DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKERS CACAO Honderd en elfden jaargang No. 57 1909. Ddze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, A Wonderlijke nummers 3 Cents. WOENSDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 10 MAART. DAALDERS BINNEN LAND. Telefoonnummer 3. Ems er Pastilles Sta er op te ontvangenis goedkoop en goed. Tweede Kamer. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Landbouwbezoek. Pluimvee. Verbrand. Late winter. Beroepen. Kieviten. Zuiderzeedemplng. Bloembollen. Een vergissing. Tuberculose. COURANT 50 CENT PER DOOS. ALKMAAR, 10 Maart. President Taft heeft gesproken, dagbladschrijver Roosevelt heeft geschreven. De eerste ontwikkelde het politieke program, dat men van hem kon verwach ten, de tweede heeft een journalistieke ovatie geschre ven. Dagbladschrijver Roosevelt hëeft betoogd dat er twee soorten van journalisme zijn. „Het eerste houdt zich eenvoudig bezig met aan het publiek voor te zetten, hetgeen dat bereid is, te koo- pen. Dit is trouwens de gedragslijn van opiuiukit- houders en alle minwaardige wezens, die arbeiden om aan de menschelijke ondeugden te voldoen. Maar er bestaat ook een ander journalisme, dat het sensationeele vermijdt, dat slechts in ernstige zaken lelang stelt, in letterkundige, openbare wetenschappe lijke dingen, dat zich in een woord richt tot de be schaafde lieden, maar dat niettemin dikwijls ook veel kwaad doet en op zijn terrein een element van groot gevaar vormt. Want onder een minder opzichtigen en schreeuwenden vorm jaagt het ook hardnekkig den leu gen en den laster na. Deze tweede soort van journalisme komt veel voor en ze is niet de minst gevaarlijke. Men ziet mensehen van beschaving en aanleg, die, rustig op hun stoel ge zeten, ver van de ontroerende en ernstige gevechten des levens, trachten door een aanhoudenden stortvloed van laster hen in discrediet te brengen, die worstelen en handelen. Zij doen het met zachte hand, zij oefe nen dikwijls op het publiek een minder populairen en minder gevaarlijken invloed uit dan de gele persman nen, maar zij doen evenveel kwaad; zij leeren dage lijks aan jonge lieden van goede opvoeding, wier talen ten voor den dienst van hun land besteed moesten wor den, dat de uiterlijk eerbiedwaardige publieke mannen in den grond niets zijn dan lage en verdorven wezens. Zij vertellen iederen dag, dat men onverschillig den nul omhoog en den man van talent omlaag kan bren gen en -dat de beste houding, tegenover de reusachtige problemen van dezen tijd aan te nemen, er eene is van ironie en spot. Ik voor mij voel mij zeer gelukkig, met geen van de ze soort van journalisme iets uit te staan te hebben. Ik voel mij zeer gelukkig te kunnen denken, dat ik mij verbonden heb met menschen, die ook doen, hetgeen zij schrijven en die 'schrijven, hetgeen zij noodig achten voor het heil des lands. Het is onze diepe overtuiging, dat elke man genoeg geld kan verdienen voor zich en zijn gezin en dat, wan neer dit doel eenmaal bereikt is, geld slechts een bij zaak wordt. Een dagblad mag van dezen regel niet afwijken. Het moet geld verdienen, want als het niet verdient, kan het niet uitkomen, maar het mag geldverdienen niet beschouwen als de eerste beweegreden voor zijn be staan. Elke keer, dat een ernstige kwestie zich voor doet, moet het zich afvragen, of het dezen dan wel dien weg zal volgen, omdat maar één weg strookt met het voortdurend heil van de natie. Wanneer het eenmaal den goeden weg is ingeslagen moet het dien vervolgen met al den moed en energie, waarover het beschikt." Men ziet het de president zal voorloopig nog niet zwijgen. Ilij zal stellig een ijverig journalist zijn; of hij aan de zich zelf gestelde eischen zal voldoen, moet evenwel de tijd leeren. Misschien rolt hij men ver- geve ons het eenigszins stoute beeld via de rotatie pers nog eens weer in het Witte Huis te Washington. Een strijdlustig en strijdvaardig man van vijftig jaar is toch zeker nog niet op het einde van zijn loopbaan gekomen. Vooral niet in een land, waar het imperia lisme zijn kop opsteekt, en waar gedachten tot uiting komen, welker verwezenlijking krachtige mannen ver- eischen. Zoo is er thans weer een boek uitgekomen onder den titel „De vooruitgang en de voorspoed van dc Zuid-Amcrikaansche republieken." Het boek, waar van de schrijver Crichfield heet, telt 1200 bladzij'ten. De slotsom van dezen imperialist is, dat het grootste deel van Zuid-Amerika ondanks het vele dat er ge daan is, zich thans in een ergeren toestand bevindt dan drie kwart eeuw geleden en dat de Vereenigde Staten de slechtste republieken, onder welk voorwend sel ook, maar dadelijk moet overnemen en als andere territoren beheeren. Het ruwe optreden van Haiti, Santo Domingo, Centraal-Amerika, Venezuela, Colum bia, Ecuador en Bolivia heeft de beschaving en den vooruitgang van het menschelijk geslacht tegengeliou den; dien landen ontbreekt het aan de krachten tot vernieuwing; de eenige hoop op verbetering berust op inmenging van buiten. Het is aldus de schrijver in bloemrijke taal'dan ook de plicht van de beschaaf de menschheid om deze zwarte vlek van het gelaat der aarde weg te wisschen. En hij heeft een visie. „Ik zie hun burgers, honderden van millioenen in aantal, ge lukkig en vrij als de wind op de bergen. Ik zie de anarchie en hot barbarisme in het Latijnsche Amerika omgeploegd worden, alsof het een giftig onkruid in den tuin was, en in plaats daarvan, als bloemen, ont wikkeling en welstand opbloeien." Van de tegenwoordige regeering verwacht de schrij ver niet* dadelijk zoo heel veel heil, omdat„er te veel „desorganiseerende elementen" zijn. Wegens onvoltaïlighc-id moest gisteren de vergade ring, welke tegen elf uur was uitgeschreven, uitgesteld worde© tot één uur. Besloten is de eindstemming over het ontwerp be treffende de automobielenbelasting te houden aan staanden Donderdagmiddag. Over de aan de orde gestelde suppletoire Indische begrooting voor deelneming aan de Brusselsche ten toonstelling werd geen discussie gevraagd. Deze stem ming werd aangehouden. Daarna werd voortgezet het debat over de Motie- Schaper, om uit te spreken, dat, naast de grootst mo gelijke beperking van den nachtarbeid en betere be scherming van kinderen en jeugdige personen, wette lijke beperking van arbeidsduur voor alle volwassen arbeiders, en wel tot tien uur per etmaal, gewensclit is. De heer Aalberse vervolgde zijne rede van Vrijdag ten gunste vaii de grondgedachte der motie. Een betoog, dat bij invoering van den tien-uren-dag de productie niet zou kunnen verminderen, zou spr. niet willen leveren. Als het nu waar is, dat de pro ductie hetzelfde blijft, dan vervalt daarmede het be zwaar, dat de loonen lager zullen worden en de arbei ders schade zal lijden. Juist in landen waar de ar beidstijd het kortste is, in Engeland en Amerika, zijn dc loonen het hqogst. De langen arbeidstijd" in het buitenland is de beste protectie voor de Engelsche industrie. Spr. is noch protectionist, noch vrijhandelaar, maar is eenige pro tectie noodig om de arbeidsduur te verkorten, dan zou hij daar niet tegen op zien. De industrie zal niet ten gronde gaan, maar misschien een of andere industrieel die niet met zijn tijd is meegegaan. Om die enkelen mag aan duizenden arbeiders de zegen van een ver korten arbeidsduur niet onthouden worden. De tien urendag acht. spr. op dit uur voor ons land het meest gewenscht. De heer Drucker vindt den hoofdinhoud van de mo tie door arbeidsduur voor den volwassen arbeider met een maximum als regel van 10 uur waaraan spr. zijn stem kan geven. Moest hier morgen aan den dag een wetsartikel worden gemaakt, gij zult niet langer wer ken dan 10 uur, niemand, ook spr. niet, zou er zijn stem aan geven. Men moet de industrie gelegenheid geven zich daarop in te richten. Voor het oogenblik blijft het dus bij het beginsel uit te spreken, gelijk ook elders aan de wettelijke regeling is vooafgegaan. Ook hij vestigt er de aandacht op, dat de ervaring in het buitenland, met name in Oostenrijk, Zwitser lr.nd en Frankrijk, geleerd heeft, dat men na de invoe ring der wetten tot verkorten arbeidsduur een geheel anderen kijk op de zaak heeft gekregen dan voor dien tijd. In Zwitserland denkt men er dan ook over van den II tot den 10-uren arbeidsdag over te gaan. Spr. critiseert uitvoerig de rede en de cijfers van den heer De Visser die zijns inziens niets weerleggen tegen de wenschelijkheid om een maximalen arbeids dag van 10 uren in te voeren en wijst er op, dat de er varing geleerd heeft, dat de productie niet verminderd bij verkorten arbeidsduur. Zelfs een proef met een achturen arbeidsdag aan de Hembrug heeft gunstige resultaten gehad. Uit ondervinding weet spr. helaas, wat een moeite het kost om niet in den tredmolen van harden arbeid, zonder voldoende rust, onder te gaan. Hij weet wat het zeggen wil moe en afgewerkt op de fabriek te ko men, te beroerd om elkaar goeie morgen te zeggen. Wie zich kan indenken in het leven van den arbei der, moét voor de motie-Schaper stemmen. De heer Van Karnebeek wijst er op dat een onder zoek naar de arbeidstoestanden in Amerika, heeft aan getoond dat de arbeidefs daar met hun hoog<? loonen veel gauwer opgesleten waren dan in andere landen van Europa, maar de motie van den heer Schapier be perkt zich niet tot bedrijven, maar strekt zich uit tot alle volwassen arbeiders. Reeds jaren geleden is op de loonquaestie gewezen, dat de bepaling van een maximum van den arbeidsduur niet is af te scheiden van de bepaling van een minimum loon. De bedrijven in ons land zijn van dien aard dat men geen uitzonde ringen zal moeten maken, maar dat de uitzonderingen regel worden. Er bestaan in ons land reeds beperkin gen onder anderen in het spoorweg- en mijnbedrijf. Er moet geen algemeen principe worden gesteld, dat te gen het belang van den arbeider zou zijn, en hoe zou dc controle mogelijk zijn, welk een heirleger van amb tenaren zou daarvoor noodig wezen, tenzij men de ar beiders zelf daarvoor gebruikt. Maar onder die arbei ders zijn velen, die zelf afkeerig zijn van de beperking. De vakvereenigingen wil men er voor gebruiken, maar de controlemiddelen die men wil bezigen zijn dik wijls wreed, venijnig en gewelddadig. Aan den heer Schapier vraagt spr. welke waarde hij toch hecht aan een votum van deze Kamer, die op het punt van sehei- len staat. Een uitspraak van de Kamer acht spr. on tijdig en daarom gaat hij niet met de motie mede. Heden 11 uur voortzetting. Uit de S D. A. P. Gisteren was het de "laatste d^g van het referendum over de Deventer-congresbesluiten. De leden der S. D. A. P. hebben zooals trouwens te verwachten was met overgroote meerderheid het royement der Tribu ne-redacteuren bekrachtigd. Hierdoor is dus tevens het officiëele leven begonnen van de nieuwe sociaal democratische partij, welke Zondag a.s. te Amsterdam haar eerste congres zal houden. Het bureau der „Internationale" heeft haar be sprekingen over de scheuring in de Nederlandsche S. D. A. P. geopend. Van revisionistische aijde wordt door de heeren Troelstra en Van Kol, van Marxisti- schen kant door de heeren Wijnkoop en Mendels de noodige voorlichting verschaft. De af deeling Utrecht der S. D. A. P. heeft de candidatuur-Mendels voor de Tweede Kamer ingetrok ken en naar het partijbestuur de volgende nieuwe op gave van voorloopigc candidaten gezonden, t. w.H. van Kol, J. W. Duijs, F. M. Wibaut, dr. J. van Leeu wen en A. H. Gerhardt. RECHTZAKEN. Zitting van Dinsdag 9 Maart. (Vervolg.) Mishandeling. Na de pauze stond Cornelis S. te Bovenkarspiel het eerst terecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij den lCen Februari Cornelis Buis een slag in het aange zicht had gegeven, die pijnlijk aankwam. Beklaagde was niet verschenen. Cornelis Buis, arbeider te Enkhuizen, als getuige gehoord, deelt mede, dat hij dien avond beklaagde, die met zijn meisje liep, inhaalde. Beklaagde dreigde hem „dat hij z'n hersens in zou slaan" als Buis niet weg ging, terwijl hij deze bedreiging vergezeld liet gaan van een flinken klap. De tweede getuige, Klaas Duin, liep met Cornelis Buis, met wien hij beklaagde inhaalde. Er ontstond ruzie tusschen Buis en beklaagde, die in handtastelijk heden eindigde, zoodat Buis door den klap, die hem toegebracht werd, uit zijn mond bloedde. Eisch: ~f 15 boete wegens mishandeling. Beleediging. Jan T., arbeider te Petten was ten laste gelegd, dat hij den 31en Januari den rijksveldwachter Van der Mark beleedigende woorden had toegevoegd. Getuige Arie Jacobus van der Mark, rijksveldwach ter te Zijpie, vertelt in den avond van den 31en Janu ari beklaagde op den opienbaren weg in staat van dron kenschap te hebben aangetroffen, zoodat getuige het noodig oordeelde hem naar huis te brengen. Dit was evenwel niet naar den zin van beklaagde, die daarop den rijksveldwachter beleedigende woorden toevoegde. Beklaagde ontkent dronken te zijn geweest en ge scholden te hebben. De officier van justitie acht het wettig en overtui gend bewijs van het ten laste gelegde, n. 1. beleediging van een politie-dienaar in de rechtmatige uitoefening zijner bediening geleverd, en eischt een veroordeeling van beklaagde, die reeds meerdere vonnissen achter den rug heeft, tot een week gevangenisstraf. Wederspannigheid. De veldwachters Nicolaas Tramper en Pieter Bak leer, die den 26en Januari voor de goede orde en rust in Medemblik zorg te dragen hadden, werden dien avond om omstreeks 91/2 uur opgeschrikt door een volksoploop, die zij ontwaarden in de Nieuwstraat. Na derbij gekomen, bemerkten zij, dat' al die aandacht ge schonken werd aan een tweetal hun onbekende perso nen, die midden in een kring aan het ruzie-maken wa ren. Bij hun aankomst werd alles evenwel stil, gingen de menschen uit elkaar en liepen de ruziemakers door. Ilun kalmte duurde evenwel niet lang, al gauw begon nen ze weer te vloeken en te razen, zoodat de veldwach ters hot noodig oordeelden de orde-verstoorders aan te manen door te loopen. Hun goede waarschuwingen werden echter in den wind geslagen, zoodat Tramper en Bakker er toe overgingen een van hen, die zich Jilijkbaar in staat van dronkenschap bevond over te brengen naar het arrestantenlokaal. Dit liet het heer schap zich maar zoo niet welgevallen. Op een hevige manier sloeg en schopte hij Tramper, zoodat de over brenging met veel moeite geschiedde. Ook de andere i uziemaker maakte het den veldwachters zeer lastig. Bij onderzoek bleken de beide onbekenden den volgen den morgen te zijn Matthijs Sch. en Willem van Spr., kooplieden in potlooden, respectievelijk te Middelburg en Amersfoort woonachtig. Wegens hunne wederspannigheid werd door den of ficier van justitie tegen ieder hunner 14 dagen gevan genisstraf geëischt. GEMENGD NIEUWS. Te Leeuwarden zijn gistermorgen, op hunne door is naar Engeland, aangekomen: prof. dr. Steinbrück, Tietjerk, alsmede een paar zuivelfabrieken in de nabij heid der stad. Ouder geleide van den heer C. R. Brinkman, Rijks- landbouwleeraar, bezochten zij de veefokkerijen van de heeren K. N. Kuperus, te Marssum, en R. Osinga, te Tietjerksteradeel, alsmede een paar zuivelfabrieken in de nabijheid der stad. Des namiddags vertrokken zij naar Rotterdam, om van daar hunne studiereis naar Eifgeland voort te zetten. Te Enkhuizen zal in April a.s. door de Pluimvee- vereeniging Enkhuizen en Omstreken een tentoonstel ling worden gehouden van pluimvee, konijnen, water-, zang- en siervogels. Sinds een paar dagen misten de buren een oud vrouwtje, een bewoonster van de bekende kleine huis jes aan het Hooge Zand te 's-Gravenhage. Men waarschuwde de politie, die door inklimming aan de achterzijde van het huisje in de woning kwam. Daar vond zij de oude vrouw dood op den grond lig gen, met brandwonden overdekt. Ook in de kamer werden sporen van brand ontdekt, zoodat vermoed wordt, dat de vrouw op de een of andere wijze in brand is geraakt, maar door den rook bewusteloos geworden, niet om hulp heeft kunnen roepen. Een 7-jarig zoontje van den sigarenmaker Den O. te Gouda kwam gisteren te dicht bij de kachel, die, met het oog op den waschdag, gloeiend was gestookt. De kleederen van het jongske vatten vuur zoodat de vlam hoog boven zijn hoofd uitsloeg. De vader, op het gillen van zijn kind binnenkomende, doofde met een deken de vlam, en liep daarbij brandwonden aan de handen op. De kleine is deerlijk aan beenen en on derlijf gebraqd. Vlsscherij. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben besloten, dat (met uitzondering van de visscherij met aalkorven, aaldobbers, aalreepen en palingfuiken op aal, paling en grondelingen, die met het schepnet of de gebbe, om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en die op snoek in de gemeente Texel) de visscherij met alle ove rige vischtuigen op snoek en baars van 15 Maart en die op de overige vischsoorten van 31 Maart tot nadere aankondiging zal gesloten zijn. Op het Tjeukermeer zag men gisteren nog stoom- booten varen en schaatsrijders een baantje maken Hier en daar was het ijs 10 tot" 15 centimeter dik. Be booten varen door een geul. Het beroep naar Noordeinde van Graft (Doopsgez. Gem.) is aangenomen door C. Nijdam, proponent te Leeuwarden. Te Oldeboom (Fr.), waar in het voorjaar het zoeken van kievitseieren voor velen een bestaan oplevert, zijn Zondag weer de eerste kieviten gezien. De heer J. II. Bergmann te Amsterdam zet een be weging op touw om de aannemers van groote werken zich te doen uitspreken over de kosten welke de dem ping der Zuiderzee voorloopig drooglegging der Wieringermeer zou met zich voeren. De heer Berg mann zou gaarne het werk aan Nederlandsche aanne mers zien toegewezen en meent dat samenwerking daartoe reeds nu noodig is. In een openbare vergade ring zal te zijner tijd het onderwerp aan de orde komen. Van 8 April tot 8 Mei a.s. zal te Hillegom een bloe mententoonstelling gehouden worden van bloeiende bolgewassen in perken geplant en omlijst door conife ren enz. uit Aalsmeer, waarbij zich aansluiten een tentoonstelling van afgesneden bloemen in vazen en fraaie potplanten. De perken bolgewassen zijn geplant in gazons van den Oud-Hollandschen tuin, genaamd ,,'t Hof van Hil legom." Deze oude tuin is door een rustieke brug ver bonden met een nieuw aangelegden tuin in Franschen stijl, die met zijn nette lijnen een scherp contrast zal opleveren met den tuin in Oud-Hollandschen stijl. In de jongste wekelijke opgaaf van den burgerlijken stand, in de gemeente Leeuwarderadeel, zooals die is opgenomen in de „Leeuw. Ct." is een zonderlinge ver gissing begaan. De geneesheer, die de aangifte van een jonggeborene had gedaan, bij gebreke van den vader, is als vader van het kind vermeld. De vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Haarlem hield Maandagavond haar jaarvergadering. Onder anderen werd meegedeeld, dat de cijfers van vooruitgang en achteruitgang der patiënten ongunsti ger waren dan in 1907. De staat der middelen is zeer bevredigend: de rekening heeft een batig saldo van I 1604, behalve het bezit der Vereeniging, groot dui zend gulden.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1