BU1TENLA N 0. STADSNIEUWS, X GEMENGD NIEU WS Uit Schngen. Uit Stonipetoren. Duin en Bosch De gehuwde onderwijzeres Een mlllloenen-erfenla Eerr zonderlinge"vereeniging. Dakloos Voor de dames. Boschbrand. La&tsHe Bt rlahten DE STAKING DUURT VOORT. Gemengde Mededeeilngen. Agenda Leeraren Middelbaar Onderwijs. Voetbal. na aftrek van 20 procent voor de „Bonk." En '9 an deren daags kan men een advertentie in de dagbladen lezen, dat die of die „Bank" voor een ticket van 2.50 op Erie's of Missouri's enz. J 32.50 en 45 heeft uit gekeerd. Hedenochtend reed een reclamewagen voor zulk een „Bank'" door de stad. Quo Yadimus Domine? (Waar gaan wij heen, o lieer). De gemengde zangvereeniging „Euphonia" alhier, had den 28sten in het N. H. koffiehuis een mooien avond. Met welwillende medewerking van mej. Traus ITrlus van Amsterdam, gaf zij een extra-concert, v.n.l. om Psalm 42 van Mendelssohn nog eens te doen hooren met een beroepszangeres voor de solo's, die den vori- gen keer door dilettanten, leden der vereenigingen, waren gezongen. De vereeniging had succes met haar keuze. Heerlijk werden door mej. Urlus de aria's en solo's gezongen en voortreffelijk voorgedragen. Een daverend applaus van de vele aanwezigen loonde haar voor haar schoonen zang. Niet mindei luid en welge meend was het applaus na het voordragen harer liede ren „Ontwaken" en „Een liedje van Gottfried Mann", en „Aria uit de Barbier van Sevilla van Rossini." Tweemaal trad ze op en tweemaal gaf ze uit dank voor liet applaus een toegiftje. Als coloratuurzangeres bleek mej. ÜTlus een groote hoogte van volkomenheid te hebben bereikt. Onberispelijk en glaszuiver rolden de tonen als zilveren parelen uit haar mond. Het was een prachtige avond, een volledig succes voor zange res en vereeniging. Van de koren, door „Euphonia" gezongen, maakte vooral een nieuw nummer van den directeur, den heer Dartillact van Tright „De wolf en de hond" een goeden indruk. Dit nummer werd dan ook heel goed gezongen. Mevr. LangeneggerVader, oc-re-lid van „Euphonia" begeleidde op bekende uitste kende wijze de psalm van Mendelssohn, de heer v. Tright voortreffelijk de liederen van mej. ITrlus. Na mens „Euphonia" werd der zangeres een heel mooie bouquet aangeboden, kunstrijk saamgebonden door den heer Doggenaar van Alkmaar. Een gezellig bal onder leiding van den heer Groen van Alkmaar besloot den genotvollen avond. Den 27sten vergaderde in het lokaal „Ceres" alhier de Schager afdeeling van den Bond voor Staatspensi- onneering, onder leiding van den voorzitter, den heer G. H. Hulsman, die de 27 aanwezigen welkom heette, in het bijzonder mevr. WiglamaEriks, presidente van do afdeeling Schagen van den Bond voor vrouwenkies recht. Na lezing en goedkeuring der notulen van den secretaris, den heer H. Kromsigt, volgde voorlezing van diens jaarverslag, dat zeer kort was omdat de af deeling zoo ongeveer 21/,, jaar werkeloos was geweest. Ingekomen was een schrijven van het hoofdbestuur van den Bond, waarin werd meegedeeld dat de Bonds- kas geen 25 kon bijdragen voor de stichting eener afdeeling te Barsingerhorn. De rekening en verant woording van den penningmeester, den heer G. Metse laar, nagezien en in orde bevonden door de heeren Jb. de Vries en Tates, wees een ontvangst van 108, een uitgaaf van 62, batig saldo 46. Een lange be spreking volgde over het finantiëel steunen van candi- daten voor de Tweede Kamer. Dit kon door de afdee ling niet gedaan worden. Waar in deze anders is ge zegd, berust dit op eene vergissing. Besloten werd den lOden Maart met „Animpa" en den heer Netscher naar Barsingerhorn te gaan om te trachten aldaar een af deeling te stichten. De afdeeling Haringhuizen zegde voor dit doel een bijdrage vpn 10 toe; door anderen werden rijtuigen beschikbaar gesteld. Bij de op de gewone vergadering gevolgde bestuursbijeenkomst werd de heer Jb. Koster tot secretaris gekozen; de heer Kromsigt had als zoo danig bedankt. I11 de plaats van den heer Koster werd de heer Paauw tot vice-voorzitter benoemd. Den 28sten vergaderden in het N. H. Koffiehuis al hier de afgevaardigden uit het district Schagen van den Ijsbond .Hollands Noorderkwartier," onder lei ding van den districts-voorzitter, den heer J. Merz. Van de 8 afdéelingen: Schagen, Barsingerhorn, Waar land, Warmenhuizen, Zijdewind, Kolhorn, Ilarenear- spel en Dirkshorn wuren alleen van de eerste vier ver tegenwoordigers. Besproken werd de wenschelijkheid van het plaatsen op de banen van afstandsaanwijzers, zooals de A. N. W. B. die langs de wegen plaatst. In beginsel verklaarde men zich voor het houden in den volgenden winter van clubtochten en wenschte men het hoofdbestuur in overweging te geven voortaan notulen en verslagen vóór de algemeene vergadering gedrukt aan de afdeelingen te zenden ten einde meer tijd voor beraadslagingen op die vergadering te krij gen. De heer Plaatsman, .Waarland, betoogde even als de heer Merz dit reeds deed op de algemeene verga dering de wenschelijkheid van rèductic-verleening aan Bondsleden op feestterreinen in andere plaatsen. Niemand verder iets in het midden wenschende te brengen, sloot de heer Merz op de gebruikelijke wijze de vergadering. Uit Bergen. Beroepen te Berkhout ds. J. M. Natzijl te Bergen. Uit Venhulzen Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Venhuizen door dr. FT. Toxopeus, te Anna Paulowna. Uit Schermerhorn Op de laatst gehouden vergadering der afd. van het Witte Kruis, welke werd bijgewoond door elf leden, deed de penningmeester rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat over 1908 de ontvangsten bedroegen 194.175 en de uitgaven 160.92, zoodat het batig sal do beliep 33.25s. Voor 1909 werden de ontvangsten en uitgaven geraamd op ruim ƒ213,Besloten werd den magazijnmeester eene vaste vergoeding toe te ken nen van 32.50. Geruimen tijd werd geredeneerd over een vroeger genomen besluit, 0111 op verzoek van leden ontsmetting van goederen voor rekening der Vereeni ging te doen geschieden. Deze bepaling werd thans te ruim gevonden en een voorstel van den heer Wes terhof, om de kosten van ontsmetting bij on- of min vermogenden (wanneer dit geschiedt op advies van den geneesheer, en indien een verzoek aan het bestuur wordt gedaan) voor rekening der Vereeniging te doen komen, werd met meerderheid van stemmen aangeno men. Bij de verkiezing van bestuursleden werden de af tredenden J. Helder, J. Kuilman en J. Koster allen herkozen. Beslist werd vervolgens, dat, om goederen, uit het magazijn te bekomen, geen schriftelijk bewijs van den geneesheer vereischt is. De Tooneelvereeniging „Aurora" gaf Zondag 28 Februari in het lokaal van den heer Brak voor een volle zaal, ditmaal in 't bijzonder voor de jongelui, het tooneelspel „Meuse," door A. S. IL Booms. De leden van „Aurora" bewezen opnieuw dat zij hun uiterste krachten inspanden om dit boeiende, maar moeielijke toonefclstuk goed tot zijn recht te doen komen, wat uit stekend gelukte. Na elk bedrijf bewees het daverend applaus dat het spel pakte. „Aurora" heeft een succesvollen avond ge had, jammer dat een bekend clubje jongelui er pleizier in scheen te vinden, het spel en ernstige toe hoorders door luuino dolle dronkemanspret te hinderen. Het krankzinnigengesticht „Duin-en-Bosch" te Bakkum, gemeente Castricum, nadert, zij het dan ook met tegenspoed, zijn voltooiing. Men heeft evenwel niet aan het voorgenomen plan om honderd vrouwen uit het krankzinnigengesticht aan den Zwanenburgwal te Amsterdam met 1 Januari naar Duin-en-Bosch over te brengen gevolg kunnen geven. Ook thans kunnen ze daar nog niet ondergebracht worden. Men hoopt evenwel met 1 Mei een gedeelte van het gesticht 7.00 ver ifi orde te hebben, dat de hon derd vrouwen er verpleegd kunnen worden. Van Texel. 't Scheen op een der dagen van de vorige week wel, alsof het dorp Den Hoorn op Texel gebombardeerd werd. Verscheidene projectielen, zoogenaamde elf ponders, vlogen fluitend door de lucht en vielen in de onmiddellijke nabijheid van het dorp neer, waar ze meer of minder diepe gaten in den grond sloegen. Do schapen in de omliggende weilanden stonden in groo- ten angst opeengedrongen, terwijl ook de inwoners zich angstig afvroegen, wat dparvan de reden wel kon zijn. Wat bleek het geval te zijn? Een oorlogsvaartuig hield op do reede schietoefeningen, doch blijkbaar werd riiet gelet op de richting, die de projectielen namen, waardoor groot gevaar voor mensch en dier ontstond. Gelukkig liep alles zonder ongevallen af. Het is ech ter zeer wenschelijk, dat een onderzoek wordt ingesteld, opdat het geval zich niet herhaalt. Zooals men weet, is kort geleden door de Koningin vernietigd een besluit van den Gemeenteraad van Bolsward, waarbij was bepaald, dat een onderwijzeres die in het huwelijk treedt, daardoor wordt geacht haar ontslag als zoodanig te vragen. Om zoodanige onderwijzeressen nu toch te kunnen ontslaan, stelden B. en W. voor, in de instructie voor het onderwijzend personeel op te nemen de bepaling, dat een onderwijzeres, die een huwelijk aangaat, ver plicht is ontslag te vragen, en doet ze het niet, het ontslag haar zal worden gegeven. Het voorstel werd echter met 6 tegen 5 stemmen verworpen. Aangehouden. Zaterdagmorgen is op den Meienwaterweg te Rot terdam aangehouden de venier J. J„ een man zonder vast woonverblijf. Hij wordt verdacht te Alkmaar een handwagen en te Hoeven veen een rijwiel verduisterd te bobben. ITot rijwiel is te Rotterdam verkocht. We lezen» in do „Berliner Lokal Anzeiger" 't volgen de: Het bericht over een millioenen-erfenis heeft den be woners van het Ruhrgebcrgte bepaald 't koofd op hol gebracht. De reeder Loose te Rotterdam zou 120 mil- lioen hebben nagelaten. Naar aanleiding van een be richt in eenige Duitsche bladen, kwamen in Sprakhoe- vel niet minder dan 300 personen tezamen, die allen zeiden, erfgenamen te zijn. Er werd een comité geko zen, dat te Rotterdam zal zorgen voor goede regeling van deze millioenen-erfenis, en vele van de erfgenamen zijn reeds naar Rotterdam getogen. Verpletterd. Te Lunteren onder Ede is een treurig ongeluk ge beurd, dat een zoon van zekeren R. het jcven heeft ge kost. Hij was werkzaam in de nabijheid van zijn va der, die bezig was met het rooien van hoornen, waarbij een jonger zoontje toekeek. Plotseling ziet hij dat de boom wankelt en zijn broertje gevaar loopt verpletterd te worden. Snel loopt hij toe, om het knaapje (e red den, maar komt zelf onder den vallenden boom, die hem doodt, terwijl het knaapje geenerlei letsel krijgt. „De vrije bende" te Sneek bestaat uit jongens van 16—>20 jaar, die tot doel hebben: ordeverstoringen. De kas dient tot betalen der boeten, die den leden door de rechtbank wordt opgelegd. Thans zijn de voorzitter en de secretaris wegens ordeverstoring tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld en 4 leden tot groote geld boeten. Zou de kas daarvoor toereikend zijn? Begrafenis D. Holkers. In grooten eenvoud, zoo als de overledene dat zelve gewenscht had, is Zaterdagmiddag het stoffelijk over schot van Dirk llolkors op de Nieuwe Oosterbegi aaf- plaats ter aarde besteld. Op het kerkhof werd de stoet opgewacht door de di rectie en al de sociétaires van de Nederlandsche Too- neel-Vereeniging en vele vrienden en kennissen van 1 lolkers, o. w. de heer Morriën, van het Rotterdamsclie Tooneelgezelschap, die hem allen de laatste eer wilden bewijzen. I11 de open grafkuil wierpen de leden van de Too neelvereeniging bloemen en palmtakken, als een laatste hulde aan hun trouwen kameraad. Een van de familieleden dankte de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. O -graving. Nabij do ruïne van Mathenesse, te Schiedam, is, bij het maken van een bemalingskelJer, behalve eenig aar dewerk en steenen kogels, ook opgegraven een bronzen donderbus, vermoedelijk van den alleroudsten gegoten vorm, waarin dat geschut hier te lande bekend was. Als gietwerk is het zeer ruw en voorzoover te zien, is van versiering geen sprake geweest. Het stuk wordt in het gemeente-museum aldaar geplaatst. Men schrijft ons Eenige maanden reeds woont het gezin van zeke ren P. v. d. Linde te Tolbert, gem. Leek (Gr.) in een kuil in den grond. I11 de laatst gehouden vergadeiing gaf de wethouder De Graaf in overweging, het gezin op te nemen in een onbewoonbaar verklaarde woning, die lang zoo slechi niet is, als er wel zijiï. De inspecteur der volksgezond heid gaf aan B. en W. in overweging bedoelde woning tijdelijk voor vijf jaar als keet in gebruik te doen ne men door bedoeld gezin. Over deze woning is advies gevraagd van de gezondheidscommissie, met betrek king tot een muur. Besloten werd de zaak aan te houden tot bedoel ad vies zal zijn ontvangen. IJswedstrljden- Gisteren werd te Veendam op de in dezen winter hoogst merkwaardige ijsbanen van het sportterrein, een wedstrijd gehouden van parer. in het schoonrijden. Zeker eenig in 011s land. Op de ijsbanen van het sport terrein te Veendam wordt nog eiken avond bij elec- trisch licht schaatsen gereden. Mej. A. Vermeeren'van Geertruidenberg heeft te Dordrecht hare eerste openbare lezing in Nederland gehouden, waarin zij den weg aanwijst: „om de groot ste maatschappelijke bezwaren van onzen tijd, die ten nauwste verband houden met de geestelijke en phy- sieke krachten van het eerstkomende geslacht, prac- tiscli op te lossen". De aanwezigen waren slechts wei nige, nog geen twintig. Tn hare inleiding, zoo lezen we in de Dordrechtache Courant, verklaarde spreekster zich te richten: „tot alle vrouwen en meisjes dezer stad, die hechten aan den reinen dampkring van haar huis, aan de smette- loozo blankheid van het familieleven, aan den inner- lijken huiselijken vrede, aan het herstel onzer maat schappij, over 0119 tyranniek optredend zenuwgestel, aan de voortplanting van een menschenras vol fiere zelfbeheersching, aan de verheffing van ons geslacht, ook in betrekking tot de zusteren, die door geboorte of omstandigheden tot de maatschappelijk minderbe deelden behooren namelijk tot onze dienstboden". Spreekster had namelijk tot onderwerp voor het eer ste gedeelte van hare lezing gekozen„Geen dienstbo den meer 1Het dienstboden-stelsel acht zij een grooten ;naatscliappelijken misstand en om dit te be wijzen schetste zij in schrille kleuren de kwade practij- ken en slechte hoedanigheden, ook op zedelijk gebied, van de meeste dienstbaren, die door den chronischen dienstboden-nood de bazin zijn in de huisgezinnen. Om aan dien misstand een einde te maken zou spr. willen stichten instituten met telefonisch aangesloten abon- né's, waarin degelijke meisjes uit den netten burger stand onder leiding van chefs gerechten bereiden en huiselijke werkzaamheden verrichten. Het aantal dienstboden zou zoo in de gezinnen meer en meer kun nen worden ingekrompen, wat meerdere ontwikkeling tevens van de vrouw des huizes zou tengevolge hebben. Huishoudelijke inkoopen geschieden over een centrale inrichting; alle bezoeken worden op één uur gesteld, zoodat niet naar de bel behoeft te worden geloopen; hef ruwe huiswerk geschiedt door mannen. Spr. acht lit cqn goede oplossing, beter dan het slaken van de zucht „wat i9 er tegen te doen?", „een leelijk stop- woorde om de verkankering van het maatschappelijk loven te maskeeren". Daar niemand eenige inlichting verlangde, ging spr. onmiddellijk over tot hare voordracht: „De kan toorkruk voor de mannen; 't arbeidsveld in de vrije natuur voor de meisjes". Hierin werd uiteengezet hoe het kantoorleven voor de vrouw, die geduchte con currentie is geworden voor den man, uiterst ongezond is in verband met hare natuurlijke roeping als echtge- noote en moeder. Spr. gaf eene tegenstelling tusschen het moeder-worden van eene boeren-vrouw en van eene ovérbeschaafde kasplant-vrouw, wier kind wordt wrak op de wereldzee. Daarom moet de vrouw worden terug gegeven aan de natuur en daarin voor haar een nieuw arbeidsveld worden gezocht. De vrouw moet zich, in vereeniging, toeleggen op bedrijven in de open lucht, als:-bloemisterij, kassen-tuinbouw, karperteelt, het kweeken van watervogels, hoenderteelt, ijmkerij, enz., v.-aarvan" de voordeelen in lichamelijk en geestelijk op zicht werden geschetst. De meer bemiddelde vrou wen moeten in deze den weg banen voor de armere. Dc hierdoor vrijkomende mannelijke krachten moeten op den kantoorkruk, zoodat slechts eene ruil plaats vindt. Spr. verklaarde ten slotte, het plan te hebben dit jaar bij Geertruidenberg een terrein in dezen geest te openen. De zuivere winst harer lezingen zal hiervoor het kapitaal moeten verschaffen. Verschillende der aanwezigen hadden vóór het slui- ten dér bijeenkomst de zaal reeds verlaten. Treurig. Terwijl een arbeider te Herpen, nabij Ruvenstein, bezig was zijn geweer schoon te maken, ging een schot af, 't welk zijn eigen kind, een meisje van zestien maanden, trof. Het kind was terstond dood. De va der wist niet dat het geweer geladen was. De Onstwedde is Zaterdagavond een dennebosch van de gemeente Groningen in brand geraakt. 2'/2 hecta ren waren reeds aangetast en de brand woedde nog voort. UITVAART Mr. SANNES. 's-GRAVENHAGE, 1 Maart. Onder veel belang stelling is lieden op oud Eikenduinen begraven Mr. Salines, raadsheer van het Gerechtshof te Den Haag, vroeger president der rechtbank te Alkmaar. De re sident van het Haagsche Hof, Mr. Van Geuns, huldig de hem aan de groeve. Onder de kransen was er een van de rechtbank te Alkmaar. INBRAAK. HENGELO, 1 Maart. Alhier is ingebroken in het laboratorium van de fabriek Stork. Zeven platina be kers, ter waarde van 150 gulden worden vermist. ENSCHEDE, 1 Maart. Heden is er over het voort zetten der staking gestemd. Hiertoe werd besloten met 210 stemmen vóór, 64 tegen en 10 blanco. VERDRONKEN. GOES, 1 Maart. Twee knapen van 12 en 13 jaar waagden zich op het ijs en verdronken. ONEERIJKE BESTUURDERS VEENENDAAL, 1 Maart. De justitie heeft een onderzoek ingesteld op het gerucht dat het met de fi nanciën van het ziekenfonds aan de fabriek van L. niet in orde moet zijn. Dc leden van het bestuur zijn ge hoord en de boeken zijn in beslag genomen. Vaders van groote gezinnen moeten de schuldigen zijn. E n kindorconcart. I11 het Berlijnsche circus-Busch heeft gisteren een concert plaats gehad van 2000 schoolkinderen. Op drie Zondagen zal dit concert herhaald worden. Een mooie luchtspiegeling. Donderdagmorgen zagen de bewoners van Kraut- hoim, in Baden, nabij de WurtembergschBeiersche grens, aan den onbewolkten hemel in noord-oostelijke richting, ongeveer 25 a 30 graden boven den liorizofit een heldere rose lichtstreep, welke langzamerhand in een door de zon beschenen landschap vei#!i derde, waar in velden, weiden, bosch en zelfs een dorp met kerkto rens duidelijk waar te nemen waren. Er kwam plotse ling leven in dit beeld. Men zag troepen soldaten, die in gevechtsorde tegenover elkaar stonden. De troepen hielden stil en men zag duidelijk een gevecht, dat zich ontwikkelde. Snel verdwqen daarna het verschijnsel weder. Achterna bleek dat op een afstand van 18 kilometer manoeuvres hadden plaats gevonden. De k n pi t i n v n K p nick „Hoe ik kapitein van Köpeniek werd. Mijn levens beeld. Door Wilhelm Voigt, bijgenaamd kapitein van Köpeniek" is de titel van een juist verschenen boek, welks, inhoud men wel kan vermoeden. Een stud eater, grap. De studenten in Cambridge staan in geheel Enge land bekend als grappenmakers. Zij moeten hun naam handhaven en zijn verplicht telkens iets nieuws uit te vinden. Dezer dagen zijn zij uitstekend geslaagd. Men weest wij meldden het eenigen tijd geleden dat ten Amerikaansche dame mrs. Carrie Nation een veld tocht heeft ondernomen tegen alcohol en tabak, en dat zij hare slagen bij voorkeur in de café's levert. In de plaatselijke bladen van Cambridge verscheen het be richt dat deze vrouw een jaarlijkschen debatavond zou bijwonen om over „alcohol en tabak als tweelingson deugden van ons geslacht" te spreken. Half Cambridge liep 's avonds naar het station, maar de Amerikaansche verscheen niet. De zaal was intussehen dik bezet door studenten, die rookten als schoorsteenon, zoodat men in de zaal weinig kon on derscheiden. De voorzitter verzocht don aanwezigen daarom het rookeu na te laten. Dc aanwezigen rook ten door - sommigen gelijktijdig uit twee pijpen en twee sigaretten! Mrs. Carrie Nation bleek niet de ge wone bijl bij zich te hebben, maar een hamertje. Zij sprak met een diepe, heesche stem aldus: „Mijne vrienden (applaus), mijn beste vrienden (daverend ap plaus). Ik ben hierom een paar woorden te spreken (hoera's). Met Uw lawaai maakt ge me niet bang. Ik ben juist uit Amerika gekomen („Niet waar"). Ik landde te Glascow, ik ben te Londen in twee café- chantants opgetreden (foei's) en café-chantants, vrien den, zijn inrichtingen, waarnaar geen fatsoenlijke men sehen gaan („E11 u dan?") Ik heb ze slechts als spreekgestoelten gebruikt om een paar woorden te zeg gen. Zaterdag, als gij Uw kroegavonden hebt, komt ik hier terug (bravo's). Zoo ging het geruimen tijd door. Toen haar speech afgeloopen was, werd mrs. Carrie Nation aan den de ken van het dispuutcollege, een hoogleeraar, voorge steld, met wien zij zich geruimen tijd onderhield. Wat er tusschen vier muren gebeurde bleef onbekend, maar toen de deur weer geopend werd, kwam inplaats van de dikke Carrie Nation, met wie de studenten den spot meenden gedreven te hebben, een door zijn gees tige invallen bekend staand student, die alle collega's er in had laten loopen. Vergulde spoorwegsignalen. In Amerika heeft men vergulde spoorwegsignalen ingevuld, die duidelijk zichtbaar zijn en op den duur veel beter blijven dan de geverfde, zoodat de aanvan kelijk hoogcrr kosten later gemakkelijk weer worden verdiend. Hel Duitsche militaire luc h^t 3 c h i p. Met het Duitsche militaire luchtschip „Zeppelin I zullen van morgen af aan proeven genomen worden. Een hoofdofficier is sinds eenigen tijd met 21 mili taire luchtschippers, meest monteurs, aan het oefenen geweest, terwijl er bovendien 3 officieren en 66 man bij het luchtschip zijn gedetacheerd. Door eeu reuzenslang verslonden. Een Duitsch-Oost-Afrikaausche courant maakt mel ding van de volgende gebeurtenis die bij Algeta heeft plaats gehad. Een inboorling had zijn plantage door andere inboorlingen laten wieden, waarvoor geen gold betaald wordt, maar de menschcn op pombe (een bier soort) getracteerd worden. Een van hen ontdekte op het sterk begroeide veld een reuzenslang, welke daar in kalme rust lag. De man vond slangenvleesch een lekkernij en zei niets van de ontdekking. Tegen den avond, toen het bier hem wat te veel moed had gege ven, trok hij er echter op z'n eentje op af. Met een stok gewapend ging hij de slang te lijf. Het beest pak te hem beet en verslond den neger. MAANDAG: Gem. Koor „Alcmaria," repetitie, 71/2 uur, Harmo nie. Comité tot viering van de geboorte van een Oranje telg, vergadering 8 uur, Diligentia. Teekengenootschap „Kunst zij ons doel," teeken avond 7 uur, Nieuwe Doelen. Kegelclub „Alcmaria Victrix," 8 uur, Diligentia. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 81/1 uur. Physica, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Turnlustoefeningsavond, 91/, uur. Ontw. club „Ontw. zij ons doel", lezing 8 uur, Cen tral DINSDAG: Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond: mannen-afdeeling 8B/4 uur; jengens-afdeeling 71/, uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Chr. School Doelenstraat. Zangver. „Nieuw Leven", repetitie voor heeren, 81/2 uur, Central. Toonkunst, afd. zang en orkest, 8 uur, Unie. Gem. Zangver. D. O. V., repetitie, 8 uur, Graanhan del. WOENSDAG: Schietver. „Weerbaarheid," schietoef., 8 uur, nieu we Doelen. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/» uur. S. D A P. Zondag 7 Maart a.s. zal de afdeeling Alkmaar der S. I). A. P. haar jaarfeest houden in café Voorwaarts Oudegracht. Als feestredenaarster zal optreden Mevr. KuykhofKoedijk. De avond zal verder gevuld wor den met de opvoering van de dramatische schets „Jean Marie", voordrachten, zangnummers en muziek. Te vens zal een gratis prijsuitdeeling plaats vinden voor de bezoekers dezer feestavond. Zaterdag vergaderde alhier het Departement Noord- Holland van de vereeniging van Leeraren bij het Mid delbaar Onderwijs. De vergadering gaf als hare mee ning te kennen, dat algemeene verbetering der salaris sen van leeraren bij het M. O. wenschelijk is. Tevens werd met algemeene stemmen op voorstel van den voorzitter besloten, aan te dringen op gelijkstelling van de salarissen in de gymnastiek en het teekenen, met die van de gewone leeraren. De vriendschappelijke wedstrijd die er gistermiddag gespeeld is door de club Union I van Haarlem tegen Holland I van hier werd door laatstgenoemde gewon nen met 4 tegen 1. De kampioenwedstrijd Alcmaria Victrix III tegen Sport uit Zaandam mede gistermiddag alhier gespeeld, werd door A. V. gewonnen met 21. Openbare leeszaal en boekerij Gedurende de maand Eebruari 1.1. werd de openbare leeszaal en boekerij alhier bezocht door 913 heeren ep 136 dames. Bond van Ned. Onderwijzers. Zaterdag hield de afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers, alhier, een huishoudelijke vergadering in Café Central. Na opening door den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan van de inge komen stukken, waaronder zich bevond een schrijven der Gewestelijke Propaganda-commissie, vermeldende, dat in de maand April te Alkmaar een vergadering zal gehouden worden van afgevaardigden der afdeelingen uit Noord-Holland. Naar aanleiding hiervan worden tot afgevaardigden benoemd de heeren Koog en Wes ter, terwijl als eventueel op die vergadering te behan delen punten worden opgegeven: „De gehuwde onder wijzeres in de school," en „de democratische school." Daarna werd overgegaan tot het referendum over de voorstellen, die op de laatstgehouden Algemeene Ver gadering zijn aangenomen. liet punt „Bespreking vacantie-regeling" werd tot een volgende vergadering aangehouden.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2