DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKERS DAALDERS CACAO. No. 45 Honderd en elfden jaargang 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. WOENSDAG 24 FEBRUARI. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Ems er Pastilles GEEN CACAO SMAAKT Z00 KRACHTIG ALS Tweede Kamer RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. GEMENGD NIEUWS Uit Oudkarspel. 50 CENT PER DOOS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar, Hos. 293, 294 en 295, zijn op genomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 10 FEBRUARI 1.1., waarbij zijn vastgesteld: lo. Reglement op het begraven op de gemeente begraafplaats 2o. Instructie voor den opzichter over de ge meente-begraafplaats te Alkmaar; 3o. Instructie voor den doodgraver op de ge meente-begraafplaats te Alkmaar. Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing zijn neergelegd en aldaar tegen betaling van resp. 0.15, 0.71/» en 0.71 ,/2 in afdruk zijn verkrijg baar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 20 Februari 1909. ALKMAAR, 24 Februari. De verhouding tusschen Oostenrijk en Servië blijft gespannen en een ontspanning is in de eerste dagen nog niet te wachten. De toestand is nog altijd kri tiek en dit wordt door verschillende feiten aangetoond, waarvan wij er hier eenige laten volgen. In de eerste plaats verdient vermelding het volgen de bericht uit Parijs: „Uit Berlijn wordt aan de Li- berté geseind dat op persoonlijke aanwijzingen van den Keizer, prins Bülow al het mogelijke wenscht te doen om een einde te maken aan den tegenwoordigen on rustbarenden toestand." Het is niet moeielijk te zeggen, hoe Duitschland den toestand zou willen verbeteren. Van vertoogen te Weenen wil het niet hooren, daarover is het te eens gezind met zijn Oostenrijkschen bondgenoot. Dus moe ten er verteogen te Belgrado worden ingediend. De Duitscho opvatting wordt aardig onder woorden ge in acht op de volgende wijze: „Het geld hier een brand te voorkomen. En wanneer men dat wil, dan moet men trachten den brandstichter te Belgrado de fakkel uit de handen te wringen, terwijl het geen zin zou heb ben zich met vertoogen te richten tot dengene wiens huis door brandstichting bedreigd wordt en die voor tot hem gerichte vertoogen nauwelijks vatbaar zou zijn." Het plan, of ei een tusschenkomst der mogendheden 'e Belgrado zal plaats hebben, vormt op het oogenblik het onderwerp van onderhandelingen tusschen de mo gendheden. Ook hieruit blijkt dat de groote hseren den toestand ernstig inzien. In Weenen'ging het gerucht, misschien het gevolg- van een beursmanoeuvre, dat Oostenrijk zou mobilsee- ren, en dat reeds tot een oorlcg besloten was. Onmiddellijk iiet de minister van buitenlandscha za ken baron Aehrenthal een mededeeling in de beurs aanplakken, waarin werd gezegd, dat deze bewe.-ing van allen grond ontbloot was, doch dat de toestand on miskenbaar ernstig was. Juist deze laatste toevoe ging maakte dat er aan de geruststellende verklaring geen geloof gehecht werd. In officieele Weensche krin gen toont men zich dan ook zeer terughoudend, ten aanzien van den toestand. Iu diplomatieke kringen is men verschillende meeningen toegedaan. Sommigen verzekeren dat alles zal eindigen met vreedzaam op gelost te worden, anderen toonen zich minder opti mistisch gestemd. Men vertrouwt in Weenen vooral Rusland niet. Men zegt dat dit rijk op eigen houtje een politiek voert, die de Serviërs verstijft en den vrede bedreigt. En het wantrouwen is nog versterkt door het volgende be richt, dat de Weensche „Zeit" ontving uit Lemberg, de hoofdstad van Oostenrijksch Galicië, nabij de Russi sche grens: „Nabij Prodwolokziska, het laatste sta tion voor de Russische grens, hebben ongewone bewe gingen van Russische troepen plaats in de richting \an het Oostenrijksche gebied. Overal worden groote troepenmassa's verzameld. Russische hoofdofficieren doorreizen de grensdistricten. Aan de gemeenten wor den de door hen in geval van mobilisatie te vervullen plichten in herinnering gebracht. Gouverneur-generaal Iwanof, de nieuwe opperbevel hebber van de troepen in Kiëf, inspecteert de bezettin gen der versterkte plaatsen en heeft aan de officieren van het Krzemienice-regiment gezegd: Gij moet ge reed zijn, alsof de oorlog elk oogenblik kan uitbreken. Te Preskowrof, nabij de Oostenrijksche grens, is de bezetting met 5000 man versterkt." De Neue Freie Presse, een Weensch blad, merkte de zer dagen nog eens uitdrukkelijk op, dat Ruslands holl oing kan leiden tot een Europeesch conflict, omdat Duitschland verplicht is Oostenrijk te steunen, indien Rusland met dit land oorlog voert. Dit maakt Duitsch- lands houding des te meer begrijpelijk I Oostenrijk dat is nu vrij wel zeker wil van geen toegeven aan Servische eischen weten. En Servië is tot heden niet geneigd iets van zijn ekchen te laten vallen. Misschien dat vertoogen van mogendheden iets zouden kuimen helpen, maar de grootste kans is dat Servië alles zet op dit gevaarlijke spel van „erop of er onder." Het is toch wel een zonderlinge toestand, dat noo'n klein, arm, slecht geregeerd Balkanstaatje, dat zijn bestaan heeft te danken aan de Europeesche mogend heden, den Europeeschen vrede kan bedreigen Hulde aan H. M. de Koningin. Ook te Paramaribo zijn stappen gedaan tot het in het leven roepen eener commissie om H. M. de Konin gin bij de te verwachten heuglijke gebeurtenis een hul deblijk aan te bieden, meldt onze West. Z. K. H Prins'Hendrik. De Prins der Nederlanden heeft aanvaard het cere- voorzitterscliap van het eere-eomité van de tuinbouw tentoonstelling, die in 1909 te Zeist zal worden ge houden. De heer Bos vroeg en verkreeg verlof gisteren om op een nader te bepalen dag den minister van binnen- limdsehe zaken te interpelleeren omtrent de houding dor Regeering ten opzichte van de vereenvoudigde schrijfwijze. Behandeld werd het wetsontwerp tot vaststelling van eene Ouraqaosche mijnwet. De heer Van Kol ontwikkelde verschillende bedin gen. Hij achtte oppertoezicht der legeering onvoldoen de, en betreurde het gemis aan maatregelen in het be long van de veiligheid en gezondheid der arbeiders. Met nadruk keurde spreker af, dat het ontwerp geen einde heeft gemaakt aan de bekende Santa-Barbara- quaestie, welke nu al jaren ten nadeele van de kolonie en van de Schatkist voortduurt. Nu de regeering aan alle andere grondeigenaren het beschikkingsrecht over delfstoffen ontneemt, had men ook aan. Godden, den eigenaar van de Santa Barbara, dat dat recht moeten ontzeggen of beknotten. In elk geval had men dien eigenaar moeten dwingen zijn beweerd beschikkings recht te bewijzen. De regeering moet een onderzoek instellen naar de rentabiliteit der Santa-Barbara en een termijn voor exploitatie van de Barhara-mijnen vaststellen. De heer Van Kamebeek ontried deze wettelijke dwangoplegging. Het is een internationale quaestie, die wellicht zou gebracht worden voor het Arbitrage hof. En wanneer dat Hof kennis neemt ven de bij de aanhangige Mijnwet tusschen Regeering en Kamer ge wisselde stukken, kon het wel eens gebeuren, dat de uitslag niet ten onzen gunste uitviel. De heer Van Vuren oordeelde, dat de Barbara-mij nen wellicht reeds in exploitatie zouden gebracht zijn, indien de regeering en de Kamer maar gebleven wa ren buiten deze quaestie, die loopt tusschen twee par tijen. Om financiëele redenen achtte spreker onteige ning van deze mijnen zoo goed als onmogelijk. Spreker vroeg den minister wat zijns inziens het ge volg van het aanhangige ontwerp zal zijn ten opzichte van de exploitatie der Barbara-mijnen. De minister van koloniën, de heer Idenburg, zette uiteen, dat de bedoeling van het ontwerp niet is te breken den onwil van de een of ander, om tot exploi tatie over te gaan, maar om in de toekomst, eene be hoorlijke regeling van mijnzaken te verkrijgen en om er voor te zorgen, dat phosphaatgroeven, welke tüans nog niet worden geëxploiteerd, in exploitatie worden gebracht, tenminste als deze loonénd zal zijn. De minister is voornemens een onderzoek te doen in stellen door deskundigen naar de waarde der plios- phaatlagen, indien dat noodig is voor eventueele ont eigening. Na replieken werden de algemeene beschouwingen gesloten, do verschillende artikelen goedgekeurd en het wetsontwerp zonder stemming aangenomen. De Kamer ging daarna in comité-generaal. Heden weer openbare vergadering. Tweede Kamer verkiezing. De liberale kiesvereeniging te Leek heeft tot candidaat (district Zaandam) gesteld den heer mr. H. Z. C. van Tienen. De vergadering van de centrale R. Kath. kiesver eeniging in het district Goes heeft besloten de aange sloten kiesvereenigingen te adviseeren voor de verkie zing van leden i'oor de Tweede Kamer in het district Goes jhr. inr. A. F. de Savornin Lohman en in het district Ilontenisse den heer Fruijtier weder candidaat te stellen. Nationaal Historische Partij. De partijvergadering van de Nationaal-historische partij, waarin do algemeene verkiezingen zullen wor-< den besproken, zal den 19en Maart te Utrecht gehou den worden. Castro De Parijsche correspondent van de N. Ct. schrijft d.d. 22 Februari. Heden heb ik een schrijven gezien van een van Cas tro's secretarissen, gedateerd uit Dresden, waarin (aan den bekenden publicist Gomez Carillo) namens den ex-president gemeld wordt, dat deze reeds een hut heeft besproken op een boot, die 26 Maart a.s. naar La Guayra vertrekt. Formeel wordt in die missive mee gedeeld, dat Gastro medio April weer in Venezuela Loopt te zijn. Zitting van Dinsdag 23 Feb r. Diefstal. Het eerst stonden gistermorgen terecht Arie L. en Cornells Bernardus E., losse arbeiders, gedetineerd in het huis van bewaring alhier. Beklaagden hadden op oi omstreeks 28 November 's avonds samen 4 stukken koper gestolen van de werf ,,'t Hondsbosch." Te dien einde waren ze saamgekomen op de Bierkade en had den ieder een zak. medegenomen om het te stelen ko- per, dat zij van plan waren te verkoopen, in te vervoe ren. Zij begaven zich naar de werf en Arie L. klom, daar aangekomen, om het hek. E. hielp hem om de si ukken koper weg te nemen, en ieder stopte er 2 van in zijn zak. Daar ze evenwel te zwaar waren om te dra gen, legden zij 2 stukken zoolang in een greppel en bi achten er eerst ieder 1 weg, waarna zij de andere stukken haalden. Drie dagen lang hebben ze de ge stolen voorwerpen in de zakken in de Baamingel laten liggen, daarna zijn ze met behulp van Arie Geel de zakken op gaan visschen bij de molen van Banning. Arie L. nam op zich om het koper aan den man te brengen, dit gelukte hem bij Velleman, die er 10 voor gaf. Later gaf zijn zoon Barend nog 0.90. De opbrengst deelden beklaagden samen. Beklaagden bekenden ten volle het hun ten laste ge legde. Barend Levie Velleman deelde mede, dat toen hij den 27en November 's avonds thuis kwam Roosje Mei boom, wien de zaak toebehoort, die door Barend gedre ven wordt, hem vertelde, wie er geweest waren. I.. vroeg 15, maai de oude Velleman bood maar f 10. Barend heeft de stukken, waarvoor hij zooals hij zegt, liwg i 2.90 en niet zooals bekl. L. zegt 0.90 heeft ge geven, in Amsterdam verkocht voor 43.75. L. had Barend wijs gemaakt, dat ze de stukken niet gestolen, maar opgevischt hadden. De president wijst deze ge tuige op het feit, dat hij best begrijpen kon, dat hij ge stolen waar kocht, want de stukken vertegenwoordig den een waarde van 200. Getuige Arie Geel, alhier, vertelde, dat hij in 't laatst van November met E. samenwerkte en deze hem gesproken had over een mooi zoodje koper, dat hij wist. Getuige had er evenwel niet op willen ingaan. Hermanus Johannes Bosman vermiste den 3en De cember de 4 koperen stukken en deed hiervan dadelijk rangifte bij de politie. Op de Raamgracht te Amcter- dam bij Van Buren werd het gestolene door den inspec teur van politie de Wilde en den rechercheur Fellinga opgespoord. De officier van justitie acht het feit bewezen en eischt voor ieder der beklaagden 3 maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. Dirk Sluis, alhier, wijst er op, riat beklaagden geen leden van een inbrekersgilde zijn, dat maar op kosten van de maatschappij leeft. Pleiter schetst de armoede, waarin beklaagden verkeeren, den Ueurigen toestand, die er in E's jonge' huishouden heerscht en roept de clementie der rechtbank, in 't bij- zi nder voor E., voor deze beklaagden in. J aehtwetovertreding. Johannes D. was gedagvaard bij exploit van 4 De cember, ter zake dat hij den 4en November te Egmond zonder schriftelijk bewijs aan 't jagen was geweest. Den 18en December werd hij door het kantongerecht alhier ontslagen van rechtsvervolging. Het Openbaar Ministerie kwam evenwel in hooger beroep, zoodat hij thans voor de arrondissements-rechtbank terecht moest staan. Do eerste getuige in deze zaak, Nicolaas Bakker, on bezoldigd rijksveldwachter, had proces-verbaal van de zaak opgemaakt. Ilij had beklaagde met een geladen geweer en een geschoten hans ontmoet op het grasland van Hoogeboom. Beklaagde kon den veldwachter geen schriftelijk bewijs toonen, waarin stond, dat hij er recht op had daar te jagen. Gerrit Hoogeboom, landbouwer te Egmond, ver klaarde liet grasland aan Jan de Waard te hebben ver pacht. Beklaagde heeft geen schriftelijke, wel monde linge permissie gegeven daar te jagen. Jan de Waard, veehouder te Bergen, heeft, naar hij zegt, liet Tand van Hoogeboom gepacht voor 12. Be klaagde heeft met hem op dat veld gejaagd. De officier van justitie is van meening, dat de Waard meer recht wilde overdragen, dan hij zelf had, eischte vernietiging van het vonnis van den kanton rechter en beklaagde's veroordeeling als in le instan tie, n.l. tot 0.50 boete of 1 dag hechtenis. W o der rechterlik binnengedrongen. Dirk Z., Jan M. en Simon de V., allen te Opperdoes, varen in den nacht van 17 op 18 Januari opzettelijk en wederrechtelijk binnengedrongen op het erf van de weduwe Klaas Lakeman. Beklaagden bekennen daar dien avond om een uur of 10 geweest te zijn. Zij heb ben er verschillen baldadigheden uitgevoerd. Hun hoofddoel was om te zien of de dienstbode van de we duwe zat te vrijen. Zij staken lucifers aau en rinkel den aan de ruiten. Dirkje Willems, dienstbode bij de weduwe Lakeman, een meisje van 10 jaar, zegt Z. gezien te hebben en M. herkend te hebben aan zijn stem. Jan Cornelis Roorda, schilder te Twisk, had be klaagden vooraf ontmoet en zag ze later op het erf van de weduwe Lakeman loopen. De weduwe Lakeman zelf deelt mede niets gezien te hebben, maar van het lawaai erg geschrokken te zijn. Den volgenden dag zag zij dat het groote damhek te- geil de haag was gezet en het kleine omver was ge gooid. Door den officier van justitie wordt de houding dei- jongens dien avond ten zeerste afgekeurd, en tegen Dirk Z. en Simon de Y. ieder 5 boete cf 5 dagen hechtenis, tegen Jan M. 5 boete of 2 weken tucht school geëischt. Mr. W. O. Bosman, verdediger voor M., Is at in zijn pleidooi uitkomen, dat de jongens slechts een grapje vilden uithalen, daar de vrijer van Dirkje hun vriend was en vraagt vrijspraak voor zijn cliënt. Vernieling. Na de pauze was het eerst de beurt aan Jan M.. om op de bank der beschuldigden plaats te nemen. Be klaagde, arbeider te Zijpersluis, was ten laste gelc-gd. dat hij den 17en Januari te Schoorl in de herberg van Kuiper vernielingen had gepleegd. Kuiper, bierhuishouder en landbouwer te Scha gen, sis getuige gehoord, deelde mede, dat hij in Ja nuari nog te Zijpersluis bierhuishouder was en be klaagde den 17en Januari in zijn herberg op bezoek kreeg. Beklaagde bestelde een glas punch en later een glas brandewijn. Door den drank opgewonden, begon beklaagde te schelden en sloeg met zijn vuist op 't ta feltje, zoodat het blad doormidden brak. Daarna dronk beklaagde bier en sloeg op een ander tafeltje, waarop een halve flesch punch met 4 glazen stond. Totaal vernielde hij voor 6.50. Ten slotte wist getuige den beklaagde met behulp van een paar anderen de deur uit te zetten, waarbij Kuiper zijn vest van het lijf werd gescheurd. De tweede getuige, Margaretha van der Oord, huis vrouw van Cornelis Kuiper, vertelde wat zij wist van de vernieling, die in haar tegenwoordigheid geschiedde. Haar man had totaal geen aanleiding gegeven tot de ruzie. Beklaagde weet zich niet veel meer te herinneren. Van het feit, dat hij bij Kuiper de deur uitgegooid was, weet hij niets meer. Een gevangenisstraf van 14 dagen hoorde hij voor zijn vernielzuchtige bui waarvan hij wel eens meer last schijnt te hebben, tegen zich eischen. Wordt vervolgd. De tuinbouwvereeniging „De Eendracht" vergader de gistermiddag 2 uur, in het café van den heer Biiek- man. Aanwezig waren 65 leden. Na opening der vergadering, werden de notulen ge lezen en goedgekeurd. In de plaats van den heer M. Rootjes Cz. werd be roemd na eenige stemmingen de heer J. Glas. De door de heeren J. Eecen en C. Butter Jz. nage- ziene rekening en verantwoording van den penning meester geeft aan in ontvangsten 565.57, terwijl er op de spaarbank is belegd 324.10, de uitgaven be droegen 474.04, zoodat het bezit der vereeniging is 415.63. De rekening van de rattenverdelging geeft aan in entvangsten en uitgaven resp. 330.68 en 201.10, gevende een saldo in kas van 129.50. De heer Kalverdijk maakt aanmerkingen op de te hooge kosten, verbonden geweest aan de inzending op cc tentoonstelling te Texel, waarop de voorzitter zegt in het vervolg met dergelijke aangelegenheden voor zichtiger te zullen zijn. Dc secretaris leest daarna het verslag voor over de werking der ver ecniging in 1908, dat onder dankzeg ging wordt goedgekeurd. Aan het verslag van de commissie van beheer van de Broekermarkt, daarna bij monde van den voorzitter uitgebracht, ontleenen wij dat de omzet in 1908 is vooruitgegaan met ruim 4 ton en in totaal bedroeg 1.157.444.48, een omzet, die die van alle markten in Nederland overtreft. Art. 23 van het reglement is gewijzigd in dien zin, i at de boer zijn waar niet meer behoeft af te geven voor de door den keurmeester daarvoor bepaalden jirijs. De geschillen die er zich voordeden, werden allen opgelost, terwijl de keurmeester slechts 26 maal daar voor geroepen werd. Het marktgebouw onderging eenige verbeteringen, terwijl die, welke in het voornemen liggen er nog aan Ic brengen, thans niet kunnen worden medegedeeld. Ten slotte wordt de tevredenheid betuigd over de wer king der automatische afslagtoestellen. Het voorstel van het bestuur, om deel te nemen aan de Tuinbouw-ongevallen-verzekering van den Noder- landschen Tuinbouwraad, wordt na een aansporing in het belang der bouwers van den voorzitter en na het geven van inlichtingen, in zake die toetreding, door enderen verlangd, met algemeene stemmen aangeno-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1