DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 44 Honderd en elfden jaargang 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, fitzonderlij ke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DINSDAG 23 FEBRUARI. Ontwerp - Zomerdienstregelin- gen op de Spoorwegen. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. ALKMAARSCHE COURANT, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat van lieden af ter secretarie der gemeente voor belanghebbenden ter inzage zijn nedergelegd: a. een exemplaar van het door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen aan den Minister van Waterstaat ingezonden ontwerp van de zomer dienstregeling 1909; b. een idem van de door de Nederlandsche Centraal Spoorwegmaatschappij aan denzelfden Minister in gezonden gelijk ontwerp. Eventueele opmerkingen betreffende deze ontwerp- dienstregelingen kunnen vóór of op 5 Maart, a. s. rechtstreeks aan het Departement van Water staat worden ingezonden. Voorts strekt ter inlichting van belanghebbenden dat de ondervinding heeft geleerd, dat de telkens na bekendmaking der ontworpen dienstregelingen der spoorwegen in grooten getale ter kennis van het De partement van Waterstaat gebrachte wenschen en be zwaren niet steeds volledig kunnen worden onderzocht en overwogen in verband met alle bij die regelingen betrokken belangen. Immers, indien de medegedeelde wenschen en bezwaren van belangrijke beteekenis zijn, wordt voor het dienaangaande noodige onderzoek ge woonlijk eene grootere tijdruimte vereischt, dan daar voor alsdan beschikbaar is tot den dag, waarop de dienstregelingen moeten worden vastgesteld, maar bovehdien blijkt herhaaldelijk, dat inwilliging van de ingezonden verzoeken slechts een gering deel van liet publiek ten goede zoude komen en de belangen van liet meerendeel van het publiek, dat zich intusschen daaromtrent niet heeft geuit, zoude schaden. In verband met die omstandigheden komt het uensche- lijk vor, dat de door de betrokken besturen, lichamen of belanghebbende personen gevoeld wordende wenschen of bezwaren ten aanzien van bestaande dienstregelingen ter kennis worden gebracht van de leden der Commissie van Advies over spoorwegdienstregelingen in elke provincie, die de ingediende verzoeken kunnen beoordeelen in verband met de aan hen bekende omstandigheden van plaatselijken aard en, zoo zij dat wenschelijk mochten achten, aan den Minister van Waterstaat voorstellen kunnen doen om die onderwerpen te doen behandelen in de eerstvolgende vergadering van de commissie, waarvan de tegenwoordige samenstelling is vermeld in de Nederlandsche Staatscourant van 29 April 1908, no. 100. De inzending van verzoeken aan de leden der Commis sie dient evenwel zoo tijdig, namelijk uiterlijk in den loop der maanden Mei respectievelijk November te geschieden (lat de leden in staat zijn de verzoeken behoorlijk te onderzoeken en desgewenscht voorstellen te doen tot liet behandelen daarvan op de gewone vergaderingen der commissie, welke telkens in de maanden Januari en Juni worden gehouden. De commissie kan alsdan de ter sprake komende punten aan de algemeene eischen van het verkeer toetsen en eventueel aan den Minis ter van Waterstaat de noodige voorstellen doen tot wijziging of aanvulling van den treinenloop. Op der gelijke wijze kan eén waarborg voor eene op deugdelijk onderzoek berustende beslissing omtrent de ingediende verzoeken worden verkregen. Belanghebbenden gelie ven dus wenschen en bezwaren welke, zoowel de b e- staande als de nieuwe dienstregeling- betref fen, uiterlijk in den loop der maand Mei 1909 mede te deelen aan het betrokken lid der commissie van advies over spoorwegregelingen, zijnde voor de provincie Noordholland den heer A. van Rossum, industriëel te Haarlem. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 23 Februari 1909. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar, Nos. 293, 294 en 295, zijn op genomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 10 I'EBRUARI 1.1., waarbij zijn vastgesteld: lo. Reglement op het begraven op de gemeente begraafplaats; 2o. Instructie voor den opzichter over de ge meente-begraafplaats te Alkmaar; 3o. Instructie voor den doodgraver op de ge meente-begraafplaats te Alkmaar. V elke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing zijn neergelegd en aldaar tegen betaling van resp. 0.15, 0P/2 en f 0.7V2 in afdruk zijn verkrijg baar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 20 Februari 1909. ALKMAAR, 23 Februari. Geruimen tijd geleden hebben wij in een artikel ge wezen ^op de groote kosten van het stedelijk bestuur in New-York, en daarvan eenige verrassende staaltjes me degedeeld. ij hebben toen o. a. verteld van een ten toonstelling, welke zou worden gehouden om te doen zien, dat het bestuur veel te duur was en men herin nert zich misschien nog wel het voorbeeld van de klee- derhaken, waarvoor de stad per stuk ongeveer 1.50 betaalde, (men kan ze overal in New-York voor 15 ets. koopenterwijl met de „arbeidsloonen" ieder kleer- haak de stad op 5.40 kwam te staan. Wij vinden thans deze gegevens en nog vele, an deren terug in een artikel, dat geschreven is door dr. Ernst Schultzo uit Hamburg. De schrijver deelt in teressante gegevens mede omtrent het huishoudelijk beheer van New-York, waarvan wij er hier nog eenige laten volgen. In 1908 bedroegen de uitgaven van dc stad 143V2 millioen dollars, voor 1909 is de begrooting vastgesteld op 156 millioen. Men stelle zich voor: het bestuur van een stad (met 4.113.043 inwoners) dat per jaar zoo ongeveer 360.000.000 gulden kost. Ter vergelij king zij vermeld dat de uitgaven in liet dienstjaar 1906 van hot koninkrijk der Nederlanden (met 5747269 inwoners) bedroegen, in ronde cijfers, 178.000.000 gul den. De oorzaak van een dergelijk duur beheer is niet, zooals vroeger, gelegen in verduisteringen op groote schaal, maar in de zorgeloosheid, welke een karakter trek van den Amerikaan geworden is. Men heeft, ver trouwend op den grooten rijkdom van New-York, de uitgaven maar voortdurend laten stijgen, totdat men nu plotseling is gaan inzien, dat het stedelijk bestuur het duurste is der wereld en dat het eigenlijk zoo niet langer kon. Natuurlijk moeten de uitgaven groot blij ven. Het in orde houden en het verlichten van de Straten 011 havens, het zorgen voor goed onderwijs en zoovele andere plichten van de stedelijke overheid kos ten in een reuzenstad enorm veel geld: er is leerplicht, e- beslaat gelegenheid voor een jongen, die geen cent bezit, 0111 een academischen titel te verwerven, er zijn scholen waarin de kinderen in 29 talen kunnen worden onderwezen (11. 1. in de buurten waar veel vreemdelin gen wonen en waar soms werkelijk een Babylonische spraakverwarring heerscht). Maar tocli zou het be heer heel wat zuiniger kunnen worden gehouden. Daar over zijn de belastingbetalers het nu vrijwel eens. Om een staaltje te noemen: de brandweer van New-York kost evenveel als die van Chicago, Philadelphia, St. Louis, Baltimore en Cleveland samen. Dat ligt voor al aan de vele vrije dagen, die de brandweermannen van New-York hebben. Behalve de gewone vacantie, hebben sommigen 94 vrije dagen, dus een geheel kwar taal Dat de salarissen buitengewoon hoog zijn, zal men wél willen gelooven. Ten opzichte van de begroo ting wordt merkwaardig te werk gegaan. Men let niet op de uitgaven en inkomsten van het voorgaande iaar, maar. van een maand. Gewoonlijk wordt Juni ge nomen en naar de cijfers van deze maand worden de jaarcijfers vastgesteld. De ambtenaren weten dit en nu worden er gewc on- lijk in Mei, Juni en Juli veel tijdelijke ambtenaren aangesteld en wordt er veel extra werk berekend. Dientengevolge moet er in Juni meer salaris worden uitgegeven dan in andere maanden. Kenners van de toestanden meenen dan ook dat er met gemak een besparing van 50 millioen gulden zou zijn te verkrijgen, zonder dat dit de gemeente zou schaden. En men hoopt dat er nu ook gespaard zal worden, niet op zaken, die voor de gemeenschap zijn, maar op de bespottelijk hooge salarissen en op veel te dure posten. Kamerverkiezingen. De liberale kiesvereeniging te Nes (district Zaan dam) heeft mr. II. J. C. van Tienen te Zaandam can- didaat gesteld voor de Tweede Kamer. De Vrijz.-Dem. Vereeniging te Apeldoorn besloot dezen zomer geen eandidaat te stellen. Te Koog aan de Zaan is in eene vergadering van een comité van vooruitstrevend liberale kiezers tot eandidaat in het distriet Zaandam gesteld mr. H. J. C. van '1 ienen, te Zaandam, lid der Gedep. Staten van Noord-Holland. Nederland en Venezuela. Reuter seint uit Caracas d.d. 20 Febr. Het hooge bondsgerechtshof heeft na een onderzoek van de door den minister van binnenlandsche zaken tegen C astro ingediende beschuldigingen wegens me deplichtigheid aan een samenzwering tot vermoording van vice-president Gomez besloten de zaak te verwijzen naar het hof voor strafzaken en tevens verklaard dat ten gevolge van de reeds gedane verklaringen Castro volgende de grondwettelijke bepalingen als president is gesehorst. Een van de maatregelen, door president Castro ge nomen, om zijn wrok tegen ons land te koelen, bestond in een verhooging van het invoerrecht op stearine. De in Venezuela ingevoerde stearine komt bijna uitslui tend uit Nederland. Naar de Curagaosche Courant meldt, heeft presi dent Gomez ook dezen maatregel van zijn voorganger te niet gedaan, door de uitvaardiging van een besluit, waarbij wordt ingetrokken het decreet van 1 October 1908, dat talk en verdere gewone vetten om zeep te maken in de 2e klasse van het tarief plaatste en in de 4 e klasse bracht de toebereide talk voor kaarsen, het stearine- en oliezuur, de zuivere niet toebereide stea rine en de stearine in den handel. Genoemd© grondstoffen zullen voortaan worden ge prijsd overeenkomstig het tarief, waarbij haar waarde in de van kracht zijnde tariefwet is vastgesteld. Koninklijke Militaire Academie. De Minister van Marine, waarn. Minister van Oor log. brengt ter kennis 10. Hier te lande zal in de maanden Juli en Au gustus, en zoo noodig, in de eerste dagen van Septem ber e.k. examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda, geregeld op de grondslagen der wet van 21 Juli 1890 (St. bl. no. 126). 2o. Voor dit examen worden opengesteld 98 plaat sen, verdeeld als volgt 1. Ten behoeve van de Cadettenschool: A. Bij het leger hier te lande: 3 voor de infanterie, 2 voor de ca valerie, 7 voor de artillerie en 2 voor de genie; B. Bij het leger in Ned.-Indlë: 11 voor de infanterie, 2 voor de cavalerie, 4 voor de artillerie en. 3 voor de genie. 11. Ten behoeve van de adspiranten, bedoeld bij sub II van art. 25 der vorenvermelde wet: A. Bij het leger hier te lande: 30 voor de infanterie, 6 voor de cavalerie, 18 voor de artillerie en 3 voor de genie; B. Bij het leger in Ned.-Indië: 3 voor de infanterie, 1 voor de cavalerie, 1 voor de artillerie en 2 voor de ge- Cudettenschool. De Minister van Marine, waarn. Minister van Oor- leg, brengt ter kennis: lo. Hier te lande zal in de maanden Juli en Augus tus e.k. een examen worden gehouden voor toelating- van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar. 2o. Voor dit examen worden opengesteld: a. 25 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande; b. 6 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederl.-Indië. 3o. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wesnehen deel te nemen, behooren de ken nisgeving daarvan in dier voege in te zenden, dat zij vóór 16 Mei 1909 aan het Departement van Oorlog ont vangen wordt. GEMENGD NIEUWS. Aan groot gevaar ontkomen. Zondag bevond zich een zwaar met hout beladen wa gen op den drukken spoorwegoverweg bij den „Derner" i" Eindhoven. Het paard struikelde en kwam te vallen. Van alle zijden kwam men te hulp, daar een sneltrein op komst was. Juist toen de rails vrij waren, naderde de trein, zoo dat hier op het uiterste oogenblik de mogelijkheid van een ongeluk werd voorkomen. Door het ijs gezakt. Te Lage Mierde (N.-B.) zakten een paar kinderen van den landbouwer Diepens door het broze ijs van een breeden en diepen kuil. I)e dienstbode van de wed. Swanen kwam op het hulpgeroep toeijlen, doch moest hare pogingen tot red ding opgeven. Hierop begaf zich de toesnellende land bouwer J. Pauken te water. Met veel moeite gelukte het dezen de kinderen op het droge te brengen en van 011 wissen dood te redden. Vergiftigd Te Zaandam is gistermorgen aan boord van de ko- lenschuit „Vrouwe Elisabeth" van Amsterdam, liggen de aan het einde van de Gedempte Gracht, een der kinderen, een jongentje van bijna 8 jaar dood in zijn bed gevonden, terwijl de twee zusjes, die met hun broertje in het vooronder hadden geslapen erg onpas selijk waren en hevig braakten. Aangezien de kinde ren gistermiddag poffertjes hadden gebakken, wordt vermoed dat in het meel of de bakolie verkeerde be- standdeelen waren. Een onderzoek wordt ingesteld. Diefstal Geruimen tijd werden op de fabrieken van de firma's ('loss en Leembruggen, Van Wijk en Zuurdeeg te Lei den partijen wol vermist. Thans is het de politie ge lukt de hand te leggen op een negental personen, waar onder eenige helers, die aan deze diefstallen of heling er van, zich schuldig hebben gemaakt. De dieven werkten op de fabrieken en zijn meest allen gehuwd en vaders van groote gezinnen. Ze zijn onmiddelijk ontslagen. Overblijfselen van graaf Willem li. De heer .1. A. Frederiks beschrijft in Do Opmerker de geschiedenis van het vinden en het weder begraven der doodsbeenderen van graat Willem TI, Roomseh ko ning. Een tijd lang hebben die beenderen deel uitgemaakt van do verzameling van het Zeeuwseh Genootschap. Zij bevondbn zich in een open kistje, en de concierge ver zuimde nooit, de beenderen aan de bezoekers te vertoo- nen, met het gevolg, dat het gebeente van den room sehen koning hoe langer hoe kleiner werd en er van de tanden geen enkele overbleef. Een en ander verdwaal de in Jo zakken van verzamelaars. Bij het gebeente was ook een gebroken zerk gevon den. Het lot daarvan was huiselijker. De stukken werden 11.1. door den concierge gebruikt om in den win- r zijn ingemaakte zuurkool onder den noodigen druk (e houden. Als tegen den zomer de kool was opgege ten, werden de stukken weer op hun plaats in het mu seum gelegd. W at de zerk aangaat, de stukken van deze liet de lioei I' rederiks aan elkaar zetten en met cementspecie tot een geheel vereenigen. Geen punctuatie. Gelezen op den Ilaagschen Vijverberg GEVAARLIJKTTTSSCHEN SPOORRAILSOPGEBROKEN. Door het gemis van elke punctuatie is de zin moei lijk verstaanbaar. Moet er gelezen worden: Gevaar! Lijk tusschen spoorrails. Opgebrcken! of: Gevaarlijk tusschenspoor. Rails opgebroken. Of: Gevaarlijk. Tusschenspoor. Rails op. Gebroken. Of: Gevaarlijk tusschen spoorrails. Opgebroken? Een aanslag. Te Bargermeer, gemeente Emmon, heeft een ernsti ge aanranding plaats gehad. De weduwe Koetsier, die met brood ventte, is daar met een gapende wonde in het voorhoofd gevonden, zoodat haar toestand hope loos was. Zij overleed spoedig. De dader is de 20-jarige F. W. Melchert uit Borgor-Compascuum, die reeds bekend heeft en naar de gevangenis te Assen is overgebracht. Hij is een berucht individu, die reeds 34/2 jaar in een opvoedings gesticht en bijna 2 jaar in de gevangenis doorbracht 1 Verbrand Zondag heeft op den Geuzenweg te Hilversum een treurig ongeluk plaats gehad. Het driejarig doch tertje van den sigarenmaker W. F. Licht, in gezelschap van haar twee kleine broertjes door de ouders alleen in huis gelaten, kwam met haar kleertjes te dicht bij de brandende kachel, met het gevolg, dat deze in brand geraakten. De arme kleine vloog naar het raam, waar een juist passet-rende politie-agent haar opmerkte. Deze trapte het raam in en wikkelde de kleine dadelijk in zijn overjas, waardoor de vlammen doofden. De te hulp geroepen geneesheer liet het kind naar het R. K. Ziekenverpleging overbrengen, waar het na korten tijd overleed. Zondagmiddag waren te Twello (nabij Deventer) eenige kinderen aan 't, vuurtje stoken. De kleertjes van het 8-jarig dochtertje van K. v. V. vatten vlam,, het kind kreeg ernstige brandwonden en is in het zie kenhuis aan de gevolgen overleden. Verdronken. Te Stadskanaal zou Zaterdagavond de landbou wer Hunsmink zijn vrouw volgen op bezoek. Hij ge rankte in het Boeren veens ten liep t© water en verdronk. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de stoomboot van de zalmvisscherij Klein Profijt te Rhoon in de haven te Goidschelkxoord omgeslagen. De stuurman A. S., uit Puttershoek, die alleen als waker aan boord was, is daarbij verdronken. Te Ier.te. Zondag werd te ijdenes de leeuwerik reeds gehoord. IJswedstrijd Op de ijsbaan van het sportterrein te Veendam zijn Zondagavond bij electrisch licht wedstrijden van ama teurs over 500, 1500 en 3000 meter gehouden. Op 500 meter werden de volgende tijden gereden: S. de Waard, Groningen, 594/B sec.; A. P. Kuipers, Stads kanaal, 602/5; H. G. J. Krull, Groningen, 601/aM. Bennema, Zuidhorn, 604/5; Henny Kalt, Leeuwarden, 56-/,; R. de Ilaas, Stadskanaal, 621/,; O. J. van Hoorn, Groningen, 634/5; W. Taconis, Amsterdam, ge vallen; T. Geertsema, Groningen, 602/B; Nico Kalt, Leeuwarden, 613/5J. Kuipers, Stadskanaal, 613/5; Y. kalt, Leeuwarden, 604/,. Eerste prijs Henny Kalt; tweede prijs S. de Waard; derde prijs H. C. J. Krull. Over 1500 meter: S. de Waard, 3 min. 74/, sec.; A. Kuipers, 3 min. 20 sec.; H. O. J. Krull, 3 min. 94/, sec.; M. Bennema 3 min. 212/0 sec.; Henny Kalt, 3 min. 2V5 sec.; O. J. van Hoorn, 3 min. 20 sec.; W. Ta conis, 3 min. 41/, sec.T. Geertsema 3 min. 148/, sec. J. Kuipers, 3 min. 201/0 sec.; Y. Kalt, 3 min. 17 sec. Eerste prijs Ilenny Kalt; tweede prijs Taconis; derde prijs De Waard. A ico Kalt en de Hans reden door een vergissing een ronde te veel. Over 3000 meter: de Waard 6 min. 431/,sec.Krull 6 min. IT'/r, sec,; II. Kalt 6 min. 273/s sec.; van Hoorn 0 min. 584/g sec.; Taeonis 6 min. 282/„ sec. (gevallen); Geertsema 6 min. 583/6 sec. Eerste prijs II. Kalt; tweede prijs Taconis; derde prijs De Waard. Veel publiek woonde den wedstrijd bij. S. Koning, de kampioen van Groningen, weigerde te rijden, wat hem later speet. Prettige thuiskomst Toen schipper C. S., van het vaartuig Niets zon der Gods Zegen, liggende aan de Rechter Rottekadc te Rotterdam, Zaterdagavond omstreeks elf uren aan boord kwam, bleek hem, dat uit een kast in de roef van. zijn vaartuig een bedrag van 600 aan bankpapier en specie was gestolen. Uit Di'kshorn Aan den gepensionneerden postbode P. Swart alhier, die lo I'ebr. zijn zilveren jubileum als zoodanig zou ge vierd hebben, maar 15 Nov. j. 1. wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd met pensioen den dienst moest verlaten, werden den 21sten namens collega's en superieuren een paar fraaie geschenken vereerd, een lamp en een zilveren bril-garnituur in étui met in scriptie. Uit Westgraftdijk. Bij de op Zaterdag 1.1. gehouden verpachting van grasgewas van het Waterschap Starnmeer en Kamer- hop was de opbrengst 2446 tegen 2359 voor het jaar 1908. Uit St. Pancras. Maandag j. 1. heeft de annvoogdij te St. Pancras on der alle arbeidersgezinnen een extra bedeeling gehou den, bestaande uit levensmiddelen en brandstoffen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1