DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DONpERDAO 1909. Oize Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, 1 wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 4 MAART. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Tweede Kamer. Ijs. Beroepen. Landhuishoudkundlg congres. Luchtscheepvaart. Uit Helloo Uit Heerhugowaard. Uit Groet. Hollands No irderkwartler. ALKMAAR, 4 Matu-t. Toen Theodoor Roosevelt vanochtend te Washing ton opstond, was hij president-af. En toen William Taft den dag begon, begon hij den eersten dag van zijn presidentschap. üe heer Roosevelt heeft het nooit gemakkelijk ge luid, maar de laatste dagen in het bijzonder niet. Hij heeft van den vroegen morgen tot den laten avond handjes, maaltijden en souvernirs moeten geven. Nu eens vereenigde hij in het Witte Huis de hoofden der departementen en zijn oude vrienden, de cowboys, dan weer moest hij afscheid nemen van ettelijke dagblad correspondenten zijn toekomstige collega's! Hei ge rucht wil, dat de scheidende president zooveel handtee- keningen op ten geschenke gegeven portretten heeft moeten schrijven, dat hij daarvan de schrijfkramp heeft gekregen. fn elk geval president Roosevelt was bemind, zeer bemind. Natuurlijk heeft hij dit moeten koopen met veel vijanden dat gaat nu eenmaal zoo in het Pven cn vooral in het politieke levenmen kan geen goed doen of dit wordt ten kwade geduid. Veel goed heeft de president gedaan. Onder zijn regeering we mo gen dit woord wel gebruiken hebben de Vereenigde Staten tijden van grooten vooruitgang op economisch gebied gekend. Hij heeft het aangedurfd een financi- ëele crisis in het leven te roepen om de ongewenschte toestanden met de trusts en de zwendelbanken te zui veren, in de verwachting dat op den tijd van ellende een periode van voorspoed zou volgen trouwens de meeste klappen vielen in Europa en de meeste voor dcelen zullen in Amerika komen. President Roosevelt was de man van de breede denk beelden. Hij heeft tot stand gebracht een unie tus- schen de Latijnsehe Staten van Zuid- en Middel-Ameri ka en het Engelsch sprekende deel van Noord-Ameri ka. Hij heeft de Amerikaansche vloot om de wereld laten reizen. Hij heeft een aanvang gemaakt met het oprichten van een wereldbond tot bescherming van de natuurlijke rijkdommen. Hij heeft tijdens den oorlog Rusland en Japan samen weten te brengen te Ports mouth. Hij heeft een krachtig aandeel gehad in het tot stand komen van de tweede vredesconferentie, ge lijk, al heeft hij de mooie rol later door den Tsaar la ten spelen, in het slotprotocol duidelijk is erkend. Al deze hij heeft 's en er is nog veel meer op te sommen bewijzen voldoende, dat president Roosevelt zich voor zijn land en in menig opzicht ook voor de wereld bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, dat hij een president is geweest, die zelf veel gesproken heeft, maar over wien ook veel gesproken werd en meestal in gunstigen zin. Vandaag is hij gewoon burger der republiek gewor den. Ambteloos maar niet rusteloos. Heden reeds zou hij zijn nieuwe journalistieke loopbaan beginnen met. een levensbeschrijving te geven van zijn vriend en op volger Taft, die immers zijn verkiezing grootendeels aan hem te danken heeft. En binnen korten tij l is de heer Roosevelt de „bijzondere verslaggever" van de Outlook, zal hij zich niet „onder de menschen" maar bij voorkeur onder de wilde dieren van Afrika bege ven en van zijn bevindingen verslag geven. Vandaag is burger Taft president Taft geworden en heeft hij het Witte Huis te Washington betrokken, na zijn toespraak bij het aanvaarden van het ambt te hebben uitgesproken. Die toespraak moet slechts vijf duizend woorden zijn. Daaruit blijkt reeds dadelijk een verschil met zijn voorganger, blijkt dat hij kalmer en bedaarder wenscht op te treden dan deze. En vermoe delijk zal hij dat wel blijven doen, zal hij president Roosevelts politiek volgen zonder evenwel diens Ame- rikaanschen reclamegeest te bezitten of na te bootsen. Aan de orde was gisteren het wetsontwerp tot ver- hooging vaii Hoofdstuk IX (Waterstaat) der Staats- begrooting va» 1909 100.000 is uitgetrokken als eerste termijn. De totaal onkosten zullen 21/4 millioen bedragen). De heer Lely heeft met groote instemming dit ont werp ontvangen, daar de verbetering van de Waal van zeer groote beteekenis is, ook met het oog op onze in ternationale verhoudingen. Wenschelijk ware het, den termijn van acht jaren, voor de geheele voltooiing ge steld, te bekorten. De heer Smeenge herinnert aan de ingekomen adres sen van belanghebbenden, die zich bedreigd zien met groot nadeel aan hun bedrijf. Spr. stelt voorop, dat hij niets liever zou zien, dan dat de rivier de Waal zoo goed mogelijk werd. Als het werk moet worden uitgevoerd, dan' vraagt spr. of de binnenschipperij nog zoo lang mogelijk haar bedrijf zal kunnen blijven uitoefenen. Is het werk wel licht. nog op andere wijze uit te voeren Spr. verzoekt oen Minister dit alsnog te doen onderzoeken. De heer Mees, voor zoover verstaanbaar, betoogt, dat het toenemend scheepvaartverkeer de verbetering van De Waal tot een dringenden eisch maakt. Met het oog hierop juicht spr. het ontwerp toe. De heer Plate heeft met genoegen de opbouwende critiek van den heer Lely gehoord. Deze sprak van een proef en raadde aan tot voorzichtigheid. Thans de bezwaren. In de eerste plaats wijst spr. er op, dat kribben en laag-waterdammen toch niets nieuws zijn in onze rivieren. Er liggen er bij menigte en tot dusver heeft men er geen klachten over gehoord. De bezwaren van de grindindustrie acht spr. niet ge heel van overdrijving vrij te pleiten. De heer Tydeman betuigt zijne volle instemming met de verbetering. Van nabij bekend met ijsgang en andere belemmeringen op de rivier De Waal, beseft spr. zeer de groote waarde der normaliseering, maar toch is hij slechts matig ingenomen met het ontwerp. Het plan der verbetering is hem te goedkoop en daar om te duur, want het zal geen afdoende verbetering brengen. Durft de minister de verzekering geven, dat hij met dit plan het beoogde doel zal bereiken? Zoo neen, dan deed deze minister wijs te zeggen, dat hij het plan, als proefneming, onder reserve aanvaardt. Ten slotte betoogt spr., dat de los- en laadgelegen- heid voor de steenindustrie aan üe Waal behouden moet blijven. Zijn stem over het ontwerp behoudt spr. zich voor. Mocht hij tegen stemmen, dan zal dit al leen zijn in het belang eener meer afdoende verbete ring van de rivier De Waal. Nominatie Hooge Raad. Tot leden van de commissie voor stemopneming wor den benoemd de heeren Van der Borch van Verwolde, Van Doorn, Regout en Patijn. De lijst van aanbeveling bestaat uit de heeren: mrs. J. J. A. Bosch, raadsheer in het gerechtshof te 's-ller- togenbosch, .T. F. Houwing, hoogleeraar aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, A. Fentener van Vlissingen, raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam, A. M. Pleyte, advocaat-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam, R. A. Fockema, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, en A. O. H. Teilegen, vice-president bij de rechtbank te Rotterdam. Als le candidaat is gekozen mr. Bosch. 2e candi- daat mr. Houwing. 3e candidaat mr. Pleyte. De nominatie zal H. M. de Koningin worden toege zonden. De Kamer ging daarna in de afdeelingen voor sec- tieonderzoek van eenige wetsontwerpen en conclusiën. Heden 11 uur voortzetting der behandeling van het wetsontwerp tot verbetering van de rivier de Waal. Prins Hendrik De Prins vertrok hedenochtend, vergezeld door ka pitein jhr. Van Suchtelen van de Ilaare, zijn adjudant, naar Burgsteinfurt, teneinde aldaar een bezoek te brengen aan zijn oom, den vorst Van Benthein. Van daar vertrekt Z. K. H. Vrijdag voor een paar dagen naar Berlijn. De Prins is voornemens Zondag a.s. in de residen tie terug te keeren. De toestand in de S- D. A P De voorzitter der afd. Weesp van de S. D. A. P., de heer G. A. Vader, heeft Dinsdagavond in de ledenver gadering medegedeeld, dat hij als lid der S. D. A. P. zou bedanken, als het referendum de Deventer congres- besluiten bekrachtigde en, indien dit gewenscht werd, ook zijn raadszetel ter beschikking van de kiezers zou stellen. Tweede Kamerverkiezingen. De R.-K. Kiesvereeniging te Haarlem besloot voor de Tweede Kamerverkiezingen de candidatuur van jhr. mr. Frank K. van Lennep, gesteld door de Christ.- Ilist. Vereeniging, te steunen. Aan de leden van het bestuur en de districts-veree- uiging der Christ.-liist. Unie in het district Harlingen wordt in De Banier door den voorzitter a. i. van het bestuur het volgende medegedeeld: „De correspondentie met Mr. J. Schokking, afge vaardigde ter 2de Kamer voor ons district, ter zake de gevraagde beslissing, of ZEw. eventueel een hernieuw de candidatuur zou kunnen aanvaarden, is nog niec af- geloopen. Wel neigt de schaal vrij sterk naar behoud van het kerkelijk ambt, doch de beslissing is nog niet genomen, althans niet vatbaar voor publicatie. „Dewijl allerlei berichten en geruchten in verschil lende bladen reeds opduiken, met meer of minder voor behoud, meen ik aan mijne medeleden verplicht te zijn, door deze mededeeling kennis te moeten geven, dat ik nog niet in de gelegenheid was een afdoend be scheid te kunnen geven. „Zoodra hieromtrent, alsmede van het overleg der Comités ter rechterzijde, betrekkelijk samenweiking, positief bescheid is ingekomen kan eerst eene vergade- ling worden belegd, waarop de noodige maatregelen kunnen worden genomen. „Dat dit, wij] de tijd kort is, zoo spoedig mogelijk geschiedde." Spoorweg Hoo.'n— BovenkarspelOrootelroek. Een ontwerp is ingediend tot onteigening ten name van de spoorwegmaatschappij „De Zuiderkogge" van de eigendommen in de gemeenten Blokker, Schellink hout, Wijdenes, Venhuizen en Grootebrcek, noodig voor den aanleg van een spoorweg van Hoorn over enhuizen naar het Staatsspoorwegstation Bovenkar-. spel-Grootebroek. De spoorweg vangt aan in de gemeente Bloliker, waar hij aansluit aan den Staatsspoorweg Hoorn— lonkhuizen, loopt van daar door de gemeenten Schel- hnkhout, Wijdenes, Venhuizen en Grootebroek, langs Munneken, Schellinkhout, Wijdenes, Oosterleek, Hem, enhuizen, De Buurt en eindigt ten Westen van het station Bovenkarspel-Grootebroek, alwaar hij aansluit aan genoemden Staatsspoorweg. Voor dezen spoorweg zal nabij de beide eindpunten gebruik gemaakt worden van den Staatsspoorweg HoornEnkhuizen; overigens zal hij op eigen baan worden aangelegd. Geen der tegen het plan van aanleg gemaakte bezwa ren is gericht tegen het algemeen nut van het werk. Voor den spoorweg zijn de navolgende stations en stopplaatsen ontworpenaan den Lageweg, te Schel linkhout, bij den Zuideruitweg, bij den Stofmolen, aan den Leekerweg, te Hem, bij 't Weyver, te Venhuizen en te De Buurt. Wisselrecht. Het aantal Staten, die uitgenoodigd zijn tot deelne ming aan de door Nederland uitgeschreven internatio nale conferentie voor het wisselrecht, bedraagt 44. GEMENGD NIEUWS. Zutphensche grapjes. Onlangs gaf de Zutphensche gymnastiekvereniging „Olympia" haar gebruikelijk jaarfeest met bal. Bij zoo'n gelegenheid worden altijd allerlei grappen ver toond, die min of meer toepasselijk zijn. Zoo versche nen hier een Thomasvaer en Pieternel met een wensch en later- werd vertoond: de bestorming van 't Engel- sche parlement door kiesrechtjuffers. Toen nu de vorige week in Londen inderdaad het parlement bestormd werd, begon der Olympianen hart warm te kloppen van sympathie. En het bestuur zond aan miss Lytton een hartelijken gelukwenseh met haar moedige daad. „Wanhoop niet, gij zult eens slagen, de vrouw moet in het parlement," zoo seinde Olympia. Dezer dagen kwam het antwoord van miss Lytton „Thanks for congratulation. We shall not rest before the glorious ideal is realised." De Zutphensche heeren hebben natuurlijk nogal pret over dit mopje, maar de afdeeling voor vrouwenkies recht zal 't wel een echte „mannen-ui" vinden. Het Noordzeekanaal is geheel dichtgevroren. De vaargeul wordt intusschen open gehouden. De postboot Minister Havelaar kwam gisteren van TJrk te Enkhuizen aan en had tot op korten afstand van Enkhuizen geen ijs in zee ontmoet. De vrachtboot Vereeniging II, het motorschip Enk huizen en de sleepboot Josina zullen heden trachten van uit Enkhuizen Amsterdam te bereiken. Wedstrijd Harmonie- en Fanfarecorpsen. De jaarlijksche wedstrijd van den Provincialen Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Noord- Ifolland zal dit jaar gehouden worden in Juni te Vel- sen op een terrein bij de Kon. Ned. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen. Moordaanslag. In den nacht van Maandag op Dinsdag drongen de gebroeders Poies in de woning van den caféhouder Postma, aan den Sittardweg bij Heerlen, om hun be dreiging, dat zij Postma zouden dooden, ten uitvoer te brengen. Juist toen Frits Poies de hand ophief, om met een groot mes Postma dood te steken, schoot Post ma een revolver af, waarbij hij Poies in de opgeheven hand schoot, zoodat deze brullend van pijn door de juist arriveerende politie met zijn gezel en broeder ge arresteerd kon worden. Terwijl dit alles voorviel, had de vrouw van Postma de wijk genomen op het dak, waar het arme mensch, dat in blijde verwachting is, meer dan ëen uur in kou de en sneeuw doorbracht. De gebroeders Poies zijn een paar beruchte sujetten, die in Heerlen in kwaden reuk staan en alom gevreesd zijn. Beroepen bij de Geref. kerk te Opperdoes J. L. das pers te IJselstein. Officieel is thans vastgesteld, dat het 01ste Land- huishoudkundig Congres, te Hoorn te houden, zal plaats hebben 1, 2, 3 en 4 Juni. Een tentoonstelling zal aan het congres verbonden worden. Vrees voor inbrekers. Een inwoner van Haarlem heeft een leelijke schade post gehad door zijn vrees voor inbrekers. Dezer dagen ging hij 's avonds op bezoek en stopte het in huis aanwezige zilvergeld, ten bedrage van 75 a 80 gulden, in een blikken bus, welke hij in de niet brandende kachel legde met de gedachte: „Komen er inbrekers, dan zullen ze daar mijn geld niet zoeken." Maar nu komt het onaangename der historie. Aan zijn eehtgenoote, die al vóór hem was uitgegaan, had hij van de verbergings-manoeuvre niets medegedeeld, en s anderen daags had dientengevolge de kachel al een paar uur lustig gesnord, voordat onze huisvader weer dacht aan zijn blikken bus met rijks daalders en guldens. De kachel werd, nadat men tot de onaangename ont dekking was gekomen, zoo spoedig mogelijk gedoofd, maar.... de geldstukken waren tot één klomp zilver samengesmolten. („O. H. Cl.") I ii Den Haag wordt gemeld dat de Maatschappij Zeebad Scheveningen een prijs van duizend gulden heeft uitgeloofd voor het eerste bestuurbare luchtschip at van de Iuchtscheepvaart-tentoonstelling in Juli- Gctober te Frankfort a/M. te houden naar Schevenin gen komt. In de gister gehouden raadsvergadering waren aan wezig 6 leden. Afwezig met kennisgeving de heer N. Apeldoorn. Na opening der vergadering door den voorzitter, jhr. N. van Foreest, burgemeester, werden de notulen der vorige vergadering gelezen, onveran derd goedgekeurd en goteekend. Daarna werd mede deeling gedaan van de ingekomen stukken bestaande o. a. uit: 1. Een procesverbaal van kasverificatie over het vierde kwartaal 1908, waaruit blijkt, dat de ontvang sten en uitgaven respectievelijk hebben bedragen 20649.23 en 20055.46 en het kassaldo mitsdien was 593.77. 2. De rekening met bijlagen van het Algemeen Armbestuur Ao Po, bedragende in ontvangst 2458.82° en uitgaaf 2295.24°. 3. Het beredeneerd verslag van den toestand van het Lager Onderwijs in deze gemeente gedurende het af- geloopen jaar, uitgebracht door Burgemeester en Wethouders. 4. Een rekest der vereeniging „Heilo Vooruit" en van de afdeeling „Heilo" van ,,'t Witte Kruis," hou dende het verzoek om uit een hygiënisch oogpunt (het verspreiden van stof) de politieverordening te willen wijzigen door daarin op te nemen het verbod om met auto's niet harder te rijden in den kom des dorps (vanaf den heer W. Wissekerke tot Ter Coulster) dan 14 K.M. per uur en door middel van borden de maxi mum-snelheid tusschen dien afstand doen kenbaar ma ken. Werd besloten de stukken 1 en 3 voor kennisgeving aan te nemende rekening van het Armbestuur goed te keurenen gunstig te beschikken op het rekest be treffende wijziging der politieverordening. Na benoeming van de leden der stembureaux voor de eventueele aanstaande stemmingen en herstemmin gen werd in besloten vergadering de samenstelling van het kohier van den hoofdelijken omslag 1909 behan deld. Na de gewone rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. In de „Hengstman" is de laatste vergadering voor dit seizoen gehouden door het „Onderling Nut", voor een viertal jaren terug hier met veel animo opgericht. Opgekomen waren de tamelijk trouwe bezoekers, voor wie werd voorgedragen„Grog Americain" door den heer S. Brugman, „De matroos en de kakkerlakken" door den heer H. van Asperen en „De oudste zoon" door den heer C. Pascha, welke voordrachten met zang werden afgewisseld. De bijna geregelde afwezigheid van ongeveer de helft der leden, gaf aanleiding tot een ernstige bespreking der vraag, o{ het wellicht niet be ter ware het „Nut" maar weer op te heffen. Algemeen i-i men van oordeel, dat het daartoe wel zal moeten komen. Niettemin werd er besloten het komende sei zoen nog een vergadering te houden en te trachten meer belangstelling op te wekken of anders tot ophef fing te besluiten. Uit Winkel Tot penningmeester van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur is benoemd de heer P. Strijker. Uit Oterleek. Dinsdagavond heeft de laatste vergadering van de utsvereeniging „Oefening kweekt Kennis" plaats ge had. Door den heer J. van Albada werd eene vertelling van Schimmel voorgelezen, getiteld: Krijn, de veer schipper. Door eenige andere leden werd nog iets voorgedragen en zoo ging ook deze laatste avond we der gezellig om. Men ging om elf uur uiteen, de hoop koesterende dat het „Nut" in het volgend seizoen meer belangstelling moge ondervinden dan in de laatste ja ren. In de vergadering van de coöperatieve kaasver- eeniging te Groet, werd tot voorzitter herbenoemd de Mel Ld. heer C. A. J. Peeck, terwijl tot Bestuursleden werden benoemd de heeren Jb. Kruyff en A. Sz. Da- lonberg en tot administrateur de heer S. Az. Dalen- berg. (Vervolg.) De heer .1. Zuurbier stelt de vraag: is het gewenscht een onderzoek in te stellen naar landbouwtoestanden in Brazilië met het oog op emigratie. Niettegenstaande al de pogingen die men aanwendt om den landbouw te ontwikkelen, kan men niet ont kennen, dat de strijd om het bestaan zwaarder wordt, doordat in hoofdzaak de levensvoorwaarden meer een heid zijn geworden. Het steeds blijven van de kinderen van boeren in het boerenbedrijf verbetert dezen toestand niet. Het moet daarom dan ook een zaak van belang zijn t i onderzoeken in hoeverre Brazilië een land is om goe- d. landbouwers te huisvesten en spreker hoopt dat de discussies zullen uitwijzen of de door voorsteller geuite meening voor uitvoering vatbaar is. De afgevaardigde van Waard en Groet heeft de op dracht zich te verklaren tegen het idee van den heer Zuurbier. De heer Breebaart meent dat men niet naar Brazilië behoeft te kijken, üe droogmaking van de Wierin- germeer zal genoeg werk aan werkkrachten geven. De heer O. Nobel vindt het op den weg der vereeni ging liggen om een onderzoek naar de toestanden daar in te stellen voor hen, die hier in hunne pogingen om vooruit te komen niet slagen. Bovendien de gege vens door Hollands Noorderkwartier verkregen, zullen betrouwbaar moeten en kunnen zijn.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1