnieuw door de nabijheid van geld in de war te worden gebracht. Een Bnrlünsche Jack the Ripper, Gisteren werd in de voorstad van Berlijn, Lichten berg, een veertienjarig meisje door dien steker een wond aan de hand toegebracht. Men heeft den dader nog' niet kunnen ontdekken. Gisternacht zijn er zes mannen aangehouden die al len zwakzinnig waren. Vermoed wordt dat de dader een jonge man is. Een Russische gravin anaarchiate? In Feldkirch is een Russische gravin, echtgenoote van een Doems-afgevaardigde in hechtenis genomen, omdat zij ontplofbare stoffen heeft binnengesmokkeld, CORRESPONDENTIE. Een IJsIiefhebber. Wjj nemen geen ingezonden stukken op, waarvan de schrijver ons niet bekend ia. Red. BUROERLIJKE STAND. GEBOREN 18 Febr. Trjjntje, d. van Nioolaas Schot en Geertje de Jager. Hubrecht Cornelia, s. van Cornelia de Korte e Johanna Romnn. OVERLEDEN 12 Febr, Gerardua Johannes Kuiper, 65 j. 18 Aaltje Jongebloed, 12 j. Guurtje Prins, echtgen. van Jan Olg, 76 j. naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Febr. medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste bekende stand van den barometer 777.8 m,M. te Aberdeen. De laagste stand van den barometer is 766.1 mJJ. te Nice. VERWACHTING.- (Geldig tot den avond van 14 Febr.) Matige noordelijke tot noordwestelijken wind veranderlijke bewolking; mogelijk sneeuwbuien; temperatuur boven vries punt INBRAAK BAZAR DE LA BOURSE. AMSTERDAM, 12 Febr. De Rechtbank veroordeel de lieden Jan Jongeman tot een gevangenisstraf van 5 .Teunis Seppen, v. d. Heyden en van T.ing ieder tot 8 jaar. De helers en heelsters werden veroordeeldJ. Bakker tot 1 jaar, Joanna Eden tot 1 jaar met aftrek van voorarrest, Jannetje Eden 6 maanden, met aftrek voorarrest. JUNI-VERKIEZINGEN. OOSTZAAN. 13 Ilee. De liberale Kiesvereeniging te Oostzaan hoeft tot candidaat voor de Tweede Ka mer (distr. Zaandam) gesteld den heer Dr. Bos te Winschoten. MOORD. APELDOORN, 13 Febr. Den 31-jarigen bakker A. J. Scholten, wonende Nieuwe Enk alhier, werd heden nacht, terwij! hij met zijn vrouw en eenig kind van 3 jaar te bed lag, een messteek in de hartstreek toege bracht. Omtrent den dader alsmede omtrent de oor zaak van het misdrijf, tast men in het duister. De vrouw herinnert zich alleen een gil gehoord te hebben, terwijl het nachtlichtje is uitgeblazen. Het mes, waarmede de daad verricht is, is niet gevonden. Een inwonende knecht werd hedenochtend geboeid weggebracht, hoewel men niet de minste aanwijzing heeft. Het parket uit Zutfen arriveerde om half twaalf. oor zoover bekend is, wordt niets vermist. CONGRES S. D. A. P. DEVENTER. 18 Februari. Het conrres der S I'. A. P. |8 door den h er Vli «r-n reopeo'', die een kort overzieht der qua«=stie gaf. Goidgekrurd werd de toe lating van de redactie der Tribune en mevr. Roland, als een dergene die beschikbaar is voor redactie-bjj- blad, als waartoe besloten wordt. Vandaag wordt ver gaderd tot halfzes vanavond en dan voortgezet om 8 uur. Morgen van 9—12 en van 1—5 uur. De algemeene beschouwingen werden geopend door de heer Vliegen die het standpunt van het partij bestuur uiteen zette. De heer Helsdingen wenscht a en b van het partjjbestuursvoorstel te laten rustenen alleen c (royement) te bespreken. De heer Mendels laakt de eisch om opheffing der Tribune op straffe van royement in een uitvoerige rede. MARKTBERICHTEN. -» ALKMAAR, 18 Febr. Aangevoerd 6 paarden f 100 a 300, 5 koeien en ossen f 140 a 210, vette kalveren f a per Kg. a ct., 65 nuchtere id. f 6 a 20, 21 magere schapen f 6 a 20,vette scha pen f a 0— lammeren f a

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2