STADSNIEUWS- Uit de Rijp Koninklijke Militaire Academie. Beroepen. Beroep aangenomen. Staatspe. sionneering. Het geschenk De Dollarprinses. Een geschenk aan en van H. M. de Koningin Woensdag zijn ten paleize te 's-Gravenhage aange komen <1<' acht wiegen, door de meisjes van de ver schillende weesinrichtingen in den lande vervaardigd. De wiegjes zijn allerkeurigst afgewerkt, en werden door H. M. de Koningin, II. M. de Koningin-Moeder, Z. K. 11. Prins Hendrik en de geheele Hofhouding met be langstelling en bewondering bezien. H. M. de Koningin heeft besloten deze acht wiegen, geheel opgemaakt, ten geschenke te geven aan de eer ste acht van de behoeftige moeders, die eventueel den zelfden dag, als waarop de. blijde gebeurtenis zal plaats hebben, zullen bevallen. GEMENGD NIEUWS Vtsn Texel. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat bij den veehouder J. Bas te Zevenhuizen een schaap vijf lammeren ter wereld heeft gebracht, waarvan vier in leven. Uit~Nlruwe N'edorp Woensdagavond hadden de arfdeelingen Heer-Hugo- waard en Nieuwe Niedorp van den anti-militairisten- bond alhier een vergadering belegd om, gelijk de heer ds. Schermerhorn verklaarde te protesteeren tegen het feit dat een der kameraden, de loteling van de lichting 1907, C. Kamper, die een twijfelnummer had getrok ken maar drie weken geleden onder dienst moest ko men, omdat een ander was uitgevallen, doch dit niet voor zichzelf kon verantwoorden, de vorige week was gehaald en dien dag te Haarlem terecht moest staan. Twee sprekers voerden het woord. De heer F. Dome in Nieuwenhuis behandelde deze zaak van een anti-mi litaristisch standpunt, ds. Schermerhorn van een anarchistisch. De eerste spreker betoogde uitvoerig dat het leger in strijd is met het Christendom en dat de discipline, zonder welke een leger onbestaanbaar ia, in strijd is met het mooiste in den mensch. Hij zou evenwel de laatste zijn om dienstweigering aan te bevelen, omdat hij er zelf niet toe geroepen kan worden. Toch vond hij dienstweigering de hoogststaande manier van propa ganda maken. Het militarisme knaagt aan de welvaart van het volk en daarom moet het verdwijnen. De ar beiders kunnen er voor zorgen, dat de oorlog onmoge lijk wordt, door solidair te zijn. De haven- en trans- IKirtarbeiders, het spoorwegpersoneel, de post- en tele graaf beambten moesten weigeren iets voor den oorlog te doen, en alles stopzetten. Dat is geen utopie, im mers er bestaat reeds een internationale bond van ha- vcn- en transportarbeiders. Met de uitnoodiging aan allen, om zooveel in ieders vermogen is te helpen strij den en de machthebbers tot de orde te roepen waar zij handelen tegen menschelijkheid en recht, eindigde preker. De heer ds. Schermerhorn zette uiteen wat de anar chisten willen en kwam tegen de bewering op, dat wet ten de menschen in toom moeten houden. Men vergeet, dat omdat er zooveel wetten zijn, er zooveel slechte toestanden worden gevonden. De wet beoogt in de eer ste' plaats de instandhouding van deze maatschappij, die zooveel menschen dwingt om tegenover elkander te staan als elkanders vijanden. De anarchisten willen een maatschappij, waarin ieder de gelegenheid gegeven zal worden als mensch te le ven. Zij hebben een groot vertrouwen m den mensch en zijn van meening dat hij geneigd is tot solidariteit. Hun is vreemd de leer neergelegd in de Heidelberger eathegismus, dat de mensch geneigd zou zijn tot het slechte. Wanneer men van die dwaling overtuigd is, kan men met overtuiging strijden voor de volledige vrijheid voor den mensch. Op deze redevoeringen volgde een uitvoerig debat, met ds. IIaars, doopsgezind predikant, die den indruk had gekregen dat de moraal op zijn kop gezet was of dat men den aanwezigen zand in de oogen wilde strooi en. De heer Nieuwenhuis had gezegd dat iemand, die zich geroepen gevoelt om een tyran te dooden, handelt uit drang van zijn geweten Debater wilde daartegen over het recht opeischen dat een handhaver der wet uit drang van zijn geweten, iemand die het gezag ondermijnt, kan dooden. De veronderstelling dat dit altijd gebeurt met bijbedoelingen gaat niet op. Spreker is overtuigd van de noodzakelijkheid dat het gezag gehandhaafd wordt. Hij herinnerde aan een zeer hoogstaand mensch, pro- lessor de Bussy die zegt dat wel niemand tegenover zijn vrouw of beste vriend zou willen bekennen, de la ge begeerten of wenschen die soms in de mensch opko men. Wanneer de kwestie zoo staat met een zoo hoog staand iemand, dan zou-hij dengene die anders beweert willen toeroepen: gij kent u zelf niet. Spreker gaat dan ook niet mee met het groote ver trouwen in het goede in den mensch. Wel wil hij er kennen dat er een drang tot het goede in den mensch is, maar meer is het waar dat hij geneigd is tot het kwade. Dat al die begeerten geen daad worden is ge lukkig. Dat komt omdat wij zedelijke menschen zijn. Kr is in den mensch een deel engel en een deel dier, het laatste dient in bedwang gehouden te worden. Het zedelijk recht van het gezag ligt hierin, dat het de menschen beschermt tegen zich zelve en tegen an deren. „Wij moeten geen regeering, geen wetten" klinkt wel heel mooi, maar spreker kon zich geen enke len samenleving zelfs niet van 3 menschen denken, waarin men de vrijheid van de een door het bestaan van den andere niet beperkt ziet, waarin men zonder wetten kan leven. Is er wel eens een samenleving geweest, waarin men zonder wetten leefde? Altijd hoort men van gezag, steeds is dezelfde natuurdrang er geweest. (Applaus.) De heer Nieuwenhuis beantwoordde ds. Haas het oerst en verklaarde dat het werk van Professor de Bus sy hem niet onbekend is, daar deze laatste een vriend van hent was. Hij meende dat de eemge gevolgtrek king die uit de aanhaling getrokken moet worden, deze is, dat een ander omdat hij niet alle motieven van iemand kent het recht mist iemand te straffen. Wat het recht van den ambtenaar betreft die uit gewetensdrang iemand meent te moeten dooden, die door de maatschappij vogelvrij verklaard is en dat zijn feitelijk alle proletariërs, die ambtenaar handelt uit andere motieven. De maatschappij moet echter dan ook weten, dat die vogelvrij verklaarde zich tegen haar keert. Wij verwachten van de machthebbers niets an ders, dan dat zij gebruik maken van hare machtsmidde len. De wet wordt niet gebruikt om de zwakken te be sehermen. Wanneer de wet die bedoeling had dan zou het zoo erg niet zijn, maar de sterke wil zich zelf versterken. Het is de bescherming van den eigendom, Het gevoel van verzet moet daarom aangekweekt worden. liet verdere deel van het debat liet spreker aan ds. Schermerhorn over. Deze zeide dat het aanhangen van de meening „de mensch is in hooge mate geneigd tot het kwade" een gevolg is van het feit dat zijn collega Haas geen goe den kijk op de menschen heeft, omdat hij geen reke ning houdt met het feit van de invloed der omstandig heden op den mensch. Als mijn collega, zeide spr., eens een tijdje kruidenier was dan zou h ijhet wel beter gevoelen. Wij dominees kunnen tenslotte wel vrijuit discusieereu, dat kan ons geen kerkeraad, zelfs geen gemeente beletten. Als de maand om is ontvangen wij ons salaris, of de oogst goed of slecht is, of men ons mag of niet. Laat ons dat toch niet vergeten. Als mijn collega echter eens kruidenier was dan zou hij wel zien hoe groot de in vloed der omstandigheid is, dan zou hij spoedig de Jannen, Pieten. Klazen en. tegen zich hebben. Dan zou hij de concurrentie leeren kennen en meer zijn best doen om een concurrentie in den grond te boren en toch zou hij misschien de eerste wezen, als hij zoo iemand er onder gewerkt had. om met een lijst voor hem te gaan loopen om hem er boven op te helpen mits hij maar geen kruidenier werd. Dit is het solida riteitsgevoel en alweer moet ik Kropshtkine aanhalen, die in zijn werk „Wederkeerig dienstbi toon" aantoont dat bij alle wezens die trek bestaat. Wanneer voor ieder het bestaan verzekerd zou zijn, dan zou de prikkel om zelf het beste te hebben niet meer bestaan. De bestaansonzekerheid drukt in hooge mate zijn stempel op het leven. Collega Haas neemt dus de mensch zooals hij lijkt, niet zooals hij is. Vervolgens wilde spreker iets zeggen over de wetten. De mensch moet tegen zich zelve beschermd wor den. Spreker wil de mensch niet voorstellen als een volmaakt wezen. Het is zeer wel mogelijk dat er in een anarchistische maatschappij nog strijd zal zijn, b. v. dat twee vechten om hetzelfde meisje. Ook daar zal steeds strijd zijn en zal er dus steeds naar hooger gestreefd kunnen worden. Thans is de anarchie voor deze wereld de hoogst denkbare vorm. Oogenschijnlijk beschermt de wet den zwakke, maar men vergeet dat het juist door die zelfde wet mogelijk is dat de hongerige rondloopt door een stad, waar alles is opgestapeld. Die zelfde wet be schermt de eigendom, den verkeerden grondslag der maatschappij. Dat alles is oorzaak dat men de men schen anders ziet dan ze zijn. De debater heeft een verkeerden kijk op het wezen der wet. Juist de wet is het middel in de hand van de heerschers om zich te handhaven. Wat het zich niet kunnen indenken in een anarchistische samenleving betreft, de debater vergat, dat wat men zichzelf oplegt, iets anders is dan hetgeen wat door anderen opgelegd v.ordt. Spreker is er van overtuigd, dat men in een anarchistische sa menleving vrijwillig met elkander kan leven, terwijl hij er vóór is om hen, die dat niet willen, de gelegen heid te geven, alleen te kunnen leven. De crisis in de S. D. A. P. besprekende, toont dan dat in den mensch de drang naar vrijheid leeft evengoed als in een vogel. De grondslag der maatschappij berust op een leugen, die grondslag moet veranderd worden, allen hebben recht op dat wat de aarde voortbrengt. Daar het 11 uur geworden was, het officiëele slui tingsuur, zag Ds. Haas van het woord af en werd de goed bezochte vergadering gesloten. Tot bestuursleden van Coöperatieve Spaar- en Voor schotbank „de Rijp" zijn herkozen als bestuursleden de hoeren W. J. ten Dam Ham, terwijl gekozen is tot lid van den raad van toezicht de heer C. Hoedemaker. Uit het verslag over het zesde boekjaar, loopende van 1 Januari tot en met 31 December 1908, blijkt, dat er een winstsaldo is van 219.881, terwijl de balans sluit met een eindcijfer van 14815.15l/2- is 9 dividend uitgekeerd. Uit Schngen. De 1ste prijs der verloting, verbonden aan de jaar lij ksche Paaschtent, mistelling, alhier, viel Donderdag op nummer 1838 ten deel aan den heer C. Kooij, Moer beek. Nieuwe Niedorp. De heer Kooij kocht het lot van den heer A. van Twuijver, in wiens collectie niet minder dan 88 prijzen vielen, waaronder o. m. 2 koeien, een boerenwagen en 13 schapen. ^Ult B oek op Langendijk De centrale antirevol. kiesvereen.in het district Alkmaar, Donderdag alhier vergaderd, stelde voorloo- pig candidaat den heer Glinderman te Alkmaar. Uit ingewonnen inlichtingen bleek het Bestuur van Groentecultuur dat de voorgenomen regeling inzake vrijwillige eigen on lerl ongevallenverz. voor den tuin bouw wel niet door de Regeering zal kunnen goedge keurd worden. Daarvoor zou noodig zijn een groot waarborgfonds. De vereeniging „de Koophandel" besloot gisteren om het veel besproken 40/100 te aanvaarden, mits de landbouwvereenigiinren zich verbinden aan het percen tage niet meer te tornen. Gasontploffing Ten'huize van M. te Roermond heeft gisteravond in een kamer een gasontploffing plaats gehad. Deu ren en vensters der kamer zijn vernield. M. kreeg c rustige brandwonden. Agentia VRIJDAG Alkm. Schaakclub, 8 uur, café Liervooag;. Aikm. Strijkorkest, 81/, uur. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Verl. Landstr. Gymn.-ver. „Kracht. 6D Vlugheid," dames-af deeling 7V481/4, heeren-afdeeling 8695 uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central. Tooneelver. „Aurora," rep. 8 uur, Verl. Landstraat. Mij. tot nut van 't algemeen, dep. Alkmaar, lezing, 8 uur „de Unie." ZATERDAG: Excelsior, repetitie, gTOote zaal, 81/, uur, Diligentia. ZONDAG. Mannenkoor Ver Z ngara, repetitie 10 am, Ceotril. Oranjefeest, M», nenko.r -«petitie zonder orkst, 1 uur, „de Unie". De werkstaking. De heeren J. P. A. ten Boekhorst, voorzitter en J. Goudsmit, secretaris vau den Bond van werklieden in net koek- en biscuitbakkersbedrijf bespraken gister avond in een stampvolle zaal van de Harmonie de werkstaking aan de fabriek van de firma Terhaal al hier. Nadat de vergadering door den voorzitter van de afdeeling Alkmaar van dien bond, den heer S. L. van Riet was geopend waarbij hij den aanwezigen een wel kom toeriep en heil verzocht kalm te zijn, zeide hij dat aan den heer Terhaak een schrijven was gezonden, waarin de gelegenheid werd aangeboden tegenover de vermeende onjuiste voorstellingen zijn verdediging te plaatsen. Voorzoover spreker wist had de heer T. niet aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. De heer Goudsmit, daarna het woord verkrijgende begon met te verklaren dat, wanneer er ooit een geval was geweest waarin de arbeiders in verzet moesten ko men tegen de tyrannie en willekeur van den patroon, het wel het onderhavige was. De houding die andere patroons aannamen in derge lijke gevallen steekt gunstig af hij die van den heer Terhaak. Dat de ongunstige toestand aan de fabriek reeds zoo lang had geduurd, schreef spr. toe aan het niet georganiseerd zijn van de arbeiders, die tot nog toe in de organisatie nimmer het middel hadden er kend om tot een lotsverbetering te geraken en zoo zij dit wel erkend hadden door den heer Terhaak belet werden, op straffe van ontslag, tot die organisatie toe te treden. Nu het hoofdbestuur optreedt om de arbeiders te leiden door met den heer Terhaak te onderhandelen om v rbeterihg in hun toestand te brengen ontdekt hij dat de meeaten zijner arbeiders bij de organisatie zijn aan gesloten. De heer Terhaak wilde voor de voldoening die Jiij aan het hoofdbestuur gaf, geen schriftelijk con tract teekenen, waarop het hoofdbestuur had aangera den op de mondelinge overeenkomst niet in te gaan; vandaar dat het laatste middel, df staking, moest wor den ter hand genomen. Spr. noemde daarna de eischen en lichtte deze toe; z i. waren deze gerechtvaardigd in verband met de voorwaarden die op andere fabrieken van dien aard bestaan en worden nageleefd. In onze nummers van Maandag en Dinsdag hebben wij de eischen en de daar op verleende concessies vermeld. Mocht de heer Terhaak Dinsdag beloofd hebben het gewijzigde contract Woensdag te zullen teekenen, toen opperde hij bezwaren waardoor hij zijn belofte brak en v.elke spr. een leugen noemde. Het hoofdbestuur had geen bezwaar bij gevallen van ziekte een verklaring van een dokter over te laten leggen, het hoofdbestuur am er genoegen mee de uitkeering bij ongevallen te laten vervallen daar de verzekering bij de ongevallen wet reeds bestaat. Nu de heer Terhaak Dinsdag ver klaard had „ik teeken toch niet" besloot het hoofdbe stuur de staking te hervatten om bedrog van de zijde van den heer Terhaak te voorkomen. Het voornemen bestaat de eischen te handhaven, er is door den heer Terhaak woordbreuk gepleegd, men kan geen waarde hechten aan de door hem afgelegde belofte, wij willen, zeide spr., het contract geteekend hebben, om te voor komen dat de arbeiders opnieuw om den tuin worden geleid. De vraag kunnen de eischen, die volgens spr. geen aderlatingen zijn, nageleefd worden, beantwoordde hij ;uet de wedervraag: moeten de arbeiders genoegen ne men met den bedrijfstoestand, zal de patroon de grondstoffen niet koopen, wanneer zij duur zijn, omdat de bedrijfstoestand slecht is? Tn aanmerking nemende dat de werkgever in quaes- tie in weelde leeft; jaarlijks 3000 inkomen heeft en de andere firmanten ieder 1500, dat de heer Terhaak onlangs nog twee villa's bouwde kan de bewering „de bedrijfstoestand is slecht" gelogenstraft worden en hebben de arbeiders met die bewering geen genoegen te nemen. Vakorganisaties worden door velen ten onrechte re volutionair genoemd. Het schouder aan schouder staan met den Christel ijken Bond van Textielarbeiders bij een onlangs te Dordrecht voorgekomen staking be wees dit ten volle. Mocht de heer Terhaak onden den Christelijken man tel waaronder hij leeft zegger. dat de arbeiders het goed hebben en humaan" worden behandeld, spr. noemt dit huichelen, terwijl hij den predikant die onderkrui pers opzoekt om bij den heer Terhaak te werken op merkt dat deze daarmee niet Christelijk handelt. De groote Voorganger zocht immers de partij Ier zwakken en verdrukten en niet, zooals ds. Wechgelaer doet, den kant der sterkeren. Verder kwam spreker in verzet tegen het optre den van den agent van politie P. Vellinga, die er ook op uit is geweest, onderkruipers voor de firma Terhaak te krijgen. Hij vroeg of dit het werk is van een poli tieagent, en teekende een woord van protest aan te gen de handelingen van ds. Wechgelaer en den agent P. Vellinga. Ten slotte verklaarde spr. dat het door hem gespro kene den toets der kritiek kan weerstaan, vandaar dat in het openbaar wordt gesproken met recht van ver dediging anderzijds. Hij hoopte dat dit optreden zou mogen leiden tot meer vrijheid en een beter leven, tot minder verdrukking van de arbeiders, waarop zij recht hebben, welk recht zij zeker zullen verkrijgen door aansluiting bij de vakorganisaties, waartoe hij de nog niet aangeslotenen aanspoorde. Daverend applaus. De heer ten Boekhorst daarna het woord verkrijgen de, zeide dat het niet de lust was tot oorlogvoeren, maar de plicht om voor de rechten der arbeiders op te komen, welke hem dreef tot het uiteenzetten der mis handelingen die jaren lang aan de koekfabriek van de firma Terhaak zijn afgespeeld. Voor hetgeen hij hier zou spreken verklaarde hij de volle verantwoordelijk heid alleen te zullen dragen. De staking is geen sport, wordt zij verloren dan lijden daaronder vrouwen en kinderen, waarvoor zoo ten zeerste moet worden ge waakt. Spr. zal zich niet wagen aan het reclame maken door het doen van schandelijke mededei lingen, hij zal zich niet leenen de denkbeeldige beschuldigingen te be spreken die rondgaan tegen het zedelijk karakter van den heer Terhaak, maar hij zal alleen een kijkje geven in de fabriek met den heer Terhaak als patroon. Jarenlang bestaat er reeds eer wrok, een ontevre denheid onder de arbeiders tegen den patroon door diens nukken en grillen. De pogingen door de vakorganisatie aangewend om verbetering te brengen in het werken aan de fabriek bleven steeds vruchteloos doordat de heer Terhaak de daarover gevoerde correspondentie immer onbeant woord liet. In bet rapport van den arbeidsinspecteur, den heer S. R. Smit, wordt o. m. verklaard dat het in de fabriek warmer is dan in een gasfabriek; de arbei- dersduur is er langer dan in eenige andere fabriek van dien aard. Spr. noemde het onhumaan van den heer Terhaak dat hij daarin geen verandering bracht ook al nadat het is voorgekomen dat een arbeider door warm te en overspanning flauw is gevallen. Handtastelijkheden komen in de fabriek nog al eens voor, onbekend is bet niet dat een dochter van den heer Terhaak een dochter van een arbeider zoo bij de haren trok dat er een aanklacht hij de justitie is ingesteld. Er is echter niets van gekomen, de heer Terhaak had toen gezegd het is me wel 300 waard als mijn doch ter niet op de bank der beschuldigden komt. De worsteling van den heer Terhaak met den man, die een geheim van een recept had en die hij als ar beider had laten overkomen, doch spoedig weer op straat gezet heeft, bewijst genoeg het karakter des heeren Terhaak. Wie der arbeiders de man die als 't ware de hoofd oorzaak is van deze staking en die de leiding der fa briek in handen heeft in den oven zou weten te laten vallen zou een gulden van den heer Terhaak krijgen, die hen verzocht hem een pak deeg op het hoofd te gooien. Deze en dergelijke dingen meer deden den voorman hel prestige geheel verliezen. Het vermelden van deze feiten noemde spr geen aan val op het Christendom maar spr. noemde ze alleen om kritiek uit te oefenen op de handeling van een Christen als de heer Terhaak die een voorman wil zijn in den kerkeraad, doch die vloekt als een ketter en an deren tot niet-geoorloofde handelingen aanspoort, zoo als de hiervoren genoemde en daardoor den naam van Christen niet waardig is. Als voorzitter van den Bond onderhandelde spreker met vele patroons over aangelegenheden als de bespro kene, doch nimmer ontmoette hij een patroon als de heer '1 erhaak. De indruk die hij bij de conferenties maakte gaf recht den arbeiders te beklagen, die moe ten werken onder een patroon zoo ruw en onhandelbaar als de heer Terhaak. Spr. trad in eenige bijzonderheden van de conferen tie van Maandagavond en bracht hulde aan den arbei der Buysman, die in het belang zijner medearbeiders toegaf den eiseh om met 3 maanden de fabriek te ver laten en verklaart dat wanneer het hoofdbestuur onder handelde met patroons op wier woorden men aankan, het dan ook wel genoegen nam met een mondelinge overeenkomst. Doch dit kon niet ten aanzien van den lieer Terhaak, die 2 jaar geleden immers zijn woord ook brak. Do organisatie vertrouwt den heer Terhaak niet, en terecht, want wilde de heer Terhaak doen wat lii.i beloofde, welk bezwaar is er dan in gelegen die be loften schriftelijk te bevestigen? Daarbij komt nog dat voor beide partijen in iedere omstandigheid een schrif telijke overeenkomst te verkiezen is boven een monde linge. Do heer Terhaak heeft ook thans ons, zeide spr., weer willen bedriegen, want in den wapenstilstand (Dins dag) waarmede desorganisatie geheel ter goeder trouw genoegen nam. plaatste hij advertenties voor ander personeel, waarmee hij woordbreuk pleegde. Wat be treft de beschadiging van de deur en de jaloeziën bij den heer Terhaak, ried hij het publiek en de werksta kers ten sterkste aan de. orde te handhaven. Wij zijn, verklaarde hij, verplicht dit te doen, de strijd is te ern stig, wij moeten eerder tegen baldadigheden opkomen, om de steun van het publiek niet te verliezen. Omtrent het door den vorigen spreker genoemde op treden van den agent Vellinga, zeide spr., dat de com missaris van politie hem gevraagd had hem direct te waarschuwen ingeval de politie onbehoorlijk optrad. Verder merkte spr. op dat de heer Terhaak de ar beiders ook belette lid te worden vau de Chr. Patrimo nium, uit vrees dat men in die vereeniging zou verne men van zijn onchristelijk optreden in de fabriek. Spreker bracht verder nog hulde aan een uit Hoorn overgekomen arbeider die, vernemende dat de oproep van werkkrachten aan de koekfabriek het gevolg van een staking was van verdere sollicitatie alzag. Zonder ij del te willen wezen verklaarde spr. dat de zaak er mooi voor stond, doch mocht zij niet gelukken, (ian zal de boycot worden aangevraagd bij het Neder- landsche volk. Ten slotte drukte spr. den wensch uit dat het niet zoover zal komen maar dat de heer Terhaak zal toege ven aan de redelijke argumenten van de vakorganisa tie. Daverend applaus. De voorzitter sprak daarna nog een kort woord in rband met de staking, daarbij de verraders lakende, dank zeggende aan de ouders die hunne jongens geen onderkruipers hebben willen laten worden, het optre den van den agent Vellinga veroordeelende en ten slotte een ieder aanmanend de orde te handhaven met kalm te en overleg den strijd te strijden, opdat de overwin ning zou zijn aan de zijde der arbeiders. De door den voorzitter voorgestelde motie, behel zende afkeuring van de handelingen van den heer Ferhaak. werd bij acclamatie aangenomen. De collecte, aan het eind der vergadering gehouden, bracht 7.011/2 op. Er komen verschillende klachten over de houding tier politie, die het vermoeden wettigen, dat er wel met wat meer tact en met wat meer kalmte van die zijde kon zijn opgetreden. Wij hebben reden te gelooven, dat dit in den vervolge zal verschieden, terwijl het ge val. waarover in het ingezonden stuk in dit nummer wordt gesproken, bij den commissaris in onderzoek is, oil er procesverbaal zal worden opgemaakt, zoodat kan blijken of en inhoeverre de beschuldiging waar is en er een strafbaar feit is gepleegd. Tntusscben meenen we ernstig te moeten aanraden de taak van de politie niet te bemoeielijken en zelf gevaar op te loopen door deel te nemen aan volksop- loopen. Men houde zich en zijn kinderen er buiten, voor zoover men niet bij het geval betrokken is. En vin jijde lei p-.lit'e èn van de zijde der sta kers zal alles gedaan worden om daden van geweld te voorkomen. Laten de menschen, van welken stand ook, die met de zaak niets noodig hebben en enkel door nieuwsgierigheid worden gedreven dit goede voorne men nu niet verhinderen. Gisteren is er in de woning van den heer Lang in de I orestusstraat een ruit ingegooid. De heer Lang werkt in de fabriek van den heer Terhaak en herbergt eeni ge personen van buiten, die daar eveneens werken. Van avond wordt een openbare vergadering vanwege den bond in Egmond aan Zee gehouden, Maandag avond vermoedelijk weer hier. De stakers bevinden zich een groot deel van den tijd ju het gebouw de Voorwaarts, waar zij met gezel schapsspelletjes als schaken en dammen elkaar bezig houden. De minister van marine, waarnemend minister van oorlog, heeft, blijkens mededeeling in de Stct. (no. 78), goedgevonden o.a. tot leden te benoemen in de com missie, door welke ui dit jaar het examen voor toela ting tot de Koninklijke Militaire Academie te Breda zal worden, afgenomen de heeren A. Bcytendijk en C. Alter a, hoofden van onderwijs bij de Cadettenschoolde eerste-luitonants 1 an den staf der infanterie M. L.' de Boer, J. A. Huis- ken^ en A. H. P. Biaauw. alsmede de heeren P. M. de Wolff, C. van Buysen, H. de Noo en J. Cockallen leeraar bij de Cadettenschool den heer J. L. G. Be- Ion je, leeraar aan de Rijks-hoogore burgerschool met vijfjarigen cursus te Alkmaar. Hat onderzoek n?ar de bedrevenheid in het recht lijnig teekenen zal plaats hebben door deti eerste-lui- tenant J. A. Huisken. Tot predikaat bij de Ned. Here. Gsmeeicte alhier in de vsctture-Guidenfrrm is beroepen de heer T. Kloos terman te Nieuw-Buinen. Door ds. de Pree te Hoogmade is het beroep naar de Ntd. Hervormde Kerk alhier aangenomen. De afdeeling Alkmaar van den Bond voor Staats- pensienneeri <g heeft tegen Dinsdag e.k. in de Har monie i-na vergadering belegd, vruar ais spreker op treedt de heer Fsaos NeUcher. lid van het hoofdbestuur van den bond. N* afloop der rede voor ieder gelegenheid tot hrt stellen v*n vragen. In de Prinrenzswl ten stadhuize alhier. was heden morgen en is morgenochtend van 10—2 uur gelegen heid gratie het geschenk te bezichtigen, öt.f de Noord- Holiandsche vrouwen sullen geven aan H. M. de Koningin- Het :s een zilveren papgarnituur op e n fraai zil veren bl«d. Da verschillende stukken zijn versierd gedeeltelijk met gedreven, gedeeltelijk met gegraveerde emblemen, saDgebracht op hoogst artistieke wijze en getuigend van oatv; k«Iden zin voor schoone ïijneD. H t bijbefeoorend xilverea blad prijkt in het midden mtt hst g> graveerde wapen d«r provincie Noord-Hol- li»ad tn daaromheen, iar.gs den rand, wapens van de b«l& g: ijkste gemeenten in de provincie Noord-Holland. Bij sender groot was het getal dergenen, die het kostbare gerch-nk i ocgensohouw kwamen nemen. D i Dolls-rprinaes komt hier in Alkmaar en wel den vijft enden April in de Harmonie. O getwijfeld zul deze aardige operette met ha*r leukt wijsjes o. a. hot bekende ringelreikenook hier vec-1 publiek trekken.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2