stadsnieuws; BUITENLAND. De S. D. P. en de S D A. P. Uit Oudcarspel. Van Texel. Uit Sijbekarspel. Uit .Schoort. De Abdij ven Egmond. De bollenvelden. Een herinnerIngsmedaille. Klnderkleeding en kindervoeding. L a 11t i B o r g h i r ven, zonder behulp van een woordenboek. Ook spr. blijft volhouden, dat de Regeering zich buiten de spel ling moet houden en dat de schoolopziener Wirtz zijne bevoegdheid in geen enkel opzicht is te buiten gegaan. Krachtens art. 21 der wet op het L. O., was hij ver plicht het leerplan met B. en W. te regelen. De heer De Beaufort is in den strijd over de spel- lingquaestie vrij koel gebleven. Veel voelt hij voor het denkbeeld van den heer Roodhuyzen om eene Staats commissie te benoemen. De heer Thomson zegt, dat de quaestie van Indië voor hem hoofdzaak is. Er zijn in Indië nog millioe- nen, die vragen om onderwijs in de Nederlandsche taal. Hoe eenvoudiger het onderwijs is hoe beter. De heer Kuyper zou het verkeerd vinden aan de Re- goering den plicht op te leggen iets te gaan fixeeren betreffende de taal. De Regeering heeft daarin niets te zeggen en daarom gaat spr. ook niet mee met het denkbeeld van den heer Roodhuyzen en evenmin met dat van den heer De Beaufprt. Niets mag in dit opzicht afhangen van het inzicht van opvolgende ministers. De minister van Binnenl. Zaken dupliceert en zegt, niet opgetreden te zijn als beoordeelaar in zaken van kunst en wetenschap. Het geldt hier geen wetenschap- elijke kwestie. De minister bouwt daarna, onder luid gelach der Ka mer, eenige zinnen in Kollewijnsche spelling. De minister erkent, dat dc Regeering geen spelling moet decreteeren, dat zij zooveel mogelijk vrijheid moet laten. Maar zij kan zich laten voorlichten en zou dat wenschen te doen door een staatscommissie. Wel be weren de voorstanders van de Kollewijnsche spelling, uat, zij eenheid willen brengen, maar in werkelijkheid willen zij scheuring. En dat kan de Regeering niet toe laten. Do motie-Roodhuyzen acht de minister niet aanbe velenswaardig. Een staatscommissie als hem gewenscht zou de minister niet kunnen aanvaarden. Wanneer de Regeering een staatscommissie zou aanvaarden, zou bet er een zijn in den geest van den heer De Beaufort en dr. Kuyper. De heer Bos dupliceerende, verklaart meer te gevoe len voor het denkbeeld van den heer Kuyper om een commissie van praeadvies met zeer uitgebreide be voegdheid te benoemen dan voor de motie-Roodhuyzen. De heer Roodhuyzen dupliceerende, blijft zich stel len op het standpunt van den practischen schoolmees ter die bezwaar heeft tegen den ballast verbonden aan het leeren der tegenwoordige spelling. Spr. houdt vol, nat de vrijheid die de heer Bos wil tot anarchie zou leiden en handhaaft zijne motie. Nog wordt gedupliceerd door de heeren Brummel- kamp, Ter Laan en den Minister. De heer Roodhuyzen trekt zijn motie in, omdat hij bereikt heeft wat hij wilde. De voorzitter dankt den minister voor de verstrekte inlichtingen, waarmede de interpellatie is afgeloopen. Heden 11 uur wijziging der wet op het Middelbaar Onderwijs. De voorzitter benoemt tot leden der commissie ter voorbereiding van het voorstel-Lohman, de heeren Kuyper, Borgesius, Tydeman, Drucker, De Visser en Troelstra. Heden na de pauze stemming over de Kinderwet ten en opmaken van een nominatie voor een lid van den Hoogen Raad (va'cature-Do Ranitz). Aan de agenda worden nog eenige wetsontwerpen van kleinen omvang toegevoegd, waaronder de Sche penwet en eenige conclusies. Naar het H b 1 d. verneemt heeft "de S. D. P. reeds antwoord van het bureau der „Internationale" ont vangen. De heer Huysmans berichtte in een eenigs- zins scherp gesteld schrijven, dat hij nu de S. D. P. de motie-Rotterdam heeft aangenomen het niet de moeite waard acht opnieuw naar Nederland te komen, daar hij op den grondslag dezer motie geen onderhan delen en eventueele fusie der beide partijen mogelijk acht. Mocht het bestuur dei^S. D. P. alsnog met andere voorstellen komen, dan zal het den secretaris der „In ternationale" bereid vinden overleg tusschen beide partijen te bevorderen. Het gerucht loopt, dat de heeren Mendels en Gorter zich uit de propaganda voor de nieuwe partij zullen terugtrekken. GEMENGD NIEUWS. Uit Broek op Langedljk. Gistermiddag vergaderde de Raad van Broek op Langendijk in voltallige vergadering onder voorzit terschap van den Burgemeester, den heer A. Slot. Na opening met gebed en vaststelling der notulen werd medegedeeld dat het Rijksvoorschot in zake het onderwijs is bepaald op 2035dat door Gedeputeerde Staten conform het raadsbesluit de jaarwedde van den Gemeente-ontvanger is bepaald op 250; dat Ge deputeerde Staten machtiging verleenden tot het hef fen eener gemeenschappelijke regeling met de gemeen ten Noord-Scharwoude, Zuid-Scharwoude en Oudpar- spel, betreffende het oprichten en exploiteeren eener gasfabriek; dat de heer O. Kostelijk Cz. berichtte dat hij zijne benoeming tot algemeen armvoogd aannam. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. De motorschippersvereeniging „de Eendracht" ver zoekt de snelheid waarmede in de gemeentewateren mag worden gevaren, bij politieverordening bepaald op K. M., te verhoogen tot 5 K. M., daar bij snellere vaart dan 3 K. M. de motors beter kunnen worden be stuurd. De vereeniging „Groentencultuur," vernomen hebben de dat „Eendracht" een dergelijk verzoek aan den Raad zou richten, wendde zich tot dit college om op het verzoek van „Eendracht" afwijzend te beschikken. Na "eenige besprekingen, waaruit bleek dat het voor den Raad moeielijk was als leeken in het schippersvak do door de „Eendracht" aangevoerde argumenten te heoordeelen, zeide de voorzitter dat het persoonlijk be lang wel eens wat aan het algemeen belang moet op offeren, daar het hem bleek dat het persoonlijk belang bij die besprekingen een groote rol ging spelen. Daar na werd het verzoek van de „Eendracht" met alge- meene stemmen verworpen, waardoor dat van „Groen tencultuur werd ingewilligd (reeds in ons nommervan gisteren gemeld). De voorzitter deelde vervolgens mede dat de gemeen te als vergoeding voor bestelloon van telegrammen ge durende het laatste halfjaar 1908 krijgt een bedrag van J 491.60 en dat de. heer W. C. Bouwman, vertegen woordiger van de firma voorheen Koster en Co te Alk maar mededeelde dat hij zich in de gemeente had ge vestigd en beleefd verzocht voor eventueele leveranties van boek- of drukwerken aan de gemeente in aanmer king te mogen komen. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen onder mededeeling van den voorzitter, wat de laatste betreft, dat hij er nota van zal nemen. De voorzitter stelde daarna aan de orde de oprich ting van een gasfabriek. 1 an de gecombineerde verga- oermg onlangs gehouden vermelden we dat Noord- Scharwoude is teruggekomen van zijn voorstel om grond voor de plaatsing af te staan in erfpacht voor S 200 voor 99 jaar doch daarvoor nu aanbiedt grond te willen verkoopen voor 150 per snees ter grootte van snees en dat de raden in hunne vergadering zich zouden uiten over de oprichting c. a. in den vorm van een naamlooze vennootschap of door een gemeenschap- pe'ijke ri ge'big in eigen beheer. De heer Wagenaar zeide dat het laatste punt het eerst behoorde afgehandeld te worden maar dat dit ook trouwens weinig toelichting behoefde daar het heffen eener gemeenschappelijke regeling in dezen Raad steeds op den voorgrond heeft gestaan. De heer Kostelijk meende, daarin gesteund door den heer Slot, dat de Raad in geen geval van dit voorne men moet afwijken. Do voorzitter gaf inlichtingen omtrent het advies, ingewonnen van den heer mr. Cramer, Hoofdredacteur van de Gemeentestem, waarna de heer Wagenaar een motie voorstelde, strekkende om de gasfabriek tot stand te doen toekomen met de 3 andere gemeenten bij c ene gemeenschappelijke regeling, zooals in art. 121 der Gemeentewet aangegeven en om, indien dit besluit in de dezer dagen te houden gecombineerde vergadering niet door de andere betrokken gemeentebesturen wordt aangenomen, zich dan geheel uit de voorgenomen rege ling terug te trekken. De heer Slot zeide dat het wenschelijk was indien het voorstel van den heer Wagenaar werd aangeno men dit vóór de bespreking van het onderwerp op de gecombineerde vergadering te zeggen, waarna de heer Kostelijk opmerkte dat het aannemen van het voor stel van den heer Wagenaar het eenige middel is om de beslissing niet aan Gedeputeerde Staten te zien overgelaten. Het voorstel Wagenaar daarna in stemming ge- 1 racht, werd met algemeene stemmen aangenomen (reeds in het no. van gisteren vermeld.) De voorzitter deelde daarna mede dat de commissie van Beheer der markt voorstelt de overkapping van de Geul te vervolgen en de jaarwedden van den heer Gul ik met 100, van den heer Dirkmaat en van den heer Groen ieder met 50 te verhoogen. De voorzitter lichtte dit schrijven nader toe waaruit bleek dat de marktmeester in 1908 gemiddeld een jaar wedde genoot van 9000 a 10.000 en stelde daarna voor van het heffingsprocent 30/100 voor den betaal meester, 48/100 voor de Commissie van Beheer en 25/100 voor den koopman te bestemmen. Na eenige besprekingen van algemeene aard werden de verzoeken ingewilligd en het voorstel van den voor zitter aangenomen. De heer Schagen had verzocht het oude armenhuis te mogen koopen. Na geen noemenswaardige discussi on werd besloten daarvoor 1200 te vragen. Na gedane rondvraag werd de vergadering gesloten. Ingevolge gehoudene stemming voor notabelen der Ned. Hervormde kerk alhier zijn opgekomen 60 stem gerechtigden. Op A. Borst Az. vereenigden zich 55 stem men en is alzoodanig herbenoemd, teTwijl op A. Kroon Jbz. zich vereenigden 39 stemmen, zoodat deze in de plaats van K. Kroon Jbz., die onlangs tot kerkvoogd werd benoemd, is gekozen. Alhier is na eene lezing van luitenant van der Hage van den Helder eene schietvereeniging opgericht met aanvankelijk 36 leden. De deelneming is kosteloos voor alle ingezetenen van 1635 jaar. Ook de geweren en de ammunitie worden kosteloos door het Rijk ver strekt. Het onderwijs zal eiken Zondag van 1 Mei tot 1 Sept. worden gegeven in de Algem. bewaarschool te Den Burg. Mej. Oudt, onderwijzeres alhier, heeft uit hare be trekking eervol ontslag bekomen, ingaande 1 Mei c.k. De commissie tot wering van schoolverzuim alhier, ingesteld naar aanleiding van art. 22 der leerplicht wet, benoemde tijdens hare laatste zitting tot haren voorzitter J. Groot, en S. Hoekstra tot secretaris, bei den voor dit jaar. Tot lid van 't Kiescollege bij de Hervormde Gemeen te te Schoor], Groet en Camp is gekozen de heer A. Couwenhoven alhier. Maatschappij Haarlem. Uit de door den Directeur der Levensverzekering- Maatschapp „Haarlem" opgemaakte en door Commis sarissen goedgekeurde rekening en verantwoording over 1908, is weder gebleken dat die Maatschappij zich in steeds toenemenden bloei mag verheugen. In dat jaar werd ontvangen aan termijnpremiën J 97910.46 en aan renten van belegde gelden en huis huren j 23368.56c'. De uitkeeringen wegens overlijden, t t'koop, afloop en lijfrenten bedroegen 50242.43. Het getal verzekerden is vermeerderd met 2150 en bedroeg rlzoo op 31 Dec. jl. 45319 met een verzekerd kapitaal van 3.728274,terwijl het kapitaal der Maatschap pij is toegenomen met 34086.885 en alzoo geklommen is tot 587015.365. De wiskundige balans toont aan een actief van 404604.73, tegenover een passief van 29350.77 en eene extra reserve van 153059.865. Oscar Carré. De heer Oscar Carré herdacht gisteren onder vele blijken van belangstelling, zoowel uit het buiten- en binnenland als uit Amsterdam, den dag, waarop hij voor 40 jaren aan 't hoofd kwam van zijn in heel Eu ropa vermaarde circus. Onnoemlijk waren de geschen ken en bloemen en kransen, door tal van liefhebbers van paarden en paardensport den jubilaris geschonken. Onnoemlijk de telegraphische gelukwenschen van ar- tisten, die onder zijn directie in het circus hier en elders optraden. Gistermiddag hield de heer Carré in de foyer recep tie, waarbij hem onder vele andere blijken van belang stelling een pianola werd aangeboden met een oorkonde cn album, met de namen der schenkers en van zijn kinderen een groot tableau, waarin de portretten staan van alle paarden, thans in de stallen van den Kon. A cd. Circus aanwezig, in het midden „Walzertraum"; lke foto is omgeven door een krans, gevlochten uit liet haar van het paarden kwestie, terwijl elk vlechtje if bevestigd door een tweetal lintjes in dc nationale kleuren. T eiefoonkwestle Gelijk vroeger gemeld is, werd indertijd door den ge meenteraad te Helder op een verzoek van J. Pot, con cessionaris van het plaatselijk telefoonnet, om vergun ning tot het leggen van ondergrondsche kabels, op advies der commissie ad hoe afwijzend beschikt, in af wijking van het voorstel van B. en W. Daarop heeft de concessionnaris, nadat de zaak lang hangende is ge weest, de tusschenkomst ingeroepen van den minister van waterstaat, die thans nog geene beslissing heeft genomen. Hangende deze beslissing was thans van den heer Pot bij den gemeenteraad ingekomen de mededee ling, dat door hem werd ingetrokken zijn "indertijd ge daan aanbod om het politiebureau, waarin thans het eentraal-bureau is gevestigd, voor zijne rekening te doen uitbreiden met een lokaal voor betere vestiging van dat centraal-bureau. B. en W. stelden voor, die mededeeling voor kennisgeving aan te nemen, doch de raad nam thans een motie aan, door een der leden in gediend, luidende: De raad, betreurende den gang van zaken omtrent de telefoonkwestie in deze gemeente, verzoekt het college van B. en W. stappen te doen in deze, opdat de kwestie worde opgelost op den voet van het oorspronkelijke voorstel van B. en W. en gaat over tot de orde van den dag. De herbouw der aloude en beroemde Abdij van Eg- mond is wel verzekerd, doch er zullen door de R. P. Benedictijnen, die daarin moeten wonen en wier aan tal op het oogenblik nog niet groot is, heel wat moei lijkheden zijn op te lossen en te overwinnen, voor dat aan den herbouw begonnen kan worden. De overdracht van den grond heeft nog niet plaats gehad en hierdoor is het niet mogelijk omtrent het tijdstip van den herbouw iets met zekerheid te melden. Wraak Bij het dorp Roon (Z. H.) woont op een villa me vrouw de wed. Den HollanderSaarloos met zoon en dochter. Op eenigen afstand op een kleine boerderij, woont de niet bemiddelde boer A. van den H. met een zoon. Die zoon meende, dat mejuffrouw Den H. eene voor hem passende partij was, waarom hij dan ook aan zoek om hare hand deed. Mevrouw en juffrouw Den H. dachten er anders over en lieten de brieven onbeant woord. Toen volgde een dreigbrief om 10.000, waarin de mededeeling, dat, wanneer niet binnen be paalden tijd aan die vraag zou voldaan worden, er iets anders zou gebeuren. Dat andere is ook gebeurd. Bij mevrouw Den H. werd een postpakket bezorgd afgegeven aan het post kantoor te Barendrecht. De juffrouw wilde het ope nen in den tuin. Toen het in den tuin gegooid werd, hoorden ze dadelijk een knal. De rijksveldwachter Itoodenburg, die geroepen werd, opende het en bevond, dat er in zat een met scherp geladen revolver, waarvan dc haan was overgehaald. Daaraan was een touwtje zoodanig bevestigd, dat bij het openen van het pakket het schot moest afgaan, waardoor de juffrouw gevaar liep door het schot gedood te worden. 't Is opvallend hoe in een dag of drie de bloembol- lenvelden er op zijn vooruit gegaan. De dekkende riet- laag wordt weggenomen en vooral de narcissen staan reeds met flink kruid, aan de velden eene vroolijke voorjaarstint gevende. Regen en wind zijn bij uitstek gunstig voor de bolgewassen; ze groeien bij eenigs- zins roezig weer nog beter dan met zonneschijn. Er is op een afstand evenwel nog weinig van het ge was te zien en debloei zal nog wel een week of drie weg blijven. Met een Paaschtooi komen de planten denkelijk niet klaar. De heer Jb. Lutterot toonde ons heden een medaille, geslagen door de firma Gerritsen, fabriek van gouden en zilveren werken te Zeist, naar een ontwerp van den Nederlandschen beeldhouwer Aug. Falise te Wagenin- gen, welke betrekking heeft op de te verwachten ge- 1 eurtenis in het Koninklijk Huis. Deze medailles zijn bij den heer Lutterot verkrijgbaar als legpenning, draagpenning en broche, in goud, verguld zilver en zilver, terwijl er tegen zeer geringen prijs ook een schoolpenning wordt geslagen, die verpakt zal worden in nette doosjes, tevens voorzien van oranjelint en veil i gheidsspeld. Natuurlijk wordt de medaille of penning niet gele verd voordat de gebeurtenis heeft plaats gehad en de juiste datum daarop kan worden gegrift. Gisteravond om 8 uur werd ten stadhuizc eene alge meene vergadering gehouden van de vereeniging voor kinderkleeding en kindervoeding. Na opening door de presidents, mevrouw Boelmans ter Spill-Boon, werden door de secretaresse, mejuffrouw J. M. Cohen Stuart, de. notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd, evenals de rekening en verantwoording van de penningmeesteresse, welke reeds was nagezien door de dames de Lange-Oort, Eits-Neijenhuis en Aukes-Timmers. Uit het jaarverslag, dat dooi de secretaresse werd uitgebracht, bleek o. a., dat de vereeniging door het ledanken van mevrouw Conijn-van der Drift als be stuurslid, een groot verlies heeft geleden; dat de Christelijke school voor de eerste maal een bede om hulp voor haar behoeftige leerlingen aan de vereeni ging richtte; dat in November met de uitdeelingen (12 in getal) werd begonnen; dat ieder gezin twee maal werd opgeroepen 187 gezinnen met 430 school gaande kinderen werden geholpen Met lof werd ge waagd van den ijver der voor de vereeniging naaiende dames en een woord van dank gebracht aan den heer Koster voor het gratis geleverde drukwerk. Een gift van 100 van N. N. werd niet in de kas gestort, maar gebruikt voor een aardige aanvulling van de nuttige, maar saaie kleedingstukken. Het verslag eindigde met den wensch, dat het ledental, dat telkenjare ongeveer gelijk blijft, nu ook eens moge stijgen. In de plaats van mevrouw Conijn-van der Drift, werd in het bestuur gek< zen mevrouw G. Lissone- Aghina, welke verklaarde de benoeming aan te nemen. De dames Eits-Neijenhuis, Aukes-Timmers en J. de Vries werden vervolgens gekozen om de rekening en verantwoording voor het volgende jaar na te zien. Na nog een enkele bespreking, waarbij door mej. de Vries h?t plan werd geopperd de meisjes in plaats van kousen, wol te verschaffen, opdat zij het op school ge leerde thuis eens in toepassing" zouden kunnen bren gen, welk plan evenwel niet dan met grootere kosten uitvoerbaar scheen, werd de vergadering, welke door een achttal dames bezocht werd, gesloten. Uitslag korpswedstrijd kege'concours in „Diligentia le prijs Damiaten, Haarlem, 300 p. 2e prijs de Tien, Haarlem 299 p. 3e prijs Koekoek II, Alkmaar, 296 p. 4e prijs District III, Amsterdam, 289 p. 5e prijs Dr. deugt geen bal van, Amsterdam, 288 p. 6e prijs Vic toria, Alkmaar, (47 treffers 286 p. 7e prijs de Wij man, Santpoort, (46 treffers) 286 p. 8e piijs, Miner va, Amsterdam, 283 p. 9e prijs Alle om, Amsterdam, (48 treffers) 282 p. 10e prijs Moed Houden, Amster dam, (47 treffers) 282 p. 11e prijs Twee duifjes, Am sterdam. (46 treffers) 282 p. 12e prijs Zou er kans zijn? Alkmaar, 278 p. 13e prijs Hout of Fout, Over- veen, 276 p. 14e prijs, O. Z. O. D., Alkmaar, 275 p. Eereprijs A. Pampel, Amsterdam, 70 p. Treffers- prijs Klein Hamburg I, Amsterdam, 47 treffers. Ne- genprijs Alcmaria Victrix, Alkmaar, 6 negens. Achten- prijs 1\ aterpas I, Haarlem, 11 Achten. Koekoeksprijs Op de plank, Amsterdam, 8 koekoeks. Consolatieprijs G. G. P., Amsterdam, 46 treffers 255 p. Eerewedstrijd 28, 29 en 30 Maart a.s. Maandag 30 Maart zijn de banen den geheelen dag geopend. Vrijdag 26 Maart Dameswedstrijd, 's avonds 8 uur. Agenda DONDERDAG: „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, Unie. Gymn. ver. „De Halter," oefeningsavond 91/, uur. Schietver. „Alkmaar," afd. Volksweerbaarheid 8 uur. oefeningsavond, gem. gymnastieklokaal. Kegelclub „Alles om", Diligentia. Danseursus Diligentia. Gein. zangver. D. O. V., repetitie, 8 uur, „Graan handel." VRIJDAG: Alkm. Schaakclub, 8 uur, eafé Liersndag Alkm. Strijkorkest, 81/, uur. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Gymn.-ver. „Kracht en Vugheid," dames-afdeelir.g 71/4SV4, heeren-afdeeling 8696 uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central. ,,De Hanze," jaarvergadering, 8 uur, café „De Kroon." Dc Hsgespele-s 'Morgenavond geven de Hagespelers, onder leiding van den heer Ed. Verkade „Een ideaal echtgenoot" van Oscar Wilde. Daar wij geen aanbevelingen of andere inlichtingen rntvingen moeten wij volstaan met deze mededeeling en kunnen wij niet uitvoeriger de aandacht op deze voorstelling vestigen. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister-president Asquith medegedeeld, dat Nieuw- Zeeland aangeboden heeft om de kosten te willen dra gen voor den onmiddelijken aanbouw van een oorlogs schip als de „Nooitbenauwd" en zoo noodig van een tweede. Dc Britsehe regeering bracht in warme bewoordin gen hulde aan de kolonie voor dit vaderlandlievend aanbod. De Balkankwestie is nog altijd hangende. Servië moet verklaard hebben, dat het zich wil voegen naar den wil der mogendheden Maar Servië doet in dit opzicht erg Turksch: veel beloven cn veel uitstel len, doch weinig doen. Het vermoeden wordt uitgesproken, dat een gewa pend conflict op het laatste oogenblik zal kunnen wor- eon vermeden. Tntusschen nadert dit laatste oogen- 1 lik en in afwachting daarvan worden er zoowel door Oostenrijk als door Servië voorbereidende maat regelen voor den oorlog genomen, terwijl de buiton- landsche bladen reeds „oorlogskaartjes" opnemen. Tn Rusland moet weer gekuipt worden tegen den minister-president. Dc heer Stolypin gaat naar den Kaukasus en voor zijn persoonlijke veiligheid wa ken honderd geheime agenten. Voor zijn vertrek heeft hij nog een belangrijke hervorming aangekondigd n.l. het instellen van een staatsopzichter, die den rang heeft van een minister, die'aan het kabinet noch aan de Kamer verantwoording schuldig is, en belast is met het ontdekken van misbruiken. Men zou zoo zeggen, dat men in Rusland met één persoon voor dat werkje niet heel ver komt. Tn de Veree.nigde Staten heeft men een 1 artelijk afscheid genomen van den ex-president Roo sevelt, die diep getroffen was door het huldebetoon en van ontroering zijn beroemde tanden liet zien. Er wordt verzekerd dat nimmer te voren een president zulk een hartelijk uitgeleide gedaan is. De Afrika-rei- ziger droeg de kaki-uniform van zijn roughridersregi- ment. Natuurlijk geven de Amerikaansche tijdschrif ten allerlei afbeeldingen en artikelen. De Pall Mali Magazine bevat een aardige plaat. Leeuwen, olifanten, struisvogels, kortom de geheele Oost-Afrikaansche die renwereld neemt de vlucht, immers: „Teddy met het groote geweer komt." LAATSTE POST, UIT HEER-HUGOWAARD. Door Dijkgraaf en Heemraden is bij aanbesteding de levering opgedragen van 125000 straatsteenen aan den lieer C. de Wild te Alkmaar voor 1.75 de 1000. 800 M*. grint aan den heer G. Dros te Texel voor f 2.69 de M8. en 300 M8. zand aan den heer J. van Wonderen te Oudorp voor 1.50 de M8. Ten overstaan van notaris Baekx zijn de eigendom men van J. Koorn, huis, erf en bouwland groot 1.90.10 H.A., gekocht door den heer A. Delis te Heiloo, voor 3410.50. Huis, erf en bouwland van D. Oukes, groot 0.90.30 H.A., is opgehouden op 1840. Het bouwland werd later uit de hand verkocht voor 1200 aan den heer J. van der Busse. UIT BERGEN. Aan het einde der gisteren gehouden vergadering van het Bestuur der Vereeniging van polders en onin- gepolderde landen onder Bergen, herdacht de voorzit ter in waardeervolle bewoordingen het feit dat het de 25e keer was dat de heer Jb. Leijen als penningmees ter van genoemde vereeniging rekening en verantwoor ding deed. Spreker uitte den wensch, waarmede alle overige bestuursleden instemden, dat het den heer Leijen vergund moge zijn nog vele jaren, als steeds, zijn penningmeesterschap met lust en in gezondheid waar te nemen. DE AANSLAG IN HET PALAIS ROYAL AMSTERDAM, 25 Maart. Dr. Möller is schuldig verklaart in zake de poging tot doodslag, gepleegd op den directeur van het Palais Royal, maar ontoereken baar verklaard. Zijn opname in het krankzinnigenge sticht voor den tijd van één jaar werd gelast. DOODGESTOKEN. DIE MEN, 25 Maart. Toen de veehandelaar C. den II. uit Diemen in zijn stal ging kijken, vond hij daar een zijner paarden met opengereten buik doodliggen. Tevens was een stier die in diezelfde stal stond losge broken, zoodat men met zekerheid kon veronderstellen nat de doodelijke wonden door den stier zijn toege bracht. EEN PERSDELICT. AMS 1 ERDAM, 25 Maart. Heden had zich voor de rechtbank te verantwoorden de heer O. Regenboog, di recteur van de Courant en hoofdadministrateur van do Telegraaf, beschuldigd van den goeden naam te heb ben aangerand van een inwoonster van Velsen, van wie in een bericht geschreven was, dat zij haar oude hulpbehoevende moeder ergerlijk had verwaarloosd. Uit het getuigenverhoor bleek dat het bericht was ontleend aan de Telegraaf en dat de directeur van dat llad, de heer Holdert in hoogste instantie beslist wat uit de Telegraaf in de Courant komt. Het O. M. vroeg vrijspraak daar niet het wettig be wijs geleverd is, dat de beklaagde uit gever is van de Courant. AANGEHOUDEN. AMS 1 ERDAM, 25 Maart. De verlenden week uit het krankzinnigengesticht te Medemblik gevluchte v. d. V. is hier aangehouden. W. DE MEIJIER. f ARNHEM2o Maart. Alhier ia overleden op 72 jarigen leeftijd de heer W. D« Meijier, oud Kamerlid. HULDEBLIJK AAN H. M. DÈ KONINGIN. ARNHEM25 Maart. De opbrengst van het Gel de rseh Damescomité voor het huldeblgk bedraajt f 14776.75 Te Apeldoorn zullen de buren een zelf standig huldeblijk aanbieden. CORRESPONDENTIE. Het boek Alkmaer en deszelfs Geschiedenissen uit de nagelatene pupieren vun Simon Eikelenberq en vele andere echte stukken en bescheiden beschreven door Gvjsbevt Boom- kamp, Rotterdam 1747heeft zeer zeker waarde voor ieder die van Alkmaars verleden iets wil weten; reeds hierom, dewijl het, de jaren 13C0 tot 160 behande lende, een vervolg is op Eikelenberg's Alkmaar en zijne geschiedenissen, en voorts omdat het de gebeurte nissen beter en uitvoeriger beschrijft dan de lichtge- ioovige schoolmeester Cornelia van der Woude het tet het midden dor 17e eeuw gedaan had. Boomkamps werk kan onder de goede steden kronijken gerekend wordenmaar is niet vrü van dolingende man was kaarsenmaker, ijverig en onderzoeklievend genoeg, maar niet voldoende onderlegd om de eisohen der kis-

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2