DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 85 Honderd en elfden Jaargang. 1909 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Wonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. D I NIS D A G 13 APRIL. GROOTE VOORJAARSVEE MARKT te ALKMAAR op Maandag 19 April 1909. GROOTE PAARDENMARKT te AL KM A AR op Woensdag 21 April 1909. BINNENLAND. Tslefoonaummer S. Sociaal-democratisch congres. Vice-admiraal F. H. P van Alphen f Tweede Kamerverkiezing. Uit Schagen. Uit Schagerbrug. Uit Heer-Hugowaard. Vacantlekolonles, Kievitseieren, Brutaal, ALKMAAR, 13 April. Er gaat haast geen ilag voorbij of Parijsche couran ten brengen bet sensatie-bericht, dat een nieuwe post staking staat geproclameerd te worden. Dergelijke be richten worden gaarne geloofd en alleen hieraan heb ben ze hun oorsprong te danken. Was de stemming der bevolking een andere, dan zouden zulke berichten niet in de bladen verschijnen. Maar men vreest te Pa rijs een herhaling van de staking. Men heeft gezien dat de regeeriug het vrijwel machteloos moest dulden, •dat het brieven- en telegrammenverkeer stop .gezet werd. Men heeft daarna gelezen van de groote verga dering in het Hippodrome, welke niets anders beoog de, dan een samengaan op revolutionnairen grondslag tusschen andere vakvereenigingen met die van de postbeambten tot stand te brengen. Men vreest daarom meer dan ooit dat een hernieuwde poststaking het sein zal geven tot een algemeene staking, dat niet alleen de lichten van de ville lumière weer zullen worden uit gedoofd, maar dat ook in andere bedrijven de werk lieden de armen over elkaar zullen kruisen. Een algemeene staking op den eersten Meidag zou intusschen voor Parijs geenszins tot de onmogelijkhe den belmoren. Zorgvuldige huismoeders en bevreesde huisvaders zijn reeds bezig te doen wat zij twee jaar geleden ook deden: levensmiddelen opslaan en reserve lichtbronnen in orde maken. De heer Pataud is op het oogenblik de groote man: de ongekroonde koning van de republiek. Hij wordt een Gavroche genoemd. Het is zeker niet onbekend dat Gavroche een schep ping van Victor Hugo is, voorkomende in zijn „Les Misérables," '11 straatjongen, die nu eens boosaardig, dan weer vermakelijk is, die den eenen dag het scha vot verdient, maar den anderen moed, vernuft en genie ten toonspreidt. De heer Pataud, genoemd het symbool van 't geen een goed aaneengesloten corps tegen parlement en re geering vermag hij is algemeen secretaris van de vakvereeniging van arbeiders in de electrische bedrij ven predikt met lachend gezicht de „actie der ge kruiste armen" en verheugt zich als een straatjongen over een welgeslaagde grap, wanneer hij merkt, dat regeering en het bezittende deel der bevolking bevreesd zijn. Nu is er voor de laatsten alle reden tot vrees. Wat er thans in Erankrijk gebeurt moet niet worden onder schat. Er kan nu niet meer gesproken worden van een „handjevol revolutionnairen" die een anti-repüblikein- sche beweging op touw zetten. In Parijs toch is deze beweging buitengewoon krachtig en wat te Parijs geschiedt is meestal het sein tot navolging voor een groot deel van Frankrijk. Merkwaardig is het zeer zeker, dat een dergelijke dreigende beweging zich voordoet in een land, waar algemeen kiesrecht bestaat. Men zou zoo denken, dat de ontevredenen in hun stembiljet het beste wapen hadden om te verkrijgen wat ze wenschen. We zien evenwel dat de heer Pataud en de duizenden die ach ter hem staan zich afkeeren van het parlement, daar van even min iets willen weten als van de huidige re geering. Wat is het geval Men beschouwt het parle ment slechts als den beschermer van het kapitalisme, de parlementsleden als meuschen die hun eigen sala rissen verhoogen, baantjes verschaffen aan vrienden en gunstelingen en wat wettekes maken. En van de regeering heeft men niemendal te hopen. Door het so cialisme zijn Briand en Viviani op de ministerbank gebracht, maar nu ze daar eenmaal plaats genomen hebben, brengen ze niet wat men van ze verwacht had. Dat heeft teleurstelling en verbittering bij de arbei ders doen ontstaan, en die politieke teleurstelling heeft de machtige vakvereenigingen doen opkomen, heeft de gelederen van de directe-actie-mannen versterkt. E11 alles wat parlement en regeering zullen doen om gelijk minister Briand dezer dagen zeide de gisting te kanaliseeren z4al niet baten. Tijdelijk kan de re geering, gesteund door het parlement misschien baas blijven, maar zal ze op den duur weerstand kun nen bieden aan hetgeen men deftig noemt de syndica listische beweging, maar dat in werkelijkheid neerkomt op een sociale revolutie? Op het Paaschcongres van de Sociaal-democratische arbeiderspartij, gehouden te Rotterdam, werden ver schillende voorstellen verworpen of teruggenomen tot het volgende congres. Aangenomen werd in het strijdprogram als nieuwen eisch op te nemen moederschapsverzekering. Mevrouw Pothuis zette de bedoeling van dit voor stel uiteen. Aanstaande moeders in de arbeidersklasse moeten-voor haar verzekering van het betalen van pre mie worden vrijgesteld. Verder eischte zij bescher ming van vrouwenarbeid in allerlei vorm. Vrijstelling met behoud van vol loon eenige weken na de bevalling, zoogpremiën, zuigelingenkeukens, wieggeld, enz. Voor dit alles zou spreekster een afzonderlijke wet wenschen, dus niet eenigo bepalingen in de ziekteverzekerings wet. Uitvoerig werd er gesproken over de houding bij de verkiezingen. Het partijbestuur stelde voor bij de a.s. verkiezingen de volgende punten van practische poli tiek op den voorgrond te plaatsen: algemeen kiesrecht, staatspensionneering, tien-urendag, uitbreiding van de ongevallenwet en woningkwestie. De heer Troelstra gaf een overzicht van de positie der tegenstanders, lichtte het verkiezingsprogram toe, door het partijbestuur voorgesteld, en besprak de daar op ingediende amendementen, en zeide hij zijn oordeel over de houding, die de partij heeft aan te nemen bij de herstemmingen. Hij ontriedt het voorstel om aan het program toe te voegen: volledige vrijheid van Organisatie, ook voor ambtenaren. Aanneming van dit punt zou toch deze beteekenis hebben, dat de Kamerfractie deze zaak bij de Kamer aanhangig maakt en aandringt op een regeling bij de wet of op andere wijze door de regeering. Spreker is van oordeel, dat het beter is dat niet te doen. De be staande toestanden met al hun gebreken, zijn, wat de Kamer betreft van de gemeenteraden wordt hier niet gesproken van dien aard, dat het beter is over het stakingsrecht van de ambtenaren in de Kamer niet te spreken. Werd door. de Kamerfractie dat gedaan, dan vreest spreker, dat men de reactie er toe zou bren gen, een regeling tot stand te brengen, echter niet op de wijze, zooals de partij die wil. Wat de herstemmiugstactiek der S.D.A.P. betreft, wijst spreker er op, dat de partij in Nederland een stuk politieke macht heeft veroverd. Met dat stuk macht moet getracht worden zooveel mogelijk te verkrijgen in de richting van de S.D.A.P. Dit is voor spreker het beslissend standpunt ten aanzien van hetgeen er bij de herstemming moet geschieden. Wie zich vóór het al gemeen kiesrecht verklaart onder de burgerlijke partij en, moet gesteund worden bij de herstemmingen, ge steund tegenover de tegenstanders van het algemeen kiesrecht. En in alle andere gevallen? Weer besluiten tot ont houding, evenals in 1905? Een onthouding, die betee- kent, dat de partij niet doet? Doch dit vrijlaten der kiezers had in 1905 tengevolge, dat de socialistische kiezers dat jaar bij de herstemmingen te hoop liepen, om aan de Kuyper-politiek, aan de anti-socialistische politiek een einde te maken. De zaak staat in 1909 echter anders. Spreker heeft een conferentie over de herstemmingstactiek met het partijbestuur gehad en in die conferentie kwam aller eerst deze vraag ter sprake: Moet de partij iets doen of laten, om te voorkomen of te maken, dat een der burgerlijke groepen aan het roer komt? Moet b. v. er voor gezorgd, dat er geen christelijk ministerie na de verkiezingen aan het roer blijft? Deze vraag is door het partijbestuur eenstemmig ontkennend beantwoord. Yan een verbond, zelfs van een schijn-verbond met de vrijzimiige partijen moet de S. D. A. P. af. In de tweede plaats werd de vraag gesteldMoet in bepaalde districten bij herstemmingen een min of meer uitdrukkelijk compromis met^ andere partijen worden aangegaan? Moet er weer een koehandel met de bur gerlijke partijen worden aangegaan? (Gelach). Ook deze vraag is door het Partijbestuur eenstemmig ont kennend beantwoord. De Nederlandsche arbeiders moeten totaal vrij zijn. Verder moet het partijbestuur vrijheid van handelen voor bepaalde gevallen gelaten worden. Waar b. v. een democratiesch katholiek, die voor, tegenover een oud-liberaal, die tegen protectie is, staat, moet daar de vrijhandelaar gesteund worden? Spreker meent van niet. De oud-liberalen zullen niet aarzelen, desnoods het geld uit de protectie voor de so ciale wetgeving te halen, gelijk prof. Van der Vlugt zich in 1907 in onze Eeuw heeft uitgelaten. Indien het, om een ander voorbeeld te noemen, bij de herstemmin gen gaat tusschen een katholiek, voorstander van staatspensionneering, en een vrijen liberaal, dan zou het partijbestuur kunnen adviseeren, den katholiek te steunen. De heer Vliegen verdedigde den eisch der staats pensionneering, de heer v. d. Tempel dien van den tien-urendag, de heer Wibaut lichtte de woningkwestie toe. I11 het debat waarschuwde o. a. de heer Helsdingen, waar de heer Troelstra het advies gaf, waar het bij een herstemming zou gaan tusschen een katholiek-de mocraat en een oud-liberaal, aan den eerste de voor keur te geven, tegen de zoogenaamde vooruitstrevende katholieken. Nooit zou hij zijn stem willen geven aan een katholiek. Dan blijft hij liever thuis. Een besluit werd nog niet genomen. Vanmorgen om tien uur werd het congres voortgezet. woordigd waren 36 verecnigingen, uitbrengende 56 stemmen. De voorzitter, dc heer W. O. A. Koster, wees in zijn openingswoord op den ernst van den politiekeu toe stand. De rechterzijde staat nog steeds op het stand punt der antithese. Onze leuze bij de Juni-stembus zij echter niet alleen een negatieve, 11.I. tegen die an tithese, maar ook een positieve, waarbij spr. dacht aan den strijd voor algemeen kiesrecht, ouderdomszorg, be houd van ons vrijhandelstelsel en onze neutrale volks school. Onze vrijzinnige strijd, zoo zeide spreker, is er een voor waarheid, vrijheid en vooruitgang. Maar ver geten wij door onzen strijd niet, dat wij allen zijn Ne derlander, en bovenal in deze dagen groepeeren wij ons allen om het beeld van oiize nationale eenheid. Onder daverend applaus werd hierop besloten, een hulde-telegram aan de Koningin te verzenden, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat door vervulling van den heiligsten wensck van Haar en Haar volk, Haar roemrijk Huis moge s.terk blijven en bloeien de eeuwen door, tot welzijn van 011s vaderland. Een danktelegram werd hierop ontvangen. Uit het jaarverslag bleek, dat de bond thans 65 aan gesloten verecnigingen telt, tezamen tsllende ongeveer 4000 leden. Herinnerd wordt aan de pogingen om ook in Friesland en in Noord-Brabant vasten voet te krij gen. Ingekomen was o.a. een voorstel van de afdeeling Den Haag om voor het doel van den bond te lezen „De verspreiding der vooruitstrevende vrijzinnige be ginselen," dat met 49 tegen 5 stemmen werd verwor pen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. O. A. Koster (voorzitter), J. H. J. Vos (vice-voorzitter), A. Ekering (secretaris), P. J. Oud, (penningmeester), J. A. Lotgering, J. G. A. van der Sande en C. Vree- denburch Jr. De voorzitter nam zijn herbenoeming eenige dagen in beraad; de overige bestuursleden namen de hunne aan. De redactie van Jong Holland werd als volgt samen gesteld: G. van der Re ijden, P. J. Oud en J. II. J. Vos. (De heer J. B. Anient wenschte geen herbenoeming). Tot leden der commissie voor de samenstelling van het volgende jaarboekje werden aangewezen de heeren J. B. Ament, P. J. Oud en A. van Wagtendonk (allen af tredend) en A. Ekering (plaatsvervangend lid). Hedenochtend werd de behandeling van den be schrijvingsbrief voortgezet. Allereerst werd door het bestuur voorgesteld, mr. II. Smeenge, die ook bij deze vergadering gelijk steeds gedurende het bestaan van den Boud, zoo warme belangstelling voor het streven der jongeren getoond had, tot eerelid van den Bond te benoemen. Daartoe werd bij acclamatie besloten. Daarna werd het concept huishoudelijk reglement door een daartoe aangewezen commissie ingediend, be handeld en aangenomen. Zondagochtend is te Rotterdam overleden de vice- admiraal van Alphen. Met hem is een van de ver dienstelijkste manhen van de oude garde onzer marine heengegaan. Van Alphen onderscheidde zich op verschillende ma nieren, behoorende in de Eerste Kamer tot de meest geziene leden, was behalve ridder in de Willemsorde, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, com mandeur in de orde van de Eikenkroon en in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, terwijl hij ge rechtigd was tot het dragen van nog eenige buiten- landsche orden. In de vergadering van 't bestuur der centrale vrij zinnige kiesvereeniging ii; het district Hoogezand is definitief candidaat gesteld mr. P. Rink, te 's-Graven- hage. GEMENGD NIEUWS. Ongeluk. Men schrijft ons uit Arnhem: Zondagnamiddag, 3 uur, had een treurig ongeluk plaats nabij de halte Velperpoort van de S. S. Toen de lokaaltrein de halte naderde en zijn gang vertraag de, begaf de hoofdconducteur v. H. zich op het achter balkon van den wagen. Ilier woei het sterk. Zijn pet dreigde af te waaien. Toen v. II. ernaar greep, sloeg de deur van het spoorwegrijtuig terug en wierp den man van het balkon op het perron. Hier kwam hij zoo ongelukkig op zijn hoofd terecht, dat hy bijna op slag dood was. De man had een ernstige hoofdwond. Door de zorgen der politie te Arnhem werd het lijk in een brancard naar het halte-station vervoerd en vandaar met een extra locomotief met bagagewagen naar het St. Elizabeths-Gasthuis. Uit Oude Niedorp. Op den eersten Paaschdag gaf de rederijkerskamer „Molière" alhier, in het lokaal van den heer A. Mijts, voor een flink bezette zaal eene uitvoering. Opgevoerd werd „verloofd tegen wil en dank," een blijspel in vier bedrijven. liet aardige stuk werd heel goed gespeeld. Zoowel de hoofdrollen als de meer ondergeschikten werden goed weer gegeven. Een welverdiend applaus was dan ook 11a elk bedrijf het loon. Tot slot werd door den heer A. Mijts nog een paar voordrachten voorgedragen, getiteld: 2 voor 18 en „Commis Voijageur", welke voordrachten ook zeer in den smaak vielen. Na afloop had er een gezellig bal plaats, dat tot 3 uur in den nacht (sluitingsuur) duurde. Bond van vrijzinnige propaganda vereenigingen Zondagnamiddag vergaderde te Rotterdam de Bond van vrijzinnige propagandavereenigingen. Vertegen- Ongeluk met de stoomtram. Toen Zaterdagmorgen de stoomtram Haarlem-Alk maar, die 11,30 uit Haarlem vertrekt, nabij de Vroom straat was genaderd, wilde de dienstdoende conducteur G. een klein meisje, dat spelenderwijs de in beweging zijnde tram was genaderd, om haar tegen overrijding te behoeden, op zij duwen, waarom hij zich over de balustrade van het achterhalcon heen boog. Hierbij verloor hij echter het evenwicht en had het ongeluk over de balustrade naar beneden te storten en kwam zoodanig met zijn aangezicht met de onmiddellijk langs de rails gelegen huizen in aanraking, dat hij he vig bloedend uit een drietal wonden bleef liggen. Het andere personeel had echter niets van het ongeval be merkt, zoodat de tram doorsnorde. De conducteur zijn tegenwoordigheid van geest geen oogenblik verliezen de, was gelukkig weer spoedig ter been en gaf tot tweemaal toe op zijn hoorn het signaal opa te stoppen, terwijl hij op een draf de tram volgde. De machinist inmiddels door anderen gewaarschuwd stopte. Bij den caféhouder, de heer N. O. Rietkerk, werden de wonden afgewasschen en door de Schotensche politie een voor- loopig verband gelegd, waarna de wakkere conducteur de leiding van den dienst weer op zich nam. De dienst ondervond door dit ongeval een kwartier vertraging. Later heeft de conducteur zich te Velsen onder ge neeskundige behandeling gesteld en daar zijn de won den gehecht. Den lOden werd in het N. II. Koffiehuis alhier door een 2de luitenant der infanterie eene lezing gehouden over schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht, ook in te stellen in onze gemeente. Een achttiental jongelui gaven zich op voor deelneming aan de oefeningen, zoodat verdere stappen zullen wor den gedaan voor het verkrijgen van een geschikte zaal of terrein, enz. Een kleine twintig menschen woonden de lezing bij. Bij J. T. te Lutjewinkel is door den heer G. Muijs, rijksveearts te Schagen, tongblaar onder het vee ge constateerd. De voorgeschreven maatregelen zijn be reids daartegen genomen. Onze gemengde zangvereeniging Euphonia heeft den 4den alhier met haar concert zulk een succes ge had, dat ze is uitgenoodigd ook te 't^Zand eene uitvoe ring te komen geven tegen vergoeding van een flinke som gelds. Den 25sten April zal dit concert plaats vinden in het lokaal van mej. de Wed. De Wit te 't Zand. Tot de hier opgerichte afdeeling van het Genoot schap voor kinderhers tellings- en vacantie-kolonies traden 70 leden toe, zoodat in overweging zal worden gegeven reeds dit seizoen een kind uit te zenden. I11 de vergadering, waarin dit zal worden beslist, zal dan ook een definitief bestuur worden gekozen. Uit het jaarverslag over 1908 van het Centraal Ge nootschap voor Kinder-herstellings- en vacantiekolo- nies, te Amsterdam, blijkt o. a. Het aantal leden bleef stijgende en bedroeg op 31 December 1908 drie stichters (vereenigingen), 33 stichters (personen), 42 leden (vereenigingen), 172 le den (personen), 17 begunstigers (vereenigingen) en 143 personen. Het aantal afdeelingen steeg met 8 tot 66. Het Kerdijkhuis bleef zeer goed voldoen. In het ge bruik deden zich evenwel kleine gebreken en behoeften voor, in welke echter dank zij een gift van 5000, waaraan eene som van 1000 was voorafgegaan, kon worden voorzien. Er is nl. een schuurtje bijgebouwd, een 'geyser en gasornamenten zijn aangeschaft; op den zolder werden kastjes voor de doozen met kleeren der kinderen getimmerd, terwijl de trappen werden be kleed met houtcement. De gele gordijnen Op de slaap zalen, die niet genoeg het licht temperden, zijn door blauwe gordijnen vervangen. De afvoerbuizen der badkamer en het fonteintje van de ziekenkamer wer den stankvrij gemaakt. Het terrein om het Kerdijk huis is vastgelegd met heide; later zullen er dennen worden geplant, een en ander om zandverstuiving zoo veel mogelijk te voorkomen. Het weitje grenzend aan het huis te Egmond aan den Iloef is er bij in huur genomen; een groote aan winst voor de daar opgenomen kinderen, als het weer te ongunstig is om naar zee te gaan of in den namid dag, als zij thuis blijven. ITet nortonwater van de drie Egmonder Koloniehui zen werd scheikundig onderzocht. Het water van het Kerdijk- en het Zeehuis bleek goed, dat van het huis te Egmond/Hoef slecht. Dit laatste was evenwel nim mer als drinkwater gebruikt. Te Leeuwarden zijn Vrijdag ongeveer 6000 kievits eieren aangevoerd, welke voor den prijs van 22 tot 25 cent per stuk zijn van de hand gedaan. Ongeveer één derde van den aanvoer is verzonden naar het buiten land, meest- naar Frankrijk en België. Bij zachter weder en lageren waterstand, verwacht men grooter aanvoel' en lagere prijzen. Het dorpje Echteld werd dezer dagen in opschudding gebracht door een hoogst brutalen diefstal met in braak, 's avonds tegen half negen in de kom bij S. ge pleegd. Lucifers lagen op den vloer, een spoorweg- kaartje en een briefje, dat alleen in het bezit kon ge weest zijn van R., een geacht inwoner van het dorp. De rijks- en gemeente-politie stelden eenN onderzoek in en brachten gisteren vrouw S. tot de bekentenis, dat zij zelf de linnenkast had opengebroken, het briefje bij R. weggenomen en het geld verborgen om R. te kun nen aanklagen.

Alkmaarsche Courant | 1909 | | pagina 1