DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 62 Honderd en elfden Jaargang 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DIN SD AG 16 MAART. BINNENLA N D, Telefoonnummer 3. Zijdie zich met 1 Apri op dit blsd abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis en franco. De Uitgevers De Rijksmiddelen. Nederland en Marokko. Wijziging Kinderwetten. Ouderdomsvczcgl ng. Gedenkteeken Govers Deynoot. Zelfmoord Enkhulzen—Stavoren. Alweer ooievaars. Inbraak en diefstal. De nieuwe stuiver. Uit Kolhorn. Dat viel tegen Uit de Rijp. Uit Bergen Uit Winkel. Uit Oudcarspel. COURANT. A f V' ALKMAAR, 16 Maart. De sneeuw.' Op het onbetreden binnenplaatsje ligt de witte wade nog ongerept, in reine blankheid. Maar de zon stijgt hooger en hare stralen worden warmer. Reeds lekken de goten en glimmen de daken en strakjes zullen de roode pannen weer overal zichtbaar zijn en dan gaat ook de sneeuw op den beganen grond smelten. Als de sneeuw gaat smelten Het is de zoo dikwijls gehoorde regel van het Bal kan-lied, van den krijgszang der onstuimige volken die oorlcg willen. De tijd van het smelten der sneeuw nadert ook daar ginder. En hoe meer hij nadert, hoe meer ongerust heid komt er in Europa. ,,'k Voel de lente komen, en ik ben zoo bang" zeggen vele staatslieden op het oogenblik den dichter na. Allen hebben ze getuigenis afgelegd van hun vrede lievendheid, de Keizer-Kcning, zijn minister-president, de Koning van Servië en zijn nieuw kabinet. Men hoort ze, doch gelooft hen niet. Zwak klinkt hun stem in het koor der oorlogsge ruchten, dat steeds aanzwelt. Onverpoosd gaat Servië voort hot leger op voet van oorlog en het land in staat van verdediging te brengen. De reserve-manschappen van den derden ban zijn thans ook onder de wapens ge roepen cn aan de verdedigingswerken langs de Koor delijke grenzen des lands wordt met kracht gearbeid, terwijl de benden, die bestemd zijn om een inval te doen in Bosnië en oud-Servië, uitgerust en van bom men voorzien, op het bevel wachten om hun taak uit te voeren. De oorlogszuchtige kroonprins gaat deze benden „inspecteeren," vergezeld door den chef van den gencralen staf, generaal Pufnik. Gisteren voor het laatst hebben alle redenaars in de Servische Tweede Kamer verklaard dat alle Serviërs .,voor de natio nale belangen hun goed en hun leven willen geven." In Montenegro wapent men zich met koortsachtigen haast en zelfs jongens van zestien jaar worden er van wapens en munitie voorzien. En te Weenen en te Boe dapest 13, naar verluidt," de militaire partij reeds be gonnen met de biljetten, die in geval van oorlog moe ten worden aangeplakt, te laten drukken. Moet, als daarbuiten de sneeuw voor de zon, niet het optimisme wegsmelten van dengeen, die tot dus ver de meening was toegedaan, dat er geen oorlog zou komen De optimisten kunnen nu slechts bouwen op de hoop, dat de mogendheden Servië door wapenge weid tot inkeer zullen brengen. Die mogelijkheid be staat natuurlijk nog steeds. Maar wanneer het niet gelukt de daarvoor noodige eenstemmigheid te 'berei ken, dan ziet het er droevig voor Europa uit. Niet ge noeg kan herhaald worden dat de inzet bij het Balkan- spel hoog is, dat het in het geval van een Oosten- rijksch-Servische oorlog kan gaan om de welvaart en den voorspoed van millioenen en nog eens millioenen Europeanen. Wanneer toch Rusland Servië te hulp komt, zal Oostenrijk zich tot Duitschland wenden en wanneer dit Keizerrijk zijn bondgenoot steunt waar toe het contractueel verplicht is, evenals Italië zal Rusland een reden hebben om de hulp van Frankrijk en van Engeland in te roepen. Zoo kan het betrekke lijk kleine schakeltje overgaan in een zware keten, die Europa bedreigt. Men kan zidk een algemeenen corlog waanzinnig vinden, maar logisch kan hij wor den verklaard. Dat is juist het meest verontrustend in den gespannen toestand van thans. De sneeuw smelt op den Balkan Het door de Serviërs lang verbeide tijdstip nadert. Elk oogenblik kan het eerste schot gelost worden. Wat dan? Vereenigde vergadering der Staten-Generael Bij kon. besluit van 15 Maart j.l. is goedgevonden: lo. de leden der beide Kamers van de Staten-Gene- raal uit te noodigen zich op Vrijdag 19 Maart aan staande, ten l1/2ure, in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen; 2o. te bepalen, dat door onze ministers van Binnen- landsche Zaken en van Justitie in de alsdan te houden openbare vereenigde vergadering der Staten-Generaal zullen worden ingebracht een ontwerp van Wet tot voorziening in het Regentschap in geval van Troon opvolging tijdens de minderjarigheid van den Troonop volger^ en een ontwerp van Wet tot regeling van de voogdij over den minderjarigen Koning." Deze ereenigde ergadering wordt bijeengeroepen tot het m ontvangst nemen van de bovengenoemde ont werpen, waarover de Staten-Generaal krachtens artt. 32 en 37 der Grondwet in vereenigde vergadering be raadslagen en besluiten. De veigadering van Vrijdag zal vermoedelijk enkel lesteed worden aan het trekken der af deelingen, waar na deze haar voorzitters en ondervoorzitters zullen be noemen en de voorstellen der regeering naar de afdee- lmgen zullen worden verzonden. Er zijn er zeven en zij worden bij loting samengesteld. Voorz:tter der Vereenigde Vergadering is de voor zitter der Eerste Kamer (baron Schimmelpenninck van der Oye.) Het griffierschap wordt door de grif fiers der beide Kamers vervuld. De vergadering heeft het recht van amendement (art. 112 Grondwet). Overigens is de gang van zaken bij het afdeelings- onderzo&k, de schriftelijke behandeling en de monde linge be: aadslaging in openbare bijeenkomst, uitvoerig en geheel op den voet als voor de afzonderlijke verga deringen der beide Kamers, geregeld in het Reglement van Orde voor de Vereenigde Vergaderingen der Sta ten-Generaal, vastgesteld en in werking getreden den llden September 1888. De aangekondigde Regeeringsvoorstellen staan na tuurlijk in het nauwste verband met de heugelijke ge beurtenis welke binnen eenige weken kan worden ver wacht, en strekken tot voorziening in het Regentschap en de voogdij van de(n) minderjarige (n) Koning (in). Deze wetten zijn slechts bestemd om te werken voor het geval Nederland zijn Koningin vóór de meerderja righeid van haar opvolger of opvolgster zou komen te verliezen; maar de Grondwet schrijft voor, dat die wet ten „bij het leven van den Koning, voor het geval der minderjarigheid Zijns opvolgers'' gemaakt worden en de voorziening is dus noodig, nu er spoedig (wordt de blijde hoop verwezenlijkt) een minderjarig troonopvol ger of -opvolgster zal zijn. Art. 36 der Grondwet luidt: Gedurende de minderjarigheid van den Koning wordt het koninklijk gezag waargenomen door een Regent. Art. 37 le lid: De Regent wordt benoemd bij een wet die te vens de opvolging in het Regentschap, tot 's Ko- nings meerderjarigheid toe, kan regelen. Art. 32 le lid: Ik voogdij van den minderjarigen Koning wordt geregeld en de voogd of voogden worden oe- noemd bij een wet. Over de maand Februari 1909 is heel wat minder ontvangen dan verleden jaar, zij het ook dat hieraan voor een aanzienlijk deel medewerkten de successie- echten cn de suikeraccijus, twee bronnen van inkomst, die altijd wisselvallige resultaten opleveren. Was de ontvangst in Februari van het vorig jaar 10.367.814.89, dit jaar bedroeg deze slechts 9.907.425.515, of 460.389.375 minder. De geringere ontvangst werd veroorzaakt door de volgende middelen, die minder dan in Februari 1908 opbrachten: de invoerrechten 13.000, de suikeraccijns 271.000, die op den wijn 4000, het gedistilleerd 99.000, de zoutaccijns 5000, die op bier en azijnen 11.000 en die op het geslacht 14.000, de registratie rechten 10.000, de successierechten 377.000, de do meinen 8000 en de posterijen 16.000. Daartegenover stond een meerdere ontvangst op de grondbelasting van 4000, het personeel 15.000, de bedrijfsbelasting 162.000, de vermogensbelasting 7000, de gouden en zilveren werken 5000, de zegelrechten 67.000, de hypotheekrechten 4000, de rijkstelegraaf 25.000, de Staatsloterij 84.000 en de loodsgelden 3000. 1 ermeld dient nog dat de opbrengst van den suiker accijns :n de laatste drie maanden van 1908/1909 be droeg 5.5S5.449.15 tegen 5.343.154.80 in gelijk tijd perk van 1907/1908. Over de eerste twee maanden van dit jaar is ont vangen 21.156.950.24c, of 19.938.24 minder dan in dezelfde maanden van het vorig jaar. Naar de N. Gt. verneemt, moet bij de regeering het plan bestaan binnenkort een buitengewone missie naar den nieuwen Sultan van Marokko uit te zenden, welk gezantschap tevens belast zou zjjn met het aanbieden van een geschenk namens II. M. de Koningin. Invoering van een wettelijken tijd. Bij kon. besluit van 23 Februari jl. (Staatsbl. no. 58) is met ingang van 1 Mei 1909 in het Algemeen Regle ment voor den dienst op de spoorwegen de volgende be paling ngevoegd„Elk station moet voorzien zijn van een goed loopend uurwerk, geregeld naar den middelbaren zonnetijd van Amsterdam." En in het Locaalspoorwegreglement 1902 de volgen de bepaling: „Elk station cn elke halte, geen stop plaats zijnde, moet voorzien zijn van een goed loopend uurwerk, geregeld naar den middelbaren zonnetijd van Amsterdam." Door de Regeering zijn in art. 408 enkele wijzigin gen voorgesteld, die de strekking hebben, om, met be houd van het beginsel, dat slechts bij gegrond vermoe den van verwaarloozing door den erkend hebbenden ouder aan dezen het recht tot verzorging van het eigen kind behoort te worden onthouden, tegemoet te komen san de bezwaren, welke tijdens de debatten naar aan leiding van het amendement van den heer Limburg te gen de legeeringsredactie zijn gerezen. Door de heeren Van Idsinga tn Loeff zijn een drie tal amendementen voorgesteld, tot wijziging van de artikelen IXa, IXb en XI, waarvan de bedoeling is, ïecht te doen wedervaren zoowel aan de beginselen, die aan het familieleven en de verhouding tusschen ouders en kinderen ten grondslag liggen, als aan de rechtma tige eischen, die een deugdelijke practijk der kinder wetten mag stellen in het belang van het kind. Tevens wordt de voorgestelde regeling op een onder geschikt punt aangevuld. Revisionisten en Marxisten. Als gevolg van het onderhoud, dat het dagelijksch bestuur van het Internationaal Sasialistisch Bureau te Brussel met de heeren Gorter en Wijnkoop van de Tribunegroep, thans de S. D. P., had, heeft het dage lijksch bestuur van genoemd bureau het voornemen aan de S. D. A. P. een voorstel voor te leggen, dat de hereeniging van S. D. P. en S. D. A. P. ten gevolge kan hebben. Dit voorstel zal door Jen heer Camille lluysmans, secretaris van het Brusselsche bureau in een hedenavond te houden spoedvergadering van het partijbestuur der S. D. A. P. worden ontvouwd. Tweede Kamer-verklezlng. De kiesvereeniging Rotterdam stelde definitief can- didaat voor district I mr. H. Goeman Borgesius. In den Haag werden door de drie districten het aftredend Kamerlid candidaat gesteld n. 1. de heeren mr. J. Limburg, mr. W. Dolk en de heer J. C. Jansen. Men schrijft aan de N. Rott. Ct. De artikelen in Land en Volk over ouderdomsver zorging hebben in de rijen der leden van den Bond voor Staatspensionneering heel wat ontstemming ge wekt. Zij achten het optreden van het Bondsorgaan strij dig met het te Utrecht op de jongste algemeene verga dering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond geno men besluit om, zoolang de commissie ad hoe, op de algemeene vergadering te Arnhem benoemd, Laar mee ning niet heeft kenbaar gemaakt, geen bepaald stelsel met het oog op de verkiezingen te propageeren. Tengevolge van bovenbedoeld optreden heeft de voor zitter van de afdeeling Tiel van den Vrijzinnig-Demo cratischen Bond, de heer J. P. de Jager, als lid be dankt. Ook Perio, de redacteur van het orgaan voor Staatspensionneering en andere voormannen dier par tij, zouden voor hun lidmaatschap van den Vrijz.-Dem. Bond bedankt hebben. In den Haagschen gemeenteraad rees een vrij ster ke oppositie tegen het aanvaarden van een gedenktee ken voor jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, een der op richters van de Holl. Mij. van Landbouw. Sommigen vonden er niet genoeg artistieke waarde in om het ge denkteeken te plaatsen op een publiek plein, het Co- pemicusplein, terwijl aan den anderen kant werd op gemerkt dat de gemeente aan de Holl. Mij. v. Land bouw geen dank schuldig is, aangezien die Mij. zoo weinig waarde heeft gehecht, dat zij 500 heeft be taald om van het onderhoud af te zijn. Het voorstel van B. tn W. werd ten slotte aangenomen met 26 te gen 10 stemmen. GEMENGD NIEUWS. Goed afgeloopen. De kinderen van den heer V., te Schellingwoude, die nabij Ransdorp op den weg liepen, werden plotseling verschrikt door een grooten hond, die blaffend op hen toeliep. Het jongetje vluchtte toen op het ijs, maar zonk terstond daarin weg. In zijn angst greep het zij ne zuster, die hem wilde helpen, bij een been, waardoor ook zij tot aan den hals in het water getrokken werd. De eigenaar van den hond snelde terstond toe, en mocht er in slagen de kinderen beiden te redden. Het jongetje was reeds eenigszins bewusteloos, doch werd gelukkig weer bijgebracht. Te Tilburg heeft eene vrouw II. in een aanval van ijlhoofdigheid zich zoodanig met een mes aan den hals verwond, dat zij binne weinig oogenblikken was bezwe ken. De spoorveerdienst EnkhuizenStavoren is thans neder geheel normaal. Wegruiming van de vlakte bij Enkhuizen. Bij de vereeniging „Schuttevaêr" is van den minis ter van Waterstaat bericht ingekomen, dat bij de a.s. begrooting gelden zullen worden uitgetrokken voor verdieping van de bekende vlakte ten zuiden van Enk huizen, genaamd Het Slijk. Deze bank is sedert lan gen tijd een gevaar voor de scheepvaart geweest, zoo dat dit bericht door betrokkenen met genoegen zal wor den vernomen. Werkloosheid. De Nieuwjaarscommissie te Oostwold in de ge meente Midwolde begint opnieuw met het uitdeelen van brood, gort, erwten en andere levensbehoeften. Een ontrouw huisbewaarder. De kruier A. I., die als huisbewaarder dienst deed in een woning aan den Amstel te Amsterdam is Zon dagmiddag spoorloos verdwenen met medeneming van teil aantal rijksdaalders, ten bedrage van 150, welke bij door braak uit deze woning ontvreemdde. Te Hillegersberg zijn de ooievaars Zondagmiddag op hun oude nest aangekomen. Vrouwenkiesrecht. Mejuffrouw Martine G. Kramers, van Rotterdam, secretarf sse .rndenW ereldbondvoor Vrouwenkiesrecht, zal deze week in Weenen, Graz, Boedapest, Dresden en Breslau in openbare vergaderingen voordrachten hou den over vrouwenkiesrecht. Een 24 uur-wielerwedstrijd. Dezen zomer zullen de sportliefhebbers hun hart kunnen ophalen aan een 24 uren wedstrijd op de Sche- veningsche Wielerbaan. Voor een dergelijken wedstrijd is er enorm veel belangstelling, wat gebleken is toen in 1897 door Mathieu Cordang een 24-uur record-rit gere den is; geen plaatsje was toen meer te krijgen. De wedstrijd zal naar alle waarschijnlijkheid gehouden worden op de beide Pinksterdagen. Het puikje der renners wordt verwacht, o.a. ook John Stol, de man van de Six days race te New-York. Zondagnacht is er ingebroken in de fabriek van vuurvasie steenen van de Naamlooze Vennootschap voorheen Heuvelman Co., te Capelle a. cL TJsel. Op het kanioor is alles doorzocht. De dieven hebben een daar geplaatste brandkast medegenomen, die nog niet is teruggevonden. De waker der fabriek heeft geen onraad bespeurd. Uit de legerplaats bij Oldenbroek is over een lengte van 5000 M. de telefoondraad afgesneden. De waarde bedraagt 250. In een vergadering van de Vereeniging „Handels belang" te Middelburg werd de volgende motie met al gemeene stemmen aangenomen De vergadering van meening dat de stuiver als pas munt in een bepaalde behoefte voorziet, doch door zijn model aanleiding geeft tot verwarring met andere muntstukken en tot oneerlijkheid, draagt het bestuur op, hetzij alleen, hetzij in verbinding met andere ver- eenigingen die stappen te doen, welke tot vervanging van den tegenwoordigen stuiver door een meer ge schikt model kunnen leiden. Te Kolhorn (gem. Barsingerhorn), is Zaterdag een vrijzinnige kiesvereeniging opgericht. In den nacht van Zaterdag op Zondag, nadat de be zoekers het speelhuis van „Jopie Koppie" aan den Zwanenburgwal 82, te Amsterdam, verlaten hadden, is er in dit speelhuis ingebroken. Door middel van een looper is de voordeur geopend; het speelhuis is geheel doorzocht; vermoedelijk dachten de inbrekers een ge deelte van het dien avond verspeelde geld te vinden; de muntgasmeter is geledigd, de biljartballen zijn ge stolen en het laken van het biljart is gescheurd. Daar mede moesten de heeren inbrekers zich tevreden stel len. Zulderzeevraagstuk. In een te Amsterdam gehouden vergadering van be langhebbenden en belangstellenden is opgericht de ver eeniging tot onderzoek van het Zuiderzee-vraagstuk. Sneeuw. De directie der Gemeentereiniging te Rotterdam heeft gisterochtend 1100 losse werklieden in dienst ge nomen, cm behulpzaam te zijn bij het ruimen van de sneeuw. eertienhonderd mannetjes ruim zijn te Amster dam aan het werk gezet. Veertienhonderd werkloozen verdiener, zoo een daggeld. De uitslag van den alhier gehouden tooneelwedstrijd is de volgende. Voor het voorstuk: le prijs, Kunst naar kracht, Purmerend; 2e prijs, Jacob van Lennep, Haar lem; 3e prijs, Kunst na studie, Amsterdam. Personeele prijzen: le prijs, de heer M. Doornekamp, te Purmerend en mejuffr. O. A. Semeins, te Purme rend. Voor het nastuk: le prijs, Kunst naar Kracht, Pur merend; 2e prijs, Jacob van Lennep, Haarlem; 3e prijs, Kunst na studie, Amsterdam; personeele prijs, de heer S. Wijnandts, te Haarlem. Het beroep naar Berkhout (Herv. Gem.) is aange nomen floor J. M. Natzijl, alhier. In een vergadering van de Afd. Winkel der Noord- 1 lollandsche vereeniging het Witte Kruis, werd beslo ten, een proef te nemen met een andere exploitatie van het reeds jaren bestaande en zeer nuttig zijnde tonnen stelsel. Tot nu werd voor de faecaliën plus 100 door den heer .JBreebaart Kzn. paarden en gedeeltelijk perso neel beschikbaar gesteld, terwijl in het vervolg alles in eigen beheer zal moeten worden genomen, ook verza melen, enz. der faecaliën. 11 »t bestuurslid is benoemd de heer T. Beumkes. Door het doen van huisbezoek stelt de afdeeling zich voor hare leden uit te breiden, waartoe de heeren A. I' gmond en A. de Ridder zich bereid verklaren. Purme end. Voor de betrekking van secretaris van het water schap „de Beemster," jaarwedde 1000 met vrije wo ning, hebben zich niet minder dan 104 sollicitanten aangemeld. Te 's-Gravenhage slaagde gisteren voor het examen nuttige handwerken mej T. Jongsma, alhier. Wegens overlijden van den heer A. Eecen is als lid van het Bestuur voor den Kerk- en Dergmeerpolder gekozen de heer A. Vroegop te Noord-Scharwoude.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1