DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Fenilleton. Honderd en elfden Jaargang. Uit school en huis. Zooals ook wij vergeven No. 83 1909. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, /v Wonderlijke nummers 3 Cents. ZATERDAG Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. 10 APRIL. GROOTE VOORJA ARS VEE MARKT te ALKMAAR op Maandag 19 April 1909. GROOTE PAARDENMARKT te ALKMAAR op Woensdag 21 April 1909. Kiezerslijst. Schaakrubriek. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar brengenovereenkomstig artikel 28 der Kieswet, ter algemeaue kennis dat de Kiezerslijst en de Alphabetisehe Lijsten van de namen en voornamen van hen die vande Kiezerslijst zyn afgevoerd en van hen, die daarop zijn gebracht, door hun college zijn vastgesteld en van heden af tot en met den 21 April e.k. ter secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift of afdruk verkrijgbaar zün gesteld. Verbetering der Kiezerslijst kan tot en met den 15 April door ieder worden gevraagd, die meent dat hij zelf" of een ander in strijd met de wet daarop voor komt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. Burgemeoster en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 22 Maart 1909. DONATH, Secretaris. „ONS GEZTN". Reeds weken en maanden geleden ontvingen wij ee- nige afleveringen van een veertiendaagsch tijdschrift je, dat pas in zijn eersten jaargang is en verschijnt onder den amicalen titel „Ons Gezin". Wij namen ons voor, er een woord aan te wijden in deze rubriek en lieten het tot tijd en wijle liggen. Zal een tijdschriftje voor „Ons Gezin" belangrijk zijn en een welkom ont haal vinden, dan moet het aan drie hoofdvereischten voldoen: een net uiterlijk hebben, niet te duur wezen en een praktisch doel beoogen. Wat uiterlijk betreft, laat dit periodiekje niets te wenschen over, elke afle vering is een half vel druks in gekleurden omslag, die bestemd is voor reclames. Het verschijnt bij H.H. v. d. Stal Groenewegen te Utrecht en kost per jaar gang 1.80. Het ligt dus vrijwel binnen ieders bereik. Redactrice is mej. Corrie van JJsel, leerares aan een Huishoudschool. Het attribuut „voor Kookkunst, Huishoudkunde en Familieleven" duidt de bestem ming voldoende aan en de bijvoeging voor den gegoe den burgerstand is. vrijwel overbodig, hadden wij haast gezegd; want wij zagen op den eersten oogop slag het woordje „gegoeden" over het hoofd. Tam mer genoeg en misschien ook weer gelukkig heeft de gewone burgerstand nog geen tijdschriften als deze van noode. En wat beneden burgerstand is och dat lacht om zulken poespas. A la bonheur voor den gegoeden burgerstand dan, het aan ieders opvatting overlatend, of men daartoe behoort of niet. Op de eerste pagina krijgen wij recepten; Varkeusvleesch met tomatensaus, Andijvie, Rijstpudding, Tomaten- sla, Palingsoep, Broodpap, Komkommers in azijn, alle berekend voor 4 personen. Wij wagen ons na- ROMAN VAN W HEIMBURG. Naar het Dititsch. 60) „Ja, hij zit in donker voor het raam zooals iederen avond en hij heeft, mij góeden nacht gezegd, ik moest nog wat bij hem blijven, maar ik heb het zoo koud, tante. Is het hier erg koud?" „Kijk eens hier wat tante Jo je stuurt", zeide ik, het bevende kind tegen mij aandrukkende. „Tante laat je hartelijk feliciteeren en zij stuurt je het por tret van je grootvader. Zij hoopt dat je veel van hem zult krijgen, Hans George." Hij knikte en keek het portretje stilzwijgend aan. „En k'jk, deze kousen heeft tante zelf voor je ge breid." Hij streek liefkoozend over het pakje en zeide weer: „Ik heb het zoo koud, tante." Ik kleedde den kleinen jongen vlug uit en legde heiu te bed; het lenige lichaampje schoof onder de dekens, maar zijn oogen waren nog wijd open; hij keek mij vragend en wanhopend aan. „Ben je niet moe, lieve vent?" „Neen." Hij schudde het hoofd. „Wil ik nog een beetje met je blijven praten? Ja vertel mij dan eerst eens of je prettig gereden hebt en wat zegt je vriend Willy wel van je mooie paardje?" „Ik mag den pony niet hebben!" bracht hij er' stot terend uit en barstte toen in hevig snikken uit; maar hij uitte geen enkele klacht. Lang na twaalven sliep hij pas in, en den volgenden dag was het een bleek, uitgeput jongetje dat tegenover mij zat. De kleine pony stond vergeten in Jen stal en Caroline liep ons voorbij met een boos gezicht en op elkaar geperste lip pen. „Het kind gaat hier nog dood", dacht ik, „zoo mag tuurlijk niet aati kritiek en zetten geen voet over den keukendrempel. Een paar malen worden ten gerieve van de dames, die met het metrieke stelsel op gespan nen voet staan, grammen tot lepels herleid en voor de heeren, die dit kunstje tot heden niet verstonden, ver meld ik, dat 30 gram 3 lepels is, dus 1 lepel is gelijk 10 gram O, ondoorgrondelijke wijsheidNeen, zeg ik uwant vlak er boven wordt 40 gram boter tot le pels herleid en meent nu niet, dat dit 4 lepels zou zijn; 't is 21/2 lepel, al of niet met inbegrip van het overleg eener zuinige of kwistige hui si rouw. Een boterle- pel is geen bloemlepel, ziet u, daar zit hem de knoop. Wilt u werkelijk in dit vrouwelijk labyrinth doordrin gen, laat af! zeg ik u, want 't is een onbegonnen werk. 5 gram is l/2 Epel zout, 35 gram is 2 lep«ls beter. 30 gram is 3 lepels Hcerr. 25 gram is U/2 tepel boter Als er iets'in dit lepelgetoover schuilt, 'an is het de openharing van het geheim, waardoor een vrouw haar man nooit precies kan vertellen, wat een huishouding kost. Waarlijk worden de grammen ook tot ponden en onsen teruggebracht. 250 gr.Ga l/2 pond dunne paling. 30 gr. is 3 lood mosterdmad. Het doet mij wonder groot genoegen» dit alles hier zoo aan te treffen; ik wil er mijn episteltje óver het metriek stelsel nog eens op nalezen en van nu af niets dan goods van het periodiekje zeggen. Broodpap. 1 L m Ik f 0 08. 100 gr. oud brood f 0.03. f 011. Bereiding: Het oude brood in dobbelsteentjes snij den. Intusschen de melk aan de kook brengen, het brood er bij voegen en ongeveer 10 a 15 minuten in dé melk laten meekoken, terwijl er af en toe in geroerd wordt. De pap wordt gepresenteerd met suiker ei tlesverkiezende met wat kaneel. 't Is toch maar goed, alle dingen te onderzoeken en het goede te behoudenwant -i- wie in deze broodpap- questie Onmondig is, zou dadelijk uitroepen„En dat voor 4 personenIk weet mijn weetje en zwijg. Nu volgen Menu's voor de week. Allen heeren, die op kamers wonen, raad ik alleen om die menu's aan, terstond hun hospita's een bratis abonnement op „Ons Gezin" te bezorgen. Jammer, dat die dingen in mijn gouden eeuw nog niet bestonden Vervolgens krijgen wij praktische wenken: Het onderhoud van messen; het wasschen van zwart satinet; wenken bij het schoonmaken van een rijwiel; traploopersgekookte eieren van ongekookte onder scheiden; witte suiker voor het appreteeren van stof fen. Deze wenken zijn inderdaad praktisch; want zij zijn eenvoudig en op te volgen. Traploopers. Om het slijten van traploopers zooveel mogelijk te voorkomen, legt men op de scherpe tredekanten onder den looper driedubbel gevouwen courantenpapier. Bij een rechte trap iieemt men de looper één meter langer en slaat deze aan het einde om. Bij het wekelijksche uitkloppen wordt de looper telkens een stukje verder opgeschoven, zoodat een nieuwe plaats op de trede kanten komt te liggen. IXj rubriek Mode en Kleeding wordt verzorgd door mej. Marie van Amstel en prijkt met -een goed ver zorgde illustratie. Tot slot een geïllustreerd feuilletonDe Medemin- het niet blijven." Het antwoord op mijn bange vraag kwam sneller dan wij allen gedacht hadden. Dagen lang bleef het kind rondloopen, niet wetende wat hij beginnen zou, hoe hij zich tegenover zijn moeder zou gedragen. Den volgenden Zondag, toen ik Hans George door voortdu rend aandringen had overgehaald naar den stal te gaan, naar den pony, die zeker naar hem verlangde, en er zelf toch geen schuld aan had, kwam Caroline met haar Zondagsche zwarte japon aan en het onaf scheidelijke sleutelmandje aan den arm, bij mij op mijn kamer, waar ik rustig brieven zat te schrijven. „De jongen heeft al de slechte eigenschappen van zijn ouders," zeide zij, „hij werpt het geld weg zoodra hij maar een cent in handen heeft, hij trotseert de menschen die boven hem gesteld zijn. Hij zal u zeker dadelijk alles oververteld hebben, dat kan ik aan alles bemerken. Maar dit kan ik u zeggen, wanneer niet met alle kracht de eigenschappen der Rhodeus en Cordes- sen. edelmanskuren zal ik het maar noemen, uitge roeid worden, dan wordt hij net zoo'n verkwister als nis zijn grootmoeder bij voorbeeld. En aan een ver kwister laat ik geen cent na begrijpt u? Ik behoef hem goddank niet als mijn erfgenaam te beschouwen. Dus werk die lichtzinnigheid tegen als ik u verzoeken mag. En dan die dwaze kwalijknemendheid moet u hem ook afleerenik heb werkelijk genoeg te lijden op dat punt van zijn vader en van Johanna." Zij wou de kamer uitgaan zonder antwoord af te wachten. Ik riep haar echter na: „Hans George heeft geen woord gezegd; dat u driftig geworden is en hem een pak slaag hebt gegeven op zijn verjaardag, neet ik van een ander en heeft mij innig leed gedaan. Dat het kind zich dit zeer heeft aangetrokken vindt ik zeer natuurlijk; de kleine jongen moest geen eergevoel hebben als hij zulk een bestraffing voor een daad, die eerder te prijzen is, onverschillig opnam. Want het geen hij gedaan had toont dat hij goedhartig van aard is; iedere moeder zou er zich over verheugen. En in plaats van een hartelijken kus krijgt hij een pak slaag. U zult hem zoowel lichamelijk als geestelijk te gronde richten, mevrouw Rhoden, indien u zoo voortgaat. U naar van den Machin! (naar het Engelsch). Ook de reclame-pag' 's mogen onze aandacht niet ontsnappen; de adverti 'es dienen aan te sluiten bij den titel en omslag; w; 3 werkelijk doen. Van Hou- ten's Cacao; ham en rc leesch; kook apparaten; au tomatische sluiting en 'mondsglazen; pension aan geboden; kunsttanden stroopwafels; knipcursus (alleen voqr dames) ;stoi everijrijwielhandel; een keukenmeid, dat alles ziet er werkelijk zeer huishou delijk uit. Vermelden wij ten slotte, dat het papier goed, de druk duidelijk en de correctie zuiver is. De kennismaking met „Ons Gezin" worde ten zeer ste aanbevolen en gaarne voldoe ik aan het verzoek der uitgevers, „iets bij te dragen om het tijdschrift in wijder kring bekend te magen." Of ik daardoor in de termen val voor een der gratis aangeboden romans, moet ik afwachten. Mijn bedoeling is geen andere dan de aandacht der dames op dit goedkoope en waarlijk goede tijdschrift te vestigen. W. W. PROBLEEM No. 177. (Eerste publicatie.) II. WEEN1NK te Amsterdam. - - y. abc «le f g h Mat in 2 zetten. Oplossing van Probleem No. 174 (A. van Eelde). 1 D g7 b7 enz. Goede oplossingen ontvingen wij van: P. J. Boom, E. Böttger, O. Bramer, G. van Dort, G. Imhiilsen, G. Nobel en C. Visser, allen te Alkmaar; Mr. Oh. En schedé te Haarlem, P. Bakker, J. Vijzelaar en H. Wee llink te Amsterdam, J. H. de Ruwe te Hilversum, „Schaaklust" te Koedijk, A. Nottelman te Schoorl, C. Slot Kzn. te Broek op Langendijk, P. Ooijkaas te kimmen, O. Boomsma te Kampen, G. Eijth Jr. en O. J. Strick van Kinschoten te Runnik. Hoewel No. 177 geen ingewikkeld probleem is, bezit het een eigenaardigheid in de afwikkeling, die schier nooit nalaat den oplosser te bekoren. dreigt hem te onterven, maar neem mij niet kwalijk, ook die bedreiging zal mijn systeem van opvoeding geen oogenblik aan het wankelen brengen." Zij was blijven staan met den knop van de deur in de hand en haar gelaat drukte de grootste verontwaar diging uit, omdat ik mij vermat zoo tot haar te dur ven spreken. „Ga dan in 's hemelsnaam uw gang, het kan mij ook eigenlijk geen zier schelen. Maak een verkwister van den jongen en als hij Zülla te gronde gericht heeft in zijn hoogmoedswaanzin, dan zal u wel inzien dat ik gelijk had." Toen verdween zij en de deur viel met een luiden slag dicht. Ik hoorde haar haastig de trap opgaan. Hiep ontroerd bleef ik staan, maar ik had het bewust zijn het kan, het mag niet langer zoo gaan. Ik be sloot met Hans naar den doiiiiné te gaan. Ik vond liet kind in den stal; hij zat tegenover den pony op een graankist, hij bengelde met de beenen en zat met treurige oogen droevig voor zich to kijken. Toen hij hoorde dat hij mee mocht naar de pastorie, om van zijn vriend illy afscheid te nemen, die morgen weer weg ging, kwam er een beetje leven in zijn oogen. I oen wij in de pastorie kwamen liet ik hem bij Willy en ik zelf vroeg mijnheer Brinkmann alleen te spre ken. En Jaar stortte ik mijn hart eens uit Ik vertel de hem alles wat er de laatste dagen was gebeurd en zeide: „Wat dunkt u er van? Zou het niet het ver standigste zijn het kind naar een kostschool te sturen of naar een pension, waar hij een liefderijk tehuis vindt en met kinderen van zijn leeftijd opgroeit en ■hoolgaat „Dat zal zijn vader niet willen", antwoordde Brink mann, .,1 moet wel bedenken dat het kind het eenige is wat Khoden heeft, het zal hem heel veel moeite kos ten van hem te scheiden." „Ja, maar daar mag het kind niet onder lijden. Mijnheer Rhoden is een verstandig man, hij heeft zijn kind niet op een zelfzuchtige wijze lief. En dat moet u hem aan het verstand brengen. U kon b. v. zeggen: „Mijn dochter, die van mij haar opvoeding gekregen heeft, die zelve een uitmuntende opvoedster is, staat Zooals onze lezers weten, moeten de oplossingen van elk probleem uiterlijk 14 dagen na de verschijning het bureau van dit blad bereiken, indien de inzender er prijs op stelt, dat zijn naam onder die der oplossers wordt vermeld. In verband met de feestdagen wordt hierop voor No. 175 een uitzondering gemaakt. Goede oplossingen van dit probleem worden dus nog vermeld indien zij uiterlijk Dinsdag 13 dezer aan het bureau van dit blad ingekomen zijn. VOOR DE DAMES. KIJKJES IN DE MODEWERELD. De lente is gekomen! Overal en aan alles merkt men het op, niet het minst aan de toiletten der dames, die nu in al hun frischheid en nieuwheid weer te voor schijn komen. .In de groote steden als Parijs en Ber lijn tooien de dames haar voorjaarstoiletten met bloe men, die daar dan ook op alle hoeken der straten te koop worden aangeboden: tuiltjes viooltjes, hyacin- then, tulpen en andere voorjaarsbloemen zijn daar in grooten getale. En de Parisiennes weten ze te dra gen! Nauwelijks is het voorjaar in de lucht of zij komen met de mooiste costumes voor den dag, costumes, die reeds dagen of weken klaar hingen, wachtende op de eerste lentedagen. De meeste toiletten zijn nog in em pire-model en hebben op de een of andere manier een tunica, terwijl de roklftn voor het meerendeel lange, smalle, spits-toeloopende sleepen vertoonen. Paletots komen in verschillende, soms zeer zonder linge modellen voor. Op het eerste gezicht doen zij eenigszins vreemd aan, maar hoe langer men ze ziet, hoe mooier men ze vindt. Eén van de nieuwe model len b. v. heeft de sluiting van voren op zijde en deze reikt tot den staanden kraag toe, wat een zonderling effect maakt. Zij heeft een lengte tot de knie en aan weerszijden splitten. De kraag, manchetten en de ceintuur zijn met atlas-biesjes en soutache versierd. Een dergelijk kleedingstuk draagt den naam: „Rus sische paletot" en zal, naar vermeld wordt, ook van den zomer zeer in de mode zijn. Dan zullen ze van lin nen en pougée vervaardigd worden, terwijl er nu zwaardere stoffen voor worden gebruikt. Zij staan chic en zeer gekleed evenals het volgende voorjaars toilet: Een zeer bekoorlijk costuum, dat gemaakt wordt van lichtgrijs zijden cachemir en versierd wordt met zeer fijn borduursel van grijs en wit. De pas en de staande kraag zijn van witte atlaszijde met schit terend zilverdraad bewerkt. De ceintuur en de afhan gende einden zijn van donkergrijze zijde en hebben prachtige zilverkwasten aan de uiteinden. Van voren links op de ceintuur is een gesp aangebracht. De bij- behoorende hoed bestaat uit grijs atlas en zilvergrijs crêpe-de-Chine, gegarneerd met rose vederen en roset- ten. In hoog aanzien zullen van den zomer geborduurde stoffen staan, zij worden dan ook in prachtige patro nen en kleuren vervaardigd, terwijl ook rose en licht blauw Gingham met zijn breede genuanceerde randen, die wasehecht zijn en voor luchtige zomertoiletjes in 't bijzonder geschikt, veel gekozen zal worden. Voor tailor-made costuums wordt tweed en hopsacking ge kozen, het trotteur-costuuin is nog in de mode. Ook in mooie kleuren, niet alleen in donkere komen voor genoemde stoffen voor, grijs, grasgroen en grijs-bruin genieten de voorkeur en zijn dan ook zeer practiscb. ''oor sport-costumes. Voor schoolgaande meisjes zijn de matrozenjurken nog steeds in de mode. Ze hebben evenwel een kleine variatie ondergaan. De kraag, revers en manchetten bestaan uit donkerblauwe zijde, de rok is versierd met knoopen en donkerblauwe zijden biezen. er voor in dat het kind in haar huis veel liefde zal on dervinden en daar heeft hij groote behoefte aan." „Mijn dochter? heeft u daarover met haar gespro ken „Neen, maar ik denk dat het verreweg de beste op lossing zou wezen en den ouders veel rust zou geven. Als ik weet hoe u er over denkt, zal ik er met genoe gen met uw dochter over praten." Hij dacht ernstig over de zaak na. „Neen, laat dat maar aan mijn vrouw en mij over. Het i3 werkelijk geen kwaad iilée, zij en haar man hebben het reeds vaak betreurd dat Willy zoo alleen is, Iburg is een heel gezonde plaats, het gymnasium heeft een zeer goeden naam. En dat onze schoonzoon een voortref felijk man is, dat weet u even goed als ik." Toen ik in de huiskamer terugkeerde vroeg mevrouw Brinkmaan of Hans George nog wat mocht blijven. De tafel was reeds gedekt en Hans George was met Johanna Nordmann in den tuin, die toevallig even een bezoek kwam brengen. Ik ging in den tuin en vond het kind tegen Johanna aangeleund in een prieel zitten. Hij snikte hartver scheurend; al het leed, waar het ventje dagen lang mee rondgeloopen had, stortte hij uit voor die lieve tante Jo. Ik ging achteruit toen ik dit zag en wandelde het kerkhof op. Eenigen tijd daarna kwam Johanna mij achterop. In haar oogen las ik de vraag: „Wat hebt ge met mijn kind gedaan?" Maar zij zeide slechts: „Hans George ziet zoo bleek, Anna, wat is er met hem gebeurd „Mag ik vandaag bij je eten?" vroeg ik tot ant woord. Hij scheen ook aan tante Jo niet alles verteld te hebben en ik kon op straat niet alles mededeelen. Dus toeu wij na het eten rustig bij elkaar zaten zei ik: „Het zou mij een groote rust zijn als ik wist dat hij bij lieve menschen aan huis kwam, zoodat er een eind kwam aan de eeuwigdurende onaangenaamheden waar aan het kind thuis blootstaat." (Wordt veivolgd).

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1