STADSNIEUW b. BUITENLAND. Uit heerhugowaard Uit Schermerhorn. Uit Schoort Uit Broek op Langendjlk. Jeudige avonturiers. Langdurige?) Winter De handige post. Vahche jonderteekening. Aangehouden. Vacantle-kolonies De Oranjefeesten. Drietal. De Hervormingsonmacht der regeerende klasse. Gemengde Mededeellngen. 1. p i i s t e Berichten RAADSVERGADERING BROEK OP LANGEN- DIJK. Vrouwenkiesrecht In de Neder'andsch Hervormde Kerk. Staatsloterij. Trekking van helen. 1500 16984. 1000 10884 13542. 20627. 200 11127 11793. 100 3371 400 17017 4434 4891. De kiezerslijst dezer gemeente bevat 750 kiezers voor leden van de 2e Kamer der Staten-Generaal en de Pro vinciale Staten, waarvan 666 kiezers, zijn voor leden van den Gemeenteraad. Op de lijst komen voor 15 huurkiezers, 72 loonkie- zers, 6 spaarbankkiezers en 1 examenkiezer. liet vorig dienstjaar was het aantal kiezers 726. Ten overstaan van notaris de Boer te Hoogwoud zijn bij publieke verkooping twee huizen, erven mi bouwland, groot -2.59.50 H.A. van Mej. de Wed. K. Schuurman in eigendom overgegaan aan verschil lende koopers voor 6622.75. In de vergadering der afdeeling Heer-Hugowaard van het Nederl. Onderw. Genootschap werd o.m. be handeld een reeks vragen betreffende de gehuwde on derwijzeres in de school. De wijze, waarop men die thans uit de school tracht te krijgen werd algemeen sterk afgekeurd. Indien de gehuwde onderwijzeres niet tevens moeder is, meent men, dat er geen redenen bestaan, haar ontslagneming voor te schrijven. Ken wettelijke regeling omtrent plaatsvervanging onder bepaalde omstandigheden, werd algemeen wenschelijk geacht. Betreffende het vak j- verklaarde de vergadering zich vóór schrapping; zal onderwijs in de gymnastiek worden gegeven, dan geschiede dit door bevoegden en buiten de gewone schooluren. Ten aanzien van het lidmaatschap der afdeeling van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies, verklaart de meerderheid der ver gadering zich vóór persoonlijk lidmaatschap boven het toetreden der afdeeling als lid, aangezien deze maar klein is en de Genootschapsinstellingen zelve af en toe steun der afdeeling kunnen vragen. Besloten werd de helft van het batig saldo der reke ning over 1908 ten goede te doen komen aan de onder steuningskas van 't N. O. G. en het Herstellingsoord voor Onderwijzers. Door den heer Brands werd daarna oen inleiding gehouden over het stelonderwijs. Onder leiding van den heer J. G. Hazeloop te Alk maar zullen op het land van den heer D. van Graft in den Eilandspolder eenige proefveldjes worden aan gelegd voor muizenaardappelen, tuinboonen en bieten. Aangezien de grond in genoemden polder nogal ver schillend is van samenstelling, zal de bemesting zoo worden ingericht, dat van alle stoffen aanwezig zal zijn. Naar verhouding zal worden bemest met super- phosphaat, patentkali en chilisalpeter. Door den heer C. Tuijnman alhier is op zijn land gevonden een gouden munt van Graaf Jan van Nas sau, aartsbisschop van Mainz 13971419. Het beeld scelt voor zijn naamheilige Johannes de Dooper; het wapen van Mainz (het rad) en Nassau (de Leeuw.) Op de wapenzij staat munt van J. Hoest, muntmeester. Oj) de keerzij Johannes, aartsbisschop van Mainz. Dinsdag werden aan de laadplaats te Broek op Lan- gedijk, verschillende sluitkoolsoorten en andere groen ten verpakt, om te worden verzonden naar den Haag, van waar ze met andere Hollandsche groenten worden doorgezonden naar Berlijn, voor de tentoonstelling welke aldaar zal worden gehouden van 2 tot 7 April Adres: Koloniehuis Kerdijk, Egmond aan Zee. De penningmeester houdt zich zeer aanbevolen voor giften, maar ook voor zilverpapier, theelood, capsules, stukjes koper, enz. (bij voorkeur gesorteerd). Adres den beer Th. M. Ketelaar, Ceintuurbaan 286, Amsterdam. i Inlichtingen worden gaarne verschaft door den ge delegeerde bij de verpleging, den heer A. C. Bos, te Egmond aan Zee. Door de politie te Utrecht zijn twee jongens van 16 jaar aangehouden, die ten nadeele van hun patroon te Rotterdam die stad met 250 hadden verlaten. Bij hunne aanhouding werd nog 49 bij de jongens aangetroffen. Ze zijn naar Rotterdam overgebracht. Op den Provenierssingel te Rotterdam zijn zwerven de aangetroffen de 10-jarige A. v. d. B. en de 12-ja.ri- ge J. T. v. d. D. De beide knapen waren het ouderlijke huis in Den Haag ontloopen. De bladen vermeldden indertijd dat H. M. Castelein te Warga (Fr.) op 21 October 1908 een tochtje op schaatsen had gedaan. Deze was zeker in den winter 1008'09 wel de eerste, die van het ijs gebruik maak te. Thans kan meegedeeld worden, dat H. Castelein op 21 Maart j.l. nog eens gereden heeft en dat hij zulks dezen winter in zes achtereenvolgende maanden gedaan heeft. Te Zutfen werd de firma M. J. Koning Siebelink een brief overhandigd welke anderhalven dag te voren uit Hannover was verschenen met het zéér onvolledige adres: „Herrn M. J. Koning—Siebeling, (Holland)." Vergiftiging Het lijk van A. d. R., oud 12 jaar, wonende te Oos- terland is op last der justitie in beslag genomen en ge opend. Men vermoedt n.l. dat de jongen gestorven is aan vergiftiging na het gebruik van kruiden door zijn moeder van een rondreizend koopman uit Rotterdam gekocht.j Volkshuisvesting. Bij Kon. Besl. is verleend: Aan de gemeente Krommenie een voorschot uit 's rijks kas tot een bedrag van ten hoogste 29,000, ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voor schot van gelijk bedrag te verleenen aan de Vereeni- ging „De Volkswoning" te Krommenie, ten behoeve van den aanbouw van een negentiental woningen in die gemeente; Aan de gemeente Zwolle een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste 135,000, ten einde genoemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Vereeniging „Openbaar Belang" aldaar ten behoeve van den bouw van een 79-tal woningen in de Vlasakkers in die ge meente. Droogmaking Zuiderzee. In de Maandag gehouden vergadering van 't hoofd bestuur der Groninger maatschappij van Landbouw en Nijverheid is o. m. behandeld een verzoek van de ver- eniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hol lands Noorderkwartier om te ondersteunen een door haar aan de Tweede Kamer gericht adres, waarbij wordt verzocht, het wetsontwerp tot gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee binnen korten tijd aan te nemen. Het hoofdbestuur besloot, het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Het overwoog daarbij, dat deze gedeeltelijke droogmaking een ontzettend duur en riskant werk is, waarbij niet een algemeen landbouwbelang is betrokken, maar wel een belang, waarbij de Waterschappen om de Wieringermeer en de provincie Noord-Holland zeer gebaat zijn, en dat daarom genoemde Waterschappen en genoemde Pro vincie in de kosten van het werk behoorlijk zouden moeten bijdragen. Gevaarlijk speelgoed. Een 19-jarig jongmensch kwam Maandagavond bij de politie te Amsterdam kennis geven, dat, toen hij op den Zeedijk liep, een pistoolschot werd gelost en een kogeltje zijn wang had doorboord, waarom hij zich in het Binnengasthuis had laten verbinden. Bij on derzoek bleek het schot gelost te zijn door een 16-jari- gen knaap, die met een flobertpistool op het lantaarn glas van een rijwiel gemikt, doch misgeschoten had. Ter beschikking van de justitie is gesteld een jong mensch in Den Haag, die een volmacht voor de in ning van een bedrag op een spaarbankboekje valsche- lijk onderteekende en op deze wijze zich een vrij belang rijk bedrag, op het boekje staande, toeeigende. Maandag werd te Heerenveen gevankelijk binnenge bracht F. v. d. L., uit Oudega, die met een minderja rig meisje naar Rotterdam was vertrokken, om scheep te gaan naar Amerika. Nog juist op tijd werd hi,j te Rotterdam aangehouden. De man is gehuwd en va der van eenige kinderen. Zijn gevangenhouding werd gelast. Het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies verwacht dit jaar ruim 1200 kolo- nistjes te Egmond aan Zee. De groote vooruitgang is zeer verblijdend, maar brengt groote zorgen mee. Een 6e koloniehuis moest worden gehuurd, ingericht en gemeubeld voor 50 kinderen, en dat terwijl de kas reeds een aanzienlijk tekort heeft 1 Het bestuur houdt zich daarom dringend aanbevolen voor de toezending van sterk speelgoed, goede kinder boeken, ballen, schopjes, vlaggetjes, wandversiering, plaatjes voor de tooverlantaarn. .De bewoners van het Varnebroek en den Kennemer- smgel vergaderden in 't café „Kennemerland om ge zamenlijk de versiering te bespreken. De ontworpen plannen vonden bij het goed opgekomen aantal deelne mers algeheele instemming. De beide buurten zullen er aan deelnemen, het Varnebroek zal tussehen de boomen worden verlicht, terwijl een passende illimu- natie aan een der oevers van het Paardenwed zal op gesteld worden, n.l. de initialen van t Vorstenpaar en den te verwachten telg, alles gedekt door de Kon. Kroon. Dit laaste in stede van de eerepoorten, welke eerst een plaats zouden krijgen aan de beide einden van 't Varnebroek. In de gehouden vergadering van de bewoners van de Lindelaan, welke flink bezocht was, werd besloten bij de aanstaande Oranjefeesten de Lindelaan twee avonden schitterend te verlichten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. v. d. Pol, voorzitter, J. Bierman, secretaris, W. Kaal, penningmeester, G. Sie- brands en J. Brugman, commissarissen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier plaatste op het drietal ter voorziening in de vacature van den heer Ds. Guldenarm, de heeren Ds. A. Buur man te Batenburg, Ds. A. A. Donszelmann te Hien en Doodewaard, T. Kloosterman te Nieuw-Buinen. De at'd. Alkmaar der soc. dem. Arbeiderspartij hield gisteravond in de sociëteitszaal der Harmonie een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer W. H. v. Vliegen van Amsterdam met het onder- Werp „de Hervormingsonmacht der regeerende klas se." De heer Uitenbosch, die de vergadering leidde, sprak een kort openingswoord, waarin hij deed uitkomen, dat de afdeeling had gemeend, in dit verkiezingsjaar als altijd hare campagne niet te laat te moeten beginnen, ook om de andere partijen te noodzaken voor den dag te komen. Daarna verkreeg de heer Vliegen het woord. Alvo rens tot de behandeling van het eigenlijke onderwerp over te gaan, meende spr. in 't kort te moeten vast stellen, wat de sociaal-democraten in de politiek zoe ken, wat zij van de politiek vragen, om daarna des te duidelijker te kunnen aantoonen in hoeverre de on macht der regeerende klasse in dezen blijkt. Wat de soc. dem. wenschen, is, in enkele woorden gezegd, dit: het voeren van den klassenstrijd ook in de politiek. Die klassenstrijd is een noodzakelijkheid voortvloeiende uit de tegenwoordige klasseverhoudingen, zooals spr. ver der aantoonde. Er is een kleine groep van menschen, die in het bezit is van het kapitaal, d. i. alles, wat noo- dig is, om te produceeren, en een andere veel grooter groep, die werken moet en de gelegenheid daartoe al leen kan krijgen van de bezittende klasse, die dus ge heel van deze afhankelijk is. Met dit werken verdie nen de nietbezitters slechts zooveel, dat zij ter nauwer- nood kunnen bestaan, terwijl de bezittende klasse zich te hunnen koste verrijkt. Die verhouding brengt strijd te weeg, en het is de socialistische propaganda, die den arbeiders den weg wijst, om den strijd zooda nig te voeren, dat er een einde komt aan het bezit van eene klasse en dat er zal komen een nieuwe maatschap pij, op den grondslag van het gemeenschappelijk bezit. Dat de opeenhooping van het kapitaal bij een kleine groep van menschen geen phrase is, toonde spr. aan door er op te wijzen, dat er van de 21/* millioen volwas sen bewoners van ons land, slechts 90.000 aangeslagen zijn in de vermogensbelasting, terwijl in de jaren van 1896 tot 1906, het bezit van die aangeslagenen van 572 milliard tot 61/, milliard is gestegen. Dat is een gevolg van de ontwikkeling van het be drijf, die slechts enkelen der bezitters ten goede komt. De wanverhoudingen daardoor ontstaan, leveren het bewijs, dat onze maatschappij niet goed wordt gere geerd, dat zij eerder op een gekkenhuis gelijkt; immers, zoodra er te veel van het een of ander geproduceerd is, en er dus meer dan genoeg is, lijden de arbeiders ge brek, doordat ze niet meer werken kunnen. Om aan dien toestand een einde te maken, moeten de arbeiders een macht vormen, die de macht der ka pitalisten overvleugelt, en waar do arbeiders dat willen ontstaat natuurlijk strijd; een strijd die zicli ook open baart op politiek terrein. Nu doet zich de vraag voor, hoe heeft de regeering daarbij te handelen; moet zij de belangen van de kleine groep, de bezitters, of die van de millioenen anderen voorstaan en de misstanden opheffen? De sociaal-democraten eischen het laatste. De misstanden, die allereerst dienen te worden weg genomen zijn: de buitensporige lange werktijd, de kin derarbeid, de onverzorgde oude dag der arbeiders, de woningtoestand. Daardoor alleen is het mogelijk het peil der zedelijke en lichamelijke ontwikkeling der ar beiders te verhoogen. Wat is er nu in de laatste 12 jaren op het gebied der sociale hervormingen gebeurd? Spreker noemde juist de periode der laatste 12 jaren, omdat in dien tijd alle partijen, behalve de S. D. A. P. aan de regeering zijn geweest, en men bij de verkiezingen van 1897 den sprekers hoorende, alle verwachting had, dat er nu toch eens wat goeds zou komen. Bovendien is dit tijdperk, naar spr. meende, leerrijk geweest, omdat juist in deze 12 jaren de gewone in komsten van het rijk met 47 millioen zijn toegenomen. Was men dus hervormingsgezind geweest, dan had men het geld voor die hervormingen wel kunnen vin den. Daarna werd door spr. nagegaan, wat men op soci aal gebied van de regeering had gekregen. Het mi nisterie PiersonBorgesius gaf 2 sociale wetten, de ongevallenwet, waarvan spr. geen kwaad wilde zeggen, ofschoon een groote categorie arbeiders daarbij nog zijn uitgesloten. Ook wacht men nog altijd op de bij zondere wet voor de landbouwarbeiders, die destijds binnen 2 jaar beloofd werd, van welke belofte bij 't volgend ministerie van Dr. Kuyper ook niets kwam. hoewel Kuyper voor het amendement gestemd had, om de landarbeiders in de ongevallenwet op te nemen. Hetzelfde ministerie Pierson gaf de Woningwet, die wel goed was bedoeld, maar die tot geen resultaat heeft geleid, doordat er wel vele krotten onbewoonbaar worden verklaard, doch er geen andere woningen zijn. De vereenigingen voor volkshuisvesting kunnen nog weinig uitrichten, doordat er nog te weinig medewer king is, om gebruik te kunnen maken van de bepaling der wet, dat aan die vereenigingen door den Staat goedkoop geld kan worden verstrekt, en de tegenkan ting der huisjesmelkers ook een goeden gang van za ken belemmert. Na het ministerie Pierson-Borgesius kwam het mi nisterie Kuyper, dat niets heeft gedaan. Een wetje voor de caisson-arbeiders, een 80 menschen, dat is al les. De arbeidswetgeving ging onder dit ministerie een stap achteruit door het beruchte speetwetje en nog wel erger door de stakingswet van 1903. Wel heeft men destijds gezegd, dat vele groote soci ale wetten' in voorbereiding waren, maar een regeering die in 4 jaren tijd niets had gedaan zond men terecht naar huis. Daarna kwam. het ministerie de Meester met een vrijz. dem. vleugel, een ministerie waarop de laag van onmacht nog dikker lag dan op het vorige: een toon beeld van onmacht. Spr. herinnerde er aan hoe het ging met de voorgespiegelde militaire bezuinigingen Ds. J. C. Pool, Spoorstraat alhier, is gaarne bereid :11e gewenschte inlichtingen te geven, terwijl bij hem gratis een brochure over het onderwerp te verkrijgen Schietver. we Doelen. Gymn.-ver, Gymn.-ver Agenda WOENSDAG: „Weerbaarheid," schietoef., 8 uur, aieu- hoe de belastingwetten en het voorstel tot grondwets herziening naar de snippermand verhuisden toen het ministerie maar heenging. Van 't tegenwoordige kabinet Heemskerk kan nog niet veel gezegd worden, maar toch wezen naar spreker meende, de houding van minister Heemskerk bij de in terpellatie Troelstra in zake de werkloosheid en die van minister Talma bij de behandeling van de motie Scha per betreffende den tienurendag er op, dat ook van de ze regeering niets is te verwachten. In de laatste 8 jaren is er dus totaal niets gebeurd. Wel hebben we nog gekregen de wet op het arbeids contract, doch op dit oogenblik is die wet eerder een wapen in de hand der bezitters, dan eene, die bevor derlijk is aan de belangen van den arbeider. Voorts gaf spreker nog een lijstje van alles wat er ingediend is geweest, en wat weer is ingetrokken, en toonde hij aan, dat op dit oogenblik de toestand al hetzelfde is als vroeger. Dr. Kuyper heeft zelf in de Standaard geklaagd, dat het niet goed gaat, ook niet onder dit ministerie, dat de staatsmachine ten opzichte der sociale hervormin gen veel te langzaam gaat. Dit schreef hij vooral met het oog op de ouderdomsverzekering, die Talma ach-, teraan heeft gezet. Spreker meent echter, dat dat de zaak niet is, er is iets anders noodig. Het is de klassenstrijd, die hier den doorslag geeft, zooals ook alweer Dr. Kuyper zelf heeft aangetoond, toen hij wees op de twee klassen in de antirevolutionaire partij die elkaar tegenwerken: de sociaal hooger en de sociaal lager geplaatsten. Dat is het juist. De burgerpartijen omvatten men sehen van verschillende maatschappelijke positie, die elkaar tegenwerken. Van zoodanige partijen kan geen kracht uitgaan. De eenig juiste partijverhouding is die, welke verkregen wordt, door aaneensluiting van perso nen, die dezelfde klassebelangen hebben. Alleen door de arbeidende klasse te organiseeren in een zelfstandige politieke partij, tegenover de klasse der bezitters kan men uit het moeras komen. Met een opwekking tot de arbeiders, om de politieke organisatie te versterken en hare macht te vergrooten besloot spreker. Van de gelegenheid tot debat werd alleen gebruik gemaakt door den heer Klomp, die, een ander stand punt innemende ten opzichte der arbeidersbeweging dan de heer Vliegen er op wees, dat de heerschende klasse steunt op troon, beurs en altaar. Voorts maakte hij de soc. dem. er een verwijt van dat zij opgekomen zijn voor de lotsverbetering der militairen, waar het leger het middel is voor de bezittende klasse, om macht uit te oefenen over de arbeiders. Ten slotte meende de debater dat van de soc. dem. ook al weinig was te verwachten en verwees daarbij naar Frankrijk, hoe sociaal-democratische ministers als Millerand, Briand en Vivianij zich hebben gehouden. Daarom meende hij, dat de arbeiders allen door de di recte actie verbetering konden krijgen. Die sociale hervormingen noemde spreker kleinigheden. De heer Vliegen beantwoordde den debater. Hij vond het wel aardig, nog weer eens zoo'n woord uit den ouden tijd te hooren, toen de anarchisten met hun illusies den arbeiders het hoofd op hol brachten. Die tijd is echter voorbij. Door directe actie is niets te winnen, omdat men de macht mist; de arbeiders moeten macht hebben en ook politieke macht, wil men iets tot stand brengen. Dat de sociaal-democraten opkomen voor de lotsver betering van militairen van lageren rang, is zeer goed te verdedigenzij zijn van oordeel, dat de staat al zijn arbeiders behoorlijk moet bezoldigen. Volgens den de bater zou men dus allen, die tengevolge der maatschap pelijke inrichting nadeeligen arbeid verrichten, moeten laten hongeren. Dat kan sprekers standpunt nooit zijn, hij wil niet de macht zijner partij vergrooten door an deren te laten verhongeren (applaus). Wat Frankrijk betreft, spr. toont aan, dat Mille rand voor de arbeiders in Frankrijk heel veel heeft ge daan, wat Briand aangaat, deze was eerder anarchist te noemen, en Vivianij is uit de partij gezet. Ten slotte zegt spreker, dat wat de heer Klomp klei nigheden gelieft te noemen, voor de arbeiders van zeer veel beteekenis is en dat hij nog altijd de sociaal-demo cratie practischer acht dan de directe actie. Nadat, de heer Klomp nog eens het woord heeft ge voerd en do heer Vliegen nogmaals heeft geantwoord, werd de vergadering, die slechts matig bezocht was, door den voorzitter met een woord van dank aan den spreker gesloten. „De Halter," aspiranten afd. S1/i hut. „Kracht en Vlugheid" oefeningnvomd jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Gymn.-ver. „Turnlust," oefeningaavond, I1/, uur. Schaak- en Damclub V. V. V-, 8 u*r, eafé Seher- merhorn. Kinderkoor, Dir. H. Lindeboom, rep. 57 uur, Cen tral. Ver. „Zang en Vriendschap," rep. 71/,91/, uur, Central. Kinderkleeding en kindervoeding," verg. 8 uur, ten Stadhuize. Mannenkoor met orkest, Oranjefeest, 8 uur, Harmo- nie. Brandweercorps „Kracht en Vlugheid," muziekrep. 81/2 uur, Diligentia. Vergadering buurtcommissies, 8 uur, Peperkamp. DONDERDAG „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Unie. Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid 8 uur, oefeningsavond, gem. gymnastieklokaal. Kegelclub „Alles om", Diligentia. Danscursus Diligentia. Gem. zangvor. D. O. V., repetitie, 8 uur, „Graan handel." VRIJDAG Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Lievandag. Alkm. Strijkorkest, 81/, uur. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dame»-afdeeling 71/,81/1 uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central. „De Hanze," jaarvergadering, 8 uur, café „De Kroon." ZATERDAG: Excelsior, repetitie, groote zaal, 81/J uur, Diligentia. ZONDAG: Ned. sigaren- en tabakbew. bond, vergadering 11 uur, „Voorwaar tsT In Engeland heeft de Amerikaansche strijd- sler tegen alkohol en tabak Carrie Nation niet veel succes met haar propaganda-tocht gehad. Zij liet zich o.a. aldus uit: „Welk staatkundig verschil er ook moge bestaan tussehen liberalen, Tories en leden van de arbeiderspartij, voor rum zijn ze allemaal." In Frankrijk is de staking geëindigd. Van de 6000 te Parijs vergaderende postbeambten waren er slechts 300 die den strijd wilden voortzetten. Eigenaardig was dat er op initiatief van de Parij- sche Kamer van Koophandel een postdienst was inge licht. Den eersten dag waren er 10.000 brieven be handeld. In Frankrijk heeft de minister van marine in een door hem gegeven schets van zijne plannen het volgende overzicht gegeven van hetgeen bij de marine te doen valt: le. moet op de oorlogsschepen het ontbrekende aan gevuld worden wat betreft de bewapening met kanon nen, projectielen, kruit en overigens wat de victualiën betreft. 2e. Moet de outillage in de oorlogshavens worden verbeterd, zoodat schepen kunnen geborgen en her steld kunnen worden en eene snelle mobilisatie van de vloot mogelijk wordt. 3e. Moet er haast worden gemaakt met het afwer ken van in aanbouw zijnde schepen. Het program beperkt zich tot het noodigste en be helst geen voorziening voor de uitbreiding der vloot, noch voor het op stapel zetten van eenheden ter ver vanging. De Zui'd-pool bereikt? Londensche bladen melden dat luitenant Shackleton een punt bereikt heeft precies 111 mijlen van het punt .Ier maguetische Zuidpool, op een breedte van 72 mi nuten 25 minuten en 154 minuten oosterlengte van Greenwich. De expeditie werd grootendeels met sleden vol bracht. Dc reis duurde 126 dagen, er werden 1709 mij len afgelegd. Bij onderzoek bleek dat er kolenbeddingen aanwe zig waren. De expeditie had geen enkel verlies te be treuren. E«n geheimzinnige moord. Tn Rome heeft men een lijk in een koffer gevonden. Men dacht eerst dat het van den Russischen verrader Azof was. Het schijnt echter zeer moeilijk de identi teit van den gevondene vast te stellen en zijn leeftijd te bepalen. Men gelooft dat het een Rus is, maar het gerucht wordt niet bevestigd. Een later bericht zegt, dat de vermoorde een Pool moet zijn. Aangenomen met algemeene stemmen werd heden middag een voorstel van den heer Wagenaar om mede te doen aan de stichting van een gasfabriek bij ge meenschappelijke regeling. Wordt in de gecombineer de vergadering der besturen der gemeenten aan den Langendijk dit voorstel niet aangenomen, dan trekt de gemeente Broek op Langendijk zich terug. In deze vergadering, waarover we morgen een ver slag plaatsen is het verzoek van „Eendracht" afgewe zen, terwijl „Groentecultuur" haar wensch ingewilligd ziet. FABRIEKSBAND. ZAANDAM, 24 Maart. Hedenmorgen vroeg brand de dc stoomhoutzaagfabriek, tevens schaverij „De Tijd geest" van de firma Van Wessem en Co. af. De oor zaak is onbekend. De fabriek was in 1880 gebouwd en verzekerd bij de Nationale Onderlinge Brandwaarborg- Maatschappij. Het comité voor vrouwenkiesrecht in de Ned. Herv. kerk heeft een adresbeweging op touw gezet, om te ge raken tot de kiesbevoegdheid der vrouw in de kerk. Het doel is zooveel mogelijk handteekeningen te ver zamelen, die naar de Synode zullen worden gezonden. Allen hierterstede, die vóór vrouwenkiesrecht in de Kerk zijn, worden verzocht een lijst te teekenen, welke bij de N. V. voorheen Hermanns Coster en Zoon ter teekening ligt. DE OLIEWERPER. HAARLEM, 24 Maart. De Haarlemmeroliewerper is voorwaardelijk veroordeeld tot den tijd van 8 maan den tuchtschool met een proeftijd van twee jaar. BURGERLIJKE STAND. Alkmaar. GEBOREN: 23 Maart. Eefje, d. van Dirk Kat en Antje Jonker. OVERLEDEN 22 Maart. Johannes Augustinus Kollmetjer, 89 j. 23 Martinus van Gulik, 64 j.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2