STADSNIEUWS. BUITENLAND. Kleine oorzaken Overreden. Uit Harenkarspel Uit Egmond aan Zee. Uit Heer-Hugowaard. De verstandhouding aan het Gymnasium. Geslaagd. Levering straatsteen. Remonstrantsche Kerk. Kegelconcours. Op de hoogte Agenda Openbare Vermakelijkheden. ZATERDAG: Gemengde Mededeelingen. wnt recht ia; tusschen de eischen van abstracte, niets ontziende gevoelens en gedachten en die eener nuchte re werkelijkheid vol van het „onmogelijke," het noodig evenwicht te bewaren, vordert ontzaglijk veel van on3 evenwicht. In zulk een tijd echter is niets ons zoo noodig als de kunst: goed te lezen en goed te verstaan: boeken geboren uit Echtheid en Eerbied. Zij leeren ons schiften tusschen het betrekkelijke en het eeuwige; zij leeren ons de diepten kennen van het leven, en ge ven ons aldus grondslagen voor ons bestaan. In Echt heid en Eerbied geboren kunst kan niet schaden, ten zij hen, die beiden nog niet leerden verstaan en die aldus open zijn voor eiken invloed, en in wie de beste kan verloopen tot kwaad. Maar wie zeker was in echt heid en eerbied te scheppen, behoeft niet de verant woordelijkheid voor zijn werk te schromen; zoomin als dit behoeft te doenwie ze in de wereld verspreidt. De drank. De 55-jarige behanger M. A. T., te Nijmegen, die te Ubbergen aan het werk was, keerde Woensdagavond niet in zijne woning terug. Naar eenige kameraden verzekeren, was hij onder den invloed van sterken drank. Gisteren werd zijn lijk gevonden, drijvende in „de Meer," onder Ubbergen. Men kon zien, dat de man nog moet getracht hebben zich aan den oever vast te grijpen. Op pensioen. De nog werkzaam zijnde wevers der weldra te sloo- pen jutefabriek te Holten door do firma Ter Horst zijn gepensionneerd. Te Geelst bij Eindhoven geleidde een schaapherder in gezelschap van zijn patroon eene kudde schapen naar huis. Op een gegeven oogenblik sprong de hond, die bij de kudde behoorde, tegen den herder op, waar door deze wankelde en in eene sloot viel. Men haalde hem spoedig op hot droge, doch de man bleek dood te zijn. De herder had door den val zijn hals gebroken. Diefstal. Bij den arbeider H. T., te Sloten is een voor hem aanzienlijk bedrag aan geld ontvreemd. Do dief had gebruik gemaakt, van den huissleutel, die de man, toen bij uitging, buiten in een klomp had gelegd. De vrouw, die in de kamer sliep, heeft niets van den diefstal gemerkt. Te Velseroord werd Donderdagavond de reeds be jaarde schildersknecht Goes, toen hij de straat wilde oversteken, door een voorbijrijdenden wagen overre den en zeer ernstig aan het hoofd verwond. Bewuste loos werd hij een drogistwinkel binnengedragen. Dr. Heslinga, van Velsen, inmiddels ontboden, zag den toestand van den patiënt zoo ernstig in, dat hij advi seerde, hem de Heilige Sacramenten der stervenden toe to dienen. I)e Raad dezer gemeente vergaderdo heden (Zater dagsmorgen om 10 uur onder voorzitterschap van den beer J. Swan, burgemeester. Afwezig was de heer Burger wegens ziekte. Na het goedkeuren der notulen van de vorige ver gadering, werd mededeeling gedaan dat mej. Nieu- wenhuizen—Eraaij wegens hare benoeming te Ameland tegen 15 Maart ontslag heeft gevraagd. Zonder eenige discussie werd het verslag eervol ver leend. De voorzitter bracht in bespreking of het salaris wederom 250 moet bedragen. De heer Zut zeide, dat wanneer de titularesse in de kom der gemeente moet wonen, de raad haar een vrije woning dient te geven, waarvoor dan evenals vroeger 50 van het salaris kan worden afgetrokken. Na eenige besprekingen omtrent de standplaats van het huis werd besloten die op Kalverdijk of Dirkshom te bepalen. De heer Slot stelde voor 200 te geven en vrije wo ning en aan Burgemeester en Wethouders op te dra gen eventueel voor een woning te zorgen. Mocht de le benoemen titularesse ongehuwd zijn en lieverenpen sion wonen, zoodat zij geen woning verlangt, dan kan het salaris bepaald worden op 250. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aange nomen. Omtrent 6 schoolbanken deelde do voorzitter mede dat Mooij de 0 schoolbanken zal maken voor 1 per stuk meer dan de door hem aangenomen banken. De voorzitter zeide dat de gemeente-opzichter ver klaard heeft, dat de beankering van het raadhuis moei lijk voor aanbesteding vgtbaar is. Bij de daarop gevolgde rondvraag verlangde geen der leden het woord, waarna de voorzitter de vergade ring sloot, zeggende, dat deze vergadering waarschijn lijk wel de laatste zal zijn geweest welke hij leidde. Hij gevoelde zich gedwongen zijn oprechten dank te betuigen aan den Raad voor de aangename samenwer king en voor den vriendelijken toon die er steeds bij Je beraadslagingen heerschte. Mocht er wel eens ver schil van meening zijn geweest, de door spreker ge noemde kenmerken van de raadszittingen maakten steeds, dat besprekingen goede resultaten ten gevolge hadden. De welwillendheid en de steun die van de heeren Wethouders hem steeds mochten ten deel vallen, wa ren hem steeds aangenaam geweest en hij zeide daar voor dan ook hartelijk dank. Den secretaris, den heer J. Dam, kon spreker niet genoeg dankbaar zijn voor hetgeen hij van hem steeds heeft mogen ondervinden. Het onomstootelijk ver trouwen, de ijver en de toewijding van den secretaris, waren hem steeds een kraehtigen steun bij de waarne ming zjiner betrekking. Diens werken zal steeds bij spreker in zeer aangename herinnering blijven. Den gemeen te-veldwachter, wiens nauwgezette plichtsbetrachting en ijver ook veel hadden bijgedra gen tot vergemakkelijking van het waarnemen van zijn ambt, dankt spreker eveneens, en hij hoopte dat de Raad spoedig zou kunnen besluiten hem een tracte- mentsverhooging toe te kennen in den vorm van een vrije woning. Ook aan de pers bracht spreker ten slotte zijn dank voor het steeds onpartijdig en juist weergeven van de beraadslagingen, en ten slotte drukte hij den wenseh mt dat zijn opvolger, wie dat dan ook mag zijn, dezelf de medewerking en steun zal mogen ondervinden als hij en daardoor met lust en ijver zal werkzaam mogen wezen tot heil van de gemeente Harenkarspel. Egmonds Tooneelclub heeft gisteravond het „Verle den van Ina Boudier-Bakker opgevoerd. I)eze opvoering was zeer voldoende, maar gaarne zouden we gezien hebben dat de Rederijkerskamer of haar regisseur er iets meer er op gelet had, kleur te brengen in het spel. De heer K. was eenig in zijn moment tegenover de wantrouwende familie, daarin had zijn spel, dat den heelen avond zeer goed was, het hoogtepunt bereikt. Mej. B. bracht als bakvischje door haar frisch optre- don n waar zonnestraaltje in 't drama. Op het spel der overige leden in te gaan zou ons te ver voeren. Het verwierf meerendeels grooten lof. Zeer pakkend en met entrain werd het kluchtspel „Eindelijk alleen" gegeven, een alleraardigst sluit- stukje, waarvan de inhoud, betreffend een gestoorde huwelijksreis zeer humoristisch was en het publiek te genieten gaf. De avond bracht de aanwezigen onverdeeld genot en hoezeer de Kamer wordt gewaardeerd, blijkt wel daar uit dat een groote aanwinst werd verkregen door toe treding van donateurs. Was deze avond bestemd voor genoodigden en le den, Maandagavond zal een voor prijs toegankelijke uitvoering worden gegeven. Wij voorspellen zonder voorbehoud ook dan een groot succes. Gisteren werd in „De Hengstman" alhier de gewone voorjaarsvergadering gehouden dor af deeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Voorzitter de heer A. Wonder Az., secretaris de heer W. van Slooten. Na opening der vergadering, lezing der no tulen, welke onveranderd worden vastgesteld. Uit deze notulen blijkt o. a. dat op 15 Mei a. s. de afd. 35 jaar hebben bestaan. Als gewoonlijk waren er een vracht ingekomen stukken, onder welke prijscou ranten een niet geringe plaats innemen. Hoewel het meerendeel der ingekomen stukken voor kennisgeving werd aangenomen, ontspon zich toch een levendig de bat naar aanleiding eener brochure over het gebruik van kunstmest. Algemeen was men van oordeel, dat het gebruik van kunstmest nog vaak zeer onpraktisch geschiedt. Proefvelden, mits goed aangelegd en van langeren duur dan één jaar achtte men niet ondien stig. In dit opzicht is er nog een ruim arbeidsveld voor de vereenigingen op landbouwgebied te bewerken. De aanleg van particuliere proefvelden achtte men van niet veel waarde, omdat hieraan meestal niet de noodige aandacht geschonken wordt, zoowel bij den aanleg als het bepalen der resultaten. Daarna kwam aan de orde de rekening over 1908. Deze werd bij afwezigheid van den penningmeester voorgelegd door den secretaris. Uit de rekening bleek dat de uitgaven bedroegen 142.09r', de ontvangsten 134.45, alzoo een nadeelig saldo van 7.64G. Opgemerkt werd, dat de financiën vooruitgaande zijn, aangezien de vorige rekening sloot met een tekort van 16.60G. Daar het ledental is geklommen tot 51 hoopt men voor het volgend jaar op beter eindcijfer. Nadat de rekening was nagezien en in orde bevonden, werd ze goedgekeurd. Bij de behandeling van den Beschrijvingsbrief voor do a.s. Algemeene Vergadering bleek dat de vergade ring geen voorkeur heeft voor een der candidaten door het II. B. voorgedragen. De voorgestelde wijziging in het reglement zal, meende men algemeen, wel geen te genkanting ondervinden. Het voorstel ditmaal geen afgev. naar de Algemeene Vergadering te zenden werd met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens kwam ter tafel de vragenlijst door het H. B. ingediend. Met voldoening, meende men, zal de secretaris zich kunnen zetten aan de beantwoording dier vragen, aangezien de afdeeling menig blijk van opgewekt leven gaf, al maakt ze zich dan ook niet zoo warm over al de zaken in die lijst genoemd. Naar aanleiding eener bespreking over de onderlin ge brandverzekering der Maatschappij, ontspon zich een debat, waaruit bleek, dat men veel gevoelt voor een onderlinge gemeentelijke verzekering, doch dat men terugdeinst voor de bezwaren en moeilijkheden aan de oprichting er van verbonden. Er werd dan ook voorloopig niet verder op ingegaan. Volgens het eonvocaat zou nu aan de orde zijn: een landbouwkundige voorlezing. De secretaris moet me- dedeelen, dat de heer A. C. G. Post Jr. hem intijds had laten weten, door drukke bezigheden hieraan niet te kunnen voldoen. Aanvankelijk dacht nu de heer Van Slooten een lezing te houden, doch ook deze had geen tijd kunnen vinden voor voorbereiding daartoe. Beslo ten werd nu einde Februari of begin Maart een gecom bineerde vergadering uit te schrijven door de afdeeling „Nieuwleven" en „Ons Belang" en'den heer Post uit te noodigen in die vergadering op te treden. Door de heeren De Geus en Van Slooten zal dan verslag wor den uitgebracht over de gehouden tentoonstelling, door den heer Van Slooten zullen tevens inlichtingen worden verstrekt aangaande het centraal-bureau en door den heer Brugman een inleiding worden gehou den over proeftuinen. In verband met dit laatste zal de heer Ilazeloop, Rijkstuinbouwleeraar, worden uitge- noodigd in die vergadering de aanwezigen nader in te lichten omtrent het verbouwen van aanbevolen nieuwe cultures. Thans rees nog de vraag, waar deze gecombineerde vergadering zou worden gehouden. Met het oog op een eventueel gunstig antwoord van den heer Haze- loop, acht men „De Hengstman" daarvoor de meest geschikte loealiteit, aangezien toch in het noordelijk doel van den polder de tuinbouw overwegend is, en dan allicht ook bezoek verwacht kan worden uit Waarland en andere plaatsen. Na rondvraag, welke niets opleverde, sloot de voorz. onder dankzegging de vergadering. NIEUWS UIT HOORN G e 8 1 s g Gisteren zijn te 's-Gravenhage de dames E. Veld- meijer, N. L. Winkel en W. J. Tenthoff, alhier, ge slaagd voor het examen nuttige handwerken. Goed afgeloopen. Een jongen viel onder een wagen met stroo en kreeg (wee wielen over het lichaam. Gelukkig is hem weinig letsel toegebracht. Voor trouwe diensten. Den betrokken personen is bekend gemaakt, dat ambtenaren en beambten in directen dienst der ge meente, na 25, 40 en 50-jarigen dienst van de gemeente een gratificatie zullen ontvangen, gelijkstaande met een maand salaris, tot een minimum van 10 gulden. Predikbeurten. 21 Februari 1909 Hervormde gemeente. II.H. Diakenen zullen in den loop dezer week hun rondgang doen voor do driemaan- delijksehe collecte. Hervormde Gemeenfe. Groote kerk. Voormiddag te 10 uren, Ds. Tenthoff. Aamiddags te 12'/2 uren, Godsdienstoefening voor jon gelieden. Avond te 6 uren, Ds. Cramer. Luthersche Gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. Scharten. Avond te tï uren, Ds. Scharten. Zendings rede. Woensdagavond 8 uren, Verg. Luth. Zend. Ge- nootsch. Remonstrantsche gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. Terwogt. Doopsgezinde gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. Uiterdijk. Gereformeerde gemeente. Voormiddag te 10 uren, Ds. Zantinge. Avond te 5 uren, Ds. Zantinge. Vereeniging tot Evangelisatie. Voormiddag te 10 uren R. R. Postlnima, Evangelist. Avond te 0 uren. dezelfde. Woensdag 24 Febr. Avond te 872 uur. Bijbellezing Ps. 91. Naar wij vernemen is het volgende adres aan den Raad verzonden „Ondergeteekenden, conrector en leeraren van het Gymnasium te Alkmaar, kennis genomen hebbende van de motie, die de heer Uitenbosch aangekondigd heeft in de Gemeenteraadszitting op Woensdag 10 Fe bruari, luidende als volgt: „De Raad, van oordeel dat liet belang van een goeden „gang van het onderwijs aan het Gymnasium te dezer „stede in hoogo mate medebrengt de wenschelijkheid, „dat er een goede verstandhouding besta tusschen Rec- „tor en leeraren onderling, spreekt met het oog op de „onlangs door den Raad gedane benoeming van den „heer Dr. Boas tot leëraar, het verlangen uit, dat een „goede verstandhouding blijve bestendigd en gaat over tot de orde van den dag"; stellen er hoogen prijs op te verklaren, dat de ver houding tusschen den Rector en hen altijd uitstekend is geweest en nimmer iets heeft te wenschen overge laten." Het adres is geteekend door de heeren Moltzer, Leopold, Vor der Hake, Glasz, Trouw, Leijdesdorff, Nugteren, Belonje, Rutgers, Herekenrath. Maseh- haupt en Meerum Terwogt." Te Utrecht zijn gisteren geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames O. G. Bol en A. M. M. Keg, alhier. Aan de firma W. F. Stoel en Zoon werd na inschrij ving door B. en W. der gemeente Winkel de levering opgedragen van pi. m. 120.000 beste vl. straatklinkers a 1 8.80 per 1000, ten behoeve dier gemeente. „Men verzoekt ons te molden, dat a. s. Zondag in de „Remonstrantsche Kerk een avonddienst te 7 uren ge- „houden zal worden in plaats van een morgendienst," «piST Ijsbond Hollands' Noorderkwartier. Hedenmorgen vergaderde het District Alkmaar van don Lisbond „lloll. Noorderkwartier," in hotel Wijn kamp. Tegenwoordig waren de afdeelingen Alkmaar, Koe dijk, Noord-Scharwoude, Oudkarspel, Schoorldam en Zuidscharwoude. Afwezig: Akersloot, Bergen, de Egmonden, Groet met kennisgeving, Heilo, Limmen, Oudorp en Sint Panera s. De vergadering werd om 11 uur met een woord van welkom aan de opgekomen afgevaardigden, door den Districts-voorzitter, den heer A. J. Stikkel geopend. Hij deed mededeeling dat door hem alleen de afge vaardigden waren opgeroepen en niet tevens hunne plaatsvervangers, wat hij betreurde, daar hierdoor wel licht de opkomst zoo klein was. Hij sprak echter de hoop uit dat de belangrijkheid der besprekingen er niet minder om zou worden. Medegedeeld werd dat Sint Pancras dezen winter, als nieuw toegetreden afdeeling bij den Bond, aan dit district was toegevoegd en dat Akersloot, vroeger tot het District Zaanstreek behoorende, bij District Alk maar was ingelijfd, zoodat Distr. Alkmaar nu uit 14 afd. bestaat. Allereerst werden de ingekomen vragenlijsten ter tafel gebracht, betreffende de ontvangsten der afdee lingen in verband met posten of overloopen, benevens het plaatsen van wegwijzer en grensborden. Hieruit bleek dat een en ander vrijwel overal goed geregeld en in orde is. Noordscharwoude deelde mede dat aldaar aan de wegwijzers tevens dreggen zijn opgehangen, ook in Schoorldam had men handwijzers waaraan reddingslij- nen. Tn andere afdeelingen werden de tenthouders ver plicht tot het hebben van ladders en werden hierbij dreggen gedeponeerd, kosteloos verstrekt vanwege het Witte Kruis. Niet ingekomen waren de vragenlijsten van Aker sloot, Bergen en de Egmonden. Koedijk deelde mede dat een klacht bij het Hoofd bestuur was ingediend in zake ijsbreken. Alkmaar idem inzake spuien. Schoorldam heeft nog steeds geschil met Groet in zake grensscheiding en met Warmenhuizen omtrent samenwerking. Besloten wordt, tot oplossing dezer plaatselijke ge schillen eene conferentie te beleggen met de afgevaar digden der betrokken afdeelingen te Schoorldam. Verder werden door den voorzitter zeer belangrijke mededeelingen gegeven hoe men op praktische wijze gaten in het ijs kan dichten en hoe men het barsten van het ijs kan voorkomen, door de draagkraeht te ver- li oogen. Nog werd eene bespreking gehouden over ijspolitie- verordeningen, waarna de voorzitter eenige beschou wingen ten beste gaf over het houden van clubtochten, waarnaar met aandacht werd geluisterd en de hoop uitgesproken dat dit alles in de toekomst mag verwe zenlijkt worden. Hopende dat deze vergadering, hoe wel klein, toch voor het vereenigingsleven in zijn District als vruchtbaar mag- worden aangemerkt, werd onder dankzegging aan de Afgevaardigen voor hunne opkomst, de vergadering om half één gesloten. Een valsch kwartje Hier ter stede is een valsch kwartje ingebeurd. Het is van lood gemaakt en verschrikkelijk ruw nagebootst. De rand is bijzonder slordig gekarteld. Met een weinig krachtsinspanning is het te buigen. Men zij op zijn hoede! De prijzen voor het Groot Nationaal Kegelconcours, uitgeschreven door den heer K. Stapel, gebouw Dili- gentia, zijn geëtaleerd in de uitstalkast van den heer A. Englander. De burgemeester van een naburige gemeente wenschte voor een herbenoeming' niet in aanmerking te komen. Düs moest er een nieuwe burgemeester we zen. Er werd een vergadering belegd, waarin de bur gerij zich zou uitspreken over de wenschen, welke zij ten opzichte van de voorziening in de vacature kenbaar wilde maken. De burgerij was flink vertegenwoor digd. Lang en breed werd er over wenschelijkheden en mogelijkheden gesproken. Totdat het enkelen begon te vervelen en die vroegen den voorzitter ofmen nu maar haast niet tot het kiezen van een nieuwen burgemeester zou overgaan ZATERDAG. Afd. vergadering v. d. Bond v. Ned. Vakschoollee- raren, verg. 8 uur, bovenzaal Chr. School. Mannenzangver. „Excelsior," 3 maandel. vergade ring, 8'/2 uur, Diligentia. ZONDAG O. Z. O. D. Kegelclub, 6 uur, café Suisse. Zangver. ,Door onthouding vereenigd," repetitie, 10 uur, Graanhandel. Alkm. Gem. Koor, repetitie, ll1/, uur, Central. Mannenkoor, Dir. F. Rigter, verg. 10V2 uur, soc. zaal Harmonie. Gem. koor „Alcmaria," repetitie 2 uur, Harmonie MAANDAG: Winkeliersvereniging, lezing, 8 uur, Cafe Central. ereen. „Steun aan miliciens," algem. verg.. 81/» uur, Unie. Danscursus „Siebeling," Groote Zaal, Diligentia. Teekengenootschap „Kunst zij ons doel," teeken avond 7 uur, Nieuwe Doelen. Kegelclub „Alcmaria Victrix," 8 uur, Diligentia. Qymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 8V« uur- Physica, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Turnlustoefeningsavond, 91/, uur. DINSDAG: Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond: mannen-afdeeling 8*/4 uur; jongens-afdeeling 71/, uur. Gymn.-ver. „Turnlust," openb. uitvoering, 8 uur. Harmonie. „Ons Genoegen," uitvoering, 8uur, Diligentia. ZONDAG: Afd. Alkmaar, Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, vergade ring met lichtbeelden, 8 uur, Harmonie, Sociëteitszaal. Nieuw Leven, Orpheus en Zang en Vriendschap, gecomb. openb. uitvoering, 8 uur, gr. zaal Harmonie. Schaakwedstrijd V. V. V. en Wormerveersche Schaakclub, 272 uur, café Schermerhorn, Waagplein. Tooneelver. „Voorwaarts," uitvoering, 8 uur, Dili gentia. In Portugal is de toestand zeer verward. De LYmps-correspondent te Lissabon schrijft: „De partijpolitiek, die het parlementaire werk doet stilstaan, verlamt elke poging tot administratieve hervorming, doodt de levenskrachten van het land en begint oen gevoel van ongeduld en prikkelbaarheid te veroorzaken. Dit, eerst vage, gevoel neemt meer en meer vorm aan en uit zich op beteekenisvolle wijze." Dezer dagen zijn comités uit alle wijken van Lissa bon bijeengekomen in het hoofdkwartier der monar chistische liga. Alle sprekers drongen aan, dat par- tij-quaesties, die het volk niets interesseeren, zullen worden achtergesteld bij de zoo noodige hervormingen. Ook een vereeniging'van kooplieden te Oporto zal een adres zenden aan het parlement, waarin betreurd wordt dat er geen voortgang komt in de zaken. In de Cortez, die op 1 Maart hun zittingen moeten hervatten, zullen 40 leden der regeneradores zich bij de oppositie aansluiten en slechts 22 met de progres sisten het ministerie steunen. Van de hervormingsplan nen der regeering verwacht men onder de omstandig heden zeer weinig en het is nog de vraag of het kabi net een voldoende meerderheid zal hebben om voor de Kamer te durven verschijnen en of het niet beginnen zal met die te ontbinden. De toestand is zeer zonderling. De leiders der re generadores die in oppositie zijn gegaan Vilhena, Teixeira de Souza hebben een radicaal program vastgesteld dat rechtstreeks indruischt tegen hun traditioneel conservatisme. Zij hebben zich aldus wil len verzoenen en samengaan met de progressistische dissidenten onder Alpoïm; zij hebben zich zelfs voor staatssocialisme verklaard en helt „rotativisme" ver oordeeld, het tot stelsel verheven gebruik dat de beide groote dynastieke partijen elkaar om beurten aan het bewind afwisselden. Daarentegen zijn de republikeinen gematigd gewor den Bernardino Machado, hun leider, heeft zich voor de geleidelijke evolutie als die der Engelsche grond wettige instellingen verldaard. Zoo is de toestand ver warder geworden en onzekerder dan ooit. In Zweden heeft de Koning onlangs 35 leden van de „Central Board" in audiëntie ontvangen. Wij lezen in „Jus Suffragii" hierover het volgende: „De wenschen van de vrouwen werden door dr. Lydia Wahlström uiteengezet, die in een keurige speech den Koning verzocht onmiddellijk nadat de wet op het mannenkiesrecht door het Parlement was aangenomen, maatregelen te nemen om de kwestie van het vrouwen kiesrecht op te lossen. De Koning, die de deputatie allervriendelijkst ont ving, zeide sympathie voor de zaak te hebben. Voor liet oogenblik echter kon hij niets beloven, maar hij hoopte, dat het land in de naaste toekomst in staat zou zijn om van den voordeeligen invloed van de vrouw meer onmiddellijk nut te trekken en beloofde te doen, wat hij kon voor een gelukkigen afloop. Hij ging naar elke afgevaardigde toe, gaf haar de hand en wenschte haar naam en het district, dat zij verte genwoordigde te weten, blijk gevende, dat hij met de namen van de leidsters en de beweging in het alge meen goed op de hoogte was. Op 's Konings bevel werden de afgevaardigden gereserveerde plaatsen aan geboden bij de opening van het parlement, 4 dagen la ter. Het voornaamste resultaat van de audiëntie is geweest, dat er aandacht is geschonken aan de vrou wenbeweging door artikelen in de pers, zoowel in con servatieve, liberale als socialistische couranten. In Engeland trekt het verslag van de konink lijke commissie voor het armwezen, waarover wij gis teren hebben geschreven, bijzonder de aandacht. De eerste uitgave is reeds uitverkocht. Vele buitenland- sehe regeeringen en gemeentebesturen bestellen exem plaren van dat verslag. De F r a n 8 c h e Kamer heeft voor de slacht offers in Italië een buitengewoon krediet van 1.000.000 francs toegestaan. In België bevatten de bladen over de zaak van den Iiussiscben anarchist Seiliger, die opgespoord werd wegens een poging tot berooving en wegens het neer leggen van een bom, en die twee politiedienaren, ge komen om hem in hechtenis te nemen, doodde, een communiqué der vertegenwoordigers van alle partijen dor Russische socialisten te Brussel, waarin herinnerd wordt aan hun verklaring op het congres van Stutt gart in 1907, en waarin verder in het kort gezegd wordt, dat agents provocateurs gewelddadigheden en zoogenaamde berooviugen op touw zetten om de revo- lutionnairen in miskrediet te brengen en om een voor wendsel te verschaffen aan de landen van liberale tra dities om de emigranten weg te jagen ten einde hen in de armen van de Russische justitie te werpen. Het is een plicht van alle revolutionnairen aldus verder dat communiqué om krachtig de agents provoca teurs en hun pogingen te bestrijden. Een entvoering. Veertien dagen geleden werd te Nancy een meisje, mej. H. per auto ontvoerd door haar oom, Camendel. De vader vond zijn dochter terug te Bordeaux, en nam zc weer mee naar huis. Dit laatste gebeurde op 16 februari en men meende dat deze romantische historie er meo uit was. Dat was niet het geval. Donderdag kwam amendel, de ontvoerder, te Champigneulles en drongt de woning van den heer H. binnen, waar hij mevrouw II. en haar twee dochters vond. Een dezer, de heldin van de ontvoeringshistorie, schrikte vreese- lijk toen zij haar oom zag. Deze laatste haalde een revolver uit den zak, waarmede hij drie schoten loste op zijn nichtje en haar aan arm en hals kwetste, zoo dat zij op den grond viel. Denkende haar gedood te hebben, schoot Camendel' zich een kogel door het hoofd. I)e werklieden der fabriek naast de woning snelden te hulp en brachten beiden naar het gasthuis. De toe stand van Camendel is zeer ernstig.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2