DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Damrubriek. i mn Honderd en elfden jaargang No. 83 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. V R IJ D A G Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 9 APRIL. GROOTE VOORJAARSVEE MARKT te A L K M A A R op Maandag 19 April 1909. GROOTE PAARDENMARKT te ALKMAA R op Woensdag 21 April 1909. BINNENLAND, Telefoonaumtner 3. Geschenk aan de Koningin. Een eerewacht aangeboden. Hulde aan onzen tuinbouw.' De blijde verwachting. 37—32 22—28 32 23 18 40 35 44 13—18 GEMENGD NIEUWS. Doodgevallen, De Lente. Weer een Haarlemmer-oliewerper. Aanbesteding. Verdronken. Treurig. Onvoorzichtig. ALRMAABSCHE COURANT. a——«a—tm mm,mm n »i i t na i i rauw ALKMAAR, 9 April. Er komt in de figuur van den gewezen president van Venezuela naast het vele komische toch ook wel iets tragisch. Hem wordt nergens rust gegund. Zijn schip is steeds vergezeld van een Amerikaanschen oorlogs bodem, de Britsche, noch de Fransehe en Amerikaan- sche regeering verschaft hem op haar grondgebied een schuilplaats. Daarbij komt, dat hij, volgens een der telegrammen, ziek is. Hij moet hevige pijnen gekre gen hebben aan de wonde, welke was gemaakt bij de operatie te Berlijn en welke eenige centimeters moet zijn opengegaan. Dat alles is heel tragisch, doet denken aan Odysseus. Maar vermoedelijk is het wel niet zoo erg met den gewezen president. Men weet het, hij is een listi ge baas, die niet voor een kleintje vervaard is en ook niet tegen een leugentje opziet. Hij wil graag naar Venezuela terugkeeren, hij ziet zich den weg versperd, hij merkt dat men het hem lastig maakt er zou dus wel reden zijn om zich ziek te melden. Zijn vrouw is naar de hoofdstad van Venezuela vertrokken. Zij kan het terrein verkennen, zien hoe de stemming is, of het volk haar zal toejuichen, dan wel met rotte bananen zal ontvangen. President Castro zou dan op Fort-de- Erance kunnen afwachten er gaan van daaruit wel wegen naar Caracas en dus naar den zetel van den president. In de Vereenigde Staten is men vast overtuigd, dat de aankomst van Castro in zijn vaderland, waar en wanneer deze ook moge plaats hebben, het sein voor een revolutie zou zijn. Zoo spoedig de volksgunst zich van hem afkeerde toen de zaken minder gunstig ston den, zoo spoedig zal men hem weer aanhangen als hij terugkeert. Minstens zal er gevochten en gestreden worden dat hoort er nu in Venezuela eenmaal bij. En als er gevochten wordt, heeft president Castro in den regel altijd succes. Voor den gewezen president, wiens ijdelheid onbe grensd is, moet het echter reeds prettig zijn, dpt. de mogendheden zich nog steeds met hem bezighouden dat is nog belangwekkender dan de inhechtenisneming, waarmede hij, bij zijn komst in Venezuela, gedreigd wordt. De vraag wordt geopperd of Europa en de Vereenig de Staten niet de dupe zijn geworden van Venezolaan- AAN DE DAMMERS Met dank voor de oplossingen, die wij mochten ont vangen van probleem no. 20 en vraagstuk no. 10. Probleem no. 20 was niet zoo gemakkelijk en weer een echt stukje werk van den heer J. Noome Mz. De oplossing van den auteur is als volgt: Wit speelt: 35—30, 36—31, 28—22, 25—20, 38—33, 20—14, 24:2, 2:35 of 45!! Ons vraagstukje was niet moeielijk, maar alleen een aardig voorbeeld van de vraagstukken, die voorkomen in het boekje van den heer J. Mijer. De oplossing van vraagstuk no. 10 is als volgt: Wit speelt 32—28, 36:47, 38—32, 30—24, 25—20, 39—33, 43:5. Van probleem en vraagstuk mochten wij goede oplos singen ontvangen van de heeren of neen, liever eerst de dames, en wel van Mej. D. Schild, Nieuwe-Niedorp, verder van D. Gerling, J. Houtkooper, M. de Leeuw, O. van Nieuwkuijk, allen te Alkmaar; S. Homan en Lindeboom, beiden te OudorpJ. Speets, Benning- broek, T. van der Velde, Huiswaard (gem. Koedijk) en A. olkers te Sint Pancras. Alleen vraagstuk no. 10 v. d. heer C. H. A. Lammers. orige oplossingen nog van den heer M. de Leeuw alhier. erschenen is het eerste nummer van „Het Dam spel," officiëel orgaan van den Nationalen Dambond. Het is ten zeerste de moeite waard aan dit eerste num mer in onze rubriek eenige woorden te wijden. Dit maandblad is ontstaan uit de samensmelting van „het Damspel," orgaan van het V. A. D. te Amsterdam en „De Damkunst," orgaan van „Constant" te Rotterdam. Het is dus tevens een verblijdend teeken voor de één heid in de damwereld. De bekwaamste personen op damgebied hebben nu de leiding van dit orgaan in handen en wat door hen dan ook geleverd wordt is eerste kwaliteit werk. sche knoeierijen, dat de tegenwoordige president Go mez met den gewezen president gemeene in dubbe len zin! zaak maakt, dat de heeren Castro, Gomez en dr. Paul de wereld bij den neus genomen hebben. Dr. Paul, was Castro's rechterhand en is thans Go mez' rechterhand. De revolutie had een genoeglijk ka rakter, er werd met veel revolvers gedreigd, maar ge schoten is er niet. Dit alles geeft sommigen de over tuiging dat er comedie gespeeld is, om den financiëe- len toestand van het land te verbeterenf om een nieuwe leeuing te plaatsen, om een einde te maken aan de ge schillen met de mogendheden. Wanneer dit inderdaad de opzet is geweest, is de streek heel goed gelukt op de leening na, waarvan men nog niets gehoord heeft. Opvallend is het, dat de vice-president nu weer de zaken in handen had, om dat de president Gomez in kalmte» en rust wilde na denken, wat er gedaan moet worden. Toen de heer Castro dit op Martinique hoorde, vertoonde zich op zijn gezicht een onbeschrijfelijke glimlach, terwijl hij in zijn toespraken deed uitkomen, dat hij nog niet de man was, die afgedaan heeft. Zou de troon toch weer ge reedgemaakt worden voor den rijksten man van Vene zuela In dit licht beschouwd begrijpt men de houding der Vereenigde Staten, welke een oorlogsschip den dienst van politie-agent over den gewezen president laten verrichten. In elk geval is de toestand van den heer Castro toch niet zoo tragisch als hij op het eerste gezicht lijkt. Dankbetuiging van de Koningin. Het Provinciaal Comité in Noord-Holland ontving het volgende telegram van de Koningin Ten zeerste getroffen door het geschenk, Mij aan geboden door het Provinciaal Comité van Noord-Hol land namens de vrouwen uit deze provincie, verzoek lk u alle geefsters Mijn warmen dank over te brengen voor dit bewijs van liefde en aanhankelijkheid, dat door Mij op zoo hoogen prijs wordt gesteld. De schoone vor men, zoowel als de smaakvolle versiering van het pap garnituur, voortbrengsel vqn Haarlemsche kunstnijver heid, bewonder Ik bijzonder. Met groote ingenomen heid heb ik kennis genomen van het voornemen van het comité, om een deel van het huldeblijk te bestem men voor de verpleging van behoeftige kinderen aan zee. (w. g.) WILHELMINA. De overgeschoten gelden bedragen 7000. De heer W. H. in Groningen was voor ongeveer 50 jaar geleden door aankoop eigenaar geworden van een prachtige bokaal, waarop gegraveerd de wapens van Engeland en van Oranje-Nassau en buitendien ver sierd met het opschrift: „Leef lang Oraniën Stam." Een ingesteld onderzoek deed zien dat die bokaal afkomstig was uit den tijd van den Stadhouder Willem IV, in 1734 gehuwd met de Engelsche prinses Anna van Hannover, en is klaarblijkelijk blijkens het op- Het eerste nummer ziet er in één woord keurig uit. Het is gedrukt op kunstdrukpapier, waardoor vooral de afwerking der diagrammen prachtig is. De omslag is gemaakt naar een ontwerp van den heer Ph .L. Battefeld. Wat de inhoud betreft na een inleidend woord en een overzicht van gehouden club- matches, bevat het tijdschrift een drietal zorgvuldig geanalyseerde partijen, om te eindigen met een 12-tal problemen. Ook is weer uitgeschreven een wedstrijd voor pro bleemcomponisten en probleemoplossers. De prijs voor probleemcomponisten bestaat uit een zilveren sigarenstandaard genaamd wisselprijs „Aris do Heer." Deze is dit jaar gewonnen door den ons Noord-IIollanders zeer bekenden dammer J. Noome Mz. te Purmerend. De beker wordt definitief eigendom van hem, die 2 jaar achtereen of 3 maal in 't geheel den prijs wint. Zeer aardig is in dit eerste nummer „de Geschiede nis van het Damspel", verteld in den trant van den Schoolmeester. Wij kunnen niets anders doen, dan alle liefhebbers aanraden zich te abonneeren op dit nieuwe tijdschrift. De prijs per jaar is op kunstdrukpapier 2.45, op ge woon papier 2 20. Men behoeft slechts een postwis sel te zenden aan den heer C. Schellenberg, Willebror- dusstraat 48b Rotterdam en men ontvangt het tijd schrift geregeld franco thuis. Gedurende de Pinksterdagen zal te Parijs een Inter nationale Damwedstrijd gehouden worden waaraan al leen zal deelgenomen worden door meesters van den eersten rang. De Hollanders J. de Haas en Ph. L. Battefeld zullen beproeven aldaar onze eer hoog te houden. Verder spelen mee I. Weiss en nog eenige eerste spelers uit Frankrijk. Zeer hoffelijk is het van de h ranschen te* noemen, dat men ter wille van de Hol landers zal spelen volgens ons reglement, d. w. z. op de zwarte ruiten en zonder blazen. 25 zetten per uur. Na afloop zullen wij in deze rubriek op dit tournooi terugkomen. schrift eigendom geweest van die Vorstelijke familie. De heer W. H. meende dat het thans nu de blijde gebeurtenis eerlang te verwachten is een geschikt oogenblik was, de bokaal weer terug t6 brengen in het Huis van Oranje-Nassau, en na zich vergewist te heb ben, dat de aan te biedeq bokaal door H. M. in ont vangst zou worden genomen, heeft de eigenaar ze naar Den Haag opgezonden, en ontving nog denzelfden dag een telegram van dankbetuiging. De „Internationale" en de S D P. Naar het H b 1 d. verneemt heeft het bestuur der S. D. P. vergaderd ter bespreking van den huidigen toestand in verband met de bekende motie-Utrecht en den wensch ook van andere afdeelingen, om het con- gresbesluit te herroepen. Dr. Gorter gaf aan het bestuur in overweging alsnog nieuwe voorstellen to't eventueele fusie met de S. D. A. P. te doen. De meerderheid van het bestuur der S. D. P. besloot echter zijn standpunt te handhaven, zooals dit in de Rotterdamsche motie door het congres aangenomen is neergelegd. Pogingen tot aansluiting bij de „Internationale" zullen worden voortgezet, en wanneer het bureau de S. D. P. afwijst, zal deze een beroep doen op het eerst volgend congres der „Internationale." Tweede Kamer-verkiezing. De liberale kiesvereeniging te Kolhorn (district Alkmaar) heeft besloten tot het stellen van een Unie liberalen candidaat, voorstander van Staatspensionee- ring; zij wenscht den heer Frans Netscher, (v.-d.), niet te steunen. In de Wieringerwaard is men besloten krachtig te ijveren voor den heer Netcher. krachtig te ijveren voor den heer Netscher. (Vad.) De Delftsche Studenten-Weerbaarheid zal een eere wacht vormen, welke aan de Koningin zal worden aan geboden om te fungeeren bij de te wachten doopplech tigheid. Voor commandant van dit eervendel zal eene keuze worden gedaan uit de heeren: J. de Bie, Leuve- lingh Tjeenk en W. A. Boogaerdt. Ook bij de kroningsplechtigheid en bij het huwelijk van de Koningin deed een eerewacht van de Delftsche Studenten-Weerbaarheid dienst. Bij den" voorzitter van den Nederlandschen tuin- bouwraad is een schrijven ontvangen namens H. M. de Koningin, waarin H. M. Hoogstderzelver gelukwen- schen aanbiedt aan den Raad met het groote succes, behaald op de internationale tuinbouwtentoonstelling te Berlijn. „Tuinbouw Onderlinge". Door den heer H. J. Lovink, directeur-generaal van den landbouw, is, in zijne qualiteit van voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad, de commissie van toezicht en de directie der op initiatief van den Tuin bouwraad gestichte „Tuinbouw Onderlinge", Vereeni- ging uit den Nederlandschen Tuinbouwraad tot het onderlinge dragen van het Bedrijfsrisico, geïnstalleerd. Lid der commissie is o.a. de heer S. Zeeman, te Zuid- Scharwoude. In een buitenlandsch blad lezen we dat al hygiëni sche maatregelen genomen zijn om de mogelijkheid van een infectie te voorkomen. De beide minnen zouden in het paleis moeten blijven, zij mogen de stad niet be- Onderstaande zeer belangwekkende stand is onlangs voorgekomen aan het eerste bord in de match tusschen Amsterdam en de Beemster. Wit J. Noome Mz. Zwart J. de Haas. Zwart 3, 7, 9, 12/15, 17, 18, 22, 33. Wit 16, 21, 25, 26, 27, 30, 31, 34, 35, 42, 49. Zwart aan den zet speelt 1319 (vrijwel gedw.). Wit 42—37. Speelt wit hier 4943, dan volgt: Zw. 33—38, 7—11, 12:1, 19:48, 9—13, 15:24, 48:36 en W. 42:33 (sl. n. keuze) 16:7, 21:23, 27:18, 18:20, 30:19, wint. 9—13 Zwart kan ook winnen door 3338, maar dit is mooier. A 44-5:89 33 44 49 40 15-20 en nu moest wit opgeven, alles staat vast, en op 4034 wint zwart door 2024. Speelt wit bij A 4943, dan ontwikkelt zich het vol gende Zw. 33—39, 14—20, 18:49, 17:28, 12:21, 7—12, 3:12, W. 44:33 of 43:34, 25:23, 27—22, 21—17, 26:17, 17:8, 16—11. zoeken, om niet de in den Haag heerschende mazelen over te brengen. Personen uit de naaste omgeving- jan H. M. mogen eveneens geen bezoekep afleggen, terwijl hun kinderen tijdelijk van school genomen zijn. De geschenken, die inkomen, worden onder glas be waard. De saluutschoten zullen drie of vier uur na de ge boorte van het kind worden afgegeven, terwijl ook de berichten niet eerder bekend zullen worden. Op de werf van de Nederlandsche Scheepsbouw-Mij. is een 17-jarige jongeling in het ruim van een aange bouwd schip dood gevallen. In Friesland, waar tot dusver de kieviten nog schaarsch waren, zijn in de laatste dagen geheele groe pen van de vogels overgekomen, ook vele tureluurs, scholeksters en andere vogelsoorten zijn teruggekeerd. Deze terugkeer is volgens eierzoekers en natuurlief hebbers een vrij zeker teeken, dat de winter ons einde lijk heeft verlaten en het voorjaar een aanvang geno men heeft. Een Haarlemmer-oliewerper heeft weder een japon bedorven, n.l. die van mej. De K. te Schoten. Een vrij aanzienlijke hoeveelheid was er op den rok gegooid of gespoten. Gisteren werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland te Haarlem aanbesteed: Het onderhoud en vernieuwen van het verfwerk der gebouwen, kunst werken enz., behoorende tot het Noord-Hollandsch Ka naal, gedurende de jaren 1909, 1910 en 1911. Minste inschrijvers waren: perceel 1, G. Stapel en J. Swekker, beiden te Zaandam, voor 4467; perceel 2, C. Kriller te Haarlem, voor 1800; perceel 3. M Kaleveld, te Helder, voor 2370. Massa Goldsteen voor 9000. Een acht-jarig meisje vermaakte zich gistermiddag omstreeks 1 uur op de Lijnbaansgracht bij de Laurier gracht met touwtje-springen. Door onvoorzichtigheid kwam zij te dicht bij den wal, viel te water en werd le venloos opgehaald. Gisteravond had te Kampen een treffend geval plaats. Terwijl de jeugdige J. C. de V. buiten de stad met zijn meisje wandelde, zakte hij plotseling inéén en gaf den geest, vóór iemand hem hulp kon verleenen. Hij was juist dien dag als klerk-telegrafist bij de Centraal- spopr van Utrecht naar Kampen overgeplaatst. Gisteren ging een commensaal van den heer P. Kolkmeijer, Groote Houtstraat 125 te Haarlem, met een sigaar naar bed en viel in slaap. Een half urn- later werd hij wakker, daar het bed brandde en zijn hoofd geschroeid was. De brandweer werd ontboden, maar de kamer brandde uit. Verzekering dekt de schade. - Uit een kindermond. „Mama, zijn engeltjes ook luchtschepen?" 12—17, 49—35, 35—44, 44—40, 40—35 en wint 11 33, 30—25, 33—29, 20—24. Als probleem geven wij een nieuw stuk werk van den heer M. de Leeuw alhier. Probleem no. 21 van M. de Leeuw. Zw. 4, 5, 7, 8, 10, 12, 13, 15, 20, 22, 26. - W. 24, 29, 30, 31, 32, 34, 35, 36, 37, 39, 44. Oplossingen voor 21 April bureau van dit blad. Correspondentie. M. D. S. te N. N. Hartelijk dank voor uwe geheel correcte oplossingen. De boekjes „Dammen" zijn uit verkocht, maar opnieuw besteld en onmiddellijk na ont vangst zal U een exemplaar toegezonden worden. Nog maals hartelijk dank voor uwe belangstelling! J. N. te P. Dank voor uwe opheldering. In de op gave was schijf 46 vergeten, maar nu is 't correct. Ge- lukgewenscht met „de Wisselprijs." Hopend nog eens iets van U te ontvangen. M. de L. te A. Wees zoo goed en geef bij Uw vol gend schrijven even adres op, waarna U dan een boekje „Dammen," dat opnieuw besteld wordt, zal bezorgd worden. Wat de kwestie „Korte-Vleugelopening be treft, daarover willen wij geen polemiek voeren. Vindt U dien naam beter en mooier, dan is 't geheel aan U hem steeds te gebruiken. Wij houden ons bij de Fran sehe opening.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1