HL B STEN L A N D. STADSNIEUW Lente Elfstedentocht. Uit Llmmen. Gemengde Mededeellngen. De Bioscoop. Gebouw Rehoboth. Alkmaursche Ijzer- en Metaalgieterij Gemeente-controleur. Gymnasium, Spiritisme. Lap-tsts Berichten Du Leer Sleutel, van Schagen, verklaart zich togen Let voorstel van den Leer Zuurbier. De heer de Gier geeft inlichtingen voor emigranten, waaruit blijkt dat de vrees dat het werkvolk er naar toe zal trekken meer dan hij die hier eenmaal werkge ver is, niet ongegrond is. De heer Visser meent dat deze zaak niet ligt op den weg der vereeniging die den landbouw bevordert, en niets te doen heeft met de belangen van de land bouwers. De heer Groneman leest de statuten omsehi ij ven- de het doel der vereeniging voor, en verklaart dat het aannemen van het voorstel leidt tot werking bui ten de vereeniging, waarom hij er tegen zal stemmen. De voorzitter meent na deze discussies, dat dit voor stel niet ligt op den weg van Hollands Noorderkwar tier en wil de discussies sluiten. De heer Zuurbier repliceert op deze beslissing en hoopt, dat al is het dan ook door andere coopeiaties, daar een Hollandsche kolonie wordt gevestigd en dat deze dan zal worden een ruim afzetgebied voor den Ilollandschen boer. De heer Nobel beveelt ten zeerste het instellen van een onderzoek aan. eveneens de heer R. Visser Lz. van Berkhout. De heer Govers vreest dat in hetscheppen van ren Hollandsche kolonie in Brazilië een bron van con currentie geboren wordt voor de Hollandsche schapen- handel. De heer Zuurbier stelt na toelichting de volgende motie voor: De vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw Hollands Noorderkwartier gehoord de inlichtingen om trent de emigratie van landbouwers naar Brazilië en de daarover gevoerde discussies machtigt het Bestuur tot het instellen van een onderzoek en stelt daarvoor 200 beschikbaar. De heer Kruseman meent dat 2000 pae voldoende is. en dit gaat boven de krachten van de vereeniging. De voorzitter sluit de discussie. De boer C. Nobel wil de verdere behandeling aan het Bestuur opgedragen' zien. De voorzitter bestrijdt dit voorstel en het voorstel wordt niet verder in bespreking genomen. De Begrooting zooals deze door het Bestuur aange boden is, wordt aangenomen. Door den heer Wij denes wordt bij de rondvraag een voorstel ingediend, rakende het ingediende wetsont werp inzake de grondbelastingen strekkende om daar tegen op grond der daarin gelegen onbillijkheid te ageeren. De heer Breebanrt te Winkel meent dat de bezwaren in het voorstel geopperd, moeielijk zullen zijn te onder vangen. De hec-r O. Nobel vindt iedere afwijking in de grond belasting ongegrond en onbillijk, daar zij de eventui ele verkoopwaarde van de bezittingen van den getroffene verminderen. Nadat de heer Wijdenes hierop repliceert, houden de heer Breebaart en de voorzitter lange en zeer breed voerige discussies, inzake dit belangrijke onderwerp. Do laatste stelt ten slotte voor deze aangelegenheid verder buiten bespreking te laten. Het voorstel van den heer Wijdenes, op diens verzoek in stemming gebracht, wordt met op 1 na algemeene stemmen verworpen. De heer Breebaart Dz. geeft in overweging een on derzoek in te stellen naar het spoedig bevriezen en verrotten van voederbieten. De voorzitter zegt dit toe. De heer O. Nobel meent omtrent het verbroeien en daardoor verrotten zelf proeven te kunnen nemen door liet plaatsen van luchtbuizen in de kuilen. De heer Visser van Nieuwe-Niedorp geeft in over weging de reisgelegenheid naar kleine plaatsen indien daar de vergadering wordt gehouden, op den beschrij vingsbrief te vermelden, terwijl een ander voorstelt de vergaderingen steeds in steden te houden. De voorzitter zegt deze punten in de bestuursverga dering te zullen brengen. De heer Breebaart, Winkel, bedankt den voorzitter voor zijne aangename en goede leiding en hoopt dat bij na eenige jaren nog eens weer den voorzittershamer zal hanteeren. De voorzitter sluit daarna de vergadering, dank zeggende aan allen die hebben bijgedragen in bet be lang der vereeniging, de discussies zoo aangenaam mogelijk te doen zijn. Een nieuwe maatregel. Naar het D. v. Nb." meldt is sinds enkele dagen in 't Huis van Bewaring te Breda een nieuwe maatre gel ingevoerd. De bewakers die van 's avonds 10 uur af den nachtdienst doen, worden gewapend met een ge laden revolver. Een ze'dzaamheld. Te Rheden heeft zich de groote zeldzaamheid voor gedaan dat een geit vier voldragen en gezonde, levens krachtige jongen heeft geworpen. Het moederdier is «m schoon exemplaar van Zwitsersch ras en de jongen waren bij de gobooTte in elk opzicht normaal. Hoewel de wintervorst nog steeds streng blijft re- geeren, beginnen zich nu hier dnn daar toch de eerste lenteboden te vertooneneergisteren is te Hellevoet- sluis de eerste kieviet gezien. Een brandstichter. In de gevangenis te Assen heeft de 21-jarige F. W. M., die in voorloopige hechtenis is wegens te Barger- meer op de weduwe Koetsier gepleegden doodslag, in zijn cel brand gesticht. Toen de cipier en een bewaar der op zijn alarm verschenen, heeft hij den eerste, ter- wel de tweede water haalde, met een stuk ijzer van zijn krib aan het voorhoofd verwond. Hij trachtte toen te vluchten, doch werd in de gang gegrepen. Verbetering volkshuisvesting. Bij Kon. Besl. is: le. aan de gemeente Zuidhom ver leend een voorschot uit 's rijks kas tot een bedrag van 2200, ten einde genoemde gemeente in staat te stel len een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Vereeniging tot verbetering der volkshuisvesting te Zuidhorn, ten behoeve van den aanbouw van eene dub bele arbeiderswoning te Zuidhorn; met bepaling, dat voor rente en aflossing van dat voorschot gedurende 50 jaren eene annuïteit moet worden voldaan groot 91.70; 2e. aan de gemeente Zuidhorn, toegekend eene jaar- lijksehe bijdrage in de betaling van de sub lo. bedoelde annuïteit, tot een bedrag van 13.85. Beursbezoekers Ter Stadsdrukkerij te Amsterdam is verschenen een Register van de namen der beursbezoekers over het jaar 1909. I it het boekje blijkt, dat het aantal vaste bezoekers der Amsterdamsche beurs ongeveer 2650 be draagt, waarvan circa 1500 patroons en 1150 bedien den. Onze lezers zullen zich herinneren, dat ,,De Friesche Ijsbond" een verg. zilv. schaats uitloofde als prijs voor hem, die als deelnemer-volbrenger, vóór 2 Maart „de aardigste beschrijving", over den op 2 Jan. gebon den Elfstedentocht, bij den Ijsbond inleverde. Daarop zijn bij het Centraal-bestuur van den Bond 4 inzendingen ingekomen, die in handen zijn gesteld van de jury. De Raad dezer gemeente vergaderde hedenmorgen onder voorzitterschap van den heer S. G. L. F. biron van Fridagh. Afwezig was de heer A. de Groot. Na opening der vergadering en goedkeuring der no tulen werd madedeeling gedaan van de navolgende in gekomen stukken: i ecu schrijven van Gedeputeerde Staten dat aan de gemeente een extra subsidie van 2100 is verleend voor de uitbreiding der school; dat ontheffing werd verleend tot het aanstellen van een onderwijzer mot verplichte hoofdakte tot 1 Lov. 1908 in verband met de schoolverbouwing dat IJ. van de Kamer het aanbod der gemeente tot het aankoopen van een stuk grond onder verplichting van een overpad, niet aanneemt; het verslag der commissie van schoolverzuim, waar" uit blijkt dat door de commissie die niet handelend behoefde op te treden geene kosten zijn gemaakt dat in die commissie zijn herin noemd tot voorzitter de heer C. v. Twuyver en tot secretaris de heer G. J. dat is goedgekeurd de verordening regelende de hef fing van een progressieve Hoofdelijke Omslag; dat is goedgekeurd het heffen van 50 opcenten op de Personeele belasting. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangeno- men. Naar aanleiding van een schrijven van Aen lieer A. de Groot, dat hij zijn ontslag neemt als Wethouder en als lid van den Raad, zeide de voorzitter dat hij de tolk der vergadering meende te zijn, als hij zijn spijt erover uitdrukt, dat de heer de Groot op deze wijze zijn ontslag neemt. [Blijkens de voorgelezen notulen heeft de heer de Groot in de geheime vergadering, nadat met 5 tegen 2 stemmen besloten was tegen het voorstel van B. en W. in, om aan den aftredenden gemeente veldwachter 300 pensioen te verleenen, verklaard, dat hij niet langer raadslid en wethouder wenschte te blijven. Red.] Niettemin, zeide de voorzitter, is de gemeente hem dank verschuldigd voor hetgeen hij in een reeks van jaren in het belang der gemeente heeft gedaan. Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den gemeente-veldwachter M. Wokke, houdende bericht dat hem op verzoek tegen 1 Mei eervol ontslag is verleend door den commissaris der Koningin en dat hij daarom aan den raad eervol ontslag vraagt als gemeentebode, hooisteker en inner van de stettengelden, onder mededeeling dat liij den raad beleefd dank zegt voor het hem verleende pensi oen. Het ontslag werd eervol verleend onder dankzegging voor de aan de gemeente bewezen diensten. De voorzitter deelde naar aanleiding van dit ontslag mede dat de Commissaris der Koningin had bericht dat er geen bezwaar bestond den eventueel door hem te benoemen gemeente-veldwachter door den raad te doen benoemen tot gemeentebode, docli dat de Com missaris gaarne zou zien dat ter bevordering van het onafhankelijksgevoel van den veldwachter, diens trac- tement werd verhoogd met 50 of dat hem gelijk den onderwijzers, een bijdrage in de woninghuur tot dat bedrag werd verleend. De voorzitter meende dat een salarisverhooging met 50 voor de gemeente te bezwarend was, en had zich tot Gedeputeerde Staten gewend met het voorstel een woning te bouwen zooveel mogelijk van het geld dat de gemeente nog op een der Grootboeken der N. W. S. heeft staan. Ged. Staten hadden bericht gezonden, dat zij in dit bijzondere geval de machtiging tot het opnemen dier gelden zouden verleenen. Wijzende op het exceptioneele van deze machtiging meende psreker dat de gemeente haar nu moet accep teeren en hij betoogde dat het bouwen van een woning de gemeente niet zooveel zou kosten als de gemeente bode dan geen tractement doch alleen in de functie van bode vrije woning kreeg. De heer Breedveld zeide dat wanneer de gemeente bouwt en de veldwachter is ongehuwd, de onderwijzer die nu te Heilo woont niet in die woning zal willen wonen, terwijl ze voor een arbeider te duur is, zoodat dan de woning leeg staat. De heer de Jong verklaarde voorloopig met het bou wen van een woning te willen wachten, immers de we gen eischen spoediger een goede verbetering. De voorzitter drong aan op een beslissing met het oog op de oproeping die gedaan moet worden. De heer Volkering vroeg of er geen woningen leeg staan. De heer Vis was niet tegen het bouwen van een wo ning, maar vreesde de ontevredenheid van de burgerij, want er is geen geld voorhanden. De voorzitter meende dat de woning wel dadelijk verhuurd zal zijn en wees er nog eens op dat de kosten niet zoo hoog zijn. De heer Breedveld betoogde nog eens dat het scha delijk is en blijft als de woning leeg staat. De heer Kooij kan zich niet met het voorstel veree nigen en wilde eerst eens afwachten. De voorzifter vroeg wat er nu in de oproepingen ge zet moest worden en wees er op dat de eenmaal in de oproeping genoemde jaarwedde moet worden uitge keerd. Ilij bleef een woning aan den straatweg bij de tramhalte het meest wenschelijk achten. Het voorstel van B. en W., tot het bouwen van een woning in stemming gebracht, werd verworpen met 5 tegen 1 stem (de heer Breedveld). Naar aanleiding van een vraag van den heer Kooij seide de voorzitter dat het salaris in ieder geval met 50 verhoogd wordt in verband met het schrijven van den Commissaris der Koningin, of dit is voor het veldwachters- of v or het bodeschap is hetzelfde. Daarna werd de vergadering gesloten. Van Texe De heer Bussemaker, proponent te Amsterdam, heeft het beroep naar de Doops-gez. gemeente te Den Hoorn aangenomen. Uit Enkhulzeu. De ijsmassa neemt in het westelijk deel der Zuider zee steeds toe. De veerpont van den dienst Enkhuizen Stavoren moest gisteren van den voorgenomen proef tocht afzien. De „Vereeniging II, de sleepboot „Josi- na" en het motorschip „Enkhuizeri" vertrokken heden van Enkhuizen over Nieuwediep en verder langs het Noordhollandsche Kanaal naar Amsterdam. Een vier tal nachtbooten kwam uit Friesland alhier binnen, om den noord was weinig ijs. In Engeland heeft minister Asquit geantwoord op een vraag naar aanleiding van de redevoering van den minister van oorlog, ITaldane, over het leger, dat deze slechts bedoelde te komen tot een betere indeeJ ling. Tot nu toe had men vrijwilligers die gevormd werden volgens voorschriften van het Parlement. De bedoeling was niet een inmenging in de volkomen vrij heid van beweging van de koloniën. Minister Hal- dane stelde slechts voor dat uit te voeren, wat door de eerste ministers der koloniën in de conferentie van 1907 werd goedgekeurd. Gisteren heeft in zijn schriftelijk antwoord op oen in het Lagerhuis gestelde vraag, de heer Asquit gezegd, dat het vraagstuk der luchtscheepvaart de aandacht van de regeering bezig houdt. Zoowel in de oorlogs- als in de marinebegrooting is een voorziening getroffen, die zal verzekeren, dat het vraagstuk van het gebruik van luchtschepen zoowel in den oorlog ter zee als in dien te lande, ten volle door de admiraliteit en het departement van oorlog zal worden onderzocht. Uit Italië wordt gemeld, dat zes van de vernielde kabels in de Straat van Messina hersteld zijn. Een moest echter worden opgegeven tengevolge van het zand, waaronder deze bedolven lag. De kabels die te voorschijn gehaald zijn uit het zand, zijn beschadigd op een wijze die de hypothese schijnt te bevestigen dat de oorzaak van het onheil eer een onderzeesche vulkaan was dan een beweging van de aardkorst. De toestand op den Balkan is nog steeds erg on zeker, hetgeen wel het best blijkt uit de volgende te genstrijdige telegrammen. Uit Londen meldt Reuter; r n Volgens een telegram uit Belgrado aan de ,,/eit spraken zich drie Servische ministers uit voor een gun stig antwoord op het Russische voorstel. De anderen zullen blijken van oordeel te zijn dat terugtreden on mogelijk is en dat, indien de oorlog nu zou moeten vermeden worden, de quaestie over annexatie een open vraag zou blijven totdat zich een gunstiger gelegen heid voordoet. Uit Weenen: Onder voorbehond wordt uit Belgrado gemeld, dat de Russische gezant Servië den raad heeft gegeven af te zien van zijn eischen van territoriale schadeloos stelling en van autonomie voor Bosnië. De vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duifschland en Italië gaven denzelfdeu raad. In den ministerraad werd met algemeene stemmen besloten te antwoorden, dat Servië zijn eischen, door de Skoupstjina geuit, niet kan laten vallen en dat het land rekent op den rechtvaardigheidszin van Europa; evenmin kan men afzien van den eiseli tot territoriale schadeloosstelling en autonomie voor Bosnië en Iler- zegowina. Uit Londen: Wij vernemen officiëel, dat, in tegenstelling met hetgeen in Belgrado beweerd wordt, te V eenen een telegram is ontvangen, volgens hetwelk de Servische regeering haar eiseli van territoriale concessies heeft teruggenomen. Het bericht uit Belgrado, dat Servië weigert van zijn eischen af te zien, maakt hier diepen indruk. In politieke kringen hoopt men, dat Servië daarmede nog niet zijn laatste woord zal hebben gezegd. Het bericht, dat de raad, door den Russischen ge zant aan de Servische regeering gegeven, geïnspireerd was door Duitschland, heeft groote ontstemming ge wekt tegen Rusland. Daarentegen veroorzaakte de mededeeling, dat Servië bij zijn eischen van autonomie voor Bosnië en van territoriale schadeloosstelling blijft volharden, des te meer vreugde. Nader verneemt Reuter uitwelingelichtebron,datniet- tegenstaande het uit Weenen ontvangen telegram, Servië, volgens de laatste berichten,, zich zal voegen naar den raad van Rusland en zijn eischen tot schade loosstelling in grondgebied zal intrekken. Een gezonde plaats. Het Handelsblad van Antwerpen bezingt den lof van een Vlaamsche gemeente, waar de menschen ge makkelijk oud worden: Wie gezonde lucht wil inademen, zegt het blad, weze de gemeente Ste-Maria-Oudenhove aanbevolen. Op een bevolking van omtrent 3000 inwoners, telt men daar 6 personen van 90 jaar, waarvan de oudste 95 jaar bereikt heeft. Er zijn 21 personen van meer dan 80 jaar en wat nog meer is, op alle wijken dezer schilderachtige gemeente maken de personen van meer dan 70 jaar eene groote menigte uit. Sedert ruim vier maanden heeft niemand de HH. Rechten ontvangen, daar er geene zieken zijn. Men wordt hier oud en 't is zeker dat deze parochie, alhoewel geen honderdjarigen bezittende, den prijs wint voor de langlevenheid. En dat moet ons verwonderen, aangezien Ste-Maria- Oudenhove 104 meters boven den zeespiegel ligt, na den „Oudenberg" van Geeraardsbergen, het hoogste punt in Vlaanderen. Is het gezond, 't is hier ook aangenaam: kronkelen de wegen, lachende dalen, hobbelige heuvelen, maken de aantrekkelijkheid en de versiering uit van dit uit gestrekte dorp. Dezer dagen was het een verrukkelijk schouwspel de ontbladerde boomen, beladen met sneeuw, op de verre bergen te aanschouwen en het verredragend oog te la ten rusten op de sneeuwwitte akkers, tusschen de schil derachtige dalen gelegen. Berlijn in Sneeuw. In Berlijn heeft het verbazend gesneeuwd. Wat een overvloedige sneeuwval voor een millioenenstad betee- kent, leeren de volgende cijfers Met het opruimen waren bezig, behalve de 2650 stadsreinigers 4210 werkloozen. Voor het wegbrengen van de sneeuw etc. zijn nog meer mannen noodig, zoo dat naar ruwe berekening en inbegrepen de sneeuw scheppers die aan de huizen vragen 50.000 mannen aan het werk zijn, terwijl bovendien veel werkloozen door het spoorwegbestuur zijn aangenomen. De kosten wor den per dag voor de stad berekend op 100.000 mark. Er was aanvankelijk gebrek aan paarden en wagens. Per dag worden n.l. 10500 a 12000 wagenvrachten weg gebracht. Waarheen? Naar 33 verschillende plaatsen (o.a. het exercitieveld Tempelhafer Feld). Graaf Tolst i. Graaf Leo Tolstoi, die onlangs zijn tachtigsten ge boortedag vierde, heeft in een fonograaf van Edison gesproken. Ook gisteravond viel de bioscoop-voorstelling in de Harmonie weer bijzonder in den smaak van het pu bliek. Vanavond heeft de afscheidsvoorstelling plaats. Wie dus de bioscoop nog niet heeft gezien en I och nog een voorstelling wil bijwonen, moet zich haasten. Het Oranje-feest. Gisteravond heeft de commissie „voor de te houden feestelijkheden op den dag der geboorte van een Oran jetelg" een vergadering belegd met een dertigtal jon gedames. Vandaag gingen deze laatsten reeds met een Oranjestrik versierd en met collectebussen gewapend in de stad rond. Ongetwijfeld hebben zeer velen in den vorm van een gave van hun belangstelling doen blij ken. Ook zijn er reeds verschillende liuurtcommissies aan het werk. Er wordt dus ferm aangepakt Men verzoekt ons er den aandacht op te vestigen dat Zondag a.s. des morgens 10 en 's avonds 6 uur in het gebouw Rehoboth zal optreden de heer Dr. 1'. J. M. de Bruin, Hoogleeraar aan de Theol. School te Rijswijk. Dat de Alkinaarsche nijverheid zich mag verheugen in een goeden naam is gisteren weer gebleken. Im mers gistermorgen vroeg kwamen van uit Delft een dertigtal studenten, vergezeld van de hoogleeraren H. A. Ravenek, J. C. Dijxhoorn, 1. Franco en L. A. van Rooven, om hier een tweetal industrieele ondernemin gen te bezoeken. Omstreeks half tien kwam men in de Alkinaarsche ijzer- en metaalgieterij aan, waar het gezelschap door den heer Th. van Spall werd ontvangen en toegespro ken. Vervolgens werd de fabriek bezichtigd, onder lei ding van den directeur en den ingenieur. De hooglee raren zoowel als de studenten, allen van het vierde en vijfde leerjaar legden een groote belangstelling aan den dag, zoodat het bezoek dan ook bijna vier uur duurde. Vervolgens werd de werf Nicolaas Witsen van de firma W. F. Stoel en Zoon bezichtigd. Ook daar wer den de bezoekers door den directeur rondgeleid. Tiaar viel zooveel te kijken o.a. waren er 7 booten in be werking, dat de heeren hun leedwezen er ever uitspra ken dat ze geen tijd hadden om langer te blijven, hoe gaarne ze blijkbaar ook wilden. Op een holletje zijn ze naar den trein gegaan, van Alkmaar ongetwijfeld de herinnering medenemende aan een nijverheid, welke waard is bezichtigd te worden. A^ndt DONDERDAG: „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Unie. Oymn. ver. „De Halter," oefeningsavond #7, uur. Schietver. „Alkmaar," cfd. Volksweerbaarheid 8 uur, oefeningsavond. gem. gymnastieklokaal. Mannenkoor „de Ver. zangers, alg. vergadering, 8V2 uur, Central. Buurtvergadering Langestraat8 uurrestaurant Proot. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Li erendag Alkm. Strijkorkest, 81/, uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 77„87, uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central. Openbnre Vermakelijkheden Bioscoop-voorstelling Benner, tot en met Donderdag 4 Maart, Doopsgezinde kerk. Vanaf Zondag 7 Maart zullen de godsdienstosfeniu- gen weder morgens 10 uur aanvangea. Geslaagd. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen fraaie handwerken de dames J. C. Krijt en E. C. M. A. Wo'zak, leerlingen der Huishuid- en Industrieschool alhier. Gisteren slaagde te Utrecht voor het aanvullings examen dierkunde en kry tallographiejde heer D. J. de Jong, alhier. B. en W. bevelen ter vervulling van debetrekking van gemeente-controleur aan de heeren 1. K. J. Maris, «djunct-commies (afd. belastingen) ter secretarie van Groningen. 2. C Alberti, controleur der gemeentebelastingen te Zutpben. 3. A. J. P. Spiesz, rijksklerk 2e klasse ter Directie van de directe belastingen te Amsterdam, tijdelijk ambtenaar ter secretarie aldaar. Gevolg gevende aan den wensch, uitgesproken in de vergadering van 10 Febr. j 1. heeft de heer M. Uitenbosch de navolgende motie ingediend. De Raad, van oordeel dat het belang van een goede gang van bet onderwijs aan het Gymnasium te dezer stede in hooge mate medebrengt de wenscheliikheid at er een goede verstandhouding besta tusschen Rector en leeraren ond rling, spreekt met het oog op de on- lanrs door den Raad gedane benoeming van den Heer Dr. B ias tot leeraar, het verlaDgen uit dat een goede v&rstsrdhoud'ng Hijve bestendigd en gaat over tot de orde van den dag. Gisteravond werd in „de Unie" door den heer W. Huynink van Amsterdam een lezing gehouden over het onderwerp „Het spiritisme en hoe dit 1e onder- z -ken. „N een korte inleiding, waarin spr. deed uit- om<-n, dat hel spiritisme een steun is voor materia listen, een reddende engel vco' orthodoxeD, een blijde boodschap voor modernen, wi<m het grond geeft voor het bewijs van een leven na dit levon, legde spr. het verschil uit tussch'-n materialisme, spiritualisme en spiritisme. Vervolrena ging spr. over tot het geven van eenige wenken bij de wijze van onderzoeken van het spiritisme. Wees niet al te go*-dgeIoovig, zegt spr. Goedgelovig heid sprui' voort uit onkunde met het spiritisme, als men er dieper in doorgedrongen is, zal men wel be merken, dat wij t,lh>8 wat op een séance tot ons komt nï't knnn-T aannemen. E: k le spiritisten gelooven "Heen wat hun op hun eigen séance geopenbaard woidt; ook dat is niet goed. Er zijn drie wijzen, w M.vop men tot het spiritisme kan kom n: door mid- el van sémes; door het onderzoek van anderen; d er te voeler, dat h-t waar is, dat er spiritisme b ste&t. D-ze laatst» is een Ia~g\ m ar beste weg, m^n gaat zijn eigen zielsleven na. Wees niet al te wantrou wend, is de tweede wenk, die spr. geeft, ook niet wiar h»t uw eigen zielelevea betreft. Wees ook Diet al te godsdienstig. Het spiritisme dient alleen om te bewijzen, dat er een leven na dit leven is. Er zijn ord r de spiritisten zeer z ker godloochenaars. Er zijn ook teitenj agere onder, die toch nooit tot de overtui ging komen. Velen komen door het spiritisme even- we! tot God, zoo ook spr., die vroeger ong- Ioo?'g was. Wees niet al te vr-lijverig bij het maken van pro paganda, men wordt dtn allicht vervelend en bereikt dikwijls het tegengestelde van hetgeen men wenschte. D-batteer in zachtino digheid. Wees niet lauw, niet traag. Trtapheid is het ergste wat wij kunnen heb ben. Begint men met h*t spiritisme te onderzoeken, blijf dan niet stek m/iar voleindig hst begonnen werk. Hierna we'd door spreker gelegenheid gegeven tot het Rtellen van vragen, waarvan door enkele personen gebruik werd gemaakt. BRUTAAL ROTTERDAM, 4 Maart. Naar h»t huis van bewaring zi n overgebracht twe.' "mannen en een vrouw, die een 28jtrig janvmuscb in een huis aan de Botersloot lokt n en h«m on Ier bedreiging een achuldbekentenis van f 1160 lieten teekneen en daarna per rijtuig met hem naar zijn buis gingen om het geld te halen. INBREKENDE VERPLEGERS. HAARLEM, 4 Maart. Da Rechtbank veroordeelde heden c e twee gewezen verplegers uit Meerenberg w. g»ns verschillende inbraken te B'oemend&al tot een j var en z-s maanden gevangenisstraf. EEN ZEDENSCHANDAAL. GRONINGEN, 4 Maart, Alhier is e en zedenschan- daal aan het licht gekomen. Gebleken is dat hier

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2