DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 41. Honderd en elfden jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, P Wonderlijke nummers 3 Cents. DON'DERDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 18 FEBRUARI. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Tweede Kamer. Tweede Kamerverkiezing. Interpellatie van mr. Troelstra. Tuin- en Landbouwvereeniglng. Een elf-steden-tocht per motorboot. Verdronken. Krankzinnigen als misdadigers. In brand. Wethouderscrisis. Notariaat. Na 15 jaar. Het Roode Kruis. Uit Stompetoren. Uit Purmerend. Ijs. ALRMAARSCHE COURANT ALKMAAR, 18 Februari. Toen de Balkankwestie zich zoo ras begon te ontwik kelen en Oostenrijk Bosnië en Herzegowina binnen- palmde, heeft men in Servië onmiddellijk alarm gesla gen. Men rekende, indien het tot een daadwerkelijk optreden mocht komen, op den steun van het groote Busland. Men deed in verband hiermede steeds erg oorlogszuchtig. Thans, nu is gebleken, dat Rusland Servië in den steek laat, is men wanhopig. Maar oor logszuchtig blijft men. "Dit kan blijken uit een paar aanhalingen uit Servische couranten. Zoo schrijft een blad: „Wanneer de Serviërs, trots hun heldenstrijd van vijf eeuwen en hoewel zij de voorposten zijn voor de Europeesche beschaving in het Oosten, nóg niet het recht gekregen hebben om vrij te leven, dan blijft hun niets over dan aan Europa te zeggen, dat de Ser viërs ook heden nog in staat zijn om voor het hoogste ideaal der beschaafde menschheid, voor de vrijheid, te strijden en te sterven." En een ander zegt: „Servië zal in weerwil van alles toch gaan vechten, omdat een oorlog voordeeliger is dan de tegenwoordige toestand. Wij zijn niet bang voor het verrotte Oostenrijk-Hongarije en hopen dit land in de lucht te laten vliegen." Wanneer men niet op de hoogte is van Servische toestanden, dan is men geneigd aan zulke taal weinig waarde toe te kennen, haar te houden voor bespiegelin gen, die niet tot daden zullen leiden. Het feit, dat er tot heden nog geen oorlog is uitgebroken, schijnt zulk een opvatting te bevestigen. Maar de geschiedenis is daar om te bevestigen dat de Serviërs een wonderlijk volkje zijn. Hun vorsten worden gewoonlijk öf ver moord öf verdreven daaruit volgt reeds, dat zij een alles behalve betrouwbaar volk vormen, dat zich maar al te veel laat leiden door fantastische denkbeelden, zooals bijv. een groot Servisch keizerrijk. In Oostenrijk-Hngarije begint de houding van Ser vië nu langzamerhand te vervelen. Gisteren verklaar de de „Pester Lloyd," dat het nu maar uit moest zijn. De betrekkingen met Servië moesten anders worden öf verbeteren öf verergeren. Zóó komen de zaken thans langzamerhand te staan. - Daarom verdient een rede voering, welke de oud-minister-president dr. Wladan Georgewitsj, die tevens de lijfarts van koning Milan was, eergisteren te Berlijn gehouden heeft de aan dacht. Tn een kring van genoodigden, van wie vele hooggeplaatste officieren en diplomaten tegenwoordig waren, behandelde hij het Servische vraagstuk. Hij be toogde dat het Servische volk - daaronder bijv. ook Montenegro rekenend tien millioen zielen telt. Door de annexatie van Bosnië en Herzegowina is Servië niet alleen politiek, maar vooral ook economisch ge troffen. Oostenrijk heeft het Servische volk het hart uit het lijf gerukt, heeft de beide helften Servië en Montenegro, die liefst zoo dicht mogelijk bij elkaar willen zijn, gescheiden. Daarom kan Servië zich niet bij het gebeurde neerleggen en het minste dat het noo- dig heeft is een smalle strook land aan de Zuidzijde der geannexeerde gebieden, dat voor Servië en Monte negro een soort „luchtkoker" zou vormen en de nood zakelijke economische bewegingsvrijheid zou waarbor gen. Mocht Oostenrijk dezen bescheiden eisch niet inwil ligen, dan was de spreker van meening, dat er binnen zeer korten tijd een oorlog zou uitbreken. En het voor uitzicht van dezen oorlog is volstrekt niet zoo ongunstig als men meent, daar Oostenrijk aan de Italiaansehe en Galicische grens steeds voor sterke dekkingen moet zor gen en hierdoor reeds verzwakt wordt. Een blijvende bezetting van de Servische landen door Oostenrijk achtte dr. Georgewitsj niet mogelijk. In elk geval zou zelfs een nederlaag niet ongunstiger zijn, dan de toe stand van thans, waarbij de krachten van het volk ver lamd zijn. Doch het is niet mogelijk, dat een tien-mil- lioenen-volk op den duur zijn nationaliteit zal verlie zen, zoo eindigde de spreker zijn betoog, dat, naar de bladen melden, met groote belangstelling werd aange hoord. De afdeelingen der Tweede Hamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot aanleg van een gedeelte der afsluiting van de Zuiderzee, de hee- ren an Nispen tot Sevenaer (Nijmegen), Duymaer van Twist, Van Veen, Hubrecht en Van ForeesÊ Te Heerenveen zal de Vrijzinnige Propagandaclub in verband met de aanstaande Kamerverkiezingen (wel licht nog in deze jnaand) een centrale bijeenkomst houden, waartoe alle vrijzinnige kiesvereenigingen in Friesland zijn uitgenoodigd. Het doel is in die bij eenkomst de middelen vast te stellen, welke zullen wor den aangewend tot een krachtig propageeren over de geheele provincie, zoo mogelijk met oprichting van plaatselijke commissies. De Haagsclie correspondent van de Tel. schrijft: De heer Troelstra heeft in de Tweede Kamer een zeer belangrijke interpellatie aangekondigd. Hij .zal aan den minister van justitie eenige vragen stellen in verband met de invoering van de wet op de arbeids overeenkomst. Inderdaad mag zulks noodig worden geacht. De uitspraak, dat iedere wet er is om haar te ontduiken, wordt door hetgeen sinds den len Februari alóm in den lande is gebeurd, merkwaardig gedemon streerd. Niet alleen, dat op zeer vele plaatsen ge tracht wordt dc bepalingen der wet, voor zoover die niet dwingend zijn, op allerlei wijzen te ontloopen, maar ook wordt aan sommige der belangrijkste arti kelen, zooals b. v. aan dat betreffende het uitbetalen van loon bij ziekte, een uitlegging gegeven, die door niemand is vermoed. Aan mr. Van Houten komt de twijfelachtige eer toe, eenige spitvondige interpretaties de wereld te hebben ingezonden, die het dringend noo dig maken, dat de minister van Justitie er zich eens over uitspreke. Het moet daarom worden toegejuicht, dat de heer Troelstra het initiatief tot 'n interpellatie heeft genomen. Hopen wij, dat de Kamer spoedig ge legenheid vinde, haar te behandelen. Het zeer groot aantal conflicten in den lande ontbrand, eischt drin gend de aandacht van regeering en volksvertegenwoor diging. Uit de S. D. A F. Volgens het Hbld. kwamen reeds Dinsdag een aantal Ainsterdamschc Marxisten die hun lidmaat schap van de S. D. A. P. hebben opgezegd bijeen, om den toestand te bespreken. De Tribune-redacteu ren en andere voornaamste Marxisten waren op deze bijeenkomst welke een voorloopig karakter droeg niet tegenwoordig. Besloten werd aan te sturen op een nieuwe organi satie, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat mr. Mendels daarvan de leiding op zich zal nemen. Ver volgens werd breedvoerig de a. st. verkiezing in III besproken. Men wenschte nadrukkelijk tegenover mr. Troelstra een Marxistisch candidaat te stellen en dan liefst mr. Mendels, die reeds op het congres de S. D. A. P. verliet. Ook verneemt het blad, dat dr. Gorter de 8. D. A. P. heeft vaarwel gezegd. Mr. Mendels verklaart in Het Volk dat zijn heen gaan uit de partij geen daad in de opwinding van het oogenblik is geweest. Naar aanleiding van hetgeen de redactie van Het Volk schreef over de bariden, die Mendels bonden aan het proletariaat, antwoordt laatstgenoemde: Zij (de redactie) sohijnt zich niet te hebben kunnen opwerken tot de overweging dat, wellicht juist omdat ik mij zoo nauw verbonden gevoelde aan de heilige zaak van het proletariaat, ik van de S. D. A. P. na het Deventer besluit geen deel meer wilde noch kon uit maken. Tne slotte Of er voor mij in een eventueel op te richten nieuwe partij al of geen plaats zal zijn, daarover heeft gelukkig de redactie niet te beschikken. Met een woord van wijlen Tak (de gelukkige die dit alles niet heeft behoeven te beleven!), zou ik willen zeggen: „wacht nog even!" Vervolg.) De heer de Geus van Koedijk doet opmerken en de juistheid van deze opmerking wordt door dr. Quan- jer erkend dat de proef met de erwten op een ander proefveld dient genomen te worden, daar anders de re sultaten moeielijk zullen zijn te constateeren. Verder vraagt hij of voor de kankerproeven niet dezelfde proe ven met diepspitten zouden kunnen genomen worden als voor de draailiartigheid. Gaarne wilde hij weten hoe diep de poppen 's winters in den grond zitten, ter wijl hij de practische uitvoerbaarheid van het z. g. kra- genmiddel onder het aanhalen van voorbeelden in twij fel trok. Dr. Quanjer zou met het oog op den tijd van het jaar, de proeven met het diepspitten maar willen uit stellen tot het volgende jaar. De voortzetting van de kragenproeven blijft hij aanbevelen, welke aanbeveling gesteund wordt door de verklaring van den heer Zeeman dat het leggen der kragen maar „ll/2 man werk" kost. Ook het gebruik van kali kan spreker ten zeerste aanbevelen, daar de genomen proeven allen tot resul taat hebben gehad dat de planten krachtig werden en meer weerstandsvermogen bleken te hebben tegen de aanvallen van verschillende insecten. De heer Slot van Harenkarspel, meent dat de verga dering de zaak vooruitloopt. Hij wil eerst gaarne uit gemaakt zien of de verschillende vereenigingen van deze gecombineerde vergadering de proefneming in 1009 wenschten. De vereeniging „Eendracht" had zich xeeds terug getrokken, hij had gehoord dat „Groenten- cultuur" het ook wilde doen. Dc voorzitter antwoordt hierop dat de bemerking \an den heer Slot correct is, maar het terugtrekken van „Eendracht is alleen door het Bestuur dier ver eeniging' besloten, zoodat de algemeene vergadering bet beslui! nog moe! bekrachtigen. Uit de aanwezig heid van afgevaardigden van Groentencultuur mag wel worden afgeleid, dat die vereeniging zich niet zou terugtrekken. Deze veronderstelling wordt door de af gevaardigden bevestigd. Ook de andere vereenigingen verklaren zich voor herhaling der proefnemingen. De heer Smit (St. Pancras) merkt op dat ook dit jaar ui weer kosten worden gemaakt met de voorberei ding van de proeven in 1910 te nemen en zou daarom willen dat de afgevaardigden zich uitspreken over de v raag of zij ook in dat jaar de proefnemingen wensch ten te herhalen. De afgevaardigden beantwoorden de ze vraag in bevestigenden zin. De lieer Smit kan de handelwijze van „Eendracht" niet netjes vinden en zou een schrijven in die geest aan die vereeniging gericht, wenschen te zien, haar verzoekende ten minste dit jaar nog in de kosten der te nemen proeven te willen bijdragen. Daar het later gedane voorstel om de meening dezer vergadering bij motie aan „Eendracht" mee te deelen, geen bijval kan vinden, wordt conform het idee van den heer Smit op voorstel van den heer Zeeman besloten. De heer Gootjes van St. Pancras geeft inlichtingen omtrent de door hem opgedane ondervinding met diep spitten en het gebruik van kaniit, waarop dr. Quanjer zich bereid verklaart de door den heer Gootjes ge- wenschte proeven te nemen, mits er niet te veel finan- ciëele bezwaren aan zijn verbonden. Nadat ook de heer Slot van Broek op Langendijk had medegedeeld dat op afgevaren land in de eerste 2 jaren daarpa geen draailiartigheid voorkomt, doch het (5de jaar weer wel, besloot men na eenige discussie daaromtrent, dat een ieder, die proeven wil nemen, verzocht wordt kennis te geven aan het Bestuur, dat dan verder met Prof. Ritsema Bos in correspondentie daarover zal treden. De heer de Geus vraagt inlichtingen of de kool, na het nemen van de proeven met carbolineum of traan- zeep, daar niet naar smaakt. Proff. Ritsema Bos meent van niet, doch zal met de proefnemingen reke ning met het door den heer de Geus gevraagde houden. De heer Gootjes deelt een onderhoud mede van hem met den heer Madderom te St. Pancras, waarbij bleek dat de heer Madderom een middel had tegen de val- lers, dat beslist gunstig zou werken, dit middel wensch te hij aan de vereeniging te verkoopen voor 5000. Een zeer langdurige discussie ontspon zich hierover, met het resultaat dat, wanneer iemand, onverschillig wie, in vertrouwen desnoods onder eede van geheim houding, een middel aan een paar leden meedeelde en deze dan met Proff. Ritsema Bos over al of nietmoge- lijke heilzaamheid zouden kunnen oordeelen, dat dan de vereeniging ook met hem in onderhandeling zou willen treden voor den door hem bedongen prijs met 5 jaar proef. Uit het door den heer Zeeman uitgebracht verslag, omtrent de genomen proeven van kali, blijkt dat die resultaten zijn nihil. Zijn voorstel om de verdere proefnemingen te staken, wordt dan ook zonder eenige besprekingen aangenomen. De heeren Zeeman, de Boer en Gootjes worden op voorstel van den voorzitter bij acclamatie herbenoemd als proefnemers, welke opdracht door hen wordt aan genomen. Proff. Ritsema Bos en Dr. Quanjer verlaten de ver gadering, nadat door den voorzitter hen dank is ge bracht voor hunne tegenwoordigheid en gegeven inlich tingen. Proff. Ritsema Bos bedankt voor die woorden en hoopt op verdere samenwerking, daar de proefnemin gen zoo nog niet geheel een verlangd resultaat afwer pen, toch bewijzen dat er langzaam vooruitgang in de bestrijding der ziekten valt te constateeren. Dc begrooting voor 1909 geeft aan in uitgaven 315 voor de bestrijding van de draaiharten en 370 voor die van vallers, de inkomsten raamt men op 100, het saldo van .f 585 hoopt men voor gedeelte te dekken met een subsidie van den Staat, het restant zal dan door de leden moeten worden bijgedragen. Bij de rondvraag deelt de heer Zeeman een brief mee inzake de onlangs getroffen percentenregeling. Naar aanleiding van dit schrijven geeft hij een zeer breedvoerige beschouwing en toelichting, waarna de afgevaardigden worden verzocht dit punt, ook reeds op den beschrijvingsbrief voor de op den 24sten dezer te Schoorldam te houden vergadering gemeld, in hunne afdeelingsvergadering te behandelen, teneinde dan in de zoo evengenoemde vergadering voor de Langedijker zoo belangrijke quaestie tot een goed einde te brengen. De voorzitter dankt daarna den aanwezigen voor het gezellig samenzijn en den aangenamen toon die er heerschte, hopende dat de resultaten der besprekingen den bloei zouden bevorderen en sloot daarna de verga dering. OEM?SOÖ Nlg U W 8, Geen pestpokken Men meldt uit Den Haag: Het bericht dat te Loosduinen een geval van pest- pokken zich zou hebben voorgedaan, is zoo onjuist mo gelijk. Wel zijn de ouders van een gezin, die lijden aan influenza en mondroos, vervoerd naar het R.-K. zieken huis en zijn twee van de drie kinderen in het gesticht Oroenestein opgenomen, maar van pestpokken of van eene andere ernstige besmettelijke ziekte is geen spra ke. E< nige hoeren uit Yelp hebben zich tot de vereeni ging „De Friesche elf-steden" gewend en hun voorne men te kennen gegeten, dezen zomer met een motor- boor de elf Friesche steden te bezoeken. Doch zonder voortdurende overtreding der provinci ale verordening is deze tocht niet op één dag te vol brengen. De rit a x i mum-snelheid, waarmee gevaren mag worden, is tusschen DokkumHarlingen en Sta vorenLeeuwarden 8 K.M. per uur, tusschen Harlin gen Stavoren 71/2 en 6 K.M. -Mogelijk, dat voor deze gelegenheid dispensatie zal worden verleend van deze bepalingen en men aldus een el i steden-tocht per motorboot zal kunnen organisee Boefjes De politie le Rotterdam betrapte vijf boefjes, van 9 tof 13 jaar, die onder het vervoer van balen koffie, per sleeperswagen, een baal koffie opensneden en de kof fie die er uitliep, opvingen en stalen. B. te Hensbroek, die aan toevallen leed, is gister morgen vroeg verdronken gevonden in de kavelsloot bij zijne woning. Het voornemen bestaat, een der gebouwen van da trafgevangenis te Leeuwarden in te richten en te be stemmen voor krankzinnige gevangenen, zoodat deze niet meer naar Medemblik zullen behoeven te worden overgebracht. Met hun behandeling wordt belast de met ingang ran 16 dezer benoemde geneesheer aan die gevangenis, le heer P. B. Westerhuis, arts, specialiteit op het ge bied der psychiatrie. Een vierjarig meisje te Amsterdam, dat gisteren een oogenblik door haar moeder alleen was gelaten, kwam te dicht bij het fornuis, waardoor haar kleertjes vlam vatten. Tn hoogst zorgwekkenden toestand is het on gelukkige kind in het Binnengasthuis opgenomen. In de gisteren gehouden raadsvergadering van Vee- nendaal, waarbij de afgetreden wethouders niet aan wezig waren, werden beiden herbenoemd. Gistemamiddag werd te Amsterdam door een plaats vervangend notaris (eand.-notaris) een eigenaardigs acte gepasseerd, waarbij alle Amsterdamsche notaris sen en enkele buiten den kring van Amsterdam com pareerden en eene overeenkomst aangingen, in het no tariaat en tegenover het publiek een bindend tarief vaststellend. Om tot zulk een resultaat te komen, wer den vooraf vele vergaderingen gehouden. Concurren tie is nu buitengesloten. Naar Ylissingen is overgebracht een soldaat van het algemeen depot van discipline, die 1 Juli 1894 dus bijna 15 jaar geleden deserteerde en zich thans te Nieuweschans had aangemeld. Binnenkort zal het hoofdbestuur van het „Rood* Kruis" zich gaan bezig houden met een wijziging dei- statuten, die door de practijk noodzakelijk is gebleken. Z. K. H. Prins Hendrik, die sinds eenigen tijd voor zitter der vereeniging is, moet het denkbeeld hebben opgeworpen de statuten zoodanig te wijzigen, dat er in wordt uitgedrukt, dat het Roode Kruis voortaan ook bij rampen en ongelukken in vredestijd hulp zal kunnen verleenen. Voor de verkiezing van drie hoofdingelanden van da Sehermeer, op Woensdag 17 Febr., ter vervulling der vacaturen, ontstaande door periodieke aftreding, wer den uitgebracht 219 geldige stemmen. Gekozen werden de heeren J. Blom Jz„ aftr. met 215; D. Glijnis, aftr. met 187 en N. Klerk, aftr. met 204 stemmenen in de vacature, ontstaan door het be danken van den heer Gerrit Groot werd gekozen de lieer M. Groot te Zuidschermer met 161 van de 219 stemmen, de heer R. Mul verkreeg 56 stemmen. In de gister gehouden vergadering van den Gemeen teraad kwam aan de orde de benoeming van een wet houder, ter vervanging van den heer C. de Goede Hz., die in de vorige vergadering had bedankt. Benoemd werd de heer H. O. Oud met 5 van de 9 stemmen. Op den heer K. Drost werden 4 stemmen uitgebracht. De voorzitter wenscht den heer Oud ge luk met zijne benoeming en spreekt de hoop uit, dat de samenwerking in liet Dagelijksch Bestuur mogs strekken tot het behartigen van de belangen van da gemeente. Tot leden van het stembureau, ter verkiezing van een lid van den Raad, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. B. M. Brantjes, werden benoemd de heeren L. Koning en Mr. A. Ridder van Rappard. Op het verzoek van de vereeniging tot bevordering der belangen van verplegers en verpleegsters „Noso- kowos," om eene verordening regelende de rechtsposi tie van in dienst der gemeente zijnde verplegers en verpleegsters vast te stellen, werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Een aantal vraehtbooten hebben den dienst tusschen de noordelijke provinciën en Amsterdam weder hervat, (listeren is ook de dienst EnkhuizenAmsterdam we der begonnen. Voor zeilschepen blijft de vaart op de Zuiderzee echter gevaarlijk. Een 40 geladen tjalken liggen te Enkhuizen in de haven, alle voor het noor den en oosten bestemd, op gunstiger gelegenheid te wachten. Door sterker ebbe-getij is veel ijs uit het Zuiden naar Urk komen afdrijven. Tot op grooten afstand was de zee rond Urk overdekt. De postboot Minister Havelaar geraakte Dinsdag op den terugtocht van Enkhuizen, bewesten Urk dicht bij de Vorm in een zwaar ijsveld vast en kon er zich eerst na een paar uren doorheen werken en de haven berei ken, om gisteren de post weder naar den Westwal te vervoeren. Het goederenvervoer tusschen EnkhuizenSta voren is gisteren hervat. De stoomboot Bolsward der Holland-Friesland-lijn, die Dinsdag op het bericht, dat de haven van de Lem mer open was, van daar vertrok, keerde gistermorgen 10 uur terug. Het bericht bleek onjuist te zijn ge-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1