DAGBLAD VOOR ALKMAAR sl OMSTREKEN. Binnenland. No. 37 Honderd en elfden jaargang 1909 ZATERDA 13 FEBRUARI Kiezerslijsten. BUITENLAN D~ ADVERTENTIE Hooldagentschap P. Bosman Az. Op polls No. 5257 1 10000, uitkeering f <21.50. 17819 f 15000, I 634.- Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f I, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote V- aar plaatsruimte. Br n franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij ^Ms. COSTER 8t ZOON, Voordam C 9. Q e m e n g.d e Mededeellngen, Eerste Kamer, OEMBNOD Nt ruws. Uit Zuid-Scharwoude. Uit Helloo. Uit Oterleek. Uit Heer Hugowaard. ZHZ Doelenstraat B 2, Alkmaar. ALKMAARSCH De Burgemeester der gemeente Alkmaar, Gezien de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet, Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente uit, die vóór of op 15 Mei a. s. den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en geplaatst wenschen te worden op de lijst, aanwijzende de kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, voor het jaar loopende van 15 Mei 19095 tot 15 fMei 1910voorzoover die inwoners dat J kiesrecht niet ontleenen aan een aanslag fin de Rijks" directe belastingen over het% laatstverloopen jaar in de gemeente Alkmaar opgelegd («rood- en p«rsoDeele belasting, dienstjaar 1908; bedrijfs- en vermogensbe lasting, dienstjaar 1907/8,) daarvan ter secretarie der gemeente vóór 15 Februari a. s. te doen blijken op Je volgende wijze: lo. wanneer zij over het laatstverloopen dienstjaar in een andere gemeente of in andere gemeenten in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aange slagen geweest (in de grondbelasting voor minstens 1) door inlevering van de voor voldaan geteekende aanslagbiljetten van alle die belastingen, waarin men is aangeslagen geweest, welke biljetten na de vaststel ling der lijst worden terug gegeven; 2o. wanneer zij aanspraak op kiesrecht meenen te kunnen maken van te zijn mede-eigenaar van onroe rende goederen in een onverdeelde nalatenschap, omdat hun aandeel in den niet te hunnen name gestelden aanslag in de grondbelasting voor die goederen ten minste 1 bedraagt, door inlevering van een ter secretarie daarvoor kosteloos verkrijgbaar gesteld for mulier, vergezeld van de noodige bewijsstukken, waar toe behooren het aanslagbiljet of een afschrift daar van en de noodige bescheiden ten bewijze van het ge meenschappelijk bezit; (Deze bewijsstukken worden na de vaststelling der lijst terug gegeven.) f 3o. a. wanneer zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen in deze gemeente op den 31 Januari 1909 hebben bewoond sedert 1 Augustus 1908 krachtens huur één huis of een gedeelte van een huis, dan wel hoogstens twee huizen of gedeelten daarvan (al of niet met bijbehoorenden of gehuurden grond of niet ter bewoning bestemde bijlokalen of bijgebouwen), waarvan de per week berekende huur minstens 1.50 heeft bedragen (huurkiezers), of krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur een zelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke meter in houd of 24000 Kg laadvermogen (vaartuigkie zers); b. wanneer zij op 31 Januari 1909 sedert 1 Januari 19Ö8 onafgebroken in dienstbetrekking zijn geweest bij één of niet meer dan twee patroons, ondernemingen, openbare o fbijzondere instellingen of als inwonende zoons werkzaam zijn geweest in tbedrijf of beroep hu er ouders en alszoodanig over 1908 hebben geno ten: 400 inkomen, of vrije kost en 200 inkomen of wel vrije kost, inwoning en 125 inkomen (1 o o n- kiezers); c. wanneer zij op 1 Februari 1909 in het genot zijn van een pensioen of lijfrente van 400, verleend door eene openbare of bijzondere instelling of door eene on derneming (pensioenkiezers); (Voor hen die in beide gevallen, sub b en c vermeld, verkeeren, kunnen inkomen, pensioen en lijfrente wor den samengeteld ter bereiking van het vereischte be drag van 400.) d wanneer zij op 1 Februari 1909 sedert 1 Februari 1908 den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van minstens 100 nominaal, ingeschreven in een der Grootboeken der Nationale Schuld (Groot boekkiezers), of van minstens 50, ingelegd in de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene, be heerd door het bestuur van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene naamlooze vennoot schap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting (spaarbankkiezers); e. wanneer zij met goed gevolg een examen hebben afgelegd, ingesteld door of krachtens de wet of aange wezen bij een algemeenen maatregel van bestuur (e x a m e n k i e z e r s), door inlevering van daartoe strekkende ter ge meentesecretarie kosteloos verkrijgbaar gestelde for mulieren, waarbij voor de onder 3o sub d genoemde kiezers, die voor het eerst op de lijst wenschen te wor den geplaatst, eene verklaring moet worden gevoegd van de Directie van het Grootboek, den Directeur van de Rijkspostspaarbank of van de besturen van de ove rige daar genoemde spaarbanken en die op schrifte lijk verzoek van de belanghebbenden hun wordt toege zonden. Hierbij wordt er aan herinnerd, dat aanslagen in de Bijks directe belastingen, ten name van de vrouw, gel den voor haren man, die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan de vader het vruchtgenot heeft, voor den vader; dat aanslagen in de Rijks directe belastingen buiten aanmerking blijven, als zij wat de grondbelasting betreft minder dan 1 in hoofdsom en Rijksopcen- ten bedragen; voorts wat de Personeele belasting aan gaat alleen betrekking hebben op een rijwiel en eindelijk als eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt; dat de huur voor eene woning, waaronder ook is te verstaan contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging, als zij per jaar bepaald is, door 50 en als zij per maand bepaald is, door 4 wordt gedeeld om de weekhuur te verkrijgen. Is in den huurprijs het genot van gas- of waterleiding begrepen, dan vindt hiervoor geen aftrek plaats. Huur-, vaartuig-, pensioen- of lijfrente-, grootboek-, spaarbank- en examenkiezers die reeds op de thans van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen, hebben gee- n e nieuw aangifte- te doen, tenzij wat de huur- of vaartuigkiezers betreft zij niet meer het zelfde huis of vaartuig bewonen, dat zij op 31 Januari 1Ö08 bewoonden. Loonkiezers, die reeds op de thans van kracht zijnde Iriezerslijst voorkomen, wordt een nieuw aangifte-for mulier ter invulling thuis gezonden. Ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, mits op den omslag worde vermeld boven aan de voorzijde: „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linker-benedenhoek de naam en woonplaats van den afzender en zijne handteekening. Hij, die eene aangifte inzendt en daarin opzettelijk eene valsche opgave doet aangaande een feit, waar van de plaatsing op de kiezerslijst afhankelijk kan zijn, wordt gestraft met gevangenisstraf van hoogstens één jaar. Alkmaar, 27 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Anecdotes van koning Eduard. Van den Engelschen Koning zijn er een reeks anec dotes in omloop. Als knaap was hij een aardige maar luie jongen. Van leeren wilde hij liefst niets weten, terwijl hij bij voorkeur den goochelaar Anderson bij zich had, die bijv. uit het hoofd van een kamerdienaar een half dozijn horloges voor den dag kon halen. Zijn eerste reis naar Parijs maakte de prins met zijn ouders t ergelegenheid van de wereldtentoonstelling in 1855. De dertienjarige knaap vond het daar zoo aardig, dat hij er gaarne wilde blijven. „Maar uw ouders zullen toch niet van u willen scheiden, hoogheid", zeide Kei zerin Eugenie lachend. „O, dat is geen beletsel", ant woordde de knaap, „ik heb in Windsor genoeg broer tjes en zusjes, die mij kunnen vervangen." Toen de prins later eens naar Parijs terugkeerde hij vertoefde daar wat graagherinnerde een be roemd tooneelspeelster hem aan dat woord uit zijn jeugd en zij voegde er aan toe: „Thans moet u maai bij ons blijven, hoogheid, u zou het koningsschap po pulair maken." De prins antwoordde lachend: „Och, gij verbruikt uw koningen te gauw 1" Eduard's on gedwongenheid blijkt uit het volgende geschiedenisje. Op een weldadigheidsbazar vroeg hij aan een mooi meisje een kop thee. De dame reikte hem den drank over met de woorden„Deze kop thee kost een guinje, nu echter zij dronk er een slokje uit, „vijf guin- jes." De prins betaalde de verlangde som, zette het kopje weg en vroeg, vriendelijk lachend: „Mag ik u nu ook om een schoon kopje verzoeken?" Toen de prins een braaf man uit de provincie, die hem een adres overreikte, de hand schudde, beweerde deze in een bui van buitengewoon groote koningsge zindheid, dat hij de hand nooit meer zou wasschen. „Dan kan de andere u ook niet meer tot iets dienen", antwoordde de prins en schudde ook deze. Tijdens een grooten brand in Londen begaf de prins van Wa les zich naar de plaats des onheils en liet zich door een aanwezige reporter eenige inlichtingen geven. Aan het eind van het psgerek bood de prins hem een sigaar aan, die den krantenman zorgvuldig in een papier Hvikkelde en in zijn zak stak. „Gij rookt niet?" vroeg de prins. „Zeker," antwoordde de reporter, „maar ik zal vermoedelijk in mijn heele leven geen tweede sigaar meer van den prins van Wales krijgen." Dadelijk haalde de prins zijn sigarenkoker uit den zak en pre senteerde met de volgende woorden: „Neem er als 't u blieft nog een en dezen keer zult gij hoop ik rooken." Het verdwijnen v»n de danskunst. De klachten over het verdwijnen van de danskunst worden van jaar tot jaar erger. De dans, zooals hü door Isadora Duncan, Rita Sacchetto en andere danse ressen beoefend wordt, vindt meer en meer bijval, de dans in de balzaal evenwel wordt steeds meer verwaar loosd. Men kan deze eigenaardige toestanden wel in één enkelen zin samenvattenHoe minder de groote menigte zich om den danskunst bekommert, des te meer interesseert een enkele zich voor den kunstdans. Of met een dergelijk eenzijdig beoefenen van pantomi- nistische dansbewegingen veel gewonnen wordt, valt te betwijfelen. Tot een hoogere opvoering der bescha ving zal ongetwijfeld de verzorging van den dans iri de balzaal niet weinig bijdragen. Daar zijn nog vele tekortkomingen. De dames en heeren van het vak, de dansonderwijzers en -essen, kunnen nog veel op dit gebied verbeteren. Een dansonderwijzeres uit de keizerstad aan den Donau heeft in het „Neue Wiener Tageblatt" een klacht aangeheven over de slechte toestanden in de balzaal. Zij schrijft o. a.: „Er wordt sedert langen tijd niet met zooveel hartstocht gedanst als juist in de laatste paar jaren, men zou er den naam „dans woede" aan kunnen geven. De oorzaak van deze dans woede is gelegen in de omstandigheid, dat zich over het algemeen de meesten tegenwoordig het dansen te gemakkelijk maken. Vele dames (le dames nog meer dan de heeren gelooven genoeg gedaan en ge danst te hebben, als zij met een naar haar meening rhytmischo beweging van den eenen voet op den an deren huppelen. Zij houden dit voor den modernen walspas. Opzienbarend is de uitvindingsgave der dan sende paren, die maar dansen, zooals zij willen of kun nen, maar zelden zooals zij moeten. Was het dansen inderdaad zoo gemakkelijk, dan zou het niet dadelijk iedereen opvallen als er eens een paar is, dat werkelijk goed danst. Als men in een balzaal nauwkeurig om zich heen ziet, dan bemerkt men, dat vóór alles maar zeer weinigen een goede houding aan hun hoofd weten te geven en dat is toch zeker een van de voornaam ste hoofdzaken. Op bevallig, natuurlijk bewegen, rustig voortdansen zwevend zich een weinig wiegen moet gelet worden. De meeste dansers en danseressen zijn heel gauw ver moeid, niet van het dansen zelf, maar van den buiten gewonen arbeid, dien hun longen moeten verrichten, omdat zij onder het dansen ijverig converseeren. l)c heeren mogen geen moment uit het oog verliezen, da t de dames zich aan hun leiding hebben toevertrouwd en dit vertrouwen mogen zij niet beschamen. Zij moe ten hun dame niet, zooals veelal gebeurt van den eenen arm in den anderen slingeren in het geloof dat dit „chic" staat. Integendeel, het maakt een afschu welijken indruk op de toeschouwers. En dan nog iets. De meeste balcommissarissen doen ernstig en in het zweet huns aangezichts hun best den dames dansers te bezorgen. Hoe teleurstellend moet het toch op een jong onervaren, bijna nog kinderlijk ge moed werken, dat nauwelijks zijn eerste bal kan af wachten, wanneer hot bemerkt met welk een mismoe dig gezicht -de heeren, zelfs die uit de eerste kringen, zoo'n nieuwelingetje ten dans vragen. Dit is mede een der hoofdzaken, waarom ik er voor ben, dat zelfs in de balzaal dames met elkander dansen. Op allerlei ge bied wil men het aanschouwingsonderwijs meer en meer uitbreiden. Waarom dan niet in de balzaal? De beraadslaging wordt voortgezet. De heer Scholten spreekt over de resultaten van net Bijkshengstveulendepot te Bergen-op-Zoom. H- herin nert er aan hoe de resultaten van dit depot eenerzijds worden geprezen, anderzijds afgekeurd. De heer De Jong is niet gerust ten aanzien van de belasting onzer zuivelproducten, al zullen die voor he„ oogenblik niet zwaarder worden belast. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat Zwitserland op de Fransche markt gunstiger voordeden zal weten té krijgen dan wij en daardoor een geduchte concurrent zal worden. Daarop vestigt hij nu reeds 's ministers aandacht. In de tweede plaats wijst spr. op het gevaar van een Rijksmerk voor kaas. De heer Hovy adviseert om kleine ongevallen plaat selijk te behandelen. Dit zal tot groote bezuiniging leiden. Spr. bestrijdt de aanstelling van eene controleur over de agenten, want daardoor zal hun prestige lij- De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel beantwoordt de verschillende opmerkingen en begint met hetgeen de afgev. uit Groningen gezegd heeft, over het Hoogcr Landbouwonderwijs. Ook aan de be scherming der nuttige vogels, schenkt de minister zijn volle aandacht. De minister weet niet of het verstandig zou zijn aan de Fransche Regeering te beletten, andere kaas voordeeliger binnen te laten komen, dan de tegenwoor dige minimum kaas Ook deze zaak heeft de aandacht der Regeering De minister gevoelt veel voor de opinie van den heer De Jong, dat alleen een merk moet gege ven worden voor de vollemelksche kaas. Nu komt de minister tot de Rijksverzekeringsbank. Het bestuur dier Bank heeft over de wetenschappelijke balans niet te zeggen. De minister heeft andere cijfers gevonden dan de heer Laan Hij kwam tot het resultaat, dat in 1907 de administratiekosten hebben bei!ragen 1.200.000 en de schadeloosstellingen 3.690.000. Ook in andere opzichten gaat de rekening van den heer Laan mank en is deze onjuist. Intusschen geeft de minister dadelijk toe, dat de administratiekosten der Rijksverzekeringsbank hoog, te hoog zijn. Voor het benoemen eener nieuwe commissie van on derzoek bestaat geen aanleiding. Wat de ouderdomsverzekering aangaat, wijst de Mi nister op de groote moeielijkheid om een grens vast te stellen. Men zal de grens zoo laag mogelijk moeten nemen, anders komt men tot een enorme bevoorrech ting van het platteland. Ook in de groote steden is het een groot onderscheid met wie men te maken heeft. Ouderdomsve'-zekenng alleen zou een enorme bevoor rechting zijn van een deel ier bevolking. Oude men- schen zijn alleen te helpen met eene uitkeering zonder premiebetaling. Een eisch der politiek is, dat de ar- beidsverzorging rust op het bedrijf zelf. Zeer gevaar lijk is het 't zoo te maken, dat een deel der economi sche en sociale positie van den arbeider wordt afge wenteld op de schatkist, gelijk de socialisten dit willen. Na replieken en dupliek van den Minister wordt Hoofdstuk Landbouw, Nijverheid en Handel zonder stemming goedgekeurd. Goedgekeurd wordt de wijziging tier Ongevallenwet 1901 (splitsing der bedrijven), zoomede Hoofdstuk Ko loniën en Onvoorziene Uitgaven. Aan de orde is: aanvulling der middelen ter goed making van de uitgaven, begrepen in de Staatsbegroo ting 1909 (opcenten bedrijfs- en vermogensbelasting). De heer Van Velzen zal thans met dit ontwerp mee gaan, al heeft hij weinig op met die opcenten op de vermogensbelasting. De mins iter van Financiën kan de verzekering ge ven, dat het hem ook niet aangenaam was dit ontwerp in te dienen, maar er moest onmiddellijk geld in de schatkist zijn. Tariefswijziging was in den korten tijd na 's ministers optreden niet mogelijk. Men schudt een tarief van invoerrechten zoo maar niet uit den mouw. Het wetsontwerp werd goedgekeurd. De Kamer is op recès. Uit Schoorl. De vergadering van den raad i lezer gemeente, de eerste van het jaar, werd door den voorzitter met een welkom aan de leden geopend, daarbij den wensch uit sprekende, dat zij eendrachtig samen mogen werken in het belang der Oemeente en dat het jaar 1909 voor de Gemeente, hare ingezetenen en inzonderheid voor de leden dezer vergadering een gelukkig jaar moge zijn. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren: Een verzoek van don heer Th. A. van Pelt, arts te Bergen, houdende verzoek, weder de gebruikelijke toelage voor het jaar 1909 te mogen ge nieten voor geneeskundige hulp in deze Oemeente. Met algemeene stemmen toegestaan. Een schrijven van het Gemeentebestuur van War- menhuizen, betreffende bespoediging aanleg trambaan Alkmn arSchagen. Idem van de Tuinbouwvereeniging te Schoorl. Bij de betrokken autoriteiten zal op bespoediging hiervan worden aangedrongen. Idem van den heer Inspecteur der Posterijen en Te legrafie, houdende uitnoodiging tot inzending opgave van personeel en localiteit betreffende den telegraaf- en telefoondienst aan den Minister van Waterstaat,be nevens voorschriften in acht te nemen bij den bouw van een spreekcel. In de vorige vergadering is aangewezen tot kantoor houder van liet op te richten hulptelegraaf- en tele foonkantoor de hee- F. Stenneberg, brievengaarden alhier, terwijl Mej. J. den Das, zijn echtgenoot», tot plaatsvervangster word aangewezen; voorts zal met de voorschriften van den bouw van een spreekcel rekening worden gehouden. Een schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van verkoop gemeentegrond aan F. Sten neberg, brievengaarder te Schoorl. Idem, houdende goedkeuring ver- en aankoop van eenige perceelen duin- en boschgrond aan- en van den Staat dor Nederlanden, tot verbetering der grensrege ling in deze Gemeente. Aanbieding van een beredeneerd verslag van den toe stand van het lager onderwijs in deze Gemeente. Alsnog werd aangehouden een supplctoire begroo ting, dienst 1908, ten bedrage van 100. voortkomen de uit verkooji gemeente-grond, om te bestemmen voor ontginning woeste zandgronden. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Verder werd besloten, dat de jaarlijksohe verhuring van de landerijen, genaamd „de Jaagkade," den 2e Maart e. k. zal plaats hebben. Niets meer aan de orde zijnde, werd de openbare vergadering gesloten. Op Dinsdag a s. zal bij den heer A. Kist te Zuid- scharwoude een algemeene bestuursvergadering wor den gehouden, door de afdeelingsbesturen van de Tuinbouw en Uandelsvereeniging „Langedijk en Om streken," benevens de besturen van de vereenigingen „De Eendracht" te Oudkarspel, „Landbouwbelang" te Noordscharwoude en „Groentencultuur" te Broek op Langedijk. Onder meer zal op deze bijeenkomst door Prof. Rit- zema Bos of zijne assistent, Dr. Quanjer, een vei slag worden gegeven van do proefnemingen togen planten ziekten in 1908. waarna toelichting en vaststelling der plannen van proefnemingen in 1909. Voor de tiidelijke voorziening van de eerstdaags t# ontstane vacatureTonneman aan de 2e Gemeente school alhier hebben zich aangemeld 8 onderwijzeres sen en 1 onderwijzer. Door Ds. J. J. van Meurs, predikant te Koedijk, is het beroep naar de Herv. Gom. alhier aangenomen. Op initiatief van den Buigemeester is ook hier ter plaatse een Dames-comité gevormd, in verband met de te verwachten gebeurtenis in het Koninklijk Huis. De dames B. PostPeters, M. SieffersFogteloo en de wed. M. KonijnDekker, werden respectievelijk als presidente, secretaresse en penningmeesteresse aan gewezen. Besloten werd aan de ingezetenen een lijst te pre senteeren tot het bijeenbrengen van gelden, die ge deeltelijk zullen worden aangeboden aan de Koningin voor een liefdadig doel, en overigens zullen worden besteed tot verstrekken van een extra gave aan de al gemeene armen in deze gemeente. Hot voorstel van Mevrouw Post om ter herinnering aan bovengenoemde gebeurtenis, in deze gemeente een blijvenden cursus in het leven te roepen, waarop aan Je geheele vrouwelijke jeugd het h. i. zoo hoog noodi ge onderricht in 't knippen, costuumnaaien en ver stollen zou kunnen worden gegeven, kon bij deze com missie geen voldoende bijval vinden. Op de navolgende polissen onder mijne administratie zijn gev. lien in de 389ste Staatsloterijde navolgende prijzen door mjj uitbetaald. Voor polis aanvragen beleefd aanbevelend en gaarne bereid alle mogelijke inlichtingen te verstrekken.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 9