STADSNIEUWS. Een jubileum. eu thans ongeveer 3 duim water per uur maakt. De holders van de bak werden vernield, de boegspriet weg geslagen, het ankerspil ontzet en tevens werd de bakreeling ingedrukt. Buiten en behalve dit werd het stuurboordsanker weggerukt, dat ttrnns op ongeveer 10 meter afstands gezonken ligt. Een gedeelte van de gording der Parkkade is ver nield en behalve dit zijn er een paar meerpalen gebro ken en twee dekzerken beschadigd. Het st. Pollux geraakte door het breken der gording in het houtwerk vast en eerst nadat men een stuk uit die gording had gezaagd, dat ruim een uur duurde, kon men de Pollux vrij krijgen. Toen het stoomschip vrij was, bleek het belangrijk te zijn beschadigd. De roersteven, roerraam, roerketting, achtersteven en schroef zijn vernield. Buiten en be halve dit is de schroefas gebogen. Om voornoemde schade te herstellen moet het in het droogdok worden opgenomen. Een valsch gerucht. Op last van de justitie is te Koewacht gisternamid dag opgegraven het lijk van een negenjarig meisje. Het gerucht ging, dat het kind gestorven was ten ge volge van mishandeling, door een onderwijzeres aan pen bijzondere school. Bij de lijkopening bleek het kind overleden te zijn aan pleuris. Vrijgesproken In de zaak van den zestien-jarigen kantoorbediende, die in October van het vorige jaar, ten nadeele van een firma te Amsterdam een verduistering van 4000 pleegde en zich met dat geld naar het buitenland had begeven, werd gistermorgen door de vijfde kamer uit spraak gedaan. Het jonge mensch werd ter beschik king der regeering gesteld, zonder toepassing van straf, met last tot onmiddellijke invrijheidsstelling. Ingestort. Zes jaar geleden werd voor het station Huis ter Lucht der Westlandsche stoomtramwegmaatschappij (gemeente Maasland) een oude boerenwoning ontei gend. Later werd deze verhuurd aan twee arbeiders gezinnen. De helft is nu ingestort, een geit en wat kippen werden onder de puinhoopen bedolven. Een half uur later zou het geheele gezin aan tafel gezeten hebben. Uit het gedrang. Kaar aanleiding van het bericht over de inbeslagne ming van de recette en de bagage der artiesten van het gezelschap van den heer Miksa Preger te Rotter dam, deelt de heer Preger aan 't H b 1 d. mede, dat hij de bedoelde voorstelling te Zwolle alleen daarom niet heeft laten doorgaan, omdat men weigerde hem des morgens te antwoorden op zijn telephonische vraag hoeveel plaatsen er besproken waren. Hij heeft ten slotte, terwijl men te Zwolle 73 aan onkosten gehad had, 100 vergoeding en 100 verdere kosten moeten betalen en was daarmee uit het gedrang. Valsche munt. Het feit dat er te Amsterdam werkelijk zooveel valseh geld in omloop is, maakt daar ook wel eens slachtoffers onder hen, die aan het vervaardigen of uitgeven van valsche munt niet denken. Zoo iets is Dinsdagmiddag weer geschied. Een net gekleede 25-jarige jonge man, reiziger van beroep, ge bruikte een glas bier in de Christalbar in de Kerk straat en betaalde met een gulden van Willem II, die er door ouderdom wat slecht uitzag. Daar had je het weer. Valsch geldl De bezoeker, die geheel ter goeder trouw bleek, had geen ander geld, maar stelde voor even ten postkantore in de Kerkstraat de echtheid te doen onderzoeken. Daar kon men echter ook niet de gewenschte zekerheid verschaffen. De kastelein waarschuwde de politie, maar in af wachting van haar komst werd de gulden met fiets- sleutels en -tangen zoo bewerkt, dat hij er toen inder daad verdacht uit ging zien. De verdachte werd naar het bureau Ferdinand Bol straat overgebracht. De commissaris, de heer Kum- mer, deed den gulden bij een goudsmid onderzoeken, die vaststelde dat hij van zilver was. Een huiszoeking bij den reiziger, die kamers op de Bloemgracht heeft, leverde absoluut niets verdachts op, zoodat de arrestant hedenmorgen weer op vrije voeten werd gesteld met de aangename herinnering aan dit incident hoofdzake lijk door den betrokken kastelein veroorzaakt, die ten onrechte bij de politie had beweerd den gulden tus- schen vinger en duim te kunnen buigen. Uit OteGrek. Ds. J. ,1. van Meurs, zal Zondag 25 April des voor middags door zijn broeder Ds. van Meurs van Oudkar- spel in zijn ambt alhier worden bevestigd en des na middags zijn intreerede houden. Uit Schapen Onze Paaschtentoonstelling heeft het den 31sten goed met het weer getroffen, uitstekend met de inzen dingen en boven mate met het bezoek. Er waren heel veel menschen in de plaats gekomen en het is zeker een rijke dag geweest voor veehouders en neringdoen den. 's Middags, toen het zonnetje zoo vriendelijk be gon te schijnen, werden de laatst aanwezigen wat ru moerig. Zelfs werd er gevochten op verschillende plaatsen en moest een der rustverstoorders in „het te rentje" worden opgeborgen voor een poos. De vechtlust van de ouderen stak ook die van de jongeren aan. Een paar flinke jongens vochten tegen den avond op de Gedempte Gracht onder grooten toeloop van nieuws gierigen als een paar nijdige kemphanen. Gelukkig dat ook deze vechtpartij zonder groote ongelukken af liep. t De leerlingen die met succes het eindexamen van de .rijkslandbouwwintersehool hebben afgelegd, maken on der geleide van de heeren O. Nobel, directeur en dr. L. T. Sc.heij, zuivelconsulent, een excursie naar Gro ningen en Friesland. Oranjefeesten. Gisteravond vergaderden de bewoners der Oude (Tracht in de zaal van den heer Mooi, ter bespreking van de versiering en verlichting der geheele Oude Gracht. De zaal was matig bezet, Het bestuur kon de vergadering mededeelen, dat er besloten was om de geheele Oudegracht langs de beide kanten met lam pions te verlichten en verder de bruggen met guirlan des en lampions te versieren. Daar er nog geen vol doende som aanwezig was om beide feestavonden te kunnen verlichten, werd besloten al de inteekenaren te verzoeken dit bedrag een weinig te verhoogen. Staande de vergadering werd door al de aanwezige personen nog voor een flink bedrag geteekend ter navolging voor de anderen 18e Oushoorn Concert. Op Woensdag 14 April zal de heer Oushoorn zijn achttiende concert geven, hetwelk ditmaal bijzonder aantrekkelijk zal wezen. Als solisten zullen optreden pievr. M. Pijnacker Hordijk, mez. sopraan, uit Go- nnehem, van wie de N. Rott. Ct. ter gelegenheid van haar laatste optreden op een toonkunstuitvoering, schreef, dat het jammer was dat haar solo-partij niet grooter was, daar het een genot was naar zulk een prachtstem en muzikaal zingen te luisteren. Als tweede solist zal de heer A. B. II. Verheij uit Rotterdam optreden. Genoemde heer is, zooals bekend, directeur van de afdeelingen van Toonkunst Rotter dam en den Haag, geeft sinds jaren de beroemde Wolf- Verheij concerten, waarop hij steeds met groot succes zelf als piano-solist optreedt, en is aan de Muziek school van Toonkunst hoofdleeraar voor de piano- kunstklassen. Het programma bevat o. a. liederen ,van Brahms. Wolf, van Rennes, Hullebroeck en een nieuw lied Op. 40 van Oushoorn, aan mevr. Pijnacker- Hordijk opgedragen. Verder vermeldt het programma een vioolsonate van Grieg, werken voor piano-solo en voor twee vleugel piano's. In de Sonate zal de concertgever de viool partij en in de duo's voor piano een der piano-partijen spelen. Het concert zal alleen bij voldoende inteekening doorgaan. De beide concertvleugels die bespeeld zullen worden, zijn beste Steinway Sons. Examen voor bakers. Bij het op 30 en 31 Maart, ten overstaan van eene commissie uit de afdeeling Alkmaar van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging, afgelegd examen voor baker, hebben alle 15 eandidaten getoond, het geleerde naar behooren te hebben verwerkt, weshalve aan allen het diploma A (voorloopig-diploma) werd uitgereikt. Selsklp Friso. Men zendt ons het volgende, dat wij alsnog opnemen omdat een ziektegeval de oorzaak is dat het zoo laat is gekomen Zondag 1.1. had op de bovenzaal van den heer Wage naar aan het Luttik-Oudorp de derde en laatste uit voering van bovengenoemde vereeniging plaats in dit winterseizoen. Dat Friso met reuzenschreden vooruitgaat getuig de de flinke opkomst. Het was dan ook dezen keer een zeer genoeglijke avond (Noflike Joun). De uit eigen krachten saamgestelde stukken vielen buitengewoon in den smaak, vooral „de Rekruut" werd door den heer van der Poll in één woord meesterlijk voorgedragen. Het tooneelstuk „O die Fraului," werd zeer natuurlijk gespeeld en wekte de lachlust van het publiek danig op. De twee jonge dames van der Poll waren in hun voordracht „van Mevrouw en dienstbode" bijna onbe taalbaar, evenals de heer van der Meulen die in een voordracht met zang een schoone stem bleek te bezit ten. Het slotnummer „De drie hofjesdames" werd zoo leuk voorgedragen, dat menig Friesch en ook Hollan der dit nog lang zal bijblijven. Wij wenschen Friso geluk met den zoo goed ge slaagden ^avond. Kegelconcours. Uitslag Eerewedstrijd. Ie pr. Minerva, Amsterdam, 304 p.; 2e pr. Koekoek, Alkmaar, 287 p.; 3e pr. District II, Amsterdam, 281 p.; 4e pr. Victoria, Alkmaar, 280 p.; 5e pr. Op de Plank, Amsterdam, 279 p. (47 treffers)6e pr. D'r deugt geen bal van, Amsterdam, 279 p. (44 treffers.) Uitslag Kampioenwedstrijd. Ie pr. .T. C. v. Duyn, Leiden, 74 p.; 2e pr. C. P. G. Nieman, Amsterdam, 71 p.; 3e pr. J. Evers, Amster dam, 69 p. Stadswedstrijd 2 April. Stadsbondswedstrijd 3 en 4 April. Gem. Koorvereenlging „Alcmaria". Ter gelegenheid van de herdenking van haar vijfja rig bestaan gaf gisteravond de gemengde koorvereeni- ging Alcmaria een concert, dat alleszins geslaagd mag heetener was een zeer talrijk publiek, dat eenige ge notvolle uren in de- Harmonie heeft doorgebracht en niet naliet daarvan met geestdrift te getuigen. Aan vankelijk een weinig koel, begon de stemming spoedig warmer te worden, zoodat het „jachtlied" reeds met heel wat flinker applaus werd begroet dan het eerste nummer van het koor „het feestlied." Na de pauze had het koor een groot deel van het programma voor zijn rekening en we mogen gerust zeggen, dat de zang over het geheel goed was en dat vooral de vrouwenstemmen flink uitkwamen, soms wel eens wat al te flink. Trou wens een versterking van de mannenstemmen zou Alcmaria niet ten kwade komen. Ook nu weer moesten de aanwezigen den indruk krijgen, dat er veel en met animo gestudeerd is onder temperamentvolle leiding. Natuurlijk behaalde de directeur, de heer Frans Rich ter, meer succes met zijn dubbel-mannenkwartet Excel sior dan met Alcmaria, doch dat lag voor de hand. Het optreden van dit dubbel kwartet toch was te voren wel het glanspunt van den avond te- noemen. En dat is het dan ook geweest en Alcmaria verdient dank dat het ons in staat stelt van een dergelijk zeldzaam kwartet te genieten. Al ontbrak wegens een sterfgeval de bary- ton, de zang klonk desondanks buitengemeen fraai en er lag in het ecce quo modo moritur zoo iets ontroe- rend-innigs, dat de aanwezigen dit niet licht zullen vergetenmaar ook in „Sur les remparts" werd wel het hoogste bereikt. Geen wonder dat het publiek de Amsterdamsche heeren niet met den trein liet vertrek ken voordat ze nog een toegiftje hadden geschonken. Mej. Alida Verboom verkeerde in de noodlottige om standigheid, dat zij, nog leerlinge, onmiddellijk na het dubbelkwartet moest optreden. Daardoor viel nog te meer op, dat mej. Verboom nog heel veel moet studee- ren. voordat zij in een concertzaal met succes kan op treden. Het applaus en de bloemen die haar gebracht werden, aanvaarde zij als bewijzen van welwillendheid en als aanmoediging. Dat een weinig geschoolde stem een publiek bijzonder kan boeien bewees ook nu weer de zang van mevr. Ph. RuijghKrens, die met haar sopraan-solo's luiden bijval inoogstte en tot het schenken van een extra- nummertje bijna werd genoodzaakt. De haar overhan digde bloemen waren welverdiend. Een verrassing vormde het vioolkwartet. Vergissen we ons niet, dan was dit het eerste optreden dei* hee ren en daarom moet het des te meer verbazen, dat zij zich zoo bijzonder van hun waarlijk niet gemakkelijk- gestelde taak kweti n. Het ging- crescendo: het laatste stuk viel terecht buitengewoon in den smaak Zeker is het niet de laatste keer, dat deze heeren in een con certzaal verschijnen Uit het bovenstaande blijkt voldoende dat Alcmaria bij de herdenking van haar eerste lustrum erin geslaagd is elck wat wils en elck wat goeds te geven en de ver wachting mag dan ook worden uitgesproken, dat zij in den vervolge, wanneer het koor zelf eeil zwaardere taak krijgt, dat zal doen. De v/erksteking !UI het hoofdbestuur van den Algemeenen Neder- Jandselien Bond van arbeiders in het Bakkers-, choco lade- en suikerbeworkersbedrijf ontvingen we de vol gende inlichtingen omtrent de opnieuw uitgebroken staking bij de firma Terhaak: Toen wij Dinsdagmorgen ten 6 ure een onderhoud hadden met den heer G. Terhaak, in tegenwoordigheid van eenige mede-firmanten, werd inderdaad mondeling overeengekomen, hetgeen in de Alkm. Ot. van Dinsdag is opgenomen. Dus er zou eene schriftelijke overeen komst tussehen beide partijen worden aangegaan. Wij geloofden de heeren Terhaak op hun woord, en of schoon wji de overeenkomst reeds kant en klaar ter stond, presenteerden, berustten wij er-in den volgenden dag de onderteekeniug te verkrijgen. De mannen gin gen aan het werk. De heer Terhaak was zoo onvoor zichtig om zich dien dag, in de fabriek, tegen wie het maar hooren wilde uit te laten, „dat hij toch niet teekende." En nu kwamen wij Dinsdagmorgen om 6 uur voor de bekrachtiging der overeenkomst. Van de zijde des heeren Terhaak werden nu allerlei bezwaren te berde gebracht. „Uitkeering bij een overkomen ongeval" moest wor den geschapt; wij vonden dit dadelijk goed. Er moest worden ingelascht, dat ingeval van ziekte, „een bewijs van den dokter moest worden vertoond"; wij gingen er direct mede accoord. „Het ontslag van een werkman over drie maanden" moest in de overeenkomst worden omschreven. Na overleg met personeel werd ook dat goedgevonden en waren wij bereid dit alles te wijzigen. Toch doet de heer Terhaak het voorkomen alsof wij een geheel ander contract hadden aangeboden en ge teekend wilden hebben. Het spreekt vanzelf, dat wanneer men voorloopige concessies doet en men deze in den vorm van een over eenkomst gaat gieten, er altijd iets gewijzigd zal moe ten worden en dit was ook hier het geval. Echter de overeenkomst mag niet krachteloos ge maakt worden. En dat nu wilde de heer Terhaak juist. De bepaling „dat geschillen uit de overeenkomst voortspruitende, zoomede gevallen van ontslag in over- jeg met het hoofdbestuur zullen beslecht worden" gaf ons de eenige waarborg tot handhaving van de over eenkomst. Hierin werd niets nieuws geëischt; en wanneer de firma de overeenkomst reëel en ernstig wilde naleven, dan zou zij tegen (leze bepaling niets hebben gehad. Het laten vallen door ons van deze bepaling, zou ons voor niets gestreden doen hebben. Het spreekt vanzelf dat wij hier niet inkwamen en dan maar weer den strijd aanvaarden. Zoo en niet anders is de lezing. Van de stakers is niemand aan het werk gegaan en het is ons wel gelukt, eenige van elders gekomen werk lieden terug te doen keeren. De stakers zijn dan ook vol goeden moed. De heer Terhaak heeft ons medegedeeld dat hij blijft bij zijn eens genomen besluit en de stakers dus beschouwt, als ontslagen, terwijl hij hen niet weder in dienst wil nemen. Hij verklaarde voorts, dat hij heden v/eer vier werkkrachten had gekregen en vertrouwde dat hij ook nog wel eenige werklieden zou kunnen krij gen, zoodat de fabriek haar gewonen gang kan gaan. Van de zijde der stakers meende men te kunnen zeg gen, dat er geen nieuwe werkkrachten waren aangeko men. Gisteravond werd de heer Terhaak onder politiege- leide naar huis gebracht, gevolgd door een vrij groote menigte, welke met steenen naar de woning van den heer Terhaak wierp, waarbij de jalouzieën en de deur beschadigd werden. Heden was het de dag, dat de agent J. F. Koomanzijn zilveren jubileum vierde, een dag, die lang niet'onop gemerkt voorbijging voor den jubilaris, die hedenmor gen met zijn vrouw per rijtuig van zyn woning werd gehaald om naar het politiebureau te worden gebracht, waar hem een feestelijke ontvangst bereid was. Groen en planten waren daar ter versiering aangebracht en het geheele politiecorps had zich opgesteld om hun ju bileerenden collega hulde te brengen. De commissaris van politie, de heer Th. van Griethuijsen, sprak het eerst den heer Kooman toe, zeggende, dat heden voor den jubilaris de gewichtige dag was aangebroken, den dag, waarop het 25 jaar geleden is, dat de jubilaris bij het Alkmaarsche politiecorps in dienst trad. Reeds 31 jaar dienst toch had hij achter den rug, daar hij, voor hij hier ter stede kwam, werkzaam was bij de mare- chaussée in Limburg. Daarna herinnerde spr. er aan, dat zeer veel lief en leed over het hoofd van den jubi laris is gevaren. Wanneer deze terugdenkt aan de afgeloopen dienstjaren, zal hij ervaren, dat hij veel ptorm en regen heeft ontmoet. Wanneer het zonnetje evenwel weer schijnt, is alle leed vergeten. Spr. ein digde met den wensch, dat de jubilaris nog tal van ja ren in geluk en voorspoed moge leven en lang pleizier pioge hebben van het stoffelijk blijk van belangstel ling, dat hem namens het geheele corps werd aangebo den en dat bestond uit zes fraaie stoelen. Nadat de agent C. J. Brouwer den jubilaris nog enkele waardeerende en hartelijke woorden had toegesproken, werd deze wederom per rijtuig naar huis gebracht. He denmiddag maakte hij zijn opwachting bij B. en W., waar hem een enveloppe met inhoud werd ter hand ge steld. Ambachtsschool O]) Zaterdag den 27en Maart des namiddags te drie ure werd door het Bestuur der Vereeniging „de Am bachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" eene verga dering gehouden met het doel, aan de jongelieden, die met goed gevolg den driejarigen cursus hadden afge loopen, het diploma uit te reiken. Wegens ongesteld heid van den voorzitter, den heer Mr. van der Hoeven, werd het presidium waargenomen door den heer W. C. Bosman, die daarbij ongeveer de volgende toespraak hield Jongelieden. Ik zie U allen in blijde stemming over het resultaat uwer driejarige werkzaamheid. Het Be stuur feliciteert U van ganscher harte met het behaal de succes. Gij hebt allen recht, om trotsch te zijn op liet verkrijgen van het diploma nadat gij met lust en ijver gedurende drie jaren U geheel hebt toegewijd aan het ambachtsonderwijs alhier en het zal ook blijken voor Uwe toekomst van groot belang te zijn. Met het onderricht, dat gij genoten hebt van den Directeur en de leeraren is voor U de grondslag gelegd, waarop gij in het vervolg zult hebben voort te bouwen, om U ver der in het vak té bekwamen, doch gij zijt daarmede nog niet rijp voor de toekomst. Het is van groot ge wicht voor den ambachtsman, dat bij hem eerst vaste grondslagen worden gemaakt, deze zijn bij U aanwe zig, doch daarbij zijt gij nog geen meester van het vak. De groote moeielijkheid komt voor U pas aan. Immers gij gaat het vak thans op een andere wijze lee- ren, dan tot nu toe het geval was. Gij hebt nu geen leeraren meer, die U in alles op welwillende en zaak kundige wijze bij het onderwijs helpen en vóórlichten. Gij komt thans te staan naast een baas of knecht, die I misschien met voorkomendheid, maar mogelijk ook metminachting zal bejegenen. Laat U daarbij niets voorstaan op 't geen gij geleerd hebt. Weest vooral bescheiden en onderdanig, tracht in de praktijk van anderen te leeren en ziet daarbij vooral goed uit Uwe oogen. Daarop komt alle onderwijs neer. „Lee ren" is het laatste woord, dat het Bestuur U heeft te zeggen, dan kunt gij gerust en vol goeden moed de toe komst tegemoet treden. Weest daarbij Uw leven lang dankbaar aan Directeur en leeraren voor het onder wijs, dat gij genoten hebt." De diploma's werden uitgereikt aan 16 timmerlie den, 5 schilders, 18 smeden, 3 meubelmakers. Hunne namen zijn: Timmerlieden. C. Broek, C. J. Castricum, J. N. van Diepen, O. Fijnheer, N. Gijzelaar, K. P. Hart Pz., J. Hartog, D. Jonkman, Jan Kee, H. Kok, P. Kraakman, P. de Nijs, G. Schenk, A. J. Smits, J. P. Tesselaar, KI. Zevenhuij- sen. Schilders. A. F. Blok, J. Hoogvorst. J. Klerk de Reus, G. Kra mer, L. Laan. Mach., Bankw. en Smeden. \Y. Abelskamp, Johan Bakker, J. A. J. de Bats, H. Bierman, R. A. Blad, G. van Broekhuizen, J. Klerk. J. Kuiper, J. Oostinga, C. Prins, J. J. Reitli. J. Sluij ter, J. F. Smiers, II. Vennik, A. Vries, W. de Wit, II. Zwart, S. W. Kabel. Meubelmakers. A. Blokhuis, H. Ritsma, J. Schoonhoven. Geen diploma werd toegekend aan 3 leerlingen, waaronder een wegens voortdurende ongesteldheid. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Timmerlieden. V. Ph. Braun, J. Fok, H. K. v. d. Goes, J. Groot, C. Jonker (voorw.), D. Joon, P. Klok, R. KI. Koppen. W. C. Koppen, S. Kuitwaard, II. v. d. Kwast (voorw.), Nool, P. Noorden, F. Pekelharing, G. J. Ritsma. P. C. Roobeek, KI. Spaans, J. van Steeg (voorw.), J. Ursem, Jacob Vader, P. Wildeboer. Metselaars. J. de Graaff, P. Wijlaars, Ant. Kaandorp, P. Schel vis. Kleedermakers. B. Buter, J. Terhaak, J. v. d. Steen, Nic. Blom. Mach. Bankw. en Smeden. J. v. cl. Berg, J. Bos, D. Duinker, W. Fraaij, J. F. Grau, F. Groot, H. de Jong (voorw.), P. Korver, C. Pastoor, Chr. W. Reith. J. van Riel, C. Scheerder, S. Snoeck, O. Stolp, Corns. Vader, KI. de Wit, Joh. de Wit, J. Iloutkooper, W. Pels. Meubelmakers. J. Muelink, A. Pels, B. Vos (voorw.), N. Wagema- ker, N. A. M. IJpma, P. Bruin (voorw.) Schilders. H. Hartog, P. J. Renooij, KI. Rezelman, O. Tromp, Th. II. de Visser, A. Weelings. Niet bevorderd 3 leerlingen. Bevorderd van de 2e naaa- de 3e klasse: Timmerlieden. P. Breed, G. Blaauboer, G. Cramer, M. Dekker, D. Dirkmaat, D. van Diepen, W. E. J. Doedens, KI. de root, D. Holman (voorw.), W. Kramer (voorw.), F. Kok, D. Langenberg, H. J. Lemmers, J. van Marle (voorw.), H. Oukes, H. Schrooder, J. Stam Hzn., H. Vet, A. Wijnberg, P. Zwart. Schilders. G. Beelenkamp, F. de Bruin, J. A. Geel, O. J. de liooij, R. Zwart, H. Stikkel. Mach., Bankw. en Smeden. J. H. de Boer, G. Bakker, J. N. Bleeker, P. Breek, C. H. Dekker, D. Hotstmanshoff, A. Kramer, A. de Louw (voorw.), C. H. de Lange, S. de Leeuw, J. F. v. d. Post, P. Rolie (voorw.), F. X. J. Schouten, J. Zijp. J. A. Zwaag. Meubelmakers. J. Klomp, C. Rentenaar, O. Rijnhart, A. Volkers, N. P. Wortel, N. Kossen. Niet bevorderd 2 leerlingen. Den 25en Maart des avonds te negen ure werd in de bestuurskamer der Ambachtsschool aan een zeven tal kleedermakers-gezellen het getuigschrift uitge reikt. dat zij met het gewenschte gevolg den winter avondcursus hebben doorloopen. Hunne namen zijn: J. F. Kammerer, R. Lodder, J. N. Heddes, H. Lodder, P. Verhagen, J. H. de Rover, P. J. van Wijngaarden. Niet toegekend aan 1 gezel. Behangers en Stoffeerders. Bevorderd v. d. le n. d. 2e klasse: C. Koning, J. Lust, J. II. Waijboer, Corns. Jonker. Bevorderd van de le n. d. 3e klasse: J. Van Geemen, II. Bossert, S. Nijdam. Niet bevorderd 1 gezel. Schoenmakers. Bevorderd v. d. le n. d. 2e klasse: L. A. Greve, P. do Goede, II. van Riel, J. van 't Veer, J. Vries, J. Wierda, J. Wortel, M .Westerbeek, M. Ruiter, Corns. Stokman, Th. Lobbregt. Bevorderd van de le n. d. 3e klasse: G. Bronner. Burgeravondschool en Avondschool voor handwerkslieden. In tegenwoordigheid van het Dagelijksch Bestuur dezer Gemeente, had Zaterdag 27 Maart j.l. des avonds 8 uren, de gewone jaarlijksche bijeenkomst I'laats van de Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs, de directeur, de leeraren en al de leer lingen van bovengenoemde inrichtingen om den uit slag van de in de vorige week gehouden overgang- en eindexamens mede te deelen. De voorzitter der commissie, Mr. M. E. J. J. van Lidth de Jeude, bracht in de eerste plaats in herinne ring, dat de oorspronkelijke Burgeravondschool met vierjarigen cursus, bij den aanvang van den cursus 19081909 een tweejarige is geworden, enwaaraanver- bonden is eene inrichting onder den naam van Avond school voor Handwerkslieden wier onderwijs zich on middellijk aansluit aan hetgeen op de Burgeravondschool gegeven wordt, in dier voege dat de leerlingen die de tweede klasse der B. A. school met vrucht hebben door loopen in de eerste klasse van de Avondschool voor Handwerkslieden kunnen overgaan. Laatstgenoemde inrichting bestaat ook uit een twee jarigen cursus met zoo noodig een voortgezette klasse. Door de splitsing in genoemde inrichtingen van on derwijs was eene verandering van het eind-diploma noodzakelijk gewordpn, zoodat naar een ontwerp van den heer L. Groen, uitgevoerd door de heeren Gebr. Kluitman, een keurig getuigschrift is verkregen, dat desverkiezende in een daarbij passend couvert ingeslo ten en door de leerlingen bewaard kan worden. Spreker deelde verdet mede, dat in het getal der leeraren geen verandering is gekomen, maar wel mis sen wij twee leeraren, die het vorige jaar nog tegen woordig waren, n.l. de heeren P. Nooteboom en A. List. De lieer 1'. Nooteboom vroeg en verkreeg eervol.ont slag, door zijne benoeming tot Directeur van de nieuw opgerichte Ambachtsschool te Emmen, en de heer A. List viel zijne betrekking te zwaar, zoodat hij bij eene herbenoeming verzocht niet in aanmerking te komen. Hunne plaatsen werden vervuld door de benoeming van de heeren C. Petrus Czn., leeraar aan de Burger avondschool enz. te Almeloo en J. Ott, onderwijzer aan de 2e *emeenteschool alhier, welke leeraren zich met lust en ijver van de hun opgedragen taak kwijten. Door den voortdurenden grooteren toeloop van leer lingen, kunnen al de jongens niet meer in het gebouw der Burgeravondschool onder dak worden gebracht en moest er nu van een hulp-lokaal in de Augustijnersteeg worden gebruik gemaakt. Het spreekt van zelf, dat die toestand een voorbijgaande moet zijn eu de commissie hoopt, dat de plannen tot het stichten van een nieuw gebouw voor de Ambachtsschool met de daaraan ver bonden avondcursussen in het schoenmaken, behangen en s toffee ren en voor gezellen in het kleedermakersvak. de Burgeravond- eu Avondschool voor Handwerkslie den. en waar ook tevens de Handels-avondschool voor handels- en kantoorbedienden gehouden kan worden, verwezenlijkt mogen worden. Het vreemde geval doet zich nu voor, dat in drie ver schillende gebouwen onderwijs moet gegeven worden; een toestand waarin zoo spoedig mogelijk in het belang

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2