BUIT LAND. STADSNIEUWS. Uit Broek op Langendijk. Uit Schagen Uit Bergen Uit Heer Hugowaard. Gemengde Mededeel!gen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Oranje-feest. Nationale Schaakwedstrijd. Badhuis „Het V itte Kruis." Een uitnodiging. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. 100 boete subsidiair 20 dagen hechtenis. Het betrof, zooals onze lezers weten, een verzet tegen den bode en de hulpboden, van het Waterschap de Schermer die ter uitvoering van art. 17 en 18 der politie-verordening van dat Waterschap eenige eenden trachtten op te vangen welke op beklaagdes land los liepen, met de be doeling deze te schutten en de namen der eigenaars daarvan te ontdekken. Bekl. had den bode verboden op zijn land te komen en derhalve zoo had bekl. en zijn raadsman betoogd was de bedoelde ambtenaar niet in de rechtmatige uitoefening zijner bediening. De Rechtbank te Alkmaar had zich met die beschou wing vereenigd, daar de ambtenaar van het waterschap zich bevond op een hem verboden terrein. Derhalve was bekl. door do Rechtbank ontslagen van rechtsver volging terzake van 't verzet en de officier van justi tie in zijn vervolging ter zake van beleediging niet-ont- vankelijk verklaard. Maar bij het hooger beroep had de Officier van Justitie een juridisch advies ingezon den aan den procureur-generaal, betoogend, dat hier van schending van het grondwettig huisrecht van den bekl. krachtens art. 158 Grondwet geen sprake was, aangezien de beambten zich niet hadden bevonden in do woning van den beklaagde, doch slechts op een aanhoorigheid daarvan, een stuk grond. En daarbij wa ren zij in de rechtmatige uitoefening hunner bedie ning, overeenkomstig art. 24 der polderkeur, luidend: ieder ingeland is verplicht ten allen tijde vrijen toe gang te verleenen tot zijn eigendommen aan het dage lijksch bestuur en de beëedigde beambten van het Wa terschap opdat deze kunnen onderzoeken of de voor schriften dezer verordening worden nageleefd. En de bepalingen van art. 17 en 18 van het politiereglement in verband met deze bepaling van art. 24 strookten vol kernen met art. 14 van de wet van 1895 op de water schappen. Met die opvatting had het Hof zich veree nigd. Mr. Prins ontwikkelde alsnu één cassatiemiddel, vol gens hetwelk art. 14 van laatstgenoemde wet, in ver band met art. 24 van het Waterschapsreglement en art. 158 der Grondwet geschonken waren. PI. betoogde dat uit hetgeen in deze zaak feitelijk vaststaat, niet gebleken is dat op het land waar 't ver zet gepleegd is het polderbestuur eenig recht had, of dat daarover eenige schouw gedreven werd. Het land van bekl. was afgesloten, aan de eene zijde door een boerderij en voorts door kavel- en wegslooten. En nu is in het polderreglement scherp onderscheiden tus- schen de dijken, wegen, kaden enz. waarop het polder bestuur recht van schouw heeft en de particuliere eigendommen der ingelanden. En uitsluitend ten opzichte van de eerste worden aan den ingelanden verplichtingen opgelegd. Van daar dat beklaagde gerechtigd was, den polderbode den toegang tot zijn land te ontzeggen. En met de Recht bank te. Alkmaar was pleiter van oordeel dat de be voegdheid van beambten om particulieren eigendom te betreden moet berusten op eenuitdrukkelijke wetsbe paling. PI. beriep zich hiertoe op een aantal wetten, vanaf de algemeene wet van 1822 tot de nog niet in werking getreden Visscherijwet van 6 October 1908. En wat art. 24 van het polderreglement op zich zelf aangaat, die geeft slechts bevoegdheid tot binnentre den aan de beëedigde beambten om te kunnen onder zoeken of de verordening wordt nageleefd. Dit on derzoek" nu was in casu niet noodig; want de beamb ten hadden reeds geconstateerd, dat de eenden zich ter plaatse bevonden. Artikel 24 was dus niet verbindende en in elk geval was het in dit geval verkeerd toegepast. Mede was ge schonden art. 158 der Grondwet, want art. 24 spreekt van alle „eigendommen" der ingelanden dus ook wo ningen die „ten allen tijde" mogen worden getreden door de polderbeambten, dus ook in den nacht. Ge concludeerd werd dus tot ontslag van rechtsvervolging en niet-ontvankelijk verklaring van den Officier van •Justitie in zijne vervolging wegens beleediging. (,'on- elusie O. M. 22 Maart. Gisteravond vergaderde de IJsclub „Winterver maak". Aanwezig waren ongeveer 50 leden. Met een hartelijk welkom opende de voorzitter de heer S. Wa genaar de vergadering. Het deed spreker genoegen te constateeren dat de vereeniging na zijn eenjarig be staan zich in zooveel medewerking mag verheugen, niet minder dan 500 personen gaven zich als lid op, wat voor een groot gedeelte te danken was aan het be stuurslid A. Geluk, die dan ook bij monde van den voorzitter een complimentje ontving. Tevens deelde de voorzitter nog mede, dat de Koninklijke goedkeu ring was ontvangen. Hierna had de lezing der notu len en van het jaarverslag door den secretaris plaats, welke werden goedgekeurd. Uit de „millioenen-rede" van den penningmeester bleek, dat er een tekort was van ruim 11 gulden, hierover was de voorzitter echter niet treurig gestemd, daar zoo'n eerste jaar heel wat uitgaven zijn, alstouwwerk, palen, vlaggen enz. '1 ot bestuursleden werden de heeren J. Dirkmaat Jz. ©n Wv. d. Molen met groote meerderheid herkozen. De voorzitter deelde mede, dat een schrijven was in gekomen van de N. H. Ijsbond, om zich daarbij aan te sluiten. Hij was er in principe voor, doch er is een groot bezwaar, n.l. de Bond houdt hare vergaderingen steeds op Zondag. Het bestuur werd gemachtigd zich in contact te stellen met het Hoofdbestuur van den Ijsbond en het zoo mogelijk daarheen te ledden, dat die vergaderingen niet altijd op Zondag plaats hebben. Aog werd op voorstel van den heer Hart, eene com missie van 4 personen benoemd, om de mogelijkheid te onderzoeken, tot den aanleg van een kunstijsbaan. Hierna dankt de voorzitter den aanwezigen leden en de pers voor hunne belangstelling en sloot de vergade rt ng. Onder voorzitterschap van den heer G. Muijs hield de harddrayerij-vereeniging „West-Friesland" in het Koffiehuis den 8sten hare jaarvergadering. In gekomen was bericht van de Winkeliersvereeniging dat zij 32 nieuwe leden voor de vereeniging had gevonden. Voor hare moeite was der vereeniging dank gebracht, Van het gemeentebestuur was bericht ingekomen dat voor 1909 weer 50 subsidie werd toegestaan. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer W. Fioggeveen Cz„ bleek, dat het ledental van 105 tot 142 was geklommen, het aantal donateurs van 53 op 49 was gedaald. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. Govers, nagezien en in orde bevonden door de heeren P. Raat en L. J. Rogge veen, wees eene ontvangst aan van 576.83, eene uit gaaf van 567.13, batig saldo 9.70. Tot bestuursleden werden herkozen de aftredende le den, de heeren G. Muijs, O. Asjes en W. Roggeveen Cz. Aan de feestcommissie voor het jubileum der Harmo nie werd 10 als feestgave toegestaan. Dit jaar zal er weer eene harddraverij worden gehouden om priizen rairi tw'' \<H)' 50 en 25heeren Bierman en <i. li. Schenk zullen pogingen aanwenden gelden te verkrijgen om een dubbele harddraverij te kunnen hou den. In een latere vergadering zullen de voorwaarden bepaald worden waarop gedraafd zal worden. De ver gadering werd door 14 leden bijgewoond. De heer H. eisser, die naar Zaandam vertrekt, deed toezegging de harddraverij in September als bestuurslid nog te zullen bijwonen. De voorzitter dankte hem onder ap plaus van de aanwezigen voor deze toezegging. Te Utrecht slaagden gisteren voor het examen nut tige handwerken de dames E. Schipper en A. Scholten te Bergen. Zondagavond gaf de rederijkerskamer „Harmonie" alhier een welgeslaagde uitvoering. Opgevoerd werd ten le „Het oude Lied". Was dit over 't geheel zeer dramatisch, de aardige tafereeltjes (bijv. in de kajuit der boot bij de kermisreizigers, en in het établissement bij Moeder Lammetje Zondag) wekten somwijlen de lachlust der aanwezigen op. Vooral het laatste be drijf werd zeer pakkend gespeeld en daarin bleek in het bijzonder, hoe de jubilaris van de vorige uitvoe ring in z ij n rol was. Zijn meesterlijk spel en zeg gingskracht, geheel in harmonie met de kerstzangen, die van verre ruischten, benevens het zeer ingrijpend spel van mej. A. Groot-Hammes en den heer F. Buis man, deed aan menig oog een traan ontwellen, 'n Scherp contrast hiermee vormde het nastukje: „Twee oude Bekenden", of de gevolgen van een rukwind, dat wel zoo vlug had gespeeld mogen worden als het voor stuk. Niettegenstaande het ietwat gerekt werd, was het spel goed en wekten de snedige uitvallen en de ty- peerende manieren van den Monnikendammer winke lier in het salon bij de van hoogen kom-af zijnde fami lie Klink grooten lachlust. Met genoegen mag de Ka mer op dezen avond neerzien, die met een zeer gezellig bal werd besloten. Alhier is in een daartoe uitgeschreven vergadering van voorloopig toegetredenen, gister het huishoudelijk reglement vastgesteld voor de afdeeling van het Oen- traal-Genootschap voor Kinderherstellings- en Vaean tiekolonies. Met genoegen werd vernomen, dat de af deeling van Het Witte Kruis als lid is toegetreden evenals de afdeeling van den Bond van Neder 1. Onder wijzers. Tot toetreding zullen worden uitgenoodigd de afdeeling Volksonderwijs en die van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap. Vervolgens werd een circulaire samengesteld welke zal worden toegezonden aan de aangeslagenen in den Hoofdelijken Omslag, met de uitnoodiging door aan vaarding van het lidmaatschap de nuttige zaak te steunen, opdat ook uit onze gemeente één of een paar anno kinderen frissche krachten zullen kunnen opdoen door een tijdelijk verblijf in een der zoo gunstig be kend staande vaeantio-kolonies van het Centraal-Ge- nootschap, teneinde met meer succes het onderwijs te kunnen volgen en beter bestand te zijn tegen den scha delijken invloed van misdeeld kinderleven. Het voorloopig bestuur bestaat uit: Ds. A. J. A. Scholte, Mevr. SeholteVan Eerde, F. Mammen, D. Pijper en S. Brugman. Hoewel de belangstelling aanvankelijk niet groot is, hoopt men toch, aangezien de minimum-contributie is gesteld op slechts 25 ets., dat door zeer velen de aan dc circulaire gehechte verklaring voor het lidmaat schap zal worden ingevuld en geteekend. In België, in de stad Namen, heeft eene ernsti ge gebeurtenis plaats gehad. Gedurende de oefeningen is majoor Fauconnier ge dood door een kogel, geschoten door een soldaat. Men weet nog niet of het een moord is, dan wel of het schot bij ongeluk werd gelost. In Italië hebben de verkiezingen voor de Ka mer plaats gehad. De Tribuna stelt vast, dat de eerste uitslag het uiterlijk van de ontbonden Kamer niet wij zigt. Bij de verkiezingen toch hebben de linksche op positiepartijen, de republikeinen en de radicale socia listen 19 zetels gewonnen en 17 verloren; de constitu- tioneele oppositie won er 4 en verloor er 11; de mi nisterieels meerderheid heeft er 23 gewonnen, de colle ges 17 verloren. Naar de Lokal-Anzeiger uit Milaan verneemt, meldt de Momento, een Turijnsch clericaal blad, dat Zondag aan de kardinalen een pauselijke bul is over handigd, die het recht van veto van wereldlijke mo gendheden bij de keuze van een paus opheft en kardi nalen, die zich tijdens een conclave middellijk of on middellijk door eenig wereldlijk gezag laten leiden, met excommunicatie bedreigt. De Lokal-Anzeiger, die bevestiging van het bericht der Momento wil afwachten, herinnert, hoe bij het laatste conclave de kardinaal-aartsbisschop van Kra- kau de kardinalen verzocht er kennis van te nemen, „dat Z. M. Frans Jozef, keizer van Oostenrijk en Ko ning van Hongarije, van een oud recht en voorrecht gebruik wenscht te maken en dienvolgens het uitslui tende veto tegen Z. Em. den kardinaal Mariano Kam- polla del Tindaro uitspreekt." In vroegere tijden heb ben wereldlijke vorsten herhaaldelijk bij de keuze van een paus hun macht laten gelden. In de Vereen igde Staten hebben de man nen en nog meer de vrouwen der drankbestrijding den nieuwen president en zijn echtgenoote bestormd met het verzoek het goede voorbeeld te geven onder de leu ze „geen alcohol in het Witte Huis." Daar de heer Taft en zijn gezin geheel-onthouders zijn,, hadden ze ep meer succes gehoopt dan ze kregen: het oude ge bruik van het schenken van wijn aan officiëele maal tijden. In De nemarken heeft een pas benoemde rid der in de Dannebrogsorde den koning verzocht weder van het ridderkruis bevrijd te mogen worden. Hij wil de het n.l. niet langer bezitten nu gebleken is, dat mi nister Al bert i deze onderscheidingen verkwanselde. D baas in huis. In het Hotel Continental te Parijs ging Zondag plotseling het electrisch licht uit tengevolge van een staking, bevolen door den secretaris van het Syndi caat der electriciens, Pataud. De staking eindigde eerst toen de directeur van het hotel, de voorwaarden hem door Pataud gedicteerd betreffende verhooging van loon, met verplichting niemand te ontslaan, onder teekend had. I. la ft J f f f f SCHENDING VAN TELEFOONGEHEIMEN. A MSI ERDAM, 9 Maart. Het gerechtshof in hoo ger beroep rechtdoende vernietigde heden het vonnis uer Amsterdamsche rechtbank waarbij Mej. M. W. van Dalen tot een maand gevangenisstraf veroordeeld is wegens schending van telefoongeheimen, strafbaar gesteld bij art. 374 wetb. van strafvordering en op nieuw rechtdoende ontsloeg beklaagde van rechtsver volging. Het Hof verklaart dat de art. 374 en 375 niet oi haar van toepassing zijn. Zooals men zich herinnert had zij een depothouder van het Nieuwsblad voor Ne derland in Augustus in de gelegenheid gesteld ge sprekken af te sluisteren die gevoerd werden tussc-hen het bestuur van de A. N. D. B. en de A. J. V. welke gt sprekken in genoemd blad werden gepubliceerd. De lijst van besturen van vereenigingen. Het is merkwaardig, hoe.... merkwaardig sommige lezers lezen. Op de vergadering van de voorbereiding van het Oranjefeest bleek ons de behoefte aan een lijst van be sturen van vereenigingen. Wij meenden, dat velen bij zulk een lijst belang konden hebben bij verschillende gelegenheden, en wilden dus trachten haar samen te stellen „en ze zoo schreven we in het eerste berich tje in onze courant op te nemen, zoodat men haar kon uitknippen en bewaren." Wij dachten, dat dit aan duidelijkheid niets te wen- schen overliet. Toch is het berichtje door sommigen zóó verkeerd gelezen, dat ze tot de dwaaste meeningen omtrent de lijst kwamen. Zoo hoorden we dat men zich onthield van medewerking, omdat.het opge ven van de namen der bestuursleden in zich sloot, dat het bestuur deelnam aan den optocht, door de Oranje- commissie georganiseerd! Zoo ontvingen we een brief, waarin wordt gezegd, dat de samenstelling van bovengenoemde lijst werd aangekondigd naar aanleiding van het alhier te hou den Oranjefeest. „Nu zal U mij aldus ging de schrijver voort ten goede houden, wanneer ik U vraag wat heb een vakvereeniging met dat feest te maken Die vraag kunnen we natuurlijk onbeantwoord la ten zij raakt onze poging, om een lijst samen te stellen, niet. En wanneer een secretaris dat niet be grijpt, wanneer hij niet inziet, dat de wenschelijkheid van zulk een lijst ons toevallig op die vergadering van het Oranjefeest is gebleken, dat dit evengoed had kun nen geschieden op elke andere bijeenkomst, dan kun nen wij dat niet veranderen, dan moet tenzij andere bestuursleden gemakkelijker en beter begrijpen zijn vereoniging maar niet op de lijst voorkomen. Een bezwaar van anderen aard hebben wij met niet minder groote verbazing gelezen. „Door publiciteit te geven van onze volledige adressen konden wij nog wel eens de kans beloopen, door onze patroons op straat te worden gezet. Heel vriendelijk staan de Alkmaarsche patroons nog niet tegenover de moderne vakorganisa ties en wanneer zij dan ook eenigszins de kans zien om ons tegen te werken, laten zij dat niet." Heusch, lezer het staat er. Wij kunnen de hou ding van de patroons tegenover de vakorganisaties niet beoordeelen, maar sinds wanneer is het een ge heim, uit welke leden het bestuur eener vereeniging bestaat, dat bij de minste strubbeling op den voor grond moet treden, dat zich herhaaldelijk naar buiten moet doen gelden? Gelukkig ontvingen we reeds van verschillende be sturen van vakvereenigingen de opgaven, zoodat er anderen zijn, die van zulk een geheimzinnigheid niet gediend zijn. Intusschen zouden we den bedoelden secretaris wel willen aanraden eens te onderzoeken of zijn houding wel de goedkeuring van zijn medebestuurders kan weg- diagen tenzij hij zelf tot beter inzicht is gekomen. Agenda DINSDAG: Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond mannen-afdeeling 8'/t uur; jongens-af deeling 71/, uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Chr. School Doelenstraat. Kegelclub „Zou er kans zijn," Diligentia. Muziekgez. „Ons Genoegen," bovenzaal Diligentia. loonkunst, alleen voor heeren, 8 uur, „de Unie". Alkm. Winkeliersver. verg. 8 uur, Mooij, Choorstraat. WOENSDAG: Muziekgez. v. d. Brandweer, rep. 8 uur, Diligentia. Schietver. „Weerbaarheid," schietoef., 8 uur, nieu we Doelen. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/, uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningaavond jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Gymn.-ver. „Tumlust," oefeningsavond, 91/, uur. Schaak- en Damclub V. V. V., 8 uur, café Scher- merhorn, vergadering 91/2 uur. ZaDgers v. d. Oranjefeesten, verg. 8i/2 uur, Diligentia. Zangschool „Zanglust," 5—9 uur, Chriat school. Symphonie-orkest repetitie 8 uur, Unie. Gem. Zangv. „Alcmaria", verg. 8 uur, Central. Alkmaars Gemengd Koor, repetitie „Graachaidel", 8 uur. Vergadering van 3 Maart 1909. Alle leden zijn tegenwoordig, b>halve de heer P. J. Boom, wegens uilstedigheid. Na behandelicg der notulen vsn da vorige vergadering, die worden goed gekeurd, wordt een missive voorgelezen, die is uitgv- g-an aan den inspecteur der posterijen en telegnfi- te Amsterdam in antwoord op eene missive, waarbij gevraagd werd of de voorgenomen wgzigi-g in de diensturen bg de invoering van den wettslgken tjjd met 1 Mei ».s. geeu bezwaar zou opleveren. Het ant woord hield in, dat die wijziging door de kamer in het belang van handel en verkeer wordt getcht en daartegen geen bezwaar bestaat. De voorgenomen openvtelling van het postkantoor zal dan zgn bepaald als volgt: Op werkdagen van 7.30 voormiddag tot 10 uur namiddag (Amsterdamsche tjjd). Op Zor- en feestdagen van 10—12 uur voormiddag en 1. 0 2.30 uur namiddag. Voorts wordt bij monde van den heer S. de Ltrge P.Bz kei rapport uitgebracht van de daartoe benoemde commissie over het ontwerp eener nieuwe maatregel van bestuur ingevolge artikel 4 der Arbeidswet. De commissi» acht het in het algemeen niet wcnschelijk om hij de verbodsbepalingen omtrent het verricht m van arbeid vrouwen van eiken leeftijd gelijk te stell*n met Kinderen beneden 16 jaar. Overal w*t.r in het ontwerp verboden wordt om vrouwen en personen be neden 16 jaar arbeid te doen verrichten stelt de com missie daarom voor telexen: „minderjarige vrouwen." V. rdrr he< ft de commissie tea aanzien van do diverse bepalingen allerlei wijzigingen voorgesteld die nader worden b sproken en goedgekeurd. In over eenstemming met het uitgebracht rapport wordt dus besloten aan den minister te advis-eren. Daarop wordt de ontwerp-dien3tregeling op ds spoor wegen, dat de sscretaua heeft aangevraagd, behandeld en bssloten een schijven aan den minister vsn Wate:- staat te zenden houdende mededeeling dat in deze dienstregeling de treinen voorkomen, waarop de Kamer herhaaldelijk had aangedrongen en dat de Ks-mer daarop nu geen aanmerking heeft, maar hoept, dat daarin ook niet weder, zooals bij de vorige romer- dienshegelmg wijziging zal worden gebracht, vooral met wat de treinen betreft, die 6,06 's m. uit Alkmaar naar Amsterdam gaat en 7.06 te Amsterdam aan komt en de trein uie des middags naar Amsterdam gaat (3,25—4,32). Nog is ingekomen een adres, door de Kamer van Koophandel te Zutphen gezonden aaa den minister Landbouw, Nijverheid en Handel, waarbij de indiening van een wetsontwerp tot verplichte winkel sluiting op werk'jagan wordt ontraden, daar een der gelijke wet eene aanranding van de vrijheid dei win- kelieis most word-a geacht. Na bespreking wordt besloten uit adres te ondersteunen. Daarna wordt eene geheime vergad ring gehouden en vervolgens na rondvraag de vergadering gesloten. Een goedkoope voorstelling. Nadat Bilderdijk den 16den Februari j.l. op haar jubileum-avond het blijspel „Met Plezier" van Gustav von Moser en Otto Grindt had opgevoerd, werd overal met evenveel lof over deze uitvoering gesproken. Men prees de keuze van het stuk, men prees de aanklee ding en men prees en niet in de laatste plaats het spel. Uit verschillende monden hebben we dan ook de ten volle gemeende verklaring gehoord: „dat is een alleraardigste avond geweest". En cok hebben we verschillende personen na een dergelijke loftuiting op Bilderdijk hooren zeggen: „Wat spijt'het ons dat we er niet geweest zijn. Zouden ze het nog eens ge en?" Den zulken kunnen we mededeelen dat „zo" „het" nog eens geven en wel op verzoek ven eenige kunst lievende leden. Zij hadden dus de gelegenheid om eens een vroolijken avond door te brengen. Maar zjj niet alleen. Het bestuur van onze rederij kerskamer toch heeft het even prijzens- als navolgings- waarcig denkbeeld gehad, die voorsteli'ng voor zooveel mogelijk personen toegankelijk te stellen tegen zeer lage ntree. Men heeft enkel de noodzakelijke kosten willen dekken en kon daarom den toegangsprijs be palen op slechts 20 ets. per persoon. De uitvoering is vastgesteld op Donderdag 18 Maart Het zou ons niet verwonderen, wanneer zij plaats hsd voor eea „uit verkocht huis", ja, wanneer de toegangskaarten reeds lsng voor dien datum werden verdwenen. Mccht dit ioo zijn, dan zullen we ons met Bilder dijk daarover verheugen en d*D zullen de werkende leden van Bilderdijk niet alleen „M-t plezier" maar met zeer groot plezier op de planken komen, omdat niets zoo zeer aanmoedigt dsn succes op loffelijk streven. Gaarne wekken wij alle zangers, die wenschen mede te werken aan eene uitvoering, onder leiding van den heer J. Henri Ouahoorn tijdens het Oranjefeest op om Woensdagavond in de zaal Diligetia een verga dering bij te wonen, welke door de commissie is be legd. Die commissie bestaat uit de heeren Th. J. Schrader, J. H. Muhren, A. Ohlen, Jxc. Groet en C. J. H. van Schaik. Men verzoekt ons nog te melden dat de voorzitter van de Schaak- en Dumvereeniging V. V. V., bij de opening van den Nationzlen Schaakwedstrijd op 1.1. Zondag ook nog dank bracht aan „Alcm&ria", Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingen verkeer alhier, voor de door haar uitgeloofde groote zilveren medaille voor den speler van de moo:ste partij. In de week van I tot 6 Maart zijn in het Bad huis van het „Witte Kruis" genomen: 65 kuipbaden, 83 regenbaden le klas, 181 regenbaden 2e klas, tezamen 279 baden. De Gemengde Zzngvereeniging „Alcmaria" alhier ontving heden een uitnoodiging uit Egmond aan Zee om daar een uitvoering te geven zooals zij dit ook in vorige jaren heeft gedaan. Vereeniging voor Gezlnzverpleging. In de maand Februari verleenden de zusters hulp aan 5 mannen, 18 vrouwen en 2 kinderon, samen 25 personen, waarvan 15 patiënten gratis geholpen werden. Zij brachten 442 bezoeken, waarvan 234 gratis. Eenmaal werd hulp verleend bij aflegging, veertien maal assisteerden de zusters de doctoren bij patiënten aan huis. Uitspraken van heden. A. S. Schoorl, melkvervalsching, 14 dagen gevan genisstraf. R, S„ Bovencarspel, mishandeling, vrijgesproken. A. B„ Broek op Langedijk, overtreding gemeente verordening, f 3 boete of 1 dag hecht J. K., als boven, overtreding gemeente-verordening, f 3 boete of 1 dag hecht. J. B., Noordscharwoude, vernieling en mishandeling, f 10 boete of 5 dagen hecht. Zitting van heden. Baldadigheid. Gerrit D. en Jacob M., Bovenkarspel (beiden niet verschenen) was ten laste gelegd: den len: dat hij te Broekerhaven den 20en September 1908 een rijwielband had stukgesneden; den 2en, dat hij iemand van zijn rijwiel had doen vallen. De eerste getuige, Cornelis Snellen te Broekerhaven, deelt mede dat hij den 20en September 's avonds met beklaagden in gezelschap was. Om een uur of 9 's avonds verliet getuige met beklaagden de herberg van de Vries, waarin zij zich bevonden. Op de hoogte van de watermachine ontmoetten zij Jaring, die on aangenaamheden met beklaagden kreeg en wiens fiets daardoor viel. Jaring raapte zijn fiets op en allen stonden er toen om heen. Getuige hoorde daarna een sissend geluid van de fietsband, waarbij beklaagde D. stond. De band liep leeg. Getuige Jaring verklaart dat hij den 20en Septem ber 's avonds om een uur of 9 per fiets van de Venhui - zer kermis naar Broekerhaven reed. Onderweg ont moette hij beklaagden met den eersten getuige. Toen hij vlak bij hen was, pakte Jacob M. hem vast, zoodat hij viel. Getuige stond weer op en raapte eveneens zijn fiets op, waarbij M. hem hinderde. Toen de fiets tusschen beklaagden en getuige in stond (D. stond bij het ach ter-, M. bij het voorwiel) hoorde getuige, dat de ach terband leegliep. Bij onderzoek was gebleken, dat de buiten- en binnenband waren doorgesneden. Klaas Doedes, laatste getuige in deze zaak, vertelt den 20en September met zijn meisje van de Venhuizer kermis te zijn gekomen. Eerst hoorde getuige in de verte zingen en herrie maken, hij ontmoette het edel urietal, dat het hem lastig wilde maken, wat evenwel goed afliep. Daarna zag hij, dat beklaagden Jaring aangrepen, zoodat deze viel. Even later liep Jaring getuige achterop en liet hem zien, dat de achterband leeg' was, doordat er een snede in aangebracht was. De officier van justitie acht het wettig en overtui gend bewijs in dezen geleverd en eischt voor beklaag den, die ongunstig bekend staan, drie weken gevange nisstraf. J a c h t w e t-0 vertreding. Adrianus Petrus V., landman te Egmond-Binnen heeft zich den 7en November 1908 's morgens op duin- grond van den heer Giilcher bevonden in jagende hou ding. Den 22en Januari had de kantonrechter hem schuldig verklaard en veroordeeld tot een geldboete van 12 of 3 dagen hechtenis. Beklaagde was van dit vonnis in hooger beroep gekomen en stond thans voor de arrondissements-rechtbank terecht, i Getuige Strooker, rijksveldwachter te Egmond was den 7en November 's morgens 9 uur ongeveer met zijn collega Bergsma op surveillance in de duinen en be trapte beklaagde op het schieten van een faisant op de duingronden van den heer Giilcher, waar hij was geko men door over een hek en een wal te stappen, dat ge noemde gronden scheidt van de gronden van beklaag de s tante, de wed. G. Valkering. Beklaagde's hond haalde den faisant, die aangenomen werd door den werkman Beentjes. Getuige vroeg bekl. hem een schriftelijk bewijs te to on en dat hij op dien grond mocht jagen, hij bezat dit evenwel niet.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2