STADSNIEUWS BUITENLAND, De telephoonkwestie. Uit Sijbeca spel. Uit Heerhugowaard. Uittif H:r c fc - s. Openbare Vermakelijkheden ZATERDAG. Beroepen. Benoeming leeraar In de geschiedenis aan de gemeentelijke normaallessen. Oranjefeesten Predikbeurten. Nederlandsch Paardenstamboek. Gemengde Mededeelingen. HXNi. Inleider de lieer G. Nobel. Hoewel het niet van overwegenden invloed is ge weest op Ixjvengenoemd voorstel, dient toch te worden vermeld, dat na het ontvangen van inlichtingen om trent de personen, die van uit Engeland naar kaas bij den Bond informeerden, gebleken is, dat het meeren- deel niet financiëeel betrouwbaar is. De hoofdoorzaak tot het voorstel ligt evenwel die per. Het bestuur n.l. is er na grondige bespreking toe gekomen, om, wanneer tot zelfexport zou worden over gegaan, aan te raden, alleen gecontroleerde kaas hier toe te kiezen. Met het oog evenwel op den kritieken toestand, waarin de kaascontrole verkeert wordt het gewenscht geoordeeld voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Naast deze beweegredenen is het bestuur van oor deel, dat de moeilijkheden aan de uitvoering verbonden niet onoverkomelijk zijn, maar dat men ze ook niet te gering moet schatten. Vooral valt aan den lust om sa men te werken en de zaak door te zetten, waar de di recte belangen der leden op het spel staan, nog veel te verbeteren. Men dient vooral deze gevoelens krachtig aan te kweeken, opdat men, wanneer het noodig blijkt te zijn, gemeenschappelijk voor de belangen der zuivelbereiders kan opkomen. Het bestuur is derhalve gaarne bereid om de kwes tie nader te bestudeeren en te overwegen hoe men het bost een plan van uitvoering zou kunnen inrichten. De heer Hylkema ontraadde ten sterkste als zelf standige handelsvereeniging op te treden. Besloten werd overeenkomstig het voorstel van den inleider. Bij de rondvraag komen nog verschillende zaken ter sprake. Zoo zal aan het Landbouwweekblad worden verzocht, in het vervolg ook op te nemen de noteerin- gen van de fabriekskaas aan de Alkmaarsche markt. De heer Avis brengt het arbeidscontract ter sprake. Door den huidigen toestand aan de kaasfabrieken, waar meestal de kaasmaker zijn knecht aanstelt, zal men tot conflicten kunnen komen. Volgens de wet toch zal die kaasmaker in geval van ziekte van den knecht diens loon moeten uitbetalen, hoewel de coöperatie er aansprakelijk voor is én er ook zedelijk toe verplicht is. Hij stelt voor dat het bestuur een circulaire aan de 1 abrieken richten zal, om die in overweging te geven ile bepaling te treffen, dat in geval van ziekte de fa briek het loon zal betalen en dat niet de kaasmakers- knecht, daarvoor verantwoordelijk zal worden gesteld. De heer Brander acht het beter de fabrieken er op te wijzen, dat het beter is een geheel andere regeling te treffen, waardoor al het personeel rechtstreeks in dienst der fabriek komt. De fabriek te Hoogkarspel doet dit reeds met veel succes en conflicten zijn uitge sloten. Besloten werd na verschillende discussies een circu laire aan de fabrieken te zenden, waarin op beide rich tingen wordt gewezen. Die. van den heer Brander acht men de beste, bij het niet volgen van deze, zal men die van den heer Avis moeten volgen. Dr. Van der Zande deelt mede, dat het Rijksland bouwproefstation er nu op ingericht is dat steeds groo ts hoeveelheden zuursel regelmatig in voorraad zijn, die tegen den kostenden prijs (verpakking) voor de le den beschikbaar zijn. Hij dringt er op aan het zuursel werkelijk toe te passen als is voorgeschreven in de bro chure van Dr. Schey. Deze mededeeling werd met applaus begroet. De voorzitter wijst er op, dat hieruit blijkt, dat de belan gen van de Zuivelbereiders bij die heeren werkelijk in guede handen zijn. De heer Hylkema vraagt eenige inlichtingen om trent het leven en werken yan Wouter Sluis, met het dt>el dien persoon, die zooveel voor den landbouw heeft gedaan, meer op den voorgrond te plaatsen. De heer H. ontvangt verschillende toezeggingen. Aan de besturen van Purmerend, Alkmaar en Hoorn zal worden gevraagd het ceel van de aan de waag af gewogen kaas voortaan in duplo af te geven. Aan de fabrieken zal men dan betere controle hebben. Dit voorstel werd gedaan door den heer Jongejans te Assendelft. Nadat de heer Best den voorzitter had bedankt voor zijn uitnemende leiding, sloot deze de vergadering, die was bezocht door vertegenwoordigers van 18 fabrieken, li buitengewone leden en 30 gasten. Aan de vergadering was een tentoonstelling verbon den van de kazen der „Tweede Kaaskeuring van 1908". 1 >aar de uitkomsten dier keuring bij de tentoongestel de kazen waren gevoegd, was er zeker veel leerzaams voor de bezoekers der vergadering aan verbonden. In de pauze vooral werd de tentoonstelling dan ook zeer druk bezocht. Tweede .Kamerverkiezingen Do heer Van Kuykhof, candidaat der S. D. A. P. in de districten Hoorn en Alkmaar, zal ook worden ge steld in het district Enkhuizen. Door de vrijz. kiesvereeniging te Texel is besloten voor de vacature-mr. Z. van den Bergh voorloopig can didaat te stellen dr. D. Bos, het Kamerlid voor Win schoten. O E M P NOD NIEUWS Gerestaureerd Het zoogenaamde „Zwarte Kerkje," te Zuid-Seher- 11 ver is geheel gerestaureerd. Het uurwerk, dat in geen jaren had geloopen, is hersteld; en de oude stoelen zijn vervangen door nieuwe. Ook is thans een flink orgel in het gebouw geplaatst. Treurig. Woensdag is door het springen van een geweer, waarmede eenige visschers te Aalst (gemeente Poede- roijen) zich schietende vermaakten, een 19-jarig per soon gedood. De procureur-generaal bij het Gerechtshof te Am sterdam heeft cassatie aangeteekend van het arrest van het Hof, waarbij een telephoniste, die een derde in de gelegenheid had gesteld telephonische gesprek ken af te luisteren, ontslagen is van rechtsvervolging. Een vergissing. Hit een krant, die niet wordt genoemd, omdat elke krant wel eens dezelfde fouten pleegt te maken GEHUWD. 8 Maart. G. J. P. v. d. L. (m.), oud 24 dagenW. F. t. B„ oud 82 jaar (vr.) (Hbld.) Enkhulzen Stavoren. lieden zal getracht worden den dienst Enlchuizen Stavoren te hervatten, uitgezonderd de avondtreinen. Een brandstichtster. Te Zaltbommel is gisteren een dienstbode in hechte nis genomen, verdacht van brandstichting. In een drie tal kamers brak brand uit. Alles was met petroleum overgoten. Vandalisme Te Zeist had een drogist een kunstmatige broederij v aarin een broedlien en 17 kuikens. Gisternacht kwam de eigenaar tot ontdekking, dat de broederij in brand was gestoken. Alle kuikens vonden den dood. De hen iag met afgesneden hals. Inbraak. Gisternacht is ingebroken bij de firma Varenkamp te 's-Gravenhage. In een zijwand van de brandkast werd een ga t geboord, evenwel niet groot genoeg om cr iets door te halen. Het kasregister werd leegge haald, evenals de kantoorlessenaars. Kopergeld werd onaangeroerd gelaten. Moordaanslag. Gistermiddag is te Rotterdam een moordaanslag ge pleegd in een pakhuis aan den Hilledijk. Een losse werkman schoot op zijn baas. De kogel doorboorde al leen den hoed. De dader is aangehouden Gasontploffing. Woensdagmiddag had te Winterswijk in een manu facturenwinkel een gas-ontploffing plaats, doordat de gasfitter met een lucifer naar een lek zocht. Het pla fond stortte naar beneden, groote spiegelruiten werden kort en klein geslagen en verdere vernieling werd aan gebracht. (Van Texel. Voor het examen nuttige handwerken is gisteren te 's-Gravenhage geslaagd mej. E. Bakker te Den Burg op Texel. Uit St. Pencras De armvoogdij van St. Pancfas reikt Zaterdag 13 dezer aan alle arbeidersgezinnen een extra liefdegaaf uit, bestaande in meel en brandstoffen, naar verhou ding van het aantal leden in het gezin. Uit Sint Maarten. Op het zestal opgemaakt te Bellingwolde (Gr.) voor predikant bij de Ned. Herv. kerk is o.a. geplaatst ds. C. Met, alhier. Bsnoemd tot onderwijzeres te Anna Paulownapolder mejuffrouw A. E. Oudt, in die betrekking werkzaam te Sgbekarspel. Toen de heer D. Weeder van Oostwoud zich Don derdag met een wagen ka&a naar de markt te Hoorn zou begeven, schrikte zjjn paard in Benningbroek en geraakte te water. Den wagen wiat men op den wal te houden ook de bestuurder was er tijdig afgespron gen. 't Paard werd door de to geschoten menschen spoedig op 't droge gehaald en kwam er met een paar minder beduidende schrammen af, zoo lat de eigenaar na eenig oponthoud zijn weg kon vervolgen. Ter afdoening eener zeer uitgebreide agenda, verga derde in „De Hengstman" de afd. Heerhugowaard en Omstreken, onder leiding van den heer Du Burck. Onder andere werd in deze vergadering een motie aangenomen, waarin de afkeuring werd uitgesproken over de wijze waarop de Raad van Zuidschirwoude zich heeft afgemaakt van een door de afd. ingediend adres, daarmee naar het oordeel der leden te kort doende aan het vereenigingsrecht. Met de motie zal teven* werden gepubliceerd het ingediende adres. Ten aanzien der uit te schrijven volksstemming aan de Langendiji< betreffende het aantal gelegenheden voor drankgebruik, werd besloten niet verder te gaan dan 69n adthesie betuiging, aangezien de meerderheid van oordeel is, dat de afdeeÜDg zich niet te veel moet mengen in zaken, dia weinig verband houden met de Bondazaken. Waar echter in den strijd over het arbeids-contract te kort wordt geda»n aan het vereenigingreebt, wordt het xoorstel van het Hoofdbestuur tot fiaaiciëelen steun aan den arbeiders met algemeene stemmen aan genomen. Aangezien op initiatief der afd. èn te Langendjjk èn te Heerhugowaard een afd. is opgericht van het Centraal Genootschap voor Kioderherstellings- en vt- cantie-kolonies, en de afd. lid is geworden van ge noemd Genootschap, wordt besloten voor ieder een ver tegen woirdiger der BondaafdeeÜDg te benoemen. Benoemd werden respectievelijk mej. Buurs voor Laogendijk, de heer Brugman voor HeerJHugowatrd. Woensdag, 10 destr, vergadvrde in het lokaal van den heer Pijper de pas alhier opgerichte rundveefok- vereeniging onder leiding van den heer Jc. de Geus. Na opening der vergadering en lezing der notulen werden eenige modedeelmgen gedaan naar aanl-iding van een psar circulaires, ontvangen van int Boads- bestuur. Opgemerkt werd o. a,dat de vereeniging geen hooger dekgHd zal mogen haffen van niet leden dan f 5 per rund, Enkelen zouden dit wd bsltngrjjk lager g-eteld wdleu zieD, doch men vreest, dat dit niet bevorderlijk zou zijn »*n de toetreding van leden. B-sloten wordt du» dit tp f 5 te houden. Tot monsternemer is door het bestuur aangesteld de liee- A. Kooij, o-? een taDris van f 203 'sja ra. Hierns wordt overgegaan tot de behandeling van het concept der s'atu>en, hetwelk behoudens geringe af wijkingen, bijna g-lykluidend is met de Bonds-st? tuten. Dit concept gseft weinig aanleiding tot dU-cus ie en ten 8'et te aanvaard als de statuten der vereeniging. Ten aanzien van ait. 3 der statuten, waarin aan de leden de verplichting wordt opgelegd hunne in het stamboek-register ingeschreven koeien te doen dekken door de vereenigingsstn-ren wordt opgemerkt, dat d« bedoeling is, in het Huishoudeljjk-regDmeLt die verplichting op t» nemon voor al de runderen der leden. Na breedvoerige discussie wordt besloten de benoo- digde stieren aan te koopan na de keuring, indien aan het verkrijgen van subsidie de voorwaarde is ver bonden, dat de stieren in Noord-Holland moeten wor den aangekocht. H«eft da vereeniging hat recht ook elders stieren aan te koopen, natuurlijk dan onder voorbehoud van nadere goedkeuring door de Prov. keuringscommissie, dan acht men aankoop vóór de keuring beter. Belast worden met den aankoop de heeren K Hemke en A. Blauw als leden en ds con troleur-boekhouder. Hierna sluiting der vergadering. Een angstig oogenblik beleefden Woensdag een twaalftal Elburgcr visschers, die op het ijs afdreven. isscher Wijnbelt gelukte het, hoewel de schots, die met groote snelheid wegdreef zeer moeilijk te bereiken was, zijn makkers te redden met een schuit. De visschers te Harderwijk, het wachten moede, hebben door het ijs, dat nog altijd voor den wal zit, een breede geul gemaakt. Een 25-tal schuiten zijn uitgevaren, om bij Urk op de haringvangst te gaan. DE RELLETJES TE EINSTERWOLDE. GRONINGEN, 12 Maart. De officier van justitie, vergezeld van den rechter van instructie en den grif- tier kwamen gisteren te Einsterwolde aan en worden ook heden, Vrijdagmorgen, terugverwacht, teneinde verschillende personen te hooren, in verband met de Woensdagavond voorgevallen ongeregeldheden,. Naar wij vernemen zijn de beide verwonden voornemens een klacht tegen de marechaussees in te dienen. ARME RIJKEN. GENT, 12 Maart. Gedurende eenige dagen hadden buren bet echtpaar Lefèvre, wonende in de Rue de la Prairie, behoeftige oude bedelaars, niet gezien. Hierin vonden zij aanleiding de politie te waarschuwen, welke de deur der woning opengemaakt hebben, man en vrouw stervende aantrof, tengevolge van gebrek aan voedsel. Beiden werden naar het Gasthuis overge bracht. Bij het doorzoeken van het huis vond men een bedrag van 71000 francs, zorgvuldig verstopt, hetwelk zij hadden bij een gebedeld. De man telt 80 jaar, de vrouw 71 jaar. DRIEMASTER GESTRAND. Leeuwarden, 12 Maart. In de buitengronden bij het Moddergat is een driemaster gestrand. Een reddings boot is er heen vertrokken. AvesL Voor de zesde maal heeft de vereeniging Aves de zalen der Harmonie opgevuld met het kakelende .sna terende, zingende en fluitende pluimveevolkje, waar aan zij haar bizondere belangstelling wijdt en die zij ook bij anderen tracht op te wekken. Hedenmorgen werd de tentoonstelling geopend met een korte toespraak van den voorzitter, den heer A. Nuijens, die er op wees dat deze tentoonstelling, als men er goed op let, een tweeledig karakter draagt, n.l. van den eenen kant vooruitgang, van den anderen kant achteruitgang. Vooruit zijn wij gegaan in de hoedanigheid, achteruit in de hoeveelheid van het ten toongestelde. Stemt het eerste tot tevredenheid omdat er uit blijkt dat de ver. het doel, waarnaar zij streeft, meer en meer nabij komt, het tweede behoeft echter niet tot vrees voor de toekomst te stemmen. Wij krij gen van het goede te veel. Toen Aves werd opgericht bestond in Noord-Holland nog slechts één ver., n.l. die te Amsterdam, slechts een paar jaar ouder dan Aves. Maar sedert dien kwamen Haarlem, Hoorn en nu weer Enkhuizen. Dat versnippert te veel en zoo komt het dat velen, die vroeger te Alkmaar inzonden, nu blijven in hun eigen club en daar exposeeren. Maar dat zal zeker niet blijven voortduren, 't Is zoo gemakkelijk gezegdwe zullen een tentoonstelling in richten, maar aldra leert de ondervinding dat de uit voering niet altijd even gemakkelijk is, en de tekor ten, die bijna elke expositie oplevert, doen spoedig af zien van verdere proefnemingen. Vooral in kleine plaatsen is zulks het geval. Gelukkig heeft Aves nog altijd het hoofd kunnen bieden aan die teleurstellende ervaringen, omdat het bestuur veel buiten vreemde hulp kan doen, dank zij den rusteloozen ijver van het bestuur, vooral van den wakkeren secretaris, door de andere leden zoo goed ge steund, zoodat de onkosten tot een minimum worden teruggebracht, maar dank ook aan den finantiëelen steun door het achtbaar gemeentebestuur en zoovele particulieren geboden, zoodat behalve de klasse- prijzen, die uit de kas der ver. worden betaald, ook nog een aanzienlijk aantal eereprijzen kunnen worden uit geloofd. En hierin ligt vaak het succes eener tentoon stelling. Het is mij derhalve een aangename plicht hier namens onze ver. onzen oprechten dank te betui gen aan allen, die ons nu reeds zes jaren steunden, in de eerste plaats aan ons gemeentebestuur en verder ook aan allen, wier sympathie ons altijd bleef bewaard. En hiermede MM. HH. verklaar ik deze tentoonstel ling officiéél geopend. Bij het doorloopen der zalen, zou men niet zoo ter stond opmerken dat de inzendingen een weinig min der waren, want ze zijn weer met de meeste orde en regelmaat zoo geschikt, dat alles bezet is. Voor de be zoekers is er dit voordeel aan verbonden, dat de cir culatie wat gemakkelijker is dan in vroeger jaren wel eens bet geval is en ook de bezichtiging. In de afdeeling Hoenders is de inzending volledig on wat de voorzitter in zijn toespraak zeide is zelfs voor den minder ingewijde merkbaar: de hoedanigheid is over het algemeen zeer goed, er zijn waarlijk prach tige dieren, die op elke tentoonstelling een goed figuur zouden maken. Ook uit deze tentoonstelling blijkt weer dat Leghorns en Wyandottes en Orpingtons in de verschillende kleurlagen nog altijd bij veel liefheb bers in goeden naam staan, wat zij ook door hunne goede hoedanigheden als eierproducenten verdienen. Niet minder goeden naam blijven altijd onze Holland- sche rassen behouden, die in vrij voldoende hoeveelheid en goede kwaliteit aanwezig waren. Plymouth Rocks beginnen, te oordeelen naar het aantal inzendingen, meer de aandacht te trekken, hetgeen zij wel verdie nen. Ook Minorca's waren vrij goed vertegenwoordigd. In alles waren 183 norm tiers Hoenders bijeen. De Duiven waren wel in zeer veel rassen ingezonden, maar in elke klasse minder nommers. Ook hier waren merkwaardig mooie exemplaren, waarvoor zich reeds terstond koopers opdeden. Van Watervogels was de inzending gering; de heer Hoogerhuis was met zijn mooie dieren weggebleven. Het gure weder zal zeker ook zijn invloed niet gemist hebben, en hieraan moet ook worden toegeschreven dat enkele inzendingen, die waren aangegeven, afwezig bleven. In 80 nommers Konijnen zijn weer de meest verschillende rassen vertegenwoordigd. De heeren Pol, de Klerk en Gresnickt spanden de kroon, maar ook de heeren Boom en Essen van onze stad hadden zich niet onbetuigd gelaten. Vogels waren vrij goed aangebracht, mooie Kana ries, met goeden zang; fluitende Goudvinken, enkele Papegaaien en een groote menigte kleine buitenlan- dertjes zullen zeker met de fraaie collectie vogelkooi en wel de aandacht trekken, zoodat, in 't algemeen ge nomen, ook deze tentoonstelling in alle opzichten een goed geslaagde is. De prijswinnaars, wier namen later zullen worden opgegeven, mogen op hun bekroonde dieren trotsch zijn, want de keurmeesters, die reeds jaren achtereen aan Aves hun goede diensten verleenden, zijn wat strenger geweest dan vroegere jaren. En met recht. Zij hebben begrepen dat zij aan oen jonge vereeniging niet te hooge eischen mochten stellen, waar dat nu bij „Aves door wat strenger te werk te gaan het s e m- p e r crescendo moest aangemoedigd worden. Stilstaan is ook hier achteruitgaan. Agenda VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievsndag. Alkm. Strijkorkest, 81/, uur. Gymn.-ver. „Kracht en ^"logheid," dames-afdeeling 7 8V4 uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central. ZATERDAG: Excelsior, repetitie, groote zaal, Diligentia. Bond van Ned. Onderwijzers, afd. Alkmaar, verg. 8 uur, Central. .\ed. big. en tab. bew. bond, afd. Alkmaar, huish. vergadering, 81/J uur. Voorwaarts. ZONDAG: Excelsior, repetitie, groote zaal, Diligentia, 10 uur. Kegelclub, Diligentia, Kegelconcours. Nationale Schaakwedstrijd. De groote zilveren medaille, uitgeloofd door de Ver eeniging ter bevordering van het vreemdelingenver keer „A'cmsria" Mhier, vc or deu spsler van ds mooiste parlr, gespeeld op de nationale Schaakwedstrijd, 1.1. Zonda? in café „de Nachtegaal" gehouden, vsn wego d Alkmaarsche Sshask- en Dzmvereeniging V.V.V. is door den heer te Kolsté te 'g Hage toegekend sian d n heer P. van 't Veer Jr. alhier, voor zijn partij gespeeld m6t den heer Nrjssen. De overwegingen die den prijarechter tot deze be slissing geleid hebben zullen worden opgenomen in het eerstvolgend nummer van de Schaakcourant. De partij van den haar G. Nobel alhier door hom gespeeld met den heer Sant kwam na de bekroon ie het meeit in aanmerking. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier (vacature Ds. van Leeuwen) is beroepen Ds. H. P. de Pree te Hoogrnade, In verband met h-t san den heer H Lindeboom b(j raadsbesluit van 30 December 1908 verleend eervol ont slag, stellen B. en W. den Raad voor te benoemen tot leeraar in de geschiedenis aan de gemeentelijke no'inaallexsen, den heer B. Veltman, hoofd der school te Heiloo. Dj bewor.ers van de Hekeletre&t hebben voor de versiering een commissie benoemd, bestaande uit de heeren J, P Hummes, G de Boer, D. Haasbroek en J. Kwast. Trjdans de vergadering werd voor een flink bedrug geteokend. e De firma Wed. B. Doesburg, biscuitsfabriek „de Lindeboom", dia 200 lampions had toegezegd, verraste het comité gisteren met een zendiug van 400. Dat is dus een aangename verrassing 14 Maart 1909. De doopsbediening zal voortaan opgenomen worden in de voormiddaggodsdienstoefening, op den eersten Zondag van elke maand. 1 Mei 1 Nov. Groote Kerk. 1 Nov. 1 Mei Kapelkerk. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Bosch Sr., van Limmen. Kapel, 10 uur, Ds. Bremer, van Egmond aan Zie, avond 6 uur, Da. Vinke, Woensdagavond 6 uur, geen dienst wegens vacature. Evang.-Luth. Kerk, 10!/2 uur, Ds. Ternooy Apèl. Onderwerp Boven menscheljjke kracht. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Glasz. Rom.-Geref. Kerk, 10l/2 uur, geen dienst. Avond 7 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Ds. Wechgelaer, avond 6 uur, Ds. Wechgelaer. C&tech. Zond. 18. Biduur voor het gewas. Consistorie Geref. Kerk. Oudegracht D 83. Vrijdag avond 81/2 uur vergadering van de Jongelingsveree- niging „Paulus." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienst oefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/25 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 6t/27 uur Vergadering van de Christel. Knapenvereeniging „Timotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdien* toefening van de Heiligen der laatste dagen kb ine zaal Harmonie, 6 uur. Herv. gemeente te Oudorp, 10 uur, Ds. Lindeboom. Herv. gemeente te Stompetoren, 91 /2 uur, Da. Werner. Herv. gemeente te Egmond-biunen, geen dienst. Herv. gemeente te Bergen, 10 uur, Da. Natzijl. Herv. gemeente te Schermerhorn, 's morgens 91 /2 uur, Ds. Poort te de Rijp. Geref. Kerk, 91/2 uur, preekler.en. De afdeeling Alkmaar van de vereeniging het Ne derlandsch Paardenstamboek vergaderde hedenmorgen 12 uur in het Hotel de Toelast. Voorzitter was de Heer J. Breebaart Kz Secretaris do Heer W. Teecgs. Aanwezig waren 13 leden. Medegedeeld werd dat de commissie, in de vorige vergadering benoemd om een hengst aan te koopen, drarin riet is geslaagd, en dat de minister van Handel, Landbouw en Nijverheid heeft verklaard, dat de Pro vinciale subsidie niet mag worden besteed voor aan klop van paarden, de HolUndsche Maatschappij von Landbouw be ieht dat zjj in het vervolg geen f 100 meer zal geven waardoor haar recht van een commis saris te benoemen vervalt. Als plaats waar de volgende vergadering der af deeling zal worden gehouden wordt Schsgen «ange- wezsc. Dd begroeting voor 1909 werd vastgesteld tot een bedrag vsn f 1337.07 in ontvangsten en tot een gelijk bediag in uitgaveD; de Provinciale subsidie over het loopende j t&v ten bedrage van f 5000 zal worden ver meld in hieronder gemelde premiën 7 Subsidien ad f 250 voor hengsten van 3 jaar en ouder, f 1750. o Aanhoudii. gapri miëa ad f 150 voor 2-jarige heng sten, f 450. 3 Aatihoudingspremiën ad f 100 voor 1-jarige heng sten, f 300. Aanhoudiügspremiëa voor 3, 4, 5, 6 en 7-jarige mer- riën f 2500.allen tezamen f 5000. Ds heer Stoot vraagt hoe te handelen wanneer een merrie gedekt wordt door een ongekeurde hengst. Dd voorzitter zeide dat wanneer zulk een geval zich voordoet er aangifte moet geschieden bij den burgemeester. De secretaris gaf inlichtingen omtrent overtreding van de wet op de ptardenkeuringen te Schoorl, waar na de voorzitter teezegt maatregelen te zullen nemen ter voerkeuring. Ds vergadering werd daarna gesloten. Roosevelt redacteur. Do Amerikaansche oud-president is als redacteur van liet blad de Outlook geïnstalleerd. Als een gewoon mensch was bij per tram gekomen en een aantal ver slaggevers heeft hij medegedeeld, dat hij nu niets meer in het openbaar te zeggen had en alleen als redacteur in het openbaar zou optreden. Niet geheni en *.1 juist. De Berlijnsche Lokal Anz. bevat een bericht over de gebeurtenissen in het Groninger plaatsje Einster wolde (2900 inwoners), waarin we onder anderen le zen „zeventig werkloozen organiseerden een lionger- optocht door de stad. De leden van den stedelijken raad kwamen bijeen. Er hadden groote ordeverstorin gen plaats. De gendarmes en de politie moesten zich tegen de woedende menigte verdedigen. Verscheiden ordeverstoorders werden door geweer schoten gewond.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2