STADSNIEUWS, Uit Koedijk. Uit Oterleek. Uit Schoorldam. Het ongeval te Deinum. Vereenvoudigde spelling Nog geen gevaar. Smokkelvesten. Moord. Licht en lucht. Een In- en uitbreker. De strijd te Enschede. Looddieven. Ve; brand. L ti e B«rfefeten De Roode Pimpernel Bij de bespreking van de regeling van de zaad en zetkoolen blijkt dat er verleden jaar weinig klachten zijn ingekomen, zoodat besloten wordt die regeling we derom nis verleden jaar te treffen, de toen daarmee telaste heeren worden verzocht zich ook dit jaar die moeite weder te willen getroosten, wat zij, voorzoover aanwezig, zich laten welgevallen. Omtrent de rattenverdelging besluit men na eenige besprekingen met de vereeniging Landbouw in overleg te treden om daarmee den lstéh Maart te beginnen, en de premie te bepalen op 15 ets. gedurende de maanden Maart en April en het aan het bestuur over te laten of die premie ook na dien tijd gehandhaafd zal worden of zal worden gereduceerd tot 10 ets. De coöperatieve aankoop van aardappelmanden wordt .daarna aan de orde gesteld. De voorzitter deelt mede dat in de gecombineerde vergadering met Koophandel gebleken is flat de koo- pers de aardappelen liever kcopen in manden of balen van 100 of 50 pond, met welken wenseh Koophandel re kening zal houden. Het bestuur stelt daarom voor dit ook te doen. on der mededeeling dat de heer A. Swager bereid is aan giften voor 15 April in ontvangst te nemen, devergade- ring stemt hiermede in, waarna do voorzitter zegt dat bet in het voornemen van het bestuur ligt den geza- menlijken aankoop van koolenmanden in een volgende vergadering aan de orde te stellen. De voorzitter deelt bij de behandeling van het coö peratief betrekken van hulpmeststoffen van het Cen traal Bureau mede, dat de bezwaren die er vroeger aan verbonden waren, thans zijn opgeheven, vandaar dat hij de vergadering nu in overweging geeft op het des betreffend voorstel in te gaan, onder mededeeling dat de heeren J. Glas en A. Swager zich bereid verkhiren eventueele orders 1 maal per week voor Vrijdags te ontvangen. Ka eenige verdere besprekingen en toelichtingen van een vertegenwoordiger der fabriek, den heer Ploepej-, roemt de vergadering het voorstel van het bestuur aan. Tn zake het boetestelsel geeft de voorzitter inlich tingen waarom dit nooit werd toegepast, waarop de voorstellen van de besprekingen daarover, de heer Hut- ter, zijn voorstel intrekt. Voor er wordt overgegaan tot de bespreking van te kortingspercentage wordt mededeeling gedaan van het voorstel, ingekomen van den heer Met c. s. waarin zij voorstellen 1/i te heffen onder voorwaarde dat de betanlkantoren worden opgeheven. Nadat dit voorstel door don voorzitter heftig wordt bestreden, blijkt uit de daarna gehouden stemming «lat het wordt verworpen met 41 tegen 21 stemmen. Het reeds veel besproken bemiddelingsvoorstel om 40/ioo afln den kooper te geven, wordt, nadat de voor zitter heeft gezegd dat wanneer dit wordt aangenomen tn waimeer „Koophandel" dan weigert hierop in te gaan, wat hij niet gelooft, dat dan het bestuur zal voorstellen een Betaalmeester te benoemen met V, in stemming gebracht en aangenomen met 42 tegen 10 stemmen, 7 blanco. De benoeming van een lid van den Noorder Markt- bond wordt op voorstel van den voorzitter aan het be- siuur overgelaten. Dit, daartoe overgaande, benoemt als zoodanig den heer ,T. van Exter, die de benoeming aanneemt. Den Bode van de vereeniging wordt een gratificatie van 5 verleend voor door hem gedane extra benoe mingen. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van Centrale Bestuursvergadering, den 17den dezer te Zuid-Scharwoude gehouden, zegt de voorzitter dat bet Bestuur behoudens de goedkeuring van de algemoene vergadering besloten had, met het oog op de weinig verkregen resultaten de proefnemingen naar den oor zaak en de bestrijding van de verschillende koolziekten niet meer voort te zetten. Hij vroeg daarom de goed keuring der vergadering. Een vrij algemoene discussie ontspon zich hierover welke tot resultaat had dat „de Eendracht" dit jaar nog zal bijdragen in de aan die proefnemingen ver bonden kosten, maar in het vervolg niet meer. Ten slotte werd voorlezing gedaan van een ingeko men verzoek van den betaalmeester om verhooging van zijn salaris, eventueel om die maatregelen te nemen die voorkomen door onderlingen strijd van de verschil lende vereenigingen dat hij schade zal lijden. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Hierna wordt de vergadering geschorst, om te 7 i.ur te worden geopend, waar dan de heer J. G. Haze- irop een lezing zal houden over proefvelden. De afd. Koedijk van den Bond voor Staatspensior re ling zal 20 Mrt. a.s. een propaganda-avond te Petten be leggen, waar zij op zal voeren het bekende tooneeis' uk „Harm Mulder.Dames- en heeren-dilettanten verlee- nen welwillend "nun medewerking. Maandagavond vergaderde ten huize van den heer A. Hartland de afd. Koedijk der Tuinbouw en Hon- c elsvereeniging „Langendijk en Omstreken.' Te ruim 7 uur opende de heer Jb. Keeman de vergadering voor ongeveer 30 leden. Het jaarverslag legt getuigenis af van een opge wekt leven. De afd. hield 7 leden- en 10 bestuursver gaderingen. Met 9 toegenomen bedroeg het, ledental liegin 1909 120. Eenige leden waren opgetreden als proefnemers met nieuwe cultures (augurken en aard beien), terwijl de proefnemingen met hulpmest wer den voortgezet en deze aangekocht tot een bedrag van 2321.15. De kas bevat een klein saldo. Tot hoofdbestuurslid en plaatsvervanger werden her kozen de heeren Jb. Keeman en W. de Geus. De twee aftredende afdeelingsbestuursleden, de hee ren Jb. Keeman en W. de Geus werden eveneens her kozen. Behalve het bostuur werden tot afgevaardigden naar do algemeene vergadering gekozen de heeren Jb. Zwetsman, P. de Geus Pz., M. Stam, D. de Ruijter, D. YVildeboer, C. Stam, Jb. Slotemaker, G. Slotemaker, E. Groot. De Beschrijvingsbrief werd uitvoerig behandeld. Evenals het vorige jaar besloot men gezamenlijk manden aan te koopen. Staande de vergadering wer den reeds 200 manden opgegeven. De aangifte van manden zal dezen beer door aanplakking gepubliceerd worden. In 't vervolg zal dit niet meer geschieden om de leden meer tot vergaderen te verplichten. Op het verzoek der visschers van Koedijk, om geen vreemde visschers in eigen water toe te laten werd gunstig beschikt. Daarna werd te 11 ure de vergadering gesloten. Gisteren vergaderde de Raad dezer gemeente. Te genwoordig waren alle leden, voorzitter de burgemees ter. 1. De notulen der vorige vergadering werden gele zen en goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken a. Het verslag van B. en W. omtrent de volkshuis vesting over 1908. b. Het verslag omtrent den toestand van het lager tudcrwijs in deze gemeente ever 1908 en van het lier- halingsonderwijs. c. Proces-verbaal der op heden gehouden verifica tie van boeken en kas van den gemeente-ontvanger. In l;as bleek te zijn 2309.81s. d. Brief van Ged. Staten d.d. 0 Januari 1909 met herinnering dat 1 Mei a.s. do vrijstelling vervalt aan c'.cze gemeente verleend, van de verplichting voor miis- jes buiten de avonduren 96 uren in het jaar herha- lingsonderwijs te kunnen doen genieten. Die onder a, b en c vermeld werden voor kennisge ving aangenomen, terwijl besloten werd de vrijstelling ender d genoemd weder te vragen. 3. Eenige af- en overschrijvingen op de gemeente- begrooting 1908 en uitgaven uit de post onvoorzien, worden, zooals zij door B. en W. zijn voorgedragen, goedgekeurd. 4. De benoemingen voor stembureaux voor de ver kiezingen in 1909 hebben plaats. 5. Aan B. en W. werd de regeling van den cursus 1909 voor het herh. onderwijs voor meisjes opgedragen. 6. De rekening van het Burg. Armbestuur werd na gezien en goedgekeurd, sluitende met een batig saldo van 168.215. Nadat in geheime zitting het kohier van den hoofde- 1 ij ken omslag 1909 was vastgesteld, werd de vergade ring, na heropening en rondvraag, door den voorzitter gesloten. De Tuinbouw en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken" hield heden in café „Sluiszicht" te Schoorldam haar algemeene vergadering. Aanwezig waren 76 afgevaardigden van 7 afdeelingen en vele belangstellenden. Bij afwezigheid van den voorzitter, oen heer A. No bel, wegens ziekte, werd de vergadering gepresideerd door den heer Jb. Keeman. De secretaris, de lieer S. Zeeman, deelde namens de commissie die benoemd is om de sorteering van de uien te bevorderen mede, dat in het belang van die uienhandel is, dat de uien zullen worden gemerkt. De heer Lovinek, Direotou"-Generaal van den Land bouw, heeft kennis gegeven dat hij niet tegenwoordig kan zijn. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den lieer S. Zeeman, secretaris, bleek dat niet alle besluiten op de, vorige algemeene vergadering genomen, konden worden ten uitvoer gebracht hetzij door moeielijkhe- den aan die uitvoering verbonden, hetzij door het niet verkrijgen van de medewerking die van andere veree nigingen noodig was. Het beschikbaar stellen eener premie voor een mid del tegen draaiharten, de poging om samenwerking te verkrijgen tot sorteering van uien het coöperatief aan knopen van kunstmest, het aanleggen van proeftuinen tn andere handelingen van huishoudelijken aard, lui den genoegzaam de werken der vereeniging aan. De proeven tegen draaihartigheid wierpen geen re sultaat af, die met nieuwe cultures hadden door ver schillende omstandigheden evenmin de gcwenschte ge volgen. De vereeniging sloot zich .ian bij den tuinbouwtaad, met „Koophandel" werd eeu besluit getroffen het iooi- tnstelsel af te schaffen. Op de vergaderingen met de verschillende ver leni gingen werd behandeld en aangenomen het intrekken van V2 der korting bestaande uit 1/2 van het on- derhandsch verkochte aan de koopers van groenten De vereeniging „de Koophandel" verzette zich tegen dit besluit, daarin gesteund door „Groentecultuur.' Deze weigering had een zeer ingewikkelden en on- rangenamen strijd ten gevolge. Vermoedelijk zaï he den door de aanneming van het temiddelingsvoo-stel an 40/100 aan dezen strijd een 'inde maken. Tn het najaar van 1907 en het voorjaar van 1908 werd voor 16822.24 aan kunstmest coöperatief Aan geschaft. De secretaris, de heer A. Zeeman werd gekozen tot lid van het Centraal bestuur van den Nederlandsehen tuinbouwraad. Het ledental bedraagt 715. Uit de door de secretarissen der afdeelingen inge zonden verslagen bleek een ooruitgang in het aantal leden, en tevens dat, getuige het houden van lezingen, het nemen van proeven op verschillend gebied, coöpe ratieve aankoop van hulpmest en andere zaken, de be langstelling in het vereenigingsleven zeer groot is. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat ('e ontvangsten hebben bedragen 592.94, de uitgaven 621.49', zoodat er een te kort was van 78.555 waar bij nog gevoegd dient te worden voor draaiharten en kaliproeven 125. Het gelieele tekort wordt gezamen- Ijjk gedekt door een bedrag van 17 ets. per lid van de vier vereenigingen L. en 0„ Groer.tecultuur, de r-.cn- dracht en Landbouwbelang, zoodat er zelfs nog een voordeelig saldo was van J 2.14'. De rekening der vereeniging in haar geheel siuit met 1693.06 aan ontvangsten en 1768.39s aan uit-, gaven, zoodat het saldo bedraagt J 75.33s. Met den wensch dat de onderlinge strijd spoedig ge ëindigd mag zijn en dat de vereeniging dan ook finan- tiëel sterker mag wezen, eindigde dit verslag, waarop een applaus volgde. Tn het verslag van de commissie van beheer en oen toestand der markt te Broek op Langendijk over 1908, v.ordt allereerst gewaagd van een grocte verbetering, die de aanvoerders ten goede kwam, n. 1. de uitbrei- c ing der overkapping over de vaargeul. Dat het veilen voldoet aan een groote oehoefto en geldelijk van zeer groote beteekenis is, bewijst liet hoo- ge cijfer der aangevoerde producten en het buitenge woon belangrijk bedrag der opbrengst van dit jaar. Dit bedrag is echter niet alleen bereikt door meer deren aanvoer, maar in hoofdzaak door de buitenge woon hooge prijzen der sluitkool. Was de opbrengst in 1907 totaal 701,622,77 van af 1 Jan.31 Dec.Tïn dit jaar was reeds den 13 Nov. het Ylillioen gulden bereikt, terwijl het totaal-cijfer van 1 Jan.—31 Dec. 1,157,444,48 bedraagt, waarvan het 40/100 voor den Penningmeester der O. v. B. 4629.77 is. Aangevoerd werd van 1 Jan.31 Dec.: Bloemlmol ,5,615,000 stuks Koodekool 6,659,000 stuks. Gelekool 2,301,500 stuks. Wittekool 1,667,300 stuks. Wagons Wittekool 25 stuks. Koolrapen 12,000 stuks. Bieten 123,000 stuks. Rammenas 25,000 stuks. Bos Wortelen 2,940,600 bos. Losse Wortelen 5,400 baal a 50 KG. Aardappelen 64,842 zak a 35 Kg. Uien 29,500 baal a 50 Kg. Nep 6.500 baal a 50 Kg. Drielingen 4.994 zak. Lien 8,000 bos. Slaboonen 2,061,500 stuks. Schorse neden 2,000 Kg. Tomaten 400 Kg. Hiermede is voldoende aangetoond het groote be lang, de groote beteekenis dezer veiling voor tuinbou wers en handelaars, welke beider belangen hier worden behartigd en waar ook het attribuut op wijst, dat van af dit jaar prijkt op den gevel van het veilingsgebouw. Wat betreft de verslagen van de bestrijdingsproeven tegen de ziekten in kool, genaamd „draaihartighe;d", „het vallen" en „de kanker" mogen wij volstaan met cm verwijzing naar de verslagen voorkomende in deze courant d.d. 17 Eebruari 1.1., waarin ook gespiroken wordt over de plannen die men zich voorstelt in 1909 \oor dit doel te nemen. De voorzitter öe( 1de mede dat de heeren A. Nobel en J. Keeman zijn herbenoemd tot leden van het hoofd bestuur. Tot leden van de commissie van toezicht over de be- taalkantoren en uitvoering der verkoopcontracten wer den de aftredende leden de heeren A. Nobel en S. Zee man herbenoemd. De vergoeding bleef evenals verleden jaar 150. Tot twee leden in de commissie van beheer der Broekermarkt werden benoemd de heeren J. Keeman en S. Zeeman. Warmenhuizen stelde voor het onderzoek naar de rit- ges trekt hei d der groenteteelt door de vereeniging te laten uitvoeren, omdat bij de tegenwoordige regeling, de uitslag te laat ter kennis van belanghebbenden komt. Het preadvies luidde: het Hoofdbestuur stelt voor, dat de afdeelingsbesturen dit ter hand nemen en voegt rr de wenschelijkheid aan toe, dat deze maandeliiks aan den algemeenen Secretaris opgeven het aartal -■og in de schuren aanwezig zijnde eerkochte en onver kochte kooien met de namen der koopers. Na een kleine opmerking van de af deeling Schoorl dam werd dit praeadvies zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering besloot on voorstel van den heer Kuyper om met de opgave over Maart te beginnen. De vergadering duurt voort. In aansluiting met ons bericht van gistel en kunnen we nog het volgende over het treurige geval te Dei rum mededeelen. Zondagavond omstreeks 9 uur waren ds. IT. P. en cchtgenoote uitgegaan, na vooraf de dienstbode te heb ben gezegd, dat ze den sleutel zouden meenemen en dat niet op hen gewacht behoefde te worden. Maandagmorgen ontdekte het dienstmeisje tot haar schrik, dat ds. P. en zijn echtgenoote nog niet waren teruggekeerd; het bed bleek onbeslapen. Later in den morgen vond de postbode, die met de vermissing van het echtpaar in kennis was gesteld, even buiten het dorp op het ijs de muts van mevrouw. Oogenblikkelijk dacht men aan een ongeluk; men begon dadelijk naar de vermisten te zoeken, totdat men den heer en mevrouw P. levenloos ophaalde. De lijken werden overgebracht naar een gebouw, na bij de pastorie, waarna deze in den middag naar het 1 uis werden vervoerd. Het echtpaar lag in eikaars armen; de heer P. had zijn bril nog op. Óp de piano werd een brief, gericht aan de familie, gevonden, terwijl ook het horloge en de manchetten daarop lagen. Het echtpaar laat een 12-jarig dochtertje na. Ds. P. was nog voor één maand den modernen geds- oienst toegedaan en hij had afgekondigd met (leze 'eer ie breken. Hij was orthodox predikant geworden. Onlangs werd melding gemankt van een stuk van den heer J. B. Schepers in de N. R. Ct„ volgens ■•vien in een vergadering, waar de heer R. A. Killewijn op verzoek van de beide schoolopzieners in de arrondisse menten Hoorn en Medemblik optrad, werd bekend ge maakt dat er geen debat mocht zijn en geen propagan da voor de vereenvoudigde spelling mocht gemaakt worden. De heer E. van Rijsens, schoolopziener in het district A'kmaar, schrijft thans, dat er in dezen van ambte- naarsdespotisme, verbod opgelegd door inspecteur of distriets-sehoolopziener, geen sprake is geweest. „Er is eenvoudig' niets van aan: de heer Schepers is ver keerd ingelicht."' Uit het onderzoek, gisteren ingesteld, is gebleken dat de werking in muren en pilaren der iVesterkcrk te Amsterdam een gevolg is van den druk, door de zware steenmassa van den toien geoefend op den muur die aan den toren grenst, dat is die waartegen het or gel is gebouwd. Van gevaar van instorten of iets dergelijks is geen sprake, doch zeer noodig wordt geacht dat spoedig +ot zware verankering wordt overgegaan. Wraak BÜ de politie te Rotterdam meldde zich gisteren vrijwillig aan een bootwerker, die bekende brand ge sticht te hebben in zijns vaders woning, te Delft, uit wraak dat hij geen geld kreeg. Aan de Maashaven te Rotterdam ontmoetten een paar agenten twee „dikke" bootwerkers, die, toen zij bemerkten dat zij de aandacht trokken, ijlings op de vlucht gingen, met achterlating van twee zoogenaam de „smokkelvesten", welke hen zóó dik hadden gemaakt tn die elk 13 kilogram gerst bleken te bevatten. Te Kerkrade werd Maandagavond de herbergier ivocheu in zijn woning door een revolverschot gedood. Dc dader, Willem Scheepers genaamd, is voortvmeh- lig. De justitie uil Maastricht stelt een onderzoek in. In Haarlem's plantsoenen wordt bij het aanbreken van het voorjaar de bijl weer geducht gehanteerd. Wie thans zoo schrijft men aan het N. v. d. D. in do Bolwerken komt, zal ter hoogte van de brug bij de M. van Heemskerekstraat, aan het Statenbolwerk, de wan delpaden bij „onder-langs en boven-over" afgesloten vinden. Daar wordt nu al sinds enkele weken gehakt, gerooid en gezaagd; de weelderige boschages zijn er „opgeruimd," en kaal ziet de hoogte er nu uit, Dc zware boomen, waarin de kraaien hare nesten bouwen, liggen geveld aan den waterkant, om van tak ken ontdaan en weggesleept te worden. Arbeiders zijn er druk bezig met graven en spitten, en hebben daarbij nog een aantal doodsbeenderen en schedels opgedol ven, misschien nog wel uit den tijd van het beroemde Beleg. Voorts worden daar de paden verlegd; maar van het eertijds zoo dicht begroeide en lommerrijke plantsoen is ook daar ter plaatse weinig meer over. De heer Springer wil overal „licht en lucht" brengen. Maar menigeen, die de Bolwerken juist om het zwa re en dichte hout zoo aantrekkelijk vond, zal de veran deringen der laatste jaren met leedwezen hebben gade geslagen. Blauwe mazelen. Te Westbroek (Utrecht) hebben zich in één gezin Uvee gevallen van blauwe mazelen met doodelijken af loop voorgedaan. Verdronken. Bij het overstappen van den eenen logger op den an deren had gisteravond te Vlaardingen de zeevisscber J. O., uit Sclieveuingen, het ongeluk in de Nieuwe Ha ven te vallen en zoo te verdrinken. De ongelukkige ('.ie zich nog eeuigen tijd aan een hem toegestoken plank wist boven water te houden moest deze alvorens hij uit liet water kon worden gehaald loslaten, waar door hij in de diepte verdween. Hij is gehuwd en iaat vijf kinderen na. Gisternacht is een ijibreker uit het Huis van Bewa ring te Breda uitgebroken. De mau moet handlangers Lebben gehad, die hem bij de ontvluchting de behulp zame hand hebben geboden. Hij is het die de omstre ken van Brede tot Bergen-op-Zoom onveilig maakte; zoo bedreef hij de inbraak in de kerk te Borgvliet bij Bergen-op-Zoom en werd op heeterdaad betrapt, toen liij te Zundert inbrak. De man stond Donderdag der vorige week te dier zake terecht. Men meldt uit Enschede dat de gisteren daar gehou den samensprekiug tusschen de besturen der Textiel arbeidersbonden „Unitas" en „De Eendracht" en het bestuur der Fabrikantenvereniging in zake de sta king bij de firma Nico ter Kuile Zonen tot geen re sultaat heeft geleid. Aan den Heemraadsingel te Rotterdam hoorde gis teravond de cargadoor P. Nijgh, onraad naast zijn woonhuis, in een daar in aanbouw zijnd pand. Hij bemerkte alras, dat een drietal inbrekers werk zaam waren, aldaar van het platte dak lood af te ruk ken. Om hen schrik aan te jagen, loste de heer N. vier revolverschoten. De dieven namen daarop de vlucht, doch met mede- reming van 4 meter lood. Een kindje van acht maanden te Amsterdam, dat bij afwezigheid van de ouders, aan de „goede zorgen" van ee n kind van een jaar of dris was toevertrouwd, speel de met vuur, waardoor de kleertjes vlam vatten en het kind deerlijk verbrand in levensgevaarlijken toestend naar het O. L. V.-gasthuis moest worden gebracht, v-aar het later overleed. DIRK HOLKERS. AMSTERDAM, 24 Febr. De heer D. Holkers is na een korte ongesteldheid overleden. [Met Dirk Holkers verliest de Ncderlandsche Tc.o- i cel vereeniging niet een eerste, maar wel een der hes- te krachten. Hij was een nauwgezet ac'eur met bij- onderen aanleg voor groven humor en barsehen ernst, ('ie hij beiden uitstekend wist te vertolken. Als dok'er Diafoirus in Mollières ingebeelde ziekte, als KeesKnol n van Eeden s Beloofde land en als reeder Bos in Hoijerman's Op hoop van Zegen heeft men hem hier 'er stede tijdens de laatste kermis in zijn goede rollen l.unnen zien. Den lOden Maart zou hij vijftig jaar ge werden zijn. Als zoovelen had ook hij als jongeman 's Konings rok met liet tooneelcostuum verwisseld. Red.] (Tooneelvoorstelling voor de ibonn é's.) Kort nadat gisteravond dc loopers met de Alkmaar- s'elie Couranten de achterdeui uitgegaan waren," kwa men door de voordeur al menséhen met bonnetjes bin nen, om kaarten te halen voor de voorstelling van de Roode Pimpernel, door de directie van dit blad tegen zeer lage toegangsprijzen aan de a'oonné's aangeboden. De eerste kwam vijf minuten na zes. Hij was een bewoner van de Payglop, had indertijd met het kaar- tcn-halen voor de soirée van de Ir,eren Pisuisse en Blokzijl van het laat-komen onaangename gevolgen ge- bad en wilde daarom nu maar zorgen zoo vroeg moge lijk er bij te zijn. De maatregel, om gelijk met de aankondiging de bon te plaatsen heeft doel getroffen. Een hinde. Hik gedrang heeft thans gelukkig niet plaats gehad en po- htiehulp behoefde niet te woeden ingeroepen. Kalm en geregeld kwam men kaarten halen, gisteravond en heden, en de plattegrond van de Harmoniezaal aan ons bureau werd langzamerhand een veld van blauwe streepjes, die besproken plaatsen aanduidden. Op het oogenblik waarop wij dit schrijven drie uur zijn er uog 50 plaatsen te besproken, terwijl er ook nog een klein aantal kaarten te verkrijgen zijn, uit sluitend voor onze abonné's want kaarten van 1.25 verkoopen wij nu niet meer. De heer de Lange heeft het zijne er toe bijgedragen om het onzen bezoekers aangenaam te maken. Hij beeft n.l. gezorgd dat de vloer oploopt, zoodat men op de achterste rijen een evengoed gezicht op het tooncel heeft als verder naar voren. Waar er veel werk van de aankleeding van het too- i.eel gemaakt moet worden, cn het orkest zich dus J og 11 eens moet laten hooren, hebben wij getracht goede muziek te krijgen. We gelooven ook daarin alleszins geslaagd te zijn, immers een orkest van zestien peiso- nen, onder leiding van den heer H. A. Maas, den nieu wen directeur van het stedelijk muziekkorps, zal voor den aanvang van het tooneelspel en tijdens de pauzes, oen bezoekers bezighouden we durven vooruit wel schrijven aangenaam bezighouden. Zooals%oven reeds Is gezegd, er zijn nog een klein aantal kaarten te Ier- krijgen voor wie in het bezit van een bon is. Maar men rr. 1 werkelijk heel vlug er bij moeten wezen en degenen, die de opvoering van het feuilleton nog willen zien, t zij omdat ze het gelezen hebben, hetzij omdat zij dan roet meer genoegen het eerstvolgende feuilleton zullen lezen, raden wij dan ook met aandrang aan, te zorgen, dat ze niet te laat komen. Het is zeker overbodig mede te deelen, dat men zon- c.er bons geen kaarten kan krijgen en dat er geen spru it e van is, dat men zich Vrijdagavond tegen betaling .oegaug kan verschaffen. In verband met deze voorstelling ontvingen we het volgende ingezonden stuk Mijnheer de Redacteur Vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw veelgelezen blad. Ds in uwe courant aangekondigde opvoering van de Roode Pimpernel zal zeker voor vele der in Alk maar wonende abonné's een ware verrasing geweest zgn. Het schijnt echter dat er aan de buitenwonenden minder gedacht ia. In de eerste plaats zou het knnnen zijn, dat de zaal reeds uitverkocht was, als men daar de courant ontvangt. T n tweede zou het aanbeveling verdienen, indien het mogelijk is, de opvoering zoo te regelen dat de 'oenoorden Alkmaar wonende abonné's nog met den laatst en trein konden vertrekken. Met de Toonkunst- uitvoeringen is daar meermalen rekening mee gehou den. Met dank voor de plaatsing, Een BUITENWONEND ABONNÉ. Allereerst kunnen wij den geachten inzender mede deelen, dat wjj wel degelijk aan de buitenlezers heb ben gedacht. Wg hebben een maatregel overwogen, die hun ten goede zou komen. Met het oog op den korten tgd van voorbereiding was het niet mogelgk dezen maatregel tot uitvoering te brengen, maar wg h( uden ons overtuigd, dat dit een volgenden keer wel ral kunnen geschieden. Wat zgn tweede opmerking betreft, ook daarmede zullen we eventueel gaarne rekening houden en als het eenigszins mogelgk is, de regeling zoo trelfaD, dat ook de in dit sehrijven bedoelde abonné's van zulke goede en goedkoope gelegenheden tot uitgaan kunnen prefiteeren.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2