DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. No. 66 Honderd en elfden Jaargang. Ï909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ZATERDAG 20 MAART. Uit dee* Baad. BINNENLAND. Telefocauummer S. De blijde verwachting. Tweede Kamerverkiezingen. Staten-Ueneraal. UR St Pancras. Uit Purmerend. Uil, Bergen. Uit Schegen. Treurig. Zelfmoord. Gen luchtverschijnsel. ALRMAARSCHE COURANT. Ilct uitvoerige raadsverslag in ons nummer van Don derdag heeft doen zien dat de discussie, zooal niet over dan toch in verband met de motie van den heer Uiten- bosch gehouden, buitengewoon lang en buitengewoon i.cftig is geweest. Eenige uren zijn er aan deze zaak besteed en de gemoederen van enkele raadsleden ge raakten daarbij dermate in opwinding, zooals wij dit nog nimmer in den Alkmaarschen Raad hebben aan schouwd. En wat is het resultaat van dit alles ge veest? Dat de zaak is verwezen naar bet college, waar zij behoorde, naar het curatorium. Tot dusverre heeft uit college zich van inmenging onthouden, omdat het met wilde ingaan op praatjes, maar op een gemoti veerde en geformuleerde beschuldiging. De heer Uitenbosch heeft Woensdag in den Raad gezegd, dat dr. Vorderhake hem had verklaard, dat dr. Boas zijn betrekking door list en bedrog had verkregen. Heeft de heer Uitenbosch die aanklacht op het schrift? Heeft hij dr. Vorderhake wol gezegd, dat hij van diens voorden gebruik zou maken in den Raad? De heer Uitenbosch is een temperamentvol man. Hij kan we ten, dat men zoo licht in het vuur van het gesprek iets zegt, dat men niet zoo bedoelt te zeggen en dat men op schrift zeker anders zou zeggen. Heeft de heer Uiten bosch hiermede geen rekening gehouden, dan lijkt het ons al te kras dat een dergelijke mededeeling in een gesprek tusschen twee personen wordt genoemd een i'ormeele klacht, aanklacht of beschuldiging. Evenzeer heeft het ons verwonderd, dat verschillende Raadsle- uen Woensdag verklaringen hebben afgelegd, waar door niet alleen werd vooruitgeloopen op het onder zoek, maar waardoor ook een houding werd aangeno men, die niet te verdedigen valt. Immers men kan niet eens anders verklaringen, die door een derde z'.jn ge wraakt, als juist kenmerken, voor en aleer men van dien derde heeft gehoord, wat hij tegen die verklarin gen heeft in te brengen. Het spreekt van zelf dat nu de Raad de wenschelijk- heid van een onderzoek heeft uitgesproken, het resul taat van dit onderzoek, waartoe curatoren vermoede lijk nu wel bereid zullen zijn, moet afwachten voordat men in de bijzonderheden van deze onverkwikkelijke zaak treedt. En waar door de motie van den heer Uitenbosch de zaak is gekomen in een stadium dat liet dringend noodzakelijk deed zijn, dat er een juist licht viel op de verhoudingen, die aan het gymnasium bestaan, waar die noodzakelijkheid na de discussie van Woensdag natuurlijk nog versterkt is, daar mogen we verwachten, dat het rapport van het onder zoek aan den Raad zal worden uitgebracht en publiek eigendom zal worden, waartoe nog des te meer reden is, nu de Raad Woensdag uitdrukkelijk, door de ver werping der motie Pot, heeft gezegd, dat de zaak in het publiek dient te worden behandeld. Dat de motie van den heer Uitenbosch niet weer gaf, wat de heer Uitenbosch daarin wilde leggen, be- noeven we na zijn toelichting van Woensdag natuur lijk niet nader aan te toonen. Bij één punt willen we nog even stil staan, n. 1. bij het door mr. Dorbeck beweerde feit, dat er uit een ge heime vergadering is geklapt en bij het verzoek van den heer van den Bosch, die den burgemeester telefo nisch een half uur na de vergadering heeft verzocht, alsnog geheimhouding op te leggen. Een dergelijke be wering en een dergelijk verzoek zijn in flagranten strijd met de gemeentewet, immers de laatste alinea van artikel 43 laat geen twijfel over, waar zij zegt: „De Raad kan omtrent het in besloten vergadering behandelde aan allen, die daarbij tegenwoordig waren, dt. geheimhouding opleggen. Deze wordt in acht geno men tot dat de Raad haar opheft." Hierin ligt duidelijk opgesloten, dat expres ge heimhouding moet worden opgelegd, dat de Raad dit zelf moet doen en de voorzitter daaromtrent niet te beslissen heeft. Er zijn in den Raad eenige belangrijke punten uitge steld en dat wel op merkwaardige wijze. Tot eenige malen toe toch staakten de stemmen over een voorstel tot uitstel van de behandeling. Nu zegt artikel 50 der gemeentewet„Bij staking van stemmen wordt het nemen van het besluit tot een volgende vergadering uitgesteld." Op deze wijze kregen dus de leden, die voor uitstel waren, -hun zin! Maar wat moet er nu in tie volgende vergadering gebeuren? Moet er dan weer gestemd worden? Feitelijk wel, en werd cr gestemd, dan ligt het voor de hand dat het voorstel tot uitstel van de behandeling zou worden verworpen, waardoor kon worden overgegaan tot het punt, dat de vorige maal van de agenda werd afgevoerd. Maar grappiger zou het worden, indien men zich stipt aan de wet wil de houden, bij het voorstel van den heer Uitenbosch om zijn motie te behandelen bij de ingekomen stukken. Ook over dat voorstel staakten de stemmen, ergo zou in de eerstkomende vergadering gestemd moeten wor den over de vraag, hoe de behandeling van een zaak in de vorige vergadering afgedaan, daar zou moeten plaats hebben. Men ziet het alweerook met de wet in de hand kan men tot een dwaasheid genoodzaakt worden. Niet zonder verbazing zal men eenigen tijd geleden kennis genomen hebben van het voorstel van de hee- ren G. T. M. van den Bosch en 10 andere raadsleden, om zonder verdere bespreking te besluiten tot het ma ken van een nieuwe brug tegenover de Zilverstraat en van een nieuwe Heiloërbrug. Aanvankelijk heeft dit voorstel op ons een hoogst ougunstigen indruk gemaakt. In de eerste plaats wettigde de voordracht het vermoeden, dat B. en W. in deze zaak niet waren gekend, en in de tweede plaats gaf zij te lezen, dat, nu er toch al tien leden voor wa rm, en aanneming van het voorstel verzekerd was, daarover niet gesproken behoefde te worden, hetgeen natuurlijk een ongehoorde krenking van de rechten der minderheid zou zijn. Gelukkig bleek noch het een noch het ander juist. Het voorstel was geen overrom peling van het college van B. en W. en de strekking ervan was om zonder bespreking B. en W. uit te noo- digen, te onderzoeken of voor het genoemde bedrag -.an 20.000 de beide bruggen konden worden ge maakt, en zoo ja, de plannen daartoe in te dienen. Er heerschte, voorzoover althans is gebleken, na deze toe lichting dan ook in den Raad eenstemmigheid. En het ons waarschijnlijk, dat de bekende bezwaren over aen toestand van de gemeente-financiën niet of wei nig ter sprake zullen worden gebracht, als de plannen ter tafel komen. Met belangstelling zien we ex naar uit, wat de bewoners van Ritsevoort etc. zullen doen en wat hun woordvoerder in den Raad zal zeggen, als toch besloten wordt tot het leggen 'van een brug tegenover de Emmastraat. Het ten uitvoer brengen van de plannen hangt in- tusschen natuurlijk af van hetgeen B. en W. daarover zeggen, van hun prae-advies, want uitdrukkelijk is ook in den Raad verklaard door den heer Dorbeck, en velen zullen er zeker evenzeer over denken, dat hij het voorstel heeft geteekend met de bedoeling, dat B. en W. bereid zouden zijn het uit te voeren. Gelijk de heer van den Bosch heeft gezegd is het voorstel afkomstig van den heer Pot, die volgens deze voor Alkmaar ze ker oorspronkelijke methode, heeft gemeend op practi- sche manier het bruggenvraagstuk, waarover nu reeds zooveel woorden waren gevallen en dat op onbevredi gende wijze van de baan was geschoven, te kunnen en te moeten oplossen. Bij het voorstel inzake het verbouwen van de meis jesschool kwam de heer van Buijsen met een ingrijpen de wijziging. Erkennende de noodzakelijkheid van een verbouwing, meende hij, dat deze op een geheel andere v', ijze nloest geschieden dan door B. en W. werd voor gesteld. De directeur van gemeentewerken had voor die verbouwing twee plannen ingediend, strekkende om twee of vier nieuwe lokalen te laten maken. Bij de voorbereiding was gebleken dat men aan vier nieuwe lokalen de voorkeur gaf. De heer van Buijsen vond évenwei twee te weinig en vier te veel, omdat de ge meente aan dat eene overbodige lokaal niets zou heb ben, en was van meening, dat het niet alleen goedkoo- pcr maar ook beter was, dat de lokalen allen op den Leganen grond kwamen. Het was een interessante discussie welke over deze zaak ontstond, waarin, gelijk uit het verslag is gebleken, flinke argumenten tegen over elkaar gesteld werden. Maar weer bleef de strijd onbeslist, staakten de stemmen, zoodat in de volgende vergadering de beslissing zal plaats hebben. Was het echter niet beter geweest, zooals trouwens de heer van Buijsen ook zelf voorstelde, om de zaak uit te stellen teneinde zijn voorstel nader te kunnen overwegen. Uier gold het immers een kwestie, die ook van techni- schen aard was, en waarbij het advies van een deskun dige van invloed moest zijn op de meening van een niet-deskundig raadslid. Practische bezwaren werden .vel even door den voorzitter aangeroerd, maar natuur lijk kon van een bespreking daarvan geen sprake zijn. Ook nu weer bleek daarom de groote noodzakelijkheid dai een dergelijke ingrijpende wijziging van een voor stel, welke in dit geval neerkwam op een geheel zelf standig voorstel, te voren ter kennis van B. en W. wor de gebracht, die de zaak hadden kunnen doen kunnen onderzoeken en op grond van dat onderzoek de wijzi ging bestrijden of, wat natuurlijk even goed mogelijk is, aanbevelen. In het plan van uitbreiding zijn weinig wijzigingen gebracht. Het is hiermede gelijk de heer Pot opmerk tehet plan kan alle dagen en moet om de tien jaar worden herzien. Aan artikel 28 der woningwet i.-j voldaan. De grond is aangewezen, die in de naaste toekomst voor den aanleg van straten, grachten en pleinen is bestemd. Maar men weet, dat het begrip „naaste toekomst" een rekbaar begrip is. Wanneer men bijv. op het plan ziet, dat de halve Ridderstraat zal moeten worden afgebroken, wijl de meeste huizen daar zijn aangewezen voor den aanleg van een (bree der e) straat, dan behoeft men geen geboren Alkmaar der te zijn om te voorspellen, dat die toekomst niet zoo heel „nabij" is. Maar aan de wet is voldaan, ongetwij feld zijn er andere gedeelten in het plan, die eerder voor verwezenlijking vatbaar zijn en in elk geval is het goed dat men een vast plan heeft, dat wel overwo gen is, en dat de basis kan zijn van een meer systema tische bebouwing, dan in vroegere tijden geschiedde, en waarop de heer Pot nog zoo terecht bij de scholen- bouwkwestie wees. In dit verband willen we nog even herinneren aan het feit, dat de gemeente Rijswijk aan haar uitbreidingsplan een meer vast karakter heeft ge geven door vasttestellen een verordening, regelende het bebouwen van gronden in deze gemeente, bestemd voor open bebouwing, voorkomende in het uitbreidingsplan." Hierbij wordt geregeld voor bepaalde aangegeven ge deelten der gemeente de ligging der panden ten op zichte van den openbaren weg en ten aanzien van el kander en de bestemming der tusschen de straten ge legen bouwblokken, bijv. dat daar geen andere dan tot woning bestemde gebouwen zullen mogen worden ge plaatst (c. q met bijgebouwen)dat inrichting dier woningen tot fabriek of werkplaats de vergunning van B. en W. zal behoeven; dat de woningen moeten wor den gebouwd in den vorm van villa's of van villa-blok ken van hoogstens 6 aaneengebouwde huizen; en dat elk huis niet meer dan één woning zal mogen bevatten Met zulk een verordening die de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland mocht ver werpen is het uitbreidingsplan inderdaad meer dan een papieren plan. Men zal zeggen, dat hierdoor de belangen der eigenaren op een verschrikkelijke wijze worden geschonden. Te ontkennen valt dit niet, maar heel de Woningwet niet een ondergeschiktmaking van het particuliere aan het algemeene belang? Over de beroemde Hofkwestie is in den Raad ge zwegen. Ook wij zullen maar het zwijgen ertoe doen, maar wenschen toch nog even op te merken dat on weersproken is gebleven hetgeen B. en W. hebben ge zegd in hun voordracht omtrent de cijfers die in ver band met deze kwestie in den Raad zijn genoemd. Naar de Tel. uit zeer goede bron verneemt, heeft de Koningin bepaald, dat, indien haar bevalling na 's avonds elf uur mocht plaats hebben, de kanonnen ï.i de Maliebaan geen schoten zullen afgeven voor den olgenden morgen zeven uur. De Anti-Rev. Kiesvereeuiging „Ned. en Oranje" be goot in de eerstvolgende Centrale vergadering te Enk huizen als lid van de Tweede Kamer voor het distriet Enkhuizen aan te bevelen de heeren prof. Noordzij, N. Oosterhaan en prof. Rutgers. De anti-rev. kiesver. te Opperdoes koos de heeren prof. Rutgers en N. Oos- terbaan. De centrale antirevolutionaire kiesvereeniging in ,.ct district Hoorn heeft met algemeene stemmen voor- loopig candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer aldaar, den heer K. Oh. Vegtel, tevens candidaat der rechtsche partijen in de districten Briel- le en Zierikzee. De plechtige aanbieding van de wetsontwerpen be- trevkelijk het Regentschap en de Voogdij had gisteren in en buiten de vergaderzaal op het Binnenhof te 's Gravenhage veel belangstelling gewekt bij het pu bliek. In de zaal der Tweede Kamer presideerde Ba- ïon Schimmelpenninck van der Oye, de voorzitter der Eerste Kamer. De. griffiers en commiezen-griffiers waren evenals de leden der commissie van ontvangst dl uitgeleide in staatsiekleeding. Ook de beide minis ters waren in groot galacostuum. De tribunes waren aan beide zijden druk bezet. In de diplomatenloge waren ook eenige dignitarissen. Al de aanwezige leden hoorden de rede van den Minister staande aan, ook de aanwezige socialisten. De afdeelingen van de vereenigde vergadering der btaten-Generaal hebben benoemd tot voorzitters de heeren De Savornin Lohman, Loeff, Rahusen, De Be aufort, Röell, Ilavelaar en Van de Velde; tot onder voorzitters Kist, 't Hooft, Van Vlijmen, Van Karne- beek, Vermeulen, Van Bijlandt, Van den Biesen; tot leden van de commissie voor de verzoekschriften: Van Yeken, Bos, Pollema, Tydeman, Van Citters, Ruys de Beerenbrouck en Van Idsinga. Dé afdeelingen zullen Dinsdag 23 dezer te half twee vergaderen. De werkzaamheden der Tweede Kamer zullen a.s. V\ oensdag te 11 uur worden hervat. S D. A. P. en S. D. P. Te bevocgder plaatse verneemt de Te 1., dat de strekking der bemiddelingsvoorstellen, welke het dage- Iijksch bestuur der „Internationale" aan beide socia listische partijen heeft gedaan, de volgende is: a.) „De Tribune" worde opgeheven. b.) Het royement van de heeren J. Ceton, D. Wijn koop en D. van Ravesteyn worde ingetrokken. c.) Eén dezer drie heeren zal in de redactie worden opgenomen van het nieuwe Marxistische weekblad, dat, ingevolge het besluit van het Deventer congres, als bijvoegsel van „Het Volk" zal verschijnen. Tevens worde door de S. D. A. P. de verklaring aan vaard, welke door mevrouw H. Roland Holst op het Deventer congres omtrent het karakter van dit nieuwe weekblad in de verhouding tusschen de redacties van „Het Volk" en het weekblad is afgelegd, en wel, zooals zij in het officiëele verslag van het congres is vastge legd. Onder leiding van den heer J. G. Hazeloop, Rijks tuinbouwleeraar te Alkmaar, zullen te St Pancras dit jaar weer vier kunstmestproefvelden worden aange legd, en wel P. Mooij een voor vroege roode kool, bij W. IJfs een voor late roode kool en twee bij P. Groothuizen, waarvan een voor vroege aardappelen en nateeling gele kool en een voor bloemkool met gele doorzetters. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad werden uitgebracht 748 geldige stemmen. Gekozen de heer F. J. B. Middelhof, kath., met 440 stemmen. Op den heer Ph. Pottegieter, soc. Jem. werden 308 stemmen uitgebracht. De Inspecteur van politie alhier hield op de laatste weekmarkt een koopman aan, genaamd I. de L. te 's Ilage. 27 koeien door hem in de gemeente Stomp- wijk en Voorburg opgekocht, bleken bij onderzoek niet door hem te zijn betaald, niet te min werden zij hier door hem van de hand gedaan. Een bedrag van ruim 4000 werd op hem bevonden. Toen de politie han gende het onderzoek of hier misdrijf aanwezig was, hem niet losliet, en confrontatie met de oorspronkelij ke eigenaars had plaats gehad, berustte hij er na veel tegenspartelen in dat de eigenaars ponds ponds gewij- ze door de bemiddeling van de politie werden uitbe taald. Hierdoor kwam nog bijna 90 van de ver koopwaarde in goede handen. Door den heer J. Francken, hoofd der openbare la gere school alhier, is tegen 1 Juni a.a. als zoodanig entslag aangevraagd. Ruim 42 jaar lang heeft de heer Erancken deze be trekking met nauwgezette plichtsbetrachting en groote toewijding waargenomen. Steeds heeft hij zich met hart en ziel aan de belangen van het onderwijs ge wijd. Noode zien wij, en velen met ons, dezen aangenamen en vriendelijken man heengaan. Dat hem, na een wel besteed en werkzaam leven, nog vele jaren van welver- aiende rust mogen zijn beschoren. Dezer dagen maakten wij kennis met eeh door de ereeniging tot bevordering van het vreemdelingenver- Ktcr alhier, uitgegeven lijst van pensions. Eerstens ko men hierop voor do verschillende pensionhouders en x-ensionprijzen. Vervolgens treffen wij daarop aan de ersonen die gemeubileerde kamers, zonder pension \erhuren. Bovenaan op de lijst is een z. g. spinneweb- kaartje afgedrukt, dat het opzoeken van de pensions voor vreemdelingen zeer gemakkelijk maakt. Het geheel ziet er aardig uit en geeft een aangena men indruk. Bij de van gemeentewege gehouden schoorsteen- schouw moest op niet minder dan 191 schoorsteenen of andere rookgeleidingen aanmerking worden gemaakt. De aanmerkingen betreffen voornamelijk het hebben van houten luiken en kozijnen. Een schoorsteen moest geheel worden afgekeurd. Door het Gemeentebestuur zijn of worden aanschrijvingen tot verbetering uitge vaardigd. Het voornemen bestaat hij niet voldoening daaraan onverbiddellijk proces-verbaal te doen opma ken. Wij vernemen dat er ernstige plannen bestaan tot de oprichting van een Roomsch Katholiek vereeni- gingsgebouw. Als naaste doel wordt genoemdhet aangenaam samenzijn der R. O. jongelingen te bevor deren. Als terrein voor het gebouw wordt aangeduid een stuk grond in de onmiddellijke nabijheid der It. C. Kerk aan de Dorpsstraat. Het uurwerk van de R. C. kerk, dat sinds jaren heeft stil gestaan en door een beroeps-klokkenmaker i oor verderen dienst werd afgekeurd is, dank zij het vernuft van kapelaan van den Boogaard weder in wer king gebracht. Het uurwerk afkomstig uit de Laren- sche klokkenmakerij van Hendrik Rumpol en dateerend van 1781, loopt thans weder geregeld. Den 18den Maart vergaderde in het lokaal „De Beurs" alhier de afdeeling Schagen van de vereeni ging voor vrouwenkiesrecht. De secretaresse, mevr. MosterEriks bracht een mooi gesteld verslag uit van de door haar als afgevaardigde bijgewoonde algemeene vergadering te Utrecht. Besloten werd Wegens het ver gevorderd seiz.oen geen propaganda-avond meer te hou den, maar in Mei nog eene gezellige bijeenkomst met geïntroduceerden te organiseeren. Waarschijnlijk zal de afdeeling in het begin van het najaar pogingen in het werk stellen te Langedijk of te N.-Niedorp eene afdeeling te stichten. Op de gebruikelijke wijze sloot de presidente, mevrouw WiglamaEriks, na afhande ling der agenda de door 11 leden bijgewoonde vergade ring. Gisteravond werd de brandweer te Maastricht gea larmeerd voor een binnenbrand. De brandweer vond in 't brandend perceel den 35-jarigen D. met verbrande kleeren op den grond liggen. Men bracht hem over naar het gasthuis, waar hij, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, hedenmorgen is overleden. Men had een flesch met sterken drank bij den ongelukkige ge vonden, zoodat dronkenschap allicht als een der oor zaken is te beschouwen. D. was gehuwd en vader van vijf kinderen. Op den Binnenweg te Rotterdam liep gistermiddag omstreeks 12 uren, de 20-jarige loopknecht J. Th. v. W„ tegen zijn vriend, den fietsmaker R. S., er over te pruttelen, dat hij op moet komen voor de nationale militie. Eensklaps haalde hij een geladen revolver te voorschijn en loste op zichzelf vier schoten. Drie van Je kogels troffen hem in den mond en kin, maar de vierde doorboorde de rechterbovenarm van zijn naast hem loopenden vriend. De loopknecht, wiens toestand niet levensgevaarlijk is, is in het Ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Zijn vriend werd daar verbonden. Donderdagmorgen was er omstreeks kwart vóór ne gen gedurende vijf minuten een eigenaardig luchtver schijnsel waar te nemen te Oud-Vossemeer; bij vollen zonneschijn zag men zeer duidelijk een heldere regen boog, ofschoon het noch in de omgeving, noch in de verte regende. De boog was ongeveer de helft van een „ring" om zon en maan, dus bijzonder klein en ze stond ongeveer in het zenith. Niemand had aldaar ooit zoo'n verschijnsel gezien. Ook zag men te Middelburg een regenboog, die de bijzonderheid vertoonde, dat de boog naar de aarde

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1