DAGBL AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. £5™ *ich ui"lnite"1 de No. 78 Honderd en elfden Jaargang. 1909 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. ZATERDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 3 APRIL Onbekend maakt onbemind. BINNENLAND. Telefoonnummer 3. Eerste Kamer. I weede Kamerverkiezingen. De blijde verwachting gemengd nieuws. Arm kindje. Spreeuwen vangen. Treurig ongeluk. Verdronken. Uit de S. D. A. P. en de S. D P. Uitverkocht. Een prins en eene prinses. Uit Schermerhorn. Uit Heer Hugowaard. Aangeteckende brief gestolen. Uit Oterleek. Uit Permerend. Uit Wlerlngerwaard. Duizend wagons. ODRANT, Tiet „Soerabaiasch Handelsblad" klaagt opnieuw over liet gebrek aan ambtenaren in Indië en betoogt, dat de juiste maatregelen niet worden toegepast om daarin verbetering te brengen. Men wil zoo zegt dit blad de mensehen paaien door hun meer geld te bieden, door een subsidie te verleenen. Lokken met geld vooraf en geld naderhand onze Soerabaijasche collega acht dat een geheel verkeerde methode. Wat dit blad wil, het is den staatsdienst aanlokkelijk maken door den kwaden reuk weg te nemen, waarin het Indisch ambtenaarschap staat. De ambtenaar moet weten dat zijn positie vast is, dat hij niet overgeleverd is aan willekeur van superieuren, dat hij in zijn stre ven naar de hoogste rangen niet gehinderd wordt door een overmachtig nepotisme, dat het niet langer klach ten regent over de oneerlijkheid der Regeering in zake waardeeriug van diensten, bevordering en salariëering. Wij zullen niet ontkennen, dat het blad daarin gelijk heeft, dat er in deze toestanden verbetering moet wor den gebracht. Het is zeer wel mogelijk. Doch wat wij beslist ontkennen, het is dat door dergelijke verbete ringen het aanbod van Nederlandsche arbeidskracht voor Indisch bestuursweTk belangrijk zou stijgen. En waarom gelooven wij niet aan de deugdelijkheid van dit middel? Omdat deze verbetering, blijft men het te genwoordige stelsel volgen, eenvoudig niet komt ter kennis van de belanghebbenden, omdat deze verbete ring ten slotte dus de ooren van de menschen, die zich voor arbeid zouden kunnen aanbieden, niet bereikt. Wil men meer aanbod van arbeidskracht (zoowel voor staatsdienst als voor particulier werk), wil men tevens meer belangstelling van den Neder]andschen ondernemer en geldbelegger voor Indië, dan is er maar één weg: dat men Tndië door Nederland laat ont dekken. hl Nederland kennen wij Indië niet en rekenen wij niet met Indië. Velen zal deze stelling overdreven voorkomen. In vele kringen in Den Haag en Amsterdam ontmoet men iederen dag Indiërs of oud-gasten, in Apeldoorn, Arnhem, Haarlem, Nijmegen en Breda zijn er buurten, waar men zich in Indië zou kunnen wanen. Zeer juist. Doch naar onze vaste overtuiging zijn dit uitzonderingen, die den regel bevestigen. Op het platteland kent men Indië weinig en in de andere ste den ontmoet men de Indiërs slechts zelden. En in elk geval merkt men niets van Indië, interesseert de over-, overgroote meerderheid zich niet voor Indië. Indien het mogelijk ware een enquête in te stellen naar wat men, d. z. 5,000,000 van de 5V2 millioen Ne derlanders, van Indië weet, zou men naar onze vaste overtuiging tot verbluffende resultaten komen. Men weet dat het er warm is en nog een paar bizonderhe- den. Voor de rest: niets. Het dagblad-lezend publiek slaat de Indische berichten met groote regelmaat over, als de Kamer Indische zaken bespreekt luisteren de le den even slecht als het publiek, kortom men rekent in het ILollandsche dagelijksche leven met enze groote kolonie in den regel heel weinig. Is het wonder, dat onder deze omstandigheden vele jongelui niet op het idee komen naar Indië te gaan, niet mgt Indische mogelijkheden rekenen? Is het won der, dat zich zoo niet voldoende candidaat-ambtenaren voordoen evenmin als er voldoende aanbod is van an dere arbeidskracht, van ondernemingsgeest en kapi taal? Neen immers. Men moest Indië aan de Nederlan ders bekend maken. En niet met drooge oproepingen of advertenties maar in den nieuwen stijl: door kine- matograaf-voorstellingen, door ruime verspreiding van fotografieën, door een schitterende, rondtrekkende ten toonstelling die overal Indië moest doen kennen, door een plaatsingsbureau en door de mogelijkheid voor bo nafide verslaggevers te openen over Indië uit eigen aanschouwing in de dagbladen te schrijven, door alle andere middelen, die den modernen mensch ten dienste staan om iets den volke bekend te maken, om reclame te maken. Dit alles ligt zoo verbazend voor de hand. Het spreekt zoo van zelf dat onbekend onbemind maakt, volgens het oude spreekwoord. Het is zoo iederen dag weer op te merken, dat Nederland Indië niet vruchtbaar kan maken, omdat Nederland als geheel Indië niet kent. Dit alles ligt zóó voor de hand, dat men zich verbaasd afvraagt: Maar waarom daarin geen verandering ge bracht? Maar waarom niet direct deze zaak in grooten stijl ter hand genomen? Een groot bedrag, voor deze zaak bestemd, zou zeker niet het minst goed besteede gedeelte van de geheele begrooting zijn, waar het der welvaart van Indië en van het moederland in even hooge mate ten goede zou komen. Het schijnt, dat men dit aan „Koloniën" nog altijd niet heeft opgemerkt. Daar heeft men het te druk met de kleinere dingen om deze groote waarheid onder de oogen te zien. Daar zal men het zaken doen ook te weinig kennen om te weten dat een goed zakenman dit onderdeel van zijn taak in de eerste plaats ter hand zou nemen. in Duitschland schijnt men het indertijd wèl begre pen te hebben. Daar heeft men ten minste plotseling een handelsman aan het hoofd van koloniën geplaatst, omdat men begreep, dat met geroutineerde ambtenaren alléén een kolonie niet bestuurd kan worden. In Nederland is dit waarschijnlijk niet noodig. Hier hebben de ambtenaren niet zoo'n macht. En als de ge wone ambtenaren aan „Koloniën niet begrijpen welke groote belangen er aan een actie als de door ons aan geduide verbonden zouden zijn, wij hebben tegenwoor dig een minister, die terecht als een bekwaam man met een ruimen blik algemeen gewaardeerd wordt, ook door zijn politieke tegenstanders. Moge deze excellentie evengoed als Excellenz Dern- burg begrijpen, dat men soms nieuwe paden moet in slaan en dat voor dit inslaan thans het psychologische moment gekomen is. Doet de heer Idenburg dit, dan zal spoedig van een onvoldoende aanbod van arbeids kracht voor Indische bestuursambtenaren geen sprake meer zijn, dan zal zeker de overgroote meerderheid, die immers in Nederland zoo gaarne binnenvalt in de vei lige haven van een staats- of gemeentebetrekking, dat ook in Indië gaarne willen doen. Goedgekeurd werd gisteren de naturalisatie van M. H. Kessels en 62 anderen. Mede worden goedgekeurd de wetsontwerpen tot vaststelling van het slot der rekening van uitgaven en ontvangsten van Curaeoa over 1905. Alsvoren van Suriname 1904. Do verhooging van de begrooting van uitgaven van Nederl-Indië voor 1909 (subsidie Brusselsche tentoon stelling). De minister van Koloniën verzekert, dat ook door de ifegeering zoo veel mogelijk de Zondagsrust zal worden bevorderd. Overleg zal worden gepleegd om de Nederl. afdeeling op de Brusselsche tentoonstelling- Zondags te doen sluiten. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Heffing van personeele belasting wegens motorrij tuigen. De minister van Einanciën vindt de voorgestelde be lasting volstrekt niet te hoog. Het geldt hier een be lasting van de „mannen van sta vast," van de prima, prima belastingschuldigen. De heer Van der Feltz betoogt, dat van oudsher be lastingheffing een daad van wetgeving is. Belasting heffing bij algemeenen maatregel van bestuur is, ge lijk spr. met citaten tracht aan te toonen, in strijd met ons staatsrecht. De Minister antwoordt, dat, waar de grondslagen en wijze van heffing in de wet zijn opgenomen, het ge heele betoog van den heer Van der Feltz vervalt. Van willekeur is hier geen sprake. Daarvoor bestaat niet het minste gevaar. Dat de Automobielclub vleze geheele wet verkeerd acht is duidelijk. Het zijn pleiters in eigen zaak. Al die adviezen van belanghebbenden acht de minister niet betrouwbaar. Het wetsontwerp wordt daarna zonder stemming aangenomen. Verhooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1909 ter verbetering van de rivier de Waal. De heer Van den Biesen behoort tot die leden, die in het Voorloopig Verslag bezwaren geopperd hebben tegen het belemmeren van toegangswegen en het aan leggen van dammen en kribben, waardoor bedrijven zullen worden geschaad. Uitvoerig betoogt spr., dat oude herkomsten en ge bruiken rechten scheppen, welke de Regeering niet mag aantasten. De heer Ilavelaar betwist niet, dat de oeverbewoners rechten hebben, maar vraagtwat wordt er aan die rechten te kort gedaan. Geen enkel recht wordt door deze wet gekrenkt of aangerand. De minister van Waterstaat heeft met genoegen de instemming van den bij uitstek deskundig-en vorigen spr. gehoord. Waar er blijkens het verslag nog voor standers van het groote plan zijn zet de minister uit een, dat met het kleine plan het beoogde doel kan wor den bereikt. De regeering denkt er niet aan om de oeverbewoners af te sluiten. Het wetsontwerp wordt daarna zonder stemming aan genomen en de Kamer scheidt tot nadere bijeenroe- ping. De Protestantsche Kiesvereeniging te Heer-Hugo- waard heeft met slechts 1 stem meerderheid den aftre denden heer Van Foreest candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. De heer Er. Netscher verkreeg de an dere stemmen. Gisteren zijn te 's-Gravenhage in de Maliebaan op gesteld de stukken geschut, bestemd tot het lossen der mmuutschoten ter aankondiging van de vervulling der blijde verwachting. De stukkon, een drietal snelvuurkanonnen met een "ynutiewagen, ziJn geplaatst aan den ingang van de Mahebaan bij de Boschbrug, met de monden gekeerd naar het achtergedeelte van de Maliebaan. Een schildwacht der veld-artillerie bewaakt het ce- -schut. Hef voornemen om ter gelegenheid van de aan staande blijde gebeurtenis vreugdeschoten voor het pa leis het Loo te doen lossen, is opgegeven. Het lossen Het huldeblijk van de officieren van het Indische leger, aan te bieden is gereed en bestaat uit een gou den kopje en bord; op beiden is gegraveerd een Indisch In een onbewaakt oogenblik is gistermiddag een 3- jarig meisje, in de ouderlijke woning in de Javastraat in een kuip met bleekpoederwater gevallen. Nadat te vergeefs gepoogd was, de levensgeesten weder op te wekken is door een ontboden geneesheer de dood van het kind geconstateerd. In de jongste nachten zijn door agenten van de Haagsche politiehondenbrigade herhaaldelijk personen bekeurd voor 't vangen van spreeuwen met slagnetten in het lage hout in den omtrek van den Waaldorper- weg. De honden bewijzen daarbij uitstekende diensten, zij doorkruisen het hout en verraden door blaffen de aanwezigheid der stroopers, die zonder deze hulp voor de agenten door de duisternis niet waarneembaar zijn. Spreeuwen zijn door de wet beschermde vogels. In dezen tijd van het jaar houden zij zich bij vluchten van houderden 's nachts in 't lage hout op en zijn daar met de hand te grijpen. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van een der patroons der Utrechtsche loodwitfabriek aan de Hoogelanden te Utrecht, was er eergisteren feest in de fabriek. Omstreeks 2 uur werd de feestvreugde op droeve wijze verstoord. Een 50-jarig oppassend werk man viel van een steenen trap in de fabriek, met het noodlottig gevolg, dat de ongelukkige voor dood bleef liggen. De ontboden geneesheer constateerde schedelbreuk. De 61-jarige W. E. de la Rie, een bekende kellner in het Café „Zomerzorg" te Leiden is Donderdagavond terwijl hij uit den Rijnburgersingel zijn hoed zou ha len die er was ingewaaid, verdronken. Naar het II b 1 d. verneemt moet het Bureau van de Internationale te Brussel hebben besloten, aan het e.v. Internationaal Congres voor te stellen, de S.D.P. niet toe te laten, naar aanleiding van de weinig tege moetkomende houding door haar aangenomen tegen over de bemiddelingspogingen van het bureau. Omtrent de vergadering van de Utrechtsche afdee ling der S.D.A.P. verneemt het blad nog, dat er heftig debat is gevoerd tusschen hen, die mi. Mendels nu maar weer candidaat willen stellen voor Raad en Sta ten, omdat hij de sterkste kracht van de sociaal-demo cratie in Utrecht is en de anderen, welke zich daarte gen verzetten op grond van de overweging, dat nog niet hekend is, of mr. Mendels al wel bedankt heeft als lid van de nieuwe partij. De laatsten behielden bij de stemming de overhand. De minderheid is nu van zins, mr. Mendels te vragen weer als lid tot de S.D.A.P. toe te treden. Nog vóór het referendum der S. D. A. P. de Deven- ter-congresbesluiten had bekrachtigd, werd door in vloedrijke personen in de soc.-dem. vrouwenclubs een poging gedaan, om de clubs, die in sommige plaatsen reeds vrij sterke organisaties zijn, los te maken van de S. D. A. P. door het S. D. A. P.-lidmaatschap niet lan ger voor de leden verplicht te stellen. Van de zijde der redactie van het orgaan dèr clubs: „De Proleta rische Vrouw" en door sommige hoofdbestuurders werd tegen die poging sterk front gemaakt. Het gevolg was dat de voorstellers van de losmaking der clubs van de S. D. A. P. van alle verdere pogingen afzagen, om een tollen strijd binnen de clubs te vermijden. De vrouwen, die thans de Soc.-Dem. Partij zijn binnengtrokken, hebben dientengevolge de clubs verlaten, hetgeen m sommige plaatsen een belangrijken uittocht beteeken- de. De Leidsche afdeeling heeft zich zelfs geheel af gescheiden van den Bond van Soc.-Dem. Viouwenclubs en zich bij de Soc.-Dem. Partij aangesloten. Het schijnt, dat de uitgetredenen niet zullen over gaan tot het vormen eener nieuwe vrouwen-organisa tie, althans door personen die in dezen leiding geven, wordt zulks onnoodig geacht. 't Is dezer dagen gebeurd in een onzer schouwburgen, dat iemand binnenkomt en tot den bureaulist zegt: „Geef mij twee stalles-plaatsen?" waarop de bureaulist antwoordt,,'t Spijt me, meneer, alles is uitverkocht. We hebben alleen nog maar vrijbiljetten." Lo Vroomshoop is het echtpaar Prins gezegend met de geboorte van een jongen en een meisje, die Hendrik en Wilhelmina gedoopt zijn. lot voorzitter van de Tuinbouwvereeniging „Scher merhorn en Omstreken" is benoemd de heer P. de Boorder alhier. rijdagavond werd in het lokaal van den heer Pijper een algemeene vergadering gehouden van de leden der Coöperatieve Boerenleenbank. Na opening der vergadering door den heer Jc. Met, voorzitter van den Raad van Toezicht, die aan ruim 40 aanwezigen een woord van welkom toeriep, werden door den heer Wb. van Slooten de notulen der vorige vergadering gelezen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Hierna verkreeg de heer Akkerman, kassier, het woord, voor het uitbrengen van financiëel-verslag, voor zooverre betrof de rekening en de balans. De voor naamste cijfers waren reeds op de keerzijde van het convocaat afgedrukt; er is over 1908 een winst ge maakt van J 135.74, zoodat het reservefonds steeg tot j 373.16. De rekening zal worden nagezien door een commissie bestaande uit de heeren C. Kooy, J* Best, J. Smak. Bereids ontvangt reeds de kassier'den dank der vergadering. In een zeer opgewekt verslag werd vervolgens door oen lieer P. Wonder Pz. een overzicht gegeven van het werken der instelling. Meer en meer mag zich de Bank verheugen in het vertrouwen der burgerij, steeds mag met vreugde worden geconstateerd, dat de Bank in bloei toeneemt. Trots het vertrek van een tweetal le den steeg het ledental van 63 tot 73. De kassier was zeer ten genoegen van Bestuur, den Raad van Toezicht en van de Inspectie werkzaam. Hulde werd ook ge bracht aan den heer Van Slooten voor zijn belanglooze toewijding aan de zaak. Het aantal uitgegeven'spaar- bankboekjes bedraagt 91. Naar de Centrale werd 19 maal geld gezonden, 11 maal opgevraagd. De inlage vermeerderde met ruim 1/3. Bestuur en Raad van Toe zicht behielden hunne ledenomtrent borgstelling door buiten de gemeente wonende personen werd nauwkeu rig onderzoek ingesteld. Spr. meent te mogen consta- teeren, dat de Bank geen enkele onsoliede post heeft uitstaan. Zeer worden de algemeene medewerking en de steun gewaardeerd, opnieuw wordt aller belangstel ling en steun gevraagd. De bank worde een der nuttig ste instellingen in onze gemeenten. Door den voorzit ter wordt den heer Wonder de dank der vergadering gebracht, wat een krachtig applaus uitlokte. Bij de verkiezing van een Bestuurslid en een lid van den Raad van Toezicht, werden respectievelijk de hee ren P. Wonder en K. Ploeger met bijna algemeene stemmen herkozen. Beiden laten zich de keuze welge vallen en danken voor het in hun gestelde vertrouwen. Op voorstel van het bestuur wordt met algemeene stemmen besloten de rente voor spaargelden vast te stellen op 31/4 die voor voorschotten op 4J/2 Het vorige jaar waren deze cijfers 31/2 en 5. De nieuwe rentevoet wordt beschouwd te zijn ingegaan op 1 Jan. 1909. Het salaris van den kassier wordt op voorstel van het Bestuur vastgesteld op 125. De credietaanvrage bij de Centrale wordt vastge steld op ten hoogste 20.000 gld. Door den heer Van Slooten wordt omtrent dit punt nader toegelicht, dat de Bank tot nog toe zich in hoofdzaak kan redden met de ingebrachte spaargelden, een hoogcr bedrag dan J 10.000 credietaanvrage is nog niet noodig geweest. Mocht er meer dan 20.000 bij den Centrale aange vraagd moeten worden, wat zich echter niet laat den ken, dan kan een algemeene vergadering worden uit geschreven. Bij de rondvraag komt ter sprake of het verleenen van presentiegeld aan de bestuursleden en de leden van den Raad van Toezicht niet wenschelijk geacht moet worden. Bestuur en Raad van Toezicht verklaren echter dit niet te verlangen, met genoegen wordt ge zegd, wijden we ons belangloos aan de zaak. Onder krachtig applaus wordt nu van uit de vergadering een hartelijk woord van dank gesproken aan Bestuur en Raad van Toezicht. Statuten en Iluish.-reglement worden den leden gra tis verstrekt. De voorzitter sluit met een passend woord de verga dering. Het Dames-comité voor het huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft te beschikken over 225, door vrijwil lige bijdragen bijeengebracht. Dit geheele bedrag zal, volgens den wensch van H. M. de Koningin, geheel ten 'goede komen aan de alge meene armen der gemeente. Vermoedelijk uit de brievenbus van de firma C. Co., in de Reederijstraat te Rotterdam, is een kennis geving van een aangeteekenden brief gestolen. De ken nisgeving was bestemd voor de firma C. Co. in de Wijnstraat, en werd abusievelijk in de Reederijstraat bezorgd. Den dief is op het postkantoor, na afgifte der kennisgeving, de daarop betrekking hebbende aange- teekende brief uitgereikt. In dezen brief bevond zich een aandeel groot 1000 van de Tabak-Maatschappij Silau Asah. De heer E. Grim werd herkozen als voorzitter der commissie tot wering van schoolverzuim. Gisteren had, onder vele teekenen van belangstelling de plechtige teraardebestelling plaats van den Wel- Eerw. heer A. H. E. Wenner, in leven Deken en Pastoor te Purmerend. Het Dagelijksch Bestuur der gemeente was mede tegenwoordig. Door de rijzinnige Kiesvereenigyig alhier is met 19 tegen 8 stemmen tot candidaat voor de Tweede Ka mer gesteld de heer Frans Netscher te Santpoort; de overige 8 waren op Jonkhr. Mr. P. van Eoreqst uitge bracht. De meerderheid, die de heer N. verwierf, kwam onte genzeggelijk door zijn ijveren voor het werken van den Bond van Staatspensioneering, met welks beginsel de heer an I. blijkens een schrijven niet in allen deel kon meegaan. I )cze week werd in dit seizoen, door den heer O. Trompetter, groothandelaar in groenten te Noordschar- woude, zijne 1000ste wagon naar het buitenland ver zonden. Uit St. Pancras. Het muziekgezelschap „Concordia" te St. Pancras heeft Donderdagavond in het lokaal van den heer P. Greeuw een uitvoering gegeven. De zaal was flink bezet. Door het gezelschap werden een tiental muzieknum mers ten gehoore gebracht, waarvan het publiek ten zeerste heeft genoten; er werd mooi gespeeld. Tusschen deze muzieknummers werden op het too- neel een drietal voordrachten gehouden, welke evenals de muziek luide werden toegejuicht.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1