DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 50 Honderd en eifden jaargang. 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. DINSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 2 MAART. BINNENLAND. STADS NI EÜWS, Telefoonnummer 3. De Eelje-herdenklng Een luch balion gedaald Over boord geslagen, Boschbrand. 'J9 Een van het tMo Bloedvergiftiging. Gevallen. Een driftkop. Uit Dlrkshorn. Uit Broek'op Langcndijk. Uit Schagen. ALKMAA COURANT. ALKMAAR, 2 Maart. Tn Duitschland doet de Rijkskanselier op het oogen- blik ongeveer alles wat hij kan orp zich en zijn finan- ciëele hervormingen boven water te houdhn. Hij- confe reert met de ministers van financiën der bondsstaten, hij vraagt verschillende partijleiders bij zich ten eten, bestudeert problemen, waarover hij zich vroeger nim mer bekommerde en plaagt zijn geheugen met enorme getallen. Hij ziet zich omringd door intriganten, die trachten de nieuwe draden, welke hij aanknoopt, on middellijk te verbreken, die sinaasappelschilletjes op den politieken bodem leggen, in de hoop dat hij hier over zal uitglijden. Twee jaar is het nu geleden dat de heer von Bulow het Duitsche volk opriep tot den strijd tegen het cen trum, dat er een conservatief-libera al-democratisch verbond tot stand kwam, Block geheeten. Voortdurend zijn er pogingen aangewend om dat blok in stand te houden. Maar telkens werden de scheuren grooter. En hoe ver het nu al gescheurd is, blijkt te Alzey-Bingen, waar de nationa al-liberalen een eentrumsman voor den Rijksdag steunen. Trouwens ook in den Rijks dag schenen de conservatieven en het centrum elkaar te hebben teruggevonden. Zij boden den Rijkskanse lier een brug aan, 0111 zijn belastingplannen daarover te sleepen. Een «ogenblik moet hij er over gedacht heb ben van dit aanbod gebruik te maken en daardoor voorgoed het blok te kloven en in het vuur te werpen. Maar hij heeft zich bedacht. Hij heeft de leiders van dc verschillende partijen nog eens bijeengeroepen, hij heeft van verscheidene bloempjes in zijn belasting- bouquet afgezien o. a. van de Nachlassteuer, waar door de erfenissen, indien er geen erfgenamen in den derden graad en geen testamenten bestaan zouden komen aan den staat en hij hoopt daardoor weder om het.verbond te hebben gered. Men vraagt zich af, waaraan zulk geschipper in het politiek vaarwater, dat blakstil ligt en waarop het scheepje van staat geen duimbreed vooruit komt, is toe te schrijven. Is het Duitsche volk tegenwoordig politiek onmachtig? Ligt het aan de algemeen heer- schende dufheid en onverschilligheid Of aan den Rijkskanselier die het beginsel van zelfbehoud wat al te duidelijk op den «voorgrond schuift? Theo Wolff van het Tageblatt schijnt geneigd de laatste vraag bevestigend te beantwoorden. Hij geef teen ietwat zonderlinge vergelijking. In Berlijn is tegen woordig een „man met drie beenen" in een kijklokaal tentoongesteld, op wien door de groote reclameplaten de aandacht gevestigd wordt. Wie echter een, man hoopt te zien, die werkelijk op drie beenen loopt, komt bedrogen uit: het derde beentje is maar kort, zit ter hoogte van den middel en het dient tot niets. Ook prins Bülow heeft op een goeden dag door groote. plakkaten doen weten, dat hij op drie beenen zou loopen en dat hij aan zijn persoonlijkheid een li beraal aanhangsel had ontdekt. Maar ook prins Bü low dacht er niet aan op dat derde beentje te loopen en toen men zag, dat men alleen maar in een kijk- tent gelokt zou worden, werd men teleurgesteld. Om dat men spoedig den indruk kreeg, dat 't liberale beentje slechts als lokmiddel diende, en dat het voor niets an ders dienen zou, kijken degenen, die belang stellen in politieken vooruitgang, slechts met nieuwsgierigheid naar het dilemma van prins Bülow. Er is een oogenblik geweest, waarop de Rijkskanse lier alle liberale partijen voor altijd aan zich kon ver-, plichten, waarop hij de macht bezat en slechts de kracht miste. Toen hadden de vrijzinnigen hem moeten dwingen, maar deze menschen leefden in het geloof, dat het beentje wel zou groeien. Of prins Bülow blijft of gaat op dit beentje zullen we hem wel niet meer zien wandelen en zich steeds meer schamend zal hij, als de man uit Zuid-Italië, het buiten de kijktent in zijn mantel verbergen. Als prins Bülow wint, dan zullen we nogmaals zijn Odysseus-handigheid 'IrPVondereii, welke hem zoo merkwaardig uit elk labyrint helpt. Als hij verliest, dan zetten wij gaarne eenige sympathieke woorde 1 op zijn agrarischen grafsteen: Een man, die meer bezat dan de anderen, en wien slechts het beslissende ver mogen ontbroken heeft. Een wondermensch met mooie aanhangsels. Verkiezingen Tweede Kamer. Door de S. D. A. P. in het district Hilversum is voor de a.s. verkiezing candidaat gesteld de heer J. van der Waerden van Amsterdam. In de aula der Gemeente-Universiteit te Amsterdam had gistermiddag een druk bezochte bijeenkomst plaats, uitgaande van het „Comité tot herdenking van den lOOsten geboortedag van dr. J. P. Heije," waar C. E. Daniels een rede hield, welke tot onderwerp had: „Wat deed dr. J. P. Heije voor zijn vaderland als ge neeskundige." j Toen deze plechtigheid afgeloopen was, begaven de aanwezigen zich naar een der zijvertrekken van het universiteitsgebouw, waar de Heije-tentoonstelling ge opend werd. Deze expositie omvat boekwerken en hand schriften van dr. Heije, voornamelijk op medisch ge bied, en werd georganiseerd door dr. C. I'. Sclireve, secretaris-hoofdbestuurder van de -Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst (in die qualiteit één der opvolgers van dr. Heije)en lid van het uitvoerend comité. Gisteravond had in het Concertgebouw het feest plaats ter herdenking van dr. J. P. Heije's honderd sten geboortedag, ter gelegenheid waarvan (is. L. C. Schuller tot Peursum een gedachtenisrede uitsprak. Vooraf werd door het kinderkoor gezongen „Van mannen in oorlog, van mannen in vree. Ds. Schuller tot Peursum zeide dat dit Heije-feest voor hem geen aanleiding was om zichzelven en zijn gehoor op te winden met een opschroevend betoog, als vierde men de nagedachtenis van een van Neerlands vele groote mannen. Heijl verdient een eereplaats in de rij dergenen, die voor onze natie van goede betee- kenis zijn geweest en blijven zullen. Spreker herinnerde er aan, dat Heije zong over zaai en en maaien: „Ik weet een kostlijk vooglenlied: „Wij zaaien niet, wij maaien niet." Maar hij was als de landman: Die zaait maar toe, die maait maar voort, En denkt bij 't rijzen van den dag: ,,'k Ben blij toch, dat ik werken mag!" Heije heeft den zegen, dat hij nog spreekt nadat hij gestorven is, dat hij nog werkt lang na het dalen van zijn levensavond. Llij zaait en maait nog voort. Over dat zaaien en maaien wenschte spreker iets te zeggen. Allereerst gaf hij „dankbare herinneringen" schetste de Heije als kinderdichter; vervolgens sprak hij over de innige hoogschatting welke hij den man toedraagt, die goed zaad op voorbeeldige wijze strooide, die. van deugd, vaderlandsliefde en Godsvrucht ons volk wilde leeren zingen, opdat het lied der kinderen lot daden zoude worden bij het opgroeiend geslacht en opdat de ziel op vleugelen omhoog zoude stijgen bij de roepstem: Een lied, een lied, uw leven lang! In het derde deel van zijn rede sprak de redenaar de verwachting uit, dat Heije's oogsttijd nog niet voor bij is, naar de spreuk: een ander is het die zaai, een ander die maait. Hij eindigde aldus: Een feestviering als deze geeft mij hoop, dat er nog een oogstdag is en dat velen van allerlei zijden nog zullen willen genieten van de goede vruchten uit den rijken boomgaard van Heije's wijsheid en liederschat en zoo ook elkander nader zullen komen. Die rijkdom heeft mij niet weinig gedrukt. Ik vrees de, dat ik u snood bestelen zoude, niet het tiende deel aanhalend van wat Heije u predikt. Gerustgesteld ein dig ik; ik liet nog zooveel te plukken over als u lust. Eigenlijk had ik mijn geheele rede kunnen beperken tot deze ééne zinsnede: Lees in Heije, laat hem u voor zingen en dankbaar zult gij denken aan het kind, .he den voor 100 jaren geboren, dat een man werd, die een eer en zegen voor ons volle was en die in ons hart n blijden toon van gezang opwekt, als wanneer wij een vogellied boven ons hooren, dat weerklank vindt in ons hart en in onzen mond, dankbare, blijde liederen wek kende, die ons weltevreden maken en dankbaar Gode ter eer. Tot besluit zong het kinderkoor dat tusschen de ver schillende gedeelten in zich deed hooren: „In het groene loover zit een vogelijn," en het koraal „Den hoogen God alleen zij eer!" Daarna werden er verschillende liederen gezongen, terwijl tot waardig besluit van het feest door alle aan wezigen Heije's Vlaggelied aangeheven werd, op de melodie van Wilhelmus Smits. GEMENGD NIEUWS Mr. Th H Sannes. Bij de opening der burgerlijke zitting van het ge rechtshof te 's-Gravenhage, gisterochtend, hield de pre sident, mr. J. J. van Geuns, de volgende toespraak Mijne heeren, waarde ambtgenooten en leden der ba lie! „Een voortreffelijk man is heengegaan. Onze trouwe vriend en medearbeider, de raadsheer Sannes, stierf j.l. Vrijdag aan eene snel toegenomen ziekte. Onver moeid im werkzaamheid, kundig, in hooge mate nauw keurig en nauwgezet, heeft hij het „Quo magis agis, lo perfectior" tot waarheid gemaakt. Aan zijne pen dan ken we zoo menig grondig uitgewerkt arrest. Arbeid was zijn lust. Zijn onverwacht verscheiden op niet ge vorderden leeftijd doet ons vragen: hoeveel had deze man nog niet tot nut der rechtspraak kunnen geven; maar doet ons tevens op het innigst deelen in het zwa re verlies voor zijne toegewijde gade en zijne kinderen, aan wie hij zoozeer gehecht was en die terecht treuren over een zoo zeldzamen man en vader. Ave pia anima Namens het parket sloot proc.-gen. mr. Bijleveld, namens de balie mr. M. M. de Pinto zich aan bij de woorden van den president. De sneeuw. Een kleine negenhonderd man werd gisteren door de stadsreiniging te Amsterdam aan het werk gezet, om behulpzaam te zijn bij het opruimen van de sneeuw en het aanvegen der morsige straten. Zondagnamiddag te half zes passeerde een luchtbal Ion het dorp Nieuwersluis aan de Vecht. Daar het al donker begon te worden, besloten de luchtreizigers te landen. De ballon nam een dalende richting aan, wat een mooi gezicht opleverde, en was te kwartier voor zes op den grond. Tal van inwoners van Nieuwersluis en omstreken waren per fiets den ballon gevolgd en kwamen bijna gelijktijdig op de landingsplaats, een half uur van Nieuwersluis, aan. Door de houding van de bevolking en het tactvol op treden van een hunner was de ballon reeds te half acht ter verzending gereed aan het station Nieuwersluis. De bemanning bestond uit 3 Duitschers, die te 8 uur 's morgens te Dusseldorf waren opgestegen. De eizigers keerden gisteren naar Dusseldorf terug. Zaterdagavond is een uur na het vertrek van den stoomtrawler Erica uit de visschershaven van IJmui- den, de stoker II. Alders, bij het aschscheppen over boord geslagen en verdronken. De ongelukkige laat een weduwe met 2 jonge kinderen na. De brand in het dennebosch van de stad Groningen bij Onstwedde is met groote moeite gebluscht. Een oppervlakte woud van ongeveer anderhalf hectare is verbrand. Zoo ver het oog reikt, is de Zuiderzee bij Enkhuizen in alle richtingen vol ijs. De stoombootdiensten zijn gestaakt. De veerboot, gistermorgen van Enkhuizen naar Stavoren vertrokken, was wegens het ijs genood zaakt terug te keeren. In brand. Zittende met een stoof onder haar voeten, viel Zon dagnamiddag juffrouw E. T„ vrouw van J. H. II., te Rotterdam in slaap in haar woning aan de Zaagmolen straat. Door het vuur uit de stoof vatte haar klee ding vlam. Zij kreeg ernstige brandwonden aan de beenen en het onderlijf. Schaatsenrijden. Op de Nieuwe Ijsbaan te Leeuwarden is Zondag druk schaatsengereden. De Utrechtsche rechtbank heeft gisteren J. W. R„ een lid van het bekende trio-Roos, uit Amsterdam, bekl. van diefstal te Utrecht, -veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De Y4-jarige koopvrouw II., te Wageningen, die de vorige week bij te vroeg uitstappen onder de Ooster stoomtram geraakte, is in het ziekenhuis aan de ge volgen bloedvergiftiging overleden. Door de sneeuw Gistermorgen is te Wageningen de Oosterstoomtram van 6.2Y naar Arnhem op den hoek van de Stations- en Bergstraat door de sneeuw uit dc rails geloopen. De vaart, die de tram daar nemen moet, was oorzaak, dat dr machine over het trottoir heen vloog en tegen den gevel van het huis, bewoond door de dames B„ aan botste. De voordeur werd er totaal uitgedrukt, terwijl de gevel voorts nog andere schade kreeg. De tramwa gens stonden dwars over den weg. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De materieele schade is aan zienlijk. Zaterdagavond is de te Bovenkarspel bij Enkhuizen wonende landbouwer F. K„ door het uitglijden op straat met zijn hoofd in een puntig hek gevallen, met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. De worstelbaas Perouse, bijgenaamd „de Leeuw van Valencia," die Zaterdagavond in het Circus Henry te Rotterdam verloren had, maakte zich bij zijn thuis komst in zijn kosthuis aan de Aert van Nesstraat zóó woedend, dat hij den boel kort en klein slceg. Daarop is hij gevlucht in de richting van België. Dïfcfstal in een kerk. Gisteren heeft in de gereformeerde kerk aan de Ammanstraat te Rotterdam na de morgengodsdienst oefening een persoon zich laten insluiten. Toen hij daarop tusschen 12 en 1 uur alleen in de kerk was, heeft hij in de kerkekamer met een breekijzer een kast opengebroken en zich meester gemaakt van vier zak ken inhoudende de opbrengst der morgencollecte en geschat op 100. Treurig. De Zaterdagavond te Leeuwarden in De Harmonie gehouden biljartpartij werd door een allertreurigst voorval gekenmerkt. De heer B„ vroeger arts te Ber- gum, thans woonachtig te Leeuwarden, nog altijd een groot biljartliefhebber in weerwil van zijn bijna 80 ja ren, was den vorigfen dag lid der vereeniging gewor den om nog aan den wedstrijd te kunnen deelnemen. Even vóór het begin was hij in de biljartzaal binnenge komen. Leunende tegen een der biljarten en met een der aanwezigen sprekende, sloeg llij eensklaps achter over; een beroerte had hem getroffen. Een zoo spoe dig mogelijk ontboden geneeskundige kon slechts den dood eonstateeren. had opgesloten, toen de gaskachel openzette en rustig afwachtte tot het giftige gas zijn werk zou doen On bewust heeft zij echter een ander mede in het graf ge sleept. Boven de badkamer is een slaapkamer van het personeeleen der kellners legt er zich ter ruste, het gas van de benedenkamer stroomt door openingen van de centrale verwaiming in zijn kamer en de arme kerel wordt niet meer wakkertoen men hem 's mor gens wilde wekken, had het gas ook hem vergiftigd. Maar wel opmerkelijk is, dat de portier, die hem kwam wekken, niet dadelijk omdekte, dat de kamer met lichtgas gevuld was. Men kan natuurlijk onder stellen, dat de man zwaar verkouden was, maaj ook _nderen, die toesnelden op zijn geroep,roken volstrekt niet de doordringende lucht, die lichtgas kenmerkt. E11 weet men, wat daarvan de oorzaak was? De on gewone samenstelling van ons lichtgas. Door het ge wone steenkolengas is gemengd een hoog percentage mtergas. Dat is een goedkoop goedje wor,dt het niet gemaakt door waterdamp over gloeiende cokes te doen strijken? heeft zeer weinig lichtkracht maar wel warmtevermogen. De vroegere directeur onzer gasfabrieken, de heer Van der Horst, heeft de men ging dier beide gassen ingevoerd, ten einde de winst van het gasbedrijf op te voeren. Toen de zaak in den Raad behandeld werd, is wel gewezen op het minder waardige karakter van het watergas, doch die oppositie sloeg men in den wind onder bewering, dat, daar ieder toch gloeikousjes gebruikt, de verslechtering van het lichtgevend vermogen van het gas niet zou hinde ren. Maar ernstiger was het verzet tegen het water- gas, omdat dit zoo giftig is en de aanwezigheid er van niet door reuk verraden wordt. Er is toen gedacht over de mogelijkheid om het gas te „parfumeeren, doch verder dan tot denken is het niet gekomen en misschien is dat wel de oorzaak van den dood. van den kellner, want als het gas zijn oude samenstelling had gehad, zou het zijn aanwezigheid wellicht zoo tijdig verraden hebben, dat redding nog mogelijk ware ge weest. E11 ditzelfde ware dan ook het geval geweest, als er bij" het gas--een of ander geurtje -of desnoöds stankje ware geweest. Het zal mij benieuwen, of niet een of ander raads lid zal trachten zich verdienstelijk te maken door een interpellatie over de zaak te houden en misschien zal men dan komen tot maatregelen, die het gevaar van ons lichtgas zullen helpen verminderen." Tot predikant bij de Geref. kerk alhier is beroepen «de heer K. v. d. Beek, candidaat te Middelstum. Van de laadplaats alhier werden in de maand Febru- ari verzonden 462 wagonladingen groenten. Uit Bergen Het door de Wed. V. alhier vermiste bedrag van 210 is door haar zelve in hare woning teruggevonden. Zij bleek het zoo goed opgeborgen te hebben, dat het moeielijk terug te vinden was. Uit de Rijp In een alhier gehouden vergadering van de tuin- bouwvereeniging „Rijp en Omstreken" is besloten dit jaar weder een tentoonstelling te organiseeren in ver eeniging met Floralia. Tot leden van het bestuur wer-# den herkozen de heerenD. DekkerM. v. d. Meulen en F. van Straten. De ontvangsten in 1908 bedroegen 852.3Y5 en de uitgaven Y12.056, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van 140.32. De levering van dc benoodigde zakken voor 1909 werd opgedragen aan den heer T. Visser te De Rijp. Het boekjaar 1908 van de Maatschappij tot bevorde ring van Nijverheid wijst een te verdeelen winst aan de 5 vennooten aan van 6520. Watergas. I)c Amsterdamsche brief van de Prov. Gron. Ct. be gint als volgt: „Ons gas heeft wftder twee slachtoffers gemaakt een Utrechtsche dame. die in een aanval van zwaar moedigheid zich in de badkamer van het hotel Suisse Gisteravond werd bij den heer Visser in het Stations- koffiehuis de ledenvergadering gehouden der afdeeling Schagen en Omstreken van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw. Als afgevaardigde naar de buitengewone algemeene vergadering der Maatschap pij werd benoemd de heer A. Sleutel te Schagen en voor de a.s. vergadering van de vereeniging tot ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier dc heer D. Smit te Schagen. Beide afgevaardigden bekwamen vrij mandaat. Wegens verhindering van den penningmeester werd dp rekening en verantwoording over 1908 uitgesteld tot de volgende vergadering. Een Oranjedag, Gisteravond was in het lokaal Diligentia een verga dering belegd „ter bespreking van de te houden fees telijkheden op den dag der geboorte van de a. s. Oran jetelg." Deze vergadering was uitgeschreven door een comi té bestaande uit de heeren J. J. Boogh, F. II. Ringers, A. J. Stikkel, G. van Nieuwkuyk (in de plaats van den heer J. II. Jacobse) en B. Kuyper. Bij afwezigheid van den heer Boogh presideerde de heer Ringers, die de vergadering opende met een woord van dank te brengen voor de goede opkomst en mededeelde, dat 11a hetgeen er in de laatste tijden in ons vaderland is gebeurd nu er overal pogingen werden aangewend om de Koningin te eeren met de komende blijde gebeurtenis de commissieleden be sloten hadden zich te vereenigen om den dag dier ge beurtenis hier niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Hoewel de feesten elkaar tegenwoordig opvolgen, toch zijn de tijden er wel naar om feest te vieren, vooral een

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1