DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. binnenland! Honderd en elfden jaargang* 1909. DINSDAG 9 MAART. No, 56. D^ze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Alweer een. De verdwenen piatlna-bekers Dr. Mezger. Vrijz.-Dem Gemeenteraadsleden In Nederland De scheuring In de S. D. A. P. Op heeterdaau bef apt. Aanbesteding. De moderne „Diogenes" of de voerman In het vat. Nationale Bond voor Vreemdelingenverkeer Armoede. Uit Purrnerend. Uit Schermerhorn. Tweede Kamerverkiezing. Q.isontpioffitjg. De eendenkwestie in^de Schermer, ALRMAARSGHE COURANT ALKMAAR, 9 Maart. Toen de heer v. Aehrenthal, de Oostenrijk-Hongaar- sche minister-president, den 5den October Bosnië en Herzegowina annexeerde, gingen eenigen van zijn be wonderaars zoover, hem in min of meer bedekte toe spelingen met Bismarck te vergelijken. Men kan zon der meer toegeven, aldns Tlieodor Wolff, in het Tage. blatt, dat hij 'n kalm energiek strateeg is, die weet wat hij wil, die van de zwakte van zijn tegenstander enmis- schien meer nog van de sterkte van zijn vrienden han dig gebruik weet te maken, maar behoeft hem nog niet direct bij de halfgoden in te deelen. Bismarck had de oplossing van het Sleeswijk-llolsteinsche vraagstuk met zooveel omzichtigheid voorbereid, dat zelfs Napo leon III daar verlegen bij stond. De heer v. Aehrenthal heeft bij zijn voorbereiding een kleinigheid vergeten; het nietige Servische Ko ninkrijk. Hij meende alle troeven in handen te heb ben, omdat hij met den grooteren Balkanstaat Bulga rije de zaak overeen gekomen is, en zij zag over het hoofd, dat ook het Servische vuurtje pijnlijk zou kun nen worden, als Rusland er krachtig in blies. Men kent de fabel van de vlieg die den leeuw in het oor zit en hem het leven vergalt. Servië, de vergeten klei- deze streek te keeren heeft de heer v. Ashrenthal Za terdag te Belgrado laten verklaren, dat hij tot onder handelingen over handelsverdragen, en verkeerszaken bereid zou zijn, zoodra de Servische regeering de op rechtheid en vredelievendheid harer bedoelingen heeft getoond. Maar als het tijdelijke handelsverdrag in liet laatst van deze maand ten einde loopt, zonder dat her nieuwing gevraagd wordt moet dan de weigering om een handelsverdrag te sluiten werkelijk een casus belli zijn? Het eenig practisclie middel om uit het dilemma te geraken, is de kwestie van de Servische vergoedingen te verdeelen. De mogendheden moeten zich niet men gen in de handelsverdragen en overeenkomstige kwes ties; de kwesties van den Donau-spoorweg naar de Adriatische Zee en van de erkenning van Servië als belanghebbenden staat langs den oever van de Donau hebben een internationale beteekenis. In de eenige kwestie van belang, die van de territoriale vergoedin gen, hebben alle mogendheden, met inbegrip van Rus land, zich verklaard tegen Servië en voor Oostenrijk- Hongarije. De heer Aerenthal waagt niets meer door het overi- go van de „internationale" kwestie te onderwerpen, aan het Europeesch gerechtshof en op dezen grondslag Te Haarlem is Maandagavond gehouden een verga dering van de Vereeniging tot steun der c-andidatuur Van Styruin. Besloten werd met kracht de propagan da ter hand te nemen; een commissie daarvoor werd benoemd. Q E M N G D NIEUWS. Ijstoestand, Het goederenvervoer per veerpont tusschen Enk huizen en Stavoren is hervat. Ten noorden van Enk huizen is de zee open. De stoombooten van Enkhui zen op Amsterdam gaan over Nieuwediep langs het Noordhollandsch Kanaal. Verlangend wordt naar een krachtigen zuidwesten- of westenwind uitgezien. Uit Velsen meldt men over het Noordzeekanaal: Na dat Zondagavond met een Zuidwesten wind een heer- Zondagochtend ten 9 ure is de ooievaar aan den Melkkop te Rotterdam teruggekomen. Als hij nu de lente maar meegebracht heeft! Door de firma Oebr. Stork Co., te Hengelo, wordt 100 uitgeloofd voor aanwijzingen, die leiden tot ont dekking van den dief, die in het begin der vorige week verschillende platina voorwerpen uit het laboratorium ontvreemdde. Naar uit Domburg gemeld wordt heeft de oudste zoon van wijlen dr. J. G. Mezger, de heer dr. W. C. Mezger, het voornemen dezen zomer aldaar de patiën- lijk lenteregentje was gevallen, was gistermorgen het I ten van wijlen zijn vader te behandelen. Noor(jzeekanaal bij 9 gr. F. vorst weer geheel dichtge- jf. K. H. prinses Marie van Saksen-Meiningen zal t auii Ju i jiuiuui-cauu gciOTinnum cxj. .'i' -liotieid is de vlies: in het, oor van den leeuw J.exa von I lignei I zaj 0V6reenstemming tusschen Duitschland en Aehrenthal. Het is niet duidelijk of de heer Iwolski, de Russi sche minister van buitenlandsche zaken de uitvinder van den laatsten Servischen schaakzet is of wel, dat de Servische minister van buitenlandsche zaken, de heer Milovanowitsj, zonder den raad van zijn beschei- mer heeft gehandeld. Als de heer Milovanowitsj het denkbeeld zelfstandig heeft uitgebroed, moet men zeg gen, dat Servië, het land van kooplieden in muizenval len,'nog steeds vallen kan maken en opzetten. Toen de tot heden eensgezinde mogendheden, Duitschland, Frankrijk, Engeland en Italië, den heer Iwolski geluk kig zoo ver gebracht hadden, dat hij in Belgrado de wenschelijkheid liet prediken, dat afstand werd ge daan van de eischen betreffende landuitbreiding, dachten velen dat de Servische tegenstand gebroken zou zijn en scheen de heer v. Aehrenthal voor verdere steken van vliegen gevrijwaard. Toen kwam de Ser vische tegenzet, kwamen de mededeelingen over de Servische antwoord-nota, langs verschillende wegen verbreid en opzettelijk met elkaar in tegenspraak ge maakt. De Servische regeering doet het Europeesche karak ter van het vraagstuk van Bosnië en Herzegowina uit komen en verklaart dat Servië „trouw zal volgen het geen de groote mogendheden in den loop van de ont wikkeling van dit vraagstuk zullen doen.' Servië ziet er van af, iets van Oostenrijk-Hongarije te eischen en 't vertrouwt zich en zijn lot toe aandewijsheidenaan do welwillendheid van de Europeesche groote mogend heden. Zeldzaam genoeg legde men in Weenen deze houding der Servische regeering eerst niet ongunstig uit en men betreurde het slechts, dat de heer Milova nowitsj zijn verklaring nog niet schriftelijk geformu leerd en nog niet aan den heer von Aehrenthal gezon den had. Men scheen aanvankelijk van meening te zijn, dat het Servische kabinet zich eenvoudig voor de „wijsheid van. de groote mogendheden" gebogen en Europa's verzoenende raadgevingen aangenomen had, cn eerst door de Peterburgsche en Parijsche be sprekingen werd men van zijn dwaling genezen. Neen, de Servische regeering had zich niet gehoorzaam on derworpen zij had slechts alle directe onderhandelin gen met Weenen voorgoed geweigerd. Zij zegtde annexatie van Bosnië, welke een wijziging van het ver drag van Berlijn beteekent, heeft gelijk algemeen ^vordt toegegeven de goedkeuring van de verschil lende mogendheden noodig, en wij laten de beslissing inzake onze aanspraken op schadeloosstelling over aan de wijsheid van deze internationale rechtbank. Toen deze ware beteekenis van het Servische antwoord be kend werd, ging er van Weenen een scherp protest uit en ook het Berlijnsche ministerie van buitenlandsche zaken gaf een verklaring, waarin o.a. werd gezegd dat men een vredelievende en billijke bijlegging van de bestaande tegenstellingen ernstig wenschte en dar, de eisch „de mogendheden als lasthebbers van Servië toe te, laten" door niemand gesteld moest worden. In Pa rijs en in Londen echter gaf men den heer Milovano witsj gelijk en de tot heden gehandhaafde eensgezind heid tusschen Berlijn en de westelijke mogendheden scheen voor het eerst ernstig bedreigd. Zoo eenvoudig als men het in Berlijn en Weenen wil doen voorkomen is de zaak echter niet, want in het bijzonder moet men er aan denken, dat men nie mand kan dwingen een schadeloosstelling te eischen. Als Servië verklaart, dat het van Oostenrijk-Hongarije niets verlangt en geen onderhandelingen wenscht, dan mag dat een achterbaksche gemeenheid zijn, een lage schurkenstreek formeel is Servië in zijn recht. Om de Westersche mogendheden worden hersteld en gehand haafd, een overeenstemming die in geen geval moet worden vernietigd. Door den bijval van Oostersche en andere journalis ten zal de heer Aehrenthal zich niet laten misleiden. Als hij in zijn berekening de Servische kleinigheid heeft vergeten, dan moet hij, na zooveel succes, ook eenige vliegensteken op den koop toe nemen. Hetisbij- na beleedigend, als wij hem bij elke kleine ftioeielijk- heid zoo luidruchtig onzen bijstand verzekeren. De kiachtige man krabt zich in zulke gevallen slechts eventjes. De Vereeniging van Vrijz.-Democratische raadsle den in Nederland zal Zondag 28 Maart in het gebouw „De Nijverheid" te Utrecht, hare jaarlijksche vergade ring houden. Na huishoudelijke werkzaamheden en bespreking der werkwijze van de vereeniging, zullen worden ingeleid: „Standenonderwijs," door mr. J. H. Thiel te Haarlem; „De wenschelijkheid van het verlee- nen van inzage aan de gemeentebesturen van de re gisters van aanslagen der vermogensbelasting en van de kohieren der bedrijfsbelasting," door den heer R. Kapenga, en „Het wetsontwerp-Heemskerk tot wijzi ging der omtrent plaatselijke belastingen opgenomen regelen," door mr. A. S. Fokker, te Leiden. De verjaardag van Prins Hendrik. Het Haagsclie Comité voor Volksfeesten zal van zijnentwege en met goedkeuring van B. en W. van den Haag bij gelegenheid van de feestelijke herdenking van den geboortedag van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden, op 19 April a.s., met welwillende medewer king van tal van dames en heeren en vereenigingen in de Groote-, Nieuwe-, Klooster-, Regentesse-, Luther- sche- en Remonstrantsche kerk concerten met solisten, cn in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Dierentuin, Diligentia, Kunstkring, R. K. Volksbond, Feestlokaal Willemstraat _en Apollo-theater uitvoerin gen van verschillenden aard geven. Het H b 1 d. verneemt dat mevrouw Mensing, mevrouw Roosje VosStel en anderen de Soc.-dem. Vrouwenclub zullen verlaten. Bij de Marxistische da mes bestaat het voornemen een nieuwe vrouwenclub als onder-af deeling der nieuwe partij te stichten. Mevrouw Roosje VosStel heeft alle functies voor de S. D. A. P. ook die van propagandiste neerge legd, hetgeen een natuurlijk gevolg is van haar uittre den uit deze partij. De Leidsche afdeeling der S. D. A. P. had zich tot mr. Troelstra gewend, om in een openbare verga dering de oorzaken en gevolgen der scheuring uiteen te zetten. Dat niet allen met de komst van Troelstra bijzonder in hun schik waren, bleek wel uit een adver tentie in het „Leidsch Dagblad" van Zaterdagavond van den volgenden inhoud: Wordt verwacht Iwan Pieter Jelles, de Verschrikkelijke Groot moor denaar van de S. D. A. P. op het congres te Deventer. Herkenbaar aan zijn Russische manoeuvres. Velen waren Zondagvoormiddag te half elf in het socialistisch vergaderlokaal aanwezig om den heer Trpelstra te hooren. Men stond er letterlijk tegen el kander op, en er heerschte een geest van opgewonden heid. De vergadering duurde drie uur. Te 's-Gravenhage is een afdeeling van de nieuwe sociaal-democratische partij opgericht met 43 leden. vroren. Uit Hoorn wordt gemeld: Zaterdag is van hier de stoomboot „Hollandia' (kapt. Baanstra) vertrokken met het doel om langs Edam, Alkmaar, Den Helder naar Sneek te kunnen ko men. De boot is echter vastgeklemd in het ijs en, van hier uit zichtbaar, liggende ten Zuiden van onze stad. - Van Texel: Nadat onze kust bijna drie weken vrij van ijs was, dreef er Zondagmorgen uit de Zuiderzee een strook ijs tegen den zeedijk aan. Enkele schotsen, waarbij er waren van ruim l1/2 meter dikte, schoven de haven bin nen. Luchtballons. Zondagmorgen omstreeks half zes daalde te Zwolle een luchtballon neder, waarin zich twee Duitsche of ficieren bevonden. Naar zij mededeelden, waren drie ballons te Wezel opgestegen en hadden zij den weg tot Zwolle afgelegd in 3 uur 10 minuten. Zij veronder stelden dat de beide andere ballons reeds eerder waren geland. Zoowel Zondagmorgen als in den namiddag te nalf- zes dreven over Enschede een tweetal luchtballons, welke van over de Duitsche grens komende, in weste lijke richting dreven. In eerstgenoemden ballon kon men duidelijk een viertal personen onderscheiden. Zondagmorgen daalde te Kropswolde (Gr.) eerr luchtballon neer, waarin vieT Duitsche natuuronderzoe kers. Overvloed van proviand was aanwezig. Zater dagavond 9 uur waren ze opgestegen te Göttingen. In de Lange Warande te Rotterdam werden gister nacht gearresteerd twee bekende inbrekers, O. v. H. en M. E. K„ die door een burger verrast werden toen zij in de nabijgelegen Willemstraat bezig waren in te bre ken in de chocoladefabriek van Lemm Co. Zij wa ren in het bezit van een bosch valsche sleutels en een beitel, welke een nog nieuwe brèuk vertoonde. Ee 3 flinke brui! ff. Te Winterswijk wordt aanstaanden Donderdag 11 Maart een bruiloft gevierd, waarop ongeveer 2500 gas ten verwacht worden. Er zijn namelijk 840 families uitgenoodigd. Het ruime feestgebouw der vereeniging „Volks feest" is voor die gelegenheid afgehuurd. hoogstwaarschijnlijk dezen zomer haar voorgenomen bezoek aan de badplaats dan ook brengen en zich on der behandeling stellen van dr. W. O. Mezger. Ten Raadhuize van Edam werd gisteren aanbesteed: het maken van tien arbeiderswoningen, in het, tot dia gemeente behoorende dorp Volendam. Acht biljetten waren ingeleverd. Het werk is gegund aan den min sten inschrijverden heer J. de Vries te Purmerend, voor de som van 12.215. Het gebeurde te Winschoten, Vrijdag jl„ bij de Boschlaan ,ter hoogte van de Pottebakkerij. Een metselaar ziet paard en wagen naderen, zonder voerman. Hij legt zijn gereedschap neer, om het paard vast te grijpen. „Wat mót je?" ilknkt hem uit het vat tegen. Gelach van anderen in dc nabijheid. Metselaar af met een: „Loop naar den. Aapl" Een eind verder: „Jansen, Jansen, gauw, gauw! Hol 't peerd vast. Der is bepaold 'n ongeluk gebeurd." Jansen wil 't paard grijpen, maar uit het vat klink nu: „Wat móst doe?" „Beroerde vent, zist doe in 't vat?" En 't antwoord luidt: „Ik zit hier goed." Weer verder gaat de tocht en een heer ziet in de verte het voertuig. „Als dat maar goed gaat," denkt hij en stelt zich op, om het paard beet te nemen. Maar daar steekt een hoofd uit het vat en roept vriende lijk: „Dag, meneer!" De mijnheer antwoordt: „Jij oolijkerd, maar je hebt gelijk: beter in dan op het vat." De wagen komt bij huis en één der kinderen roept: „Moeke, moeke, daor komt ons waogen aan, maor der is gain aine bie." Moeke schrikt, komt vlug aangeloopen, wil 't paard grijpen, maar uit het vat klinkt het: „Wat wil je toch, mensch?" „Hê, vent, wat hest mie daor schrikken laoten." Moeke af 't tooneel is uit. (Hbld.) De jaarlijksche vergadering zal op 29 en 30 Augus tus te Helder plaats hebben. De afdeeling Helder zal bij die gelegenheid een vierdaagsch feest organiseeren, aanvangende 28, eindigende 31 Aug. In een rond schrijven aan de afdeelingen bericht de afdeeling Hel der, dat zij, behalve voor de afgevaardigden, ook voor andere personen, die bij die gelegenheid Helder wil len bezoeken, dezelfde gunstige bepalingen zal treffen dje den afgevaardigden worden aangeboden. In de Frie3che heidedorpen is de armoede zeer groot. Er zijn gezinnen, die zich in de laatste dagen voeden met gekookte aardappelschillen. Toen dit be kend werd, haastte men zich hulp te bieden. Voor eene vrouw, moeder van een gezin, kwam die hulp echter te laat; zij is aan de gevolgen van te groote ontbering bezweken. Voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad (va cature J. W. Brantjes) werden heden candidaat ge steld de heeren: F. J. B. Middelhof f Bz., Roomsch- Kath. ,en Ph. Pottegieter, sociaal-democraat. Op 19 Maart a.s. zal de verkiezing plaats hebben. Uit Heiloo. Met ingang van 1 April a.s. is mej. E. Rolff, thans tijdelijk werkzaam aan de 2e Gemeenteschool alhier, benoemd tot onderwijzeres aan een der gemeentescho len te Zwolle. Het arbeidscontract. Op den vastgestelden. tijd waren de arbeiders der fir ma Nico Terkuile Zonen te Enschede gistermorgen aan de fabriek, teekenden 't contract en hervatten den arbeid. Eén die weigerde te teekenen, werd niet aan genomen. Met uitzondering van enkelen, die ander werk vonden, kwamen allen terug. In de laatst gehouden vergadering van de tuinbouw- vereeniging „Schermerhorn en Omstreken" werd be sloten wederom zakken en manden voor de leden coö peratief aan te koopen. De rekening van den Pen ningmeester over het jaar 1908, nagezien door de daar voor gekozen commissie, de heeren P. Muntjeswerff en W. Le Main werd in orde bevonden. Het materieel van den afslag werd onder de leden verkocht. Verder werd besloten iemand aan te stellen voor re geling en plaatsing der groenten in de tramwagens. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren P. Muntjewerff eu C. Laan te Beemster in plaats van de aftredenden, de heeren N. Jonk en C. Kramer, die niet meer in aanmerking wenschten te komen. Naar wordt medegedeeld, zijn de christelijk-his- torische en anti-revolutionaire fractiën tot overeen stemming gekomen ten opzichte van het wederzijds stellen van candid aten voor de Tweede Kamer in ver schillende kiesdistricten, met uitzondering evenwel van de groote steden. In een woning, gelegen achter een tapperij in de Ververstraat te 's-Gravenhage, had gisterochtend een gasontploffing plaats, tengevolge waarvan een 15-ja- rig dienstmeisje ernstige brandwonden aan hoofd en handen kreeg. Het meisje had gemeend gaslucht te ruiken bij het privaat, waar een kleine gasarm is aangebracht. Zij wilde de kraan, die zij dacht dat openstond, sluiten; zij draaide echter juist het gaskraantje open, zoodat, toen zij eenige oogenblikken later terugkwam er werkelijk een hevige gaslucht hing. Meenende dat er een lek was, had zij de onvoorzichtigheid een lucifer aan te steken, waarop een geweldige slag volgde. In het huis ontstond geen brand, maar bijna geen enkele ruit in de geheele woning bleef heel. Het verwonde meisje werd in een drogistwinkel in de buurt binnengebracht en daarna per automobiel naar het ziekenhuis gebracht. Uit Koedijk Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat bij de 2e uitvoering van „Crescendo" de zaal van den he-er Man flink bezet was. Prettige ervaring voor uit voerenden en kastelein. De prestatie van het koor stond hooger dan jl. Don derdag, vooral de operette werd vlotter gespeeld. „Min- negroet" werd op verzoek gebisseerd. ft ft Tot secretaris van het polderdistrict Koedijk is in de plaats van wijlen den heer Jn. Stam benoemd de heer W. Kooiman, Burgemeester alhier. Penningmees ter werd in de plaats van den overleden titularis da heer J. Vader. Door mr. A. Prins, advocaat te Alkmaar, werd gis teren voor den Hoogen Raad in de zaak van een vee houder en wethouder te Schermerhorn, door het Ge rechtshof te Amsterdam, wegens het opzettelijk eenige handeling door een ambtenaar, belast met de opsporing van strafbare feiten, ondernomen ter uitvoering van eenig wettelijk voorschrift, beletten en wegens beleedi- ging van een ambtenaar in functie, veroordeeld tot

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1