stadsnieuws! BUITENLAND. Een schadepost]*. Huwelijkstragedie. Van Texel. Nieuws uit Hoorn. Gemengde Mededeelingen. L g t 9 t e Beriehtcfi Inlijving loteilngen. Agenda, Openbare Vermakelijkheden. Jonge Vrijzinnige. Een uitvaart Offlclëele tijdsbepaling. Vereeniging van Huurders. weest. Be haven van de Lemmer was onmogelijk be reikbaar door het opeengeschoven ijs. Tweemaal schoot de boot met volle kracht op de ijs massa in, doch schoot niet meer dan 2 voet. Talrijke personen kwamen van den vasten wal aan boord en nadat de Bolsward den geheelen nacht in het ijs had gezeten, werd naar Harlingen teruggestoomd. Bij een landbouwer te Heinkenszand heeft een bun- sing in enkele nachten een 40-tal kippen van kant ge maakt. Eindelijk is de roover in een klem gevangen. Vrouw J. woonde sedert eenigen tijd met zeven kin dertjes van 14 tot l1/2 jaar in de-Molenkom te Arnhem, manlief werkte in Duitschland en stuurde trouw zijn weekgeld, 't Vrouwtje, dat vroeger steeds bij haar man in den vreemde geweest was, had heimwee gekre gen naar den vaderlandschen grond en was daarom in Arnhem gekomen. Te Arnhem maakte zij kennis met zekeren S., iemand die nu niet zoo'n erge beste reputa tie geniet. S. kwam als kostganger bij de onbestorven weduwe met zeven kindertjes, en had, zonder veel uit te voeren, een goed leventje. S. maakte de vrouw 't hof, beiden werden verliefd en besloten er vandoor te gaan. Zaterdagmorgen liet de vrouw een koopman komen om haar inboedel te koopen, hetgeen geschiedde. Toen de rommel weg en een luttele som daarvoor ver kregen was, ging de vrouw er met S. vandoor, achter latende zeven kindertjes. De vader in Duitschland had een briefkaart ontvangen, dat ze er vandoor zou gaan t-n kwam Zaterdagavond te Arnhem aan, doch te laat, hij vond slechts zeven schreiende stumperds, die hij zoo goed en zoo lcwuad in een logement onder dak bracht en hij hoopt, dat men hem verder door bemidde ling van het armbestuur helpen zal. Gesnapt. Dinsdagavond zijn aan het station te Gouda door ren hoofdconducteur uit een van Rotterdam komenden trein van de S. S. twee vreemdelingen verwijderd, die zich in de retirade van een der wagons hadden verbor gen. Het waren twee Russen die, zonder geld voor de reis te bezitten, naar hun land wilden terugkeeren. Beroepen tot predikant bij de Doopsgez. gemeente te Den Hoorn op Texel de heer Bussemaker, prop. te Amsterdam. fn eene vergadering der onlangs alhier opgerichte geheelonthoudersvereeniging werd besloten, zich als af- deeling aan te sluiten bij de Ned. vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dranken. Het bestuur bestaat uit de heeren N. Godfried, W. J. Langeveld, C. Eelsmau Pz. te Den Burg, H. Visser te Eierland en Mej. G. Kopper te Den Burg. De minimum contributie werd bepaald op 50 cent per jaar. ^Gezondheid s-c o ra m i a s i e. De Gezondheids-commissie, gezeteld te Hoorn, hield gisteren ten Raadhuize een openbare vergadering, waarin door den secretaris, nir. A. A. Huizenga, het jaarverslag werd uitgebracht. De commissie is ingesteld voor de gemeenten: Iloorn, Wognum, Berkhout, Zwaag, Hensbroek, Obdam, Span broek, Sijbekarspel, Abbekerk, Twisk, Opperdoes, Me- demblik, Midwoud, Opmeer, Hoogwoud, Winkel, Oude- Nièdorp, Nieuwe-Niedorp en Heer-IIugowaard. Op 1 Januari 1908 was de samenstelling aldus: l)r. A. L. Veenenbos, voorz. te Hoorn; Dr. A. H. van den Berg te Midwoud; F. W. J. Boekhout te Hoorn; Jb. Ilartog te Hoogwoud; Mr. K. N. Hengeveld te Medemblik; E. Kluyver te Winkel; V. J. P. de Blocq van Kuffeler te Hoorn; D. Kuilman te N.-Niedorp; A. C. G. Post te Pleer-Hugowaard; N. A. F. Taverne te Hoorn; Mr. A. A. Huizenga, sec. te Hoorn. Met ingang van 1 Juli 1908 werd aan den heer Ilar tog eervol ontslag verleend en is in diens plaats be noemd de heer S. Glas te Hoogwoud. De commissie hielcj in het geheel 12 gewone en 1 buitengewone vergadering. Van de vele onderwer pen in die vergaderingen behandeld noemen we slechts Onbewoonbaarverklaring en verbetering van wonin gen besprekingen over maatregelen ter bestrijding van besmettelijke ziekten; behandeling van klachten van bewoners uit de verschillende gemeentenslooten en rioleering in verschillende plaatsen; systhematisch onderzoek naar den toestand van begraafplaatsen verkoop van ondeugdelijke levensmiddelen; openlijke waarschuwing voor het hebben van privaten boven slooten; gebruik door een warmoezenier van slootwa ter voor het wasschen zijner groenten; drinkwaterlei ding te Hoorn en tijdelijke watervoorziening aldaar in tijden van droogte; gemeenschappelijke drinkwater leiding voor onderscheidene gemeentenresultaten der scheikundige onderzoekingen van melkmonsters en de uitkomsten van het laatst gehouden onderzoek van te Hoorn verkocht wordende melk; 't verstrekken van inlichtingen betreffende verblijven voor dakloozen; volks- en schoolbaden, enz. Uit de opsomming dezer onderwerpen blijkt ongetwij feld den veelom va ttenden en belangrijken arbeid der Gezondheids-commissie. De uitgaven over 1908 bedroegen 2270.59, de ont vangsten 2151.71, terwijl de begrooting over 1909 in ontvangsten en uitgaven bedraagt 2849.26, waarbij gerekend is op een bijdrage van elk der gemeenten tot een bedrag van 61/4 cent per hoofd. Ook thans vermeldt de commissie met blijdschap, dat menige misstand op gezondheidsgebied uit den weg werd geruimd, terwijl ze zich vleit met de ver wachting, dat, voor zoover zulks nog niet plaats had, binnen afzienbaren tijd in vele opzichten gunstige re sultaten van haar streven zullen worden aanschouwd. l it de commissie eenerzijds de voldoening, dat de verhouding tot de gemeentebesturen gaandeweg beter wordt, andererzijds herhaalt zij de klacht, dat bij som mige dier colleges nog altijd tevergeefs op medewer king wordt aangedrongen. Ze blijft echter ook in dit opzicht vol vertrouwen en hoopt, ziende haar ijverig werken, dat de medewerking algemeen zal worden. Overtuigd als de commissie is van het gevaarlijke, dat de plaatsing van privaten boven slooten oplevert (typhus), heeft zij hierin aanleiding gevonden, den in- geeetenen van de plattelandsgemeenten in haar res sort, bij circulaire in overweging te geven, geen pri vaat boven een sloot te plaatsen, doch liever een goed ingerichten beerput te doen maken, waardoor het mo gelijk wordt, de uitwerpselen zoo noodig te ont smetten. Een systematisch onderzoek werd ingesteld en wordt dit jaar voortgezet naar den toestand der be graafplaatsen in het geheele ressort, terwijl de Com missie vervolgens de aandacht van het Gemeentebe stuur van X. Niedorp vestigde op den toestand van een grafkelder op het terrein der algemeene begraaf plaats. De Commissie begroet met vreugde het besluit van den Raad der gemeente Hoorn, in zake het voorschot aan de vereeniging „Arbeidersbelang," voor den bouw van 32 woningen aan de Veeneulaan. Zij hoopt, dat ae plannen dit jaar zullen worden verwezenlijkt. Ook roemt zij het besluit der gemeente Winkel, om arbei derswoningen te bouwen voor hen, die tengevolge eener aanschrijving, hun tegenwoordige woning moe ten verlaten en stelt dit besluit aan andere gemeente besturen ten voorbeeld. De Commissie besloot een onderzoek in te stellen naar de hoedanigheid van het in de scholen gebruik.te drinkwater. Voor zoover er opgave van werd gedaan, bedroeg het aantal gevallen van febris t.vphoidea (febris ab- dounivales daaronder begrepen) 26, diplitheritis 22, roodvonk 13, tegen resp. in het vorige jaar 24, 6 en 20. Op initiatief der Gezondheids-Commissie te Enk huizen stelde de Commissie zich met deze en met de Commissie te Schagen in verbinding, tot het gezamen lijk doen instellen van een voorloopig en globaal onder zoek naar de mogelijkheid en uitvoerbaarheid van een gemeenschappelijke drinkwaterleiding voor onderschei dene Wcstfriesche gemeenten. Het onderzoek was 31 December nog niet aangevangen. De Commissie stelde een onderzoek in naar de hoe danigheid van tc Hoorn verkochte melk. Het bedrijf van melkslijter wordt hier uitgeoefend door 51 perso nen. Er werden 227 monsters onderzocht, van 30 kan beslist gezegd worden, dat ze door toevoeging van wa ter of door ontrooming- waren vervalscht, terwijl 71 monsters verdacht en 2 minderwaardig bleken. Slechts 15 melkslijters kunnen worden geacht deugdelijke waar voorhanden te hebben gehad. Ook de in andere gemeenten verkocht wordende melk werd aan een onderzoek onderworpen, welk on derzoek dit jaar zeker niet kan afloopen. Genomen werden reeds 107 monsters, van 34 melkslijters, ver deeld over 13 gemeenten. Het voorloopig resultaat geeft aan, dat ook de hoedanigheid der melk, verkocht in de buitengemeenten, niet boven alle verdenking is verheven. „U. I). I. W. v. O." Gaarne maakten we ook gisteravond van de gele genheid gebruik de doeken, benoodigd voor de ta- blenux bij het a.s. feest van onze gymnasten, te komen bezichtigen, te meer, daar men ons noodigde in de Parkzaal en men er bij vertelde, dat de belichting ook reeds in orde zou zijn. Nu, het laatste duurde nog wat, doch in dien tijd zagen we door „Allebó" een rei uitvoeren, zoo mooi in elkander gezet, dat we den heer Staalman daar zeer veel succes mee voorspellen. Twee der doeken noemden we reeds vroeger, zoodat we nu in het bijzonder onze hoogste bewondering wil len uitspreken over de andere 3, n.l. „de Hasenheide," „Steekspel in de middeneeuwen", „Wintersport in de 17e eeuw". ITet is kunstenaarswerk, geleverd door de heeren Storm en Lückens, zoo mooi van opvatting en uitvoering tevens, als deze doeken zijn. Ze zullen de opvoering der tableaux tot één der glanspunten van den feestavond maken. Dat zeer velen het a.s. feest met „U. d. S." zal mee vieren, hopen we van harte. Men zal het zich niet beklagen. In Êngelan d gaven Maandag minister Mc. Kenua en diens echtgenoote een avondpartij. Onder valsche voorwendselen hadden drie suffragettes uit- noodigingen tot dozen avond weten te bemachtigen. Tegen half twaalf klom een van haar in de receptie zaal op een stoel, en begon een redevoering over vrou wenkiesrecht. Zij werd onmiddellijk door een detecti ve verwijderd, waarna ook de beide andere dames wer den uitgeleid. Voor de opening van het parlement was te Hendon het luchtschip van den heer Spencer in gereedheid ge bracht voor een tocht over Londen. Een suffragette zou de reis mede maken. Op den ballon stond met duidelijke letters geschilderd Votes for Women en Women's freedom League; van het schuitje hingen linten met sprekende opschriften af. Mej. Matters had een scheepsroeper medegenomen, ten einde uit de lucht de menigte te kunnen toespreken. Maar eerst weigerde de motor een half uur lang, waardoor het gunstige oogenblik werd verzuimd en daarna bleek het onmogelijk tegen den wind op te wer ken. Volgens een ander bericht heeft de tocht wel succes gehad. De luchtreizigster de bekende juffrouw Mu riel Matters wierp duizenden vlugschriften naar be neden, terwijl twee auto's met suffragette's de ballon op den beganen grond volgden, voortdurend luid toe terend. 's Avonds trad de luchtreizigster in een vergadering als spreekster op, waarin zij o.a. zeide: „Wij, suffra gettes, altijd modern als we zijn, beginnen nu reeds den strijd in de lucht, voorloopig wel is waar slechts tegen den binnenlandschi n vijand, het parlement. Toen wij rver den Westminster dreven, waren wij 3500 voet hoog. Beneden kon men ons natuurlijk niet zien, maar ik wierp eenige duizenden manifesten voor het kiesrecht der vrouw op 's konings stoet. Bij het lan den was ik te vroeg uit den gondel gestegen en bengel de aan een touw, waarover natuurlijk gelachen werd. Men zal echter niet meer lachen, als wij op een goeden dag in tegenwoordigheid van de machtelooze politie op het dak van het parlement neerdalen en met de me gafoon in de vergaderzaal roepen: „Vrouwenkies recht." Uit Rusland is een nader bericht over het ge beurde met graaf Witte. Wc hebben eenige dagen gele den aan 't Berl. Tagebl. een schrijven ontleend, dat tot heden nog niet is tegengesproken, en waarin werd ge zegd dat graaf Witte voor een geheime rechtbank is gedaagd. Uit de zelfde bron ontving het blad wederom een schrijven. Deze geheime rechtbank, waarvan een grootvorst voorzitter was en waarin de minister-presi dent Stolypin en verscheiden ministers zitting hadden, had graaf Witte drie dagen gelegenheid gegeven om zich te verdedigen tegen de aanklacht, dat hij als mi nister-president had geheuld met revolutionnairen. De beschuldigde verklaarde aanvankelijk dat hij bereid was door documenten te bewijzen, dat hij niets met de revolutionnairen had uit te staan. Maar toen liij Vrijdag voor die rechtbank verscheen, betoogde hij, dat hij zich geheel onschuldig gevoelde, omdat hij de grondwet van 1905 ernstig opgenomen had en als mi nister-president voor zich in vollen omvang het recht cpgeëischt had met de revolutionnairen en radicale po litici te onderhandelendoch hij weigerde materiaal voor zijn onschuld aan te voeren voor deze rechtbank. Hij verklaarde verder, dat hij er niet bang voor was, gearresteerd en voor een openbaiT' rechtbank gedaagd te worden, waarvoor hij zou bewijzen dat hij eerlijk en correct gehandeld had. Het bewijs van zijn zuiver ge weten was reeds het feit, dat hij zich thans in St. Pe tersburg bevond en niet naar het buitenland was ge gaan. Dit zoo plotseling gewijzigde optreden van graaf Witte kwam voor de reactionnairen zoo onverwacht, dat de vervolging gestaakt werd, omdat men vreesde, dat dc graaf onthullingen zou doen, die pijnlijk zouden kunnen zijn. In hetzelfde artikel, waarin wij van de vervolging spraken, ontleenden we ook het een en ander aan een artikel in de Matin, waarin een vroegere politieambte naar Bakai onthullingen deed. In een nieuw artikel deelt de schrijver mede, dat tien jonge menschen in Warschau aan verschrikkelijke kwellingen werden blootgesteld en voor hun onthoofding in de gevange nis werden gezet, omdat zij beschuldigd waren van deelname aan den moord op generaal Trepoff. Later bleek dat de beschuldiging valsch was. Nog een ander „Russisch" bericht Een onderzoek van het beheer der kroondomeinen te Moskou heeft een tekort van 10 millioen roebel aan het licht gebracht. Het bleek dat de kroon voor alle waren 6 pCt. te veel betaalde. Er moeten honderden ambtenaren bij de zaak betrokken zijn. De Duitsche Keizer en de Keizerin zullen naar verluidt, dezen zomer de zeilwedstrijden in Enge land als gast van Koning Edward bijwonen. Bij die gelegenheid zou de Keizer ook een samenkomst heb ben met den Koning van Spanje. De Wienn. Allg. Korresp„ niet altijd betrouwbaar, meldt dat keizer Wilhelm en president Fallières el kaar dezen zomer ook zullen ontmoeten. Een oude oud-soldaat. De Tsaar van Rusland moet onlangs Andrej Nikolt- jewitsj Schmidt, een soldaat van 120 jaar, die nog in den oorlog tegen Napoleon gevochten heeft, in bijzon der gehoor ontvangen hebben. Schmidt was buitenge woon trotsch op de eer en deed zijn best om, ondanks zijn hooge jaren, een krijgshaftige houding aan te ne men. Men leidde hem in het studeervertrek van den Tsaar binnen, waar deze hem zeer vriendelijk ontving. Schmidt beantwoordde verschillende vragen, maar barstte ten slotte, van ontroering, in tranen uit. De Tsaar gaf den ouden soldaat kostbare geschenken en vertoonde hem aan den Tsesaéwitsj en grootvorstin netjes. W erkloozen. De telling der werkloozen te Berlijn door het ge meentebestuur gehouden, heeft slechts 23.670 werkloo zen aangewezen (tegen 101.000 bij de telling der soci alisten). liet gemeentebestuur beweert dat de socia listen cr alle zieken bijgeteld hebben en daarenboven telling hebben gehouden in plaatsen die niet tot Ber lijn hooren. Een dag zonder „stee k." Gisteren heeft er in Berlijn geen enkelen overval met een mes plaats gehad. In „der Tag" betoogt een inzendster, Dorothee Goebelen, dat alle messenstekers maar onthoofd moe ten worden: „Dat klinkt misschien menig teervoelend menscli zeer hardvochtig en dierlijk, maar ik ben over tuigd, dat ook zeer veel anderen, en vooral vrouwen, zullen zeggen „gelijk heb je." Schrikbarend neemt het aantal gevallen toe van meisjes, die beweren op straat met een mes gestoken te zijn. De politie heeft besloten met haar korte wet ten te maken, zij zullen zonder uitzondering voor den rechter gedaagd worden. Vreeselijk drama. In Johannisthal nabij Berlijn heeft een smid zijn der tigjarige vrouw, zijn twee kinderen van 3 en 8 jaar en daarna zichzelf van het leven beroofd. De zaak van den man moet in den laatsten tijd zeer slecht gegaan zijn. Aardbevingen. Den 23sten Januari werd aan alle Europeesche aard- bevingswachten ook te de Bilt een buitengewoon krachtige beving waargenomen. De seismische storin gen waren nog heviger dan die, geregistreerd bij de vernielende aardbeving in en om de Straat van Mes sina (28 Dec. 1908). Zóó hevig was de beving, dat aan de aardbevingswacht te Potsdam het seismograaf - toestel werd vernield. De deskundigen zochten de aardbeving in Noord- west-Perzië, niet ver van de Kaspische zee. Nadere berichten bleven evenwel uit. Vannacht nog is er evenwel een telegram uit de Perzische hoofdstad Te heran gekomen. De Perzische regeering had vertraag de berichten ontvangen over een hevige aardbeving, welke den 23en Januari heeft gewoed in de Perzische provincie Loeristan. Ofschoon die provincie schaars bevolkt is, zijn er door de aardbeving toch 60 dorpen hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, vernield. Van ver scheiden dorpen wordt bericht, dat zij totaal zijn ver zwolgen. De verliezen aan menschenlevens worden ge schat op vijf a zesduizend. Ongeveer het dubbele aan tal stuks vee is verloren gegaan. Het reizen in J p t o. In het Maartnummer van de „Sü Ideutsche Monata- hefte", dat nog moet verachjjnen, vertelt de bekende katholieke geleerde professor Joseph Schnitzer van zijn reis naar Japan. Aan zjjn belangwekkend verhaal is het volgende ontleend Hou prettig en aangenaam is het in een coupé van een Japanschen spoorweg, waarin men zoo voortreffe lijk zitLangs de zijwanden zgn bekleede banken, waarop de Japanners, naar 's lands gebruik, de beeneu gekruist, het zich gemakk-lijk gemaakt hebben1 En als ze uit vreemden mond de schoonheden van hun moei land te hooren krijgen, dan sloven ze zich uit om den vreemdeling diensten te bewijzen en aange naam te zijn. De een staat een stuk rijstkoek af, de ander biedt er fruit aan, een dorde geeft een Engel- sche courant. Men merkt telkens zaken op, die navol ging verdienen. Zoo is op elk station de naam van het eerstkomende station aangegeven zoo vindt men aan ieder station een groot bord, waarop in duidelijk leesbaar schrift in het Japansch en in het Engelsch de bezienswaardigheden van de plaats en haar omge ving on de afstanden vermeld staan. Zelfs aan de kl-ice stations zijn couranten, fruit, tabak, draDken en spijzen te verkrjjgtn en daarbij is ook rekening gehouden met den smaak van vreemdelingen voor wie er houten kistjes met broodjes, ham, kaas, eieren en zout in voorraad zijn. Betrouwbare pakjesdragers n men den reizigers, als de trein nog nauwelijks stil staat, hun bagage af en helpen hen bij h*t inruilen van kaartjes. Tijdens de reis loupen opmerkzame jongens door de waggons eerste en tweede klassen, stoffen de banken af, maken den vice, schoon, borstelen de reizigers af en brecg-m op verlangen thee en andere ververschicgeD. En dan de buitengewone goedkoopte van het reizen in Japan Voor een veertienurigo reis met een sneltrein betaal den wij 3 yan 93 sens, dus ongeveer f 4.8 terwijl bijv. het kortere traject MiinoheaWe nan f 17,34 kost. De kapitbinvanKöpenickveroordeeld, D- „kapitein" is te Bonn veroordeeld tot 288 mark boete wegi-ns het zonder vergunnirg verkocp*n van prent tri» f starten. SLAGSCHEPEN IN DEN STORM. LONDEN, 18 Febr. V. D. Een telegram uit New- I urk meldt, dat de vloot der Vereenigde Staten, wel ke zich nu op den Atlantischen Oceaan bevindt, op een thuisreis van haar wereldtocht, zwaar weder heeft getroffen. Een draadloos bericht op het departement van Marine te Washington ontvangen, meldt dat voornamelijk de „Illinois" en de „Kentucky?? twee slagschepen, door den hevigen storm heen en weer ge slingerd zijn en schade opliepen. Men verwacht dat te gen het tijdstip dat de vloot Hampton Roads zal heb ben bereikt, dc totale onkosten, door deze wereldreis veroorzaakt, ongeveer 120.000.000 zullen bedragen. Meer dan dc helft van dit bedrag was benoodigd voor het kolenverbruik. DE STRIJD IN DE 8. D. A. P. AMSTERDAM, 18 Februari. Naar wij vernemen heerscht bij de engere geestverwanten bij de Tribune nagenoeg algemeen de meening dat voor afscheiding geen beslissing dient te worden genomen voor het re ferendum het bekende eongrosbesluit heeft bekrach tigd. Vandaar dat slechts een gering aantal leden der S. D. A. P. tot nog toe liet voorbeeld van Mr. Mendels hebben gevolgd. Een algemeen uittrekken der mar xisten is niet te verwachten, daar velen meenen zich om de redactie van het nieuwe Weekblad dat als bij voegsel van het Volk zal verschijnen, te moeten scha ren, teneinde de bestaande organisaties niet aan het reformisme over te geven. l)e inlijving van de voor den dienst bij de militie aangewezen lotelingen der lichting 1909, die in het Iijdvak van 115 Maart ter volledige oefening moeten worden ingelijfd, alsmede van de lotelingeu die komen ter vervanging van de afgekeurden van de vorige lichting is bepaald op VRIJDAG 5 MAART a. s. te HELDER in het Casinogebouw voor de man schappen behoorende tot de gemeente Alkmaar, Aker sloot, Heilo, Linnnen, Bergen, Egmond-binnen, Eg- mond aan Zee, Schoorl, Oudorp, Warmenhuizen, Pet ten, Schagen, Barsingerhom. Harenkarspel, St. Maar ten, Zijpe, Anna-Paulowna, Wieringerwaard, Helder, Texel, Wieringen, Oude-Niedorp, Heer-Hugowaard, Broek op Langedijk, St. Pancras, Oterleek, Noord- Seharwoude en Zuid-Schanvoude. Te Hoorn in het lokaal „het Park" op DONDER DAG 11 MAART a.s. voor de manschappen behooren de tot de gemeenten Hoorn, Ursem, Schermerhorn, Zuid- ou Noord-Schermer, Winkel, Hoogwoud, Nieu- we-Niedorp, Spanbroek, Medemblik, Andijk, Wervers- hoof, Midwoud, Opperdoes, Enkhuizen, Bovenkarspel, Crootebroek, Urk, Venhuizen, Terschelling, Vlieland, I [oogkarspel, Berkhout, Blokker, Schellinldiout, Wij- denes, Wognum, Beets, Zwaag, Avenhoru, Sijbekar spel, Nibbixwoud, Westwoud, Edam, Middelie, Purme- rc-nd, Beemster, Graft, Jisp, Wijdewormer, de Rijp, Wormer en Obdam. DONDERDAG: Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond 91/, uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid 8 uur, oefeningsavond, gem. gymnastieklokaal. Ver. Voorwaarts, 8 uur, Diligentia. Gem. Koor „Nieuw Leven", 8 uur, Unie. VRIJDAG: Verg. Jonge Vrijzinnigen, 8 uur, de Unie. Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Allan. Strijkorkest, 81/, uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 7V«—8V« uur. Mannenkoor „Orpheus" Central, 8 uur. Ver. „Ons Genoegen," rep. 8 uur, Diligentia. Club van jonge Vrijzinnigen, lezing 8 uur, de Unje. ZATERDAG. Bond v. Ned. Vakschool leeraren, verg. 8 uur, boven zaal Oliv. School. Mannenzangver. „Excelsior," 3 maandel. vergade ring. ZONDAG: O. Z. O. D. Kegelclub, 6 uur, café Suisse. Zangver. ,Door onthouding vereenigd," repetitie, 10 uur. Graanhandel. ZATERDAG: Gymn.-ver. „Turnlust," openb. uitvoering, 8 uur, Harmonie. „Ons Genoegen," uitvoering, 8V2 uur, Diligentia. ZONDAG: Afd. Alkmaar, Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, vergade ring met lichtbeelden, 8 uur, Harmonie, Sociëteitszaal. Nieuw Leven, Orpheus en Zang en Vriendschap, gecomb. openb. uitvoering, 8 uur, gr. zaal Harmonie. Schaakwedstrijd V. V. V. en Wormerveersche Schaakclub, 2 uur, café Schermerhorn, Waagplein. Morgenavond zal in een vergadering, belegd door de club van jonge.vrijzinnigen, als spreker optreden de heer N. Meijer alhier, die de a. st. verkiezing zal behandelen. De vergadering wordt gehouden in de Unie. Het belangrijke onderwerp zal ongetwijfeld voor velen een aansporing zijn deze vergadering bij te wonen. Intro ductiebiljetten voor jongelieden zijn kosteloos verkrijg baar bij de N. V. Herm's Coster en Zoon. Hedenmiddag had onder enorme belangstelling de begrafenis plaats van het meisje, dat Zondag op zoo droeve wijze om het leven kwam. Voor het sterfhuis, het gebouw van het Leger des Heils, stond reeds vroeg een talrijke schare, die steeds aangroeide, zoodat ein delijk de Laat tot aan de Kapelkerk toe letterlijk één compacte menschenmassa stond. De lange lijkstoet werd voorafgegaan door een vaan drig met een banier van het Leger des Heils, die ge volgd werd door eenige hoogere officieren, waarna het muziekkorps kwam, dat d& marclie funèbre van Ohopin speelde. Aan den lijkwagen waren een negental kran sen gehangen, terwijl achter de koets een twaalftal meisjes in het wit schreden en verschillende Alkmaar- -'che heilssoldaten volgden. Aan het kerkhof, waar de menschen zich verdron gen, had de begrafenis met de bij het Leger des Heils gebruikelijke plichtplegingen plaats. Gecombineerde uitvoering. Wederom zullen de zangvereenigingen „Nieuw Le ven. „Orpheus" eu „Zang en Vriendschap," alle onder leiding van den heer H. Lindeboom een gecombineerde uitvoering geven. Deze zal plaats hebben a. s. Zondag in de Harmonie, 's avonds om 8 uur. De entrée zal weer 15 ets. bedragen en de opbrengst zal strekkeu ten bate van het Centraal genootschap voor vacantie-kolo- des te Egmond aan Zee. Bij de samenstelling van het programma heeft men ook voor nieuwe nummers gezorgd. Moge een talrijke opkomst bewijzen dat men het goe de doel zeer op prijs stelt. Gelezen op een bus van de Nederlandsche posterij en, oitder den rook van Alkmaar, dat 11.15 plaatstijd 11.35 spoortijd is. Hoe goed toch, dat we Amsterdamschen tijd krijgen*! Dinsdagavond hield de Vereeniging van Huurders een openbare vergadering in het lokaal Diligentia. Te ongeveer 81/4 uur opende de vice-voorzitter, de heer Vosman, de tamelijk goed bezette vergadering. Na een woord van welkom aan de aanwezigen, gaf hij hst woord aan den voorzitter, den Heer 8. J. Berlijn. Spreker begon met er op te wgzen, dat het doel der vereeniging van Huurder* was le. het onrecht-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2