STADSNIEUWS. Tweede Kamerverkiezingen. Jhr. mr. S. M. S. de Renltz. Gehuwde onderwijzeressen. Een wonderdoenster-opllchster. Aangehouden. Felle brand. Gemeenschappelijke keuken. Ontoerekenbaar. Huldiging van redders Het Ijs. Haagsch. Een serenade. Het tandat ts-schandsal. Dlphterltls. De In- en uitbreker. Vlug werken. Dirk Holkcrs. f Uit Stompetoren. Nederlandsche Protestantenbond. De vereeniging van huurders opgeheven. Agenda Een moedig redder. Eenig toezicht op collectanten en materieel is noo- dig. Censuur op advertenties, waarbij de openbare liefdadigheid wordt ingeroepen, wenscht de minister niet uit te oefenen. Als men wil behoefte men die advertenties niet te lezen. Wordt, dit wetsontwerp niet aangenomen dan zal niet licht een niet worden inge diend en dan blijft de willekeur van de gemeentebestu ren bestaan. Heden 11 uur voortzetting. De Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging te Zaandam heeft met algemeene stemmen dr. Bos tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. De groote Deputaten-vergaderiYig der anti-revo- lutionnaire partij zal dit jaar gehouden worden te Utrecht. Voorzitter van het Deputaten-comité is dr. A. Kuy- per. Het laat zich voorzien dat, -evenals in 1905, de strijd in het district Zierikzee spannend zal zijn. Het district wordt gevormd door de Zeeuwsche eilan den Schouwen en Duiveland en de tot Zuid-Holland behoorende eilanden Qoeree en Overflakkee. Nu is het Zeeuwsche gedeelte beslist vrijzinnig en het Zuid-Hol- landsch deel daarentegen overwegend rechts. De rech terzijde zal niet stilzitten. Maar ook de vrijzinnigen zullen met lust en ijver voor hun populairen candidaat, den heer mr. Patijn, in het vuur gaan. Aan de o r d r. C. wordt uit goede bron ge meld, dat mr. J. Schokking, predikant bij de Ned. Iferv. gemeente te Dordrecht en lid van de Tweede Ka mer voor het district Harlingen, zich niet weer be schikbaar zal stellen voor het lidmaatschap der Kamer, maar het predikambt zal blijven vervullen. Mr. P. Lucasse, lid der Tweede Kamer voor het district Middelburg, wenscht geen hernieuwing van zijn mandaat. Op 75-jarigen leeftijd is overleden jhr. mr. S. M. S. do Ranitz, oudste raadsheed in den Hoogen Raad. Tn do verschillende betrekkingen was hij geëerd als nauwgezet, ijverig man en vooral als bekwaam jurist. Jhr. mr. de Ranitz was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De Minister van Binnenlandsche Zaken krachtens machtiging der Koningin beschikkende op het adres van het hoofdbestuur van liet Ned. Ond. Gen. en het bestuur van de afdeeling Rotterdam van dat Genoot schap, waarbij werd verzocht vernietiging van het Rot- terdamsche Raadsbesluit, om aan drie gehuwde onder wijzeressen eervol ontslag te verleenen, heeft aan adressant te kennen gegeven, dat voor tusschenkomst der Regeering in deze geen termen bestaan. De overweging, die den Minister tot deze beschik king heeft geleid, zijn: dat het in den regel gewenscht is, aan een onderwij zeres, die een huwelijk aangaat, eervol ontslag toe te kennen dat toch het belang van den dienst misschien in ge val van zwangerschap ontslag eischt, maar dat, wat hiervan zij, vermits zwangerschap en bevalling natuur lijke gevolgen van het huwelijk zijn, en het ongeoor loofd is op kinderloosheid de premie van handhaving te stellen, het ontslag behoort verleend te worden ter gelegenheid van het huwelijk. GEMENGD NIEUWS. De goede tijd, dat een groot menschenvriend alhier te lande dorpen en steden afreisde om de lijdende menschheid met olie en muziek te genezen van pijn en rheumatiek is reeds lang voorbij. Maar ook ten huidigen dage worden ook nog men- schenvrienden of vriendinnen aangetroffen, die alle mogelijke pogingen in het werk stellen om het lijdende menschdom van alle kwalen te doen herstellen. Zoo arriveerde eenigen tijd geleden met een woon wagen op een plattelandsgemeente nabij Eindhoven een vrouw, die voorgaf een groot wonderdoenster te zijn; zij wist dan ook, na de schoonste voorspellingen te hebben gedaan, het vertrouwen van een echtpaar te winnen, waarna zij haar praktijk in de geneeskunde zou uitoefenen en hunne kwalen genezen. Zij zou daartoe een waarde van 150 aan bankpa- pied in een lapje naaien en beurtelings moesten de echtgenooten, die haar de bankbiljetten gaven dit op het hart dragen. Langen tijd moest dit echter volgehouden worden. Thans was het tijdstip van genezing aangebroken, het lapje werd weer geopend., helaas, het bleek niets te bevatten dan een stukje gewoon papier. Het echtpaar is de dupe gewor den van een sluwe oplichtster! De recherche te Amsterdam heeft in hechtenis geno men de beide jongelieden uit Wageningen, die daar in braak pleegden ten huize van de moeder van V. d. L. Gisteren zijn ze naar Wageningen gebracht, ze hebben bekend. Gisterenavond even over zeven, kort nadat het werk volk de fabriek had verlaten, dntstond er een gewel dige brand in een der fabrieken van sajetten en vlag gendoek van do firma Clos en Leembruggen aan de T.angegracht te Leiden. De brand zou ontstaan zijn in de droogkamer, waar nog een man werkzaam was. Daar zou een kaars zijn omgevallen, waarop de man flauw viel. De schade wordt, op niet minder dan drie ton ge schat. Er werkten ongeveer 350 menschen, waaronder vele vrouwen. Deze zullen nog een week in de andere fa brieken kunnen werken, waarna zij werkloos zullen zijn. Een treurig geva'. Een schamel gekleed man, bewusteloos tengevolge uitputting en koude, is gisterochtend door een agent van politie gevonden, liggende tegen het talud van een dijk in den Boschpolder te Rotterdam. Tevergeefs werd getracht het bewustzijn op te wekken waarom men hem naar het ziekenhuis overbracht. De man is naar schat ting iemand van 25-jarigen leeftijd. Verdronken. Woensdagavond heeft de stoomboot „Vlaardingen 7" te Amsterdam een mestaak aangevaren. Verdron ken zijn daarbij de 30-jarige Willem Hofman en de 14- jarige zoon van den schipper Jozephus Kok, beiden woonachtig te IJselmonde. De schipper en diens an dere zoon werd gered. Enkhulzen—Stavoi en. De veerponten tussehen Enkhuizen en Stavoren on derhouden geregeld de gemeenschap; de passagiers- bcotrn doen alleen dagdienst. Treurige gebeurtenis. Woensdagnamiddag zat te Amsterdam een 19-jarig jongmensch uit de Tweede Batavierdwarsstraat te Amsterdam te midden van zijn familie aan tafel. Ter wijl niemand op zoo iels verdacht was haalde hij plot seling een revolver voor den dag en schoot zich daar mede voor het hoofd. De arme jongen moest eerlang in militairen dienst treden, waar hij zeer tegen opzag. Te Leiden hebben een aantal dames besloten tot op richting van een gemeenschappelijke keuken. De deel neming is zeer bevredigend. Vergiftigd De geheele equipage van het stoomschip „Zuid-Hol land", te IJmuiden in lossing, is ziek. Ze hebben allen gegeten van vleesch, uit Amsterdam meegenomen, waardoor allen vermoedelijk licht vergiftigd zijn. Het restant vleesch is in beslag genomen, een onderzoek wordt ingesteld. Uit een brief, die op de dame gevonden werd, welke gisteren in hotel S., Kalverstraat te Amsterdam ge stikt is, en geschreven is in een ander groot hotel daar ter stede, bleek de identiteit. Vrij spoedig kon dan ook verder worden vastgesteld, dat de dame gehuwd en uit Utrecht afkomstig is. Naar het schijnt, is ze zenuwlijderes en kan zij dus in een aanval van" zwaar moedigheid gehandeld hebben. Voorts kon worden vastgesteld, dat de dame eerst in het hotel, waar ze den brief schreef, gevraagd had, of er gelegenheid tot baden was. Toen dit niet het geval bleek te zijn, verliet ze het hotel, om zich regel recht naar het andere te begeven. Te IJmuiden zijn door den voorzitter van de afdee ling IJmuiden der Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij, den heer H. Slegtkamp, de drie le den der bemanning van den stoomtrawler „IJM 47 rrima Vera" gehuldigd. Zij hadden in den nacht van 8 op 9 Januari de geheele bemanning (16 personen) gered van het Deensche stoomschip „Stanton." De schipper K. Koper, de stuurman J. van der Steen en de matroos A. Prins kregen namens de N.- en Z.-H. Rcddingmantschappij een geldelijke belooning. De heuvelachtige ijsmassa, welke zich op de Zuider zee op een uur afstand buiten Marken tot aan den IJ- vuurtoren bevindt, waardoor de van en naar Amster dam stoomende vrachtbooten zich nog met moeite wis ten heen te breken, is door den aanhoudenden krachti- gen Oostenwind zoodanig opeengeschoven, dat de stoombooten er in blijven vastzitten. De met vrachtgoederen beladen stoombooten Leeu waren," „Bolsward I" en „Hunze IV," Woensdag van Amsterdam vertrokken, ten einde over de Zuiderzee haar bestemming te bereiken, zijn, na bij Pampus eeni- ge malen in het ijste zijn vastgeloopen, teruggekeerd en hebben langs het Noord-Hollandsche Kanaal via Nieuwediep hun reis vervolgd. In een der zijstraten van Duinoord te 's-Gravenliage kan men bij een strijkster van fijne goederen, of z. g. „fijnstrijkster," met fraaie letters op do deur lezen: „Blansiserie Fiene," In een ander stadsgedeelte staat boven een kroeg„Le Poison d'or.'' Een onzer lezers kieeg een circulairetje thuis van een „Blancieuze de finne." (Avp.) Dinsdagavond zou den nieuwen burgemeester, den heer Montenberg te Breskens een serenade worden ge bracht met fakkellicht. Daar hij om vier uur naar Vlissingen was vertrokken, verwachtte men hem 's avonds zeven uur weer terug. Een massa volk was op de haven bijeen en het muziekgezelschap „Uit het volk vóór het volk" stond gereed om uit te rukken. Maar helaas, wie ook kwam, niet de zoo zeer verwacht- te- Wat nu te doenMen tobde daarover niet lang. Dank zij zijn vriendelijkheid was het gezelschap reeds in staat gesteld den avond wat genoeglijk door te bren gen. Een muzikale wandeling, een gezellige drukte, een vroolijke Dinsdagavond, en dat alleszonder burgemeester, tot wiens eere een en ander was begon- en. De Haagsche Rechtbank heeft den tandarts H. Ham burg veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens het zedenmisdrijf, strafbaar gesteld bij art. 243 Wet boek van Strafrecht, aannemende dat bekl. wist dat de vrouw in staat van bewusteloosheid of onmacht ver keerde. To Loosduinen, waar de mazelen in lievige mate heb ben geheerscht, doen zich thans zoowel bij kinderen als bij volwassenen gevallen van diphtheritis voor. De inspecteur der volksgezondheid dringt er op aan vooral op de scholen dc uiterste reinheid te betrachten. Tooneel wedstrijd. De tooueelvereenigiiig „Vriendenkring, te TJmui- den, zal, ter gelegenheid van liaar twintigjarig be staan, voor het seizoen 1909—10 een grooten nationa- len tooneelwedstrijd voorbereiden. Door openschuiving van een raam heeft een inbre ker zich toegang verschaft tot de woning van den heer Iv. L. De Fiellittaz Goedhardt te Terheiden bij Breda. De brandkast werd geforceerd en zilverwerk gestolen. De indrukken op het hout passen op den medegenomen sabel van den gevangenbewaarder van het huis van bewaring te Breda, zoodat de diefstal blijkbaar ge pleegd is door den inbreker-uitbreker Alfred Thomas van Breda. De Gemeenteraad van Goes hield Dinsdagavond zijn eerste zitting in dit jaar. De agenda bevatte 11 pun ten. Om half acht werd de zitting geopend en 10 mi nuten daarna werd ze weer gesloten. Dat is dus nog geen volle minuut voor ieder punt. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den eergisteren verscheiden tooneelspeler Dirk Hol- kers zal Zaterdagmiddag half twee plaats hebben op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam. Volgens uitdrukkelijken wensch van den overledene zal deze plechtigheid ren zoo eenvoudig mogelijk ver loop hebben. Geen bloemen, geen toespraken, is het consigne. En daaraan zal men zich streng houden. Van Texel. Eervol ontslag is tegen 1 Mei a.s. op verzoek ver leend aan den heer F. Heeroma, hoofd der school te Koog. Uit Akersloot Het beroep te Akersloot is door ds. K. Hendriks te N ieuwveen aangenomen. Uit de Egmondfn. Met veel belangstelling van publiek vergaderde Donderdagavond de raad der gemeente Egmond aan Zee. De heer van Hall was afwezig met kennisgeving en tijdens de vergadering kwam ook bericht van belet van den heer Middelkamp in. De notulen werden zonder eenige bemerking gearresteerd. Van G. Zwart was bericht ingekomen dat hij na mens zijn lastgever bericht, dat die afziet van den koop van het stuk gemeentegrond, vrijgekomen naast dc woning van de verloskundige, aangezien de prijs 8,te hoog werd geoordeeld. Goedgekeurd werden eenige af- en overschrijvingen en als kennisgeving aangenomen de mededeeling van den directeur der gemeente-gasfabriek dat op 31 December in kas was 588.S36 en op 31 Januari 1064.235. 't Besluit tot heffing van schoolgelden is goedgekeurd. In de-vorige vergadering staakten de stemmen over 't voorstel tot verhooging van de belooning der wet houders. Zij hebben te kennen gegeven, dit onderwerp niet opnieuw in stemming te willen zien gebracht, aangezien de gevoelens voldoende zijn toegelicht De gascommissie deelde mede, dat de heer Zwaan uit haar midden aan de beurt van aftreden was. Deze, herkies baar zijnde, werd herkozen, na eenige bezwaren zijner zijds. De goedkeuring van het kohier der schoolgel den opent de mogelijkheid met drang van wet nog eenige achterstallige schulden te innen tot een bedrag van 132.30. 't Kohier hondenbelasting werd vastge steld op 56.50. De commissie voor den Hoofdelijken Omslag werd opnieuw samengesteld uit de heeren R. Gul en A. Zwaan. Daar de heer K. de Graaff daarvoor niet in aanmerking wenschte te komen als neringdoende, zal een der afwezige heeren worden ge vraagd. Bij de rondvraag, die aan de behandeling der. bezwaren tegen den Hoofdelijken Omslag van de hee ren P. Wijker, A. Ki-uiten en A. Ponstein voorafging, wees de heer R. Gul er op, dat het niet goed gezien zou zijn den grond aan de Voorstraat, bovengenoemd, renteloos te laten liggen, doch de raad wist hiervoor geen raad. Dit was het einde van de openbare bij eenkomst. De rederijkerskamer „Aurora" heeft gisteravond in het lokaal van den lieer Brak voor een publiek, dat tal rijker had kunnen zijn, opgevoerd „Meuse," tooneel- spel in vier bedrijven. Bekroond met don eersten prijs voor tooneelspelen bij den vijfden driejaarlijkschen wedstrijd van Nederlandsche Tooneelletterkunde, uit geschreven door de stad Antwerpen, bij gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van het Nationaal Tooneel, door A. S. H. Booms, met toestemming van den schrijver. „Men," die gewoonlijk zoo veel vindt, vond ook dit stuk te moeielijk, te veel vergend van de krachten eener landelijke rederijkerskamer doch indien het bewijs nog moest worden geleverd, dat die „men" zich wel eens vergist, dan zou het door deze uitvoering zijn ge schied. „Aurora" toch toonde zijn krachten niet over schat te hebben en een alleszins gerechtvaardigd zelf vertrouwen te bezitten. Dank zij het waarlijk voortreffelijke spel kwam het gegevene uitstekend tot zijn recht. „Meuse" (verkor ting van Charmeuse) is een jonge vrouw, die alleen uit verlangen naar praal en pracht een veel ouderen man, den chef van het bankiershuis Bartieli, huwde en later in dit huwelijk geen voldoening vond. Mej. II. O. Wolff vervulde deze zeer moeielijke rol op zeer loffelijke wijze. De chef van de firma Bastrel li. de markies Johan, (de heer K. Schoone) toonde naast de vaderlijke liefde jegens zijn jonge vrouw de ware broederliefde tegen zijn broeder en compagnon Adolf, de heer C. Brugman te bezitten, zoo zelfs, dat hij blind was voor al diens gebreken en hield hem steeds do handen boven het hoofd. De door de firma benoemde secretaris, Oscar Ro nald, de heer P. Brugman, door zijn fier, edel en standvastig karakter vèr verheven staande boven zijn patroon, de heer Adolf, vertolkte evenals de zooeven genoemde heeren zijn rol uitstekend. Trouwens de rollen waren zeer goed verdeeld en het spel deed het publiek meeleven en het geheel getuigde van zware studie en groote inspanning. Het was voor „Aurora dan ook een succesavond, die zeker bij de niet talrijke bezoekers nog lang in herinnering zal blijven. Het applaus op de woorden van Ds. Werner, die, na mens de aanwezigen aan „Aurora" een woord van dank bracht, bewees dit ten volle. De werkende leden der Rederijkerskamer „Bilderdijk van Alkmaar, hadden gevolg gegeven aan de uitnoodi- ging van „Aurora", om deze uitvoering bij te wonen. Het was den heer H. van den Berg, zooals hij zeide, een aangename taak hulde te brengen aan „Auioia, wier werken zeker verre de verwachting, vooral bij zulk een moeielijk tooueelspel, had overtroffen. Uit Koedijk. Vannacht te ruim twaalf uur werden de inwoners uit hun eerste slaap opgeschrikt door het angstig ge roep van „brand!" Toen wij op de plaats des onheils kwamen, waar een tiental menschen machteloos ston den tegenover het gulzige monster, sloegen uit het huis van den timmerman P. Peis de vlammen hoog op. In nachtgewaad en niet achterlating van alles wat hun lief was, hadden de bewoners zich moeten redden, het allernoodigst in de liaast bijeengrijpend. Tien minuten na het alarm was de spuit uit de Ker- kebuurt ter plaatse. Het aangetaste perceel was niet meer te redden. Reeds begon het dak van dc woning van KI. Beets vlam te vatten, doch het mocht den wak keren spuitgasten gelukken dit perceel te behouden, hoewel de kleeren in de kasten reeds smeulden. Het perceel van G. Hartland, die daarin een winkel uitoefent, werd met zijn licht brandbaren inhoud een prooi der vlammen, daar het vlak tegen het brandende huis aangebouwd stond. Hier werden kleeren en kost baarheden gered. Wij vernemen, dat alles verzekerd was. Zooals ge woonlijk, oorzaak onbekend. De schel die hier de plaatsvervanger is van bekkens, ratels, brandhorens en meer schrikaanjagende lawaai- instrumenten, maakt niet den gewenschten indruk. Men denkt eerder aan het belletje van een vreedzaam ijskarretje bij de muziek, of 'n rustig voorbijpuffend motorbootje! De Raad dezer gemeente vergaderde hedenmiddag om 'half twee, onder voorzitterschap van den heer W. Kooyman. De voorzitter deelde mede dat de nieuwbenoemde gemeente-ontvHTiger den 1 Januari, den onderwijzer Jongsma den 15 Februari zijne betrekking had aan vaard. Blijkens de het laatst bij den gemeente-ontvanger gedane kasopname was er conform de boeken in kas 1159.39. Uit het daarna bij monde van den heer Jonker uit gebrachte verslag, inzake het onderzoek naar de reke ning en verantwoording van het burgerlijk armbestuur, bleek dat in 1908 was ontvangen 3780.32 en uitgege ven 3447.20°, gevende een batig saldo van 333 125. Bij den gemeente-ontvanger is door den Rijksbe taalmeester den 2den Januari gestort 1051.51 en den 20 Februari 250. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim meldt dat zich in 1908 niet één school verzuim voordeed, waarop de Leerplichtwet in toepas sing' kon worden gebracht. De door Burgemeester en Wethouders aangeboden suppletoire begrooting, dienst 1908, in ontvangst en uitgaaf ten bedrage van 1000 ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, werd zonder bespreking vast gesteld. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1909 door burgemeester en wethouders aangeboden ten be drage van 2918, zou na de sluiting der openbare ver gadering in geheime zitting worden behandeld. Van de kiesvereeniging „Eendracht maakt macht" was eeif verzoekschrift ingekomen om een stembureau te doen plaatsen te Huiswaard, daar de verre afstand voor de kiezers een groot bezwaar was om hunne ver plichtingen na te komen. De voorzitter deelde naar aanleiding van dit ver zoekschrift mede, dat hij verleden jaar den voorzitter der vereeniging reeds had gezegd dat een dergelijk ver zoek waarschijnlijk wel zou worden ingewilligd wan neer de vereeniging maar een geschikt stembureau zou kunnen aanwijzen; waarop dc voorzitter van „Een dracht maakt Macht" een gedeelte zijner woning be schikbaar had gesteld, tegen eene vergoeding van 6 per dag. De wethouders hadden toen een onderzoek ingesteld en bevonden dat de aangeboden kamer niet aan de door de wet gestelde eischen voldeed. De voorzitter gaf eenige inlichtingen omtrent de be palingen der kieswet, onder mededeeling, dat hij de verzoekster had aangeraden spoediger met het ver zoekschrift te komen, omdat, wanneer de wettelijke be slissing niet voor 15 Mei de datum der vaststelling van de kiezerslijsten was genomen, de toestand in 1909 beslist bleef zooals zij thans was. Na eenige gevraagde inlichtingen van den heer Beets, waarop de voorzitter antwoordde, werd besloten het adres voor kennisgeving aan te nemen. De openbare vergadering werd daarna gesloten. NIEUWS UIT HOORN. Geslaagd. Voor het examen nuttige handwerken slaagde gis- tcreivte 's Gravenhage mejuffrouw C. M. O. G. Het- tersehij, alhier. Gisteravond hield de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Protestantenbond haar laatste bijeen- komtst in dit seizoen. De heer V. S. Ohmstede riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe en deelde mede, dat het bestuur voor dezen eenen keer met de oude ge woonte om een spreker van buiten te laten optreden gebroken had, om geen ruzie met den penningmeester fe krijgen. De zuinigheid moest betracht worden en dankbaar was dus het voorstel van de drie sprekers om ieder een gedeelte van den avond te vullen, aange nomen. Spr. bracht een woord van dank voor deze wel willendheid. Voor de pauze behandelde ds. P. J. Glasz Vondel's „Adam in ballingschap" en ds. A. O. de Regt Sche pers' „Bragi." Beide sprekers deelden in het kort den inhoud dezer werken mede, hier en daar de woorden der schrijvers aanhalende, soms enkele bladzijden ge heel en al voorlezende. Na de.pauze was het woord aan ds. J. F. Ternooij Apèl, die aan zijn voornemen om Do Veer's „Piet Hein en zijn moeder" te lezen geen gevolg kon geven, daar bet hem na veel moeite niet was mogen gelukken het boek, waarin dit gedicht voorkomt, te bemachtigen. Spr. wilde daarom iets ten beste geven uit een volgens hem veel te weinig bekend Franscli boekje van Wag ner, dat binnen niet al te langen tijd, dank zij sprekers bemoeiingen, in het Hollandsch zal verschijnen en waarvan de titel zal luiden„Mijn beste vriend," in nerlijke samenspraken. Dit boekje bevat tal van gedachten, welke waard zijn in eenzame uren te worden overpeinsd en waarvan spr. er enkele voorlas. Een zeer aandachtig gehoor vonden de sprekers in het publiek, dat talrijk was opgekomen de zaal was geheel vol en dat zeker niet betreurd zal hebben, dat dezen keer eens met een oude gewoonte gebroken was. In de gisteravond gehouden vergadering der vereeni ging van Huurders, welko matig bezocht was, deelde de penningmeester, een der leden die weigerden aan de administrateurs te betalen mede, dat hij en de andere weigeraars met den deurwaarder was overeengekomen, voortaan weder aan de administrateurs te betalen, ter wijl er geen sprake zou zijn van op straat zetten. Door dit besluit achtten zij zich verplicht als leden der ver eeniging te bedanken. De penningmeester legde dan ook zijn functie neer. De derde weigeraar, die den 18den Maart voor het Kantongerecht moest verschijnen, beloofde op gedaan verzoek, vrijwillig zijn woning te ontruimen, daar hij toch reeds een andere had gehuurd. Hiermede is ook deze zaak de wereld uit. Door onderlinge verdeeldheid in de vergadering en eenig meeningsverschil over het in het reglerfient voor komende artikel „Het weigeren van huur aan admini strateurs" tussehen den voorzitter en eenige leden, be dankte de voorzitter als zoodanig, waarop ook de secre taris, die te voren reeds te kennenliad gegeven niet meer aan te willen blijven, zijn functie neerlei. Hierna verklaarde zich de aanwezige leden hoofdelijk aan sprakelijk voor de gemaakte schuld en werd de veree niging ontbonden. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievendag Alkm. Strijkorkest, 81/, uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 71/48V4 uur. Mannenkoor „Orplieus," repetitie, 8 uur, Central. ZATERDAG. Ma nenzangver. „Excelsior", repetitie 8uur pre cies, Diligentia. Bond van Ned. Onderwijzers, afd. Alkmaar, verga dering 8 uur, „Central." Alkm. Tooueelvereenigiiig, repetitie 81/, uur, café Mathijssen. ZONDAG. Alkmaarsch Gemengd Koor, vergadering 12 uur. Central." Mannenkoor „de Vereenigde Zangers", repetitie 10 uur, Café Central. Afd. Alkmaar v. d. Ned. Sigaren en Tabakbew. bond, Bestuursverg. 10l/2 uur, café Voorwaarts. Openbare Vermakelijkheden. VRIJDAG. „De Roode Pimpernel" voor de abonué's van de Alk- maarsche Courant, 8 uur, Groote Zaal Harmonie. ZATERDAG: Bioscoop-voorstelling Benner, 8 uur, Harmonie. ZONDAG. Nationaal Kegelconcours, opening 12 uur, Diligen tia. Bij de poging tot redden van den gisteren zoo on gelukkig omgekomen jeugdigen Lakenman, verdient de naam van den'.metselaar Johannes Kaandorp extra vermeld te worden. Deze toch begaf zich gtheel ge kleed te water om den jongen te helpen. Het gelukte hem den jongen aan een haak te krijgen. Hij zakte evenwel zelf door het ijs, zoodat men hem met behulp van een dreg moest redden. Dadelijk daarop boi d hij zich weer een touw om het lichaam, maar het mocht hem niet gelukken zjjn pogingen met succes bekroond te zien.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2