Buitenland. STADSNIEUWS. Doodslag. De werkstaking. Adres bureau Ned Verplegers-vakvereenlglng. Geboortelepeltje Een kamer van arbeid voor het grossiers- en winkeliersbedrijf. Liefdadigheid naar vermogen. Predikbeurten. Geslaagd. Qsmen«de Msdedfellngen. Keulen haven voor de luchtscheepvaart. Uit Purmerend. Tot predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier is beroepen Ds. Aalders van Tjummarum. Uit de Bergermeer. Gistermorgen zijn de zwaluwen voor 't eerst alhier gezien. Woestduin Er is besloten, te Woestduin, bij wijze van proef, te beginnen op 1 Mei a.s., uitsluitend op werkdagen, wed strijden te houden, voorloopig des Zaterdags, aanvan gende 4 uur 's namiddags. Het verbod van B. en W. van Bloemendaal om op Zondag de baan voor het publiek open te stellen, is oorzaak, dat het programma voortaan uitsluitend dra verijen zal bevatten, en er dus geen rennen zullen plaats vinden. Het guldensterrein wordt afgeschaft. Grafschennis. Door baldadige handen is deerlijk huisgehouden op het kerkhof aan de Oude Torenstraat te Hilversum. Verschillende zerken zijn beschadigd, hardsteenen paaltjes daarvan losgemaakt, glazen deksels van kran sen vernield, enz. De daders zijn bekend. Het O. M. bij de rechtbank te Assen vordere gisteren tegen Frederik Willem M., een 21-jarig arbeider uit Emmen, twaalf jaar gevangenisstraf, terzake dat hij op 16 Februari de wed. Koetsier te Bargermeer met een ijzeren haak zoodanig aan het hoofd heeft verwond, dat de vrouw dientengevolge den 21 Februari aan die verwonding is overleden, en verder, dat hij op 2 Maart als gedetineerde in het huis van bewaring te Assen in zijn cel een poging tot brandstichting heeft gepleegd, welke levensgevaar opleverde en bij diezelfde gelegen heid den cipier van dit huis van bewaring met een ijzeren staaf van zijn krib een ernstige verwonding aan het hoofd heeft toegebracht, ten einde de sleutels te bemachtigen en te ontvluchten. NIEUWS UIT HOORN De blijde t ij ding. Vermeldden we reeds het een en ander over de a. s. feesten, we zijn in de gelegenheid gesteld deze gege vens vooral waar het 't militaire gedeelte betreft uit te breiden. Op den voorgrond wordt gesteld, dat, komt het ver wachte telegram op een Zondag of op een Christelij- ken feestdag, dien dag niets zal gebeuren dan klokken gebeier en wel buiten de kerktijden. Zoo spoedig de tijding in de stad komt, zal een ge deelte der militairen, onder commando van Kap. Ka naar, met een vuurpeleton aan het hoofd, met de tam boers en hoornblazers en de muziek een kleinen omme gang door de stad maken en zich naar het Stadhuis begeven. Daar zal sergeant-majoor Rees als heraut fungee- ren, de Burgemeester zal de Proclamatie voorlezen en aan de militairen verzoeken om „de Goê-gemeent kond te doen van deze heuglijke gebeurtenis." Bij de mili tairen zullen zich op het stadhuis verschillende veree- nigingen en corporaties aansluiten en de heraut zal zich op de hoeken van verschillende straten van zijn taak kwijten. Geschiedt deze bekendmaking bij avond, dan zal de stoet met lampions worden verlicht. De eigenlijke feestdag is aldus samengesteld Reveille door de militairen met muziek, waarbij ook een gedeelte der stad zal worden omgetrokken. Daar na in de kazerne morgenmaaltijd met uitgebreid me nu. Om 9 uur Koraalmuziek, door het Stedelijk muziek korps op den toren der Groote kerk, door dat der mi litairen op den toren der Oosterkerk. Vervolgens in de kazerne verschillende wedstrijden. Om 12 uur parade op den Rooden Steen, waarbij verschillende autoriteiten zullen worden uitgenoodigd. Ook zullen daarbij tegenwoordig zijn de jongens, die deelnemen aan den hieronder genoemden optocht met kleppermarsch. Na de parade zullen in de kazerne de wedstrijden opgeluisterd door muziek worden voortgezet en zul len tevens de kinderen van gehuwde onderofficieren en minderen in de kazerne worden onthaald. Eenige jonge dames hebben zich bereid verklaard hierb'j be hulpzaam te zijn. Om half 3 zullen de deelnemers aan den klepper marsch zich op het Doelenplein verzamelen en vandaar door de stad trekken. Het ligt in de bedoeling op ver schillende plaatsen halt te houden en daar den klep permarsch uit te voeren. Voor de militairen volgt na de wedstrijden een feest maaltijd met uitgebreid menu. 's Avonds liehtstoet, waarbij, behalve lampions, door verschillende vereenigingen versierde wagens en trans paranten zullen worden meegevoerd. Aan dien stoet nemen de volgende vereenigingen in de daarbij aangegeven volgorde deel 1. Infanterie; 2. Wilhelmina-Commissie; 3. IJsver- eeniging „Hoorn,"; 4. „Eensgezindheid"; 5. „Apollo"; 6. R. K. Volksbond; 7. „V. V. V. V."; 8. Schutte- vaêr"; 9. Voetbalvereen. „Sport"; 10. Stedelijk mu ziekkorps; 11. Schietvereen. „Hoorn"; 12. U. d. I. W. v. O."; 13. „Excelsior." De stoet, die zal worden samengesteld en ontbonden aan de Veemarkt, bij de Kazerne, zal denzelfden weg nemen als de liehtstoet in 1904, georganiseerd door V. V. V. V., n. 1. Veemarkt, KI. Noord, Gr. Noord, Kaasmarkt, Kerk straat, Kerkplein, Z. Z. Breedstraat, Gerritsland, Zou, Gr. Oost, Kaasmarkt, West, Paardensteeg, It. Zeedijk, Veermanskade, Ophaalbrug, Korenmarkt, Gr. Oost, Kaasmarkt, Kerkstraat, Nieuwstraat, Gouw, Ged. Turfhaven, Veemarkt. Na ontbinding van den stoet zullen enkele muziek korpsen nogmaals de stad doorkruisen, om de vreugde in de gemeente gaande te houden. Hieraan kunnen we nog toevoegen, dat o. m. de ka zerne feestelijk verlicht zal worden en dat den volgen den dag in de scholen ongeveer 2000 kinderen zullen worden onthaald. A. N.*W. B. Door de goede zorgen van den heer J. van Dijk Pz„ consul voor Hoorn van den A. N. W. B. is een wegwij zer geplaatst op den hoek van het Gr. Noord en het Breed bij de Witte Engel, aangevende de navolgende richtingen met afstanden in kilometers. Westwoud, Enkhuizen (straatweg) bij de Doelen linksaf. Wognum, Benningbroek, Medemblik, Schagen. Alkmaar, Haarlem, Edam, Purmerend, Amsterdam. Venhuizen, Enkhuizen (grintweg) over de Kaas markt linksaf. Garnizoensbericht. De sergeant-majoor instructeur Van der Kley zal dezer dagen den dienst met pensioen verlaten. Aanbesteding. Den 6 werd door B. en W. aanbesteed het maken van een toegangsweg uit de stad naar de op een ter rein aan den Draafsingel aldaar te bouwen R. H. B. Sch., welk werk omvat: het uitgraven van een gedeelte der Oosterpoortsgracht; het ophoogen met zand van een gedeelte land over pl. m. 1300 M2. en het leggen eeuer klinkerbestrating ter oppervlakte van pl. m. 2500 M2. Ingeleverd werden 12 biljetten, waarvan één van on waarde (als zijnde niet door de borgen onderteekend) n 1. van P. van der Leek te Enkhuizen voor 20.959. 1. D. Rinckes, Schellingwoude, 34.475. 2. J. van Stuivenberg, den Haag, 25.200. 3. E. Gleysteen, Hoorn, 25.100. J. A. Schraal, Warns, 24.930. 5. Joh. Glens, Blauwkapel, 24.640. 6. R. IJpma, Hoorn, 24.554. 7. T. Kuin, Schellinkliout, 23.600. 8. P. Windt, Medemblik, 23.420. 9. H. M. v. Meeke- ren, Hindeloopen, 23.400. 10. J. Zwaan, Lambert- sehaag, 23.019. 11. P Loppersum, Zaandam en J. Schaufelc, Haarlem, 22.479. De gunning is aangehouden. Gisteravond hield de heer J. P. A- te Boekhorst, voorzitter van de vakorganisatie der Arbeiders in het koek- en biscuitbakkersbedrijf eene lezing in de Har monie, ter bespreking van de werkstaking bij de firma Terhaak. De heer van Riet, voorzitter van de afdeeling Alk maar, opende de bijeenkomst, onder mededeeling dat deze vergadering noodig was geoordeeld door de hande lingen van den heer Terliaak, waarvan spreker noemde diens ingezonden stuk in de Alkmaarsche Courant van verleden Woensdag. Hij heette den talrijk aanwezigen welkom en gaf daarna het woord aan den heer te Boek horst. De heer te Boekhorst, onder applaus het spreekge stoelte betredende, besprak de houding der .Alkmaar sche pers in verband met de staking, en deed daarbij opmerken dat zij meestal is de dienaresse van het ka pitalisme, daardoor op de handen der patroons. Hij merkte op dat de Alkmaarsche Courant, de mo tie in de vorige vergadering aangenomen, niet in haar geheel in het verslag had vermeld, dit was een onwille keurig verzuim van den verslaggever, in welke hande ling spreker zag een bevoordeeling van de eene partij boven de andere. „Het Nieuws" daarentegen trok op voor de partij der stakers en hij wees met genoegen op het daarin- voorkomende hoofdartikel, waarin de handelingen der politie aan kritiek werden onderworpen. Over de Alkmaarder, het Populaire Weekblad, was spreker zeer verontwaardigd, vooral ook over datgene wat het weekblad vermeldde omtrent den heer van 't Veer, die thans nog een slachtoffer van de werksta king in 1903, indertijd door de H. IJ. S. M. als de stil le kracht, die de arbeiders ophitste, werd ontslagen. Op de in dat weekblad voorkomende uitdrukking de socialist te Boekhorst, verklaarde spr. dat hij er trotsch op was socialist te zijn. (Applaus). Resumeerende kwam spr. tot de conclusie dat men van de pers, uitgezonderd het Populaire Weekblad, niet veel had te verdragen. In het publiek, talrijker dan op de vorige vergade ring, zag spr. een bewijs dat de belangstelling van het publiek aan de zijde der stakers is. Spr. herhaalde daarna zeer breedvoerig het grootste gedeelte van dat wat op de vorige bijeenkomst was ge zegd en opgenomen in het nummer dezer courant van Vrijdag 2 April 1.1. De heer Terhaak had, zoo voegde spreker er aan toe, een arbeidscontract opgemaakt dat in strijd was met de wet, daar jeugdige personen volgens dat contract oen half uur langer moeten werken dan de wet veroor looft deze onregelmatigheid was reeds in handen der politie. Spr. legde nog eens den nadruk er op, dat de woord breuk door den heer Terhaak is gepleegd. Op den dag van wapenstilstand heeft hij de advertentie geplaatst. De verklaring die de heer Terhaak doet in het inge zonden stuk in de Alkmaarsche Courant- van Woens dag, noemde spr. een leugen. Hij zou willen voorstel len 3 personen uit de vergadering te willen verzoeken, de bewijzen, die spr. heeft van het hier door hem ge sprokene, na te willen gaan en een verklaring hunner bevindingen in de pers openbaar te maken. Na vragen en nog eens vragen, de heer v. Riet merk te op dat hij 't liefst personen had die stonden aan de zijde van den heer Terhaak, meldden zich 3 personen aan, n.l. de heeren D. Klomp, Stoop en Pover. De mishandelingen die aan de fabriek door den heer Terhaak zouden worden gepleegd, worden door spreker herhaald en vermeerderd met de verklaring dat een arbeider, die eens een kwetsuur had opgeloo- pen, van den heer Terhaak een jas had gekregen van 18, doch Zaterdags bij de uitbetaling tot de ontnuchte ring kwam dat hem daarvoor wekelijks 1 loon zou Worden ingehouden. De bewering van den werkman dat hij de jas gekre gen had, heette de heer Terhaak steeds liegen, totdat 9 was afbetaald en de rest hem werd geschonken, terwijl het ook nog was voorgekomen dat een werkman door den heer Terhaak over de knie was gelegd en dat hij toen zijn zoon gelastte hem een goed pak slaag toe te dienen. Omtrent het gebruiken van de scheldwoorden, waar van spr. er eenige noemde, zeide hij, dat de heer Ter haak het voor zijn Christelijke broeders heet ontkennen dat hij vloekt, hij doet het nooit als ds. Wechgelaer er bij is. Mocht het door spr. hier gesprokene niet waar zijn, mocht daardoor de goede naam en eer van den heer Terhaak in het openbaar zijn aangerand, dan geeft hij den heer Terhaak in overweging, en het ligt dan ook trouwens op diens weg, een justitieele vervol ging tegen hem in te stellen. De heer Terhaak had gezegd dat de loonen niet zoo laag zijn. Spr. gaf daarop eenige toelichtingen, waar uit bleek, dat er één was, de chef, die 18 verdiende. Spr. verklaarde dat deze man in een andere fabriek zeker 25 zou verdienen, verder waren er 1 van 12.50, 1 van 11, 1 van 9, 1 van 8, 3 van 7.50, 1 van 6.50, 2 van 4.50, 1 van 3.50, 1 van 2.75, 1 van 2.50 en 7 van 2., en spr. verklaarde dat deze, loonen lager zijn dan in eenige andere fabriek hier te lande. De broodkost die de heer Terhaak vroeger het perso neel verschafte, rekende hij, volgens zijn verklaring, in verband met het loon op 1, toen hij dit echter af schafte, gaf hij echter maar 0.75 aan loon meer. De eenige weg voor de arbeiders om tyrannie en des potisme van de patroons te fnuiken, is de vakorganisa tie, die het stoffelijke en zedelijke van den arbeider verheft en daardoor de steun en de medewerking van ieder verdient die belang stelt in het bestaan der ar beiders. Hij spoorde tot aansluiting bij den bond aan, beval den stakers aan in den steun en de sympathie van een ieder, en besloot met de verklaring dat de staking er goed voor staat, de stakers en de organisatie zijn vol goeden moed, zij zijn bezield met de woorden op het I.eidsche standbeeld: Zoolang wij hebben één arm om te eten en een arm om te strijden, zullen wij strijden, dan dragen we onze schande niet. De heer van Riet sloot de vergadering in liet kort, herhalende den oorsprong van den strijd Hij noemde 12 personen, die in de laatste jaren bij de firma Ter haak waren ontslagen, onder vermelding der redenen. Spr. bracht dank aan de Tooneelvereeniging „Aurora" alhier, die zich, sympathiseerende met de stakers, be reid verklaarde 18 April haar tweede uitvoering te ge ven ten bate van de stakers. Ten slotte beval ook hij de belangen der stakers bij het zeer talrijke publiek aan, 700 personen waren er, en sloot de vergadering. De commissie in liet hierbovengemelde verslag ge noemd is, naar wij hedenmiddag vernamen, aangevuld met de heeren J. Poll en van 't Veer. De commissie komt hedenavond bijeen en zal hare bevindingen in de couranten morgenavond meedoelen. Afgevaardigde. Tot afgevaardigde naar het congres der S. D. A. P. is gekozen de heer M. Uitenbosch, tot plaatsvervanger de heer H. Verkerk. Met ingang van 1 April is bij den heer Molenaar, apotheker alhier, gevestigd het correspondentschap van het Centrale Adresbureau der Nederl. Verplegers-Vak- vereeniging voor uitzending van verplegers in parti culiere- en wijkverpleging. De heer Chr. Bakker in de Langestraat heeft ge boortelepeltjes vervaardigd in zilver en van verschil lende grootte, welke verband houden met de te ver wachten blijde gebeurtenis. De steel is gekroond door een kroon, waaronder een monogram, II. en W. door eengevlochten. In het blad vindt men gegraveerd het Nederlandsche wapen, waarboven de naam April en beneden het jaartal 1909. Aan de uitnoodiging tot bijwoning eener vergade ring, uitgeschreven door de afdeeling Alkmaar der Handelsreiziger-Vereeniging „Eendracht," gevestigd te Rotterdam, in café Central 1.1., tot het voeren van eene actie ter verkrijging van eene Kamer van Arbeid voor het Grossiers- en Winkeliersbedrijf hadden ge volg geven: de Alkmaarsche Winkeliersvereeniging en de Alkmaarsche Bestuurdersbond, terwijl van de R. K. llandelsreizigers-vereeniging een schrijven was inge komen, waarin werd medegedeeld, dat zij om bijzondere redenen, in dat schrijven vermeld, aan die actie geen deel kon nemen. De afgevaardigden der vertegenwoordigende veree nigingen deden toezegging de instelling „Kamer van Arbeid voor het Grossiers- en Winkeliersbedrijf in hunne ledenvergadering ter sprake te brengen, terwijl besloten werd de niet opgekomen vakvereenigingen tot deelname aan de actie aan te sporen en voor de eerst volgende vergadering een of meer afgevaardigden te benoemen. Verder werd besloten de R. K. Handels- reizigers-vereeniging te wijzen op het verkeerde stand punt, waarop zij zich plaatst. Bovengenoemds vereeniging hield gisteravond een algemeens vei gading in hotel „Proot". De voorzitter, mr. K. A. Cohen Stuart opende de vergadering met een woord van welkom, waarna door den secretaris, den heer C. G. Steen de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen, die onveran derd werden goedgekeurd. De rekening an verantwoording van den penning meester, mr. W. F. A. Verhoeff werd nagezien en in orde bevonden door de heeren M. J. Lswijt en C. D. Proot. Het batig saldo op 31 December 1908 bedroeg f 436,331/2, terwijl dat op 1 Januari 1908 f 616.03 bedroeg. Door het uittreden van leden, voor het aanwassen van hst getal der nieuwe leden met Januari 1909, is het bedrag der contributies over 1908 minder dan over 1907. 16 personen (niet-leden) betaalden een vrijwillige bpdrage. Eén schenking van f 200,had plaats. Ia het afgeloopen jaar werd f 63,meer aan ren- tslooze voorschotten verstrekt dan in 1907. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental eenigs zins is toegenomen, op 1 Januari 1909 bedroeg dit 347 leden. In 1908 werden 160 aanvr gen of 49 meer dan in 1907 afgedaan. Hiervan werden 21 afgewezen, 6 aangehouden waar omtrent later niet werd beschikt daar de aanvragen niet werden volgehouden, en 1 ingetrokken na onder zoek. Van de 133 ondersteunden, waren 62 nieuw inge schrevenen. Tot het uitoefenen van een beroep werd in ver scheidene gevallen materiaal aangeschaft ten koste van de vereeniging, om in bruikleen gegeven te worden. Aan de beurt van aftreden waren van het bestuur mr. A. Prins van de commissie van onderzoek de h eren P. van den Ende en P. Messelaar. Alle drie de aftredenden werden herkozen. Na rondvraag, die niets opleverde, sloot de voor zitter de matig bezochts vergadering. 11 en 12 Aprii 1909. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal, avond 7 uur Ds. Montijn, van Haarlem. Collecte voor de Inw. Zsnding in Noord-Hoilacd. Tweede Paaschdag. Voormiddag 10 uren, Ds. Vinke. Kapel, Ea'ste Paaschdag, 10 uur, Ds. Vinke. Avond 6 uur, Ds. Bosch Srvan Liminen. Tw«ede Paaschdag geen dienst vv. gens vacature. Evang.-Luth. Kerk10 uurDs. Ternooy Apél. Onderwerp „Als dooden ontwaken". Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Da. Glasz. Rem.-Geref. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Gereform. Kerk, 10 uur, Da. WechgeUer, avond 6 uur, Ds. Wechgelaer. Tweede Paaschdsg. Voormiddag 10 uren, Ds. Wechgelaer. Consistorie Geref, Kerk. Oudegracht D 83. Vrgdag- RTOnd 81/2 uur vergadering van de Jongelingsvcree- Mging „Paulue." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, voormiddag 10 uur en 's avonds 6 uur, godsdienst oefening. Tweede Paaschdag. Voormiddag 10 uren. godsdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt, Laat, Zondagmiddag van 31/26 uur, Vergadering van de Christel. Jongelings- vereeniging „Zacbeus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag 5l/27 uur Vergadering van de Christel. Knapen vereeniging „Tiraotheüs", voor knapen van 1216 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, no. 6. Voorm. 10 uur en avond 5 uur en Donderdagavond 8 uur godsdienstoefening. Godsdien*toefening van do Heiligen der laatste dag- n kleine zaal Harmonie, 6 uur. Herv. gemeente te Oudorp, 10 uur, Ds. Lindeboom, Koorzang. Herv. gemeente te Bergen, 10 uur, Ds. Natzijl, Zangkoor. Tweede Paaschdag, geen dienst. Herv. gemeente te Egmond a/d. Hoef Ds. H. W. Bosch. Tweede P-saschdag. Te Egmond-binnen D. EJerts de Haan. Herv. gemeente te Stompeloren, Da. Werner. Tweede Paaschdag, gev-n dienst. Herv. gemeente te Schermerhorn, 's avonds 6'/2 «mr. Da. France te Grootschermer. Tweede Paaschdag geen dienst. 4}araf, Kerk, 9i/2 uur, le sn 2s Paaschdag preekiezen. Geslaagd bij het te Amsterdam gehouden examen voor Bouwkundig Opzichter, gehouden door de Maat schappij tot bevordering der BouwkunstF Schouten, C, G. Kammerer, G. Balder en J. Keuter, allen alhier. Agenda VRIJDAG Alkni. Schaakclub, 8 uur, tuii Lievsadag. AUrm. Strijkorkest, 81/, uur. Tooneelver. „Voorwaarts," rep., 8 uur, Veil. Landstr. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," dames-afdeeling Y3/48V4, heeren-afdeeling 8696 uur. Mannenkoor „Orpheus," repetitie, 8 uur, Central. Tooneelver. „Aurora," rep. 8 uur, Verl. Landstraat. ZATERDAG. Excelsior, repetitie, groote zaaJ, 8Vj uur, Diligentia. Openbare Vermakelijkheden. EERSTE PAASCHDAG. Het Vrije Tooneel: „Kleine mensehen," Harmonie, 8 uur. Tooneelver. „Aurora" van Stompetoren: opvoering „Mouse". 8 uur, Diligentia. Wegge'oopen Een minderjarige jongen die uit vrees voor de straf, welke hij hier nog te wachten heeft, is gisteren naar Haarlem geloopen, waar hij echter door de politie werd aangehouden en naar hier teruggebracht. In F r a n k r ij k moeten aan boord van de „Circé" ergerlijke staaltjes van sabotage zijn voorgevallen. Tn het raderwerk van het schip waren- zware bouten en ander ijzerwerk geworpen, zoodat, naar uit een on derzoek is gebleken, het schip, zoodra het te water zou zijn gelaten, te grond zou zijn gegaan, waarbij de be manning, ten sterkte van 25 man, naar alle waar schijnlijkheid het leven zou hebben verloren. De regeering heeft onmiddellijk een streng onder zoek gelast. De secretaris van den Algemeenen Bond van Post- en Telegraafbeambten verklaarde aan een mede werker van het Parijsche „Journal", dat de minister van Openbare Werken Barthou, binnenkort zal herin nerd worden aan de belofte, die hij gaf bij de laatste staking. Simyan is nog onder-staatssecretaris. In dien de regeering haar belofte niet vervult, zal de sta king opnieuw beginnen. üit Servië wordt, gemeld, dat prinses Helene, dochter van den koning van Servië, binnenkort op ver langen van den Tsaar, met een Russischen grootvorst verloofd zal worden. De goudschat van de Servische Bank, die van den winter veiligheidshalve naar Nisj was overgebracht, is weder te Belgrado terug. Het verbod van uitvoer van levensmiddelen en voe der zal eerstdaags opgeheven worden. De ministerraad heeft besloten een nieuwe perswet in te dienen, waarin het beleedigon van den koning en diens huis met strenge straffen wordt bedreigd. In T u r k ij e heeft een politieke moord plaats ge- bad naar verluidt de eerste sinds de invoering dei- grondwet. Een hoofdredacteur is vermoord. Zijn blad was een paar maanden geleden opgericht als orgaan der liberale unie en richte steeds zeer scherpe aanval len tegen het comité voor eenheid en vooruitgang. De vermoorde was een Albanees en men denkt daarom te meer, dat de moord niet ongewroken zal blijven. De moordenaar droeg een militaire uniform. Eenige liberale afgevaardigden Lebben eene inter pellatie tot de regeering gericht en de strenge bestraf fing van den schuldige geëischt. Afgevaardigden van het jong-Turksche comité spraken in denzelfden geest. Tijdens de interpellatie hield een menigte van duizend personen een betooging vóór het parlementsgebouw en vervolgens vóór de Porte. Zoowel de Kamervoorzitter als de grootvizier moesten zich vertoonen en den betoo- gers de besliste toezegging doen, dat de moordenaar ijverig zou vervolgd worden. In de kringen der liberale unie is men eenstemmig overtuigd, dat het een politieke moord geweest is. De moord heeft onder de liberalen in Macedonië grooten indruk gemaakt. De kloof tusschen de liberale partij, wier invloed toenemende is, en de aanhangers van het comité voor eenheid en vooruitgang wordt steeds grooter. Ook in Seres is een nieuwe liberale c o opgericht. I11 Rusland heeft men veel feestdagen. Teveel volgens de Doema, die liet getal van 91 feestdagen aanzienlijk wil verminderen. De geestelijkheid is er tegen, en de Rijksraad eveneens. Ook wordt gepro beerd te breken met den ouden stijl, maar een geschikt middel is tot lieden niet gevonden. In O o st.-H o 11 g a r ij e heeft het hoogverraads- proces te Agram door de partijdige wijze, waarop rech ters en openbaar ministerie de verhooren leiden, op nieuw aanleiding gegeven tot rumoerige tooneelén in de gerechtszaal en ook de openbare meening begint zich langzamerhand verstoord te betoonen over de on gepaste behandeling, waaraan de beklaagden voortdu rend blootstaan. De „Zeit" zegt 0. a. „Dit proces is een schandaal voor de geheele mo narchie. Het ontmaskert ons in de oogen van den i reemdeling en schijnt hun gelijk te willen geven, die c-en staat, waar zulke schandalen mogelijk zijn, uiteen willen rukken. Dit proces van Agram was een dwaasheid op het (.ogenblik, dat het oorlogsgevaar dreigde het is een dubbele dwaasheid, nu de vrede teruggekeerd is". Te Praag is de nationaal-sociale jongelieden-or- ganisatie ontbonden. De politie nam niet minder dan 12000 rapporten van zittingen van anti-militaristische jongelieden-vereenigingen in beslag. De ontbonden or ganisatie had 15000 leden. Prins Eulenburg. De toestand van den beruchten prins Eulenburg is zoo slecht, dat hoop op of vrees voor? herstel niet meer bestaat. Ook al een staking In Osny staken schoolmeisjes de oprichting- van een schoolmeisjes-organisatie onder protectoraat van „koning" Portaud schijnt niet verre meer te zijn. T11 Nizza staken de gymnasiasten, omdat president Fallières er een week later komt, dan aanvankelijk het plan was hetgeen de jeugd een week vacantie scheelt. De gymnasiasten maakten het de politie las tig, een paar moesten zelfs naar het bureau gebracht, worden. G a p 0 n. De zoon van den vermoorden Gapon, welbekend uit de Russische revolutiedagen, heeft liet vermogen van zijn vader van 14000 roebel en de 15000 francs die zijn vader in een door hem onder den naam van Rijbnitsky gehuurde kast had verborgen, opgeëischt. De zoon zal moeten bewijzen dat Rijbnitsky en Gapon een en de zelfde persoon was, en dat Gapon dood is. Gemeld wordt dat in Keulen de Zeppelin II en de luchtschepen volgens de stelsels Parseval en Grosz ge- stationneerd zullen worden.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 2