S T A D S N i' >y y De beton commissie. Liefdadigheid naar Vermogen IV: Voetbni. Een ongeluk. Na een kleine uitweiding over dien zelfhandef, waar mee men aan den Langendijk reeds is begonnen, wor den door den iuleider eenige artikelen genoemd, welke hier naar zijn oordeel met succes te kweeken zullen zijn, o. a. augurken, komkommers, tuinboonen, aard beien, fruit. Schorseneeren, mits ze hier goed te kwee- kim zijn, zouden mede hun weg wel vinden, terwijl wel licht mede nog enkele keukengroenten allicht te plaat sen zouden zijn. In de toekomst is wellicht het kwee- ken van artikelen onder glas een, zooals die onze aan dacht verdient. Spreker zou er niet voor zijn nu maar zoo terstond al de genoemde artikelen te gaan verbou wen, wat echter wel in sprekers bedoeling ligt is dit: dat een aantal onzer bouwers een of enkele artikelen gaan verbouwen, opdat een voldoende hoeveelheid dier producten op onze markt zullen kunnen worden aange voerd, en het voor den handel loonend kan zijn er een afzetgebied voor te vinden. Terstond na deze inleiding bekomt de heer Hazeloop het woord ter aanvulling daarvan. Deze verklaart met genoegen voor de tuinbouwers op te treden; ook hij keurt ten zeerste de groote eenzijdigheid in het bedrijf dezer omgeving af, doch wil al terstond waarschuwen tegen het kweeken van velerlei producten in eenzelfde streek. Er dient rekening te worden gehouden met bo dem en klimaat, ook met de gelegenheid voor afzet. Bij wijziging of uitbreiding van cultuur neme men geen te groote sprongen; de nieuwe cultuurs moeten zich wat aanpassen bij de tot nu toe gevolgde wijze van werken in het bedrijf. Wisselbouw echter, meent spre ker, kan moeilijk te veel worden aanbevolen, hij ziet hierin de beate en krachtigste bestrijding van schade lijk gedierte en schadelijke woekerplanten, van planten ziekten dus. Bij wijziging van cultuur verdienen ge makkelijk te teelen producten den voorkeur. Voor het oogenblik komt het spreker voor, dat als meest ge- wenschte nieuwe cultures voor deze omgeving mogen worden genoemdaugurken, met b. v. tuinboonen als v óórgewas. Duidelijk wordt door spreker uiteengezet, dat deze combinatie alle aanbeveling verdient, doch bij voorkeur dan de tuinboonen zoo gauw mogelijk klaar. Kropsla, vroege wortelen en bloemkool leenen zich eveneens uitstekend voor tusschenteelt, mits ze hier goed willen en niet te laat klaar zijn, want dan is de prijs er af. Voor de teelt van komkommers is men hier op het oogenblik nog niet ingericht; dit artikel komt te laat, wanneer men het van den kouden grond moet hebben. De teeit van aardbeien beveelt spreker zeer aan. Als geschikte variëteit beveelt hij aan de Jucunda, ook wel Amezone genoemd. Als tussehengewas bij den aanleg van bedden (wat geschiedt in de maand April) kun nen tuinboonen, vroeger aardappelen en bloemkool, ook wel peulen en doperwten en peulvruchten dienst doen. Ook vroege sluitkool zou er tusschen te zetten zijn. Aangezien de bedden 3 a 4 jaar voldoende kun nen opbrengen, ïykt spreker bet telen van aardbeien een uitnemend middel op den bodem te zuiveren van plantenziekten veroorzakende kiemen. Voor afzet be hoeft men geen vrees te koesteren, dit artikel vindt nog best zijn weg. Wat schorseneeren betreft, als ze hier goed te telen zijn, zal men ze met succes kunnen verbouwen. Spre ker prefereert dan het éénjarig gewas, gekweekt in een diep losgewerkten grond. Proeven in het klein zonden zijn aan te bevelen, om tot de zekerheid te &omem of ze hier goed te telen zijn. Ook de teelt van vruchten kan spreker warm aanbe- velen, vooral ook, omdat deze kan samengaan «net een tusschenteelt van aardappelen en aardbeien. Mem legge zich hierbij dan toe op de teelt van dessertfruit aan aen struikvorm. De kweekwijze is dan gemakkelijk en van den struik krijgt men spoedig en tevens rijken oogst, vooral ook, omdat de fijnere soorten appels en peren in ons land zelf veel worden gevraagd en zeer duur, soms met 20 cent en meer per stuk, worden be taald. Na deze rede, welke met groote aandacht werd ge volgd, worden door den heer Hazeloop nog enkele vra gen beantwoord, waarna aan de aanwezigen een bro chure wordt uitgereikt over de teelt van augurken en aardbeien. De voorzitter dankt den heer Hazeloop, hem de ver zekering gevende, dat getracht zal worden, het gespro kene vruchtdragend te doen zijn, waarna de heer Haze loop vertrekt. sche markt zoodanig te willen verkoogen, dat het be zoeken van die markt door kooplieden van elders zoo goed als onmogelijk zoude zijn. Dit adres werd in de raadsvergadering van 29 April 1908 in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Daaraan voldoende hebben zij de eer te berichten, dat reeds vroeger, naar aanleiding van de ter zake in de Winlteliersvereeniging gehouden bespreking, een tweetal adressen door belanghebbenden aan dat college was gericht, strekkende om het bovenomschreven ver zoek niet in te willigen. Eveneens was vóór de ontvangst van het bovenbe doeld adres in de plaatselijke bladen een min of meer onverkwikkelijke pennestrijd ontbrand over *de vraag of liet wel geraden mocht heeten maatregelen te ne men tot wering van vreemde kooplieden op de Zater- dagsche markt. Hit die pennestrijd bleek, dat de in houd van het in handen van B. en W. gestelde adres gansch niet dc algemeene goedkeuring kon wegdragen en zoozeer waren de gemoederen van voor- en tegen standers in beweging gebracht, dat het naar B. en W. meenden aanbeveling verdiende eene beslissing op het adres uit te stellen totdat men meer onbevangen zou staan tegenover het opgeworpen vraagstuk. Zij hebben zich dien tijd ten nutte gemaakt te onder zoeken in hoever de ook in den Raad medegedeelde feiten omtrent buitensporige winsten, welke vreemde kooplieden op de Zaterdagsche markt heetten te beha len, op waarheid berustten. En het is hun daarbij voorgekomen, dat in deze schromelijk is overdreven. Van buitensporige winsten en van eene buitensporige omzetting van zaken is, voor zoover zij hebben kunnen nagaan, geen sprake. Zij deelen den Raad daarna mede, dat voorstellen tot verhoogiug van het marktgeld voor de Zaterdag sche markt van hun college niet zijn te verwachten, in verband waarmede zij voorstellen te besluiten aan de R. 0. Middenstandsvereeniging de Hanze, de Alkmaarsche winkeliersvereeniging en de Horloge makers vereeniging te Alkmaar, als beschikking op haar adres d.d. 28 April 1908 te berichten, dat verhoo ging van het marktgeld voor de Zaterdagsche markt aan deze vergadering voorshands ongeraden voorkomt. Naar wij vernemen heeft de commissie, benoemd door de Zuiderzee-vereeniging, om een onderzoek in te stellen naar de bruikbaarheid van gewapend beton voor de zeewering, Donderdag en Vrijdag de kaai om de Schardanuner Koog en de Hondsbossche zeewering bezocht. De commissie bestaat uit de heeren jhr. mr. P. van I'oreest, O. J. de Jongh, directeur van gemeentewer ken te Rotterdam, A. W., directeur der publieke wer ken te Amsterdam, J. M. W. van Elzelingen, hoofdin genieur van den provincialen waterstaatsdienst van Zuid-Holland, L. Volker Azn., lid der aannemersfirma olker en Bos te Sliedrecht, J. W. C. Tellegen, direc teur vau het bouw- en woningtoezicht te Amsterdam en B. Hoogenboom, gepensionneerd inspecteur bij den Rijkswaterstaat, lid-secretaris. veer 150 spelers, die dit seizoen in de competitie-wed- strijden van den N. H. V. B. zijn uitgekomen, natuur lijk de 22 beste krachten heeft uitgenoodigd, kunnen de Alkmaarsche voetballiefhebbers zich verzekerd hou den morgen goede spelkwaliteit te zullen zien. geworden. Echter blijkt uit een daarvan door een op- gemaakten staat dat, wel verre van grooter te worden, de neiging bestaat tot eene geleidelijke vermindering van het aantal weezen. Over bet tienjarig tijdperk 1867—1875 bedroeg het De elftallen zullen zijn samengesteld uit spelers van: aantal per jaar gemiddeld 46. Over het tienjarig tijH- Sport en Volharding uit Hoorn, Z. V. V. cn Sport uit Zaandam, Oud A. F. O. uit Amsterdam en Alcmaria Victrix II. Van Alcmaria Victrix II o. a. zijn de linksbuiten en de rechts-achterspeler uitgenoodigd. Welke partij het wint, doet er natuurlijk niet toe. Het komt er slechts op aan, dat de elftal-commissie in staat wordt gesteld de kwaliteiten der verschillende spelers te beoordeelen, om zoodoende het vertegen woordigend elftal zoo sterk mogelijk te maken. Waar daarbij ongetwijfeld alle spelers hun beste beentje zullen voorzetten, kan het dus een zeer aardi- gen wedstrijd met fraai spel worden, die een gang naar het terrein stellig waard zal blijken. De wedstrijd, die geleid zal worden door den heer TI. J. Bon. van Amsterdam, zal te twee uur aanvangen. Opheffing van den ijkkring Alkmaar. In een ingezonden stuk in de N. Rotf. Ct. wordt be toogd dat opheffing van den ijkkring Alkmaar „een ondoordacht stukje werk" is, waaraan door geen der ambtsvoorgangers van den tegenwoordigen adviseur der regeering is gedacht. Ook wordt de vraag gesteld waarom thans niet, gelijk geschiedde bij de vorige op heffing van ijkkringen, de Volksvertegenwoordiging in de gelegenheid gesteld werd een oordeel uit te spreken over de voorgenomen maatregelen. De Quint „IJs en weder dienende" zal op de baan van ,.de Quint" morgenmiddag muziek gegeven worden. Bekroningen, Voor inzendingen op de groote Nationale Tentoon stelling te Leiden, uitgeschreven door de Leidsche Pluimveevereeniging, gehouden in de groote zaai van „Zomerzang" aan den Stationsweg, zijn toegekend o.a. 2e prijs aan de vereeniging Hoenderpark „de Kraai- kop" te Alkmaar, voor den schoonsten toom hoenders kraaikoppen (zwart), en zeer eervolle vermelding aan den heer J. van Kleef te Alkmaar voor eene inzending konijnen, Vlaamsche reuzen (wit). In de op 3 Maart 1.1. gehouden gewone vergadering van „Liefdadigheid naar Vermogen," is voor diverse personen hulp toegestaan ten bedrage van 171. 10 uur, Voor- Uit Sehfgen. Ten overstaan van notaris Baekx te Wieriuger- waard is te Schagen gesticht een naarolooze vennoot schap voor den handel in kaas, geheeten „Merz Kaas handel Voornamelijk zal deze vennootschap de uit vinding van den heer Merz exploiteren om kaas door parafineeren te verduurzamen. Tot directeur der ven nootschap werd benoemd de heer J. Merz te Schagen, tot vommissarissen de heeren Backx, notaris te Wje- ringerwaard, J. Stammes te N. Niedorp, C. Trompet ter te N. Seharwoude en G. Beers en J. B. Keet te Schagen. Het maatschappelijk kapitaal is 25.000, verdeeld in 5 seriën van 20 aandeelen a. 250, Uit St. Pane-as Het langdurige winterweer doet veel schade aan de voorjaarsbakplanten. De stand is daarom niet voor- deelig. Van de overwinterde bakplanten zijn veel door oen strengen vorst als verloren te beschouwen, de bloemkoolplanten zijn zoo goed als geheel vernietigd. Uit Bergen. Een zeer belangrijke bron van inkomsten voor den polder de Bergermeer vormt de huur der z. g. loterij- landen, welke jaarlijks worden verpacht. Jaar op jaar worden de huurprijzen hooger, dank zij de vele liefheb bers die er voor de verschillende perceelen zijn. Dezer uagen had wederom de verhuring plaats. De totale op brengst bedraagt 2803 tegen 2437 in 1908 De Groeneweg bracht op 104 tegen 143 in het afgeloo- 'l908Jaar Cn de Bergorweg f 119 of f 32 minder dan in e Tengevolge van den verkoop van het café „het wa pen van Be.rgen komt de daarin uitgeoefend worden de vergunning tot den verkoop van den sterken drank m het klem krachtens de drankwet te vervallen en naait het aantal vergunningen daardoor tot één bene den het maximum dat de wet toelaat. Een vergunning Komt derhalve beschikbaar, waarvoor in de eerste plaats in aanmerking komt dengene, die bovenaan staat op de lijst bedoeld bij art. 13 der Drankwei, in dit geval een verlofhouder, wonende aan den Kanaal dijk— Kogendijk. Aprnd-T ZONDAG: Anti-Militaristenver., vergadering waarts. MAANDAG: Gem. Koor „Alcmaria," repetitie, 71/2 uur, Harmo nie. Teekengenootschap „Kunst zij on» doel," teeken avond 7 uur, Nieuwe Doelen. Kegelclub „Alcmaria Victrix," 8 uur, Diligentia. Gymn.-ver. „De Halter," oefeningsavond 81/1 uur. Pbysica, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Turnlustoefeningsavond, 9uur. DINSDAG 'A 'jntl Vi8 'SuiStnaaiaAjaauooj^ 'ni5i[y Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeniagsavond mannen-afdeeling 8*/4 uur; jvngens-a.fdeelixig 71/, uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Chr. School Doelenstraat. Gem. Zangver. D. O. V., repetitie, 8 uur, Graanhan del. Openbare Vermakelijkheden ZONDAG: Nationale Schaakwedstrijd 91/i12l/z /2 en 69 uur, café de Nachtegaal. Ned. Ver. t. afschaffing v. alcoh. dranken, Propa- ganda-uitvoering, 8 uur, Harmonie. Alkm. Tooneelver., rep. 8Y2 uur, G. van Twisk. Mannenzangver. „Stem des Volks," rep. 73/4 uur, Graanhandel. Lezing-van Loenen Martinet. Van wege de Coöperatieve Vereeniging „Voor allen der H. IJ. S. M„ instelling onderwijs" hield de heer J. J. W. van Loenen Martmet, gisteravond in een der lo- ealen van de Unie een lezing over Electrische Tractie. Spreker begon met te verklaren dat het zeer moeie- lijk was over de electriciteit in oen paar uren iets te vertellen immers het onderwerp is zoo veelomvat tend en ingewikkeld dat men er zeer gemakkelijk ge durende eenige weken iederen avond over zou kunnen spreken. Daar het hem uit de antwoorden op door hei^, aan verschillende personen gestelde vragen gebleken is, dat men gaarne tot onderwerp zijner lezing de electromo tor zag gekozen had hij hieraan met genoegen voldaan. Natuurlijk leent een dergelijk onderwerp zich niet voor een verslag en dus volstaan we met te constatee- ren, dat de spreker aan zijn eigenlijke lezing een in leiding liet voorafgaan, waarin eenige electrische ver schijnselen behandeld en door proeven toegelicht wer den, dat voorts het gesproken woord door teekeningen en lichtbeelden werd verduidelijkt, en dat een publiek van ongeveer 50 personen den spreker met aandacht aanhoorde. Uit Winkel. Op de aanbeveling voor leeraar in het timmeren aan de Ambachtsschool te Gorinchem komt o. a. voor de heer J. II. B. Buthfen, bouwkundige alhier. Uit Schoor!. De toezegging van beroep naar Schoorl is ontvan- gen door Ds. P. L. L. Post te Wijdenes. Het marktgeld voor de Zaterdagache ma'kt. g In liet laatst van April des vorigen jaars is bij den «je? adres ingekomen van de R. C. Middenstands vereeniging de Hanze, de Alkmaarsche winkeliersver eeniging en de Horlogemakersvereeniging te Alkmaar houdende het verzoek het marktgeld voor de Zaterdag- Jubileum van een schaatsenrijder. De hoer C., een welbekend (jsliefhebber schrijft ons t Is heden op den dag af vijf en dertig jaren gele den dat ik op de schaatsen door den veenpolder langs de Goo van Voorburg naar Delft reed. Het ijs was 's morgens nog in goeden staat, doch des middags op de terugreis moest ik het met een nat pak bekoopen. roen nu van morgen de vlaggetjes van de ijsbaan zoo lustig op de tram wapperden, kon ik de verleiding niet weerstaan om nog eens de schaatsen onder te bin den, want sinds het jaar 1874 is het niet weer moge lijk geweest om op G Maart schaatsen te rijden. Dus de ijsbaan „de Quint" opgezocht, die hier ter stede daartoe nog dagelijks do gelegenheid aanbiedt. De baan was werkelijk in goeden conditie. Drie baan- egers waren bezig om alles netjes in orde te maken. Rijders waren er nog niet, doch 't is heden Zaterdag, de jeugd heeft van middag vrij-af en wie weet of ons morgen nog geen geïmproviseerd ijsfeest wacht. 01 een der baanvegers van mijn jubileum wist? Ik weet het niet, doch nauw had ik de schaatsen onder of de vlag werd geheven, en.wonder boven wonder!. de leeuwrik zong zijn hoogste lied. Verbetering. Dezer dagen werd in een berichtje melding gemaakt i an inwijding van een orgel in Zuid-Schermeer. Waar laai als datum stond opgegeven 7 Februari zal inen natuurlijk begrepen hebben, dat dit moest zijn 7 Maart. 'i a Morgenmiddag zal op het terrein van Alcmaria Vic- :rix aan de Zundersloot een eigenaardige strijd plaats hebben. Daarbij zullen twee elftallen, bestaande uit de beste spelers uit de verschillende vereenigingen, die in den A oord-Hollandsehen Voetbalbond uitkomen,, tegenover elkander komen te staan. Het doel, dat de H. V. B. met dezen z. g. proef- wedstrijd beoogt, is door een commissie het spel dezer 22 spelers te doen beoordeelen en vergelijken, waarna een zoo sterk mogelijk team zal worden samengesteld, dat dezen Bond zal vertegenwoordigen bij de a.s. wed strijden te Leeuwarden tusschen de verschillende ge westelijke en plaatselijke Bonden van ons land Waar men voor dezen proeftvedstrijd, uit de onge loofde ijke omslag. Bij de behandeling der gemeente-begrooting voor den dienst van 1908 werden B. en W. door den Raad uitge noodigd een onderzoek in te stellen omtrent de vraag of eene herziening van de verordening op het heffen van een hoofdelijken omslag naar het inkomen al dan niet wenschelijk moet worden geacht. Deze uitnood! ging werd, op voorstel van den heer Glinderman, tot B. en W. gericht, nadat vooraf een motie van den heer Melchers, strekkende om de progressie in deze belas ting zoover door te voeren als de Wet toelaat, met 14 tegen 3 stemmen was verworpen en nadat de heer Uiteubosch had voorgesteld in de desbetreffende ver ordening „een sterker progressie te brengen," welk voorstel daarna echter weder werd ingetrokken. B. en W. hebben de bestaande verordening getoetst aan de opmerkingen, welke in 's raads zitting van 20 November 1907 (zie blzz. 240250) met betrekking tot den hoofdelijken omslag zijn gemaakt en zijn daarbij tot de slotsom gekomen dat eene herziening der hierbe- doelde verordening noodzakelijk noch wenschelijk is. De Commissie voor de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van financiëelen aard, uitgenoodigd haar oordeel ter zake aan B. en W. te willen kenbaar maken, is daarbij tot geen andere slotsom gekomen. Eenige becijferingen van B. en W. en van de genoemde com missie, zijn bij de bijlage overgelegd. Op grond van het bovenstaande deelen B. en W. me de, dat een voorstel tot herziening van de verordening op het heffen van een hoofdelijken omslag naar het inkomen (Gemeenteblad No. 142) in de naaste toe komst van dit college niet te wachten is. perk 18771886 bedroeg het aantal per jaar gemiddeld 44. Over het tienjarig tijdperk 18871896 bedroeg het aantal per jaar gemiddeld 33. Over het tienjarig tijdperk 1897—1907 bedroeg het aantal per jaar ge middeld 27. ITet getal weezen bedraagt thans (Februari 1909) 23, een van 20, een van 19, een van 18, twee van 17, een van 16, vier van 15, twee van 14, vijf van 13 ja ren, wier opvoeding dus binnen betrekkelijk korten tijd zal voltooid zijn, zoodat het te voorzien is, dat de ge- lfidelijke vermindering zal blijven voortgaan. Van de overige 6 kinderen zijn twee 11, een 10, een 9, een 8 en een 6 jaren oud. Reeds heeft men een groot gedeelte van het gebouw, 'I, welk met den tuin eene oppervlakte van 3385 M2. beslaat (d. i. voor het tegenwoordig aantal weezen ruim 147 M2. per wees) tot gymnasium ingericht en daarmede aan zijn vorige bestemming onttrokken. Maar nog altijd verblijven de weezen in veel te groote dus ongezellige zalen, in een gebouw, dal allerminst voor het doel geschikt is te achten. B. en W. meenden dus al dadelijk het denkbeeld te moeten opperen dit gebouw voor zooveel de onderver dieping betreft, aan zijne tegenwoordige bestemming (e onttrekken en de weezenverpleging op anderen voet in te richten. Twee wegen staan daartoe open. Men zou kunnen omzien naar een geschikter, doelmatiger, minder kost baar gebouw en voortgaan met gestichtsverpleging of wel men zou kunnen overgaan tot het doen verplegen der weezen in gezinnen, hetgeen in de laatste jaren door vele paedagogen ten zeerste wordt aanbevolen. Het komt B. en W. voor, dat verpleging in gezinnen voor Alkmaar de voorkeur verdient. Van niet gering belang daarbij is, dat voor de weezen een betamelijk kostgeld zal kunnen worden betaald, waardoor de keu ze van gezinnen zeker ruimer zal kunnen zijn. Zou liet ongetwijfeld aanbeveling verdienen die gezinnen voornamelijk te Alkmaar te zoeken, niets zou beletten om zwakke of tuberculeus kinderen te doen verplegen in zoodanige gemeenten als door den geneesheer in het belang ilier kinderen werd geacht, b. v. in gezinnen te Egmond aan Zee of in Gelderland. Wanneer, na rijpe overweging, dit ook de meening van den Raad mocht zijn, dan is het thans het oogen blik om daartoe in beginsel te besluiten zeggen B. en W. in hun wèl-doorwrochte voordracht. Men zou dan al dadelijk verschoond zijn van de bij uitstek moeilijke keuze van een echtpaar, geschikt en in staat om als vader en moeder ontwikkeld en verlicht genoeg om als opvoeder en opvoedster van de stadskinderen op te treden. Ook zou aan het oordeel van den Raad een nieuw reglement op het verplegen en opvoeden der weezen moeten worden onderworpen, terwijl eveneens zou moeten worden omgezien naar mannen en vrou wen, genegen om de taak van. regent en regentesse „met warmte en liefde" te vervullen. Ten einde omtrent deze hoogst gewichtige aangele genheid zekerheid te verkrijgen en geen noodeloos werk te doen, stellen zij den raad voor te besluiten: Burgemeester en Wethouders uit te noodigen maat regelen voor te bereiden, om te geraken tot het verple gen der burgerweezen in daartoe nader aan te wijzen gezinnen. Het Burgerweeshuis B. en W. hebben ernstig de vraag overwogen of en in hoever eene wijziging van het Reglement op het be stuur van het burgerweeshuis noodzakelijk moet wor den geacht en of met het verplegen der weezen in onze gemeente wellicht een andere dan dc tot nu toe gevolg de weg behoort te worden betreden. Bij die vraag een oogenblik stil te staan, kwam hun des te noodzakelij ker voor, nadat zij eene berekening hadden gemaakt van de kosten, waarop het verplegen van eiken wees, onder de tegenwoordige omstandigheden, aan de ge meenschap komt te staan. Het resultaat was van dien aard, dat zij meenen den Raad daarvan deelgenoot te moeten maken. Er is een- uitvoerige staat opgemaakt, die meer zegt dan een lang betoog. Daaruit blijkt o.a. aat de kosten per wees in deze gemeente over de jaren 19031907 hebben bedragen: 454.951/2, 45S.70, 439.61, 480.99, 515.63 of gemiddeld over de ge noemde jaren: per dag 1.29, per week 9.04, per jaar 469.98. In verband met deze cijfers achten B. en W. de con clusie niet gewaagd, dat de verzorging der weezen, ook financieel, niet in goede richting wordt geleid. Als men nagaat, dat in onze gemeente menig werkman met zijn gansche gezin met een weekloon van gemiddeld 9 moet rondkomen, is het duidelijk dat dit bedrag voor tón enkelen wees, niet zelden gesproten uit een derge lijk werkmansgezin, te hoog moet worden genoemd. B. en IV. willen hiervan vroegere regenten geen ver wijt maken. Zij weten te goed, dat de omstandigheden tot deze buitengewoon hooge verpleegkosten hebben bijgedragen. Het is vooral het gebouw, waarin de wee zen zijn gehuisvest, 't welk die kosten zoo buiten alle verhoudingen heeft opgedreven. Bij het stichten van (lat gebouw in 1867 werd aangenomen, dat gemiddeld 60 weezen daarin zouden worden verpleegd; hun aan tal bedroeg toen 53; desvereischt, zoo zeide men, zou den daarin gemakkelijk meer dan 80 weezen kunnen worden opgenomen. Men ging uit van de meening, dat het getal weezen, naarmate de stad zich zou uit breiden, geleidelijk grooter worden zou. De ondervin ding leerde juist het tegendeel. Sedert 1867, dus over de laatste 41 jaren, zijn gemiddeld 37 weezen verpleegd Oranjefeest- Gisterenavond vergaderden de bewoners van het Luttik-Oudorp, ter bespreking van de versiering der buurt voor het Oranjefeest. Tn beginsel werd aangenomen, doelmatige versiering aan te brengen, waarvoor verschillende plannen bespro ken werden. Echter werd besloten eerst de gelden in te zamelen en de plannen op een volgende vergadering verder te behandelen. De talrijke opkomst, en het bedrag waarvoor staande de vergadering werd geteekend, doet vermoeden dat de Zaadmarkers flink wenschen deel te nemen aan het feest. De bewoners van de St. Annastraat hebben eene bij eenkomst gehouden in een der lokalen der R. K. school. Met bijna algemeene stemmen werd het voor stel om een straatversiering te maken, aangenomen. Bij stemming werd een commissie benoemd welke be staat uit de heeren J. v. Sijp, A. Boersen Jr., P. H. Krekelberg. Deze commissie heeft besloten met de lijst ter inteekening heden bij de bewoners rond te gaan. Een Atj ah-lezing. Men schrijft ons: Gisteravond hield de le luitenant Piekema van het regiment Grenadiers en Jagers, in de schcrmzaal der Cadettenschool, een lezing over Atjeh. Behalve door het Cadettencorps, werd deze lezing bijgewoond door den Directeur der Cadettenschool en eenige zijner of ficieren, benevens een aantal genoodigden. In gloedvolle woorden beschreef de spreker de bijna onoverkomelijke moeielijkheden welke onze troepen in dat verre land te overwinnen hadden en schetste het moedig gedrag der onzen waarbij hij glashelder het succes deed uitkomen, dat het gevolg is geweest van het onverschrokken optreden der maréchaussées, het moedige corps, welks daden van moed en kameraad schappelijke zelfopoffering, eerbied en bewondering af dwingen. Een sehoone collectie opnamen, op het doek gepro jecteerd, verduidelijkten hetgeen spreker op zoo aan gename wijze voordroeg. Hot laatste lichtbeeld, waarbij de aanwezigen ver zocht werden op te staan, stelde voor het kerkhof te Kottha Radja, waarbij eenige woorden van weemoed cn* dankbaarheid voor hetgeen zij hadden helpen tot stand brengen, aan de gevallenen werden gewijd. Deze lezing, welke ten 8 uur aanving, en waarover ieder, getuige het langdurig applaus, voldaan was, ein digde te 11V4 uur. De bekende Zaterdags op de Hofjesmarkt staande Boot, werd hedenmorgen op de markt door een rijtuig aangereden, waardoor hij een belangrijke hoofdwond bekwam. Per wagen werd hij naar het stadszieken huis gebracht. Om drie uur vond men een man van middelbaren leeftijd op het Hofplein liggen. Hij werd bij den heer van Twisk binnengebracht. Omtrent zijn herkomst ver keert men in het onzekere. Dr. Dirken verleende ge- neeskundige hulp. BURGERLIJKE STAND Geboren: 5 Maart. Jan Willem Nicolaas, z. v. M illem Schut en Martha Maria Hemeea. Maart. Maria, d. v. Gerrit Paarlberg en Wobbe- china Kuiper. Overleden: 5 Maart. Johanna Hoeben, wed. van Arie Bakker, oud 71 jaar. Maria Eekier, wed. van Frederik Jansen, oud 87 jaar. Maarigje Monté, cud 55 jaar. 6 Maart. Geertje, d. v. Cornelis Blauw en Francis- ca Johanna Breurken, oud 4 maanden. CORRESPONDENTIE. De groote toevloed van stadsberichten is oorzaak dat er tal van berichten niet kunnen worden opgeno-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2