DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 44 Honderd en elfden jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. MAANDAG 22 FEBRUARI. BINNENLAND. Uit Hof- en Hoofdstad. Telefoonnummer 3. Hulde aan H. M de Koningin. Rouw aan het Hof.' Tweede Kamerverkiezingen. De scheuring in de S. D. A. P. Een uitnoodiglng van president Roosevrlt. Een zonderling. ALRMAARSCHE COURANT. ALKMAAR, 22 Februa ri. In de rubriek „Binnenland" van dit nummer is een belangrijk bericht opgenomen. President Roosevelt heeft, zooals men daar kan lezen, een wereld-bijeen komst voorgesteld, te houden in September a.s. te 's-Gravenhage. Die bijeenkomst zal niet het karakter dragen van een conferentie, maar van een congres. Er zullen geen afgevaardigden komen met diplomatieke volmachten, zooals bijv. bij de vredesconferentie, maar van regeeringen, die elkander zullen voorlichten om trent de wijze waarmede de landen hun rijkdommen kunnen vermeerderen door het gebruik der middelen hun door de natuur geschonken in de bosschen, rivie ren, meren, plassen, landstreken enz. Het denkbeeld is den practisehen president waar dig. Het is feitelijk geen wonder dat zulk een voorstel door hem wordt gedaan. Heeft hij niet steeds èn als afgevaardigde èn als politie-autoriteit èn als president er naar gestreefd verspilling tegen te gaan? Hij deed dit niet altijd op de meest tactvolle en bescheiden wij ze, evenwel hij deed het toch maar. In zijn voor vorige en zijn vorige presidentieele boodschap heeft hij nog eens met grooten nadruk gewezen op het gevaar, dat de schijnbaar onmetelijke natuurlijke hulpbronnen, zouden kunnen worden uitgeput. Aan de groote na tuurlijke rijkdommen dankt Amerika een groot deel van zijn buitengewonen economisehen vooruitgang, maar daarom juist moest uitbuiting als we dit woord hier eens mogen gebruiken worden voorko men, moest gezorgd worden, dat aan den roofbouw, aan de ontbossching en de overdreven mijn-exploitatie een einde kwam. Met den president hielden velen zich met de oplos sing van het vraagstuk, hoe aan een dergelijke uitbui ting een einde kon worden gemaakt, bezig Zij begre pen al heel spoedig, dat er zonder andere landen wei- niig viel te doen. Allereerst was men van plan samen werking tusschen Amerikaansche Staten tot stand te brengen. Inderdaad heeft er een vergadering met dit doel te Washington plaats gehad. Daar werd de wenschelijkheid uitgesproken van een zoo uitgebreid mogelijke samenwerking, omdat het feitelijk gold een economische zaak, welke een wereldbeteekenis heeft. Vooral de afgevaardigden van Mexico en Canada drongen hierop aan 011 dat de heer Roosevelt wel te vinden was voor het nemen van het initiatief, laat zich denken. Hij is begonnen met de Staten eens te polsen en moet reeds van de 45, die op de tweede vre desconferentie aanwezig waren, de toezegging hebben gekregen, dat zij op een bijeenkomst zich zouden laten vertegenwoordigen en naar te hopen is niet alleen door bureaucraten, maar ook door deskundigen, menschen van de praktijk en van de theorie. Men zal zeker op de conferentie allereerst eens nagaan boe het met de natuurlijke rijkdommen staat. Dan zal Amerika zelf een schuldenboekje open kunnen doen. Het is bijv. schandelijk hoe er ontboscht is, hoe er op onoordeelkundige wijze bosschen zijn uitgeroeid en er zijn droevige voorspellingen gedaan. De couranten hebben daaraan veel schuld. Er worden heel wat hoo rnen geveld om er courantenpapier van te maken. Het is de vraag of het liout niet beter zou kunnen worden besteed, maar' het gebeurt nu eenmaal. En het ver dient aanteekening, dat de couranten steeds zelf zoo veel mogelijk doen om ontbossching op groote schaal wel te verstaan tegen te gaan. leder land heeft belang bij het congres, dat in den Haag zal worden gehouden. Ook het onze. Bij de behandeling der staatsbegrooting in de Tweede Kamer is dit jaar wederom de vraag ter sprake gekomen, wat gedaan kan worden om onze bosschen betrekkelijk gering in omvang te behouden. En hoeveel te meer belang hebben bijv. China en Rusland bij het congres! Bosch en water zijn de beste natuurlijkste rijkdom men, eerst daarna komen kool en ijzer van electri- citeit spreken we niet. Wat er aan water verspild wordt, is eenvoudig niet te schatten. Een watertech niek, welke het mogelijk maakt, de rivieren dusdanig te behandelen, dat zij langs den geheelen loop slechts zegen brengen en nergens schade aanrichten, zou een waarde van millioenen opleveren. De groote uitroeiing in de dierenwereld is voldoende bekend. Wij behoeven niet te herinneren aan de oor logen die de menschheid tegen sommige diersoor ten heeft gevoerd en die tot algeheele vernietiging van die soorten leidden. Er is door zulk een congres veel en goed! groot en klein werk te doen. Dit kan evenwel niet worden ver licht in korten tijd. Maar dat de dag, waarop het eer ste congres tot behoud der natuurlijke hulpbronnen' te 's-Gravenhage bijeenkomt, met een gouden lettertje in het geschiedboek mag worden opgeschreven, lijdt geen twijfel. Real-politiek is een leelijk woord dat leidt tot leelijke dingen, doch de real-politiek van president Roosevelt geeft niet alleen direct voordcel, maar heeft ook moreele krachtniets vereen(gt de volkeren evenals de menschen zoozeer als het gemeenschap pelijk werken voor eenzelfde doel. Te Purmerend heeft zich een comité gevormd, be staande uit de dames mevr. Van IJsendijkMeteler- kamp, mevr. Brantjes—Van Wesscm, mevr. Bredeliof de Vieq van OosthuizenKlinkert, mevr-. BenitParé en mevr. Vos VisserKikkert. De gelden zullen worden ter hand gesteld aan 'i provinciaal comité voor Noord-Holland. Te Bergen op Zoom bestaat het voornemen een groot militair feest te geven, zoodra de te verwachten heugelijke gebeurtenis ten Hove heeft plaats gehad. Reeds is een commissie voor dit feest uit het wapen der artillerie en der infanterie benoemd en werd daar door een zeer uitgebreid programma van feestviering opgemaakt. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het Ilof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Ko- nigin, met ingang van 22 Februari 1909, den rouw zal aannemen, wegens het overlijden van Zijne Keizerlijke Hoogheid Grootvorst Wladimir Alexandrowitsj van Rusland, voor den tijd van drie weken, en wel: zes da gen middelbaren rouw, en vijftien dagen lichten rouw. De lib. kiesvereeniging te Winkel en de afd. Twisk- Gpperdoes van de Lib. Unie (district Enkhuizen) stel den candidaat voor de a.s. Kamerverkiezingen den heer Goeman Borgc-sius. In eene Vrijdagavond gehouden vergadernig van een groep Marxisten is van gedachte gewisseld over het in te nemen standpunt op de vergadering van gisteren. Voorts heeft het, naar het II b 1 d. verneemt een punt van bespreking uitgemaakt wie bij de Internatio nale zou worden toegelaten, de nieuwe of de oude par tij. Men meent, dat dit een internationale quaestie zal uitmaken. Door de Marxistengroep zal aan de Federatie der Internationale Sociaal-Democratie een brief geschre ven worden, waarin het standpunt der Marxisten zal worden uiteengezet en gevraagd of dit, naar de mee ning der Internationale, niet het juiste is, op den grondslag van de leer van Marx, van het fundament der Intern. Soc.-Democratie. De volgende weck komt het dagelijksch bestuur der Internationale te Brussel bijeen. De „Tribune"-redactie bericht nog het volgende: an der Goes deelt ons mede, dat hij meent dat zijn naam aan het hoofd van ons blad thans behoort te verdwijnen, om de naar zijn meening bestaande ver warring niet nog te vergrooten. Principiëel acht hij het evenwel niet onmogelijk aan een buiten de S. D. A. 1 staand soc.-dem. orgaan mede te werken. Gorter blijft onze trouwe medewerker als te voren. Het Ilaagsche Correspondentiebureau bericht nog liet volgende over een door president Roosevelt voor gestelde internationale conferentie in den Haag, in September a.s. te houden an tevoren was der Nederlandsche regeering door de Amer. regeering gevraagd of het congres in Sep tember a.s. te 's-Gravenhage kon worden gehouden, waarop van wege den minister van buitenlandsche za- ken is geantwoord, dat de samenkomst hier ter stede aan dc Nederlandsche regeering welkom zou zijn. Het doel en karakter van deze wereldbijeenkomst is net gelijk aan dat van de Vredesconferenties, waarop gedelegeerden, voorzien van diplomatieke volmachten, de staten van vertegenwoordigden en welke leidden tot het sluiten van verdragen. Deze conferentie beoogt slechts een samenkomst voor de vertegenwoordigers der toetredende regeerin gen, ten einde elkander voor te lichten omtrent de wij ze waarmede de landen hun rijkdommen kunnen ver meerderen door het gebruik der middelen hun door de natuur geschonken in de bosschen, rivieren, meren, plassen, landstreken, enz. Dc conferentie staat niet in verband met een bezoek van den heer Roosevelt in ons land, waarvan wel spra ke is, doch hetwelk eerst in 1910, dus lang na afloop van dit congres, te wachten zou zijn. Het is zeker niet algemeen bekend, zegt de Haag- sche briefschrijver van de Opr. ILaarl. Ct, dat de mi nister van Justitie Nelissen een belangrijke rol zal spelen bij de aanstaande groote gebeurtenis; in de kamer, grenzende aan die, waarin het Prinsje of Prin sesje geboren zal worden, zal liij moeten vertoeven tot het oogenblik, daarop liem de nieuwe Oranjetelg, op zilveren schaal gelegen, zal worden getoond. Als hoofd van het departement van Justitie rust op hem de taak den jonggeborene bij den Burgerlijken Stand aan te geven; voor deze ceremonie, die in haar geheel een achtergrond van eenigszins justitieelen aard draagt, ontvangt de heer Nelissen 2000 als 't een Prinses, 4000 als 't een Prins is. Zeker is 't hoogst eigenaardig te noemen, dat juist een ongetrouwd mi- nistor in een dergelijke plechtige huishoudelijk-rech- terlijkc functie moet optreden. Het heeft niet veel aandacht getrokken, aldus de Ilofstadmedewerker van de Arnh. Ct., dat de „Staats courant" dezer dagen het eervol ontslag heeft ver meld van den heer II. J. Lovink (op zijn verzoek) als vertegenwoordigend lid voor Nederland in het Perma nent Comité van het internationaal Landbouw-Insti- tuut te Rome, de benoeming van onzen gezant te Rome, jhr. mr. II. van Weede, tot zijn opvolger als lid van dat Comité, en de benoeming van den heer Lovink tot plaatsvervangend lid. Toch verzekert men, dat er achter deze benoeming en verwisseling meer zit, dan de oningewijden wel den ken. De heer Lovink, de hoogstverdienstelijke directeur- generaal van Landbouw, is veel op reis, meestal om ons land in den vreemde te vertegenwoordigen met het oog op de speciale belangen van onzen landbouw en veeteelt en van onzen handel in landbouw- en zui velproducten. Hij doet dat voortreffelijk, want hij is door en door op de hoogte van wat er op dit gebied om gaat, niet alleen in groote lijnen, maar ook in détails. Men noemt den heer Lovink wel eens de rechterhand van den Minister, en niet ten onrechte. Het toeval en de Kabinets-formateur evenwel heb ben gewild, dat de tegenwoordige Minister van Land bouw een oud-predikant is en alzoo uit den aard van zijn opleiding en van zijn ambt niet bijster vertrouwd met zulke practische materieele en wereldsche zaken als de handel in boter, kalveren en aardappelen, de be hoeften van den veestapel, de zorg voor den visch- stand, het toezicht op de bebossching enz. Telkenmale nu, wanneer de heer Lovink op reis was en de Minister toevallig aangelegenheden van dien aard te verdedigen had, heeft hij en hij niet alleen het gemis van zijn rechterhand geducht gevoeld. Dat was o.a. het geval bij de begrootingsdebatten in dc -Eerste Kamer, en ook tijdens de behandeling van het wetsvoorstel tot verhooging van hoofdstuk X, met het oog op de invoering van den keuringsdienst van exportvleesch. Bij deze laatste gelegenheid heeft de Minister Talma zich, bij gemis van den alwetenden Directeur-Generaal, meermalen zóó vastgepraat, dat hij allesbehalve een schitterend figuur maakte, en zijn rechterhand smartelijk terug verlangde. Maar. de ze was te Rome, waar hij ijverig deelnam aan de zit tingen van het Permanent Comité bovengenoemd, en niet gemist kon worden. Voor liet vervolg zal in dergelijke gevallen de zaak nu zoodanig geregeld worden, dat de bekwame Direc teur-Generaal desnoods tijdelijk door een ander, in dit geval onzen gezant zal kunnen vervangen wor- den. zoodat de Minister, als hij dezen universeelen landbouwspecialiteit noodig heeft, over hem beschik ken kan, en de stem van Nederland, daar waar in den vreemde over de internationale belangen van den land bouw beraadslaagd wordt, toch niet zal worden ge mist. Het is met de vervanging goed beschouwd dus juist het omgekeerde van wat de „St. Ct." meldt; de plaatsvervanger is eigenlijk de gezant, en niet de Di recteur-Generaal. Maar het omgekeerde was niet overeen te brengen met den rang van onzen diploma- tieken vertegenwoordiger vandaar die zonderlinge regeling. In verband met desluiting van Woestduin op Zon dag, merkt de Amsterdamsche medewerker van de Standaard op: „Et n paar jaar geleden dan, op een Zaterdagmid dag, vond men op het pleintje voor het Stedelijk Uni versiteitsgebouw in onze stad op een bank zitten een !i°g jonge man, die gestorven was. Het lijk werd naar bet in de onmiddellijke nabijheid zijnde Binnengast huis vervoerd, en daar moet gebleken zijn, dat deze man een goede dosis vergif had ingenomen. Hoe kwam die man daartoe? Wel, door zijn beroep, zoo hoorde ik uit zeer betrouwbare bron verhalen, kwam hij dikwerf in aanraking met Woestduin; en daar had hem de speelwoede aangegrepen. Nu eens berooid, zonder een cent op zak, en dan weer eens dik in zijn geld zittende, leefde hij voort; altijd het oog gericht op de speelgelegenheid, die in het overschoone Kennemerland zoovelen diep ongelukkig maakte. De „iortuin. zooals het heet, lachte hem nu en dan aanmoedigend toe; maar deze nukkige dame draaide hem ook wel eens den rug toe. Zoo geschiedde het, dat hij weken lang zonder voldoende middelen van be- ti'.an was en eindelijk besloot, „om er maar een eind aan te maken.G Hij begaf zieli naar een vriend en deelde dezen zijn voornemen om zelfmoord te plegen mede. Bedoelde vriend, die verstand van scheikunde en van de wer king van vergiffen had, vond dat hij groot gelijk had met zich uit liet leven te verwijderen, en vertelde hem, welk soort vergif het beste en het snelste werkte. Dit vergif schafte de ongelukkige zich aan en daarop gin gen de beide vrienden nog eens samen aan den zwier. Er werd braaf gedronken, er werd nog samengegeten, en toen nam de man met het vergif afscheid van zijn vriend. Een uur later vond men hem levenloos op de bank voor het Universiteitsgebouw. De vriend vertelde later het geval in geuren en kleuren aan anderen; en vond dat hij het slachtoffer van Woestduin een waren vriendendienst had bewe zen. Wat deed men langer te leven, als men 't niet houden kon. Kunt ge u iets schrikkelijkers denken; gaat er iets boven dit vreeselijk cynisme; teekent het niet op ont zettende wijs den geest des verderfs die onder ons volk rondwaart en teekent het ook niet de schandelijke ge volgen, die het spel te Woestduin heeft? Laat ik er bijvoegen dat ik nog een tweede geval weet hier in Amsterdam van een jongen man, die ook onder de bekoring van de speelzucht te Woestduin kwam, en die niet alleen al zijn bezittingen kwijt raakte, zijn vrouw en kinderen in de diepste ellende stortte; maar nu ook van zijn vrijheid werd beroofd, omdat de speelwoede hem in aanraking met de straf wet heeft gebracht. Dat zijn een paar staaltjes, waarvan de waarheid voor mij vaststaat; ik vernam ze van alleszins betrouw bare en op de hoogte zijnde personen. En nu zou ik nog wel kunnen vertellen van de el lende rondom Bloemendaal, Bennebroek, Heemstede, ja van heel die schoone streek tusschen Haarlem en Leiden; van menschen die Zondagsmorgens gewend waren in te spannen en naar Woestduin te rijden, niet om de „edele rensport", maar om het kansspel, om de weddingschap; en die een aanzienlijk deel van hun vermogen daar verloren. Je kunt je dus voorstellen mijn waarde, hoe verheugd ik was, te vernemen, dat B. en W. van Bloemendaal Woestduin Zondags lieten sluiten. In lang had ik niet van zoo'n gezegenden maatregel gehoord." Misschien is het den lezer van dit blad, zoo schrijft Flanor in de Leeuw. Ct., niet bekend, dat de heer Wijnkoop, die in het geschil tusschen de beide fracti- ën der S. D. A. P. zulk een groote rol speelt, een zoon is van een der Amsterdamsche rabbijnen. Thans heeft het socialisme een zijner hechtste bolwerken in de Joodsche bevolking tot den arbeidenden en den nering doenden stand behoorende. Welk een verschil met een vijftien of zestien jaar geleden, toen de eerste be keerlingen die de socialisten onder het Amsterdamsche Jodendom hadden gemaakt, bij hun propaganda in de Jodenbuurt gehinderd werden, toen b. v. de bekende anarchist, destijds socialist Samson, als hij des Vrij dagsnamiddags in de Joden Breestraat verscheen om een bekend socialistisch blaadje te venten, geregeld met getier werd ontvangen. Samson was dan van een socialistische lijfwacht omringd en men kon er dan vast op rekenen, dat het relletje eindigde met een he vige kloppartij tusschen de Oranje-gezinde en de soci alistische Israëlieten, terwijl de politie, die een eind aan 't tumult moest maken, meenende, daarmede een vaderlandslievende daad te verrichten, ook op de socia listen inranselde. Toen kwamen de jaren van ellende voor de dia mantnijverheid en van achteruitgang van de kleine handelaars, die weer van de werklieden moesten leven en tegelijkertijd ging het socialisme met reuzenschre den vooruit. En toen in November 1894 de A. N. D. B. met zijn sociaal-democratischen bestuurders tot stand was gekomen, was spoedig .de overgroote meer derheid der diamantbewerkers voor 't socialisme ge wonnen. Maar winst voor het strijdende proletariaat is dit niet. Want, onverschillig welke theorieën de diamant bewerkers er op na mogen houden, in hun gemoed blij ven zij bourgeois, omdat zij als bourgeois leven, hun be lang hun naar de bourgeoisie drijft. Het ideaal van eiken diamantbewerker is zoo spoedig mogelijk zelf werkgever en handelaar te worden. Tal van Bonds leden zijn eigt-nwerkmakers in de diamantnijverheid, zijn dus werkman en handelaar tevens, soms ook werk gever, omdat zij nog anderen voor zich laten werken. Proletarisch gevoel kan zich bij zulke menschen niet ontwikkelen. Wat heeft het socialisme dat strijdt voor een meuschwaardig bestaan, dat roept om klee ding en brood voor allen, aan geestverwanten die er cis de kippen bij zijn, als ze de door hen veroordeelde zoogenaamde kapitalistische praktijken zelf in toepas- sing kunnen brengen. GEMENGD NIEUWS. Brand. Hedenmorgen is het café „de Stoomboot" hoofdher- berg met kolfbaan en doorrijdstal, eigenaar en bewoner dc lieer M. Aarsen te Wadwaij, gemeente Wognuin, geheel (verbrand. De oorzaak is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Door de politie te Amsterdam is de hand gelegd op een Duitscher. die herhaaldelijk 's ochtends vroeg op straat van melkkarren flesschen melk stal, deze mee nam naar zijn woneng, en den inhoud bij zijn ontbijt nuttigde. Bij een huiszoeking werd door de politie een bedrag van circa 200 aan zilvergeld gevonden, zoodat de man niet uit nooddruft handelde. Hij is overigens bij de justitie wel bekend en heeft reeds een groot aantal vonnissen achter den rug.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1