DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 75 Honderd en elfden |aargang. 1909. WO ENS DA G 31 MAART. B1NNENLA N IX LLize Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en lecsidagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, r ronderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Emser Water (Kriinchen) 26 CENT PER HEELE KRUIK. Tweede Kamer. RECHTZAKEN. Arrondissements-Rechtöank te Alkmaar. ALKMAARSCHE COURANT. ii» 11 i n ALKMAAR, 31 Maart. De heer von Bülow, de Duitsche rijkskanselier door leeft moeielijke dagen. Maar met zijn rede over de bui- tenlandsche politiek heeft hij Maandag een beslist suc ces gehad Hoewel hij met zijn groote slagvaardigheid, zijn humoristische invallen en vermakelijke zinswen dingen een kranig spreker is, heeft hij Maandag op kalme voorzichtige wijze gesproken en effectbejag ge meden. Duidelijk heeft hij drie belangrijke onderwer pen behandeldde verstandhouding tussqhen Duitsch- land en Engeland, de Balkankwestie en de Marokko- kwestie. En wanneer men leest, wat verschi lende af gevaardigden na zijn uiteenzetting hebben gezegd, dan krijgt men den indruk, dat Duitschland zich geen be ter kanselier kan begeeren, dat prins Bülow het kei zerrijk den eenen triumf na den anderen heeft bezorgd. Was de stemming in den rijksdag aanvankelijk kalm, la tei werd zij Warmer en toen vond de hr. Von Bülow het "fraden nog een paar posten van zijn schuldenboekje weg te wisschen: het Krugertelegram en de reis naar Tanger, konsekwentie van zijn Marokkopoütiek, etc. En het succes moedigde hem dermate aan, dot hij zijn oud geliefd spel: het hekelen der socialisten begon en spoelde oj een wijze, welke hem herhaaldelijk luide toejuichingen verschafte. De sociaal-democratische afgevaardigde Lodcbour moest het ontgelden. „Ik ben z< 1 lo de hoer v. Bülow den afgevaar digde Ledebour er zeer dankbaar voor, dat hij het zoo jammer vindt, dat ik niet aan alle beraadslagingen in dit Huis kan deelnemen, en dat hij blij is, wanneer hij mij hier weer ziet (vroólijkheid). Overigens, mijne heeren, had ik tijdeus de r, devoering van den afge vaardigde Ledebour een eigenaardig gevoel, n.I. het gevoel van verlangen naar den afgevaardigde Bebel (zeer goed en vroolijkheid rechts). Een diepe kloof scheidt de wereldbeschouwing van den heer Bebel van de mijne; er bestaaft tusschen hem en mij op elk terrein de grootste tegenstellingen; maar dit moet ik tochzeggende afgevaardigde Bebel deed het beter ("groote vroolijkheid) De afgevaardigde Ledebour beweert, dat niet de vor sten, niet de ministers, maar de sociaal-democraten en speciaal de Servische en Russische revolu! ioimairen den oorlog voorkomen hebben (groote vroolijkheid rechts). De meeste conflicten, die de wereld in den loop der laatste tientallen jaren gezien heeft, zijn niet het gevolg van vorstelijke aspiraties en ministerieele kuiperijen, maar van de hartstochtelijke opwindingen der openbare meening in pers en parlement, welke de uitvoerende macht meesleurde. De vorsten zijn thans alle vredelievend, de regeeringen zijn bet ook en wat de diplomaten betreft, zij treden op, als er vlammen, die uit de aarde opstijgen, gebluseht moeten worden. Ik begrijp den afkeer van den afgevaardigde Ledebour tegen diplomaten niet; hij gebruikt bet woord bijna altijd in sareastischen zin. Er zijn ook knappe diploma ten geweest en ik ken zelfs in de sociaal-democratische partij heeren, die niet van diplomatieke talenten ver stoken zijn van den afgevaardigde Ledebour kan ik dit echter niet zeggen (groote vroolijkheid)" Op deze wijze wist de heer Von Bülow de lachers op zijn hand te krijgen en stemming te maken voor den volgenden dag, wanneer het er meer zou spannen en hij zou moeten spreken over de blokcrisis en de finan- eiëele hervormingen. Gisteren heeft hij voor het heetere vuur gestaan. an verschillende zijden werd dit vuur opgeblazen en aangestookt. Toen nam de rijkskanselier het woord en hij was weer de oude von Bülow: niet meer bedacht zaam en stroef, maar vlot en vlug, zijn tegenstandei's aanvallend op hun zwakke plaatsen en daarbij zichzelf steeds krachtiger verdedigend met de wapenen van zijn welsprekendheid en geest. Daarbij verzuimde hij niet het karakter van den Keizer te prijzen, te zeggen, dat deze veel te oprecht, te open en te schrander is om zich door een hofkliek te laten inpalmen en van zijn koningstrouw te gewagen. Een der sprekers had ver ondersteld dat de heer von Bülow voor het laatst op den rijkskanselierszetel had plaat.s genomen, maai de rijks kanselier kon dezen afgevaardigde verzekeren dat hij zich vergiste: hij zou niet wijken, vóór hij het vertrou wen an den keizer had verluien of vóór zijn eigen ge weten hem het neerleggen van zijn ambt gebood. Veel moeielijkheden zou het parlement hem kunnen bezor gen, hem laten vallen, kan het evenwel niet. En Jiij cischte namens den bondsraad dat de rijksdag nog in deze zittingen een definitieve beslissing zou nemen ten opzichte van de financiëele hervormingen. Het blok was niet dood, het was gemaakt voor geestelijke doel einden en verviel niet bij de eerste oneenigheid over een wet. Alle aanwezigen zou het overleven! Een dergelijke houding, had men niet van den rijks kanselier verwachv. In den rijksdag is men niet ge woon hem met zekere minachting op den toon van ge zag te hooren spreken over het parlementaire regeer- stelsel. Op werkelijk koene wijze vracht hij zich door de cri sis heen te slaan, een scherpe bijl hanteerend om zich een weg te banen. „Geen geld - maar een crisis" was tot heden het etiket voor de binnenlandsche politiek van net Duit sche rijk. i De heer von Bülow heeft er handig een kleine wij ziging in gebracht: „Geld maar geen crisis." Of evenwel die wijziging in overeenstemming is met den werkelijken toestand zal nog moeten blijken. De beraadslaging over het wetsontweip tot wijziging der wet op het M. O. werd gisteren voortgezet. Art. 1 wordt goedgekeurd. Bij art. 2 (voorwaarden voor en bedrag van het sub sidie) licht de heer Ter Laan drie amendementen coe door hem voorgesteld met de heeren Helsdingen, Hu- genholtz. Van Kol, Schaper en Troelstra. Spr. wijst er op, dat de Regeering het eerste en voornaamste amen dement, strekkende om niet overlegging, doch goed keuring van het leerplan door den minister van Bin nenlandsche Zaken, te eischen als voorwaarde voor het subsidie, onaannemelijk heeft verklaard. Hij handhaaft intusschen, ondanks die onaannemelijkverklaring, zijn amendement. Thans licht. spr. het tweede amendement toe, dat strekt, om ook het schoonschrijven en de gymnastiek onder de verplichte leervakken op te nemen. Het derde amendement betreft de kostelooze toela ting (in elke klasse drie plaatsen). De heer Van Asch van Wijck licht een amendement toe, strekkende om den eisch te laten vervallen, dat in elk der bij het leerplan aangegeven vakken, gedurende ten minste het bij algemeenen maatregel van bestuur vastgestelde getal uren per week zal moeten worden les gegeven. De heer Roodhuyzen heeft niets gehoord over het recht der overheid om het leerplan van bijzondere scho len goed te keuren. Het amendement-Ter Laan, dat goedkeuring van het leerplan eischt, is dan ook geheel in sprs' geest. Het amendement-Ter Laan om schoonschrijven en gymnastiek onder de verplichte vakken op te nemen heeft sprs. sympathie niet. De eisch van gymnastiek- onderricht is te hoog met het oog op de kosten, die eisch worde slechts gesteld zoo er voldoende localiteit bestaat. In dien zin wijzigs de voorsteller zijn amen dement. Het derde amend.-Ter Laan (kostelooze plaatsing van drie leerlingen in elke klas) heeft sprs. instem ming niet. De heer Bos acht goedkeuring van het leerplan nood zakelijk om misbruiken te voorkomen. Bij de bijzondere gymnasia bestaat in elk geval de vrijheid om het sub sidie te weigeren, welke hier gemist wordt. De heer Van Wijnbergen begrijpt den aandrang tot goedkeuring van het leerplan niet, want feitelijk heb ben de voorstellers van het amendement door de Re- geeringswijziglng de waarborgen gekregen welke zij noodig achten. De heer Ketelaar verdedigt den eisch tot goedkeu ring van het leerplan der Bijz. H. B. S. De Kamer zal consequent handelen door het amendement-Ter Laan, betreffende het leerplan aan te nemen. De heer Verhey verdedigt het verplichte gymnastiek onderwijs. De verdere beraadslaging wordt gesloten. Aan de agenda voor openbare behandeling worden alsnog toegevoegd de wetsontwerpen betreffende den zout-accijns, tot onteigening voor den aanleg van een spoorweg HoornHoogkarspel, voor kanalisatie van Westerwolde en tot uitvoering van het verdrag betref fende de burgerl. rechtsvordering. De Kamer gaat daarna te 2 uur in de afdeelingen over. Heden 11 uur voortzetting van het debat over de M. O.-wet. De heer Van der Zwaag woonde gisteren, an gerui- men tijd om gezondheidsredenen afwezig te zijn ge weest, weder de zitting der Tweede Kamer "bij. Tweede Kamer-verkiezingen In het district Enkhuizen, waar 't nog steeds „stil" was. onder de rechtsche partijen, begint nu meer leven te komen. Zoowel van anti-revolutionnaire als roomsch-katholieke, en nu ook van christelijk-histori- sche zijde, is de éénstemmigheid zoo goed als zeker; vooral de medewerking van de eliristeiijk-historischen, is in dit district van veel belang; zij hebben zich bij de motie uitgesproken tot krachtige samenweiking. Zeer waarschijnlijk zal de volgende week door de centrale anti-rev. kiesvereeniging één der candidaten uit de groslijst voorloopig jrden gekozen en zal dezit door de andere centrale kiesvereenigingen in dit dis trict worden overgenomen. Deze groslijst bevat de namen der heeren mr. Rutgers, V. Oosterbaan en prof. Noordtzij. Zitting van Dinsdag 30 Maart. Vervolg.) Dierenmishandeling. Reus R., slager te Oudesluis, bevond zich den 19en Januari in de Haukes op Wieringen en kocht daar twee zwarte katten, waarvan één levend was en zich in een zak bevond. Bekl. zegt de katten om de huidjes te koopen; liever koopt hij ze dood dan levend, om ze niet te behoeven af te maken. Bekl. beweert met een enkele slag de kat in den zak te hebben gedood om den zak, die niet van hem was, terug te geven. De ge wone manier, waarop de katten worden gedood is ze op te hangen, omdat ze dan gauw uit hun lijden zijn. Cornelis de Haan, Stroe, Wieringen. eerste getuige in deze zaak, zag beklaagde aan de Haven met een zak, die hij met geweld tegen den grond sloeg. Hij zag er iets in bewegen en merkte toen, dat er een kat in zat. Het dier werd er (jaarna uitgehaald en kreeg de genadeslag. Getuige Manning Kaan, te Wieringen, merkte even eens beklaagde op, die met den zak op de straat sloeg. Toen de kat uit den zak kwam, leefde het dier nog. Door den officier van justitie wordt het beroep van beklaagde n. 1. dat van „kattenmepper minder eervol geacht, een dergelijk beroep maakt wreed, vooral bekl., die ook slager is. Beklaagde zegt natuurlijk, dat hij niet het voornemen had het dier noodeloos pijn te doen, alleen maar te dooden. Beklaagde had evengoed 'zijn gewone manier van kattendooden kunnen volgen. Was er een wil geweest dan was er ook een weg ge weest. Beklaagde beging een onzedelijke daad door het dier te dooden op een zoo noodeloos wreedaardige wij ze, dat de bewoners er schande van spraken. Geëischt werd 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Oplichting. Mozes F., koopman in brillen te Amsterdam, was ten laste gelegd, dat hij te Spanbroek zich had uitge geven voor den Alkmaarsehen brillenkoopman Sciaro- ni, en 2 brillen voor 9 verkocht had aan juffrouw Dekker aldaar. Elisabeth Geertruida Commandeur, huisvrouw van Cornelis Dekker, deelt mede, dat beklaagde 28 Januari te Spanbroek aan hare woning kwam en voorgaf Sci- aroni van Alkmaar te zijn. Beklaagde disehte daar oen heel verhaal op, o.a., dat hij Katholiek was, van Italiaansclie afkomst was en jaarlijks met bedevaarten mee naar Kevelaar ging en aan het Zusterhuis te Wognum ook brillen had verkocht. Getuige sukkelde een beetje met haar oogen en paste verschillende bril len van beklaagde op. Eindelijk ging zij er toe over er twee te koopen, één om dichtbij en één om ver af te zien. Zij ging tot koopen over, omdat zij meende, dat beklaagde werkelijk Seiaroni was en zij van dat adres een bril wilde hebben. Cornelis Dekker, landman te Spanbroek, vertelt, dat hij op den dag, dat beklaagde binnenkwam, rustig met zijn vrouw in de huiskamer zat, Beklaagde begon al lerlei mooie praatjes en deed zich voor als Katholiek. Getuige raadde zijn vrouw aan nu de brillen maar te koopen, omdat zij toch van plan was binnenkort naar Seiaroni te gaan, haar bekend als een goed adres voor brillen. Pietro Antonio Bernando Dominico Seiaroni te Alkmaar verklaart, dat de brillen niet uit zijn maga zijn afkomstig' zijn. Hij heeft niets met beklaagde te maken. De brillen zijn volgens deze getuige niet meer waard dan 1 en 1.25 verkoop. Meermalen heeft ge tuige er last van dat op zijn naam gehandeld wordt in de omstreken van Alkmaar. Ook beklaagde's zwager is hierdoor wel eens in aanraking met de justitie ge weest. Marinus Kater te Alkmaar wordt als getuige-des- kundige gehoord. De brillen zijn volgens hen niet be paald ondeugdelijk, maar toch van een zeer goedkoope soort. Beklaagde verklaart zich niet te hebben uitgegeven voor Seiaroni, maar gewoonlijk te zeggen: „Heeft u al een bril van Seiaroni?" Van de praatjes, die hij bij de fam. Dekker verkocht heeft, weet hij zich niets meer te .herinneren, dat zijn z. g. „koopmanspraatjes." De officier van justitie eischt wegens oplichting be klaagde's veroordeeling tot één maand gevangenisstraf. V e r z e J. Cornelis Marie D. te Limmen was niet verschenen. Hem was ten laste gelegd, dat hij op Zondag den 21e Februari aldaar den veldwachter Wakke beleedigende woorden had toegevoegd. Beklaagde vierde het vastenavondfeest in de her- terg van Winder en raakte daar zoo opgewonden, dat het noodig geoordeeld werd hem uit het lokaal te ver- "Wij deren. Meindert Wokke, als getuige gehoord, verklaart dat hij dien avond beklaagde eerst aanmaande zich rustig te houden, maar daarna tot uitzetting moest overgaan, waarbij beklaagde hem zwaar beleedigde. Piseli 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Mishandeling. Ka de pauze was Pieter S. de eerste beklaagde. Hij was evenwel niet verschenen. Hem was ten laste ge legd, dat hij rn den nacht van 21 op 22 Februari te I lensbroek Jan Smit liad mishandeld. Jan Smit, arbeider te Heer-liugowaard verklaart, dat hij in den nacht van 21 op 22 Februari in de her- berg van Guilder te Hensbroek was met nog eenige an deren. Beklaagde kreeg ruzie met getuige. Om half 3 ongeveer verliet Smit met een paar vrienden de her- berg. Beklaagde kwam hen achterop, en gaf Smit een klap in zijn gezicht, zoodat hij op den grond viel en zich bezeerde. Getuige had totaal geen aanleiding ge geven tot deze daad. Pieter Kostelijk, landbouwer te Heer-Hugowaard had zich eveneens in den nacht van 21 op 22 Februari in de herberg van Gunder, waar dien avond een uitvoe ring gegeven werd, bevonden. Om een uur of h«lt' 3 ging hij met een paar vrienden, Smit, die dronken was, naar huis brengen. Onderweg kwam beklaagde erbij, die Smit zonder aanleiding mishandelde. De officier van justitie acht het wettig en overtui gend bewijs van de ten laste gelegde mishandeling be wezen en eischt 15 boete subsidiair 10 dagen hechte nis. Verduistering. Pieter Rempt, wonende te Aartswoud, gemeente Hoogwoud, thans in de Rijkswerkinrichting te Hoorn, heeft een handkar, die hij in huur had gekregen van Arie Houtkooper en die hij op afbetaling van 14 zou koopen, verkocht, voor de afbetaling was geschied. Arie Houtkooper, wagenverhuurder te Nicuwe-Kie- dorp, had den handwagen verhuurd aan beklaagde voor 0.40 per week. Daarna kwam hij met beklaagde overeen, dat deze den wagen zou koopen tegen 28 we- kelijksche afbetalingen van 0.50. De wagen bleef eigendom van getuige, zoolang hij niet betaald was. Beklaagde betaalde 4 maal 0.50 en zijn moeder een maal. 21 December kreeg getuige de eerste 0.50. Een paar weken later zag Houtkooper den bak van zijn kar op een ander onderstel te Schagen. Ohristiaan Jonkman, koopman en schipper te Scha gen, verklaart in het laatst van Januari een handkar van beklaagde, die toen niet geheel nuchter was, te hebben gekocht voor 5. Het onderstel heeft getuige geruild en den bak van den wagen daarop gezet. Beklaagde bekent het hem ten laste gelegde en be weert het geld niet in sterken drank te hebben omge zet, maar er een broek voor te hebben gekocht en de rest aan zijn moeder te hebben gegeven. De officier van justitie eischt één maand gevange nisstraf. Vernieling. Dirk van der P., werkman te Midwoua, heeft te Wij- denes in den nacht van 26 of 27 December een ver nielzuchtige bui gehad, beschadigde een deur, verniel de een ruit en is daarna binnengedrongen in de her berg van Ruiter. Pieter Ruiter, kastelein te Oosterleek, gem. Wijde- nes, had den 2en Kerstdag in zijn herberg prijsbiljar- ten. Getuige was dien dag ongesteld en 't beheer der herberg berustte daarom bij zijn vrouw en dochter, 't Ging er evenwel zoo raar toe, dat getuige uit zijn bed kwam om te zien, wat er wel aan de hand was. Aafje Kuiper, huisvrouw van Pieter Ruiter, had den tweeden Kerstdag veel last van Van der P., die ruzie kreeg mét zekeren Smit, die ook in haar herberg was. Om elf uur gingen ze weg, waarna getuige's dochter de deur sloot met twee knippen. Even daar na werd de deur met geweld opengebroken, tegelijker tijd yiel er een ruit rinkelend naar beneden. Beklaag de kwam toen de herberg weer binnen en nam zijn jas, die hij vergeten had, mede. Getuige heeft niet gehoord dat beklaagde om zijn jas riep. Antje Swagerman getuigt evenals haar moeder. Ook zij heeft beklaagde niet om zijn jas hooren vragen. Andries Smit, visscher te Oosterleek, was den twee den Kerstdag bij het prijsbiijarten in de herberg van Ruiter, waar hij ruzie kreeg met beklaagde, die hem een glas jenever in zijn gezicht gooide. Een schermut seling was hiervan het gevolg. Getuige hoorde, dat de deur op de knip werd gedaan, nadat zij om een uur of elf de herberg hadden verlaten. Beklaagde gaf toen een paar flinke trappen tegen de deur. Toen deze open was, gingen ze met elkaar naar binnen om hun jassen te halen. Jan Blom, visscher te Oosterleek, de laatste getuige in deze zaak, was ook in de herberg aanwezig, woonde de ruzie bij tusschen Van der P. en Smit en zag later, dat beklaagde tegen de deur trapte. Ook hoorde hij glas rinkelen. Door den officier van justitie wordt geëischt tegen beklaagde wegens vernieling en wederrechtelijk bin nendringen een gevangenisstraf van een week. Beklaagde verzoekt zijn straf te willen veranderen in een geldboete. Diefstal. Maarten van der S., werkman te Helder, had den 19en Februari weggenomen een hoeveelheid ïnthraciet- kolen uit een pakhuis, staande aan de Oude School straat te Helder en toebehoorende aan de wed. Bakker. Beklaagde vertelt, dat hij voor dit pakhuis kolen zag liggen, naar huis ging om een zak te halen en de ko len daarin deed. Onderwijl bemerkte hij, dat er een plank stuk was, waardoor de kolen naar buiten kwa men. Jacobus de Glopper, agent van politie te Helder zag den 19en Februari om een uur of 10 ongeveer dat Maarten kolen weghaalde. Hij vertrouwde het zaakje niet en onderzocht wat er aan de hand was. Getuige zag een gat in de muur, waarvoor een plankje zat. Werd dit opzij geschoven, dan vielen de kolen eruit. Ja nsje Bakker, steenkolenhandelaarster te Helder heel in de Oude Schoolstraat een pakhuis in gebruik, waar zij haar anthracit en steenkolen bergt. Zij wist niet, dat er een gat in den buitenmuur was, wel, dat er aan den binnenkant een plank aangebracht was ter versterking. Op zekeren dag werd zij door le politie gewaarschuwd, dat de muur stuk was en zij bemerkte, dat er anthracit was verdwenen. Wegens diefstal wordt een veroordeeling van be klaagde, die een ongunstig verleden heeft reeds 16 maal werd hij veroordeeld tot twee maanden ge- v angenisstraf GEMENGD NIEUWS Arme jongen 1 Te Leeuwarden is het 13-jarig zoontje van den heer de G. op den Lekkumerweg, vermoedelijk bij het pluk ken van waterplanten uit de zoogen. Salamandersloot, te water geraakt en verdronken. Brandstichting. Te Winschoten is gisteren naar het huis van bewa ring gebracht de 16-jarige dienstbode Chr. W., van Bellingwolde, die bekende brand gesticht te hebben in het café Groen, aldaar.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1