DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Damrubriek. 'wTw m Fm m m BLOOKER'S m m m m s m J*1 K mi m fü i m J 0: a a No. 47 Honderd en elfden jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, AWonderlijke nummers 3 Cents. VRIJDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 26 FEBRUARI. JSff m m m H lil li up i§ fSf m DAALDERS CACAO; BINNENLAND. mrn Telefoonnummer 3. Sr 4M ÉS! Wk A Wm MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. Tweede Kamer. WË 1 COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar, Nos. 293, 294 en 295, zijn op genomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 10 FEBRUARI 1.1., waarbij zijn vastgesteld: lo. Reglement op het begraven op de gemeente begraafplaats; 2o. Instructie voor den opzichter over de ge meente-begraafplaats te Alkmaar; 3o. Instructie voor den doodgraver op de ge meente-begraafplaats te Alkmaar. Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden voor een ieder ter gemeente-secretarie ter lezing zijn neergelegd en aldaar tegen betaling van resp. 0.15, 0.71/, en 0.71/2 in afdruk zijn verkrijg baar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATII, Secretaris. Alkmaar, 20 Februari 1909. Hij is nog altijd van deze wereld, de beroemde schijn heilige van Molière. Toch is hij met den tijd veran derd en heeft men hem niet uitsluitend meer te zoe ken op het gebied, waarop Molière hem indertijd voor alle tijden geteekend heeft. Er waren en er zijn Tar- tufes van den godsdienst, maar bovendien hebben ook groote geestesbewegingen van dezen tijd nieuwe I ar- tufes gekweekt. Het spreekt van zelf, dat dit niet te gen deze bewegingen pleit, gelijk molière terecht op merkte, dat zijn beroemde comedie niet den godsdienst aantastte, maar alleen hen, die van het schijnbaar be zit van deze groote en goede zaak een slecht gebruik maakten. Nergens gelooven wij is die moderne Tartufe- rie meer algemeen verspreid dan in enkele Angelsaksi sche landen, met name in Engeland en Amerika. Zoo heeft b. v. de beweging der drankbestrijders een hoe-, veelheid schijnheiligheid op haar rekening, die natuur lijk slechts een kleine post op haar debet is tegenover het ontzaglijk groote credit maar die toch niet mag worden uit het oog verloren. En het erge van deze tartuferie is, dat zij niet alleen individuen aantast maar ook in de gemeenschap zelf een algemeene schijn heiligheid kweekt, welke in de hoogste mate zedenbe dervend moet werken. Men kent de particulieren van over de zee, die in het publiek water en niets dan wa ter drinken doch die in het geheim het tekort 'aan al coholica op groote schaal aanvullen. Men kent de sta ten ginds met hun tartufe-bepalingen, dat op Zondag of in het geheel niet of slechts onder zekere omstan digheden geschonken mag worden. En men weet dat in die staten onder allerlei doorzichtige voorwendselen toch veel gedronken wordt. Dat schijnt ons een groot kwaad, een publieke onoprechtheid, die in ethische richting een grooten, schadelijken invloed moet hebben op de moraliteit der individuën. En wij gelooven, dat in die verschijnselen een krachtige aansporing steekt om al te groote radicaliteit bij de drankbestrijding te vermijden. De drankbestrijders verwachten veel van reclame, van getuigen, van het voorbeeld. Terecht. En wat zij met dit „getuigen" gedaan hebben gekregen is bewon derenswaardig, ook in ons land. Doch nu hoede men zich voor de overdrijving, welke wij soms ook in ons land hebben waargenomen, die nu al te veel aan die AAN DE DAMMERS. Dank voor de oplossingen van het vraagstuk en pro bleem no. .14. Het vraagstuk was uit een partij tusschen de heeren Bizot (wit) en Champenois (zwart). In den stand op 't diagram aangegeven speelde wit 3228. Zwart kon toen een schijf winnen door 2631, 1318, 19:8, 14:21, maar als zwart dat deed, speelde wit daarna 25:14 en 33:2 en won de partij. Oplossing van probleem no. 14 van den auteur. Wit speelt 38—33, 17—11, 27—21, 44—40, 43—39, 33:4 en wint. Van beiden mochten wij goede oplossin gen ontvangen. Van de heeren: A. Bruijn, D. Gerling, J. Houtkooper, G. van Nieuwkuijk, allen te Alkmaar; S. Homan, H. Lindeboom, beiden te OudorpH. E. Lantii\ga, HaarlemA. van Nienes, Noord-Scharwou- de. Probleem no. 14 alleen van den heer F. W. Roder- wijn, N. Voormeer, Akersloot, M. de Leeuw Alkmaar en J. A. Wolf, Groningen. Nog een oplossing van probleem no. 13 van den heer J. G. J. Keuter te Alkmaar. In Oct. 1906 overleed hier te Alkmaar de welbekende dammer A. Zomerdijk. Vooral zij, die 's Zaterdags de markt bezochten, kenden hem en zouden U menig grappig staaltje van hem kunnen vertellen. Op 't dambord kon hij zijn mannetje staan en hield hij den naam van de Beemster hoog. Maar niet alleen als sterk speler muntte hij uit. Hij kon U ook wel een geheelen ochtend bezighouden met 't opzetten van aardige zetjes en andere mooie dingen op 't dambord. Een van de aardigste dingen was de volgende stand, door hem genoemd „de slag bij Metz." Zeker doelen de op een gebeurtenis uit den Fransch-Duitschen oor log. De Duitschers sloten toen 't Fransche leger onder Maarschalk Bazaine bij Metz in en spoedig daarna moest Metz zich overgeven. reclame, aan dat getuigen gaat hechten. Want gaat men een stap verder, dan hecht men te groote waarde aan die reclame, dat zichtbare voorbeeld, dan neemt men den sqliijn voor het wezen. Dat zou een kwaad zijn, grooter zelfs dan de voordeelen, welke men door zulk een al te radicale cultus van wat naar buiten blijkt bij de bestrijding der drank-zwakheden nog meer zou kunnen behalen. Want zoo doende kweekt men onthoudings-Tartufen, die er gelijk men weet in Amerika b. v. zóóveel bestaan. Juist bereikt ons weer een nieuw staaltje op eenigs- zins ander gebied van wat tengevolge van overdrijving in de aanprijzing van een goede zaak aan publieke im moraliteit kan worden bereikt in het merkwaardige land van over den Atlantisehen Oceaan. Men weet, dat de beweging voor de Zondagsrust daar zeer ver gaat. Zoolang men op dit gebied niet al te radicaal, niet te drijverig wordt is ook deze be weging er eene, die elk weldenkend menscli sympathiek moet voorkomen. Doch alweer men wachtte zich voor Zondagsheiliging-tartuferie. Daarvan lezen wij juist dezer dagen dit treffende staaltje. In New-York mogen Zondags (of alleen Zondagmid dag?) geen comedievoorstellingen gegeven worden, ook geen concerten. Niets is geoorloofd dan gewijde muziek. Men geeft dus concerten van gewijde muziek. Een programma ligt hier voor ons: 1. Ouverture „Tambour de Qarde"-Titl. 2. Wals „Sternenwacht"-Waldteufel. 3. Totpourri „Heimatsklange"-Richter enz. Ook de niet-ingewijde zal begrijpen, dat deze „ge wijde" muziek niets is dan gewone zomeravondvolks- concert-muziek, uiterst geschikt ook om in café chan- tants als entre-acte-vulling te worden gebruikt. Doch dit is nu nog maar de kleinste kant van de Tartuferie. Want het bedoelde concert was geen con cert maar een voorstelling van.„Haar Thuis" van Sudermann. Op het affische stond dit niet. Daar stond slechts achter het programma, dat in de entre- actes „voordrachten" zouden gehouden worden uit „Haar Thuis," waarbij dan achter elkaar de namen der acteurs werden opgegeven. Die „voordrachten" nu waren het wezenlijke. Al het andere was slechts „kool." Wel kwamen op een tooneel, waarvan het scherm was opgehaald (dat is voorschrift) eenige heeren eerst een mopje spelen, doch zij namen onmiddellijk hun instru menten en lessenaars mede en er volgde gewoon de eerste acte van „Haar Thuis." Zoo ging het voortdu rend. Het scherm kwam niet neer. De muzikanten kwamen telkens weer na een acte op het tooneel. Maar overi gens was het een gewone tooueelvoorstelling. Alleen mochten er geen bloemen worden aangeboden en mocht het dienstmeisje van den gepensioneerden vader van Magda geen schort aan hebben. Want dat schort was „costuum" en „costumn" werd bij die voorstellingen niet toegelaten. Zoo had men b.v. ook een tiroler hoed in „lm Weiszen Röszl'' verboden. Kortom, een belachelijke vertooning, waarbij de schijn van Zondagsheiliging gered werd, doch die dan ook niets was dan schijnheilig. En in het aankweeken van deze schijnheiligheid schijnt ons een groot gevaar te bestaan, dat den al te ijverigen ijveraars voor ove rigens zeer eerbiedwaardige zaken wel steeds voor oogen mag staan. Tartufes behoeven wij ons waarlijk niet kunstmatig aan te kweeken. Het gewas bloeit toch al genoeg. Ziehier de stand. Li-S mm, tóak' n 'wcan mm Zwart stukken op 11, 12, 14, 16, 24, 34, 36, 39. Dafnmen op 13, 20, 43, 48, 49, 50. Wit schijven op 22, 23, 25, 26, 27, 32, $5, 37, 42, 45, 46. In dezen stand verzekert wit zich van de winst op de volgende manier. Wit 35—30, 26—21, 23—18, 22—17, 25—20, 20:40, 4641 en wint. Zwart 24:35, 20:47, 12:23, 11:42, 16:38, 35:44. Want hoewel zwart nog in 't bezit is van dammen ei: schijven, hij kan geen stuk verzetten en verliest dus volgens 't artikel uit 't reglement: Wie aan de beurt van spelen zijnde, niet schuiven kan, verliest de par tij. Zoo had wijlen A. Zomerdijk nog vele aardige din gen. Jammer dat hij ons ontvallen is, maar wij zullen hem steeds met eerbied blijven gedenken. Heden is verschenen het laatste nummer van „het Damspel," maandblad uitgegeven door het V. A. D. te Amsterdam en wel omdat het met het andere tijd schrift in ons land „De Damkunst" is samengesmolten tot één orgaan, dat in 't vervolg het orgaan zal zijn van den Nationalen Dambond. In Maart begint dus de eerste jaargang van „Het Damspel" officiëel orgaan van den Nationalen Dambond." Dit blad zal tusschen den 15en en den 20en van iederen maand verschijnen De heer Duymaer van Twist bracht gisteren hulde aan 's ministers rede, maar is daardoor niet tot andere gedachten gebracht. De heer Yerhey licht zijne houding tegenover de motie toe. Ilij geeft de voorkeur a'an wettelijke rege ling der rechtspositie van do Indische officieren. Hij hoopt dan ook, dat de Kamer met groote meerderheid de motie zal aannemen. De lieer Bogaardt, repliceerende, handhaaft het door hem in zijn eerste rede ingenomen standpunt. Ook de heer Van Deventer blijft bij de door hem in eerste instantie aangevoerde argumenten en wijst op d( vele klachten van marine-officieren, waaruit duide lijk blijkt, dat wettelijke regeling geen panacee is. De heer Thomson herhaalt, dat er bij het Indische legerbestuur een veel te groote autocratie heerscht, waarvan willekeur en intriges het gevolg zijn. Hij blijft dus aandringen op wettelijke regeling. De rede van den minister vindt spr. zeer eenzijdig en hij kan zich niet begrijpen, hoe een anti-revolutionair staats man een wet kan voorstellen als een onding en aan een kon. besl. de voorkeur kan geven. De min. van Koloniën waardeert de gevoelens hier tegenover het Indische officierenkorps geuit, maar te genover al die gloedvolle uitingen kan hij niet anders doen dan zich plaatsen op het nuchtere standpunt dei- Grondwet. De beraadslagingen worden gesloten en de motie ver worpen met 50 tegen 11 stemmen. Vóór stemden de heeren: Reyne, Duymaer v. Twist, Roessingh, Thomson, Verhey, Schaper, Ter Laan, Dolk, v. d. Velde, Hugenholtz en Bogaardt. Het wetsontwerp tot wijziging van het Indisch Reg. Regl. wordt daarna zonder stemming aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en ver hooging der begrooting van uitgaven van Nederl. In- dië voor 1909 ten behoeve van den aanleg van een spoorweg bovengenoemd. De heer Van Kol betoogt dat de particuliere lande rijen het meest van dezen aanleg zullen profiteeren. De bevolking wordt daar gekneveld en getergd en het doet pijnlijk aan, dat de minister verklaart dat de toestanden daar niet ongunstig zijn. tegen den prijs van 2.20 (voor leden) 2.40 (voor niet-leden) per jaar. Wij kunnen een abonnement op dit tijdschrift onzen lezers niet genoeg aanbevelen, daar het geredigeerd zal worden door de heeren J. de Haas, C. G. Vervloet, Ph. L. Battefeld en anderen, m a. w. door de eerste krach ten op damgebied uit ons land. De probleemredactie zal bestaan uit de heeren G. v. Leeuwen, Amsterdam; H. J. van den Broek, Rotterdam en J. Noome Mz„ Purme- rend. Het zal voor de echte liefhebbers een schat van mooie dingen op damgebied bevatten. Voor een abon nement kan men zich opgeven bij den heer O. Schel lenberg, Willebrordusstraat 48, Rotterdam. Daar wij 't nu toch over 't laatste nummer van „het Damspel" hadden willen wij meteen even de aandacht vestigen op den volgenden mooien damzet, door den heer J. Noome Mz. ontwikkeld in een partij tegen J. de Heer Az. Stand. Zwart1, 3, 4, 6, 8, 15, 18, 19, 20, 23, 24, 26. Wit 31, 32, 34, 35, 36, 37, 38, 40, 43, 45, 48, 49. Wit speelde. 34—2!>. 32—28, 36:38, 48:42, 40—34, 35:2! 24 42, 23 41, 26:37, 37:39, 39 40. Als vraagstuk geven wij ditmaal den volgenden slag- zet uitgevoerd door den heer J. de Haas in een ge speelde partij. De voorzitter verzoekt spr. nu niet te veel op die misstanden in het algemeen in te gaan. Dit behoort thuis bij de algemeene beschouwingen over de Indi sche begrooting. De heer Van Kol hoopt, dat de minister die particu liere maatschappijen meer dan 1 pCt zal doen bijdra gen in de kosten. De heer Van Deventer wijst op het groote belang van spoorwegaanleg. De heer De Waal Malefijt is mede van oordeel, dat van de eigenaars der landerijen een grooter offer had mogen worden gevraagd dan dc minister voornemens is te doen, daar de aanleg voor die eigenaren van zeer groot belang is. Spr. verzoekt daarom den minister eens te overwegen of de eigenaren der landerijen wel evenredig bijdragen in de kosten. De minister van Koloniën wijst er op dat de Ibam- spoorlijn op Java is aangelegd in overeenstemming met de Staten Generaal. Napleiten over de juistheid van het gekozen tracé zou weinig waarde hebben. Bij een volgende Indische begrooting kan overwo gen worden de werkelijke onteigening van sommige particuliere landerijen. Na replieken wordt het wetsontwerp aangenomen. Besloten wordt heden te behandelen een bij den voorzitter ingekomen voorstel van den heer Nolens om het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd van de agenda af te voeren. Aangenomen worden de wetsontwerpen tot vaststel ling van het slot der rekening voor Curagao 1905 en vaststelling slot der rekeningen van Suriname 1904. Aan de orde is het wetsontwerp houdende bepalin gen omtrent openbare inzamelingen. De heer De Beaufort (zeer moeielijk verstaanbaar) heeft bezwaar tegen het hoofdbeginsel van dit ontwerp dat het publiek wil beschermen-*!(gen misleiding. Te gen misleiding door pandjeshuizen moet het publiek beschermd worden. Spr. ontkent dat al de omslag, welke hier wordt voorgesteld, noodzakelijk is. De heer Hugenholtz meent, dat de toelichting van dit ontwerp niet klopt met den inhoud. Men wil het publiek vrijwaren tegen misleiding, dat het geeft aan zaken die daarvan niet profiteeren. Maar op die ma nier zou men komen tot een overdreven Staatsvoogdij. Men moet van het objectief onderzoek uitgaan of in derdaad gecollecteerd wordt voor het opgegeven doel en verder moet men niet gaan. De heer Van Doorn meent dat de redactie van dit ontwerp herinnert aan een der slechtste producten van wetgeving, n.l. de Drankwet. Komt dit ontwerp in het Staatsblad, dan vraagt de minister beleefdelijk er een Hollandsche vertaling bij te voegen. (Gelach). Spr. begrijpt niet hoe deze minister van Binnen. Za ken zijn naam heeft kunnen zetten onder zoo'n product van wetgeving. Spr. acht het ontwerp overbodig. Laat men deze zaak gerust aan de gemeenten overlaten. De heer Van Vuuren kent uit ervaring, als bestuurs lid eener instelling, de nadeelige gevolgen van het col lecteeren voor allerlei deoleinden en door allerlei per sonen. Over de uitwerking van deze wet is spr. echter wel wat ongerust. Aarzelend zal spr. dan ook zijn stem aan dit ontwerp kunnen geven. De min. van Binuenlandsche Zaken schrijft de ver leende belangstelling voor dit ontwerp toe aan den lan gen tijd voor het in behandeling kwam. De minister geeft dadelijk toe, dat de redactie met hare verwijzin gen niet fraai is, maar omwerking gaat thans niet meer. Zwart: 6, 7, 9, 11/20, 24, 29. Wit: 25/28, 31, 35, 36, 38, 39, 43, 44 47/50. Wit speelt en wint. Als probleem geven wij ditmaal een zeer mooi, maar ook moeielijk probleem van den heer G. Bonne, een bekend Fransch probleemcomponist. Ofschoon zeer moeielijk, hopen wij toch van dit probleem vele goede oplossingen te ontvangen. Probleem no. 15 van den heer G. Bonne. mm mm mm J gag» Zwart 5, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 17, 20, 24, 25, 41. Wit 22, 23, 26, 27, 28, 31, 32, 35,-37, 40, 44, 46. Oplossingen voor 3 Maart bureau van dit blad. Correspondentie. N. V. te A. Vraagstuk was niet goed, zooals U wel bij vergelijking met onze oplossing zult zien. Probleem was goed. F. L. te A. Met plezier hebben wij uw oplossing ontvangen. Hopen U in 't vervolg onder onze oplossers te mogen rekenen. Bij vergelijking met onze oplossers zult U zien dat de Uwe niet geheel juist was. M. de L. te A. Wij laten aan onze oplossing van het vraagstuk nog als le zet voorafgaan 2631 vindt U dat niet beter. Hopen U verder steeds onder onze oplossers te zien. J. A. W. te Gr. Probleemoplossing zeer goed Vraag stuk onze oplossing mooier. Vindt U niet?

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1