DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. No. 48 Honderd en elfden jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. ZATERDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 27 FEBRUARI. De publieke opinie en de strafrechter. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Tweede Kamer. Platonische liefde. De moord te Soekholzerhelde. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen in gediende verzoek met bijlagen van N. J. IT. AN GROENENDAEL te BREDA, om vergunning tot het oprichten van een PETROLEUM-MOTOR van 31/2 paardenkracht tot het in beweging brengen van een mortelmolen en een lintzaagbank op het terrein der te bouwen R. C. kerk aan den Kennemersingel, Sectie E No. 2318. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op VRIJDAG 12 MAART e.k., 's-Voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of :>p dien tijd. Gedurende: drie da gen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 26 Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd. G. RIPPING, Voorzitter. ÜONATII, Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen in gediende verzoek met bijlagen van T. P. ADOLF, al daar, om vergunning tot het oprichten van een LOOD GIETERS- en ZTNKWERKE RSWE RKPLAATS in het perceel Achterstraat Wijk B No. 20. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op VRIJDAG 12 MAART e.k., 's-Voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie da gen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die be zwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 26 Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONAT1L Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat zij bij besluit van 25 FEBRUARI 1.1. vergunning hebben verleend aan de firma P. KLUITMAN aldaar, tot hef uitbrei den barer drukkerij, door het bijplaatsen van een boek drukpers in het perceel Kennemerstraatweg E 55a. Alkmaar, 27 Februari 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Het is een hoogst merkwaardig verschijnsel, dat in alle landen, waar ernstige misdrijven onder bizonder treurige omstandigheden gepleegd worden, direct een algemeene beweging van verontwaardiging komt tegen de tegenstanders van de doodstraf en tegen hen, die sommige misdadigers beschouwen als gevaarlijke krankzinnigen. Wij hebben dit nu uas in Frankrijk en Duitschland gezien. In Frankrijk heeft de algemeene opinie zich op niet zeer sterke gronden laten opwinden tegen de feitelijke afschaffing van de doodstraf en de Kamer heeft zich gehaast direct gehoor te geven aan „den wil des volks". Intusschen schijnt „de wil des volks" al weer aan het veranderen en is bijgevolg ook de Kamer niet zoo heel zeker over haar eigen inzichten in deze kwestie. En in Duitschland windt men zich op tegen wat men veronderstelt de slapheid der tegenwoordige rech terlijke autoriteiten te zijn, nu er in Berlijn een gehee le reeks mishandelingen zijn gepleegd, die op een ge vaarlijke erimineele perversiteit bij den dader of de daders wijzen. Curieus en typeerend is in dit verband een ingezon den stuk van de vrouw van een ritmeester in een der Berlijnsche couranten. Deze dame heeft dit ongewone plan opgevat om op zulk een' voor een ritmeesters vrouw in Duitschland zeker zeer ongewone wijze te getuigen omdat zij overtuigd was, dat de maatschappij verslapte. Deze dame lacht om menschen met abnor- malen aanleg. Zij vindt al die moderne maatregeien omtrent de toerekeningsvatbaarheid „halve maatrege len". Zij wil „echt-Duitschen-zin", zij wil klaar en duidelijk een kat een kat en Rolin schavuit genoemd zien. Zij wil opruimen met al die moderne „gevoels- overstroomingen". Zij wil de bekende harde heelmees ter zijn. Geen halve maatregelen meer. Het Duitsch volkslichaam is al aangestoken. Nu moeten de aller- scherpste maatregelen genomen worden en dan krij gen wij weer lust in „reinheid, schoonheid en kunstver heffing." De bedoeling is zoo duidelijk mogelijk en wordt dan ook overal teruggeëchood„Jaag ze over de kling. „Laat de straf afschrikwekkend barbaarsch zijn Dan „hebben wij met die perversiteit niets meer te doen." Nu begrijpt men desnoods, dat vrouwen van ritmees ters zoo schrijven. En het is ook geen wonder, dat be rijders van stokpaardjes zoo spreken of mensehen, die strafrechterlijke hardhandigheid tot een politiek ge loofsartikel maken. Maar dat serieuser publicisten ook dag aan dag te keer gaan. zoodra er dergelijke gevaarlijke zenuwlijders aan het werk zijn, dat zij de schc-rpste strafmaatrege len tegen die lijders willen en alles verwachten van zware straffe,n dat is toch onbegrijpelijk. Want het ligt zoo voor de hand, dat men het doel, lat men met al die. groote woorden wil bereiken, toch niet bereikt. Wat is het doel: beveiliging van de maat schappij zoowel tegen gelegenheidsmisdadigers als te gen gewoontemisdadigers en gevaarlijke krankzinni- gen. De straf heeft voor de gelegenheidsmisdadigers ze- lrer een groote afschrikwekkende kracht. Als Jan of Piet, die, dronken zijnde, wel eens met het mes gaat werken, weet, dat 'die gevaarlijke liefhebberij hem op vrij wat straf kan komen te staan, zal hij allicht wat voorzichtiger worden. Anders is het met den gewoon temisdadiger, met den gevaarlijken krankzinnige. Ook voor hen kan in meerdere of mindere mate de straf iets afschrikwekkends hebben. Doch veelal ook zal wat in normale gevallen afschrikwekkend zal zijn, op hen een anderen indruk maken, omdat zij zich zelf buiten schot wanen, omdat zij niet zelden een onevenredig groot idee van zich zelf hebben, omdat zij in elk geval al het hen omringende in een andere evenredigheid zien, dan die, welke in het oog werd gehouden door de normale menschen, welke de strafwet gemaakt hebben. Voor lien is dus het afschrikwekkende karakter van een harde straf in den regel niet zoo groot als voor normale individuën. Maar bovendien de maatschap pij is tegen lien niet voldoende beveiligd, indien wij alleen maar afschrikwekkende straffen bedreigen. Men mag den abnormalen menschelijkerwijs gesproken de gelegenheid niet geven om nog meer tegen de maat schappij te woeden. Naar hun toerekeningsvatbaar- beid moet een onderzoek worden gedaan. Niet echter uit gevoelsoverstrooming of laf-week toegeven aan zie kelijk medegevoel met zieken, maar juist omdat tegen hen de meest afdoende maatregelen moeten worden genomen. Hier is nu juist dat vreemde misverstand. Zeker, men moet zielsmedelijden hebben met de ongelukkigen, die geen meester zijn ever hun daden, wier abnormale geestvermogens hen drijft tot abnormale daden. Maar dit medelijden mag niet ten gevolge hebben, „dat men die ongelukkigen los laat rondloopen. Zeker, zwaar te straffen is hier dikwijls onrechtvaardig. Maar het is niet onrechtvaardig, ja het is noodzakelijk voor het zelfbehoud van de maatschappij, dat men die gevaar lijke individuën isoleert en verhindert telkens weer in de maatschappij aan hun ziekelijke neigingen bot te vieren. In veel landen is de moderne strafwet op dit punt onvoldoende. Zij kent terecht dergelijke abnormali teit als grond voor straffeloosheid doch zij verzuimt tegelijkertijd maatregelen voor te schrijven om de ge vaarlijke misdadigers en krankzinnigen veilig te ber gen, zóó veilig, dat de maatschappij niets meer van hen te vreezen heeft. Tegen dit verzuim van de wet nu behooren zij, die opkomen voor de veiligheid van de maatschappij, te strijden. Hier is de fout, die men met grooten practischen zin in Engeland reeds onder kend heeft en die ook onze tegenwoordige minister van justitie schijnt te willen verbeteren. Wli men, dat gevaarlijke iudivuduen als de Berlijnsche steker voor dé maatschappij ongevaarlijk worden, dan helpt alleen deze methode: Ze in elk geval, ook wanneer het mis drijf zelf niet tot doodstraf of levenslange vrijheids straf zou leiden, toch voor hun geheele leven te iso- leeren en hen eerst uit dit isolement los te laten, wan neer als een paal boven water staat, dat er voor de maatschappij van hen niets meer te vreezen is. Dat is afdoende, zoo handelt men als harde heel meester, die werkelijk resultaten bereikt. Doch volgt men den wensch der strafwet-bestormende leeken, die het onderzoek naar de toerekeningsvatbaarheid willen beperken, omdat de wet van dit onderzoek nog niet het goede gebruik maakt, dan verergert men de zaak in plaats van haar te verbeteren. Want men spreekt strenge straffen uit, die haar normale, afschrikkende werking toch niet op abnormale menschen hebben, en men beneemt de overheid de gelegenheid om de ontoe- rekenbaren, die in den aanvang nog minder verschrik kelijke daden plegen, direct zoodanig te isoleeren dat zij niet kunnen komen tot de erge daden, welke de krasse bestrijders van het onderzoek naar de toereken baarheid hen blijkbaar eerst willen laten doen om dan „voorbeeldig" te straffen. De beraadslaging over het wetsontwerp houdende be palingen omtrent openbare inzamelingen werd gisteren voortgezet. De heer Hugenholtz is den minister dankbaar voor diens verklaring dat dit wetsontwerp geen betrekking heeft op collecten voor stakers. Gaarne erkent hij dat de omstandigheden in 1903 zóó abnormaal waren, dat een burger de leiding van den spoorwegdienst te Haar lem moest overnemen om het personeel aan zijn chefs te doen gehoorzamen. Nog wijst spr. er op dat als het ontwerp onveran derd wordt aangenomen, een gemeentebestuur zelfs zou kunnen verbieden te colletfteeren voor een hulde blijk voor H. M. de Koningin, omdat de behoefte aan die collecte niet gebleken is. De heer De Visser wijst er op dat het algemeen college van Armenzorg te Am sterdam de volgende motie heeft aangenomen: de vergadering spreekt haar ingenomenheid uit met het wetsontwerp in het algemeen, zoowel wat strekking als inhoud betreft! De uitwerking zal, naar hij vreest, zeer tegenvallen, omdat het begrip openbare inzame ling niet omschreven is. De heer Van Vuuren zal geen gevolg geven aan 's ministers wenk om een amendement in te dienen op dit ontwerp, doch handhaaft zijne bezwaren omtrent het inzage geven van le rekeningen der vereenigingen voor liefdadigheid. De heer Van Doorn ontkent dat de stemming voor lit ontwerp algemeen gunstig was. Hij houdt vol, dat zoolang het maximum van de straf door den rechter niet is toegepast, de behoefte aan dit wetsontwerp niet is gebleken. De minister van Binnenl. Zaken dupliceerende, con stateert dat het stel van het ontwerp onaangetast is ebleven. De Minister herhaalt dat alleen intieme inzamelin gen niet zijn openbare inzamelingen. De Minister verdedigt voorts tegenover den heer Van Doorn nader de redactie van het ontwerp, hoewel hij toegeeft, dat die niet fraai is. Naar 's Ministers opvatting valt het rondgaan met lijsten en boekjes wel onder deze wet, Alleen voor een collecte, die in zijn wezen openbaar is, moet vergunning gevraagd worden. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Bij artikel 1 stelt de heer De Visser het volgende amendement voor „Onder openbare inzameling ver staat deze wet het vragen op den openbaren weg of bij de ingezetenen aan huis van giften, die niet be stemd zijn voor den persoon of personen voor welke zij gevraagd zijn. De beraadslaging over het wetsontwerp wordt ge schorst tot na behandeling van het volgende wetsont werp verhooging: Drankaccijns. Zonder stemming wordt het ontwerp van de agenda afgevoerd. Van de agenda is afgevoerd de conclusie van het verslag der commissie, omtrent de inlichtingen op het adres van Floris Vos ta Naarden e. a. verzoekende her stel van grieven tegen het optreden der politie in de z g. erfgooiersquaestie. Aan de orde is het wetsontwerp tot heffing van per- soneele belasting wegens motorrijtuigen. De heer Van den Berch van Heemstede leest een redevoering voor, waaruit o. m. blijkt, dat hij dit ont werp niet bewondert. Blijkbaar is dit ontwerp ingege ven door de bestaande antipathie tegen de motorrijtui gen. De heer Van Asch van Wijck constateert dat men deze Regeering geen te groote liefde voor de automo biel kan verwijten. Het is nu reeds de vierde maal toch, dat er maatregelen voorgesteld worden tegen de auto. Of het nu verstandig is ook krasse fiscale maat regelen tegen het luxe-rijtuig te nemen, betwijfelt spr. Het is zeker in de eerste plaats tegen het belang van den handel. In de tweede plaats wordt het vervoer in menig bedrijf er door belemmerd want de auto is niet alleen een luxe-rijtuig meer. De heer LIelsdingen bestrijdt het argument dat het ontwerp te vroeg gekomen is. De minister van Financiën ontkent, dat dit ont werp is ingediend om de automobilisten te plagen. Do autobelasting dient om de minder geworden paardenbelasting te c ompenseeren. Van de tweede hands auto's moet men niet zoo'n min denkbeeld heb ben. Misbruikte auto's kunnen spoediger lijden aan senile aftakeling, maar goed gebruikte en goed behan delde tweede-hands rijtuigen kunnen nog jaren mee. Het verschil tusschen een nieuwe en een tweede hands-auto, is, wat exploitatie-kosten betreft, zoo ge ring, dat het niet aangaat verschil te maken in de be lasting. De minister ziet, eerlijk gezegd, geen kans om een billijke waarde verliesrekening in de wet op te nemen. Bij paarden wordt ook niet afgeschreven wanneer zij oud worden. Na re- en duplieken worden de algemeene beraad slagingen gesloten. Op 5 van art. 1 is een amendement voorgesteld door den heer Van Cittert, strekkende om te voorko men dat verhuurders van motorrijtuigen door de pro gressieve belasting te veel in hun bedrijf getroffen worden. Het amendement wil voor den verhuurder de belas ting bepalen op 10 per auto. De minister wijst er op, dat de verhuurders van auto's de belasting afwentelen op de huurders; er zijn er, die een auto verhuren voor 25 per dag, zoodat zij de belasting er gauw genoeg uithalen; de kleine auto's vallen buiten het amendement en de verhuurders van groote auto's halen het er best uit; de minister acht het amendement dan ook onuoodig. Na re- en dupliek wordt do vergadering verdaagd tot Dinsdag 11 uur. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin heeft bepaald, dat in alle vestin gen en garnizoensplaatsen, waar artillerie is geves tigd, alsmede aan boord van Ilr. Ms. schepen en vaar tuigen van oorlog, een eskader uitmakende, bij de ge boorte van een Koninklijke Prins 101 kanonschoten en van een Koninklijke Prinses 51 zullen worden gelost voorts zal tevens op dien dag groote parade worden ge houden. heer W. F. Leemans, zijn gisteren te 's-Gravenhage de leden door de Zuiderzce-Vereeniging benoemd in de commissie voor het gewapend beton geïnstalleerd. Deze commissie is nu als volgt samengesteld: jhr. mr. Van Foreest, dijkgraaf van de Hondsbossche zee- eringen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- aal, te Ileilo, voorzitter; De Jong, directeur der ge meentewerken te Rotterdam; Bos, directeur van Pu blieke Werken te Amsterdam; Van Elzelingen, hoofd ingenieur der provincie Zuid-Holland te 's-Gravenha- ge; Volker, aannemer te Sliedrecht; Teilegen, direc teur van het Bouw- en Woningtoezicht, oud-inspee- teur-generaal van 'sRijks waterstaat te 's-Gravenhage, secretaris. Tweede Kamerverkiezing. De liberale kiesvereeniging „Algemeen Belang" te Wormerveer heeft met algemeene stemmen tot voorloo pigen candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer mr. H. J. C. van Tienen, lid van Gedep. Staten van Noord-Holland. In-een gisterenavond te Utrecht gehouden leden vergadering van de Oud-Christelijk-Historische Kie zersvereeniging zijn tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld: in Utrecht I jhr. mr. A. P. C. van Karnebcek en in Utrecht II jhr. mr. J. Roëll, beiden aftredende leden. Beide heeren hebben zich, zooals reeds gemeld, be reid verklaard een candidatuur te aanvaarden. Zulderzeeve»-eenlglng. Door den voorzitter der Zuiderzee-Vereeniging, den GEMENGD NIEUWS. Vermist. Sedert Woensdagavond werd te Wildervank vermist het dienstmeisje van den heer J. v. d. Laan, Pierterdi- na Oosting. Ze verliet te ongeveer half 10 's avonds haar ouders, bij wie ze op bezoek was en keerde niet in haar dienst terug. Gisteren werd zij opgevischt Op een vergadering van de „Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht," kwam een vrouw in debat. Zij sprak met overtuiging: „De kiesrecht-paragraaf van de oud-liberalen was gebaseerd op een platonische liefde. Maar voor ons rouwen is dat niet voldoende Hier onderbrak een geweldig gelach van haar gehoor de spreekster, die verwonderd om zich keek wat er wel gebeurd kon zijn? (Hbld.) Vergiftiging. De vergiftigingsverschijnselen die bij de bemanning van de „Zuid-Holland" te TJmuiden werden waargeno men, moeten worden toegeschreven aan het gebruik van varkensvleesch. De brand te Lelden. Omtrent de gevolgen van den grooten brand te Lei den van Donderdagavond kan gemeld worden, dat maatregelen zullen worden getroffen, om de zaken in de twee andere fabrieken van de firma voort te zetten en het personeel der verbrande fabriek daarin onder te brengen, zoodat geen buitengewone maatregelen van buiten af zullen behoeven te worden genomen en geen werkeloosheid het gevolg zal zijn. Wed-bu»-e«ux. Gisteren is voor het Criminal Court te Londen de zaak geëindigd tegen J. Stoddaert en C. Catling, eigenaren van een vroeger te Middelburg bestaan heb bende Engelsch bookmakerskantcor, beklaagd van het zich op ongeoorloofde wijze toeëigenen van aan ande ren behoorende gelden van gewonnen prijzen. Stoddaert werd veroordeeld tot 18 maanden gevange nisstraf en het betalen van alle kosten, terwijl Catling werd ontslagen van rechtsvervolging. Te Ylissingen is een nieuw Engelsch bookmakers kantoor geopend. Het parket uit Mantstricht arriveerde te Spekhol- uop jtnui spoziapuo uaa oputo no; 'opiaqjoz moord, die daar Maandagavond heeft plaats gehad, te cioen. In het geheel moeten door den nog steeds voortvluch- tigen vermoedelijken dader S. drie revolverschoten op den herbergier L. Kochen zijn gelost. Eén der, schoten drong boven de wenkbrauwen in de hersens, en door boorde het hersenvlies. Aan het hoofd van het slacht offer bevond zich ook nog een schampschot. Een derde schot is in het plafond terecht gekomen. Het schijnt, dat de moordenaar den heelen avond met het idee heeft rondgeloopen, iemand om het leven te brengen. Men vermoedt, dat de dader, Willem Scheepers, 28 jaar, mijnwerker, naar Amerika is uitgeweken. Vreeselljk Te Nijverdal (Overijsel) heeft een gehuwde dame, die sedert korten tijd uit een krankzinnigengesticht als genezen was ontslagen, in eene vlaag van waanzin ha re kleederen met petroleum overgoten en deze vervol gens met lucifers aangestoken. Tn een oogenblik stond de ongelukkige in lichtelaaie, waarbij zij zulke hevige brandwonden kreeg, dat zij na eenige oogenblikken aan de gevolgen is overleden. Uit Heer Hugowaard Ten overstaan van Notaris Backx is het huis en bouwland, groot 2.00.02 II.A. van wijlen den heer Ja cob Ilooiboer verkocht aan den heer W. Oudhuis voor J 2576. Ten overstaan van Notaris Duker een huis en bouwland, groot 2.64.43 IL.A. van C. Dekker en kinde ren verkocht ten overstaan van notaris Duker aan ver schillende koopers voor 6236. Drie groote afs'agmarkten. In het jaar 1908 werd aan de afslagmarkt te Broek op Langedijk verhandeld voor een bedrag van 1.157.444.48, aan die te Bovenkarspel 1.085.257.47 en aan die te Loosduinen 1.064. 671.75, alzoo hadden deze drie groote markten te zamen een omzet aan ver schillende Hollandsche groenten van 3.307.373.70. Uit Bergen. Door de wed. V. alhier is bij de politie aangifte ge daan van vermissing van een bedrag aan bankpapier van 210. Of hier aan diefstal moet worden gedacht is tot he den niet uit te maken. Van inbraak zijn geen sporen ontdekt.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1