Hollands Noorderkwartier. IJlt Schïori Moord te Zaandam worde, hetzij met gewone, hetzij met een grootere bij de grondwetswijziging te bepalen meerderheid, doch zonder dat steeds ontbinding der Kamers wordt ver- eischt, tot de verleening van kiesrecht en verkiesbaar heid aah vrouwen te besluiten. Nederlamlsch-Belglsch Postverdrag. Volgens do Matin te Antwerpen zijn de administra ties der posterijen in België en Nederland tot overeen stemming gekomen over het beginsel der verlaging van de porto's met 50 voor den dienst tusschen beide landen. lieden houdt de Vereeniging tot Ontwikkeling van d( n Landbouw in Hollands Noorderkwartier liare voorjaarsvergadering in de Prins Maurits" te Nieuwe Niedorp. Te ruim half elf opent de voorzitter, de heer J.Win- lcel, de vergadering. Wanneer wij zoo zegt liij onzen blik rondslaan, dan blijkt ons, dat het op dit oogenblik nog volop win ter is. Met verlangen wordt door den landbouwer i.aar verandering van de weersgesteldheid uitgezien, opdat spoedig met den landarbeid een aanvang kan worden gemaakt. Ook de Vereeniging „Hollands Noorder kwartier" moet lang wachten voordat zij vruchten ziet van haren arbeid. Zij toch wil de ontwikkeling van den landbouw bevorderen, omdat deze den land bouwer ten goede komt. Met den wensch dat ook deze bijeenkomst het hare tot het welslagen van den arbeid moge bijdragen cpent spreker de vergadering. Medegedeeld wordt hierna dat er tegenwoordig zijn lT4 leden en 1 zoon van een lid, dat er 250 subsidie is ontvangen van de regeering voor de bevordering van de schapenteelt, dat het adres in zake droogma king van de Zuiderzee is verzonden, eveneens adliae- siehetuigingen der zustervereenigingen, dat de Kon. Neder], Vereeniging voor den Landbouw is opgericht cu de statuten daarvan zijn vastgesteld. Betreffende het onderzoek in zake rotkamers wordt medegedeeld, dat dit onderzoek op vele bezwaren stuit, met name wat de plaatsing aangaat. De regeering heeft evenwel financieelen steun toegezegd, terwijl Midwoud als een zeer wenschelijko plaats is aangewe zen voor de totstandkoming van een dergelijke kamer. Ingekomen is een schrijven van den heer J. Best Nz. dat hij zijn benoeming tot bestuurslid aanneemt. De heer Best, ter vergadering aanwezig, wordt door den voorzitter welkom geheeten. Een schrijven van den heer Banning tc Alkmaar, dat hij in het bezit is van een middel tegen de ziekten korte en lange vuil en dat hij dit wenscht te verkoo- pen, wordt aangenomen vflor kennisgeving. Eveneens voor kennisgeving aangenomen wordt epn schrijven van den heer II. Kreuter, gediplomeerd hoef smid te Beeni8ter, waarin hij opkomt tegen de op de vorige vergadering geuite klachten tegen gediplo meerde hoefsmeden. Voorts is ingekomen een schrijven van den Smeden- bond. waarin dank gezegd wordt voor de verleende sub sidie. Voorlezing wordt gedaan van een zeer uitvoerig adres, gezonden aan den minister van Landbouw door den heer Koenen te Amersfoort, strekkende om de tot standkoming van het Hooger Landbouwonderwijs te bespoedigen en de regeling daarvan niet langer over te laten aan botanici en andere wetenschappelijke ge leerden die in zekeren zin buiten den landbouw staan. De schrijver verzoekt adhaesie te betuigen. Na eenige discussie, gevoerd door de heeren Kruse- man en O. Nobel, wordt besloten adhaesie te betui gen. Verschillende ingekomen brochures en programma's worden aan de bestuurstafel ter inzage van de leden gelegd. Vervolgens wordt het volgende jaarverslag uitge bracht door den heer W. Teengs In het ledental kwam geen verandering van eenige beteekenis, het bedroeg 179, benevens 2 zoons van leden. Zooals uit de u toegezonden rekening blijkt, geven de geldmiddelen geenerlei redenen tot bezorgdheid, integendeel kan er gewezen worden op een belangrijk batig slot. Tegen een saldo van 1836 van 1907 kon d» rekening van het jaar waarover dit verslag loopt, afgesloten worden met een goed saldo van 2620.50. Do vergadering gehouden te Midden-Beemster werd door 58 leden en 12 gasten en die te Zaandam door 52 leden en 18 gasten bijgewoond. Ter vervanging van de met 1 Januari e.k. aftre dende bestuursleden de heeren P. Kaan Dz., A. J. Peeck en J. Zeilemaker, werden gekozen de heeren K. A. Kaan, W. P. Jongejans en A. D„ Groneman, laatstgenoemde meende voor de benoeming te 'moeten bedanken, in zijn plaats koos men in de najaarsverga dering de heer J. Best Nz. Te Midden-Beemster bracht onze zuivelconsulent de heer dr. L. T. C. Scheij, een alleszins belangrijk verslag uit van zijne werkzaamheden over 1907, waar uit bleek, dat die zich steeds meer er meer uitbreiden. In de najaarsvergadering werd gerapporteerd: n. Door den heer dr. Scheij omtrent het bevorde ren van goed melken en het onderzoek naar de oorza- ken van de z. g. Boekelscheurtjes. o. Door den heer K. Breebaart Jz. over de beproe ving van een rechtstroo-bind- eu persdorachmachine. e. Door den heer C. Pijper van de. bereiding van volvette kaas vergeleken bij die van dagkaas, welk rapport bereids in het NederL Landbouwweekblad is opgenomen. (1. Door den heer F. W. J. Boekhorst over het on derzoek naar de zuivering van afvalwater bij zuivelfa brieken. e. Door den heer C. Nobel over liet onderzoek naar de uitkomsten verkregen met de ingevoerde Lincoln en enslvdale rammen en door den heer H. Steketee, ijks landbouwingenieur, over de verbetering van land- bouwwoningen. Wanneer zij daarvoor in aanmerking komen zullen deze rapporten, waarvan vele uitmunten door belangrijkheid, in druk ter kennis van de. leden worden gebracht. Pot veeverloskundige werd opgeleid J Broersen te Barsingerhom, die hiertoe na afgelegd examen uit een •dttal sollicitanten werd aangewezen; blijkens bericht vaij den leermeester J. Pronk te Warmenhuizen, velg ele hij diens lessen met lust en ijver en achtte hij broersen voldoende prjictiseh bekwaam om de veever- loskundc in zijne omg'evinja,' uit te oefenen. Tot het voortgaan met de bevordoring van goed melken werd wederom besfoten. l it een door het Bestuur ingesteld onderzoek is ge bleken, dat deze zaak, reeds eenige jaren ter hand ge nomen, gunstig werkte, omtrent de yroegrc gediplo meerden werd geïnformeerd, over hun melken was men algemeen zeer tevreden. Behalve dat op de ornde wijze zal worden voortge gaan, zal voorts getracht worden de lust tot melken aan te moedigen door needs nu voor 1930 premiën in uit zicht te stellen voor meisjes die dan 16 jaar oud zijn. hen tweejarigen proeftijd door sommigen ge- wenscht omdat gevreesd wordt dat velen de premie in de zak willen steken, om later misschien nimmer meer te melken, ucht het Bestuur minder noodzake lijk hoewel er in het denkbeeld veel goeds ligt, het 'V. ler evenwel enkel een belooning voer de moeite die men zich troostte het melken te loeren. Omtrent het voortkweeken van verbeterde variëtei ten van zaaigranen werd overleg gepleegd met den heer L. Broekema, die wel zoo welwillend was 3 Hec toliter zijner Wilhelmina-tarwe tegen zeer billijken prijs ter beschikking van het Bestuur te stellen, deze tarwe is uitgezaaid in den Anna Paul own apolder bij den heer P. Kaan Dz., die daarvoor eene vergoeding ontvangt. Het Bestuur lioopt in het volgende najaar in staat tc zijn den leden der Vereeniging, die zich daarvoor aanmelden, voor ongeveer den hoogsten Alkmaarschen marktprijs vertrouwd zaaizaad te kunnen verstrekken. Een voorgenomen proef om na te gaan of de droge stof van volle melk met laag gehalte evenveel waarde bezit voor de kaasbereiding als de droge stof van volle melk met hoog gehalte, werd wegens de daaraan ver bonden moeilijkheden niet genomen. Ook dit jaar werd wederom een wedstrijd uitge schreven iri het boekhouden in het landbouwbedrijf waarvoor een drietal prijzen tot een gezamenlijk be drag van 200 beschikbaar zijn gesteld. Voorts zullen handleidingen worden gedrukt, om die ouder de landbouwers voor billijken prijs te ver spreiden. Men hoopt hierdoor de lust tot boekhouden aan te moedigen. Het volgende jaar zal getracht worden eenige cur sussen in landbouwboekhouding in het leven^te roe pen. Het bevorderen van cursussen en veekennis werd nadat liet Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw deze zaak ter hand nam van de agenda afgevoerd. De door den heer H. Steketee, Rijksla ndbouw-inge- nieur ingeleide bespreking, tot het instellen van een onderzoek naar de meest gewenschte inrichting van een Noord-TTollnndsclie boerderij bad tot gevolg dat uit de vereeniging een commissie werd benoemd om degenen, die een boerderij willen bouwen, van advies te dienen. liet instituut voor gebouwen en landbouwwerktui gen te Wageningen beschikt over een voldoende ver zameling gegevens, zooals bekend is werd het door de regeering in liet leven geroepen. De voorlichting ge schiedt geheel gratis, het nam een verbeterde bouworde in studie en stelt er prijs op voorgelicht te worden door mannen van de practijk, vandaar overleg van het instituut met de commissie door wiens bemiddeling reeds een flinke boerderij tot stand kwam. De sedert eenige jaren te Scliagen gehouden cursus in hoefbeslag werd wederom gesteund door eene bij drage van 100. De najaarsvergadering te Zaandam machtigde het Bestuur naar middelen om te zien ter bevordering in vakonderwijs voor het personeel der Noord-Hollandf.che kaasfabrieken. De vakkennis van het fabriekspersoneel zit er in de ze provincie niet dik op. Aan Bolsward hebben we weinig of niets: liet ligt te ver weg, noch wordt aldaar rekening gehouden met onze eischen, en dient dienten gevolge getracht te worden zich in eigen kring te red den, personen die er lust in hebben, dient de gelegen heid geboden te worden, zich zoowel theoretisch als practisch in het kaasmaken te bekwamen. Bij het aanleggen van een rotkeider tot zuivering van afvalwater bij zuivelfabrieken, stuit men op veler lei moeielijkheden, de daarvoor benoemde commissie hoopt het volgende jaar met een afgerond voorstel voor den dag te komen. Aan de Provinciale Staten in dit gewest zondt de vereeniging een advies in zake het bekend^ rapport melkvoorziening, waarin het in het leven roepen eener provinciale verordening werd ontraden en eenige mid delen aangegeven die tot tal van verbeteringen in den bestaanden toestand kunnen leiden. Zoowel in de voor- als najaarsvergadering bepleitte de heer C. Wijdenes Gbz. in een uitvoerig betoog de wenschelijldieid om niet over te gaau tot verhooging ven opcenten op de grondbelasting ten behoeve der ge meenten. Yan welken kant men hoogere grondlasten ook beziet, als verdedigbare maatregel mist ze volgens den lieer Wijdenes Ikon degelijken grondslag. Met een voorstel van dezen heer om ter dezer zake een adres aan de regeering te richten kon de vergade ring niet medegaan. Wel hechtte men goedkeuring aan een desbetreffend voorstel om zich tot de Tweede Kamer te wenden tot droogmaking' van de Zuiderzee. Voor het straks genoemde onderzoek naar de uit komsten, verkregen met de ingevoerde Engelsche ram men werd eep rijksbijdrage verleend van 250. In de bestuursvergaderingen, welke steeds zeer ge trouw bijgewoond worden, hadden dikwerf belangrijke en soms zeer breedvoerige besprekingen plaats, over on lerwerpen den landbouw rakende. Bij zijn aftreden als voorzitter wees de heer J. Zijp Kz. hierop met in genomenheid en gaf daarbij als zijn welgemeenden wensch te kennen, dat elk landbouwer in de provincie in de gelegenheid moest kunnen worden gesteld een driejarig bestuurslidmaatschap mede te maken. Hij zou daarvan goede vruchten plukken. Ten slotte zij nog vermeld, dat de secretaris-pen ningmeester, de lieer W. Teengs den 14den November zijn 25-jarig secretn.ispenningmeesterschap mocht her denken. liet bestuur wilde dien dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan en noodigde den jubilaris tot een hoogst gezelligen discb uit, terwijl hem door de vereeniging een prachtig doeltreffend geschenk werd aangeboden. Het verslag wordt onder dankzegging goedgekeurd. Fit liet rapport der financiëele commissie, betreffen de de rekening en verantwoording over 1908 blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 3984.57, de uitgaven 1364.07, zoodat er een batig saldo is van 2620.50. Het rapport wordt goedgekeurd. Op de begrooting van 1909 worden de inkomsten ge raamd op .1 4424. Onder de uitgaven komen de vol gende posten voor: ,1 500 voor bevordering van goed melken, 500 voor liet onderzoek inzake zuivering van bet afvalwater bij zuivelfabrieken, 300 voor voeder- proeven bij mestvee, 100 voor het voortkweeken van variëteiten zaaigranen, ,t 500 voor de bevordering van boekhouden, 600 voor de opleiding van het personeel van kaasfabrieken, 50 voor proeven tegen het kort in de kaas, f 200 voor de oprichting van een schapen- fokvereeniging, j 400 voor beproeving van dorschma- cliines gedreven door motoren, 100 voor het onder zoek van de productiekosten van stalmest op bouw plaatsen, 100 proeftijd standwijdte voederbieten. De begrooting komt aan het einde der vergad' ring ia behandeling. Vervolgens brengt de heer dr. L. T. O. Scheij, zui velconsulent verslag van zijn werkzaamheden over 1908 uit. Hieruit blijkt dat er een cursus gegeven werd voor melkcontroleurs en oen cursus voor kaasmakers. 54 vergaderingen werden door den consulent bijgewoond. 5 lezingen werden gehouden. Er werden vele hulpmid delen voor het melkonderzoek gecontroleerd n. 1. 543 butyrometers, 61 melkpyeetten, 50 melkwegers, 14 veeruniters en 12 thermometers. Een paar gevallen van melkvervalsehing werden behandeld. Breedvoerig staat spr. stil bij het gebruik van zuursel bij de kazerij. De resultaten zijn in t algemeen heel gunstig zoowel voor Goudsche- als Edammer kaas. In vele gevallen werden de kaasbereiders op de hoogte gebracht van do behandeling. Ook werd een handeliding samengesteld. Op diverse boerderijen en zuivelfabrieken werd hulp verleend bij bestrijding van kaasgebreken of andere be drijfsstoringen. De gebreken waren kort, knijpers los en blauw. Het laatste gebrek werd eenvoudig door de geverfde kaas- tebbe veroorzaakt. Kaasfabrieken moeten vooral maar regelen nemen om deugdelijke melk geleverd te krij gen. daar bestaan dikwijls ongezonde toestanden. Aan een fabriek, die een te hoog watergehaite in een deel van zijn boter had, om het rijksmerk te voe ren, werd hulp verleend. Het aantal uitgaande stukken van het zuivelconsu- lentschap bedroeg 1115 tegen 949 verleden jaar. Als secretaris van het kaaseoiitrolestntion werden door spreker 71 stukken verzonden. Dit rapport wordt onder applaus aangenomen. De benoeming van drie loden van het bestuur ia het volgende punt der agenda. Op 1 Januari 1910 treden periodiek af de heeren .T. Winkel, .Tb. Kaan Kz. en A. Zijp Hz. Benoemd worden de heeren J. Koopman te Beem- ster, E. Schenk Dzn. te Wieringerwaard en II. Zijp Jzn. te Abbekerk. De eerste neemt de benoeming niet aan. In zijn plaats wordt gekozen de heer II. Visser Lzn. te Berk hout, die de benoeming aanneemt. Tot voorzitter wordt benoemd de heer K. Breebaart Jzn. te Winkel, die wegens familieomstandigheden af wezig is. Tot plaats waar de algemeene vergadering in No vember 1909 zai worden gehouden, wordt op voordracht van het bestuur Alkmaar gekozen. Daarna komen aan de orde de bestuursvoorstellen. De heer Dr. L. T. C. Scheij leidt in het punt: oplei den van personeel voor Noord-Hollandsche kaasfabrie ken. Spreker komt tot het volgende resultaat: Men stelle een diploma beschikbaar waaruit de prac- tische en theoretische bekwaamheid blijkt. De persoon krijgt dit diploma niet dan na het doorloonen van een goede leerschool, terwijl hij de practische kennis moet opdoen in de boerderij en niet in een speciaal daarvoor ingestelde inrichting. Tfet volgen van het door het Rijk gevolgde systeem aan de school te Bolsward is het best. De praktijk dient gesteund te worden door de the orie. Die theorie moet verkregen kunnen worden in kalfjaarlijksche cursussen van October tot Maart. Het bestuur stelt voor die cursussen in 't leven te roepen samen met den Bond van Zuivelfabrieken, die te samen een commissie ter verdere regeling benoemen. Een maximum aantal deelnemers wordt aan den cursus toegelaten eu zij moeten reeds in de praktijk werkzaam zijn. De commissie zal zooveel mogelijk trachten de leerlingen in goede kaasfabrieken als knecht geplaatst te krijgen. De theoretische cursus wordt door den zuivelconsu lent gegeven en niet beter kan dit geschieden dan aan het laboratorium aan het proefstation te Hoorn. Een kleine ontheffing van zijn werkzaamheden zou den consulent in staat stellen de cursus te geven. Het Bestuur vraagt machtiging met den Bond van Zuivelfabrieken in overleg te treden en vraagt een crediet van 600. De uitgaven moeten wel eeniger mate door ontvangsten worden gedekt doch de wijze waarop dit moet geschieden kan met den Bond van de fabrieken worden overwogen. Besluit de ver. H. N. in gewenschten zin dan heeft zij den stoot gegeven voor de totstandkoming van een goede zaak. De hiervoor benoodigde subsidie van 600 wordt zonder stemming verleend. De heer J. Best Nz. stelt bij de inleiding tot het ne men van proeven tegen kort in de kaas de vergadering voor de volgende proeven te nemen. 1. Een vergelijkende proef met 2 kaasbakken gevuld met te voren goed gemengde melk, beide gestremd op 81 Fa. en nagewarmd op 91 Fa. en verschillend be werkt waarbij dan kan worden aangetoond dat onvol doende bewerking geen goed uitkomsten geeft. 2. Goed gemengde melk in 2 gedeelten, gestremd op verschillende temperatuur, b. v. 82 en 86 Fa. en nage warmd beide op 92 Fa. waarbij dan zou kunnen wor den aangetoond dat verhooging van de stremtempera- tuur bij dezelfde bewerking gunstig werkt op het re sultaat van de bereiding en de kwaliteit van kaas. •3. Goed gemengde melk in twee gedeelten gestremd op dezelfde temperatuur, b. v. 83 graden en nagewarmd op verschillende temperatuur, n.l. 90 en 93 graden. Deze laatste vergelijkende proef zou dan kunnen aantoonen den gunstigen invloed van niet te lang na- warmen, waardoor de kans op korte kaas ten zeerste zou verminderen. De grondgedachte van deze reeks proeven is dat het nuttig is het kaasmaken bij Ëoogere temjieratuur der thans veelal gebruikelijk is te bevorderen om daardoor de kaasbereiding en de kwaliteit van de kaas voor zoo verre die afhankelijk is van de bewerking te verbete ren. Het bestuur hoopt dat de vergadering- het bedrag be- nöodigd voor deze proeven te nemen gedurende een proef op de begrooting wil plaatsen. De vergadering staat de gevraagde subsidie toe. Het rapport omtrent de beproeving van dorschma- chines, gedreven door motoren, wordt ingeleid door den heer K. A. Kaan. Spreker stelt voor 400 vanwege de vereeniging beschikbaar te stellen om enkele fabrikan ten uit te noodigen de machines in werking te iaten zien, opdat de betrokken personen er mee kennis ma ken. Hiertoe wordt besloten. De heer G. Nobel zegt hij de inleiding van de land- bouboekhouding dat de desbetreffende brochures spoe dig' zullen worden verspreid. liet Bestuur acht. bet het best het onderwijs in de landbouwboekhouding op te dragen aan de Hoofden van Scholen der landbouwcursussen. Dan zal men kunnen nagaan of er genoegzame animo voor is, en zoo ja, dan zou men subsidie kunnen vragen van den Staat. De te heffen vergoeding zou bet Bestuur willen ge- steld .zien op 2.50 per lesuur als salaris van de on derwijzer, benevens voor leermiddelen een bedrag- van 2.50. Tiet Bestuur verzoekt machtiging om het plan uit tc voeren in de aangegeven richting. Deze machtiging wordt verleend. De inleiding van de oprichting van een schapenfok vereeniging van den heer C. Nobel komt daarna aan de orde. In erband met de in de najaarsvergadering gegeven inlichtingen omtrent de invoering van Lincoln en W'ensleydale rammen stelt de inleider thans voor tot- de oprichting van een schapenfokvereeniging ovei te gaan en thans de voorbereidende maatregelen te ne men. Feil subsidie van 250 werd door het Rijk verleend voor de verleden jaar genomen proeven, waarvan slechts 50 werd gebruikt en spr. stelt daarom voor hei restant aan de op -te richten schapenfokvereeniging uit te keeren. Hiertoe wordt besloten. Het onderzoek naar de productiekosten van stalmest op bouwplannen wordt ingeleid door den heer C. Nobel. De vraag hoeveel stal- of natuurmest en hoeveel kunstmest kost in verband gebracht met de uitkomsten en de werkzaamheden daaraan verbonden moet in af doende mate beantwoord kunnen worden. Een zeer nauwgezet onderzoek daarnaar dient te worden inge steld en de inleider stelt de vergadering voor voor dit onderzoek 100 beschikbaar te stellen. Hiertoe wordt besloten. Het voorstel tot het aanleggen van een proefveld ter onderzoek naar de meest gewenschte .standwijdte van voederbieten wordt ingeleid door den lieer dr. K. H. M. van der Zande. Het bestuur stelt voor nadere proeven met voeder bieten te nemen, doch dan met goede kwaliteit en vooral in verband met de te gebruiken plantwijdto op verschillende gronden en met ruime bemestingen. Men zou kunnen nemen 1 soort bieten op 3 verschillende standwijdten op 3 verschillende gronden b. v. zware-, middclgrond en zavelgronden. De opbrengst en bet gehalte zou dan nauwkeurig moeten worden bepaald en het Bestuur vraagt voor deze proeven een bedrag van 100. De gevraagde subsidie wordt verleend. De vergadering duurt voort. Ongecorrigeerd. GEMENGD NI ÊTF W~S Gedenkteeken Van Hcsselt. Voor een gedenkteeken voor wijlen den heer R. van Hasselt in leven voorzitter van den raad van admini stratie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij is van 8998 personen 430731 ontvangen". Hiervoor zal een gedenkteeken worden geplaatst op het graf en een borstbeeld in het administratiegebouw te Amsterdam. Het eerste wordt uRgevoerd door den heer Louis J. Vreugde te Haarlem, het tweede door den heer Charles van Wijk te Den Haag. Uit St Panc*as. De gegarandeerde opbrengst groot 7200 van de groentenspoorlijii van Broek op Langedijk naar Alk maar, wordt gedragen door de verschillende omliggen de gemeenten en polders. Deze garantie is van 1902 tot einde 1908 gedaald tot 577;>.S2r\ Hiervan is het aandeel voor de gemeente en polder St. Pancras ieder groot 1042.855. Alhier is, in het lokaal vail T. Timmerman opge richt eeene gymnastiekvereniging, genaamd „Sport staalt spieren," met aanvankelijk ongeveer 20 leden. De vrije- en ordeoefeningen dezer vereeniging zullen geleid worden door den heer J. H. Arpeau. onderwijzer te Groet, terwijl voor de verdere leiding der werkzaam heden een nadere beslissing zal worden genomen. U't Heerhugowaard. Voor de verkiezing van drie Hoofdingelanden van den polder zijn door de R. C. Kiesvereeniging candi- dnat gesteld de periodiek aftredende heeren J. Nieuw-, land en .T. van der Oord en voor de vacature S. van Langen (als Heemraad benoemd) de heer D. Schilder. UB Schermerhorn Als spreker voor het departement „Tot Nut van het Algemeen" trad gisterenavond op de beroemde decla mator Joh. Schouten te Weesp. Was de verwachting hoog gespannen, deze werd niet teleurgesteld, daar genoemde heer, zoowel in het ern stige als in het luimige meesterlijk voldeed. Vooral in het stuk „Brand in de Jonge Jan" van Heijermans vest hij zich in de verschillende rollen goed te ver plaatsen. lift Zuid-Schermer. Werd in het jaar 1900 door onvoldoende finantiëele draagkracht door Kerkvoogden en Notabelen besloten, om het Zwarte Kerkje te sluiten, thans is de toestand geheel omgekeerd, 't Uurwerk dat in geen jaren liep, is hersteld en 't kerkje is gerestaureerd. Er zijn nieu we stoelen gekomen, terwijl er bovendien een flink or gel wordt geplaatst door den heer P. van Dam, firma L. van Dam en Zonen te Leeuwarden, dat ingewijd zal worden op Zondag 7 Februari door Ds. Lindeboom van Oudorp te 9V2 uur. Uit Schagen Onze plaatsgenoot, de heer J. Rot is benoemd tot directeur der nieuw te houwen gasfabriek te Terschel ling. Uit Noord-Scharwoude. Op verzoek eervnl ontslagen K. Opperdoes Cz. te Noord-Scharwoude, als lid der Commissie van Toezicht op de Rijkslaiidbouwwinterscliool te Schagen, en als zoodanig benoemd O. de Geus Sz„ te Noord-Scharwou de. De „Echo", Het dagblad De Echo is gisternamiddag verkocht aan dt naamlooze vennootschap Het Algemeen Han delsblad om als volkscourant daarvan te verschijnen, .evenals De Courant van De Telegraaf. Ten bate van de werkloozcn. I er gelegenheid van de tentoonstelling voor de kas van het hoofdcomité ter bestrijding der werkloosheid, werd gistermiddag te den Haag in de vergaderzaal van het Rijksarchiefgebouw, de eerste kunstmiddag gehou den, die georganiseerd was door baronesse D. van Ho- gendorp te Seheveningen. In de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin- tiioeder en de Prinses van Erbach, Haar Zuster, hield dr. Matin, hoogleeraar in de kunstgeschiedenis te Lei den, voor het doel een voordracht met lichtbeelden, over onze oude genre-schilders voor zoover die het da- gelijksch leven onzer voorouders hebben weergegeven. Een katholieke democratische partij. De l ij d maakt melding van een circulaire blij kens welke door eenige personen te Enschedé en Hen gelo woonachtig, pogingen worden gedaan, om demo- cratisch-gezinde katholieken bij de a.s. Kamerverkie zingen te doen optreden met een eigen program, waar van als eerste eischen vermeld worden: a. algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen; b. een pension van staatswege voor alle oude arbeiders; c. verkorting van den arbeidsdag niet alleen voor vrou wen maar ook voor volwassen mannend. bezuiniging op leger en vloot. Gasontploffing. Ie Stadskanaal werden gistermorgen door gasont ploffing i nde constructiewerkplaats van den heer J. Kosten 14 personen verwond, de heeren J. Koster en V Roemeling vrij ernstig. De oorzaak is de volgende: Om 6 uur weigerde de gasmotor. Men onderzocht het gebrek, bijgelicht met een fietslantaarn die de ont ploffing veroorzaakte. De 'nktwe'per veroordeeld. Het Hoogmilitair gerechtshof heeft den 19-jarigen inktwerper, die door den krijgsraad te Haarlem was vrijgesproken, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht dagen en in de kosten. •I1 v. V die te Zaandam een bierhuishoudster ver moordde, werd door het Amsterdamsche gerechtshof veroordeeld tot 7 jaar. De eisch was 15 jaar, het von nis van de Ilaarlemsche rechtbank 5 jaar. Ofimenschelljk. I wee oude nienschjes, de echtgenooten B. te „de Kreek (N.-Br.) hadden het plan opgevat om, na heel hun leven gewerkt, zich afgesloofd en de zuurverdiende penningen opgespaard te hebben, stilletjes te gaan le ven. Eenige koeien en kalveren werden door hen de zer dagen verkocht, waarvan nieuw huisraad werd ge-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2