DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Damrubriek. m m m* m m a m n 1 lü H üi EB m B No. 42 Honderd en elfden jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden vooi' Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /Wonderlijke nummers 3 Cents. V R IJ D A G Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 19 FEBRUARI. BINNENLAND. m ül 'S 0 fH 11 'M HL Ui B Telefoonutumner 3. J. J. Groet 1 ÉS 0 0 0 üi gn 0 Hfl urn tm Él Middelbaar Technische School. Hulde aan H. M. de Koningin. 2. 39-33 3. 44—39 4. 31-26 5. 26: 17 12-18 7-12 17-21 11: 22 0 - m 0 t-9 Ét Öf BH BH ÉM De scheuring In de S D. A. P. Benoemd. COURANT ALKMAAR, 19 Februari. Tu de troonrede, welke deze week door koning Edu- ard is uitgesproken, werd medegedeeld, dat er met het oog op de groote werkloosheid een wetsontwerp zou worden ingediend tot betere organisatie van de ar beidsmarkt, door een stelsel van arbeidsbeurzen, waar mede andere plannen tot bestrijding van werk loosheid zouden kunnen worden verbonden. Met de voorbereiding hiervan was een Staatscom missie benoemd, welke bestond uit 18 leden, van ver schillenden rang eii godsdienst, o. a. een oud-minister, een katholieke bisschop, drie Anglikaansche geestelij ken, een geneeskundige inspecteur van de armenzorg, drie hoogleerarcn in de Staatshuishoudkunde. Het rapport van deze commissie, welke in December 1905 werd samengesteld, is thans verschenen. Het is een boek van ongeveer 2000 bladzijden pn bestaat uit een verslag van de meerderheid en een van de min derheid, benevens talrijke afzonderlijke nota's. De commissie heeft niet minder dan 209 vergaderingen gehouden, 452 getuigen gehoord en verklaringen op genomen van 900 andere personen en van een aantal enderzoekers, die naar bijzondere zaken navraag deden. De uitslag van het onderzoek is, dat de commissie een nlgeheele omwenteling in het tot dusverre in En geland gebruikelijke stelsel van armenverzorging in overweging geeft. Zelfs de namen „armenwet" en „ar menzorg, die zulke onaangename nevengedachten wek ken, wil de commissie niet meer behouden. De Engelsche pers kan zich met de veroordeeling van de tegenwoordige armenwetgeving wel vereenigen. Maar er is verschil van meening ten aanzien van de vraag, hoe de komende wetgeving moet zijn. De meerderheid van de bladen voegt zich bij de meerder heid der commissie. Deze geeft het volgende stelsel in overweging wij ontleenen dit aan de Nieuwe Courant. 1. Alle openbare armenzorg komt onder één autori teit te staan in elk district. 2. Herverdeeling dier districten, zoodat zij samen vallen met de districten der groote plaatselijke autori teiten. 3. Uitgaven ter zake van armenverzorging komen op de begrooting der graafschap of van den gemeente raad. 4. Classificatie van den onderstand. 5. Opheffing der werkhuizen en dientengevolge afzonderlijke behandeling van ouden van dagen, zie ken, zwakzinnigen en epileptici, kinderen, gezonden en zwervelingen (landloopers). 0. Een combinatie van arbeidersbeurzen, gedeelte lijke ondersteuning thuis, nijverheids- en landbouwin stellingen en dito koloniën tot hulp der werkloozen. 7. „Hechtenis-kolonies" voor leegloopers. 8. Aanmoediging van het arbeiderswoningstelsel voor bejaarden en van het uitbestedingsstelsel voor kinderen. AAN DE DAMMERS! In de eerste plaats een woord van dank voor de vele oplossingen van probleem no. 13 en het vraagstuk. Oplossing van probleem no. 13 van den auteur. Wit speelt: 46—41, 34—30, 49-^3, 40—34, 25:5, 5:19. Een andere oplossing begint met 37—32, wat bij goed tegenspel van zwart remise wordt. Vraagstuk no. 5 was zeer aardig. Daarin forceerde wit de winst door: 3329, 4237, 3833, 3631, 47:36, 30—24, 35:4, 4:26 en Wint. Zeer mooie en fijne ontleding! Van beiden mochten wij goede oplossingen ontvan gen van de heeren: A. Bruijn, P. Deugd, D. Gerling, J. Houtkooper, G. v. Nieuwkuijk, C. Slotboom, allen te Alkmaar; S. Homan en H. Lindeboom, beiden te Oudorp; C. den Hartigh, Heer-IIugowaard; A. van Nienes, Noord-Scharwoude; N. Voormeer, Akersloot. Probleem no. 13 alleen van G. J. Hartkamp, F. W. Roderwijn en B. D. de Roos, Alkmaar; H. Gerrits, Grootebroek. Alleen 't vraagstuk van H. E. Lantinga, Haarlem en J. Speets, Benningbroek. Van probleem no. 12 ontvingen wij nog goede oplossingen van A. Mooyboer, B. D. de Roos, Alkmaar en C. Veerman, Kolhorn. Van 't vraagstuk der vorige rubriek nog een goede oplossing van J. Speets, Benningbroek. Zondag j. 1. werd in het „Heerenhuis" te Midden- Beemster het tweede gedeelte der match gespeeld tus- schen Het V. A. D. en de damclub „Aris de Heer." Van beide zijden kwamen 17 spelers uit. Eerst was 't plan 2 ronden te spelen, maar de partijen duurden zoo lang, dat men hiervan moest afzien en toen alle aandacht besteedde aan die ééne partij. De uitslag van dezen wedstrijd was als volgt: 9. Verbetering van geneeskundige hulp door die in verband te brengen met het verschaffen van genees middelen en met poliklinieken. 10. Een wijziging van de bepalingen op het verlies van het kiesrecht, zoodat geneeskundige bijstand het kiesrecht niet verloren doet gaan en andere onder stand slechts, wanneer die voor meer dan 3 maanden in het jaar wordt verleend. Do hoofdpunten van het' minderheidsverslag zijn verdeeld in die, welke op de niet-gezonden en die, wel ke op de gezonden betrekking hebben. Voor do niet gezond van lijf en leden zijnde armen eischt liet viertal van het minderheidsrapport: 1. Afschaffing der armenraden. 2. Overbrenging van de bevoegdheden dier armen- voogden op graafschap en gemeente; uitoefening daar van door commissies n.l. voorzoover betreft: a. schoolkinderen door de onderwijscommissie; b. zieken, blijvend ongeschikten, idioten en bejaar de behoeftigen door de gezondheidscommissie; c. geesteszieken van alle soorten bij de commissie voor de krankzinnigengestichten; d. bejaarde gepensioneerden door de pensioencom- missie. De verpleging geschied in gestichten of thuis. 3. Benoeming van ambtenaren voor den openbaren onderstand, door de graafschapsraden, voor het houden van verschillende registers. Elke commissie wordt onder een districtafdeeling van een nationaal departement gebracht. Ilooger be- ïoep van de beslissingen der ambtenaren enz. bij een afzonderlijke afdeeling. Wat de gezonden betreft wil de minderheid: 1. Een ministerie van Arbeid instellen, het toe zicht oefenende op de volgende hervormingen: 2. Een samenhangend stelsel van arbeidsbeurzen, met gedwongen gebruikmaking van dezen in bepaalde bedrijven. 3. Geen arbeiders die slechts de helft van den tijd werken („halftimers"). Arbeidsduur van personen beneden de 18 jaar begrensd tot 30 uur in de week met 30 uur oefening in het vak. Vermindering van ar beidsduur voor spoor-, tram- en omnibuspersoneel. On dersteuning aan moeders van jonge kinderen om te beletten, dat zij in fabrieken werken. 4. Regeling der verdeeling van openbare werken voor ongeveer 48000.000 's jaars te verdeelen over 10 jaar met uitbreiding in slechte en inkrimping in goede jaren. Verder bebossching, kustbescherming enz. 5. Subsidie der regeering aan vakvereenigingen of andere vereenigiugen die ondersteuning bij werkloos heid geven. 6. Steun aan werkloozen met gelegenheid hun vak te onderhouden. 7. Werkinrichtingen (kolonies) voor leegloopers die hun gezin verwaarloozen. 8. Verzorging van moeders van zeer jonge kinderen V. A. D. 1. J. de Haas 2 2. Ph. L. Battfeveld 2 3. D Schippir 1 4. A. van 't Schip 0 5. J. Presburg 2 6. J. Mijer 1 7. D. Homo» t 2 8. H. A. J. de Grebber 1 9. T. Koch 1 10. B. Voorzanger 1 11. N Baruch 2 12. E. Cirdczo 1 13. A. v. d. H-yden 2 14. P. Abrams 2 15. J. v. Cleef 0 16. F. H Kluen 2 17. G van Daaieo 0 A. Jb. S. „Aris de Heer," J. Noome Mz. 0 S. de Heer Ar. 0 de Heer Kz. 1 Nrorae Mz 2 C. Noome Mz. 0 J. de Haer Az. 1 de Heer Kz. 0 Jb. Noome Jz. 1 P. Z ernan 1 M. Noome Mz. 0 A. de Heer Dz. 1 W. Molenaar 0 J. de H<-er Cz 0 J C. de Wit 2 D. Kijken 0 P. Köhne 2 22 12 Het V. A. D. won dus met 22 tegen 12 punten. Het eerste gedeelte der match is door hen gewonnen met 2721, dus in 't geheel wonnen zij met 49 tegen 33 punten. Als vraagstuk willen wij dezen keer het volgende aan onze lezers geven. aan huis, hetzij zij weduwen zijn of echtgenooten wier mannen in inrichtingen tot beoefenen van hun vak zijn opgenomen. De minderheid der commissie bestond uit vier per sonen. Haar denkbeelden vinden in de Engelsche pers weinig ingang. Zij worden als onpractisch verworpen. Beweerd wordt, dat de regeering ook verdeeld is over de adviezen en plannen. De meerderheid van het ka binet moet slechts geneigd zijn ze gedeeltelijk in een nieuwe wetgeving over te nemen. Waar echter èn het ouderdomspensioen èn de marine veel geld vragen, waar er naar ruwe schatting een tekort is van 264 millioen gulden, ligt het voor de hand dat er van de voorgestelde kostbare maatregelen voorloopig wel niet veel terecht zal komen. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Aanne- mersbond heeft te Utrecht in oogenschouw genomen de drie terreinen, welke de gemeente ter beschikking heeft gesteld voor den bouw van de Middelbaar Tech nische School. Het hoofdbestuur heeft uit deze ter reinen gekozen een uitgestrekt stuk grond aan de ('roeselaan (westelijk stadsgedeelte), waarop dus ver moedelijk deze nieuwe inrichting van onderwijs zal verrijzen. Do gemeente Utrecht, stelt dit terrein gratis beschik baar. Z K H Prins Hendrik. Prins Hendrik is voornemens op 23 Maart de De Ruyterschool te Vlissingen te openen. De Prins zal tegen den middag aldaar aankomen en nog denzelfden dag naar de residentie terugkeeren. In de Woensdagavond te 's-Gravenhage gehouden In bovenstaanden stand, voorgekomen in een partij tussehen de heeren Bizot (wit) en Campenois (zwart) speelde wit 3228. Zwart kon toen een stuk winnen. Op welke manier En hoe speelde wit toen verder. Want als zwart het stuk winst neemt verliest hij de partij. Misschien is 't wel wat eenvoudig, maar toch zulke dingen komen vaak in de partij voor en worden maar al te dikwijls over 't hoofd gezien. Antwoorden ontvangen wij gaarne voor 24 Februari. Skgzetten in de opening. Kaatsingzet (slot). Nog moeielijker is deze zet in de volgende opening: Wit. Zw*rf. Wit. Zwtt: t. 1. 33-28 18-23 6. 28: 17 12: 21 7. 36-31 20 25 8.31-27 14—20 9. 50-44 20-24 Nu is onderstaande stand bereikt (vergelijk s. v. p.). WW ■Mé wy?' "<3H* iM* Mi MÈ üqal Zwart 5, 6, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 19, 20, 24, 26, 29. Wit 22, 25, 30, 32, 33, 35, 36, 38, 40, 43, 45, 48, 49. Zwart 7ln, 13, 15, 16, 18, 19, 21, 23/1B. Wit 27, 32/30, Wit wint met: 27—22, 84—30, 40:18, 33—29, 39:2C ;wee schijven, want schijf 27 wordt op den duur ook veroverd. Nog een aardig voorbeeld. Zwart: 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 16, 18, 30. Wit: 19,23,27, 28, 29, 31, 36, 37, 40, 47, 50. Wit speelt 1914 (niet 1913, want dan maakt zwart door 3034 en 34:41 remise). Zwart moet nu tweede bijeenkomst van afgevaardigden der Haagsche vereenigiugen, die zich aaneengesloten hebben voor een liuldebetooging ter gelegenheid van de te verwach ten heugelijke gebeurtenis, zijn de plannen nader be sproken. Met een door het voorloopig comité voorge steld programma van den feestdag, die om verschil lende redenen nader werd vastgesteld op vier weken na de verwezenlijking van de blijde verwachting, kon men zich in hoofdzaak vereenigen. Het plan zal in ijzonderheden worden uitgewerkt. In den Helder heeft zich een comité van militai re en burgerlijke autoriteiten gevormd, om, na de blij de gebeurtenis, een grooten feestdag voor de ingezete nen te organiseeren. Het hoofdmoment van dien feestdag zal zijn een uit voering van alle zang- en muziekvereenigingen teza men, onder leiding van den heer M. H. van 't Kruijs, uit 's-Gravenhage, die daartoe bereids uitgenoodigd is. Ter gelegenheid van de door H. M. de Koningin te verwachten heugelijke gebeurtenis, heeft mevrouw Tja- denModders, van de bekende philantropische spijs- kokerij enz. De Metropool, te 's-Gravenhage, het denk beeld opgevat, om met haar dochtertjes aan de arme kinderen van den Haag en Scheveningen beschuiten met muisjes uit te deelen op den blijden dag. Omtrent den toestand in de S. D. A. P. kan het H b 1 d. thans nog het volgende berichten. In de eerste plaats heeft de afdeeling Leiden nog niet be dankt. In elk geval trouwens zullen afdeelingen, voor dat ze tot een dergelijken gewichtigen stap besluiten, eerst een afdeelingsvergadering moeten beleggen. En afdeelingsvergaderingen worden de volgende week overal gehouden voor het referendum, dat voor de ge nomen congresbesluiten is uitgeschreven. Op deze vergaderingen zal de toestand natuurlijk besproken kunnen worden en overwogen of men zich als afdeeling al dan niet van de S. D. A. P. zal af scheiden. Wij vernemen dat in enkele Amsterdam- sche afdeelingen tot afscheiding strekkende voorstel len zullen worden ingediend. Intusschen wordt door vele leden individueel hun lidmaatschap der S. D. A. P. opgezegd. Wij vernemen voorts dat mr. Mendels een brief tot de Tribune-groep heeft gericht, houdende mededeeling, dat hij in dezen tijd en onder de huidige omstandighe den geen eandidatuur tegenover Troelstra zal aanvaar den. Verder heerscht onder de Marxisten verschil van meening of zij als S. D. A. P.-lid al of niet mceten bedanken. Een strooming is van meening, dat zij haar Marxisme in de partij moet blijven prediken en trachten moet naar herroeping van het Deventerseho besluit. De andere strooming meent, dat de S. D. A. P. niet meer is een sociaal-democratische partij, en zij derhalve deze moeten verlaten en een nieuwe partij stichten. Met elkaar echter zijn de Tribunisten het eens, dat de „Tribune" moet gehandhaafd blijven. Over deze verschillende aangelegenheden zal op de i..s. vergadering der Marxisten van gedachten worden gewisseld. De heeren v. d. Goes, Mendels, Gcrter, Wibaut, mevr. Roland Holst e.a. worden tot deze bij eenkomst uitgenoodigd. QBMBNQD NIEUWS. Tot voorzitter van den Leekerpolder is benoemd de heer IJ. Wals. Tot heemraad van het heemraadschap Wormer, Jisp en Neck is benoemd de heer F. Wezel, te Jisp. slaan 9:20, anders verliest hij door 23:3. Heeft zwart 9:20 geslagen dan speelt wit 2721, 31:13, 23:34. Het volgende probleem van één onzer oplossers bie den wij heden ter oplossing aan. Probleem no. 14 van O. H. den Hartigh, Heer-Hu- gowaard. mm Zwart 1, 3, 7, 8, 10, 16, 19, 20, 23, 25 (dam) 26,34. Wit 12, 17, 27, 32, 38, 42, 43, 44, 49 50. Oplossingen voor 24 Februari a.s. Correspondentie. O. H. den II. te II.H. Probleem in dank ontvangen. Wordt nu reeds ge plaatst. Heel aardig. Hopende nog meer te ontvan gen. C. V. te K. Problemen ontvangen. Stand te on natuurlijk. Ontleding wel aardig, maar eindstand niet altijd gewonnen. J. A. W. te Gr. Uw oplossingen in dank ontvangen Die van 't vraagstuk zou zoo wel kunnen, maar de op lossing in de rubriek is toch beter. Uw oplossing van probleem no. 13 was niet goed. Gelieve die te verge lijken met onze oplossing. Hopende I verder onder onze geregelde oplossers te mogen rekenen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1