BU IT EN LAND. .STADSNlf V W S. Gemeenteraad van Alkmaar, Een vondst Uit Wlerlngerwaard. Uit Oterleek. Uit Oudkarspcl Eindexamen-Commissie. Vee! succes. Prijzen geëtaleerd. Agenda Openbare Vermakelijkheden. 1 s 1 t ie Btflchtïs Te Weite (Vlagwedde) heeft de landbouwer Zout man bij het omwoelen van zijn nabij den weg gelegen land nevens een steenen pot een hoeveelheid zilveren munten gevonden ter grootte van een gulden, w. o. eenigen met het jaartal 1690. De heer A. K., uit Zijpe, reedt met vrouw en 4 kin deren in den wagen bij de dik besneeuwde helling op van de brug, die over de Groote Sloot van hier naar Zijpe leidt, toen het rijtuig omviel en een der kinde ren onder den wagen geraakte. Als door een wonder heeft niemand daarbij eenig noemenswaard letsel op gedaan; alleen de wagen is er minder goed afgekomen. Dezen nacht bemerkte de waarnemende geneesheer Dr. Böttger alhier, dat de schuur van den heer C. R. B. alhier in volle vlam stond. Na den heer B. gewekt te hebben, kou hij door het intrappen van de deur nog juist de schapen uitdrijven, waarvan er al door het vuur geleden haddep. Verder kon hij evenmin als de inmiddels toegesnelde eigenaar iets meer redden. 5 varkens en 20 biggen kwamen in de vlammen om, ter wijl 2 door den wand ontvluchte paarden zulke hevige brandwonden bekomen hadden, dat de dieren moesten worden afgemaakt. De rederijkerskamer „Eensgezindheid" heeft den 16den voor hare kunstlievende leden de laatste uitvoe ring gehouden in dit seizoen, met de opvoering van: „Onze Jongen," dramatische schets in één bedrijf door Fuehs, en „De Lijfrente,'' blijspel in 5 bedrijven door von Moser. Door allerlei omstandigheden was do op voering dezer stukken niet zoo goed, als de kamer ge- wenscht had, maar toch toonde het publiek zich tevre den en werd het spel aan het eind met een welverdiend applaus beloond. Tot hoofdingeland voor den polder Geestmer-Am bacht (Oosterdijk en Molengeersen) is benoemd de heer A. Kroon Pz„ lid van het bestuur van de bnnne Oud karspel. Uit Haringkarspel De Raad dezer gemeente vergaderde hedenmorgen onder voorzitterschap van den heer C. Bijpost, waar nemend Burgemeester. Afwezig was de heer C. Groot wegens ziekte. De voorzitter opent de vergadering waarbij hij den aanwezigen welkom heet, terwijl hij gedurende den tijd dat hij het voorzitterschap zal waarnemen, voor zijne eventueele tekortkomingen de welwillendheid van de raadsleden en de pers verzoekt. Hij brengt ten slotte het vele goede dat de afgetre den Burgemeester voor deze gemeente heeft gedaan in herinnering en drukt namens beslist een zeer groot deel der gemeentenaren den wensch uit dat de heer Swan nog vele jaren van de door hem zoo welverdien de rust zal mogen genieten. De verslagen der commissie van schoolverzuim, van het herhalingsonderwijs en van de gezondheidscommis sie worden voor kennisgeving aangenomen. Van de Gedeputeerde Staten is een schrijven inge komen waarin zij berichten dat uit desbetreffende ver slagen gebleken is dat de tijd nog niet is aangebroken voor een algeheele wettelijke regeling der melkvoor- ziening, waarom zij den Raad in overweging geven die regeling bij aanvulling der politieverordening te beperken tot het gebruik van slootwater en de maat regelen bij het vervoer in acht te nemen. De Raad besluit bij de gemeente Bussum een zoo danige aapvulling ter kennismaking aan te vragen en dan de politieverordening aan te vullen in den door Gedeputeerde Staten bedoelden zin. De gemeente zal voor de kosten van onderwijs in 1909 een voorschot ontvangen van 6825. Het verzoek van de afdeeling Harenkarspel van de vereeniging het Witte Kruis om 100 subsidie, wordt zonder bespreking bij acclamatie toegestaan. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur, slui tende in ontvangst met een bedrag van 2463.07 en in uitgaaf van 2567.77 wordt goedgekeurd onder dankzegging aan den heer Schermerhorn voor zijn ge houden beheer. De heer Schermerhom, die de gemeente met ter woon gaat verlaten vindt liet onaangenaam dat zijn opvolger met een nadeelig saldo van 104.70 moet beginnen, en vraagt de goedkeuring van den Raad om een renteloos voorschot van 200 aan het armbestuur te mogen verstrekken. Dit voorstel wordt dankbaar aanvaard. De instructie van de vroedvrouw wordt, zooals door Burgemeester en Wethouders aangeboden, onveranderd vastgesteld. Tot vroedvrouw wordt benoemd uit 3 sollicitanten Mej. V. Faber te Bussum, die telegrafisch daarvan zal worden kennis gegeven, met opdracht om zoo spoedig mogelijk in functie te treden. De heer Weel vraagt waar personen die nu direct hulp noodig hebben, zich kunnen vervoegen. Do heer Burger twijfelt niet of de Dokter zal bereid worden gevonden hulp te verleenen, maar zou gaarne zien dat de voorzitter daarover eerst met hem sprak en dan zoo spoedig mogelijk. De voorzitter zegt dit toe. De hoeren W. Strooker, A. Hoogland en J. Krak- man worden herbenoemd tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim. De af- en overschrijvingen tot een bedrag van 762.12, waarvan 420.24 uit de post voor onvoorzie ne uitgaven wordt vastgesteld. Na gedane rondvraag wordt de openbare vergadering gesloten, om in comité over te gaan tot vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. Elk wat wils. Uit een Goudseh blad knipte Het Volk de volgende advertentie van een eerzaam antirevolutionair winke lier: „Neerlands blijde verwachting. Heeren winkeliers gaat de feestvreugde verhoogen door te verkoopen Oranje- en Vlagbonbons, beslist succesmiddel. Voor degenen die denken, dat de bonbons niet als reclame voor het koningschap mogen dienen, kan men de roo- de uit de Vlagbonbons nemen en noemen ze Troelstra- bonbons. Voor alle Nederlanders geschikt." (Hbld.) UltJHeerhugo waard. De tuinbouwvereeniging „Nieuw Leven" te Heer- Uugowaard telt 493 leden, aan hare afslagmarkt sta tion Heer-Hugowaard, werd in 1908 omgezet voor een bedrag van 134.489.70. Uit Oudkarspcl. De Hoofdingeland K. Kroon CKz., van de Banne al hier is benoemd tot lid van 't dagelijksch Bestuur van die Banne in de plaats van den overleden heer A. Eecen Pz. en tot vice-voorzitter mede in de plaats van den heer A. Eecen de heer A. Kroon Pz. Uit Schagen L)en 16den Maart deed mej. T. Gosset, waarnemend onderwijzeres aan de o. 1. s. alhier met gunstigen uit slag examen voor nuttige handwerken. De uitslag van da promiekouringon van hoigiten gisteren ta Schag. n gehouden, 'is als volgt Inga- schreveu 6, teruggetrokken 1. HeDgston van 3 tot 6 jiur Rijkepremie van f 400 aan Dlmanché van de Nederl. Hard. en Renver. te Amsterdam. Hengsten van 7 jaar en daarboven: Rijkspremie van f 100 aan Sultan van Da Bruin en Brandsma te Bommel, gegtationneerd to Schagen. De beide provincials nubsidi's van f 250 w rden niet toegekend. Hedennacht ia afgebrand de boerderij van A. Kla ver te Nes. Het verbrande ia plaatselijk verzekerd. Oorzaak het omvallen van een petroleumlamp. Het vee is gered. Over het Oostenrijkse h-S e r v i s c h con flict valt niet heel veel nieuws te melden. Het schijnt, dat Oostenrijk thans openlijk tot mobilisatie is over gegaan. Het Tageblatt meldt tenminste dat gelast is, dat alle garnizoens in het Serajewo en het Zaragebied binnen 24 uur op voet van oorlog gebracht worden. Alle hiertoe behoorende reservisten moeten opgeroe pen worden, om heden zoo snel mogelijk naar hun af- deelingen te kunnen worden vervoerd. Ook in Troppau zijn de reservisten opgeroepen. Men schijnt bevreesd te zijn voor een overvalling van het bezette gebied. Gistermiddag was er ministerraad in Weenen onder voorzitterschap van den Keizer. Uit Belgrado verneemt hetzelfde blad dat zijn specialen correspondent Eduard Mejgind, die in Ar menië en Syrië reisde, telegrafisch had verzocht zich op de snelste wijze naar Servië te begeven dat de minister van oorlog alle chefs der staven van de vijf Servische divisies telegrafisch naar Belgrado ontbo tten heeft. Eergisteren en gisteren beraadslaagde de krijgsraad. Hierbij zouden beslissende oorlogsplannen gemaakt worden. Het uitbreken van den oorlog wordt dan ook in Bel grado als een natuurlijke zaak beschouwd. Het volk aanschouwt de gebeurtenissen met kalmte en gelaten heid. Het spoort de regeering niet tot den strijd aan, zegt de correspondent, maar de Serviër is van jongs af aan met gevaren en ontbeering vertrouwd geraakt, oor log en dood hebben weinig afschrikwekkends voor hem. Overal hebben inspecties en wapenoefeningen plaats, zoodat zij, die reeds gediend hebben, in korten tijd weer goed soldaat zijn. In de Lok. Anz. lezen we, dat er in Servië 200 paar den zijn ingevoerd, welke uit het Russische leger af komstig zijn. Opmerkelijk is tenslotte hetgeen de Tagliche Rund schau meldt, n.l. dat ondanks de alarmeerende berich ten de Berlijnsche bankiershuizen van bevoegde zijde bondige verklaring gekregen hebben dat geen versto ring van den vrede in de naaste toekomst te wachten is. In Engeland is er, volgens een pas verschenen berekening, in 1908 aanmerkelijk minder gedronken, n. 1. voor bijna 72 inillioen gulden minder. Dat zal, zegt de statisticus, dr. Burns, wel met de slechte tijden in verband staan, maar hij hoopt, dat het ook een an dere oorzaak heeft, te weten, dat de natie matiger wordt. In lang is er in een jaar tijds niet zoo'n groote vermindering geweest en voornamelijk is er verminde ring van het gebruik van bier en sterken drank. Met dat al is er in 1908 1932.725.784 aan geestrijke dranken besteed. De vermeerdering der bevolking in aanmerking genomen, is de vermindering ruim 90 mil- lioen pond geweest. Per hoofd der bevolking is er 43.24 aan geestrijke dranken besteed. Ruim een derde der bevolking, schat dr. Burns, drinkt echter niet mee. Gedronken zijn er in 1908 38,133,721 gallons sterke drank (1 gallon is ruim 4.54 liter), 32,939,472 vaten bier (1 vat is 36 gallons), 11,349,873 gallons wijn, 15,000,000 gallons Britsche wijn, cider enz. Dr. Burns vindt het vooral droevig, dat de lagere standen 't meest tot drankrekening bijdragen. En 't stemt hem bitter te denken, dat een oud lordkanselier (Lord Ilalsebury) het misbruik aanmoedigt door te zeggen, dat een man die 12.60 in de week verdient, niet buitensporig is, als hij 0,30 per dag, d. i. j 2.10 in de week, een zesde van zijn inkomen aan bier be steedt! Dr. Burns is 't eens met wat de Times vele jaren geleden schreef: „Geen sneller middel is er te vinden, om den rijkdom van naties en het zedelijk peil der maatschappij te verhoogen, dan de volkomen op heffing van den aanmaak en den verkoop van geestrij ke dranken, die een grenzelooze verspilling en een on vermengd kwaad vertegenwoordigen." De Times is sinds dien van meening veranderd, want in een hoofdartikel, gewijd aan dr. Burns' statis tiek en aan het dezer dagen in het Lagerhuis behan delde wetsontwerp in zake de sluiting van -drankgele genheden op Zondag, keurt zij allen dwang bij het te gengaan van de drankzucht af. Vrijwillig moet het volk matigheid leeren, vindt het blad. Ook in de Vereenigde Staten heeft het bericht van den moord van den detective Petrosino te Palermo diepe ontroering teweeg gebracht. Petrosino was de rechterhand van het hoofd van de Amerikaan- sche politie, generaal Bingham en toen hij commissa ris van politie te New-York was werd hij herhaaldelijk door Mac Kinley en later door Roosevelt met bijzon dere zendingen belast. Van een buitengewone durf en zeldzame werkzaamheid heeft Petrosino persoonlijk ve le gevaarlijke misdadigers gearresteerd.' Toen dan ook generaal Bingham van plan was te New-York een bij zondere brigade te vormen voor de opsporing van anarchisten en leden van de Zwarte Hand, vertrouwde hij de leiding daarvan toe aan Petrosino. Italiaan van geboorte, kende deze uitstekend de verdachte wijken van New-York waar de gevaarlijkste emigranten hui zen. Toon Petrosino te Palermo werd aangevallen, was hij bezig met het bestudeeren van politierappor ten. Hij wilde New-York zuiveren van alle Italianen nadat hij alle noodige bewijzen zou hebben verzameld. Hij heeft deze taak niet kunnen volbrengen, de leden van de Zwarte Hand in Italië waren gewaarschuwd door hun handlangers in New-York, omtrent het doel van zijn verblijf, dat overigens alleen bekend was aan den chef van de Italiaansche politie. En de machtige bond ontdeed zich van een gevaarlijken tegenstander op de wijze die bij haar gebruikelijk is. Uit New-York wordt gemeld aan de Daily Chronicle dat de zending van Petrosino in Italië bestond in het doen van een onderzoek over een samenzwering, die voor doel had den heer Roosevelt bij zijn reis naar Afrika te vermoorden. Deze samenzwering was verra den aan de Amerikaansehe politie. De Oranjefeesten Maandagavond hebben de bewoners van de Oude gracht in een flink bezette zaal een buurtvergadering gehouden en is er een definitief bestuur gekozen om tot versiering der gelieele Oudegracht te geraken. Den bewoners zal eene lijst worden aangeboden ter inteeke- ning Wordt hierop voldoende ingeteekend, dan zal de geheele Oudegracht worden verlicht. De commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft bepaald dat de eindexamens der H. B. S. met vijf-jarigen cursus in deze provincie dit jaar zullen plaats hebben te Amsterdam, voor de H. B. S. aldaar, te Hilversum en te Zaandam, en te Alkmaar voor de II. B. S. aldaar te Haarlem, Helder en Hoorn; en be noemd tot voorzitter, tevens lid der commissie te Alk maar den heer dr. A. C. Antusch, directeur; tot leden der commissie te Alkmaar de heeren: dr. H. Brongersma, directeur der H. B. S. te Haarlem, tevens plaatsvervangend voorzitter; dr. D. A. Kerk- hoff, directeur der H. B. 8?. te Helder; L. v. d. Vegt, leeraar aan de H. B. S. te Haarlem; dr. E. H. J. Cu- naeus, leeraar aan de H. B. S. te Hoorn; H. Schui- tema, leeraar aan de H. B. S. te den Helder, N. Meij er, leeraar aan de H. B. S. te Alkmaar; dr. W. C. L. Bronsveld, directeur der H. B. S. te Hoorn; W. N. Francken, leeraar aan de H. B. S. te den Helder, J. Ilempenius, leeraar aan de openbare Handelsschool te Amsterdam; R. Zuidema, leeraar aan de H. B. S. te HaarlemF. IT. Delachaux, leeraar aan de H. B. S. te Alkmaar; P. Frisius de Haan, leeraar aan de II. B. S. te Haarlem; R. van Duinen, leeraar aan de H. B. S. tc Hoorn; H. L. Ziek, leeraar aan de H. B. S. te Alk maar en J. C. Kerkmeijer, leeraar aan de H. B. S. te Hoorn. Vereeniging voor Gezinsverpleging. Evenals vorige jaren ontving deze vereeniging de eieren die op de laatstgehouden tentoonstelling van „Aves" verzameld werden. Een zeer welkom geschenk juist nu, nu zoovele anne zieken worden verpleegd. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Den 20en Maart zal in de afdeeling Baarn de „Elias" van Mendelssohn opgevoerd worden en op Woensdag 24 Maart in de afdeeling Leiden de „Johannes Passion" van Bach. Tot de eerste uitvoering hebben leden met één dame vrijen toegang; tot de laatste alleen de le den; dameskaarten a 1.50. De acht leerlingen van Huishoud- en Industrie school alhier, die ex«n°n deden voor de acte nuttige of fraaie handwerken, slaagden allen. Men deelt ons med», dat hedenavond weder de prjjz n, beha ld door het dubh«dmannenkwartet „Ex celsior" van Amsterdam dirigent de heer Frans Rigter dat welwillend medewerking zal verle-nen aan het conc«rt van de Gemengde Koorvereei iging „Alcmaria" op 31 Maart a.a., geëtaleerd zijn in de étalage v*b den H«er D. J Levert, Hofjuwelier, Mient. Hieronder bevinden zich nu ook do prezen nog on langs behaald te Gevelsbe rg«n in Duitschland. WOENSDAG: Mannenkoor Oranjefeest Soc. Harmonie, 8 uur. Schietver. „Weerbaarheid," schietoef., 8 uur, nieu we Doelen. Gymn.-ver. „De Halter," aspiranten afd. 81/* but. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid" oefeningasvond jnngens-afd. 2 uur en 7 uur. Qymn.-ver. „Turnlust," oefeningsavond, I1/, uur. Schaak- en Damclub V. V. V-, 8 uur, café Scher merhorn. Kinderkoor, Dir. H. Lindeboom, rep. 57 uur, Cen tral. Ver. „Zang en Vriendschap," rep. 71/a91/2 uur, Centaal. Vrije Tooneel, repetitie, 8 uur, Voorwaarts Na'. Bond v. Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius," lezing 8 uur, Unie: DONDERDAG „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Unie. Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond i1/, uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid 8 uur, oefeningsavond, gem. gymnastieklokaal. Kegelclub „Alles om", Diligentia. Danscursus Diligentia. Bestuur Arbeiders-Coöperatie, „Voorwaarts," verga dering, 8V.J uur, Voorwaarts. VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 tsur. café Lievandag. Alkm. Strijkorkest, 81/, uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling 71/48x/4 uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central. Alkm Symphonie-orkest, 8 uur, Unie. Alcmaria V. V. V., verg. 8 uur, de Toelast. Tooneelclub A. B. B„ repetitie 81/, uur, Voorwaarts. ZATERDAG: Excelsior, repetitie, groote zaal, 81/2 uur, Diligentia. Timmerliedenvereeniging, vergadering 81/2 uur, Voorwaarts. Metselaarsvereeniging, vergadering, 8 uur, Voor waarts. Gymn. vereen „D-i Halter" eefenirgssvond 10l/4 U'i", iipiranter.afd. 81/2 uur. Gijmn. vir. „Tur.lust". 0 feoingsavond 7l/4 uur Gymn ve een. „Kracht en Vlugheid", m-^sj saf i 31/2 en uur. ZONDAG: Gedelegeerden van „de Vonk," vergadering, 10 uur, „Voorwaarts." DONDERDAG. Billerdijk-Uiteoering 8 uur. Harmonie. VERGADERING V AN DEN op Woensdag 17 Maart 1909, 's nam. 1 uur. Voorzitter: de heer G. RIPPING, Burgemeester. Secretaris de heer C. D. DONATH. Aanwezig 14 leden, afwezig de heeren de Groot en Luiting met kennisgeving, de heer Fortuin zonder kennisgeving. De notulen worden aangehouden tot de volgende ver gadering, daar ze niet tijdig ter visie konden liggen. Aan de vergadering' wordt medegedeeld a. dat is ingekomen het verslag van den toestand van het middelbaar onderwijs over 1908; Gevoegd bij de stukken voor het gemeenteverslag. b. alsvoren, een schrijven d.d. 10 Februari 1.1. No. 47 van de Gedeputeerde Staten, houdende bericht, dat de Verordening regelende den werkkring van de Com missie van bijstand in het beheer van den gemeente- reinigingsdienst door genoemd college voor kennisge ving is aangenomen; Voor kennisgeving aangenomen. c. alsvoren, een schrijven d.d. 13 Februari 11. van de commissie voor den vakwedstrijd, met daaraan ver bonden tentoonstelling, gehouden in 1908, houdende bericht dat geen gebruik behoeft te worden gemaakt van de bij raadsbesluit van 4 December 1907 toege zegde bijdrage van ten hoogste 400 uit de gemeente kas; Alsvoren. d. alsvoren, een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 27 Februari 1.1. No. 897 en een schrijven d.d. 3 Maart 1.1. No. 45 van de Gedepu teerde Staten, houdende het bericht, dat de Verorde ning tot regeling der belooningen van het onderwij zend en bedienend personeel aan de Burgeravond school en aan de Avondschool voor handwerkslieden is goedgekeurd; Alsvoren. e. alsvoren, een schrijven d.d. 24 Februari 1.1. No. 30 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van de goed gekeurde 2de suppletoire begrooting dezer gemeente, dienst 1908; Alsvoren. f. alsvoren, een schrijven d.d. 17 Februari 1.1. van de leeraren aan het gymnasium (met uitzondering van Dr. Boas) waarin wordt verklaard, dat de verhouding tusschen Rector en hen altijd uitstekend is geweest en nimmer iets heeft te wenschen overgelaten; Gevoegd bij punt 16 der agenda, nadat over een voorstel-Uitenbosch, om zijn motie dadelijk te behan delen, de stemmen gestaakt hebben. g. alsvoren, een schrijven d.d. 11 Maart 1.1. No. 1168 afd. II. M. O. van den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende goedkeuring van de Verordening tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend perso neel aan den handelsavondcursus voor handels- en kan toorbedienden h. alsvoren, een voorstel van de heeren G. T. M. van den Bosch en 10 andere raadsleden, om zonder ver dere bespreking te besluiten tot het maken van een nieuwe brug tegenover de Zilverstraat en van een nieuwe Heiloërbrug Na eenige discussie wordt besloten dat dit voorstel gesteld zal worden in handen van B. en W„ die in de volgende vergadering praeadvies zullen uitbrengen. i. alsvoren, een adres d.d. 15 Maart 1.1. van de afd. Alkmaar van den Bond van Nederlandsche onderwij zers, houdende het verzoek om maatregelen te nemen, dat in den toestand van overbevolking van de lagere scholen verbetering worde gebracht. Gesteld in handen van B. en W., ten einde daarme de rekening te houden bij de voorbereiding dezer zaak. Een paar kleine wijzigingen in de verordening op liet heffen van begrafenisrechten, door Gedeputeerde Staten wenschelijk geacht, worden aangenomen. Bij de benoeming van een gemeente-controleur wordt door den heer Glinderman voorgesteld, de be noeming uit te stellen. Over dit voorstel staakten de stemmen. Het voorstel van den heer Glinderman zal in een volgende vergadering weer in stemming worden ge bracht. Tot leeraar in de geschiedenis aan de gemeentelijke normaallessen wordt benoemd de heer B. Veltman, hoofd der school te Heilo. Inmiddels is er een telegram gekomen van den heer Fortuin, dat hij verhinderd is op deze vergadering te komen. Burgemeester en wethouders worden uitgenoodigd het oprichten van een openbare Handelsschool in deze gemeente verder te bevorderen in den geest van '3 raadsbesluit van 4 Maart 1908 no. 3. Het punt betreffende het maken van een riool door het Jaagpad wordt aangehouden. Een wijziging der verordening voor de burgeravondschool wordt aange nomen. Eveneens het voorstel tot het overnemen van grond langs de Nieuwpoortslaan. Besloten wordt tot het zenden van een adres aan H. M. de Koningin om ontheffing van de verplichting tot het oprichten eener hurgerdagschool. B. en W. stelden voor hen te machtigen om over te gaan tot het doen verbeteren en verbouwen van de bestaande Meisjesschool en het bijbouwen van vier lo kalen overeenkomstig een overgelegd plan. Over dit voorstel staken de stemmen, zoodat in de volgende ver gadering een beslissing zal worden genomen. De heer Uitenbosch zegt, niet te weten hoe het de bat over de verschillende punten zal loopen. Zoo dik wijls is het gebeurd, dat de agenda niet is afgehan deld en ook nu zou het kunnen geschieden dat spre kers motie, zijnde punt 16, niet in deze vergadering in behandeling zou kunnen komen. Waar de Voorzitter heeft voorgesteld dit schrijven te behandelen bij punt 16, zou spreker de zaak wel willen omkeeren en de mo tie willen behandelen bij dit schrijven, zij het dan ook na behandeling der ingekomen stukken. De Voorzitter zegt, dat hij weinig voor dit voorstel gevoelt, maar waar het voldoende gesteund wordt, zal hij het in stemming brengen. De stemmen staken. Vóór stemmen de heeren: Glinderman, v. d. Bosch, Wanna, Uitenbosch, van der Feen de Lille, Dorbeck en Ibink Melembrink. De zitting duurt voort. Nieuws uit Hoorn. Uit den gemeenteraad. In de gisteren gehouden raadszitting werden ver schillende stukken grond tegen 5 cent per cA. in erf pacht afgestaan. Een gunstige beschikking op hun desbetreffende adressen kregen W. Tros, L. Engel, J. d. Berg en W. M. Bloem. Evenzoo S. Engel betref fende het afstaan in koop van een stuk gemeente grond. Minder gelukkig was J. Schouten, op wiens verzoek een stuk grond in erfpacht te krijgen, afwij zend werd beschikt, daar men voornemens is dit per ceel (aan het Iveern) publiek te verkoopen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot het maken van een nieuwen verkeersweg tusschen de Oude Turfhaven en het Gerritsland en in verband daarmede de onttrekking van de Gasfabrieksteeg aan den pu- blieken dienst. De nieuw aan te leggen straat, ont worpen op een breedte van 8 M. zal gedoopt worden Gasfabriekstraat., terwijl de tegenwoordige Gasfabriek- stoijg en Kleine Melknapsteeg komen te vervallen. Dat zal opruimen! De vaststelling van verschillende strafbedreigende verordeningen wordt nader aangehouden tot Vrijdag half 3. Het belangrijkste van de agenda hebben we hiermee besproken. Doch 11a behandeling van het laatste punt richtte de heer De Jong, nog eenige vragen tot B. en W„ welker strekking we niet onvermeld mogen laten. De heer De Jong vraagt dan of het in de bedoeling- ligt van B. en W. om den Raad verder onkundig te laten van de uitgewerkte plannen enz. der indertijd aangenomen overbrugging van de Oosterpoortsgracht. Hij vindt dat minder hoffelijk, vooral waar het hier nog al groote uitgaven betreffen, al zijn ze door den Raad toegestaan. De voorzitter beweert dat er van on hoffelijkheid bij B. en W. allerminst sprake kan zijn- De teekeningen met globale berekening van kosten hebben voor de Raadsleden ter visie gelegen aan B. en W. is het nu verder om die werken uit te voeren. Mocht de Raad te eeniger tijd ook over bestek en de wijze van uitvoering van eenig werk zijn opinie wen schen uit te spreken, dan dient dit bij het toestaan der gelden te worden vastgesteld. Al is zooiets nog nim mer hier geschied, B. en W. zullen er zich bij neerleg gen. Bij het Raadsbesluit tot overbrugging is dit echter niet gedaan en ligt het dus niet in de bedoeling van B. en W. om den Raad hierover nader te hooren. DE IIAARLEMMEROLIEWERPER. lieden had de 15-jarige II. v. S„ te Schoten, zich voor het Kantongerecht te Haarlem te verantwoorden, ter zake dat Hij in den avond van den 9en Januari j,l. verschillende vrouwen en meisjes uit baldadigheid met Haarlemmerolie heeft geworpen. De olie werd mede genomen van een fabriek, waar hij werkzaam was.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2