STADSNIF.U WS. Oeineenteraad van Alkmaar. Staatsloterij Trekking vr.n h ihr, 1000 No. 1839. 400 nos. 7396, 8547, 16259. 200 no. 7033, 15837, 20933. 100 nos. 140, 4321, 4951, 5480, 5883, 8209. Oranjefeesten. Uit Bergen. Benoemd. Uit Purmerend. Van Texel. VERGADERING van den c-p Woensdag 7 April 10(39, 's nam. 1 uur. Kegelconcours Diligent!*» Laftiie Berjghtf te Hoorn evenals Pieter R., dat de wagen zonder licht niet gereden maar gedragen werd en dat de verbali sant Eelro van der Veen zijn verklaringen niet juist had weergegeven. Dezelfde getuigen als in de vorige zaak waren gedagvaard met bijvoeging van Pieter R., beklaagde in de vorige zaak. Uit het getuigenverhoor bleek opnieuw, dat ook deze beklaagde zich aan meineed heeft schuldig gemaakt. Eisch: 6 maanden gevangenisstraf. (Wordt verTolgd). GEMENGD NIEUWS Uit Helloo. Gisteravond gaf de Gemengde Zangvereeniging „Harmonie," onder leiding van den heer P. Ooijkaas, in de eivolle zaal van den heer J. Ruiter, eene openba re uitvoering, die als uitstekend geslaagd mag worden vermeld. Niet alleen het 10-tal zangnummers werd keurig uitgevoerd, maar ook de operette „de ware Jo zef," welker inhoud bijna gelijk is aan die van de be kende novelle „Krates" van Justus van Maurik, viel zeer in den smaak. Het tooneel, de kleeding en de mimiek, dit alles liet niets te wenschen over. Geen wonder dat een daverend applaus den spelers ten deel viel en allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. Een woord van dank voor de opoffering zich getroost door de leden van „Harmonie" is hier dan ook voorzeker op zijn plaats. De voorzitter zal straks een onderzoek instellen. De vergadering wordt gesloten, om na een pauze een vergadering in comité te houden ter vaststelling van het kohier van den Hoofdelijken Omslag. De bewoners van de Breedstraat hebben besloten met de Oranjefeesten een versierde muziektent in de straat te plaatsen, deze 's avonds te verlichten en een muziekcorps erin te laten spelen. De staking. Gisteravond heeft een der werklieden, een onder kruiper, zich bereid verklaard niet meer aan den ar beid te zullen gaan. Hij is vanmorgen niet aan werk gegaan. het De leverantie van 400 M8. grint voor de gemeente wegen, onder welke leverantie tevens is begrepen het brengen van het grint over de wegen en in de hokken, is gegund aan den laagsten inschrijver, den aannemer Oldenburg Jbzn. alhier, tegen den prijs van 3.65 per M3. Over een vrij uitgestrekte oppervlakte had gister middag ruim 1 uur, aan den Loudelsweg, achter het perceel van den heer Maschmeijer, een boschbrand plaats, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doch gelukkig spoedig door rappe handen, met spade en schop gewapend, kon worden gebluscht. Eenige kinderen, die met lucifers speelden, schijnen den brand veroorzaakt te hebben. De brandweer, die gealarmeerd werd, was spoedig met materiaal ter plaatse, doch behoefde niet werkda dig op te treden. Onze oud-stadgenoot, de tot majoor bij het 4e inf. benoemde kapitein G. Snellen, krijgt Leiden standplaats. reg. tot Op dc eierenmarkt werden gisteren aangevoerd 100 kievitseieren, waarvoor een prijs van 22 cents per stuk werd gemaakt. Gistermorgen ongeveer 4 uur landde nabij de hof stede „Welbedacht" in Spang een luchtballon, bemand met 3 personen, waarvan één professor. Den vorigen dag te Berlijn opgestegen met Schot land tot bestemming, waren ze in verband met den wind en het verlies van ankers verplicht, hier neer te dalen. De ballon werd op een boerenwagen en een driewielde kar naar den haven en verder per stoomboot ..Dageraad" naar Den Helder vervoerd. Op het om hulsel las men den naam „Betzold." Examen hoefbeslag, Ook dezen winter heeft de afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Land bouw een cursus in practisch en theoretisch hoefbeslag gehouden. Bij 't op 5 en 6 April gehouden eindexamen werden o. a. diploma's toegekend aanA. Brinkhorst te Beverwijk, A. Huisman te Alkmaar, K. de Reus te Winkel en N. Roodenburg te Uitgeest. Uit Heer Hugowrard. De Raad dezer gemeente vergaderde hedenmorgen 11 uur onder voorzitterschap van den heer P. Wonder Az„ burgemeester. Na opening der vergadering en vaststelling der no tulen, wordt mededeeling gedaan dat de heer J. Her mes eervol ontslag vraagt als onderwijzer aan school 2 wegens zijne benoeming te 's-Gravenlande, ingaande 1 Juni 1909. f>it ontslag wordt zonder bespreking verleend. De 5 boomen die volgens het besluit in de vorige vergadering zullen worden gerooid, zijn gegund aan den heer Mastenbroek te Veenhuizen voor 36. De door den Rijksbetaalmeester aan den ontvanger gedane betalingen worden voorgelezen en evenals de voorgaande mededeeling voor kennisgeving aangeno men. De Gezondheidscommissie te Hoorn stelde voor de woningen, thans in gebruik bij Jb. Koning, K. Blom en de wed. W. Vader onbewoonbaar te verklaren. Dit schrijven wordt gesteld in handen van den gemeente opzichter ter fine van advies. De Centrale Gezondheidsraad te Utrecht, berichtte de vacature in de gezondheidscommissie, ontstaan door het ontslag verleend aan den heer Hengeveld, en ver zocht den Raad een voordracht in te dienen. Het Hoofd der School meldde de aanneming van zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van school verzuim. De heer Hemke gaf kennis dat hij voor de benoe ming bedankte. De commissie tot wering van schoolverzuim in wijk Iberichtte dat benoemd was tot voorzitter de heer P. Appel en tot secretaris de heer G. Smit. De commissie in wijk III eveneens dat tot voorzit ter was benoemd de heer A. Groenland en tot secreta ris do heer A. van Asperen. Het verslag dezer commissie van school III en id. van school II werden voorgelezen. De verslagen van de commissie voor het herhalings onderwijs aan de vier en het verslag van de plaatselijke schoolcommissie werden voorgelezen. Uit het proces verbaal van kasopname d.d. 25 Maart bleek dat toen in kas was 1888.79, hetwelk was conform de boeken en stukken. De Centrale Gezondheidsraad te Utrecht berichtte dat in de vacature moet worden voorzien, ontstaan door de periodieke aftreding van de heeren van den Berg en E. Kluwer met verzoek een aanbeveling in te dienen. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter stelt voor als keurmeester voor het vleesch te benoemen den ambtenaar Holstein, daar de veearts te laten komen iedere maal 4 kost. De heer v. Slooten vraagt of de heer Holstein staat is te keuren. De voorzitter geeft inlichtingen, gesteund door voor beelden, waarna het voorstel zonder hoofdelijke stem ming wordt aangenomen. De voorzitter maakte den raad opmerkzaam dat de jaarwedden van de armvoogden zijn verhoogd met 25 voor ieder, toen is echter niet bepaald den datum van ingang van dat besluit. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit te re kenen als te zijn ingegaan 1 Juli 1908, wat zonder be spreking wordt goedgevonden. Als datum waarop de sollicitanten naar de betrek king van onderwijzer aan school 2 hunne stukken moeten hebben ingeleverd wordt bepaald 1 Mei. In de plaats van den heer Hemke, als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aan school I, wordt benoemd de heer Jac. Met. 1 heer v. d. Oord merkte op dat de muur aan de Noordzijde van het Raadhuis zoo afsteekt bij het an dere gedeelte. Stnatspensionrcïng De heer Frans Netscher te Santpoort hield gister avond in de Harmonie eene lezing over Staatspension- neering. Nadat de heer Verkuijl als voorzitter van de afd. Alkmaar van den Nederl. Bond de aanwezigen welkom had geheeten en in het bijzonder den spreker, gaf hij den laatsten het woord. De heer Netscher begon met te verklaren, dat hij met genoegen de uitnoodiging had aangenomen om over dit zoo belangrijke onderwerp eenige oogenblik- ke-n te spreken en stelde daarna de vraag of het niet vreemd was dat het nu nog noodig geoordeeld moest worden te moeten spreken over het toekomstig lot van ouden van dagen en gebrekkigen. De noodzakelijkheid hiervan vond spr. in strijd met de Christelijke leer, welke reeds achttien eeuwen lang verkondigt „hebt uw naasten lief als u zeiven". Erkennen velen dat er ouden van dagen zijn die arm en gebrekkig zijn ten onrechte gaan velen uit van de redeneering, dat het eu vel niet zoo groot is en dat wettelijke maatregelen tot leniging van dien nood daarom niet zoo noodig zijn. Voordat in Engeland in 4 maanden tijds een wet op staatspensionneering tot stand kwam, hoorde men daar dezelfde redeneering, maar gebleken is, se dert 1 Januarit j.l., dat meer dan een half millioen menschen boven de 70 jaar geholpen moesten worden. Spr. durfde voorspellen, dat in ons land niet honder den, maar duizenden door zulk een wet gebaat zouden worden, waardoor de totstandkoming gebillijkt zou zijn. De redeneering van velen die zeggen, dat de Staat niet voor die ouden van dagen heeft te zorgen, doch dat die verzorging alleen aan de particuliere liefda digheid moet worden overgelaten en dat ieder zijn weg maar moet banen, maar moet zorgen dat hij er komt, is in strijd met elk menschelijk en christelijk beginsel, omdat de zwakken door de sterkere leden der maatschappij zullen worden vertreden. Zijn er ouden en gebrekkigen die hulp van noode hebben? en zoo ja, waar zijn zij? wordt wel eens ge vraagd. Spr. haalde een voorbeeld uit het leven van armen in den winter aan, ontleend aan het Weekblad van het Recht, dat den enormen toeloop van landloo- pers naar het centrum van ons land schetst, menschen, die oud en af zijn en die tot bedelaarskolonies him toe vlucht nemen om gevoed en gekleed te worden en die, slagen zij hierin niet, diefstal plegen om dan zeker een onderdak te zullen krijgen. Spr. noemde zulke staal tjes een schande voor een christelijke samenleving. Veel, zeer veel wordt er in Holland aan liefdadig werk gedaan, spr. wil aan die liefdadigheid niet tor nen, waar men daarvoor pl. m. 19 millioen geeft, doch die particuliere liefdadigheid heeft een groote scha duwzijde zelfs in een model-inriehting worden oude menschen, die jaren hebben samengewoond, die het lief en het vele leed steeds samen hebben gedeeld, die door kerk en staat werden verbonden, door het kou de reglement van gesticht gescheiden. Ook haalde spreker het bekende gedichtje van den zanger Speen- hol'f „Opoe" aan, wier lot ongetwijfeld het lot van ve len zal zijn. De vraag: moeten deze toestanden langer zoo blij ven, beantwoordde spreker ontkennend; het mag niet, het kan niet en het behoeft niet. De pogingen door 3 staatslieden van verschillende politieke richting aan gewend om verandering daarin te brengen, mislukten uitdrukkelijk wenschte spreker te doen uitkomen dat de bond staat buiten en boven de politiek het vereenigingspunt van verdraagzaamheid. Minister Lely had het Duitsche stelsel gevolgd, dat zelfs in Duitschland wordt afgekeurd, n.l. de verplich te verzekering, berustende op premiebetaling door den werknemer, premiebetaling door den werkgever en een bijslag van den staat. Dit stelsel is onpractisch, eischt een leger ambtenaren in Silezië gaat 5/„ der premies zelfs weg aan ambtenaren terwijl bovendien van menig arbeider de betaling van een premie niet ge vergd kan worden. In het ontwerp-Lely was de premie bepaald op 20 tot 48 ets. per week, van 16 tot 65 jaar te betalen, de uit- keering ad 128 per jaar, zou aanvangen op den leef tijd van 65 jaar. Het ontwerp van Dr. Kuyper wilde de uitkeering doen aanvangen op 70-jarigen leeftijd. Moch spr. de zen leeftijd te hoog achten, toch, zou hij reeds dankbaar zijn wanneer op den voet van Engeland de wet er kwam, maar dan zonder premiebetaling. Het derde ontwerp was van mr. Veegens, dat op 65- iarigen leeftijd liet pensioen wilde toekennen, waartoe le staat 672 millioen zou bijdragen. De menschen bo ven een zeker inkomen zouden geen pensioen krijgen. Deze laatste bepaling keurde spr. ten zeerste af, daar de,rijke van heden niet weet of hij niet is de arme van morgen, en oqk vooral in verband met de levensom standigheden waarin zoovele burgers van 1000 trac- tement of inkomen leven. Spr. noemde het een geluk dat deze ontwerpen niet tot wet waren verheven aangezien het moeielijk is een bestaande wet te veranderen. De bewering door tegenstanders geuit: „het doel is wel mooi maar de uitvoering kost te veel, Holland is geen Engeland, beantwoordde spr. met een verwij zing naar Denemarken, waar de wet in den vorm van een nanvullingspensioen reeds 18 jaar bestaat. De kosten voor staatspensioen zijn door den oud-mi nister de Meester geraamd op 1272 millioen. Dit be drag is voor het rijke Nederland niet te veel, om te woi den opgebracht, en zou kunnen worden verkregen door het heffen van eenige nieuwe en door bezuini ging op bestaande belastingen. Onder de eerste categorie rekende spr. een proges- sieve pensioensbelasting en een aanvulling van de successie-belasting met uitsluiting voor de erfenissen in den eersten graad van bloedverwantschap, dat is van ouders op kinderen, doch alleen met een verhoo ging van de belasting op de erfenissen van en op verre Waar het onmogelijk is rijk te worden alleen door eigen arbeid en men rijk wordt door den arbeid van an deren, is het niet meer dan billijk dat de eigenaar van het geld offert aan de gemeenschap ten bate van het staatspensioen. Bij bezuiniging op de bestaande uitgaven, komt in de eerste plaats in aanmerking het budget van oorlog en marine. Spreker rekent zich volstrekt niet onder de vaderlandsliefdeloozen en is van meening, dat het de plicht van den staat is de onafhankelijkheid te, handhaven, personen en goederen te beschermen. Maar ook meent hij, daarin gesteund door de geuite mee ning van specialiteiten op defensiegebied, dat van de 47 millioen die aan oorlog en marine worden besteed, er wel 4 of 5 millioen konden worden bezuinigd ter verzachting van het lot der ouden en armen. Niet bij wijze van fooi of bedeeling moet het lot der armen worden verzacht. Zij hebben recht op hulp en bijstand. Zij hebben hun arbeid gegeven ten bate van de gemeenschap en wanneer dc arbeid door verminde ring van de lichamelijke krachten vermindert en ein delijk op is, dan is de gemeenschap verplicht bij te springen, te helpen, terug 'te geven, dat, wat zij i den arbeidskracht der arbeiders heeft genoten. Noemden velen de voorstanders van den bond idea listen, spreker troostte zich met de gedachte dat man nen als Borgesius en Ferf en andere aan hetzelfde euvel leden en met hen nog ruim 25000 andere Hollan ders. Mocht zijn rede dan ook maar een weinigje heb ben bijgedragen tot de verwezenlijking van het doel van den bond, dan zou spr. daarin een schoone betoo ning zien, meer nog wanneer hij mag vernemen dat het ledental der afdeeling Alkmaar is vermeerderd, waartoe hij ten sterkste aanspoorde. Daar niemand den spreker vragen stelde in verband met het gesprokene, sloot de heer Verkuil de vergade ring met een woord van dank aan den heer Frans Netcher. vrije woord gewaarborgd; zonder eenige stoornis zult u uwe verdediging kunnen voordragen. \Y aar u -leze gelegenheid geboden wordt, zult gij hiervan zeker wel gebruik maken, en zoekt nu s. v. p. geen ge- of verlegenheidsargumenten om u hieraan te onttrekken. Stelt dan, mijnheer Terhaak, uwe verdediging te genover onze beschuldigingen en verbergt uw licht niet langer onder den korenmaat. J. P. A. TE BOEKHORST, Voorzitter v. d. Nederl. Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf, enz. burgemeester. U'taDjy ppfoeneel'» hi p*\ J K^triirr, 47 9 nfl 2« pr, J. B^st'ras". 47 8 u», briden A'bm-ar, 3t p- J Bjij ie*» 46 4-» pr. M. Scheepma ker 45 9 na 5* pr. Tb v d. K'ep, 45 7 os, 6 p C d' Bmri 44 9 n. 7, p*, p j BaUonvil'e 44 8 Ht, slhn te AJkro-v, 8 pr. L. J. Rol. 44 6 n* Anss'fd^m. Consolatieprija A. Pampri, Amsterdam, 101. Serieprij» Th. v. d. Klajj Alkmaar, 122. Uitslag vrije baan wedstrijd le pr. H. H Hofmeester 54, 2e pr. G. J. de Rove", 53, büden te Alkmaar, 8e pr. C. P. G. Nieman, 51, Amsterdam, 4e pr. B. H 50 en 5 maal 49, 5s pr. Jb. Wittebrood, 50 en 4 maal 49, 6e pr. 8. Rol, 50 en 8 maal 49, allen te Alkmarr, 7e pr. J. de Groot, 50 en 49, Amsterdam, 8> pr. F. Hofstee, 50 en 44, Haarlem, 9a pr. N. Schermerhorn, 49, Alkmaar, 10e pr. M. Martin, 48.47, Haarlem, 11e pr. J, Brands, 48 46. 12e pr. J. Ketels&r, 48.44, 13a pr. A. Englander, 47.45, allen te Alkmaar. Uitslag Etad-iwedst ijd le pr. Alnmaria Victrix 294, 2e pr. Unie 287, 3e pr. Koekoek II 284. U'tsDg atadsh.mdsweds'fijd le pr. Koekoek 808, 2e pr. Onze club I 304, 8e pr. Alcmuria Victrix 293. Uitslag Kegelbiljat dwedat; ijd le pr. H. L mdmati. 69 p., 2 pr. Jb. Wittebrood, 67 p., 3e pr. G. v. Wil ligen, 64 p., allen te Alkmaar. Schietver. we Doelen. Gymn.-ver. GymiL-ver. Agenda WOENSDAG: „Weerbaarheid," schietoef., 8 uur, r,ieu verwanten. „De Halter," aspiranten afd. 81/4 uur. „Kracht en Vlugheid" eeferdugnvoad jongens-afd. 2 uur en 7 uur. Gymn.-ver. „Turahist." oefeningsavoud, SP/» uur. Schaak- en Damclub V. V. V., 8 uur, eafé Seher merhorn. Kinderkoor, Dir. H. Lindeboom, rep. 67 uur, Cen tral. Ver. „Zang en Vriendschap," rep. 71/,91/, uur, Central. Liefdadigheid naar Vermogen, verg., 8 uur, Proot. Gepens. militairen vergadeiing, 81/, uur, Unie. Mannenkoor, Zangv. v. d. Oranjefeesten met orkest, rep. 8 uur, Harmonie. „Burgerkring," 81/2 uur, van Twisk. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 57 uur. „Nieuw Leven," repetitie, 8 uur, unie. DONDERDAG Gyran. ver. „De Haller," nefeningssvond 97» uur, Schietver „Alkmaar," cfd. Volksweerbaarheid uur, oefen ingsnvond, gem. gjiunastiekl-kas' Kcgelclub „Alles om", Diligentia. Danseursus Diligentia. Nederl. bond van arbeiders in het bakkersbedrijf en A. B. B„ openb. verg., 8 uur, Harmonie. Zangschool, dir. de heer de Haas, van 79 uur. Geslaagd. Gisteren slaagde te Haarlem voor het examen ter verkrijging van een diploma voor hoefbeslag de heer A. Huisman alhier. Ingezonden stukken. De taking Mijnh-er de Redacteur Ik zal kort zijn in mijn beantwoording op des heeren 1 erhaak's stukje in uw bjad van gisteravond. En waarom: Omreden ik van U te veel plaatsruimte zou moeten vragen om in te gaan op 's heeren Ter- liank's „bestrijding." V at de heer Terhaak doet, 11.I. om alles tot „leugen en lastej' te verklaren, is eene zeer gemakkelijke ma nier om je van een uiterst lastige zaak af te maken. Nu zoudt I mijnheer Terhaak, met uwe „bestrijding" kort en goed klaar kunnen zijn, ware het niet dat u te genover u mannen vindt, die straks in één geschrift alles zullen samenvatten, ja, al dat vele, hetwelk zich tot torenhoogte heeft opgestapeld en gelezen zal wor den door allen die gevoel en hart hebben voor waar heid en recht. Hoe zou ik in een paar regelen samen kunnen vat ten, ook de bestrijding uwer insinuatie van „fatale leu gen" tegenover ons bondsbestuur Mijnheer Terhaak, alle correspondentie met u afge wikkeld, durven wij voor ieder bloot leggen;.... het zal getuigen van beleefdheid, erkenning van u als werkgever. Daartegenover staat uwe miskenning tegenover ons, uwe beleediging. uwe uittarting, uwe houding te genover ons, een mensch van inferieure samenstelling, volkomen waardig. Hiermede basta. Maar de gelegenheid wordt u geboden, mijnheer ierhaak, Donderdag (morgen) avond, om u van „leu gen en laster te ontdoen, u in de laatste vergadering toegeworpen, hetwelk in die van morgen nog zal wor den aangevuld. Met de hand op het hart durf ik zeggenwij willen waarheid, niets dan de waarheid. Steekt, mijnheer 1 erliaak, uw hand eens in eigen boezem en vraag u eens ernstig af, of u niet moet inzien de dwalingen uws weegs. En ik noodig u beleefd Mit tot debat. Mocht het zijn, wat mogelijk is, dat u de vrijheid mist in het openbaar op te treden, draagt dan uwe verdediging op aan de besten die u daartoe in staat acht. U zij het Voorzitter: de heer G. RIPPING, Secretaris de heer C. D. DONATH. Tegenwoordig alle leden. Dc notulen der vorige vergadering worden onveran derd vastgesteld. Aan de vergadering wordt medegedeeld: a: dat is ingekomen: het Proces-verbaal van verifi catie der gemeentekas op 24 Maart 1.1. Voor kennisgeving aangenomen. b. alsvoren, een adres, den 26 Maart 1.1. ontvangen van de Commissie welke zich belast met het organi- seeren van feestelijkheden bij gelegenheid der geboor te van een Oranjetelg, houdende het verzoek om eene subsidie uit de gemeentekas van 500. Hierbij wordt tevens behandeld het adres van 65 in gezetenen met het verzoek op de aanvraag van de com missie afwijzend te beschikken. De voorzitter stelt voor tot onmiddellijke behande ling over te gaan en het eerste verzoek in te willigen. De heer Uitenbosch verzet zich hiertegen. Een motie van orde om de discussie te sluiten van den heer de Wit, wordt aangenomen (tegen de heer Uitenbosch). Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen (te gen de heer Uitenbosch). c. alsvoren, een schrijven d.d. 24 Maart 1.1. no. 51 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goed gekeurde suppletoir kohier van de belasting op de ge bouwde eigendommen, dienst 1908; Voor kennisgeving aangenomen. d. alsvoren, een schrijven d.d. 29 Maart 1.1. van mej. D. M. Manhcim, houdende verzoek om ontslag als stads-vroedvrouw alhier; Eervol verleend met ingang van 1 Juli a.s. De voorzitter constateert met genoegen dat mej. Manlieim, hoewel zij niet lang in de gemeente is ge weest, hare betrekking zoo naar genoegen heeft waar genomen. e. alsvoren, een schrijven d.d. 29 Maart 1.1. van den heer B. Veltman te Heiloo, houdende bericht, dat hij den 1 April 1909 zijne betrekking van leeraar in de ge schiedenis aan de Gem. Normaallessen zal aanvaarden; Voor kennisgeving aangenomen. f. alsvoren, een schrijven d.d. 31 Maart 1.1. no. 67 van de Gedeputeerde Staten, houdende bericht, dat 's raadsbesluit van 17 Maart 1.1. no. 7, tot overneming van een strookje grond van J. G. Schaaf Jz., is goed gekeurd Alsvoren. g. alsvoren, een adres d.d. 5 April 1.1. van den Ker- keraad der Ned. Herv. gemeente, houdende het verzoek om niet in te gaan op het voorstel van B. en W. inzake weezenverpleging. Te behandelen bij het desbetreffende punt der agen da. Na een geheime zitting werd benoemd tot gemeente- controleur de heer A. J. Spiesz, rijksklerk 2e klasse ter directie van de directe belastingen te Amsterdam, no. 3 der voordracht, tegen 5 stemmen op den heer Maris en 1 op den heer Alberti. Bij de eerste stemming verkreeg de heer K. J. Maris, 110. 1 der voordracht 5, de heer Alberti te Zutfen 2, de heer Spiesz 7 en de heer Henning te Alkmaar 3 stem men. Tot curator van het gymnasium werd benoemd dr. C. Pool met 10 stemmen (no. 2 der aanbeveling) tegen 7 op mr. W. C. Bosman. Zonder hoofdelijke stemming werd het maken van een riool door het Jaagpad toegestaan. Hot punt de verbouwing van de meisjesschool werd ran de agenda afgevoerd, om het plan van den heer v. Buijsen te kunnen onderzoeken en een begrooting door den directeur van gemeentewerken te doen opmaken. De voordracht inzake het Burgerweeshuis werd te ruggenomen, terwijl in de eerstvolgende vergadering B. en \Y zullen voorstellen wijziging van het regle ment op die inrichting met dien verstande, dat regen tessen dezelfde rechten als regenten, en zoo mogelijk komen met een aanbeveling van regenten en regentes sen. Aan het bestuur van Naso-komos zal worden bericht dat de rechtspositie van de verpleegsters in het stads ziekenhuis alhier voldoende geregeld is, terwijl regen ten zullen worden uitgenoodigd het reglement voor het ziekenhuis te herzien. liet netwerk van ijzergaas aan het terrein van den gemeente-reinigingsdienst zal verlengd worden en daarvoor wordt 221.30 uitgetrokken. Aan den minister zal worden verzocht de lokaliteit voor den waarborg te ontruimen, tenzij hiervoor een som van 300 jaarlijks wordt gegeven. Tiet voorste] in zake reorganisatie van den gemeen telijken geneeskundigen dienst werd aangenomen, zoo dat B. en W. zullen komen met voorstellen, om de ge meente in vier geneeskundige wijken te verdeelen en ieder deskundige onder den titel van gemeente-arts de medische zorg over een wijk op te dragen. Tegen stemden de heeren Pot, Glinderman, de Groot, van den Bosch en Wanna. \an B. en W. werd ontheffing van een bepaling der Bouw- en Woningverordening verleend, het voorstel van grondoverdracht werd eveneens aangenomen. liet voorstel tot. het geven van een. gratificatie aan den weesvader C. van der Hilst van 500 werd aan genomen. Tegen stemden de heeren v. d. Bosch, Me ienbrink en Uitenbosch. Bij de rondvraag vroeg de heer Glinderman, in ver band met een artikel in de Alkmaarsche Courant, of een herziening van de verordening op belasting der publieke vermakelijkheden spoedig te wachten is, waarop de voorzitter antwoordde dat men eerst eens do resultaten van een strengere controle wilde zien. Den heer Govers antwoordde de voorzitter, dat het onderzoek in zake watervoorziening aanhangig is. De heer Pot vroeg een geheime vergadering waarna de openbare werd gesloten. -1 CENTRALE RAAD VAN BEROEP. I 1 RECHT, 7 April. In de heden alhier gehouden ipenbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep had o. m. de uitspraak plaats in de navolgen de zaak: hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank. die 0.10 rente toekende, aan H. D. te Alkmaar met ingang van 14 September 1908 is toegekend eene rente aan,

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2