BUITENLAND, iiTADSMt U W S. Mond- en klauwzeer. Treurig. Hetv verbod inzake Woe9fdufn. Inbraak Een ernstig ongeluk. De nieuwe so»iasl democratische partij. Gloeikousjes. Werkloosheid. Uit Koedijk. Gemengde Mededeellngen. Voetbal. Nieuwe magazijnen. Kegelconcours. Uit Oudesluis. Onder zeer groote belangstelling gaf de heer De Ilaas van Amsterdam, den 13den alhier een simultaan seance, die 5l/2 uur duurde. Niet minder dan 32 spe lers namen aan den kamp deel. Twintig partijen wer den door den heer De Haas gewonnen, 9 werden remi se, terwijl de heeren Jb. Stammes Sr., P. Nannes en J. I'ranz hunne partij wonnen. Er werd eene afdeel ing opgericht met direct 15 le den. Het bestuur der afdeeling bestaat uit de heeren Jb. Stammes, vader en zoon en D. Kater. Den 14den gaf de heer De Haas eene séance in het N. H. Koffie huis te Schagen. Het zeer ongunstige sneeuwweer, dat rijden gevaarlijk maakte, deed zeer weinigen ten strijdlokale opkomen. Toch werden nog enkele partij en gemaakt en liet de heer De Haas ettelijke mooie zetten zien. Een vijftiental liefhebbers namen aan de Schager séance deel. De heer G. Beers won, de hee ren S. Keet en M. Visser maakten remise. Vele partij en (25) werden door den heer De Haas glansrijk ge wonnen. Van Texel. Mej. N. Bakker, tijdelijk onderwijzeres te Den Burg, is benoemd tot onderwijzeres te Steenbergen. Door den burgemeester der gemeente Waddinx- veen is de geheele veestapel van den heer J. M. Moons onteigend. Onder de 45 runderen, die een waarde van pl. m. 10.000 vertegenwoordigen, kwamen drie geval len van mond- en klauwzeer voor. De dieren werden naar het abattoir te Rotterdam Vervoerd. Op de boerderij van de weduwe J. v. d. M., te Hei denschap (Friesland), waar mond- en klauwzeer onder het groote beslag rundvee (pl. m. 80 stuks) geconsta teerd is, zal dit vee niet afgemaakt worden. Niets mag van de boerderij afgevoerd worden, zoodat het bedrijf stil staat. Vrijdagochtend zou te 's-Gravenhage een ongeveer 16-jarige knaap, vóór hij naar zijn werk ging, nog even naar zijn duiven gaan kijken. Hij had het ongeluk, uit to glijden en van het dak te vallen. Met het hoofd kwam hij terecht op een plaatsje van de benedenburen. Bewusteloos en uit neus en ooren bloedend werd hij van zijn woning aan de Westlandsche straat naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij 's avonds aan hersen schudding overleed. Blijkens een advertentie in de N. S. wordt de Velp- sche stal, de grootste in ons land, opgeheven en alle paarden ten verkoop aangeboden. Ook de bekende stoe terij Vogelenzang onder Bloomendaal wordt opgeheven. Voorts zal de bekende stal van baron Creutz geliqui deerd worden, en de paarden Crainquebille, Certus, Le Chevrier, Hansome TI en The Dasher zijn naar België gezonden. Dit alles moet een gevolg zijn van de sluiting der baan te Woestduin op Zondag. De N. S. wijst er op, dat heel wat personen broode loos worden, terwijl leveranciers en spoorwegmaat schappijen schade zullen lijden. Te Eelst is Zaterdagnacht ingebroken in de woning van den heer S. aan den Stationsweg, door opschui ving van een raam. Een schrijfbureau, waarop een sleutel stak, is opengebroken, vervolgens een kastje opengebroken en een Lips-geldkastje gestolen. Uit een buffet zijn verder medegenomen, zilveren lepels, vor ken, enz. Behalve het geld, is er voor een waarde van ongeveer 250 gestolen. Toen dr. H. IJ. d. S., directeur van de stearinekaar- senfabriek te Gouda, Zaterdag per rijtuig naar zijn buiten te Driebergen terugkeerde, is hem een ernstig ongeluk overkomen. De koetsier, die hem van het station Driebergen naar zijn villa reed, draaide juist met het rijtuig de plaats op, toen hij tot zijn ontsteltenis bemerkte, dat, terwijl hij zich nog op de rails der O. S. M. bevond, de tram van 5 uur, die in volle vaart in de richting Doorn reed, slechts enkele meters van het rijtuig verwijderd was. De koetsier trachtte door een zweepslag het paard tot spoed aan te zetten om nog van de rails af te ko men, het was echter te laat. De tram greep het achter gedeelte van het rijtuig en drukte het tegen een boom; door de schok werd de koetsier eenige meters van het rijtuig weggeslingerd. Het achtergedeelte van het rij tuig was totaal vernield, de as gebogen in den vorm van een hoefijzer. Direct schoten menschen toe om de inzittenden te helpen. Dr. Y d. S. werd bewusteloos in zijn woning gedragen, terwijl zijn dochter, die ook in het rijtuig zat, schijnbaar met de schrik is vrijgeko men. Men meldt ons uit Amsterdam: In „Handwerkers Vriendenkring" werd gisteren de constitueerende vergadering van de Marxisten gehou den. Do voorzitter, de heer D. J. Wijnkoop, legde in zijn openingswoord de volgende verklaring af Wanneer op het oogenblik de eenheid tusschen de twee partijen kon hersteld worden, zoodanig dat inder daad ook de Marxistische practijk aan het woord kon komen en dit op een redelijk vrije wijze mogelijk zou zijn; als bijv. door de Internationale, die zich met deze zaak heeft bemoeid voorstellen konden worden gefor- .muleerd, die door de S. D. A. P. konden worden aan vaard, waarbij de eenheid en de vrije meeningsuiting voor het marxisme kon worden verkregen, dan, ik meen nu namens de geheele vergadering te spreken, dan zijn wij bereid daartoe mede te werken. (Langdu rig applaus). Wij zijn dan bereid onze aangekondigde openbare vergadering op te schorten mits ook de vijandelijkhe den welke door de S. D. A. P. direct na het Congres tegen ons zijn begonnen, opgeschort worden, ook de hier te Amsterdam aangekondigde vergadering waar Mr. Troelstra zal spreken. (Zeer juist). Er dient den nadruk op gelegd te worden dat dit niet gebrek aan zwakheid beteekent maar alleen omdat we zooveel voe len voor de beweging. (Luid applaus.) Medegedeeld werd het volgende: De nieuwe partij telt op het oogenblik ruim 400 le den. Afdeelingen zijn thans gevestigd te Amsterdam, met 160 leden, Rotterdam met 65, Den Haag met 45, Bussum met 15, Delft met 7, Utrecht met 25, Zwolle met 13, Westerem'den met 10 en Leiden met 56 leden Afdeelingen zijn in wording te Weesp en Enschede, terwijl ook te Haarlem, Vlissingen, Groningen en Leeuwarden aanknoopingspunten zijn gevonden. Het voorloopig comité werd tot Bureau der vergadering ge kozen. Het bestaat uit de heeren D. J. Wijnkoop, Am sterdam; Dr. v. Ravensteyn, Rotterdam; J. O. Ceton, Amsterdam; S. de Wolf, Amsterdam; J. II. Schutte, Amsterdam; Mr. M. Mendels, Utrecht; Dr. H. Gorter, Bussum en Mevr. M. Mensing, Amsterdam. Dr. II. Gorter leidde het beginselprogram in, dat is overgenomen van de S. D. A. P., toen zeide spr., dat deze partij nog aan haar eigen program geloofde. Door Mr. Mendels werd ingeleid het strijdprogram. De commissie had wegens den weinigen beschikbaren t««i geen kans gezien een volledig program te ontweiv pen, maar slechts een leiddraad samengesteld welke als grondslag voor de besprekingen, ook in de afdee lingen moeten dienen. In den breede lichtte Mr. Mendels de verschillende punten van het program toe, vooral het punt aangaan de den eisch van het algemeen kiesrecht. In dit ver band beschouwde hij de Unie-leuze en critiseerde daar bij het hoofdartikel van „Het Volk" daaromtrent ver schenen, om nader het klassekarakter van het alge meen kiesrecht te demonstreeren en aan te toonen. Bij de verdere toelichtingen verklaarde spreker1" nog dat men iedere hervorming heeft af te wijzen, die de toestand der arbeiders niet duurzaam verbetert. Met instemming werd door de vergadering begroet de clau sule aangaande scheiding van Kerk en Staat en het bestrijden van maatregelen die beoogen uit de open bare kassen steun te geven aan schoolinstellingen, die het onderwijs dienstbaar willen maken aan het bevor deren van godsdienstige en kerkelijke opvattingen of dogma's. Na de pauze werd gelegenheid gegeven het woord te voeren over het strijdprogram, de houding bij de herstemmingen en een kiesrechtmotie, waarbij werd voorgesteld bij de a.s. verkiezingen den strijd voor het algemeen en gelijk kiesrecht voor mannen en vrouwen krachtig te voeren. Mr. Van Eek, Leiden, had in het program gemist een punt aangaande de bestrijding van 't alcoholisme. De heer Robbers, Rotterdam, meende dat Mr. Mendels te weinig den nadruk had gelegd op de houding aan te nemen ten opzichte van liberalen, die in herstemming komen. De leiddraad van het strijdprogram werd vervolgens aangenomen. Tot leden der commissie die dit nader zullen uitwerken werden benoemd de heeren Mr. San- nes en Wiedijk, te Amsterdam en Dr. v. Ravensteijn, te Rotterdam. De kiesrechtmotie evenals de houding bij de herstemmingen aan te nemen werd goedgekeurd. In „de Tribune" zal dit nog nader worden toegelicht en duidelijk gemaakt. Na eenige discussie werd de naam der partij vastgesteld als „Sociaal-Demochrati- sche Partij in Nederland". Door aen heer Ceton werd ingeleid de houding bij de verkiezingen. Men zal daaraan in sommige distric ten deelnemen, terwijl voor andere districten de hou ding nader zal worden vastgesteld. Tot bestuursleden in Amsterdam werden gekozen de heer D. J. Wijnkoop, voorzitter, mevr. M. Mensing, secrt.-penningmeesteres, en J. C. Ceton. Deze drie vormen het dagelijksch bestuur. Tot leden van het partijbestuur buiten Amsterdam werden gekozen Dr. II. Gorter en Mr. M. Mendels. Door delegatie Am- Hemerik, Leiden; en A. S. de Levita, Bussum. „De Tribune" werd als orgaan der partij aangewe zen en de commissie van redactie uitgebreid met Dr. II. Gorter en Mr. M. Mendels. Door de legatie Am sterdam werd een motie, waarin de houding van Dr. v. Ravenstijn in S. L. werd betreurd, na diens verklaring ingetrokken. Onder het zingen van de „Internatio nale" ging de vergadering uiteen. Gehoord in een dorp, waar de oprichting van een gasfabriek aan de orde is. Boer: Juffrouw, geeft mien 2 gloeikousjes veur mien vrouw in de stove, ik heure dat die zoo best bint. (Historisch) Do werkloozen te Finsterwolde zijn meest aan den arbeid gesteld. Gedeeltelijk zijn ze in dienst van de gemeente om boomen bij de wegen af te krabben, vlin- ten (keisteenen) van de landerijen bijlangs de grintwe gen te zoeken en slootswalleri te schoonen. De kerkvoogdij dor Ned. Herv. gemeente stelde eeni- gen aan den arbeid met het graven van een vijver in den tuin van den predikant; verder zoeken velen boo- nen en erwten uit voor een graanhandelaar en wat daarmee per dag minder wordt verdiend dan 70 cent, betaalt de gemeente bij. Met het oog op den langdurigen winter en de heerschende armoede heeft de raad der gemeente Zuid broek aan het armbestuur aldaar een extra subsidie van 500 toegekend. Is men allicht geneigd spottend de schouders op te halen en iets te mompelen van vlag en modderschuit, als een frissche boerendeern steedsche allures gaat aannemen, Koedijk en inzonderheid de jubileerende gymnastiek-vereeniging „Voorwaarts" zijn deze we reldstad-neigingen wèl bekomen. Om ruim half acht begon in de stampvolle zaal van den heer C. Man dit bal-masqué, waar bijna "ieder een zwaar hoofd in had, met de gebruikelijke promenade. De leuke costuums van 'n zestal hansworsten, de goed nagebootste stramheid van een „Gerrit Kraai," die deftig in kuitendekker en onder 'n steek rondfla- neerde, deden de lachsalvo's door de zaal daveren. Ver scheiden jonge dames dwongen door de kleurrijkheid (Tirolers, Zigeuners, enz.) of het typische karakter (ouwe boerinnencostuums) van hun verkleeding be wondering af. Na de rondgang sprak de voorzitter der jury, burge meester Kooiman, een korte feestrede uit, waarin hij kortelijk aanstipte, hoe de lustreerende vereeniging zijn ontstaan te danken had aan den wapenhandel, die de behoefte aan geregelde lichaamsoefening deed gevoe len. Ilr.e achtereenvolgens de heeren Sweerts, Ploe ger en Lambert leider van „Voorwaarts" geweest wa ren, aan welke taak de heer Lambert nog steeds zijn beste krachten wijdt. Nadat de heer Zwaag een reglement van orde had voorgelezen, ging de dans voort en kon de jury zich voorbereiden op de haar wachtende moeilijke taak. Door de sterk in 't oog vallende kleuren, trekken al lerlei variëteiten van Tirolerspages, zigeuners en zi geunerinnen de aandacht. Origineeler waren de schoor steenveger en de aanspreker, en vooral omdat eigen handigheid en smaak bier sprak, de bakker, in 't wit en rondom bezet met krakelingen, en het meisje in bet krullenkleed met een kroon van houtspaanders Vier groote en een kleine hansworst speelden paarden spelletje om het publiek, dat reikhalsde naar het dé masqué, wat te vermaken. Eindelijk, na tweemaal en petit comité geweest te zijn, deelde de jury bij monde van den heer K. Was senaar, hoofd der school, den uitslag mee. Spreker ge lastte démasqué en reikte daarna met een gepast woord de prijzen uit. Voor het schoonste paar (ouderen) werden bekroond een Tiroler en Tirolerin, die een portefeuille en een stopzak ontvingen. Voor dames alleen verkregen resp. de eerste, tweede en derde prijs: de zigeunerin met het „vliegennet," een zelf ontworpen costuum, een klokje; de oud-Noordhol- landsche boerin met bengeltasch, een flesch eau de co logne; eene Italiaansche, een koperen bloempot. Van de heeren behaalden prijzen: de Volendanuner. een kistje van gedreven koper voor sigaren, geld of minnebrieven; de stramme „kraai," een wondersehaar de jockey, een scheerdoos. Trien en Bram van Monnikendam, die door een drie tal dansjes aller aandacht getrokken hadden, behaal den van de kleutertjes de prijs voor 't mooiste paar, n.l. een boek voor de een en een beker met wat lekkers er in voor de ander. Verder ontvingen het Turkinnetje en de oolijke bak ker ('n meisje) resp. een mandje en een doos met lekkers, en van de jongens, de blauwe clown een boek. Een bloemenvaas met bouquet werd later toegewezen aan de Zeeuwsche boerin. De taart, door den heer Allan uitgeloofd, werd on der de vier groote clowns verdeeld. Van het daarna volgende algemeen bal werd druk gebruik gemaakt. Verschillende jongelui deden bun best de menschen bezig te houden, tot ten laatste onze algemeen gevier de Janus de Louw, de baardschrapper bij uitnemend heid, een stoel beklom en in een improvisatie het be stuur van „Voorwaarts" hulde bracht voor de durf om in Koedijk een gemaskerd bal te organiseeren. Velen stemden met hem in en het bleek wèl gedaan van de jury later aan Janus den allerlaatsten .prijs, een kistje sigaren, te overhandigen. Tot laat in den nacht duurden de feestelijkheden voort zonder een enkele wanklank. Dat „Voorwaarts" nog meermalen op een dergelijk lustrumfeest moge terugzien In Denemarken hebben verkiezingen voor gemeenteraden plaats gehad. Ycor het eerst geschied de dit volgens de nieuwe kieswet, waarbij gekozen wordt naar evenredige vertegenwoordiging, terwijl ook vrouwen mogen kiezen en verkozen worden. Er werd uitstekend gestemd en vooral de vrouwen maakten flink gebruik van haar nieuw recht. Maar groote verrassin gen heeft de stembusstrijd niet gebracht. De socialis ten moeten teleurgesteld zijnzij hadden een groote overwinning verwacht, die is uitgebleven. In Kopen hagen werden zeven vrouwen gekozen. Naar Italië was een Amerikaansch detective gezonden om de methode te bcstudeeren, volgens welke de grootendeels uit Italianen bestaande bende van de Zwarte Hand in New-York te werk gaat. De man werd te Palermo vermoord. In Saksen werden onlangs eenige Russische studenten in hechtenis genomen. Officiëel is thans bekend gemaakt, dat men een over geheel West-Europa verspreide geheime vereeniging van in het buitenland wonende Russen ter ondersteuning van de Russische sociaal-democratische arbeiderspartij heeft ontdekt. Op den Balkan nadert een oplossing, maar-hoe deze zal zijn, valt nog niet te zeggen. Op grond van de berichten blijven we echter nog steeds de meening toegedaan, dat de kans op oorlog het grootst is. Een goede propagandist. In den staat Kansas heeft de regeering een krachti ge propagandist voor de door haar voorgestelde belas ting voor ongetrouwde mannen, in den zeventig jarigen mi". Reever, die in vergaderingen betoogt, dat de hu- welijksstaat de ideale toestand is en het bezit van een gade een geluk zonder weerga beduidt. Deze strijder voor een belasting op het ongetrouwd-zijn begon reeds op veertienjarigen leeftijd zijn huwelijkscampngne en heeft sedert voortdurend andere vrouwen genomen en begraven. Veertien vrouwen heeft hij gehad en van allen op één na, die hem van het leven wilde be- rooven, heeft hij een prettige herinnering bewaard. Op grond van ervaring geeft hij de voorkeur aan een we duwe omdat die in het huwelijksvuur gehard is en be ter dan een jong meisje in staat is, den echtgenoot met de noodige zorg en opmerkzaamheid te omringen. Yan een langen verlovingstijd wil mr. Reever niets weten. Alles wat de Amerikaansche burgers noodig hebben is het niet door lang nutteloos nadenken vertraagde besluit een vrouw te nemen, en het is de plicht van den staat, zegt hij, door een zware belasting der onge- huwden, een druk op de aarzelenden of niet-durvenden uitteoefenen. Wedstrijd in het dichten. De Japanner is oorlogszuchtig maar ook dichterlijk aangelegd. Jaarlijks wordt er een wedstrijd in het dichten gehouden, uta geheeten. De ingezonden ge dichten mogen niet meer dan 33 lettergrepen bevatten. Dit jaar was als onderwerp opgegeven: „de den in de sneeuw." Aan den wedstrijd, die dezer dagen eindigde, namen 25408 dichters uit alle lagen der bevolking deel. Ook de Mikado, zijn gemalin en de prinsen van het keizerlijk huis hadden verzen ingezonden. De Keizer gaf een korte omschrijving van de gedachte: „De oude den groeit en wordt sterk, dank zij den tegenstand, die zij eik jaar door den sneeuw gedwongen wordt te bieden." De Keizerin zond in: „Onder de sneeuw, die lang blijft, strekt de den zich trotsch en kaarsrecht om hoog." Vertaald lijken het niet bijzonder schitterende proeven van dichterlijk talent, maar het kan zijn, dat het in het Japansch anders is. De uitslag van den wedstrijd wordt in een openbare zitting aan het hof beleend gemaakt. De beste gedich ten worden voorgelezen. En de zelfde eer wordt ook gegeven aan de gedichten, welke door leden van het Keizerlijk huis zijn ingezonden. Die van de Prinsen van den bloede worden tweemaal, die van de Keizerin driemaal, die van den Keizer vijf maal voorgelezen. Heyermans injDuitschland. Herman Heijermans' „Vreemde jacht" is te Miin- chen in het Duitsch opgevoerd. Het stuk oogstte, dank zij eenige gelukkige gedeelten in het goede spel war men bijval, maar, zegt een bericht, een diepen indruk geeft het niet. De laatste minnebrief. Een tragische dood vond in Altendorf nabij Keulen een jong meisje. Zij schreef een brief aan haar vrijer, kreeg plotseling kramp en bonsde zoo hevig met het hoofd op de tafel, dat zij stierf, 's Morgens vond men haar als lijk voor den onvoltooiden brief, de pen nog in de verstijfde hand. Papus herleefd. In Berlijn is weer een Papus opgedoken, die tien dagen en nachten in een flesch zal vertoeven, steeds staande. Op verlangen der politie zal hij af en toe een kleinigheid mogen gebruiken. Dan behoeft hij ten minste niet te smokkelen! Met een luchtschip naar den Noordpool. Het bestuurbare luchtschip, waarmede de ingenieur oilman dezen zomer den Noordpool hoopt te berei ken, is Zaterdag in de Olympiahal te Londen opge steld en gevuld. Onder gunstige omstandigheden hoopt de luchtschipper in drie dagen naar den Noordpool en naar het Deneneiland te vliegen. Het luchtschip is in staat 200O Engelsche mijlen af te leggen. Hij zou liever naar (lit eiland terugkeeren dan naar Siberië, omdat hij liefst zoo gauw mogelijk in de beschaafde wereld terug was. Zijn expeditie neemt voor acht maanden proviand mede, met behulp van honden en sleden zou men zelfs uit de onaangenaamste posities kunnen geraken. Het luchtschip is niet zoo groot als dat van graaf Zeppelin, het is 182 voet lang en heeft een middellijn van 52 voet, terwijl de inhoud 7800 ku- bieke meter is en het voor 40 dagen gas medevoert. Sneeuw. De sneeuw, die gisteren onverwacht kwam en voor menigeen den Zondag bedierf, heeft heel wat stagna tie veroorzaakt. De Alkmaarsche Tram heeft den strijd met de ele menten al heel gauw gewonnen gegeven. „Steenen- brug Langestraat" heeft het tot '3 avonds tien uur, maar toen ook slechts tot aan de remise volgehouden. Een inzender heeft den wensch uitgesproken, dat do directie in het vervolg dadelijk bij het begin van den sneeuwval den pekelwagen liet rijden en aan de voor wielen bezems aanbracht, die de rails schoonhouden. Op stiaat bleef de witte sneeuw natuurlijk niet on gerept. In verschillende straten lag een vieze bruine massa, die het gaan bemoeielijkte, maar waaruit op geschoten jongens nog sneeuwballen wisten te produ- ceeren, die hier en daar pijnlijk troffen de politie zou een uitstekend werk verrichten door de slungels, die het prettige sneeuwballenspel doen ontaarden, eens flink onderhanden te nemen. De jeugd schijnt hier overigens met het prachtige materiaal voor het maken van aardige voorwerpen nog geen raad te weten of het moet bij een wedstrijd zijn! Van gemeentewege werden er veertig menschen aan het opruimen gezet. In schier onbegaanbaren toestand verkeerde vanmiddag om twee uur nog steeds de Knep- pelbrug wel een verschil «bijv. met de Schapenbrug, die 's ochtends reeds schoon gemaakt was. Zou het geen aanbeveling verdienen ook de bruggen, waar geen brugwachters zijn, spoedig onder handen te nemen? Bond van Ned. Onderwijzers.' De afdeeling Alkmaar van den Bond van Ned. Ond hield Zaterdagavond een huishoudelijke verga lering in café Central. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd o.a. medegedeeld, dat in overleg met de propagandacommissie der afdeeling is besloten bin nenkort een vergaderiug met uitgebreide introductie te houden, waarin een der Voormannen in den Bond een actueel onderwerp zal behandelen; de leden zullen worden cpgewekt allen deze vergadering bij te wonen. Verder kwam in behandeling een voorstel van een cier leden in zake verlenging der zomervacantie voor de scholen voor gewoon lager onderwijs. De vergade ring kon met dit voorstel niet meegaan, achtte het meer gewenscht, dat er een poging werd gedaan tot het verkrijgen van een week herfstvacantie in de maand October en besloot zich met een desbetreffend verzoek te wenden tot de bevoegde autoriteiten. Bjj de stemming over het voorstel van het Hoofdbe stuur, om 500 uit te trekken voor het Ned. Vakver bond, ten einde de aangesloten organisaties te steunen bij geschillen voortvloeiende- uit de regeling van het arbeidscontract, stemden alle aanwezigen vóór. Nog werd besloten, dat de afdeeling zich naar aan leiding r an het voorstel tot verbouwing van de Meis jesschool zal wenden tot den gemeenteraad met het verzoek, het nemen van afdoende maatregelen, om een einde te maken aan den reeds sedert jaren bestaanden toestand van overbevolking in verschillende klassen der le, 2e, 3e, 4e en 5e gemeenteschool, niet langer uit te stellen. Ondanks het ongunstige weer had gisteren alhier nog een oefenwedstrijd plaats tusschen een comb, van Alcm. Victrix en het N. H. V. B. XI, welk i eindigde in een gelijk spel 2—2. Stand bij de rust 2—0, in het voordeel van Alcm. Viclr'x. De heer Jansen heeft Zaterdag een tweede magazijn van Warenhuis-artikelen aan de Mient tegenover de Steenenbrug geopend. Dit is ongetwijfeld een bewijs, dat het Alkmaarsch Warenhuis steeds grooter omzet krijgt. De heer P. Oudes heeft zijn zaak verplaatst en uitgebreid. Hij heeft thans het perceel in de Houttil betrokken. Zooals men weet, was deze zaak vroeger in de Ridderstraat gevestigd. Agenda MAANDAG: Gem. Koor „Alcmaria," repetitie, 71/2 uur, Harmo nie. Teekengenootschap „Kunst zij ons doel," teeken avond 7 uur, Nieuwe Doelen. Kegelclub „Alcmaria Victrix," 8 uur, Diligentia. Gymn.-ver.. „De Halter," oefeningsavond 81/4 uur. Physica, 8 uur, Unie. Gymn.-ver. „Turnlustoefeningsavond, 91/, uur. Alkm. Tooneelvereeniging, rep. 872 uur, v. Twisk. Mannenzangver. „Stem des Volks," rep. 73/, uur. Graanhandel. Zangv. „Nieuw Leven," repetitie voor heeren, 8 uur, qafé Central. DINSDAG: Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningsavond: mannen-afdeeling 8»/4 uur; jongeng-afdeeling 71/, uur. Zangv. „Halleluja," repetitie, 8 uur, nieuwe Doelen. Chr. Zangver. „God is mijn Lied", 8 uur, Chr. School Doelenstraat. Kegelclub „Zou er kans zijn," Diligentia. Muziekgez. „Ons Genoegen," bovenzaal Diligentia. „Toonkunst", repetitie 8 uur, Ur.ie. Mannenkoor Orsnjtfeest Soc. Harmonie, 8 uur. G-m. Zangvereen. D. O. V. repetitie 8 uur, Voor waarts. Bond Gem. Werklieden, verg. 81 /2 uur, Voorwaarts. Comm. Bijstand S. D. A. P., 8l/2 uur vergadering Voorwaarts. Bekroond. De vereeniging Vreemdelingenverkeer te Zaandam heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een verplaat- bsre muziektent, waarvan de tosten f 100) mochten bedrage i. Er zijn 48 ontwerpen ingekomen. M-t den eersten prijs (van f 50), werd bekroond het ontwerp van den heer L. Groen, leeraar aan de Ambachtsschool alhier. Stand van het Groot Nationaal Kegelconcours te Alkmaar, in het gebouw „Diligentia", op Maandag 15 Maart 1909. Korpawedstrijd. Koekoek II Alkmaar 296. D'r deugt g>en bal var, Amsterdam, 288. Allen om, Amsterdsm 282. Hout of fout, Haarlem, 276. O. Z. O. D., Alk maar, 275. Alcmaria Victrix, Alkmaar, 274. Hout plank I, Laiden, 273. KLin Hamburg I, Amsterdam. 266. Rtnd of Zand I, Alkmaar, 262. De Unie I, Alkmaar, 255.-27 G. G. P., Amsterdam, 255. A. F. G V.. Amsterdam, 238. O. Vrienden, Amsteidam, 234. Alles om, Alkmaar, 214 puntrn. Eereprijs N. Grippeling, O verveen, 69 punten. Eindiging van den Korpswedstrijd 24 Maart. Kampioen, Einde 29 Maart j! C. v. Duyo, Leiden, 74 G. P. G. Nieman, Amsterdam, 71 M. v. Praag, Amsterdam, 66 punten. Personeel, hoogste drie. Einde 4 April. J. Ketelaar, Alkmaar, 47 J. Beynes, Haarlem, 46; de Beurs, Alkmaar, 44; Serie J. Ketelaar, 122 punten. Vrije baan, hoogste drie. Einde 6 April. Jb. Wit tebrood, 50, Alkmaar; C. P. G. Nien-m, 49.48, Am sterdam N. Schermerhorn, 49 punten, Alkmaar. Typografenbond. De heer A. W. Bart n, directeur der typografer- vakschoel te Utrecht, hield gisterenmiddag een lezing over de moderne zetkunst en het reclame drukwerk in het café Gentral. Ia verband met het eerste onderwerp gaf spr. een beschrijving van de wording der kunst, die zich in de tjjden van de Romeinen begon te ontwikkelen en

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2