DAGBL AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BLOOKER'S Damrubriek. SB DAALDERS CACAO. No. 77 Honderd en elfden jaargang. 1909. V R IJ D A G 2 APRIL. Een lastige kwestie. BIN N E N L A N D, Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, wonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. CEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIC ALS ÉSf Tweede Kamer. Inwisseling van muntbiljetten. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. *ri ALKMAARSCHE COURANT. Gelijk men weet bestaan er ook in Nederland plan nen om meer afdoende maatregelen te gaan nemen te gen wat men in Frankrijk de losbandigheid der straat noemt, tegen de voorstellingen waardoor het seksueele voorstellingsvermogen der jeugd al te zeer geprikkeld wordt. Ten slotte heeft die beweging, naar het ons voor komt, een zeer goeden grond. En al ziet men haar herhaaldelijk ontaarden in overdrijving en in vechten tegen windmolens, al vestigt men niet ten onrechte de aandacht op het drijven van de zedelijkheidsapostels (lezer beweging, die met de uitwassen der kunst de kunst zelf aailtasten, mét het badwater dus het kind uitgooien, tenslotte moet men niet eene beweging ver- oordeelen, omdat zij tot wonderlijke buitensporigheden leidt. Waar deze kwestie zeer vermoedelijk binnenkort in Nederland aan de orde komt, loont het de moeite daar op nader in te gaan. N' zoude., vij als de wortel van het kwaad hier wil len aanwijzen de buitengewone ontwikkeling van den reproduceeringskunst, met name van de fotografische reproductie door boekdruk. Men versta ons wel. Op zich zelf vinden wij die reproductie, welke in de laatste 10, 12 jaar zoo'n groote vlucht heeft genomen, geen kwaad. Integendeel. Wij zijn overtuigd, dat er met deze reproduceeringskunst nog heel wat meer te berei ken is ten bate der algemeene ontwikkeling. Veel alge- meener dan tot nu toe kan zij worden toegepast op school-, leer- en leesboeken, veel meer en veel stelsel matiger dan tot nu toe kan zij gebruikt worden om den eenvoudigen lezers een betere voorstelling te ge ven van wat zij in hun boeken moeten lezen dan tot nu toe. Op dit punt zoo gelooven wij moet nog na genoeg alles gedaan worden. Een uitgave van boeken met tallooze scherpe fotografieën van personen in cor recte costuums, in de bedoelde omgeving en opstelling, met de door hen gebruikte voorwerpen enz. enz. zou in hooge mate geschikt zijn om de leeslust aan te wakke ren en een beter begrip te geven van het gelezene. AAN DE DAMMERS! Met dank voor de vele oplossingen van probleem no. 19 en vraagstuk 9 ontvangen. Probleem no. 19 kan als eerste werk van onzen lezer P. Zwakman Dz. van Bergen, heel aardig genoemd worden. Wij brengen hem hier nogmaals onzen dank voor zijn werkelijk zeer aardig probleem. De oplossing van den auteur was als volgt: Wit speelt: 27—22, 44—39, 42—38, 45—40, 43—39, 41—37, 47:9, 25:12! Ons vraagstuk no. 9 was wel eenvoudig, maar toch aardig van ontleding. De oplossing was als volgt: 47—42, 34—29, 43—39, 21—17, 16:9 en 25:5! 1 an beiden mochten wij goede oplossingen ontvan gen van de heeren: D. Gerling, J. Houtkooper, H. Hil- bers, C. II. A. Lammers, G. van Nieuwkuijk, M. van Rijsens, F. W. Roderwijn, B. D. de Roos, J. W. Tee- rink te Alkmaar, S. Homan en H. Lindeboom te Ou- dorp, J. Speets te Benningbroek, T. van der Velde te Huiswaard (Gem. Koedijk), A. Volkers te Sint-Pan era s en P. Zwakman Dz. te Bergen. Alleen probleem no. 19 van J. A. W. te Gr., J. Hart kamp, Alkmaar. Alleen vraagstuk no. 9 van F. Laas, Alkmaar. an vraagstuk no. 8 ontvingen wij nog een correcte oplossing van den heer C. van Stam, Alkmaar. De Fransche opening. Terwijl we mogen zeggen, dat de Ilollandsohe ope ning hier in Noord-Holland vrijwel algemeen bekend en ingeburgerd is (hoe kan het ook anders Holland de bakermat van liet Damspel in ons land), moeten wij tot onzen spijt telkens merken, dat de Fransche opening er bij velen nog niet in wil en ook hier nog vrij onbe kend is. En toch deze fraaie opening dient door elk speler goed gekend te worden. De naam Fransche ope ning is naar wij gelooven, ontstaan doordat beroemde Fransche damspelers hunne partij openden met3430. Dit toch is de eerste zet van de Franscne opening. Wij zullen hier de Fransche opening met de beste zetten voor wit en zwart aangeven. Wat het teekenstift der uitstekendste illustratoren hier niet kan doen, kan de fotografische reproductie: de eenvoudige lezer een beeld van de werkelijkheid ver schaffen, hem het gevoel van tvaarheid geven, hem leeren precies te begrijpen in welke omgeving het door hem gelezen verhaal speelt. Wij gelooven dan ook dat voor de reproduceerings kunst een schoone toekomst is weggelegd. Doch deze zoo gelukkige, diep ingrijpende hervor ming heeft ook een schaduwzijde en als van zoo meni ge beschavingsvooruitgang is het de schaduwzijde, die, dank zij handinge exploitanten, tegenwoordig wel zeer op den voorgrond komt. Van de uitstekende zaak wordt misbruik gemaakt teneinde de sexsueele prikkels te leveren, welke door een onrijp publiek zoo gaarne worden opgenomen. Men kan thans ook min of meer gewaagde voorstellingen gemakkelijk reproduceeren en zien vooral van deze nieuwe mogelijkheid maakt toen veelvuldig gebruik. Nu hebben wij hierbij niet het oog op de dubbelzin nige aanbiedingen, die in kleine, veelzeggende adver tenties in Duitsche en Fransche spotbladen voorkomen en welke niet anders bedoelen dan grove zinnenprikke ling. Deze dingen, hoe afkeurenswaard ook, zijn déar- om minder gevaarlijk, omdat zij betrekkelijk moeielijk te krijgen zijn en op zoo'n geheimzinnige wijze tot ons komen. Zij dragen het merk van hun giftige werking in zich zelf. Doch gevaarlijk wordt de speculatie op de zinnelijk heid eerst, wanneer zij in gewonen vorm meer in het dagelijksch leven optreedt, gevaarlijk wordt zij b. v. in prentbriefkaarten en in illustraties. En zij is hier te gevaarlijker naarmate zij moeielijker te bestrijden is. De direct pornografische prentbriefkaarten ook zij zijn een kwaad, doch als zij vergif zijn, verschijnen ook zij niet zonder het gifteeken. Anders is het met de min of mefer ideale voorstel lingen van zinnenprikkelend bedoelde menschenfigu- ren, die tegenwoordig met schrikkelijke snelheid van de prentbriefkaartenpersen komen en die in de illu straties worden geplaatst om te trekken. Wij denken daarbij niet aan reproducties van werkelijke kunst. Die zijn in den regel niet prikkelend en wat wij aan wer kelijke kunst voor prikkelends hebben is zoo weinig, dat dit bijna van geen gewicht is tegenover de vele niet-kunst op dit gebied. Direct aanstoot gevend zijn de hier bedoelde voorstellingen maar zelden. Eenig criterium, waarnaar men zou kunnen te werk gaan om ze te verbieden, ontbreekt voor zoover wij weten ten eenenmale. En toch werken zij veel onmiddellijker schadelijk dan de werkelijk-pomografische voorstellin gen, en toch vergiftigen zij dagelijks de verbeelding van veel jongelui, die zonder die dingen gezond zou blijken. Hoever dit kwaad al voortgewoekerd is, zagen wij onlangs in een Duitsch tijdschrift, waarin het recept voor een geïllustreerd tijdschrift zóó werd gegeven, dat daarin tenminste elke week één prikkelend werken de damesfiguur moest voorkomen. Het is natuurlijk een aardigheid. Maar dat voor schrift is ook een ernstige zakenopvatting welke wij in enkele buitenlandsclie illustraties verwezenlijkt zien. Wat nu daartegen te doen is? Het antwoord op deze lastige vraag is niet met en kele woorden te geven. In elk geval ligt het niet in de richting van benioeilijking van de kunst en al evenmin uitsluitend in de richting van bestrijding der werke- Wit Zwart 1. 34—30 1. 17—21 2. 30—25 2. 21—26 3. 31—27 3. 20—24 4. 33—28 4. 18—23 5. 39—33 5. 12—18 6. 44—39 6. 7—12 7. 37—31 7. 26 37 8. 42 31 8. 14—20 9. 25 14 9. 9 20 10. 4742 10. 49 11. 41—37 11. 10—14 Fransche opening. Stand na den 4en zet van zwart. Hl 1 Deze zetten zijn de beste. Het is in deze opening een voortdurenden strijd om het Centrum. Bij een foutzet van wit of zwart loopen beiden gevaar het centrum te verliezen. Men moet er voor zorgen, dat dit niet ge beurt, want het heeft meestal eene nadeelige stelling ten gevolge. Speelt zwart als eerste tegenzet 2025, dan volgt reeds van wit 32—28, zwart 25:34, wit 39:30, zwart moet dan zeer veel moeite doen om hex centrum weer te veroveren. V\ ij raden de amateurs aan deze opening in hunne partij te beproeven. De volgende eindstelling kwam kortgeleden voor in een partij gespeeld door M. Beers (wit) en D. Bruin Gz. (zwart) beiden te St. Pancras. lijke pornografie. Er moet meer gebeuren. Maar wat? Het antwoord is moeielijk te geven. Toch kan het zijn nut hebben, dat eens op het kwaad gewezen wordt, opdat men zich ten minste bewust zij, dat de geïllustreerde bladen, nooit een groote opvoedkundige en ontwikkelende waarde, toch in enkele gevallen ook een minder goeden kant hebben en niet alle altijd geschikt zijn om geregeld aan opgegroeide kinderen in handen te worden gege ven; opdat men verder overwege, dat er ook onder de volstrekt niet pornografische prentbriefkaarten vele zijn, welke beter niet in handen van jonge menschen komen. De beraadslaging werd gisteren voortgezet over het wetsontwerp tot wijziging der wet op het M. O. en wel over art. 2 en de daarop voorgestelde amendementen vun de heeren Ter Laan; Van Asch van Wijck-Van Wijnbergen; en Van Wijnbergen. De heer Ter Laan houdt vol, dat de minister heeft gedreigd tegenover spr. amendement en dat de houding des ministers onwaardig is en niet in belang van het onderwijs. De heer De Savornin Lohrnan repliceerende zegt, dat de strekking van zijne rede geen andere was dan om de voortreffelijkheid van het vrije onderwijs als zoodanig op den voorgrond te stellen. De heer Ketelaar ziet geen reden voor het breede betoog van den heer Lohrnan over staatsvoogdij en neutraliteit. Hij zal hem op dien weg niet volgen, maar alleen aan den heer Van Wijnbergen vragen waarom hij bij de redactie van zijn amendement niet den weg heeft gevolgd van de wet op het H. O. ten aanzien van de gymnasia. Spr. geeft nog altijd de voorkeur aan het amendement-Ter Laan. Gaarne zag spr., dat ook het gymnastiekonderwijs op de Bijz. H. B. S. verplichtend werd gesteld. Om het schoonschrij ven al vindt hij het heel mooi geeft hij minder. De heer De Waal Malefijt kan zich met het amen dement-Van Wijnbergen niet vereenigen. De heer Bos repliceert en zegt dat de discussie een omvang aan neemt onevenredig aan het gewicht van het onderwerp. Spr. begrijpt den tegenstand der rechterzijde niet. De heer De Savornin Lohrnan betoogt dat de Re geering geen belang heeft bij de opheffing van de Bijz. II. B. S. Het eigen belang dwingt die scholen om te zorgen voor goed onderwijs. Spr. hoopt dat het amen dement-Van Wijnbergen zal worden aangenomen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich de qualificatie van „onwaardig'' door den heer Ter Laan niet erg aangetrokken. De Minister blijft het standpunt innemen, dat hij alle voorgestelde amende menten overbodig acht. Do heer Van Asch van Wijck trekt 't door ,hem en den heer Van Wijnbergen ingediende amendement in, te n einde de wet niet in gevaar te brengen. De heer Van Wijnbergen licht nog nader het door hem alleen voorgestelde amendement toe. De lieer Ketelaar stelt een sub-amendement voor op liet amend.-Van Wijnbergen strekkende om te bepalen, dat liet subsidie bij kon. besl. zal verleend worden, den Raad van State gehoord. De heer Van Wijnbergen wijzigt zijn amendement in Stand. Zwart: 1, 5, 18, 27, 37. Wit 9, 19, 46, 48. W it is aan den zet en speelt 94, waarop zwart re mise denkt te maken door 3742, maar hierop volgt: Wit Zwart 436 4247 36—4 47—33 48—42 33 47 46—41 47 36 19—13 36 9 1 18 5—10 18—23 10—15 2.3—29 1—6 29 33en zwart geeft op. Zeer mooi gespeeld en voor de liefhebbers waard om na te spelen. Een nieuw handig werkje is verschenen n.l. „Dam men door I. Meijer, le secretaris van het V. A. D. Dit boekje ziet er zeer aardig uit en bevat behalve iets over de Geschiedenis van het Damspel, het regle ment voorzien van opmerkingen, iets over de theorie der Holl. opening, een dertigtal vraagstukken (met op lossingen achterin) en een geanalyseerde partij. Voor al voor hen, die het damspel willen leeren is het een goed boekje om eens door te werken, voor zij zich een grooter werk aanschaffen. Het is voor den geringen prijs van 25 ets. verkrijg baar aan het Bureau van dit blad. Het volgende vraagstuk komt in dit boekje voor. Welke slagzet doet wit in den volgenden stand? raagstuk no. 10. Zwart 4, 6/11, 13, 14, 16, 18, 20, 21, 23, 26. Wit 25, 30, 31, 32, 35/39, 43, 46, 48, 49, 50. dien zin, dat telkens het subsidie wordt verleend voor liet aantal leerjaren. De heer Ferf zegt, dat de meerderheid der C. v. Rapp. voor het pacificatie-amendement Van Wijnber gen is. De meerderheid is tegen het amendement Ter Laan. Zij ondersteunt evenmin het tweede amend. Ter Laan. (Schoonschrijven en gymnastiek). Met het derde amend. Ter Laan, (Kostelooze toelating) kan de meer derheid zich vereenigen. De beraadslagingen worden gesloten. Het eerst komt nu in stemming het sub-amend. Ke telaar op het amend.-Van Wijnbergen (het subsidie wordt verleend door Ons den Raad van State ge hoord.) Dit sub-amendement wordt verworpen met 43 tegen 39 stemmen. Daarna komt in stemming het amendement-Van Wijnbergen (facultatie subsidieering door den minis ter van Bijz. H. B. S.) Aangenomen met 62 tegen 19 stemmen. Alsnu komt in stemming het le amendement-Ter Laan (goedkeuring leerplan) dat verworpen wordt met 54 tegen 29 stemmen. Daarna komt in stemming het 2e amen dement-Ter Laan (verplichte vakken, schoonschrijven en gymnas tiek). Verworpen met 52 tegen 31 stemmen. Eindelijk komt het 3e amendement-Ter Laan (kos telooze toelating) in stemming, dat mede wordt ver worpen met 55 tegen 28 stemmen. Stemming wordt gevraagd over art. 45bis lo. (voor waarden voor subsidie). Het artikel wordt hierop in stemming gebracht en aangenomen met 66 tegen 10 stemmen. De verdere beraadslaging over het wetsontwerp wordt gesehorst. Goedgekeurd worden eenige kleine wetsontwerpen. Dinsdag 20 April, om half twee 's namiddags, zal de Kamer vermoedelijk weder bijeengeroepen worden. Heden sectie-onderzoek van het voorstel-Lohman be treffende de veranderde werkwijze der Kamer. He heer Duymaer van Twist bekomt verlof op nader te bepalen dag tot den minister van Landbouw N. en II. eene vraag te mogen richten naar aanleiding van het K. B. van 26 Maart 1909 betreffende de keuring van vee en vleesch. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende om de ge legenheid tot inwisseling van muntbiljetten welke krachtens de wet van 31 December 1903 op 1 April 1909 gesloten werd alsnog open te stellen tot 1 Octo ber 1909. In de memorie van toelichting wordt medegedeeld dat van de 15.000.000 muntbilletten nog voor een bedrag van 430.730 oningewisseld is en het wetsont werp strekt de houders dezer oningewisselde billetten alsnog in-de gelegenheid te stellen zich voor schade die een bate voor de schatkist zou zijn te vrijwa ren. Vereenlgde vergadering der Staten-Qeneraal. De vereenigde vergadering der Staten-Generaal, welke gisteren gewijd was aan de behandeling van de wetsontwerpen betreffende Regentschap en Voogdij, trok buitengewoon veel belangstelling. De beide tribu nes waren overvol, zoomede de diplomaten- en andere loges. In de diplomaten-loge werd opgemerkt dr. J. de J. Paul, de Venezolaansche gevolmachtigde over de be kende onderhandelingen tusschen dat land en het on ze. Alle ministers hadden aan de regeeringstafel plaats genomen. Te Middelburg had gistermiddag de eindvergade- ring plaats van het comité voor het geschenk der Zeeuwsche vrouwen aan H. M. de Koningin. Besloten werd om de resteerende plus minus 2000 af te dra gen aan inrichtingen, die zich ten doel stellen de ver zorging van Zeeuwsche kinderen, die tengevolge der voogdijwet aan de ouderlijke macht zijn onttrokken. Als probleem geven wij ditmaal weer iets van onzen bekenden vriend J. Noome Mzn. van Purmerend. Probleem no. 20 van den heer J. Noome Mz. '«t Zwart 3, 5, 8, 10, 11, 12, 15, 17, 21, 27, 37. Wit 24, 25, 28, 32, 35, 36, 38, 39, 40, 41, 47. Oplossingen voor 7 April. Bureau van dit blad. Correspondentie. J. V te P. Met hartelijken dank voor het gezon dene. Is no. 1 in den eindtoestand Zw. 8, 19, W. 22, 49, wel gewonnen voor wit als zwart speelt 812? No. 4 is zeer mooi maar moeielijk. No. 2 wordt he den geplaatst.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1