STADSNIEUWS. Uit Schoorldam. Candldaatstelllng Tweede. Kauer Sneeuwklokjes. De Wognummers. Mnzelen, Leening Noord-Holland Een verborgen schat. Een ontaarde zoon. Onze voorstelling-. De verhouding aan het Gymnasium. ÜEMENOÜ NIEUW S.Vltfë;*? Uit Winkel. Openbare vergadering op 23 Februari 1909. Tegenwoordig waren alle leden, met uitzondeiing van den lieer J. 3reebaart Kz., die met kennisgeving afwezig is. De voorzitter opent de vergadering en heet de aan wezige leden welkom, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge- keurd. Naar aanleiding van het beslotene in de vorige ver gadering, deelt de voorzitter mede, dat De levering van straatsteenen voor de vernieuwing van het Westeinde is opgedragen aan de fiima W. F. Stoel te Alkmaar, 110000 steenen tegen 18.80 per 1000; de levering van zand voor hetzelfde werk aan J. Kuiper te Barsingerhom voor 1.80 per kub. M. de levering van 200 kub. M. grint aan den heer P. Messelaar te Alkmaar voor J 2.88 per kub. M.een kasleening van 2000 is gesloten bij de Nutsspaar- bank te Winkel, de levering van schoolbehoeften voor 1909 is opgedragen aan den heer W. C. Meilink vc or 34(5.97; dat de Nutsspaarbank te Winkel cok bereid is de leening van 2750 voor straatwerk te sluiten te gen 4 's jaars en met aflossing, zooals door Gedep. Staten is voorgesteld; dat penceel A. 155, dat onlangs onbewoonbaar verklaard is, door verkoop m andere banden is overgegaan en nu voor een werkplaats is ingericht. Ingekomen stukken. De volgende ingekomen stukken worden door den voorzitter medegedeeld: Goedkeuring suppletoir kohier van Hoofdei ijken Omslag over 1908. Idem overdracht aandeden in de Westfriesche Stoomtramweg Maatschappij, als rente- bros voorschot aan de IIoll. IJzeren Spooiweg-Maat- sehappij. Proces-verbaal van kasopname van 15 De cember 1908, waaruit blijkt, dat op dat oogenblik was ent-vangen 19901.20 en uitgegeven 17883.56°, zoo dat in kas moest zijn en was 2017.635, terwijl boeken en bescheiden eveneens in orde zijn bevonden. Goed keuring van de verordening op de heffing van huwe lijksrechten. Idem van het besluit tot aangaan van een kasleening. Idem van het besluit tot aangaan van een leening van 2750 voor herstellen en vernieuwing van straatwerk. Idem van de verhoogde jaarwedde van den gemeente-ontvanger. Mededeeling aanneming benoe ming tot regentes van het Wees- en Armenhuis van moj. A. O. Dekker-Bruinvis en aanneming herbenoe ming' van mej. G. Vries-Zeilemaker. Mededeeling tanneming herbenoeming tot regent van het Wees- en Armenhuis van den heer P. Wit Cz. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim in den Groetpolder, waaruit blijkt, dat ook gedurende het af- geloopen jaar geen verzuimen hebben plaats gehad. Verslag van de werking van het proef leerplan voor het 1 audwerkonderwijs aan de school te Winkel, waaruit blijkt, dat de genomen proef in alle opzichten voldoet, tn mot het onderwijs op denzelfden voet zal worden voortgegaan. Ontslag en benoeming armvoogd. De heer P. Vries, boekhouder-armvoogd van het Al gemeen Burgerlijk Armbestuur, vraagt met het oog op zijn leeftijd en zijn gestel, als zoodanig eervol ontslag. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten hem het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, met dankbetuiging voor de gedurende vele jaren bewezen diensten in genoemde betrekking. Ter voorziening in de daardoor ontstane vacature is door het Armbestuur een aanbeveling ingezonden, waarop voorkomen No. 1 P. Strijker, en No. 2 A. Wit Jz. Tot stemming overgegaan worden op No. 1 der aanbeveling 6 stemmen uitgebracht, zoodat deze be noemd is. Deze benoeming geldt alleen een benoeming tot armvoogd, de benoeming van boekhouder is aan het armbestuur zelf. Vaststelling rooilijn. Door de wed. W. Honingh is een bouwplan ingezon den voor een nieuw woonhuis op het perceel kadastraal bekend gemeente Winkel sectie B no. 628, waarbij de ooilijn wordt gevraagd in afwijking van de bouwver ordening tusschen haar tegenwoordige woning en de woning van Brugman. De rooilijn van Brugman is op 6.20 M. en die der tegenwoordige woning van de wed. Honingh op 45.50 M., nu wordt gevraagd voor de nieuwe woning de rooi- l'jn op 11 M. te bepalen. Tegen do inwilliging van het verzoek bestaan geen bezwaren en wordt op het verzoek gunstig beschikt. Concessie gasfabriek. Door den heer C. A. Bol te Barsingerhom is con cessie aangevraagd voor de oprichting van een steen- kolengasfabrick in de gemeente Winkel en Nieuwe Niedorp. Het verzoek met toelichting en ontwerp-voorvaar- c'c-n worden door den voorzitter voorgelezen, enkele in lichtingen zijn door Burgemeester en Wethouders in gewonnen o. a. omtrent de gasprijzen. Het verzoek is door Burgemeester en Wethouders gunstig ontvangen en zij zouden niet alleen voor Wink el de totstandkoming gaarne zien, maar ook voor Lutje winkel. De voorzitter vraagt of de Raad in beginsel kan verklaren met het verzoek mede te gaan en Burgemees ter en Wethouders te machtigen nader te onderhande len en daarna nieuwe voorstellen, te doen. Aldus wordt besloten. Tot vaststelling van liet kohier Hoofd. Omslag voor 1909 wordt op voorstel van den voorzitter besloten tot ten besloten zitting over te gaan. Na heropening wordt het kohier vastgesteld tot een bedrag van 3872.66. Het kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld met een getal van 193 honden. Verhooging jaarwedde gemeente-veldwachter. Van den gemeente-veldwachter J. van Dijk is een -erzoek ingekomen om verhooging zijner jaarwedde. De voorzitter deelt mede dat er alle reden bestaan over de werkzaamheden van den veldwachter tevreden te zijn. De jaarwedde is niet groot, en de werkzaamheden worden niet minder. Burgemeester en Wethouders stellen voor de jaar wedde met 100 te verhoogen. In omvraag gebracht wordt het voorstel aangeno men. Na de rondvraag niets meer te behandt len zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. (Vervolg.) Daarna was aan de orde het voorstel van de afdee- ling St. Maarten. 1. De leden der vereeniging laten hun producten afslaan met de bepaling: „dezen dag gelost." 2. Om het schrijven der vereeniging „Recht en Plicht" te behandelen op de algemeene vergadering. Het preadvies luiddeHet Hoofdbestuur acht handhaving van Art. 20 van het reglement der Broe- kermarkt gewenscht, maar acht, omtrent het tweede voorstel een schrijven aan „De Koophandel" beter. De voorzitter meende, dat het voorstel voor zooveel punt 1 betreft geen kracht heeft, daar het reeds im mers gebeurt dat de lossing op den zelfden dag ge schiedt en zeide dat St. Maarten zijn voorstel wel in zou kunnen trekken. De heer Kuyper kon zich daarmee niet vereenigen en meende dat het reglement van de commissie van be heer uitgevoerd moest worden door den marktmeester. De heer Zeeman bestreed die opvatting, waarna een algemeene discussie volgde, welke tot resultaat had dat St. Maarten zich ten slotte vereenigde met het voorstel van den heer Gootjes te St. Pancras, om het door haar ingediende voorstel afdeelingsgewijze uit te voeren. Een voorstel van de afdeeling Zuidscharwoude werd ingetrokken. Wat het punt 2 van het voorstel betrof, deelde de afgevaardigde van St. Maarten mee, dat de afdeeling zich met het praeadvies vereenigde. Den secretaris lichtte het schrijven van Recht en Plicht toe, waaruit bleek, dat het daarin vervatte voor stel practisch onuitvoerbaar is. Hij achtte het niet wenschelijk een definitief besluit te nemen doch een schrijven te richten aan „Recht en Plicht," waartoe besloten werd. De afdeeling St. Pancras deed het navolgende voor stel. 1. De algemeene vergadering spreekt als haar ge voelen, de wensehelijkheid uit, dat de leden der veree niging hun producten niet meer onderhandsch verkoo- pen, doch altijd doen veilen, en draagt het Hoofdbe stuur op, dit punt nader te bespreken met de besturen der Zustervereenigingen. 2. De algemeene vergadering besluit zich in verbin ding te stellen met de vereeniging „Recht en Plicht," om „De Koophandel" te verplichten, bij eiken wagon direct twee man te stellen. Het preadvies luidde: Het Hoofdbestuur acht aan neming van punt één wenschelijk, maar het tweede niet uitvoerbaar. De heer Kuijpcr van St. Maarten gaf in overweging, dat de boeren in 't najaar zouden publiceeren dat er steeds veilers aan do markt zouden zijn en dat de boe ren zich dan verbonden aanwezig te wezen. Deze maatregel zou ook den voorkoop verminderen. Het praeadvies werd aangenomen. Het punt 2 van hot voorstel werd door den secreta ris toegelicht in den zin van praeadvies. De afdeeling St. Pancras verduidelijkte de bedoeling van het voorstel om de billijkheid en de meerdere uit voerbaarheid duidelijk aan te toonen. Na zeer breedvoerige besprekingen besloot de verga dering in overleg te treden met „Recht en Plicht" en „Koophandel" om bij iederen wagon minstens een man te plaatsen en wel nadat St. Pancras zijn voorstel in dezen zin had gewijzigd. Het Hoofdbestuur stelt voor: 1. Een premie van 10 uit te keeren, uit de alge meene kas der vereeniging, aan dengene die een dief stal van producten der leden van de vereeniging aan brengt, hetwelk tot ontdekking van den dader leidt. 2. Om Art. 2 Alin. 1 van het reglement op den on- derliandschen verkoop van groenten aldus te wijzigen: „De verkooper zal 1 pCt. moeten afdragen aan de betaalmeesters, waarvan het 40/100 pCt. komt ten bute van den kooper." Verder vraagt het Hoofd-Bestuur machtiging, bij aldien de vereeniging „De Koophandel" zich bij dezen maatregel niet kan neerleggen, de korting op de con tante betaling geheel vervallen te verklaren en in dien geest art. 2, alin. 1 van genoemd reglement op den on- derhandschen verkoop van groenten te wijzigen, zonder daarvoor opnieuw de toestemming der leden te vragen. Omtrent punt 1 zegt de voorzitter dat dit een voor stel is van de afdeeling Koedijk, doch dat het Hoofd bestuur zich met het daarin vervatte volkomen kun nende vereenigen, het heeft overgenomen. Zonder ornige bespreking neemt de vergadering het voorstel aan. Punt 2 is het cnrdinale punt van de agenda, het Hoofdbestuur heeft dan ook in de beschrijvingsbrief een toelichting daarop gegeven die door den voorzitter nog mondeling wordt uitgebreid, waarna hij zegt dat dc aanname van het voorstel van bemiddeling den zoo onaangenamen strijd zal doen eindigen, en dat een ge meenschappelijke samenwerking tusschen koopman en boer in beider belang er 't gevolg van zal zijn en hij die aanname dan ook in het belang der vereeniging durft aanbevelen. St. Pancras zou het 1/4 willen handhaven. Koedijk vindt het van de vereeniging te klein, om voor de derde maal bij „Koophandel" te komen, ook hij zou dc bestaande toestand gehandhaafd willen zien. St. Maarten sluit zich hierbij aan. Schoorldam wil het bemiddelingsvoorstel aangeno men zien, doch weigert dan „Koophandel" dan zou al les er maar af moeten. Harenkarspel vereenigt zich met Koedijk en St. Pancras, maar vindt de handeling van het Hoofdbe stuur te billijken, met het oog op de zekerheid van het komen der tijden die voor den boer niet zoo gunstig zijn en raadt in het belang der vereeniging en hare leden buigzaamheid jegens „Koophandel" aan. De secretaris geeft een zeer uitvoerige en duidelijke geschiedenis van de wording van den strijd, van het beloop daarvan en van de gevolgen die een aanname resp. een verwerping van het voorstel ten gevolge kun- ndh hebben, resumeerende dat de aanname z. i. het meest in het belang der vereeniging is te achten, en dat hij een ontbinding der organisatie niet vreest in verband met de tuinbouwongevallen-verzekering en het arbeidscontract. Nadat Koedijk eerst nog de handhaving van het 1/2 had voorgestaan, trok hij deze ten slotte in, en ging de vergadering tot stemming over, waarbij het voor stel van het Hoofdbestuur werd aangenomen met 621 tegen 147 stemmen tegen St. Maarten met 104 en St. Pancras met 43 stemmen. De machtiging die het Hoofdbestuur vraagt, zooals aan het slot van zijn voorstel gemeld, wordt zonder bespreking bij acclamatie verleend. Het toekennen van een premie van 5000 in plaats van 2000 zooals indertijd werd bepaald uit te kee ren aan den ontdekker van een afdoend middel tegen drnaiharten en vallers, eventueel 1000 voor den kan ker, vormde een zeer langdurig dispuut met het ge volg dat het bedrag van 2000 gehandhaafd bleef. De secretaris vraagt machtiging van de vergadering voor het Hoofdbestuur om de statuten te wijzigen in verband met het geven van een instructie aan den Handelsagent, den heer Klerk te Berlijn, daar volgens te Alkmaar ingewonnen rechtskundig advies een con tract tusschen deze en de vereeniging niet geldig is. Na een toelichting daarop door hem gegeven, wordt de machtiging verleend. In verband met de werking van 't filiaal der vereeniging te Berlijn toonthij aandat er eenigen winst gemaakt wordt, welke zal vermeerde ren indien samenwerking met andere zustervereenigin gen wordt verkregen, maar bovenal wanneer er voor gezorgd wordt dat slechts eerste qualiteit waren daar heen worden gezonden, waartoe hij een ieder ten zeer ste aanspoort. Deze mededeeling wordt door den secre taris -gedaan naar aanleiding van een door Schoorl dam gedane vraag. Op een vraag van Warmenhuizen geeft de secretaris inlichtingen omtrent de tuinbouwongevallenverzeke- img. Ten slotte maakt de werking der bepalingen betref fende het fooienstelsel een zeer langdurig onderwerp van gesprek uit, waarna men het liet zooals het was, onder mededeeling van den voorzitter dat een ieder in het belang der zaak wordt aangeraden zich zoo veel mogelijk te houden aan den inhoud der bepalingen en met het oog op het belang een aangifte van een over treder niet te vreezen. Nadat de afgevaardigde van St. Pancras nog eenige voorstellen had gedaan geheel van huishoudelijken aard die na eenige bespreking worden ingetrokken of niet aangenomen, sluit de voorzitter onder dankzeg ging voor de betoonde belangstelling de vergadering, uitende den wenseh, dat de genomen besluiten mochten zijn in het belang der vereeniging. Uit Oterleek Gistermorgen reden de zeven kinderen van den land man J. Buren naar de kerk. Het paard schrok en sprong plots in de diei>e, breede ringvaart. Een jongen sprong eruit en kwam doornat aan den wal; een twee de jongen sprong te water en klauterde op den wagen- kap, waarvan hij herhaaldelijk afgleed. Het paard zwom wel een honderd meter de vaart op en neer. Drie meisjes klommen angstig van voor- op achterbank. Eindelijk, eindelijk, kon men het paard van den wal raken met een heinhaak en 16 man spanden al hun krachten in om alles op 't droge te krijgen. 't Is meer dan wonder dat het ongeval nog zoo goed afliep. De hevige nachtvorsten en de matige vorsten gedu rende den dag, doen hier den werkman, die toch al vele weken te huis heeft moeten blijven, omdat er niets voor hem bij den boer te doen was, heel wat schade. Ook den werkgever berokkent dit geen voordeel, want bet noodigo landwerk, dat afgedaan moet zijn voor de lente komt, moet wachten. Een klein deel van den namiddag kan nog benut worden om op veld en akker iets te doen. Men hoopt daarom op spoedige weersver andering. De terugkomst van den reiger en 't gezang van den veldleeuwerik geven voedsel aan die hoop, maar de reiger is hier al zoo lang gezien en verleden Vrijdag liet de leeuwerik reeds zijn aankomst hooren. Uit Bergen. Te Utrecht slaagden gisteren voor het examen nut tige handwerken de dames J. O. Bielars, E. E. Hop man en J. M. L. Leenders, alhier. Uit Koedijk. In plaats van wijlen den heer Jn. Stam, alhier kor telings overleden, is tot secretaris van den polder „De Daalmeer" benoemd de heer Jn. Vader. De verkooping van afbraak van het Alkmaarsche Station was druk bezocht. Er werden vrij hooge prij zen voor de verschillende pier ceel en besteed, zoo o. a. de oude directiekeet, die voor 68 van de hand gedaan werd. Dc totale opbrengst- werd door de verkoopiers geheim gehouden. Het hulppiostkantoor alhier, tot den dood van Jn. Stam door deze beheerd, is thans verplaatst naar de woning van KI. Mol, onzen brievenbode. De heer Ploe ger verricht thans de besteldiensten. Naar aanleiding van het bericht overgenomen uit het „Hbld." betreffende candidaatstelling Tweede Ka mer, meldt een onzer correspiondenten ons, dat dit be zijden de waarheid is. De afd. Schagen bijv. verga dert over dat punt eerst den 6den Maart. Te Beverwijk en omstreken beginnen door het zon nige weder der laatste dagen de sneeuwklokjes te bloeien. Deze lenteboden worden in bosjes van 25 stuks ver zonden, waarbij van 1 tot 1.50 per 100 bosjes wordt besteed. Een mooie wandeling. Mevrouw van der Wyck geb. Teding van Berkhout, te Bloemendaal, heeft besloten hare gronden aan den Meerenbergschen weg aldaar, gelegen tegenover de buitenplaats Caprera, in den aanstaanden zomer voor het publiek open te stellen. De Wognummers geven 3 Maart a.s. een concert in het Concertgebouw te Amsterdam met medewerking van de pianiste mevr. Frieda KwastHodapp, „Kam- mervirtuosin", en den heer James Kwast, professor aan het Steinsche Conservatorium te Berlijn. Het koor zal het programma ten gehoore brengen, waarmede het in Berlijn zooveel succes behaalde. Te Huizen heerschen vooral onder de jonge kinde ren de mazelen. Op de school met den Bijbel waren de laagste klassen de vorige week al voor meer dan de helft ontvolkt; thans worden ook de leerlingen der openbare school aangetast. Eigenaardige wraakoefening. Bij nacht heeft men bij den heer De Bruin, wethou der van Kollumerland, stoep, hek en voordeur met teer bestreken. Voor eenige dagen geschiedde dit bij het raadslid Z. Vrij zeker eene wraakneming, wijl beide lieeren stemden voor het voorstel, de herbergen en eafé's des Zondagsavonds 7 uur te sluiten. De Friesland. Hr. Ms. pantserschip „Friesland" is gisteren uit West-Indië te Nieuwediep> aangekomen. Schaatsenrijden. Op het zeeijs bij de Lemmer wordt nog eiken dag schaatsengereden't plan is, er een hardrijderij te hou den. Op de 3V2 leening van 450.000, waarop gisterendoor Gedeputeerde Staten van Noord-Holland de inschrij ving was opengesteld, is ingeschreven voor een bedrag van 1,321,000, tot koersen wisselende van 96,25 pCt. tot. 100 pCt. De toewijzing heeft later plaats. Dezer dagen werd te Almelo een oud huis afgebro ken. De afbraak werd publiek verkocht. Een zekere B. alhier werd daardoor eigenaar van eenige zware talken. B. verkocht op zijn beurt een paar dezer balken aan een ingezetene van een naburig dorp. Laatstge noemde vond bij het doorzagen van een balk een loo- den kistje, dat in dezen balk verborgen was. Dit kist je moet documenten uit de 14e eeuw bevatten, die veel waarde bezitten. In weerwil der herhaalde verzoeken van den verkooper, wil do kooper de gewichtige stuk ken niet afstaan, aangezien hij de balken „met alle lusten en lasten, zoowel heerschende als lijdende", heeft gekocht. Reeds moet advies van een paar rechtskundigen ge vraagd zijn. Een proces zal dus wel niet. uitblijven. Brand Terwijl gisterochtend omstreeks elf uur de vrouw van den uitdrager Knoop, Haarlemmerdijk te Amster dam, in de aehterbenedenvloers gelegen keuken bezig was visch te bakken, sloeg opeens de vlam in de pan. De vrouw, die alleen in huis was, liet, doodelijk ver schrikt, alles in den steek, om ijlings de vlucht te ne-, men. I)e vlammen, welke dientengevolge vrij spel had den, grepen snel om zich heen en het geheele beneden huis brandde uit. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Benne- kom ingebroken in de villa van mevrouw L. Verschei dene voorwerpen werden gestolen en te Wageningen van de hand gedaan bij verschillende personen, bij wie zc door de politie in beslag werden genomen. Uit ver schillende aanwijzingen bleek, dat daders van deze in braak zijn de zoon des huizes met een vriend. Ze zijn naar Amsterdam gevlucht, waar hun spoor reeds door df politie is ontdekt. Vanochtend reeds waren de laatste plaatsen voor de voorstelling voor de abonné's van de Alkmaarsche Cou rant besproken. Wij constateeren dit met des te meer blijdschap, om dat er verschillende omstandigheden waren, waardoor een zeer groot deel van onze lezers van deze gelegen heid niet konden profiteeren. We hopen dat onze be zoekers een aangenamen avond zullen doorbrengen, dat het spel en de muziek toevallig zijn er voor en op het tooneel 17 personen, de figuranten niet mede- gerekend in den smaak zullen vallen. Do zaal wordt te kwart na zeven geopend en om kwart voor acht begint de muziek te spelen, terwijl om 8 uur precies het doek wordt gehaald. Tn de schouwburgzaal mag beslist niet. gerookt wor den. Voor dc rookers is tijdens de groote pauze de oude sociëteitszaal gereserveerd. Wij vertrouwen dat een ieder zal medewerken, om dezen avond te doen slagen. De praatjes die er sinds geruimen tijd hier in Alk maar in verband met de benoeming van dr. Boas lie pen en waarvoor de heer van der Feen de Lille in de laatste raadsvergadering nog heeft gewaarschuwd, zijn gisteravond plotseling in enkele couranten verschenen, b.ijkbaar allen door dezelfde pen op het schrift ge bracht,. Uit het raadsoverzicht van 13 Februari heeft men kunnen lezen, dat wij toen reeds omtrent deze benoe ming en wat daaraan voorafgegaan is, volkomen op de hoogte waren. Wij hebben evenwel gemeend daarop niet te moeten ingaan, alvorens de Raad gelegenheid heeft gehad zich hierover uit te spreken. Ook thans nog zijn we dezelfde meening toegedaan. Maar wij vinden in de berichten, die er nu in enkele bladen zijn verschenen, aanleiding met klem aan te dringen op een spoedige raadsvergadering. Reeds te lang hebben allerlei oncontroleerbare praatjes gelegenheid gehad voort, te woekeren. Agenda DONDERDAG: „Nieuw Leven," repetitie, S uur, unie. Nederlandsche Protestantenbond, lezing 8 uur, Cen tral. Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond 91/, uur. Schietver. „Alkmaar," cfd. Volksweerbaarheid 8 uur, oefeningsavond, gem. gymnastieklokaal. VRIJDAG Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag. Alkm. Strijkorkest, 81/, uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 774—8V4 uur. ZATERDAG. M* nenzangver. „Excelsior", repetitie 8I/2 uur pre cies, Diligentia. Bond van Ned, Onderwijzers, afd. Alkmaar, verga dering 8 uur, „Central." Openbare Vermakelijkheden. VRIJDAG. „De Roode Pimpernel" voor de abonné's van de Alk maarsche Courant, 8 uur, Groote Zaal Harmonie. Vergadering bouwvakarbeiders. Van de openbare vergadering der afdeeling Alk maar van Bouwvakarbeiders in Nederland, zendt men ons welwillend het volgende verslag. Nadat de waarnemend voorzitter, do goedbezette ver gadering had geopend, begon dc eerste spreker, de heer W. Beek zijn rode met de vraag te stellen waarom een gewone krullensehaver uit Amsterdam moet komen om de Alkmaarsche Bouwvakarbeiders aan hun verstand te brengen, dat ze niet langer ongeorganiseerd moes ten blijven. In kleine plaatsen, zooals hierin Alkmaar vooral, is het gewenscht dat alle bouwvakarbeiders in één bond zijn vereenigd, omdat zij toch allen arbeiders zijn die gezamenlijk een gebouw moeten stichten en die elkanders belangen kunnen behartigen. De patroons geven het voorbeeld, zij immers bespre ken gezamenlijk hun belangen. Spreker drukte de aanwezigen op het hart niet deze zaal te verlaten voor aleer zij zich opgegeven hebben als lid van de federatie van Bouwvakarbeiders der afd. Alkmaar, want de on- vereenigde arbeiders zijn de vijanden van de vereenig de vakarbeiders. De tweede spreker, de heer F. Dreewes, behandelde het arbeidscontract en betoogde dat daaraan voor de arbeiders geen voordeel was verbonden, want het goede dat door den wetgever is aangeboden, door de heeren patroons er uit gelaten. Men moet streven naar een arbeidscontract, dat de arbeiders van thans niet ver ten achter doet staan bij hun gildebroeders van 300 ja ren geleden, die immers niet langer dan 7 of 8 uren per dag werkten. Ook deze spreker drong aan op or ganisatie. Toen hij 12 jaren geleden uit Duitschland zich met terwoon te Rotterdam vestigde, heeft hij zich zooveel mogelijk er op toegelegd om de Hollandsche taal te leeren en een metselaarsbond op te richten, hetgeen hem dan ook gelukt is. Maar de Rotterdamsche pa troons gingen hem boycotten. Hij trok naar Amster dam, vond daar werk en hielp daar ook een metselaars- bond oprichten, die erkend werd door de patroons, daar er te Amsterdam ook een patroonsverceniging bestond. Terugkeerende tot het arbeidscontract verklaarde spreker dat hier binnen enkele dagen een cursusverga dering belegd zal worden voor de vereenigde Bouwvak arbeiders. In debat kwam de heer van Achterberg uit Amster dam, bestuurder der Centrale, een andere organisatie. Deze begon met de Federatie van Bouwvakarbeiders te verwijten, dat er door hen in den strijd geen voordee- lcn zijn behaald, dat de Centrale op verschillende plaatsen dit wel had gedaan, en wees er op dat een en twee jaren geleden op plaatsen als Zutfen, Arnhem, Oosterbeek en ook in verschillende andere plaatsen een en twee centen per uur door stakingen werden ge wonnen, dot in Amsterdam verleden jaar een. patroon, die vijf centen per uur te weinig betaalde door de le den der centrale is gedwongen de te weinig betaalde cen ten te betalen en verder 35 centen per uur uit te be talen. Op grond van zulke voorbeelden eindigde spr. met te zeggen dat het grootste belang voor de arbei ders was lid der centrale te worden. De eerste spreker, de heer W. Beek wees er in zijn antwoord op dat hij een gewone krullensehaver was maar geen advocaat. De woorden die hij had gespro ken waren uit den grond van zijn hart gekomen en hij had de toehoorders willen aanmoedigen om toe te tre den tot de afd. Alkmaar van de Federatie van Bouw vakarbeiders van Nederland. De tweede spreker, de heer F. Dreewes zeide dat niet

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2